#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/07/2010 14:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Κ. Γκιουλέκας υποψήφιος της ΝΔ στην Θεσσαλονίκη



Την υποψηφιότητά του για το δήμο Θεσσαλονίκης ανακοίνωσε σήμερα, ο βουλευτής Α’ Θεσσαλονίκης της ΝΔ Κώστας Γκιουλέκας.

«Θα είμαι υποψήφιος δήμαρχος στις επερχόμενες εκλογές της 7ης Νοεμβρίου», ανακοίνωσε ο κ. Γκιουλέκας και πρόσθεσε: «Νοιώθω ότι χρωστώ πάρα πολλά σε αυτή την πόλη. Θα αγωνιστώ με όλες μου τις δυνάμεις για να κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε για τη Θεσσαλονίκη μας».

Όπως είπε, πρόθεσή του είναι να υψωθεί «η σημαία της Θεσσαλονίκης» και «να πάει ακόμη πιο δυνατά η φωνή της στο κοινοβούλιο» και για αυτό το λόγο, όπως υποστήριξε, και παρά το γεγονός ότι προέρχεται από συγκεκριμένο πολιτικό χώρο, η υποψηφιότητά του «είναι πάνω και πέρα από κομματικές σφραγίδες και από χρίσματα».

«Δεν έχω καμία απολύτως δέσμευση -και το τονίζω- με κανένα πολιτικό κόμμα, από τη στιγμή που δηλώνω την υποψηφιότητά μου, με κανένα επιχειρηματικό συμφέρον και με κανένα απολύτως πρόσωπο», ανέφερε ο κ. Γκιουλέκας και υποσχέσθηκε ότι σε περίπτωση εκλογής του «δε θα ασκήσουμε διοίκηση από το κεντρικό δημαρχείο, αλλά από κάθε γειτονιά της πόλης, γιατί θέλουμε όλες τις δυνάμεις της πόλης, ζωντανά, να είναι μαζί μας».

Παράλληλα, ο κ. Γκιουλέκας άφησε αιχμές για «χτυπήματα κάτω από τη μέση» από αντιπάλους του, τα οποία όμως, αντί να τον αποτρέψουν τον διευκόλυναν -όπως είπε- να λάβει την απόφασή του «μια ώρα αρχίτερα», προτρέποντάς τους να επιχειρήσουν να αντιπαρατεθούν μαζί του, σε πολιτικό επίπεδο.

Όπως είπε, μόλις ανακοινωθούν όλες οι υποψηφιότητες για το δήμο θα επιχειρήσει να συνεννοηθεί με τους συνυποψηφίους του, ώστε να διεξαχθεί ένας πολιτισμένος προεκλογικός αγώνας και να επικρατήσει πνεύμα συνεργασίας και μετεκλογικά για το καλό της πόλης.

«Εγκαταλείπω το κοινοβούλιο, αν και είναι βαριά ευθύνη να είμαι βουλευτής αυτής της πόλης και μάλιστα πρώτος σε σταυρούς προτίμησης με τη ΝΔ, ακριβώς γιατί θέλω να προσφέρω σε αυτή την πόλη με όλες μου τις δυνάμεις. Το θεωρώ, ως ύψιστη υπηρεσία, ως διπλή ευθύνη», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο Κ. Γκιουλέκας.

Πριν προβεί στην ανακοίνωση της υποψηφιότητάς του ο Κώστας Γκιουλέκας εξέφρασε τον αποτροπιασμό του για τη δολοφονία του δημοσιογράφου Σωκράτη Γκιόλια και τα συλλυπητήρια στην οικογένεια του, χαρακτηρίζοντάς την «έγκλημα κατά της κοινωνίας και της δημοκρατίας» και πρόσθεσε ότι πρέπει οι υπεύθυνοι να συλληφθούν και να λογοδοτήσουν στη δικαιοσύνη.

Σχολιάζοντας την υποψηφιότητα Γκιουλέκα, ο απερχόμενος δήμαρχος Θεσσαλονίκης Β.Παπαγεωργόπουλος ανέφερε πως πρόκειται για έναν άξιο άνθρωπο, πετυχημένο δημοσιογράφο και βουλευτή. «Είμαι βέβαιος ότι θα συνεχίσει το εξαιρετικό έργο της σημερινής διοίκησης και θα πάει ένα βήμα μπροστά το δήμο», τόνισε.

ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ avatar
    ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ 20/07/2010 15:23:46

    Ἕλλην, Μακεδών, φιλόπατρις, καὶ σοβαρός. (Θὰ φρυάξουν οἱ ἐθνομηδενιστὲς γραικύλοι.) Καλὴ ἐπιλογή. (Ἀντιθέτως αὐτῆς τῶν Ἀθηνῶν.)

    Ἡ Θεσσαλονίκη εἶναι ἡ μεγάλη μάχη. Δὲν πρέπει νὰ παραδοθῇ στοὺς «ἑλληνόφωνους».

    • ZARKO avatar
      ZARKO @ ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ 20/07/2010 15:35:15

      Καλλίμαχε είσαι σίγουρος; Από τον έναν ατσαλάκωτο στον άλλο πάμε.

      • kostas avatar
        kostas @ ZARKO 21/07/2010 03:09:37

        τι λες ρε καλλιμαχε?για μαθε τι γινεται στο γραφειο του με τα βυσματα, ποιοι του πληρωνουν τα εκλογικα κεντρα και μετα πες μας ποσο φιλοπατρις ειναι....

    • Ένα Πρόβατο avatar
      Ένα Πρόβατο @ ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ 21/07/2010 13:54:42

      "Ἕλλην, Μακεδών, φιλόπατρις, καὶ σοβαρός"

      Αυτά είναι τα χαρακτηριστικά των ανθρώπων που καταστήσανε τη Θεσσαλονίκη(μας) ένα μεγάλο και μίζερο τίποτα.

