#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/03/2010 18:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Κ. Χατζής κέρδισε το δικαίωμα ψήφου 16ρηδων Βορειοηπειρωτών και Κυπρίων!

Νέα νίκη για τον Κώστα Χατζή αποτελεί η σημερινή απόφαση των τεσσάρων υποψηφίων υπό τον Αντώνη Σαμαρά για τη δυνατότητα ψήφου των ομογενών Οννεδιτών και Δαπιτών από τη Βόρεια Ήπειρο και την Κύπρο.

 Το δικαίωμα ψήφου των Κυπρίων και Βορειοηπειρωτών είχε αμφισβητηθεί από τον αντίπαλο του Κώστα Χατζή, Ανδρέα Παπαμιμίκο ο οποίος σε καμία περίπτωση δεν επιθυμούσε κάτι αντίστοιχο.

 Τόσο οι Κύπριοι, όσο και οι Βορειοηπειρώτες, αποτελούν προνομιακό χώρο για τον Κώστα Χατζή, που είναι ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένος στα εθνικά ζητήματα, με θέσεις αντίστοιχες με αυτές του Προέδρου της Νέας Δημοκρατίας. Άλλωστε, ο ίδιος χώρος αποδείχθηκε εξίσου προνομιακός και για τον Αντώνη Σαμαρά κατά τις πρόσφατες εσωκομματικές εκλογές.

 Εξίσου σημαντική και θετική για τον Κώστα Χατζή είναι και η απόφαση για δικαίωμα  ψήφου  στους νέους ηλικίας 16-18. Ο επί χρόνια συνεργάτης του Αντώνη Σαμαρά, Κώστας Χατζής έχει επενδύσει στην κινηματική λογική της υποψηφιότητάς του, κόντρα στις ισορροπίες  και τις συμφωνίες που επεδίωξε και πέτυχε ο Ανδρέας Παπαμιμίκος με κάποιους υπουργούς της πρώην κυβέρνησης, αλλά και με τη Ντόρα Μπακογιάννη.

 Η εκλογή Χαζή από τον πρώτο γύρο, φαίνεται να έρχεται πιο κοντά και  από τη δυναμική της στήριξης Καραγιάννη στο πρόσωπό του. Η επιρροή Καραγιάννη είναι πολύ υψηλή στη ΔΑΠ, σε όλους τους νομούς της Μακεδονίας, στο Λεκανοπέδιο και τα ΤΕΙ. Η εντυπωσιακή αυτή συνεργασία  θα σφραγιστεί στο Συνέδριο της ΟΝΝΕΔ την Κυριακή στο ΣΕΦ, παρουσία του Αντώνη Σαμαρά.

 Το ισχυρό προβάδισμα  Χατζή και η δυναμική εκλογής του από το πρώτο γύρο έχει σπείρει πανικό στο στρατόπεδο Παπαμιμίκου, με αποτέλεσμα να σπρώχνουν τον 31χρονο υποψήφιο όλο και περισσότερο στη διεύρυνση της συμφωνίας του με τη  Ντόρα Μπακογιάννη, η οποία όμως περιορίζει την επιρροή της σε επίπεδα του 8-10%.

 Σε ό,τι αφορά τους άλλους υποψηφίους, θεωρείται βέβαιο ότι τόσο ο Αξιώτης όσο και ο Ιωάννου, δεν θα φτάσουν τελικά στην κάλπη και θα αποσυρθούν, αφού η επιρροή τους είναι εξαιρετικά περιορισμένη ανάμεσα στους Οννεδίτες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΙΩΑΝΝΑ avatar
    ΙΩΑΝΝΑ 12/03/2010 18:46:27

    Φτάσαμε να πανηγυρίζουμε για το αυτονόητο. Πάντως, μπράβο του

    • thespieys avatar
      thespieys @ ΙΩΑΝΝΑ 13/03/2010 23:50:35

      Φαντάρος πήγε ο Χατζής; Ο Παπαμιμικος πάλι έκανε θητεία στο Ναυτικό από τη ...Θεσσαλονίκη! Ενας κ ένας είναι όλοι τους!

