06/04/2010 22:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Κ. Καραμανλής (ο Α΄) δικαιώθηκε: Είμαστε ένα απέραντο φρενοκομείο

Γρ'αφει το http://www.zerohedge.com/

Το φρενοκομείο εξέδωσε ανακοίνωση. Ο ΓΑΠ βλέποντας ότι η χώρα του μπορεί να καταποντιστεί αν δεν συμφωνήσει με τα μέτρα λιτότητας (που ήταν μέρος της αρχικής συμφωνίας, αλλά….) ανακοίνωσε τα εξής:

«Απαντώντας σε ερωτήσεις δημοσιογράφων σχετικά με κινήσεις της Ελλάδας προκειμένου να αλλάξει το μηχανισμό βοήθειας της πρόσφατης Συνόδου της ΕΕ, ο Έλληνας υπουργός Οικονομικών ξεκαθάρισε πως δεν έχει παρθεί κανένα μέτρο από πλευράς της χώρας που θα είχε στόχο την αλλαγή των όρων που συμφωνήθηκαν στη πρόσφατη Σύνοδο της ΕΕ. Η εν λόγω συμφωνία είναι σημαντική για την Ευρώπη και την Ελλάδα, καθώς θέτει το πλαίσιο μέσα από το οποίο ένα κράτος θα δεχτεί οικονομική στήριξη, κάτω από συγκεκριμένους όρους, από τους εταίρους του στην ΕΕ. Εν τούτοις, όπως έχουμε πει επανειλημμένα, η Ελλάδα ποτέ δεν ζήτησε την ενεργοποίηση του μηχανισμού βοήθειας. Η δημοσιονομική πορεία της χώρας μας εξαρτάται από την εφαρμογή του Συμφώνου Σταθερότητας και Ανάπτυξης, και η ελληνική κυβέρνηση συνεχίζει να εφαρμόζει το Σύμφωνο αυτό χωρίς καμία απόκλιση. Ο προϋπολογισμός εκτελείται κανονικά και μέσα στους στόχους που έχουν τεθεί, και σχεδιάζονται δομικές αλλαγές στο φορολογικό σύστημα, την εκτέλεση του προϋπολογισμού, το ασφαλιστικό και συνταξιοδοτικό σύστημα, στις λειτουργίες του δημοσίου. Αυτές οι αλλαγές θα εξασφαλίσουν τη μείωση του δημοσίου χρέους, θα ελέγχουν τη πορεία του, και θα αναστήσουν την ελληνική οικονομία».

Καθόλου άσχημος τρόπος για να διενεργηθεί ένας έλεγχος αγοράς. Βέβαια, το αντίτιμο του να συνεχίσει με ένα σχέδιο λιτότητας τύπου ΔΝΤ, μπορεί να είναι το να δούμε τον ΓΑΠ να ψάχνει για δουλειά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. nick avatar
    nick 06/04/2010 22:37:15

    Πολύ σύντομα θα δικαιωθεί και ο Κ. Καραμανλής ο Β΄...

    • adistaktos avatar
      adistaktos @ nick 07/04/2010 00:10:57

      nick είσαι ακριβέστατος!
      Ωστόσο, δεν πιστεύω ότι ο Καραμανλής ο Β' χρειάζεται να δικαιωθεί, αφού ως γνωστόν ο Έλληνας εκτός από αγνώμονας είναι και εγωϊστής...
      Αρκεί που στη συνείδηση ΠΟΛΛΩΝ ΝΔτών ο Κώστας είναι ο ηγέτης που τους χάρισε 2 πολύ σημαντικές εκλογικές νίκες και ένα...ΒΕΤΟ! Το δείχνουν άλλωστε πολύ καθαρά στις συγκεντρώσεις που εμφανίζεται!
      Επισημαίνω με έμφαση τη μεγάλη ευθύνη που έχουν ΟΛΟΙ αυτοί που τώρα λένε ότι ο Κώστας δεν έκανε μεταρρυθμίσεις! Είναι αυτοί ΟΛΟΙ όσοι έλεγαν ΟΧΙ σε κάθε προσπάθεια... Αυτοί που έκαψαν την Ελλάδα το 2007... και το 2008!
      Μην ξεχνάς και τους Σαμαροφύλακες (Μανώλης) πόσο απαξίωναν τον Καραμανλή... Για σκέψου... και ο Μανώλης από την οικονομία και τον Αλογοσκούφη ξεκίνησε τα χτυπήματά του... μετά τόριξε στην ηθική... ο ΑΝΗΘΙΚΟΣ!
      Πολλοί οι ΕΦΙΑΛΤΕΣ... όλοι έχουν λαμβάνειν μερίδιο της επερχόμενης ξεφτίλας!