      Αυτά τα χαρακτηριστικά,η επιτηδευμένη χωρίστρα του και η μπόχα από στεγνό καθάρισμα στο κουστούμι του (Γκιουλέκα) είναι αρκετά για να αντισταθούμε στο κιτς βλαχομπαρόκ συνάφι του.

  2. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 20/07/2010 15:46:15

    Είμαι περίεργος να δω ποιόν θα στηρίξει η ΝΔ για την περιφέρεια Αττικής. Ελπίζω μη βγάλουν από το καπέλο κανα λαγό τύπου Τζαννετάκο όπως το 2002. Προτείνω τον τ.εισαγγελέα του Αρείου Πάγου Γιώργο Ζορμπά. Οι λόγοι είναι παρα πολλοί. Έπιλογή τύπου Άρης Σπηλιωτόπουλος θα είναι απολιτίκ και άχαρη επιλογή χωρίς συμβολισμούς και χωρίς ταραχή των νερών της λίμνης που έχουν βαλτώσει..

  3. Tassos avatar
    Tassos 20/07/2010 15:55:36

    Χαλαρά θα βγει δήμαρχος ο Γκιουλέκας. Πάντως σαν Θεσσαλονικιός μαράζι το χω να βγει κανας δήμαρχος που να μένει στην πόλη και όχι στα κυριλέ προάστια. Επίσης πρέπει να υπάρξει μια αφύπνιση των πνευματικών και γενικότερα των δημιουργικών δυνάμεων της πόλης.

    • ZARKO avatar
      ZARKO @ Tassos 20/07/2010 16:05:14

      Εγώ έχω μαράζι να βγει δήμαρχος χωρίς αυτή την κακιά χωρίστρα στα πλάγια, σαν τα προσκοπάκια.

    • loretta avatar
      loretta @ Tassos 20/07/2010 17:54:50

      Αγαπητε ζαρκο

      μενει πανοραμα παραταυτα αυτο δεν εχει καμια σημασια ....ξεκολειστε με τα κλισε αυτου του τυπου.

      • loretta avatar
        loretta @ loretta 20/07/2010 23:19:53

        Φιλτατε Ζαρκο...

        η Θεσσαλονικη ειχε μια απο τις ποιο ισχυρε βιομηχανικες ζωνες που την καταντησαν σαν τα μουτρα τους οχι οι δημαρχοι και οι νομαρχες αλλα η καθε κυβερνηση που περασε.Οταν θα καταλαβεις οτι ολη η Βορειος ελλαδα εργαζεται για να συντηρει το αθηναικο δημοσιουπαλληλικη τοτε δεν θα διαφωνισω για τιποτα απο οσα λες.

        Οσο για την πολη της θεσσαλονικης και καθε δημου στην ελλαδα αν δεν αλλαξει το συστημα διοικησης και κατανομης των πορων τοτε ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗ!!

        Συνεπως δεν εχει να κανει μονο με τα ατομα οσο οραμα και αν εχουν ....ποτε δεν θα τα υπολποιησουν οσο οι νομοι και οι δημοι εξαρτώνται απο την κεντρικη εξουσια και δεν εχουν δικη τους διαχειρηση σε ολα ΜΑ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ (πιαστο απο οπου θες...φορολογια....κινητρα ανταγωνιστηκα...σχολεια ...νοσοκομεια..που σε αλλες χωρες υπαρχουν εδω και δεκαδες χρονια...δεν αμερικη καναδα ..γερμανια..ελβετια..κτλ.).

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ loretta 21/07/2010 01:15:08

        Γεια στο στόμα σου, loretta!
        Πες τα!
        Γιατί έγινε πάρα πολύ της μόδας να δαιμονοποιούμε τις τοπικές αρχές τής Θεσσαλονίκης για τα χάλια τής πόλης. Δεν λέω, οι τοπικές αρχές μας είναι για τα μπάζα, χωρίς παιδεία και όραμα, αλλά άραγε φταίνε μόνο αυτές για την κατάντια τής πόλης;
        Μπορεί η Θεσσαλονίκη να διαχειριστεί τις υποδομές της; Να κάνει κουμάντο στο λιμάνι, στο αεροδρόμιο, στη ΔΕΘ, στα τρένα της; Όχι. Όλα ελέγχονται απευθείας από τα υπουργεία στην Αθήνα, τα οποία φέρονται στη Θεσσαλονίκη όπως οι Άγγλοι στις αποικίες.

      • kostas avatar
        kostas @ loretta 21/07/2010 03:11:40

        12 χρονια ο φτερωτος εκτος του οτι εφαγε, πες μας τι εργα εχει κανει (μην μου πεις τα πεζοδρομια...)

      • ZARKO avatar
        ZARKO @ loretta 21/07/2010 13:22:05

        loretta@ Στέργιος@
        Τα γνωστά βαρετά, παρωχημένα επιχειρήματα περί αθηνοκεντρικού κράτους. Αυτό το ξέρουμε δεν διαφωνούμε. Το γεγονός ότι όλοι οι βορειοελλαδίτες υπουργοί και βουλευτές είναι καριερίστες και χρησιμοποιοιύν το εκλογικό σώμα της πόλης ως εφαλτήριο πολιτική-επαγγελματικής ανέλιξης δεν σας λέεις κάτι;
        Το ότι εμφανίζονται στην πόλη προεκλογικά τάζοντας λαγούς με πετραχύλια, τα οποία δεν μπορούν να εμφανίσουν λόγω του αθηνοκεντρικού συστήματος, δεν σας ενοχλεί;
        Τα λεφτά που σπατάλησε ο δήμος για να φτιάξει 124.235.436.546 φορές τα πεζοδρόμια της Τσιμισκή και για τα ''απείρου κάλλους'' πολιτιστικά δρώμενα που λαμβάνουν χώρα από καιρό σε καιρό στο πλακόστρωτο της παραλίας και στην Αριστοτέλους δεν τα λυπάστε; Τα δημοτικά τέλη που πληρώνουμε ίσως;
        Πιστεύετ δλδ ότι οι τοπικοί άρχοντες έκαναν επάξια το καθήκον τους; Και μη μου πείτε πάλι για τα γραφειοκρατικά εμπόδια που τους βάζουν οι Αθηναίοι. Αυτά τα ξέρουν, αν δεν μπορούν να τα υπερβούν ας μην θέσουν υποψηφιότητα ποτέ ξανά.
        Με εκκλησιασμούς, παχιά και ανούσια λόγια περί πατρίδος και την γνωστή καραμέλα για τα έργα πνοής που εμποδίζονται από το κατεστημένο της χαβούζας, εκλέγεσαι τοπικός άρχοντας, αλλά δεν λύνεις τα προβλήματα.

