#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/07/2010 16:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Κωνσταντόπουλος νέος πρόεδρος του ΠΑΟ



Ο Νίκος Κωνσταντόπουλος, πρώην πρόεδρος του Συνασπισμού, είναι ο νέος πρόεδρος της ΠΑΕ Παναθηναϊκός.

O κ. Κωνσταντόπουλος, που έχει αποσυρθεί από το 2004 από την κεντρική πολιτική σκηνή, αποτελεί προσωπική επιλογή του Γ. Βαρδινογιάννη.

Στις πρώτες του δηλώσεις ως πρόεδρος του Παναθηναϊκού ο Νίκος Κωνσταντόπουλος έκανε λόγο για εξυγίανση του ποδοσφαίρου,. Παράλληλα τόνισε ότι για να συνεχίσει η ομάδα στις επιτυχίες θα πρέπει να υπάρχει συλλογικότητα και ενότητα.

«Στο ΔΣ εξέφρασα τις απόψεις που διακατέχουν όλους τους μετόχους και όλους τους συμβούλους. Για μένα η εκτίμηση και η επιλογή στο πρόσωπό μου είναι δέσμευση ευθύνης και προσφοράς. Το ποδόσφαιρο αποτελεί πολύ σημαντικό κομμάτι της κοινωνίας και ως τέτοιο κομμάτι βρίσκεται σε αλληλοεπίδραση με όλες τις πλευρές της χώρας.

Σε μια εποχή όπως η σημερινή, όπου όλα πλέον πρέπει να αλλάξουν, η εξυγίανση του αθλητισμού και του ποδοσφαίρου είναι συμβολή στη γενικότερη αναδημιουργία της χώρας και έτσι εκλαμβάνω την πρόταση. Και η πρόταση έχει αυτό ακριβώς το νόημα και αποτελεί αυτή τη δέσμευση. Στον Παναθηναϊκό κανείς δεν περισσεύει.

Η συλλογικότητα και η ενότητα είναι προϋπόθεση για να προχωρήσει ο Παναθηναϊκός σε όλους τους τομείς. Με ιδιαίτερη συναίσθηση ευθύνης θέλω να διατυπώσω την άποψη ότι οι επιτυχίες που είχε ο Παναθηναϊκός αυτή την περίοδο και σε αθλητικό επίπεδο πρέπει να συνεχιστούν με συλλογική προσπάθεια και σκληρή δουλειά. Εγώ είμαι στη διάθεση όλων με καθημερινή συμβολή. Ο Παναθηναϊκός είναι το σωματείο που θα κάνει τη διαφορά παντού. Οι φίλαθλοι του Παναθηναϊκού θέλουν να βλέπουν και να χαίρονται μια τέτοια ομάδα».

Στη συνέχεια είπε: «Θα επιδιώξω να μιλήσω με όλους τους μετόχους, να ακούσω προτάσεις και να ακούσω ιδέες, ακόμη και ανησυχίες και προβληματισμούς. Να υπάρξει σύνθεση απόψεων, δημιουργική σύνθεση. Αρκεί να είναι με ειλικρίνεια και διαφάνεια».

Είπε ακόμη ότι είναι Παναθηναϊκός από τα παιδικά χρόνια του και αμέσως μετά, απαντώντας σε ερώτηση για το αν απαιτείται χρόνος, ώστε να προσαρμοστεί στα νέα καθήκοντά του, τόνισε: «Χρειάζεται χρόνος προσαρμογής και υπολογίζω ότι θα είναι όσο το δυνατόν συντομότερος, χάρη στους άξιους συνεργάτες, που είναι έτοιμοι για όλες τις κινήσεις που πρέπει να γίνουν».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αναγνωστης avatar
    αναγνωστης 13/07/2010 16:46:09

    "Αριστερά": το διαβατήριο που σε πάει παντού

  2. αγανακτισμένος avatar
    αγανακτισμένος 13/07/2010 16:46:56

    Πάντως απο Πρόεδρος της Δημοκρατίας που ήθελε θα είναι πιο ισχυρός

  3. φίλος avatar
    φίλος 13/07/2010 16:47:50

    Δηλαδή τα βρήκαν ή τσακωθηκαν παλι οι Βαρδινογιαννηδες με τους Αλαφούζους;

  4. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 13/07/2010 16:48:18

    ελεος

  5. ganasta avatar
    ganasta 13/07/2010 16:49:46

    κάτω τα χέρια από την ΠΑΕ

  6. ataktos avatar
    ataktos 13/07/2010 16:50:44

    Παρακαλω ..τερμα η προσωπικες και κατευθηνομενες ... εμπαθειες ..θελω αντιλογο εχεται ...