  2. Underground avatar
    Underground 12/03/2010 18:47:01

    Είδαμε τι καλό έκαναν οι κομματικές παρατάξεις στα ΑΕΙ/ΤΕΙ και είπαμε να συνεχίσουμε το μέτρο του Ανδρέα Παπανδρέου και στα σχολεία. Η πλήρης αποδόμησης της παιδείας. Το κομματικό σύστημα ετοιμάζει τα μελλοντικά του κομματόσκυλα. Εύγε! Σε λίγα χρόνια να φτιάξουμε και γκούλαγκ.

  3. ΠΕΤΡΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ 12/03/2010 18:52:21

    Ο Κώστας Χατζής δεν είχε ποτέ καμία σχέση επαγγελματική ή άλλη με τον κ. Μαρκογιαννόπουλο, όπως τον αποκαλείς. Αν έχεις στοιχεία, απέδειξέ το! Που δεν έχεις. Τώρα, αν στο γραφείο του ο Αντώνης Σαμαράς, επέλεξε έναντι εκατοντάδων άλλων μεγαλοδημοσιογράφων, μεγαλοστελεχών και μεγαλοπαραγόντων, τον Κώστα Χατζή ως συνεργάτη του, αυτό μάλλον τιμητικό είναι για τον Κώστα Χατζή.

  4. kwlotoumpas avatar
    kwlotoumpas 12/03/2010 18:53:49

    α όλα κι όλα, αν δεν έχουν ελληνική ιθαγένεια να μην ψηφίσουν, εντάξει;

  5. giatroudakos avatar
    giatroudakos 12/03/2010 18:56:00

    Ελάτε πάλι στο ΣΕΦ παιδιά του Αξιώτη.. Να... "σπάσουν" τα τσιμέντα.. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

  6. Μαρία avatar
    Μαρία 12/03/2010 21:52:33

    Το να αρνηθεί κάποιος τη διεύρυνση μιας εκλογικής βάσης δεν είναι ένδειξη ρατσιστικής συμπεριφοράς ούτε προσπάθεια εξασφάλισης μη δεδομένου αποτελέσματος... είναι προσπάθεια εξασφάλισης διαφανούς και αδιάβλητης διαδικασίας. Το αντίθετο εγύρει προβληματισμούς και καλό θα ήταν οι υποστηρικτές του ανωτέρω υποψηφίου να αναρωτηθούν για το κατα πόσο ξεκινώντας με τοιαύτη λογική θα μπορέσει να οδηγήσει την οργάνωση νέων της Νέας Δημοκρατίας σε νέα "υγειή" σελίδα.
    Είναι τουλάχιστον ανόητο να επικρύνουμε συμμαχίες όταν ταυτόχρονα αναφέρονται συμμαχίες που μόνο σκοπο έχουν την εικονική δημιουργία προβαδισματος. Αλήθεια ο κ.Καραγιάννης δεν στήριξε την κ.Μπακογιάννη στις εσωκομματικές διαδικασίες ή μήπως το πρόσφατο παρελθόν δεν υφισταται πλέον;

  7. chrisss avatar
    chrisss 12/03/2010 21:58:21

    Τα παιδιά του Αξιώτη θα είναι στο ΣΕΦ όπως και σε κάθε μάχη που έχει δώσει ως τώρα η παράταξη αυτή..ας μας πουν οι υπόλοιποι υποψήφιοι τις μάχες που έχουν δώσει και ας μας πουν επίσης που ήταν όλοι όταν ο Αξιώτης και οι άλλοι ΔΑΠΙΤΕΣ-ΑΓΩΝΙΣΤΕΣ έδιναν αγώνες κόντρα στους πασοκους και τους φασίστες της αριστεράς για το άρθρο 16..ας μας πουν επιτέλους τι έχουν δώσει όλοι αυτοί στην παράταξη και με ποιό δικαίωμα ζητούν την ψήφο μας..οι απαντήσεις θα δωθούν όπως πρέπει την Κυριακή στο ΣΕΦ..να μην λείψει κανείς!!!!την Κυριακή οι νέοι επιστρέφουν..