  4. onned pantanassas patron avatar
    onned pantanassas patron 20/07/2010 16:13:44

    θεσσαλο-νίκη!!καλή επιτυχία!

  5. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 20/07/2010 16:29:42

    Τοσο μεγαλα και παχια λογια ! Καλα που ζει ο ανθρωπος ... Δεν ηταν στην Ελλαδα τα τελευταια ... 190 χρονια; Τι θα κανουμε με τους πολιτικους μας, ποσο ακομα θα μας δουλευουν, δεν πρεπει να μαζευτουν λιγο και να σοβαρεψουν; Να μην μας κοροιδευουν ετσι καταμουτρα... Ακου δεν εχει καμμια «απολυτως» δεσμευση ! Μα ειναι δυνατον να λεει τετοια πραγματα ; Ελεος !

  6. Spm avatar
    Spm 20/07/2010 16:48:43

    Συγχαρητήρια Κώστα. Καλή επιτυχία.

  7. lpap avatar
    lpap 20/07/2010 17:28:22

    Καλή παρουσία. Αν μη τι άλλο αξιοπρεπής. Άμα δεν στηρίξει και κανά Ψωμιάδη για νομαρχία ή περιφέρεια έχει ελπίδα η περιοχή. Γιατί 15 έτη που ζω εδώ, λυπάμαι που θα το γράψω, από το τίποτα στο τίποτα πάμε..

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ lpap 20/07/2010 17:39:37

      Δυστυχώς, στηρίζει Ψωμιάδη. Νομίζω όμως ότι ο Ψωμιάδης τον έφερε προ τετελεσμένου, όπως άλλωστε και τον Καραμανλή.

      Ο Ψωμιάδης, εκβιάζοντας μέσα από τη μαζική (δυστυχώς) στήριξη του ποντιακού στοιχείου, και εκμεταλλευόμενος άριστα την κατά τα φαινόμενα γραφική υποψηφιότητά του για Πρόεδρος της ΝΔ, έχει καταφέρει να αναδειχθεί σε σχεδόν ανεξέλεγκτο πόλο μέσα στη ΝΔ. Αν μάλιστα σκεφτούμε και τις αγκαλίτσες με τη Ντόρα και τις περίπου "ίσες αποστάσεις" που τηρεί μεταξύ Σαμαρά και Ντόρας, ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ (δεν το κάνει βέβαια εμφανώς αυτό, αλλά αρκεί να τον δει κανείς μια μέρα στον Αυτιά, για να δει πώς περνιέται έντεχνα το μήνυμα της "ίσως απόστασης"), τότε φαίνεται καθαρά ο άτιμος ρόλος αυτού του ανθρώπου στα εσωτερικά της ΝΔ.

      Αν λοιπόν καταψηφιστεί ο Ψωμιάδης, νομίζω ότι προσφέρουμε μεγάλη υπηρεσία: α) στην Ελλάδα, μια που θα ξεφτελιστεί και θα φύγει από την πολιτική ένας από τους πλέον αμφιλεγόμενους ανθρώπους που πέρασαν ποτέ από την ελληνική πολιτική, β) στη Θεσσαλονίκη και τη Μακεδονία, που θα πάψει να εκπροσωπείται από ένα άτομο αυτού του επιπέδου, γ) στον Αντώνη, που θα τον απαλλάξουμε από ένα φίδι στον κόρφο του και δ) στη ΝΔ, που θα καθαρίσει από ένα πραγματικό καρκίνωμα στο σώμα της. Τα έγραψα κατά σειρά προτεραιότητας και σημασίας για εμένα.

      Συνεπώς εγώ, που ψηφίζω Θεσσαλονίκη, θα ψηφίσω ΜΑΥΡΟ στον Ψωμιάδη (δεν ξέρω αν θα είναι λευκό, άκυρο ή κάτι άλλο) και καλώ και όλους τους φίλους εδώ να τον μαυρίσουμε ΟΜΑΔΙΚΑ. Δεν χάλασε ο κόσμος να μην βγει μπλε η περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας, ας βγει και πράσινη. Σημαντικότερο είναι, για όλους, ακόμη και για τη ΝΔ, η απο-Ψωμιαδοποίηση της πολιτικής ζωής της Β. Ελλάδος, ακόμη και της χώρας ολόκληρης.

      • lpap avatar
        lpap @ Επώνυμος 20/07/2010 17:45:06

        `Έλα ρε φίλε!!Δουλευόμαστε και μεταξύ μας τώρα!! Προσωπικά προτιμώ να χαθεί και η περιφέρεια και η νομαρχία προκειμένου να εκλείψει το φαινόμενο από την πόλη. Έλεος.Φτάνει σώνει!! ΖΩ εδώ και βλέπω κι ακούω και μαθαίνω διάφορα. Αν δεν μπορεί να ελέγξει τότε δεν έχει νόημα να ηγείται. Παλιότερα φίλος μου μου πε το εξής: Τον ρώτησα τι θα ψηφίσεις; Και μου είπε: ντρέπομαι που θα στο πω αλλά Ψωμιάδη!! Κι αυτό γιατί δεν άντεχε το ΠΑΣΟΚ. Τώρα πια αυτά τελειώσανε. Κι έλεος τοπική αυτοδιοίκηση είναι. Ευτυχώς δεν ψηφίζω εδώ!!! Πάντως η Θεσσαλονίκη με τη ματιά μιας νοτιοελλαδίτισσας είναι μια πόλη, ας μου επιτραπεί, σχιζοφρενική!!!! Έχει όχι απλά απ΄όλα αλλά τα πάντα. Κυρίως όμως έχει ακραίους κι από τις δύο πλευρές. Αλλά αυτά άλλη φορά.