  7. smoking area avatar
    smoking area 13/07/2010 16:54:32

    Η Ντορα στο Λιμανι, ο κυρ-Νικος στη Λεωφορο, αντε να παει και το ...Ψωμιαδη στην Τουμπα να γελασει καθε πικραμενος.
    Μεγαλεξαντροι εναντιον Διαπλεκομενων και στη μεση το ... καθαριστηριο του Βασσαρα.

  8. Rory avatar
    Rory 13/07/2010 17:08:10

    Πόσο πιό χαμηλά μπορεί να πέσει ένας (πρώην) αρχηγός κόμματος;
    Οι δουλειές, φαίνεται, δεν πάνε καλά με το δικηγορικό γραφείο που έχει
    Ρε παιδιά, έχουν ξεφτυλιστεί οι πάντες και τα πάντα.
    Ούτε για τα μάτια του κόσμου, πιά, λίγη τσίπα...

  9. triptokarudos avatar
    triptokarudos 13/07/2010 17:13:13

    και χιλιάδες φίλοι μόλις δουν Τριφύλλι ζήτω λένε ο Συνασπισμός

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ triptokarudos 13/07/2010 17:28:31

      χαχα καλό

  10. Spm avatar
    Spm 13/07/2010 17:14:50

    Ρε, που καταντήσαμεεε!!!

  11. Misha avatar
    Misha 13/07/2010 17:22:08

    Ο συγκεκριμένος είναι ότι πρέπει για εκπρόσωπος των Coockeys.
    Ρωτήστε και την κ.Φωτεινή Τομαή για τα σχετικά.

  12. zap-zap avatar
    zap-zap 13/07/2010 17:22:23

    μια χαρά μου ακούγεται. (ο νέος ύμνος)
    Βάζω στοίχημα πως το προξενιό το έκανε ο Καμάρας.

  13. undercover gpr avatar
    undercover gpr 13/07/2010 17:26:12

    χαχαχαχαχαχαχαχα
    Σουρεάλ καταστάεις ζούμε σε αυτή τη χώρα !!
    χαχαχαχαχαχαχαχα

  14. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 13/07/2010 17:27:49

    το αριστερό εξτρεμ των Βαρδινογιάννηδων.

  15. πληροφοριοδότης avatar
    πληροφοριοδότης 13/07/2010 17:30:50

    Πρόβλημα με πανεπιστημιακούς τίτλους από νησιώτικο πανεπιστήμιο

    Πόλεμος ξέσπασε μετά την ανακοίνωση από το Υπουργείο Παιδείας, του αλφαβητικού πίνακα υποψήφιων Διευθυντών Εκπαίδευσης. Υπάρχουν ένθεν κι ένθεν των υποψηφίων διαμάχες και καταγγελίες για «μη ισχύ» μεταπτυχιακών – διδακτορικών τίτλων ιδιαίτερα αυτών που προέρχονται από νησιωτικό πανεπιστήμιο, του αρχιπελάγους.

    Κάποια-κάποιοι ενδιαφερόμενοι -υποψήφιοι του πίνακα, κατάγγειλαν την ισχύ (εγκυρότητα) ΕΓΚΥΡΩΝ μεταπτυχιακών τίτλων ιδιαίτερα αυτού του νησιώτικου πανεπιστήμιου, με το εξής επιχείρημα:

    Τον καιρό που φαίνεται πως φοιτούσαν οι υποψήφιοι (Διευθυντές εκπαίδευσης) στο ΜΠΣ του Πανεπιστημίου στο νησί, ταυτόχρονα φαίνεται πως εργάζονταν και στο σχολείο τους στην Αθήνα. Πώς γίνεται αυτό;