    • paratiritis2000 avatar
      paratiritis2000 @ nick 07/04/2010 02:59:40

      Αυτη τη στιγμη αν κυβερνουσε ακομη Καραμανλης θα ειχε στηθει θερμο επεισοδιο στο Αιγαιο με στοχο τη Θρακη. Δεν ξερω κατα ποσο θα ηταν ρεαλιστικη η αληθινη μια προσεγγιση ενρτογαν προς τη ρωσικη πλευρα και ειρηνικη διευθετηση της "βαριοπουλας" που θα ειχε προκυψει με τον Καραμανλη. Λογικα οι μυστ. υπηρεσ. τριτων κρατων μεσα στη Τουρκια θα πρεπει να δουλευαν overtime και ισως και στη δικη μας τη χωρα. Ταυτοχρονα θα χτυπιωταν περιπου οπως τωρα η Ελληνικη οικονομια. Η καταληξη πιθανον ομως να μην ηταν τοσο χαλια οσο με τον ΓΑΠ στην εξουσια, βεβαια ολα αυτα εξαρτωνται απο το ποσο θα αντεχε η κυβερνηση ΚΚ Β' στα χτυπήματα. Το θεμα ειναι οτι δεν θα ειχε τεθει επι ταπητος κανενα λαθρομεταναστευτικο ή θα είχε τεθει με τέτοιο τρόπο ώστε αρκετοι απο αυτους να αναγκαζωνταν να παρουν το δρομο της αναχωρησης ειδικα με τις κακες οικονομικες συγκηριες. Οι Οικονομικες συγκυριες επιθεσεις των οποιων το timing εναντιων της Ελλαδας εχει μαλλον να κανει αρκετα με τον αγωγο ή το εναλακτικό σχεδιο του Ρωσικού αγωγού να περάσει απο τη Θράκη.

      Γι αυτο αραγε δεν εβγαινε 2 ολοκληρες ημερες απο το σπιτι της ιδιαιτερης του πατριδας μετα τις εκλογες? Του ειχαν αποκαλυψει ολη τη κατασταση? Αν ναι γιατι τοσο αργα?

      Ο ΚΚ Β' απετυχε να απομακρυνει τους εσωκομματικους του εχθρους. Απετυχε να στηριξει την εικονα του κομματος στη λαϊκή μάζα.
      Απέτυχε να κατανοήσει τις συγκηρίες και να προβλέψει γεγονότα.

      Παιδιά ειλικρινα δεν νομίζω να δικαιωθεί εστω σε μεγαλο ποσοστο. Ναι μεν στις προσπαθειες τις εξωτερικης του πολιτικης ειδικα με προσεγγιση του Ρωσικου αξονα εχει ηδη δικαιωθει αλλα ποιο περα? Να χαρακτηρισθεί ως ο λιγοτερο κακος ισως,αλλα και παλι δεν εδειξε την ετοιμοτητα που χρειαζεται μια Ελλαδα ειδικα σε αυτους τους καιρους.