  8. makis avatar
    makis 20/07/2010 17:35:17

    Για κανεναν εκκλησιασμο την Κυριακη και για κανενα δασκαλιστικο οδοιπορικο για το '40 επισης,αλλα μεχρις εκει.
    Ελπιζω τουλαχιστον να διωξει τους αρουραιους απο τον Δημο που εσχατως εχουν κουβαλησει και τα παιδια τους,πλην ομως δεν τον κοβω για να εχει αντερο για συγκρουσεις.

  9. makis avatar
    makis 20/07/2010 17:55:44

    Επωνυμε,
    τον Ψωμιαδη τον ψηφιζουν μεχρι και κολημενοι παππουδες ΚΚΕδες.
    Οταν στον Δ.Θεσσαλονικης η ΝΔ επεφτε στο 35%,ο Ψωμιαδης επαιρνε σχεδον 50 στη Νομαρχια,ακομη και οταν η ΝΔ ηταν πεσμενη στη Β.Θεσσαλονικης.
    Η βλακεια ειναι υπερκοματικη.

  10. 30ς δρομος για τον κορυδαλλο avatar
    30ς δρομος για τον κορυδαλλο 20/07/2010 18:15:27

    καλος για προεδρος χωριου το 1950......

  11. ZARKO avatar
    ZARKO 20/07/2010 18:22:07

    Αγαπητή loretta
    Αν εσύ πιστεύεις ότι ένας ιμιτασιόν Παπαγεωργόπουλος θα διορθώσει τα κακώς κείμενα της πόλης μας, τότε σέβομαι την άποψη σου αλλά θα διαφωνήσω.
    Δεν πάει άλλο με τους καθώς πρέπει δημάρχους. Η πολή αυτή νοσεί. Αν είσαι από ΘΕσσαλονίκη, θα πρέπει να συμφωνείς ότι πριν 10-15 χρόνια ''κοροϊδεύαμε'' τους ΑΘηναίους για ορισμένα ζητήματα (νέφος, κίνηση στους δρόμους, ύδρευση) και τώρα τα βιώνουμε.
    Πέραν τούτου, το εκλογικό σώμα της Θεσσαλονίκης είναι ιδιαίτερως παραπλανητικό γιατί δεν αντικατοπτρίζει τον κοινωνικό ιστό της πόλης. Πολλοί και κυρίς νέοι άνθρωποι ασκούν στις γύρω περιοχές τα εκλογικά τους δικαιώματα. Ως συνέπεια ρυθμιστής του αποτελέσματος είναι η πανίσχυρη ποντιακή κοινότητα που όλοι ξέρουμε ότι είναι λίγο εως πολύ συντηρητική, και αν δεν ξερεις το ''πάτερ ημών'' δεν παίρνεις την ψήφο. Λίγο παοκτσιδηλίκι, λίγο χαβαλές στα ''κέντρα διασκεδάσεως'' της πόλης, λίγο οι γνωστές αοριστίες περί της πρωτεύουσας των βαλκανίων και τα έργα πνοής και βγήκες.
    Από όπου και αν το δεις η Θεσσαλονίκη είναι μια αποτυχία. Συγκοινωνία θέλεις; οικτρή. Πολιτισμός; μνημεία της πόλης έχουν καταντήσει σκουπιδότοποι ή χώροι για πάρκινγκ. Οικονομία; είμαστε το χαρακτηριστικότερο ελληνικό δείγμα. Δεν παράγουμε τίποτα, εκτός από φραπέ, μπουγιουρντί, ρετσίνα κ.ό.κ..
    Και το χειρότερο έχουμε κάνει έτσι και την Χαλκιδική.
    Και θα έρθει να λύσει τα προβλήματα μας ο βουλευτής της ΝΔ που δεν έχει καμία απολύτως δέσμευση με κανένα κόμμα.
    Ένα έχω να πω: καλά να πάθουμε.

  12. mpagiatis avatar
    mpagiatis 20/07/2010 18:27:56

    ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ. ΓΙΑ ΤΗ Ν.Δ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΑΥΡΟ ΣΤΟΝ ΨΩΜΙΑΔΗ!

  13. mpagiatis avatar
    mpagiatis 20/07/2010 18:30:10

    ΓΙΑ ΞΑΝΑΔΕΣ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΗ ΤΡΩΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΨΩΜΙΑΔΗ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΓΩ ΤΟΥ .

  14. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 20/07/2010 18:46:49

    Όποιος και να βγει δήμαρχος στη θεσσαλονίκη, για τη πόλη το ίδιο θάναι. Το "μπακαγιόκο το ελέγχει η δημ. αστυνομία". Εκεί πέφτει το μπακίρι. Ο εκάστοτε δήμαρχος είναι απλά ... συμβολικός. Ακόμη κι αν είναι γέννημα θρέμμα του αληστου μνήμης μπρρρρ.... Κούβελα!
    Το παραεμπόριο των Νιγηριανών μπορεί να το ελέγξει κανείς; Μπα!

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Strange Attractor 20/07/2010 19:25:45

      Εχω είμαι καθημερινά στην Β. Ηρακλείου.

      Τσιμισκή με Αριστοτέλους κάθε μέρα απλώνουν την πραμάτεια τους στο πεζοδρόμιο. Μια φρίκη τριτοκοσμική.

      400 μέτρα πιο πάνω είναι το Αστυνομικό Τμήμα Αριστοτέλους. Τι να κάνω; Να πάω να τους πω "ρε παιδιά μαζέφτε τους". Φοβάμαι ότι αντί γι' αυτούς μη μαζέψουν εμένα.