    Κάποιες πρώτες απαντήσεις από την άλλη πλευρά, αυτοί οι μεταπτυχιακοί φοιτητές από την Αθήνα, σε συνεργασία με τους διδάσκοντες ενιαιοποιούσαν τη διάρκεια των ημερών των μαθημάτων σε ημερομηνίες γύρω από Σαββατοκύριακα… έτσι ώστε να χρειάζεται να είναι στο νησί μόνο το ½ ή το 1/3 του μήνα. Έτσι παίρνοντας ολιγοήμερη άδεια από την υπηρεσία… π.χ. 10 μέρες φοιτητική άδεια (προβλέπεται από το νόμο η χορήγηση τέτοιας άδειας), τα κατάφερναν στο να είναι συνεπείς στη φοίτηση.
    Λένε δηλαδή…

    Είναι ανάγκη να δημοσιοποιηθούν αμέσως τα μετρήσιμα μόρια των υποψήφιων – να μη ακολουθήσει η συνέντευξη αν δε φανερωθούν.

    Βέβαια στην πλειοψηφία τους οι υποψήφιοι διευθυντές εκπαίδευσης κομματικά όργανα - φερέφωνα – υποκινούμενα είναι. Όλοι τους ξέρουν. Και επίσης γνωστοί είναι και οι τρόποι για την ανέλιξή τους.

    Αλλά είναι καλό για τη δημοκρατική υγεία της παιδείας (τι στο καλό, το open.gov τελείωσε;) να δούμε δημοσιευμένους τους ΤΙΤΛΟΥΣ ΤΩΝ ΠΤΥΧΙΩΝ ΤΟΥΣ – ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΙΔΡΥΜΑΤΑ ΤΑ ΠΗΡΑΝ, ώστε με ένα απλό search στο google να βρούμε αμέσως τις πηγές των πτυχίων τους, να πειστούμε για την αξία τους!

    Υπόψη πως δεν είναι συζητήσιμα μόνο τα πτυχία από ανατολικές χώρες ή το ίντερνετ. Είναι κι από Γερμανία … Αγγλία..

    Open.gov εδώ και τώρα.

    ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΟΛΜΗΣΕΙ Η ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΙΙΛΕΞΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΟ ΣΤΙΣ ΤΩΡΙΝΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ. ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣΕΙ ΠΩΣ ΠΡΟΣΠΑΕΙ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΣΗ ΤΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ (Ή ΑΣ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΑΠΟ ΖΩΝΤΑΝΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΚΗ! ΑΛΛΑ ΖΩΝΤΑΝΕΣ, ΌΧΙ ΑΠΟ ΖΟΥΦΙΑ ΧΑΡΤΙΑ!)

  16. Γιωργης avatar
    Γιωργης 13/07/2010 17:31:47

    ΨΩΜΙ
    ΠΑΙΔΕΙΑ
    ΘΥΡΑ 13

    • αναρχοδεξιός avatar
      αναρχοδεξιός @ Γιωργης 14/07/2010 03:08:52

      η θύρα 13 δεν έχει καμμιά σχέση με το βαρδινογιανέϊκο

  17. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 13/07/2010 17:33:00

    Zω για τη στιγμή που θα δώ Μάκαρο, Μπέο και Κωνσταντόπουλο να μιλάνε για τη διαιτησία!

    Ονειρο!

  18. loretta avatar
    loretta 13/07/2010 17:33:51

    ...δεν λεω το καταλληλο προσωπο για να αρχιζει στα κλωτσιδια τους παικτες οταν....σερνονται..!!
    ευτηχως που οι παικτες δεν ειναι γυναικες.....

    • Alex avatar
      Alex @ loretta 13/07/2010 17:36:25

      Κατι ξερεις εσυ....? Γυναικα γαρ!!!!

  19. tiramola avatar
    tiramola 13/07/2010 17:38:46

    Πολύ καλή επιλογή.Δεν είναι αποκλειστικότητα για τα αλάνια και τους μάγκες το ποδόσφαιρο.
    Μπράβο στο Τζίγγερ!

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ tiramola 13/07/2010 17:41:55

      μέσα στο κλίμα είσαι πάντα πιάνεις το σφυγμό...