      Το θεμα ειναι οτι ολα τα πολιτικα λαμογια σε ολο το πολιτικο φασμα δεν την εχουν αυτην την ετοιμοτητα, η ελειψη της γινεται πλεον ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΕΚΔΗΛΗ με τις νεες συγκυριες που αναδυωνται στο προσκηνιο. Τουλαχιστον ας καταλαβουν (αλλα αυτο πρεπει να τους το δειξουμε εμεις με κλωτσιες και με σφαλιαρες γιατι σε κουφους και ηλιθιους δεν μπορεις να μιλας αλλη γλωσσα) οτι αν δεν μπορουν να κανουν κατι για τον τοπο ας μη μας ζητουν τη ψηφο, κι ας ξεκουμπιστουν να κυβερνησουμε μονοι μας οτι θα απομεινη. Δεν νομιζω οι λαθροελληνοποιησεις να λειτουργησουν σαν μαξιλαρι προστασιας για κανενα. Θα πεσει πολυ ξυλο, οσο κι αν προσπαθησουν να προστατευτουν με τους γνωστους κρατικους παρακρατικους μηχανισμους τους. Θα πεσει πολυ ξυλο.

    • Abadistas avatar
      Abadistas @ nick 16/09/2011 09:51:21

      Εννοείται ότι ο Κώστας ο Καραμανλής (αυτός που λένε ο "Β") ήταν μακράν ο σοβαρότερος πρωθυπουργός που είχαμε απ' το '81 και μετά. Διαβάστε τι είπε στις Βρυξέλλες μετά τη λήξη των εργασιών του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου, τον Ιούνιο του 2009:
      Βεβαίως, το πρόβλημα δεν αφορά μόνον εμάς και τις υπόλοιπες χώρες, που πλήττονται άμεσα. Αφορά ολόκληρη την Ευρώπη, εφόσον τα σύνορα είναι κοινά και το μεγαλύτερο μέρος των παράνομων μεταναστών καταλήγει στις χώρες της Βόρειας και της Δυτικής Ευρώπης. Τόνισα, λοιπόν, ότι πρόκειται για ένα κοινό ευρωπαϊκό πρόβλημα, το οποίο πρέπει να αντιμετωπιστεί με έμπρακτη αλληλεγγύη μεταξύ των ευρωπαϊκών κρατών και την, κατά το δυνατόν, δίκαιη κατανομή βαρών. Για τους λόγους αυτούς, επεσήμανα την ανάγκη λήψης συγκεκριμένων μέτρων, χωρίς καθυστέρηση. Είναι πολύ σημαντικό ότι τα ζητήματα που θέσαμε, τόσο με την επιστολή, όσο και με τις παρεμβάσεις, αντιμετωπίζονται με τις αποφάσεις του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου. Οι Ελληνικές θέσεις έγιναν απολύτως κατανοητές και ελήφθησαν υπόψη στα συμπεράσματα.

      Την ίδια περίοδο ο ΓΑΠ δήλωνε ότι θα προκαλέσει εκλογές με αφορμή την εκλογή προέδρου της Δημοκρατίας.

  2. Orestios avatar
    Orestios 06/04/2010 22:43:01

    Το κείμενο αναφέρεται στον αντιαμερικανό (sic) Γιώργο Παπακωνσταντίνου

  3. Παναγιώτης avatar
    Παναγιώτης 06/04/2010 22:45:57

    Για την παράδοση της εξουσίας στον ΓΑΠ; μπα δεν νομίζω να δικαιωθεί.

    • τάρας μπούλμπα avatar
      τάρας μπούλμπα @ Παναγιώτης 06/04/2010 23:05:16

      αυτό το περι παράδοσης της εξουσίας στον ΓΑΠ επειδή ακούγεται πολύ συχνά, θα έπρεπε να τεθεί επι τάπητος κάποια στιγμή..

      κατα την γνώμη σου αν δεν έκανε εκλογές τον Οκτ και τις έκανε τον Μάρτη με την επιπρόσθετη φθορά δεν θα "παράδιδε την εξουσία";

      αν αντι για 10 μονάδες έτρωγε 15+ θα μιλάγαμε καν σήμερα για Σαμαρά,συνέδρια,αντιπολίτευση στην λαίλαπα ΠΑΣΟΚ και σοβαρή πιθανότητα κυβέρνησης υπο τον Αντώνη μεσοπρόθεσμα;