      Και το χειρότερο: Υπάρχουν άνθρωποι που ακόμη αγοράζουν από αυτούς τους δύστυχους που συντηρούν τις εισαγόμενες μαφίες. Νιώθουν και σπουδαίοι απέναντι στην εισαγόμενη κακομοιριά.

      Να σου στερέψουν τα λόγια...

      Θραξ Αναρμόδιος

      ΥΓ. Εχω την εντύπωση πως η Θεσσαλονίκη τό χασε το τραίνο εδώ και χρόνια.

      • kostas avatar
        kostas @ Θραξ Αναρμόδιος 21/07/2010 03:14:36

        αυτο φταιει για το χαλι μας?το παρεμμποριο???ημαρτον!

  15. the bitter end avatar
    the bitter end 20/07/2010 19:57:46

    Μία απο τα ίδια. Με δαυτους θα αλλάξουμε τη χώρα? Ας βάλουν και τον Βούγια απο το Πασόκ να γελάμε με τους τίποτες.

  16. Crocodile avatar
    Crocodile 20/07/2010 20:45:51

    (Απ’το internet): Αυτοί είναι οι βουλευτές που έβαλαν άτομα τους στην Αγρογή: Βαγιανάς, Γεροντόπουλος, Γκιουλέκας, Δαηλάκης, Δερμετζόπουλος, Ιωαννιδης, Καλαϊτζης …

    Το νέο δημοτικό μέγαρο έχει χώρο για μερικές χιλιάδες νέες προσλήψεις…

  17. smoking area avatar
    smoking area 20/07/2010 21:50:43

    Οπαδοι του Γκιουλεκα....
    και ψηφοφοροι του Ψωμιαδη...
    Οπως λεμε φιλαθλοι του Ηρακλη...
    Τους συναντησα μονο στο Στρατο...
    Οπως και κατι τυπους που δεν ειχαν δει ποτε θαλασσα στη ζωη τους.
    Υπαρχουν και αυτοι...
    Που ποτε δεν φανταζεσαι πως θα τους βρεις μπροστα σου,
    και τους πετυχαινεις καπως , καπου , καποτε, και ενιοτε και στο διαδικτυο, μαζεμενους σε ενα σαϊτ,
    να αναλυουν το ... Ειμαι Ελλην ...Μακεδων ... Ποντιακης καταγωγης,
    και για ολα φταιει η ...Αθηνα και ο ...Κοκκαλης.

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ smoking area 20/07/2010 23:51:13

      η υπερκαπνία βλάπτει την εγκεφαλική λειτουργία...

      ένας φίλαθλος του Ηρακλή από τους χιλιάδες
      (στο Πεντάγωνο υπηρέτησες τη θητεία σου μάλλον)

      • ZARKO avatar
        ZARKO @ vardarskian 21/07/2010 14:00:08

        και ένας από τους τρεις που κρατούσαν την σημαία της ''Μακεδονίας του Βαρδάρη'' να φανταστώ;

    • Y. avatar
      Y. @ smoking area 21/07/2010 00:09:31

      Ρε smoking, καλά όλα τα άλλα. Οι υποστηρικτές του Γηραιού όμως, τι σου φταίνε. Αν μη τι άλλο, είναι αγνοί φίλαθλοι του ευ αγωνίζεσθαι, ακι όχι της όποιας Γκαγκάτσιας ή Κοκκάλιας παράγκας. Επανόρθωσε!!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ smoking area 21/07/2010 00:56:51

      Ενώ το να ανήκεις σε μια πανστρατιά (πχ ΟΣΦΠ ή ΠΑΟΚ) οπαδών μάζας, σε καθιστά αυτομάτως κάποιον; Συνέχισε το κάπνισμα, μπας και χαλαρώσεις.

  18. ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΟ avatar
    ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΟ 20/07/2010 21:58:33

    Γκιουλέκα, εσύ μπορεί "να αισθάνεσαι ότι χρωστάς πολλά σε αυτήν την πόλη."

    Δεν πιστεύω να νομίζεις ότι και η Θεσσαλονίκη σού χρωστάει πολλά, έτσι;

  19. Y. avatar
    Y. 20/07/2010 22:27:32

    Συντροφοι συνμπλογκίστες, συνδιαμορφωτές γνώμης, ελεύθερα σκεπτόμενοι. ‘Εχω όχι τόσο θετική άποψη “περί του ανδρός”. Προέρχεται από τον τοπικό αυτοδιοικητικό σωλήνα (που δεν είναι αναγκαία κακό). Το πρόβλημα? Ο εκ της ιστορίας και νοοτρπίας του προκύπτων κρατισμός.

    Για να μας θυμίσει ο Βασίλης που κρατά αρχεία, για το τι είπε ο Σαμαράς περί της διολίσθησης των συντρόφων, πλην όμως εξουσιαστών ΝΔιτών, για τη περίοδο ’05-’09?

    • Y. avatar
      Y. @ Y. 20/07/2010 22:30:09

      ’04—‘09 (έφαγα ένα χρόνο από τα συντρόφια μου)

  20. Στέργιος avatar
    Στέργιος 20/07/2010 23:15:11

    Η Θεσσαλονίκη ψήφιζε ΝΔ όταν όλη η Ελλάδα ήταν πράσινη.
    Χάρη στη Θεσσαλονίκη και στη Βόρεια Ελλάδα έγινε η ΝΔ κυβέρνηση το 2004 και -κυρίως- το 2007.
    Ποιο ήταν το αποτέλεσμα;
    Η κυβέρνηση τής ΝΔ απαξίωσε και κορόιδεψε τη Θεσσαλονίκη γράφοντάς την εκεί όπου δεν πιάνει μελάνι.
    ΜΑΥΡΟ ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΤΗΣ ΝΔ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.
    ΜΑΥΡΟ Κ Α Ι ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ, οι οποίοι είναι ακόμη χειρότεροι.

    Φέτος στη Θεσσαλονίκη ψηφίζουμε ανεξάρτητους.