  20. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 13/07/2010 17:43:03

    Δεν τους εκατσε η κομμουνιστρια Κανελλη παρηγορηθηκαν με τον γιαλαντζι κομμουνιστη Κωνσταντοπουλο.. αυτη η επιλογη δεν μπορω να διακρινω τι θιγει πιο πολυ την ΠΟΛΙΤΙΚΗ η το ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ? Μαλλον το ποδοσφαιρο θιγει θα ελεγα... παλι καλα να λετε που βαλανε αυτον γιατι ο επομενος ηταν ο ΚΟΥΚΟΥΛΑΛΕΞΗΣ... τακτικος και αυτος θαμων του ΠΑΟ... ΠΟΛΥ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΤΟ ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΕΙΚΟ και θα 'βρει' στην γωνια...

  21. Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 13/07/2010 17:44:30

    Ο Παναθηναϊκός είναι ιστορική ομάδα, κρίμα που την έχει ο Τζίγγερος στα χέρια του. Ο Συνασπισμός πρωτοστατεί για να μην προχωρήσει το γήπεδο στο Βοτανικό, τι στάση θα κρατήσει ο νέος Πρόεδρος;;;;;;;;;

    • tiramola avatar
      tiramola @ Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 13/07/2010 17:53:25

      Δεν υπάρχει πρόβλημα, για τα συμφέροντα της ομάδας θα εργασθεί.

      οεοεοεοεοεεε Γκοβού-Σισέ

  22. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 13/07/2010 17:48:56

    Δηλαδή, όπως οι Ολυμπιακοί, τώρα με τον Μαρινάκη, θα ψηφίζουνε Ντόρα,
    έτσι κι οι Παναθηναικοί θα ρίχνουν Κουβέλη..δαγκωτό;

    Σικέ το στοίχημα
    στημένοι οι αγώνες
    χάσουν κερδίζουν
    η σούμα μένει ίδια!

    Για πάντα ΑΕΚ
    και ξερό ψωμί
    με το δικέφαλο αετό
    και τις χαμένες μας πατρίδες!

  23. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 13/07/2010 17:50:52

    Στον Ολυμπιακό ακούγεται πως ο Μαρινάκης δυσκολεύεται
    να επιλέξει αναμεσα σε Αλαβάνο και Παφίλη...

  24. sos avatar
    sos 13/07/2010 17:52:20

    δηλαδή νούμερα τον σισέ κ τον βοβού ποιός τους έφερε κ βρίζετε

    ουστ κολοβάζελοι

  25. theag avatar
    theag 13/07/2010 17:53:56

    xaxaxaxaxaxaxaxaxaxa

  26. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 13/07/2010 17:56:51

    Αφού δεν ανέλαβε η Λιάνα Κανέλη πάλι καλα...

  27. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 13/07/2010 18:01:22

    Ασχετο αλλά και τόσο σχετικό...

    Βρείτε μου ΕΝΑΝ από όσους συνέπραξαν το 1989,
    που σήμερα στη νέα τάξη πραγμάτων,
    στη νέα ανακατανομή που λέει κι ο ΓΑΠ,
    να μην αναδεικνύεται κι επιβραβεύεται!
    ΕΝΑΝ ....

  28. Orestios avatar
    Orestios 13/07/2010 18:06:26

    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
    Είδε ο σουρεαλισμός την Ελλάδα και αυτοκτόνησε!

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ Orestios 13/07/2010 18:31:55

      ad hoc

  29. panos33 avatar
    panos33 13/07/2010 18:11:38

    στην αρχη ο τζιγκερ σκεφτοταν να βαλει προεδρο τον κυρκο....αλλα μετα θυμηθηκε πως τον περναγε στο ραλυ και προτιμησε τον Κωνσταντοπουλο....
    χαχαχαχα και περναγα τον βαρδη για σοβαρο ανθρωπο....πως το σκεφτηκαν ολο αυτο

  30. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 13/07/2010 18:12:09

    Εμπρος Λαέ Μη Σκυβεις το κεφάλι
    Παναθηναικέ - πρωτάθλημα και παλι

  31. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 13/07/2010 18:21:56

    Από φέτος τέλος ο αγιασμός στην προετοιμασία.