    • nick avatar
      nick @ Παναγιώτης 06/04/2010 23:08:17

      Θα δικαιωθεί, να το θυμάσαι αυτό. Και εμένα δε μου άρεσε που προκήρυξε εκλογές και ουσιαστικά παρέδωσε την εξουσία στον ΓΑΠ, αλλά δυστυχώς δε γινόταν αλλιώς. Άλλωστε με αυτές τις εκλογές πήραν όλοι αυτό που άξιζαν:
      - Ο "φτηνιάρης" ελληνικός λαός που έδωσε 10% διαφορά σε έναν ανίκανο για να πάρει 1,5% αύξηση (και τελικά πήρε 30% μείωση, ανεργία και ΔΝΤ)
      - Οι ΠΑΣΟΚοι που νόμιζαν ότι "λεφτά υπήρχαν" και ο Καραμανλής δε τα έδινε,
      - Οι δεξιοί που δεν τους έκανε ο Καραμανλής, τον θεωρούσαν "λίγο" και έδωσαν το δικαίωμα σε ανθρώπους επικίνδυνους, καθοδηγούμενους από τη Νέα Τάξη να χειριστούν τα εθνικά μας θέματα,
      - Οι νταβάδες που μέσα από τα κανάλια τους και τις εφημερίδες τους έβριζαν μέρα-νύχτα τον Καραμανλή και έλεγαν στον (αφελή) λαό πως το ΠΑΣΟΚ θα χαρίσει τα χρέη προς τις τράπεζες,
      - Ο ίδιος ο ΓΑΠ που ζητούσε εκλογές από την 1η μέρα στην αντιπολίτευση και τελικά θα συνδέσει το όνομά του με τη χρεοκοπία της Ελλάδος.
      - Η Ντόρα που υπονόμευε τον Καραμανλή και τελικά έχασε την ηγεσία του κόμματος.
      Όλοι ανεξαιρέτως πήραν αυτό που τους άξιζε.

  4. BlueSky avatar
    BlueSky 06/04/2010 22:57:23

    Το Ελληνικό κράτος άρχισε να βουλιάζει το 1981, όταν ο πατέρας του τωρινού ''πρωθυπουργού'', όπου υπήρχε καρέκλα, διόριζε τον κάθε τυχάρπαστο και τον βάφτιζε δημόσιο υπάλληλο, χτίζοντας κομματικό Στρατό. Πρακτική που έγινε επιστήμη τις επόμενες δεκαετίες. Όμως τώρα, Ήρθε ο Υιός σωτήρας κάνοντας και ''κανώ'' (τρομάρα μας), για να μας αποτελειώσει.
    ΠΑτέρα (ξεκουράσου) Συνεχίζω Ολική Καταστροφή.

  5. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 06/04/2010 23:25:05

    Όταν θα δικαιωθεί ο ΚΚ ο Β΄ θα κλειστώ μόνος μου στο φρενοκομείο!

    • nick avatar
      nick @ Βρασίδας 06/04/2010 23:57:48

      Άρχισε να ετοιμάζεσαι, πάρε μαζί σου το 44% των λοβοτομημένων Ελλήνων και κάμποσες χιλιάδες μετανάστες... Τα τσιγάρα και τα σάντουιτς δικά μου.

      • Βρασίδας avatar
        Βρασίδας @ nick 07/04/2010 00:06:06

        68% λοβοτομημένοι που δεν χαίρονται το επανιδρυμένο κράτος, την εξαφάνιση των νταβατζήδων και το οικονομικό κληροδότημα του ΚΚ Β΄.
        Πού σε βόλεψε ο βουλευτής σου;

      • nick avatar
        nick @ nick 07/04/2010 00:14:50

        Πουθενά. Για την ακρίβεια είμαι άνεργος. Δεν ανησυχώ όμως, για όλους έχει ο Θεός. Πάντως, δεν είμαι ανόητος. Απλά, τυγχάνει να αγαπάω την Ελλάδα, να μη θέλω το ξεπούλημά της στη Νέα Τάξη Πραγμάτων, να μη δέχομαι τις αμερικάνικες επικοινωνιακές καταιγίδες απέναντι σε αυτούς που τους αντιστέκονται, και ο Κ.Κ Β΄ ήταν ένας απ' αυτούς. Πάντως, πιθανότατα αν είχα τις αποψεις σου κάπου θα με είχε βολέψει και εμένα η ψευτο-θολοκουλτούρα της αριστεράς και η συγκυβέρνηση ΠΑΣΟΚ-ΛΑΟΣ.