    • Y. avatar
      Y. @ Στέργιος 20/07/2010 23:41:04

      Μου ακούγεσαι Μπουταρικός. Απόλυτα θετική προσωπικότητα. Εκ της ιστορίας του όμως, συνειδητοποιημένα συμβιβασμένος αντικρατιστής.
      Περί των όποιων μεταλλάξεων, οι ειδικοί περί τη γενετική!

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Y. 21/07/2010 01:29:07

        Σαφώς και ο Μπουτάρης μού είναι πιο συμπαθής από Γκιουλέκα, Παπαγεωργόπουλο, Ψωμιάδη, Βούγια, Αράπογλου και Καϊλή (= Θεέ μου φύλαξέ μας), αλλά ψήφος στους ανεξάρτητους δεν σημαίνει αναγκαστικά ψήφο στον Μπουτάρη.

        Υπάρχουν μέχρι και ΠΕΝΤΕ εκδηλώσεις ενδιαφέροντος από κομματικώς ανεξάρτητους ανθρώπους: Μπουτάρης, Ευθυμιάδης, Τζήκας, Τζακόπουλος και Παπαγεωργίου.

        Η κοινωνία τής Θεσσαλονίκης βρίσκεται σε αναβρασμό και έχει πια απηυδήσει από το καθεστώς εσωτερικής αποικίας που μας έχει επιβληθεί από την Αθήνα και τους Θεσσαλονικείς "γκιουλέκες" του αθηναϊκού συστήματος.

      • lpap avatar
        lpap @ Y. 21/07/2010 09:54:46

        Ζω στη Θεσσαλονίκη 15 χρόνια. Καταγωγή νότια. Διαβάζω κι εδώ και βίωσα και στο πετσί μου μια αντιπάθεια να την πω, κόμπλεξ να το πω..δεν ξέρω πως ακριβώς, αλλά ένα πρόβλημα με το νότο και την Αθήνα το χουν αρκετοί στη Βόρεια Ελλάδα. Ενισχύεται αυτό και μέσω των ποδοσφαιρικών σωματείων. Επειδή μιλάνε όλοι εδώ πάνω για αθηνοκεντρικό κράτος που αδιαφορεί και για το βορρά θα ήθελα να εκφράσω, μέσα από την εμπειρία μου, την ένστασή μου και τη λύπη μου φυσικά. Να θυμίσω δε πως τα τελευταία 20 χρόνια, μην πω τριάντα, το κράτος το ελληνικό κατά κανόνα έχει πρωτοκλασάτους υπουργούς από τη Βόρεια Ελλάδα κι ιδιαίτερα από τη Θεσσαλονίκη. Αν αυτοί αδιαφορούν για τον τόπο τους δεν ευθύνεται η Αθήνα κι ο νότος αλλά οι Θεσσαλονικείς που τους δώσαν άπειρες ευκαιρίες επανεκλογής. Το αυτό εξακολουθούν να κάνουν. Διαλέγουν πάντα τους πιο ανίκανους και τους πιο ακατάλληλους, άσχετα με τα κόμματα. Διαδηλώνουν για τα συμφέροντα ΠΑΕ, εν μέσω μνημονίου, αγνοώντας πως χρησιμοποιούνται οι ομάδες γενικότερα και για ποιών τα συμφέροντα, και ζητάν μετά και τα ρέστα. Εγώ, ως έχουσα νότια καταγωγή, μεγάλωσα με αγάπη για το βορρά και θυμάμαι πως όταν πρωτοήρθα εδώ πάνω υπήρχαν δρόμοι που στο νότο ούτε στα πιο τρελά μας όνειρα δεν είχαμε δει. Γ(οράφω αυτά γιατί θύμωσα ξανά βλέποντας, μέσω των σχολίων και την αναπαραγωγής μέσω κάποιων πολιτικών περί αθηναϊκού κράτους (ονόματα δε λέμε υπολήψεις μη θίξουμε, είναι εξάλλου γνωστά), πως κάποια πράγματα που έχουν διάρκεια υποδηλώνουν κάτι από το επίπεδό μας αλλά και αυτό που κουβαλάμε ως ταυτότητα. Η νοοτροπία των θεσσαλονικιών, για να έχουν ελπίδα, χρειάζεται να αλλάξει από τα θεμέλιά της. Τότε μπορεί να κάνει καλύτερες επιλογές. Αλλά συνήθως είναι προτιμότερο να φταίνε οι άλλοι κι όχι εμείς.

      • Y. avatar
        Y. @ Y. 21/07/2010 11:31:19

        Φίλε lpap, δεν έκανα σχόλιο περί του αντιθέτου, άρα προς τι η συγκεκριμένη απάντησή σου στα πιο πάνω που γράφω? Επί της ουσίας, είτε νότος ή βορράς στη καταγωγή, τα πάντα βασίζονται στο χου ις χου ενός εκάστου. Άρα, όλοι να μαυρίσουμε τους ανάξιους, σε όλα τα αζιμούθια της χώρας

      • lpap avatar
        lpap @ Y. 21/07/2010 14:45:24

        Υ. Δεν ξέρω γιατί έβαλε δω το κείμενο...δεν απαντά στην καταχώρισή σου!!Συγγνώμη για το μπέρδεμα..

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Στέργιος 20/07/2010 23:43:37

      Όχι, εγώ θα ψηφίσω Γκιουλέκα, που μου είναι συμπαθής, αλλά θα ρίξω μαύρο στον Ψωμιάδη, όχι γιατί ισχύουν αυτά που λες (δεν ισχύουν και δεν είχε καμία σχέση η αντιμετώπιση της Θεσσαλονίκης από τη ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ) για τους λόγους που είπα παραπάνω, για να φύγει αυτό το καρκίνωμα από πάνω μας.