  32. 30ς δρομος για τον κορυδαλλο avatar
    30ς δρομος για τον κορυδαλλο 13/07/2010 18:23:42

    εγκεφαλικο η Λιανα

  33. panos33 avatar
    panos33 13/07/2010 18:28:27

    για σκεφτειτε ομως τι κυριακατικα απογευματα διανοησης φιλοσοφησης και κοινωνικου προβληματισμου θα περασουμε στο οακα...φιλοσοφικος ομιλος ο παναθηναικος

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ panos33 14/07/2010 00:37:14

      να πώς αξιοποιούνται τα ολυμπιακά ακίνητα

  34. Προφήτης avatar
    Προφήτης 13/07/2010 18:44:25

    Κυρ Αλέκο κυρ Αλέκο
    με το πράσινο γελέκοοο

  35. προβοκατορας avatar
    προβοκατορας 13/07/2010 18:45:58

    που ειναι μια ΝΟΠΟ οταν τη χρειαζεσαι?

    • αναρχοδεξιός avatar
      αναρχοδεξιός @ προβοκατορας 14/07/2010 02:56:14

      τη διέλυσαν μόλις ανέλαβαν πραξικοπηματικά τον ΠΑΟ. τυχαίο? δε νομίζω.

      το χρονικό της χούντας

      http://www.youtube.com/watch?v=Uy6kfWU4h_I&feature=related

  36. donaE avatar
    donaE 13/07/2010 19:05:08

    Οα μας φυγει ολη η θυρα 13.Σουρεαλιστικο.

  37. ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ avatar
    ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ 13/07/2010 19:16:59

    Καὶ μετὰ μᾶς κατηγοροῦν μερικοὶ ὅτι εἴμεθα δεξιὸν σωματεῖον.

    Ἐν Ἑλλάδι, ὡς γνωστόν, κυβερνᾷ ἡ ἐκσυγχρονιστικὴ Ἀριστερά. Ὁ Κωνσταντόπουλος εἶναι ἰκανὸς ἀκόμη καὶ τὸ νέο γήπεδο νὰ φτιάξῃ.

    Habemus Papam. Ζήτω ὁ Βασιλεύς.

  38. George avatar
    George 13/07/2010 19:30:48

    Πάντως οφείλω να ομολογήσω πως ούτε εγώ που πιστεύω ακλόνητα ότι ΟΛΕΣ οι επιλογές της οικογένειας βαρδηνογιάννη είναι τουλάχιστον αστείες περίμενα τέτοιο δώρο. Μιλάμε ότι το γέλιο που θα βγάλουμε οι παναθηναικοί φέτος δεν περιγράφεται. Το κράξιμο θα είναι συνεχές και θα γελάσει και ο κάθε πικραμένος με τις εμμονές των άχρηστων. Πως και δεν σκέφτηκαν κανέναν ρουσσόπουλο η βουλγαράκη? Μετά τον γόντικα αυτοί θα ήταν οι "καταλληλότεροι".

  39. Νοσφεράτου avatar
    Νοσφεράτου 13/07/2010 19:30:53

    Kαι έτσι ιδρύθηκε ο Παναθηναϊκός της Αριστεράς και της Προόδου.....
    Χαχαχαχα

    Απίστευτο κι όμως αληθινό το πως το απόλυτο κεφάλαιο διορίζει σε μια επιχείρηση του έναν αριστερό αρχηγό κόμματος!
    Θλιψη και μόνο θλίψη.

  40. ataktos avatar
    ataktos 13/07/2010 19:46:07

    tiramola - Παρακαλω ..αντιεπιχειρηματα ....

  41. zame avatar
    zame 13/07/2010 20:27:09

    το δημοφιλέστερο λαϊκό άθλημα...έχει αντικειμενικά και την αριστερή διοικητική του ηγεσία...χαχαχαχα..καλα λεγανε λοιπον οι κομουνιστές πως ο καπιταλισμός θα κάνει το μεγάλο άλμα στην ιστορία...

  42. lpap avatar
    lpap 13/07/2010 20:52:00

    Ήμαρτον!!!!