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ Βρασίδας 07/04/2010 00:26:55

      επειδή ήμουν από αυτούς που τον πίστεψαν και τον υποστήριξαν... με αποστόμωσες. Καλή τύχη εύχομαι.

      • nick avatar
        nick @ Βρασίδας 07/04/2010 00:30:44

        Σ' ευχαριστώ, κι εσυ να ΄σαι καλά...

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 06/04/2010 23:38:35

    Για την ακρίβεια τους αποκαλούν insane asylum άσυλο φρενοβλαβών...

  7. alfa2012 avatar
    alfa2012 07/04/2010 01:15:49

    μην περιμενεις να αλλαξει ο κοσμος, αλλαξε πρωτα τον εαυτο σου, ειναι τελικα και το πιο γρηγορο
    κανενας δεν ειναι σωτηρας ή μεσιας εκτος του Χριστου, αλλα και Αυτον ακομη τον εκτελεσαμε
    οι διοικουντες μας ειναι υπαλληλοι συγκεκριμενων αφεντικων ....και οπως ελεγε και ο τζιμακος "μας την φεραν οι βαρβαροι....με χαντρουλες πολυχρωμες"
    Χριστος Ανεστη

  8. Γ Καισάριος avatar
    Γ Καισάριος 07/04/2010 10:09:25

    Νομίζουν ότι οι αγορές έχουν το IQ του μέσου ψηφοφόρου τους και νομίζουν ότι οι αγορές δεν μπορούν να δουν τα ψέματα και τις χαζομάρες που λένε.

    http://www.market-talk.net/index.php/id/8499

  9. ευτυχια avatar
    ευτυχια 07/04/2010 11:30:48

    Εβαλε και το χεακι του ο ανεψιος του για να γινουμε "ακριβό" φρενοκομείο/

  10. Tassos avatar
    Tassos 07/04/2010 11:37:03

    Bro Alfa 2012 Καλα τα λες το προβλημα ειναι οσο περνα ο καιρος τοσο το παραγματα γινονται δυσκολα, πρεπει να βρεθει τροπος να αλαξουν οι τις εξουσιας. Με αναλυσεις γεγονοτων δεν πας μακρια μονο αναβαζεις (and get excited) τον θυμό σου. Κουνιθητε γιατι χανομαστε...... Τασος

  11. Tassos avatar
    Tassos 07/04/2010 11:37:03

    Bro Alfa 2012 Καλα τα λες το προβλημα ειναι οσο περνα ο καιρος τοσο το παραγματα γινονται δυσκολα, πρεπει να βρεθει τροπος να αλαξουν οι τις εξουσιας. Με αναλυσεις γεγονοτων δεν πας μακρια μονο αναβαζεις (and get excited) τον θυμό σου. Κουνιθητε γιατι χανομαστε...... Τασος

  12. lilou avatar
    lilou 07/04/2010 12:32:53

    Ειλικρινα δε μπορω να αντιληφθω τι προσφερε ο ΚΚ ο Β' στην Ελλαδα. Προσπαθω με καθε καλη θεληση να βρω κατι θετικο αλλα φευ. Ο ΓΑΠ ειναι ο προφανης και ευκολος στοχος (και δικαια πιθανοτατα) αλλα μην αγιοποιουμε αυτον που διακριθηκε μονο δια της ανυπαρξιας του με την δικαιολογια των αορατων εξωτερικων εχθρων. Σε τελικη ο ΓΑΠ καλειται να σουλουπωσει και τις αμαρτιες του ΚΚ του Β'. Δεν ηταν ολα ροδινα στην χωρα και ξαφνικα χαλασαν επειδη εγινε πρωθυπουργος ο ΓΑΠ. Αν θα τα καταφερει ή οχι αυτο σε τιποτε δεν απαλλασει τον ΚΚ τον Β' απο την αποτυχια του. Ή εισαστε πολυ αφελεις ή πολυ απελπισμενοι. Τεινω στο δευτερο.