      • Y. avatar
        Y. @ Επώνυμος 20/07/2010 23:57:11

        Η ψήφος στην αυτοδιοίκηση δεν είναι αποτέλεσμα συμπάθειας, αλλά κρισάρας περί των ικανοτήτων ενός εκάστου. Ο Μπουτάρης είναι πιο ικανός (...σου τα λέιε κάποιος, από γεννοφάσια Ξεσαλονικιός, και κάργα ΝΔίτης παραταξιακός)

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 21/07/2010 00:10:20

        Αν η "ικανότητά" του συνίσταται και στο να μετονομάσει την οδό Αγίου Δημητρίου σε Κεμάλ Ατατούρκ, να τη βράσω την ικανότητά του. Δεν μας χρειάζεται. Ας την κρατήσει για να βγάζει καλύτερα κρασιά.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Επώνυμος 21/07/2010 00:16:20

        Nα ξερεις οτι η ΝΔ δεν θα παρει πολλες περιφερειες.
        Αν το βραδυ των εκλογων βγει ολη η Ελλαδα πρασινη και κλονισθει ο Σαμαρας ελπιζω να μην το αποδωσεις και αυτο στη Νεα Ταξη αλλα στην αντιψωμιαδικη ψηφο σου.
        Και εγω στην Αθηνα δε γουσταρω Κακλαμανη αλλα θα τον ψηφισω γιατι αλλιως τα ΜΜΕ θα μας πουν οτι ο λαος ενεκρινε το Μνημονιο του ΓΑΠ.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Επώνυμος 21/07/2010 00:25:21

        δυστυχώς η ψήφος το φθινόπωρο θα πρέπει να παραβλέψει τις προτιμήσεις και ανάγκες των τοπικών κοινωνιών και να αποτελέσει ένα δημοψήφισμα φτυσίματος του μνημονίου... η κάλπη είναι η μόνη φωνή διαμαρτυρίας που καταλαβαίνουν οι βολεμένοι...

      • anonymous avatar
        anonymous @ Επώνυμος 21/07/2010 00:36:22

        Η ψήφος το Φθινόπωρο θα πρέπει να είναι συνέχεια αυτής του Οκτώβρη. Εξυγίανση της ΝΔ από τα βαρίδια. Οι αλήτες πρέπει να καταψηφιστούν. Ας φροντίσει να κατεβάσει σωστούς.

        Τους λογαριασμούς για το μνημόνιο θα τους ξοφλήσουμε στην ώρα τους.

      • Y. avatar
        Y. @ Επώνυμος 21/07/2010 01:11:43

        Σωστός anonymous

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Επώνυμος 21/07/2010 01:32:48

        Έλα ρε Επώνυμε που σου είναι συμπαθής ο Γκιουλέκας... Σαν Παπαγεωργόπουλος Β' είναι, δέκα χρόνια νεώτερος... Για να μην πω, σαν διασταύρωση Παπαγεωργόπουλου και Αβραμόπουλου.
        Κορδωμένος, "ατσαλάκωτος", μιλάει με συνθήματα και φληναφήματα, πατριδοκάπηλος, και είναι και βρωμιάρης... Η γυναίκα του είναι συμβολαιογράφος και ήταν χωμένη στο σκάνδαλο Βατοπαιδίου-Πάπιστα (τι μανία πια κι αυτοί οι βουλευτές τής ΝΔ να παντρεύονται συμβολαιογράφους)...

      • 30ς δρομος για τον κορυδαλλο avatar
        30ς δρομος για τον κορυδαλλο @ Επώνυμος 21/07/2010 12:30:35

        κανεις το χατηρι της παγκοσμιοποιησης

  21. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 21/07/2010 00:08:22

    Η ψήφος στην αυτοδιοίκηση έχει διπλό χαρακτήρα:

    -την επιλογή του καλύτερου και ικανότερου ως δημάρχου
    -το μαύρισμα σε επίπεδο περιφέρειας των επιλογών των κλητήρων των υπαλλήλων της τρόικας.

    ΥΓ

    ...ευτυχώς δεν ψηφίζω στη Β Ελλάδα γιατί τότε θα είχα τεράστιο δίλημμα μπρος στο καθήκον του χρέους μαυρίσματος των Τσολάκογλων ή στην επιλογή του ανεκδιήγητου τροβαδούρου / Ζορό / παραθυράκια των ΜΜΕ

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Ο Ιθαγενής 21/07/2010 01:35:08

      Ενώ στη Νότια Ελλάδα θα ψηφίσεις τι; Τον Κακλαμάνη που νομιμοποίησε τη διασπάθιση δημοσίου χρήματος στα νοσοκομεία, πούλησε τον παλιό του φίλο τον Σαμαρά για τα μάτια τής Ντόρας, κι επιτέλεσε ...πλούσιο έργο (=ένα τίποτα με μπόλικο καθόλου) στον δήμο τής Αθήνας;

      Τουλάχιστον στη Θεσσαλονίκη έχεις επιλογές.

  22. antiochos avatar
    antiochos 21/07/2010 00:10:07

    Ονειρα θερινης νυκτος για τη γιαφκα των ντονμεδων!
    Η πολη θα παραμεινει σε ελληνικα χερια.
    Οσο για τον εσμο των Τρεμοπουλων,Κουρακηδων,Βουγηδων,Αραπογλου,Μπουταρηδων,"ελληνοφωνων" θα εχει το τελος της χαζης-πεινασμενης αλεπους.
    Ακολουθουσε τον τραγο με την ελπιδα να του πεσουν τα μπαλακια για να χορτασει.
    Τελικα πεθανε απο ασιτια..
    Οι Θεσσαλονικεις ξερουν οτι οι αποψεις του τυπου "ολοι ιδιοι ειναι",ειναι εκ του πονηρου και εξυπηρετουν τον εσμο.
    Πρωτιστως θα στηριξουν το Γκιουλεκα για να παραμεινει η πολη Ελληνικη.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ antiochos 21/07/2010 01:36:18

      Αντίοχε, παραληρείς.

      Εκτός κι αν με τον όρο "ελληνική" εννοείς "υπό αθηναϊκή κατοχή". Οπότε τότε, έχει νόημα το παραλήρημά σου.