  43. nasos avatar
    nasos 13/07/2010 21:23:26

    Τσαμπουκά πουλάει ο Τζίγγερ,όπως κάποτε ο Κόκκαλης έφερε τον Αλέφαντο ύστερα από το επεισόδιο με οργισμένους Ολυμπιακούς να του πετάνε στην μάπα τα διαρκείας
    δείχνει και καλά ότι εγώ είναι το αφεντικό και διορίζω πρόεδρο και τον κηπουρό της Παιανίας άμα λάχει

  44. zame avatar
    zame 13/07/2010 21:28:49

    χαχααχαα..! εγραψε ο Τζιγγερ.

  45. tiramola avatar
    tiramola 13/07/2010 21:38:00

    Μεταξύ των άλλων δήλωσε κάτι περί κλίματος δημιουργικής ευφορίας.
    Προβληματίζομαι από τώρα για τις "αναλύσεις" των αθλητικών συντακτών που θα προσπαθούν να ερμηνεύσουν κατά την διάρκεια της σαιζόν τι εννοούσε ο πρόεδρος...

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ tiramola 13/07/2010 21:54:31

      Για να έχεις ολοκληρωμένη άποψη, περίμενε λίγο την αναλυτική ανάρτηση για το θέμα. Έχω ...εσωτερική πληροφόρηση.
      Με παραμυθιάζουνε δλδ όταν μου λένε ότι οι γκιόσες οι καλές είναι ως τέλος Ιούνη?

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 13/07/2010 23:31:55

        Και οι καλές είναι από Αγιάννη και πάνω? (χαχαχα)

      • tiramola avatar
        tiramola @ μικρός οδυσσέας 13/07/2010 23:37:55

        Γνώμη μου..
        Αθίκια, Ξυλοκέριζα και εσχάτως Ρητό τρως καλά.

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 13/07/2010 23:50:55

        Ανακαλύφθηκε ..ζωή στο Ρητό? ¨εχω μείνει πίσω

      • tiramola avatar
        tiramola @ μικρός οδυσσέας 13/07/2010 23:53:53

        Και πολύ ωραία σπίτια, όλα επί ΠΑΣΟΚ έγιναν...

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 13/07/2010 23:56:44

        Μετά την Προς Κορινθίους γαστραιμαργική επιστολή μειώσεως της χοληστερίνης και των τριγλυκεριδίων, μπορείτε φίλτατε Τιραμόλα να μας πείτε για ποιόν μπορεί να γράφτηκε το παρακάτω:


        Κανένας παίκτης δεν έχει τέτοια θέληση για τη νίκη. Στη σκακιέρα ακτινοβολεί κίνδυνο και ακόμα και δυνατότεροι αντίπαλοί του παγώνουν σα λαγοί που μυρίζουν τον πάνθηρα. Ακόμα και οι αδυναμίες του είναι επικίνδυνες. Παίζοντας με τα λευκά το άνοιγμά του είναι προβλέψιμο – μπορείς να καταστρώσεις σχέδια για να το αντιμετωπίσεις – αλλά είναι τόσο δυνατό που τα σχέδιά σου δεν πετυχαίνουν σχεδόν ποτέ! Στο μέσον του παιχνιδιού η ακρίβειά του και η εφευρετικότητά του είναι απίστευτες και στο τέλος του παιχνιδιού απλά δεν μπορείς να τον κερδίσεις!

      • tiramola avatar
        tiramola @ μικρός οδυσσέας 14/07/2010 00:01:38

        Ταλ ή Φίσερ

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 14/07/2010 00:08:21

        Φίσερ, Φίσερ! Αυτό ήταν ένα σχόλιο ενός Γερμανού δημοσιογράφου στο περιοδικό Life μετά το παγκόσμιο του 72.
        Το βρήκα στην εισαγωγή ενός βιβλίου εκμάθησης του ίδιου του Φίσερ.

      • tiramola avatar
        tiramola @ μικρός οδυσσέας 14/07/2010 00:20:04

        Εκπληκτικός παίκτης.Έσπασε για μικρό χρονικό διάστημα την κυριαρχία των Σοβιετικών.
        Ψάξε βρες και παρτίδες του Ταλ!
        Ο πιό θεαματικός παίκτης που βάσιζε το παιχνίδι του στον πανικό του αντιπάλου στο μέσον της παρτίδας με τις περισσότερες κινήσεις να χαρακτηρίζονται από τους αναλυτές με (!?).
        Θα εντυπωσιαστείς!