    • ΡΟΥΜΑΝΟΣ avatar
      ΡΟΥΜΑΝΟΣ @ chrisss 13/03/2010 00:09:22

      Συγχαρητήρια για τις μάχες που έχετε δώσει, να κάνετε αίτηση για αναπηρική σύνταξη ή καμμιά άδεια περιπτέρου... άντε να πάρουμε και την Πόλη.

  8. γ.μ. avatar
    γ.μ. 12/03/2010 22:08:08

    Πολύ θετικό που θα ψηφίσουν οι βορειοηπειρώτες!Θα πρέπει να εκμεταλευτούμε και την εμπειρία τους από το κομμουνιστικό καθεστώς Χότζα περί εθνικοποίησης αγροτικών προϊόντων και εθνικής αγροτικής πολιτικής!ίσως δεν ήταν τυχαίο το 'μανιφέστο' για το αγροτικό του Κώστα στην Καβάλα!
    Έτσι που το πάμε θα το φτάσουμε σε μειοψήφιο νούμερο το ποσοστό του κόμματος!
    ΥΓ: και για το τέλος μία ρήση: Πόσες υπογραφές Οννεδιτών συγκέντρωσε Ο καραγιάννης για την Ντόρα?

  9. babis avatar
    babis 13/03/2010 00:23:16

    i psifos stous voreioipirotes einai ypoxreosi mas oso gia tis ilikies 16-18 osoi einai onnedites kseroun oti stin onned yparxei kai i MAKI to mathitiko diladi tis onned. mpravo kosta tpt allo!

  10. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 13/03/2010 23:28:25

    Εχω ηλικία σχεδόν διπλάσια από το μέσο ΟΝΝΕΔίτη.
    Ομως κάτι έχει πάρει το αυτί μου για έναν απο τους υποψηφίους προέδρους για ...διάφορα...περίεργα...οικονομικής φύσεως.
    Ας προσέξει γιατί όταν κάποιος πάρει δημόσιο αξίωμα, η Κοινωνία του "θυμίζει" ακόμη και όσα εχει ξεχάσει.
    Αν αληθεύουν να κάνει πίσω.
    Η παράταξη δε θα ανεχθεί δικαιολογίες του τύπου:"το νόμιμο είναι και ηθικό".
    Ας το καταλάβει απο τώρα πολύ καλά.
    Η θέση του προέδρου της ΟΝΝΕΔ δεν τον αντέχει.
    Επαναλαμβάνω ότι δεν αντέχει πλέον η παράταξη και οι νεοδημοκράτες άλλες δικαιολογίες.
    Αλλαξαν οι εποχές.
    ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΞΥΛΟ.

  11. katerina avatar
    katerina 15/03/2010 19:07:18

    μπράβο σας..τι σημαίνει όσοι έχουν την ελληνική ηθαγένεια,οι άλλοι που είναι έλληνες το γένος όπως οι βορειοηπειρώτες και οι κύπριοι δηλαδή δεν είναι έλληνες;; με τέτοιες απόψεις καλά μας κάνει ο Γιωργάκης, η ειρωνεία είναι πως ο άλλος λέει για την εμπειρία των βορειοηπειρωτών στην εθνικοποιήση αγροτικών προϊόντων και εθνικής αγροτικής πολιτική, να σου πω εγώ για τις εμπειρίες που έχουν από τις φυλακές και από τους διωγμούς μόνο και μόνο γιατι είναι έλληνες..να σου πω και τα ελληνικά σχολεία που τα κλείσαν οι αλβανοί εκεί με τις ευλογίες της ελληνικής κυβέρνησης γιατί απλα τυχαίνει ακι γνωρίζω πολλούς από δαυτούς, όχι από αυτούς που το ΠΑΣΟΚ τους έδωσε ΕΔΤΟ χωρίς να τηρηθούν βασικές προυποθέσεις;;
    α..να σου πω και για τον ανείπωτο ρατσισμό που βιώνουν στην ελληνική κοινωνία..το λιγότερο ντροπή σας...