  23. Tassos avatar
    Tassos 21/07/2010 00:17:07

    Γκιουλέκα και Ψωμιάδη δαγκωτό. Πάτε καλά ρε? Ποιόν να ψηφίσουμε? Τον αλκοολικό (κατά δήλωσή του) Μπουτάρη? Τον Ευθυμιάδη που αν τον ακουμπήσεις βρωμίζεσαι? Η τους γελοίους του ΚΚΕ και του ΣΥΡΙΖΑ? για το ΠΑΣΟΚ δεν λέω τίποτα γιατί θα πέσει χοντρό γιαούρτι.

    • 30ς δρομος για τον κορυδαλλο avatar
      30ς δρομος για τον κορυδαλλο @ Tassos 21/07/2010 10:34:17

      αυτοι αξιζουν στη θεσσαλονικη...πανικας και το παπαδοπαίδι

  24. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 21/07/2010 00:58:39

    Βάλτε τουλάχιστον τη Ράπτη (αυτή με το ντεκαπέ μαλλί) υποψήφια, να παίρνουμε κανένα μάτι.
    Ο Γκιουλέκας μοιάζει με εκείνους τους 30ρηδες που 60αρησαν από τα 20 τους.

    • Y. avatar
      Y. @ Strange Attractor 21/07/2010 01:15:43

      Ατράκτορα, πάλι αφιερώνεις ...χαχαχα

    • Y. avatar
      Y. @ Strange Attractor 21/07/2010 01:20:18

      ...πλάκα-πλάκα, θέλω να σε γνωρίσω. Για κονεκτάρισε το Βασίλη, και let me know!

    • ΕΜΜ.ΑΡΚΑΣ avatar
      ΕΜΜ.ΑΡΚΑΣ @ Strange Attractor 21/07/2010 02:16:35

      Ο ΒΑΨΟΜΑΛΙΑΣ ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ ΠΙΑ,ΑΝ ΕΓΡΑΦΕ ΤΗΝ ΑΓΙΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ ΓΚΙΟΥΛΕΚΑ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΤΟ BEST SELLER ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ.

  25. anonymos avatar
    anonymos 21/07/2010 01:11:54

    Καλή επιτυχία κώστα αν και δεν την χρειάζεσαι

  26. panagiotis avatar
    panagiotis 21/07/2010 01:40:07

    ΑΠΛΟΣ ΣΕΜΝΟΣ ΣΕ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΦΙΛΕ ΚΩΣΤΑ!!

  27. A. avatar
    A. 21/07/2010 01:46:47

    ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ-Ο Γκιουλέκας αναλαμβάνει την Google...

    http://eglimatikotita.blogspot.com/2010/07/google.html

  28. 30ς δρομος για τον κορυδαλλο avatar
    30ς δρομος για τον κορυδαλλο 21/07/2010 09:09:26

    παπαδοπαίδι με χωριστρα.....καλυτερα ημασταν με τους εβραιους και τους νεότουρκους..πιο σημαντικη θεση ειχε τότε η θεσ/νικη..το παπαδαριο και οι μακεδοναρχες τυπου ακη και πανίκα την καναν κολοχώρι, για να ερχονται για σαββατοκυριακο-βίζιτας στα σκυλάδικα οι αθηναίοι

    • ZARKO avatar
      ZARKO @ 30ς δρομος για τον κορυδαλλο 21/07/2010 14:09:59

      Η αλήθεια να λέγεται: η ενσωμάτωση της Θεσσαλονίκης στο ελληνικό κράτος και η αποκοπή από την βαλκανική της ενδοχώρα αποτέλεσε και τον αργό θάνατο της πόλης.
      Από την άλλη, δεν νοούνται ξέχωρα Θεσσαλονίκη και Ελληνισμός. Λύσεις υπάρχουν τρεις: α) να γίνει πρωτεύουσα η Θεσσαλονίκη β) να αποκατασταθεί η ενότητα με την ενδοχώρα της (το πρότεινε ο Μιλόσεβιτς στον Σαμαρά κάποτε και αυτό είπε όχι. Στον σύλλογο Μοναστηριωτών ''Η Καρτερία'' ακόμα κλαίνε), και γ) να της αποδοθεί επιτέλους ο ρόλος και τα προνόμια - εχέγγυα που της αρμόζουν και δικαιούται.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ 30ς δρομος για τον κορυδαλλο 21/07/2010 14:54:57

      Συμφωνώ και με τους δυο σας.
      Η μόνη λύση για να συνέλθει η Θεσσαλονίκη είναι αυξημένη τοπική αυτονομία, με αιρετή τοπική αυτοδιοίκηση που θα μπορεί να διαχειρίζεται τις υποδομές τής Θεσσαλονίκης, να προγραμματίζει το μέλλον τής πόλης και να έχει ίδιους πόρους από μια ρύθμιση που θα επιτρέπει το μεγαλύτερο ποσοστό των φόρων των Θεσσαλονικέων να επανεπενδύεται εδώ. Δεν έχω κανένα πρόβλημα να βοηθάμε με τους φόρους μας τις φτωχότερες περιοχές τής Ελλάδας, αλλά να μας τρώει τα λεφτά για ολυμπιακά έργα και άλλους αβδηριτισμούς η Αθήνα, όχι.

      • ZARKO avatar
        ZARKO @ Στέργιος 21/07/2010 15:44:53

        Συμφωνείς, συμφωνείς αλλά πιο πάνω κράζεις...
        Κατά τα άλλα και γω είμαι υπέρ του διαχωρισμού της φορολογίας στο κεντρική και στην τοπική διοίκηση.

  29. antiochos avatar
    antiochos 21/07/2010 15:31:54

    Στέργιος
    " “υπό αθηναϊκή κατοχή” "
    Συνεχισε Στεργιε να δουμε αν τετοιες κοτσανες ειναι επιπεδου αφιονισμενου IQ
    τυπου αδικημενου ΠΑΟΚτζη η αν ειναι πιο πονηρουλικες.
    Σιγουρο ειναι οτι θα εχεις αναλογη απαντηση.
    Τα περι παραληρηματος ειναι τα μονα που δεν με πειραξαν.