      • tiramola avatar
        tiramola @ μικρός οδυσσέας 14/07/2010 00:24:08

        Εδώ Γιάννη
        http://www.youtube.com/watch?v=86ByBHJiZMo

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 14/07/2010 00:34:16

        Ευχαριστώ!

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 14/07/2010 00:35:44

        Ο τύπος ήταν απίστευτος από όλες τις απόψεις.

      • tiramola avatar
        tiramola @ μικρός οδυσσέας 14/07/2010 00:45:08

        Δεν δέχτηκε να υπερασπιστεί τον τίτλο του όμως απέναντι στον Κάρποφ ζητώντας αλλαγές από τη FIDE η οποία δεν τις έκανε δεκτές.
        Οι λυσσασμένοι Σοβιετικοί που περίμεναν να πάρουν το αίμα τους πίσω τον κατηγόρησαν για φυγομαχία.
        Η προσωπική μου γνώμη που μικρή σημασία έχει είναι(χωρίς να ξέρω σε τι κατάσταση θα ήταν στον αγώνα)ότι δεν θα γλύτωνε από το τέρας στο "μέτρημα" Κάρποφ.

      • tiramola avatar
        tiramola @ μικρός οδυσσέας 14/07/2010 00:48:27

        Μιλάμε ότι ο Κάρποφ έπαιξε σιμουλτανέ blind 20 παίκτες σημειώνοντας 18 νίκες και δύο ισοπαλίες...

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ tiramola 13/07/2010 23:48:13

      Γίδα μόνο βραστή, ο καλύτερος κρεατοζωμός, βάλσαμο.
      Προβατίνα χάρισμά σας.

  46. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 13/07/2010 21:43:17

    Mερικα ιστορικα στοιχεια : τα περι δεξιου σωματειου ειναι εντελως προσφατα ή και απο τον καιρο της δικτατοριας.
    Η πραγματικοτητα ειναι διαφορετικη : Ο Αποστολος Νικολαιδης ηταν προσφυγας απο τη Φιλιππουπολη και συνδεθηκε με το στρατηγο Πλαστηρα.Οι πρωτες κερκιδες σε ποδοσφαιρικο γηπεδο στην Ελλαδα κατασκευασθηκαν στη Λεωφορο Αλεξανδρας με εντολη Πλαστηρα (ο ιδιος ηταν εντελως αφραγκος,εντιμοτατος) οταν ηταν πρωθυπουργος ενω ο ιδιαιτερος του Μοατσος εγινε και προεδρος του Παναθηναικου.
    Απο την αλλη μερια ο Ανδριανοπουλος ηταν υπουργος της ΕΡΕ για χρονια.Αλλωστε η αλλαγη των πολιτικων συσχετισμων υπερ της Ενωσης Κεντρου και εις βαρος της ΕΡΕ τη δεκαετια του 60 σε σχεση με τη δεκαετια του 50 αντανακλουσε και τα πρωταθληματα.Μαλλον λοιπον μπορουμε να πουμε οτι ο Ολυμπιακος ηταν ομαδα της δεξιας και ο Παναθηναικος του Κεντρου.
    Η πρωτη εντυπωση οτι ο ΠΑΟ εχει τη στηριξη της δεξιας δημιουργηθηκε επι χουντας με το Γουεμπλευ.Μαλλον ομως οι χουντικοι ηθελαν παση θυσια διεθνεις επιτυχιες και μια και βρηκαν καλη ομαδα τοτε τον ΠΑΟ τον προωθησαν.Αλλωστε οι ιδιοι προωθησαν και την ομαδα μπασκετ της ΑΕΚ (καθαρα αριστερη προσφυγικη ομαδα) για το κυπελλο Ευρωπης το 1968 απλως γιατι ηταν αυτη που μπορουσε να κερδισει.
    Το ΠΑΣΟΚ ομως ηθελε παση θυσια να ελεγξει τον Ολυμπιακο γιατι το ΠΑΣΟΚ δεν αφηνει τιποτα στην τυχη και τα λαικα στρωματα της ομαδας αυτης ειναι ο στοχος του.Ετσι φθασαμε στη περιπτωση Κοσκωτα και αργοτερα στη περιπτωση Κοκκαλη.
    Η υποθεση Κοκκαλη για πρωτη φορα δημιουργησε προβλημα πολιτικης πολωσης στο ελληνικο ποδοσφαιρο.Η πολωση αγριεψε οταν ανελαβε ο Φιλιππιδης προεδρος του ΠΑΟ και αρχισε να προβληματιζει το προοδευτικο κατεστημενο αφου σε μια μεγαλη ομαδα δημιουργουνταν προυποθεσεις δεξιας ή εστω αντιαριστερης συσπειρωσης.Τωρα φαινεται οτι θα επιδιωχθει διορθωση με Μαρινακη στον Ολυμπιακο και "προοδευτικη" (my ass) διοικηση στον ΠΑΟ.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ ψυχραιμια 13/07/2010 22:47:02