  13. lilou avatar
    lilou 07/04/2010 12:40:38

    Με διασκεδαζει αφανταστα και ο συντριπτικος καταμερισμος ευθυνων στον εναν ή στον αλλο. Ο ΚΚ ο Β' κατεστρεψε την χωρα, ο ΓΑΠ θα αφανισει την Ελλαδα απο τον Χαρτη, ο Ανδρεας (ενας ειναι ο Ανδρεας) τα ξεκινησε ολα, κλπ κλπ κλπ.
    Η πικρη αληθεια ειναι οτι την χωρα την καταστρεφουμε εμεις οι ιδιοι δεκαετιες τωρα. Οταν καποτε ισως ωριμασουμε σαν λαος και δουμε περα απο την μυτη μας ισως να εχουμε ελπιδες.
    Προς το παρον η μεγαλυτερη ευκολια ειναι να μιλας για "το παιντι το GAP", για το "τεμπελη χοντρο που επαιζε ολη μερα Playstation" για τον "γκαντεμοσαυρο Μητσοτακη και την Αγια Οικογενεια" και για το "λαοπλανο Ανδρεα".
    Εν τω μεταξυ η μονη κοινη συνισταμενη στο απεραντο αυτο χαλι εδω και πολλα χρονια ειμαστε εμεις, ο "περηφανος ελληνικος λαος". Ετσι?

    • anonymous avatar
      anonymous @ lilou 07/04/2010 14:03:03

      Και τι κάνανε αυτοί οι λεβέντες για να μπει ένα φρένο στον κατήφορο; Σαν ηγέτες δεν έβλεπαν ότι ο λαός είναι σε φάση παρακμής; Δεν έπρεπε να δημιουργήσουν μηχανισμούς για να ανακοπεί η παρακμή;
      Το μόνο που έκαναν ήταν να του δώσουν μια κλωτσιά να τον ρίξουν πιο βαθιά στα σκατά ενώ κοίταξαν να επωφεληθούν τα μέγιστα από αυτή την κατάσταση.

  14. Jimbaran avatar
    Jimbaran 07/04/2010 14:47:39

    Special and specific For Greece....
    Από παιδί με μάγευαν τα μακρινά ταξίδια
    Σε μέρη που στα όνειρα είχα μονάχα δει
    Κι όσο τα χρόνια φεύγανε, οι χώρες των ονείρων
    Ξεθώριαζαν και σβήνανε κομήτες μακρινοί
    Γι’αυτό κι εγώ ξεκίνησα μια νύχτα μ΄ένα τραίνο
    Πέρασε από τη Λάρισα κι έφτασα Αργεντινή

    Αρζεντίνα
    Κι αν είσαι χώρα εξωτική
    Με παραλία μαγική
    Κι ονειρεμένη
    Αρζεντίνα
    Μ’ έναν ζεϊμπέκικο σκοπό
    Είδα να γέρνεις στο χορό
    Ερωτευμένη
    Αρζεντίνα
    Κι αν είσαι κέντρο λαϊκό
    Σινεμαδάκι θερινό
    Κάτω απ’ τ’αστέρια
    Μες στο ταξίδι της καρδιάς
    Είσαι κοστούμι αποκριάς
    Ένα ρεμπέτικο παλιό
    Ένα φιλί περαστικό
    Μια νύχτα στα κλαρίνα
    Θεσσαλονίκη Αθήνα
    Αρζεντίνα

    Μες στο βαγόνι της ψυχής μπερδεύτηκαν οι τόποι
    Η Νότια Αμερική βρέθηκε στην Ευρώπη
    Τραγούδια μου ψιθύρισαν γλώσσες με ξένους ήχους
    Η μουσική με ξάφνιασε μα ήξερα τους στίχους
    Ως κι ένας που μ’αγάπησε και μ΄ήθελε δική του
    Με είπε ασημένια του, μικρή Αργεντινή του