      Δεν ολοκληρώθηκε ποτέ δεξιό μέτωπο στον ΠΑΟ από τη μαχητικότητα του Φιλιππίδη για να γίνει φιλοπασοκική διόρθωση. Αντίθετα ο Φιλιππίδης συνδέθηκε με τη μελανή σελίδα της εγκατάλειψης της ομάδας ανυπερασπιστης στον τραμπουκισμό της Ριζούπολης, ευθεία πολιτική προέκταση του πασοκικού φασισμού και του πράκτορα του.
      Κάτι σαν την δολοφονία των δεξιών εκδοτών και του Μπακογιάννη.

      Εσωτερικοί συσχετισμοί, βαρδινογιαννικό αντι-βγενοπουλικό μέτωπο, "άκρη" για τις συριζικές αντιδράσεις στο Βοτανικό, γέφυρα μέσω Σηφουνάκη για δουλειές με το πράσινο γκουβέρνο, αν και ο Κων. μισείτο από τους πασόκους σαν εισαγγελέας κατά Ανδρέα στο Ειδ. Δικ. Αλλά ποιος τα θυμάται αυτά τώρα. Και ο ΓΑΠ μισεί τον πατέρα του περισσότερο από ό,τι οποιοσδήποτε άλλος.

    • Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
      Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ @ ψυχραιμια 14/07/2010 02:06:52

      Για πολλά χρόνια μέλος του Δ.Σ. του Παναθηναϊκού ήταν ο Γ.Ράλης. Ο Παναθηναϊκός είναι η ομάδα της Αθήνας ώς αστική ομάδα συγκέντρωνε και δεξιούς και κεντρώους. Το θέμα όμως είναι ότι οι φίλαθλοι του Παναθηναϊκού δεν γουστάρουν τον Τζίγγερο-Σωφέρ.

  47. DeltaLamda avatar
    DeltaLamda 13/07/2010 21:46:34

    Χαλαρώστε όλοι. Ο Κωσταντόπουλος είναι καλός δικηγόρος, πολιτικός και παναθηναικός! Δηλαδή τι περισσότερο θα έπρεπε να είχε ενας manager για τη θεση αυτη? Θα έπρεπε σονι και καλά να ειναι επιχειρηματίας ή εφοπλιστής? Αλλωστε και ο Βγενόπουλος δικηγόρος δεν είναι? Αλλά η ουσία δεν ειναι η πολιτικοποίηση της επιλογής του Βαρδινογιάννη. Η ουσία ειναι άλλη. Προφανώς γνωρίζετε οτι ο Σηφουνάκης έχει καταθέσει μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση κατά του Βγενόπουλο. Αυτό που δεν γνωρίζετε ομως ειναι οτι ένας απο τούς δύο δικηγόρους του Σηφουνάκη που υπογράφουν την μήνυση είναι ο Κωσταντόπουλος!!! Ειπατε τίποτα? Σαχ-ματ του Τζίγγερ στον Βγενόπουλο!!!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ DeltaLamda 14/07/2010 00:47:29

      τώρα μάλιστα, θα σωθεί ο Σηφουνάκης, όπως και ο Παναθηναϊκός

  48. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 13/07/2010 22:03:57

    Ευτυχώς τώρα με τον Κωνσταντόπουλο θα προστατευθούν και οι κορμοράνοι του Βοτανικού.

  49. tiramola avatar
    tiramola 13/07/2010 22:13:04

    Ναι παραμύθι...
    Κάποτε ίσχυαν αυτά όταν έβαζε ένας σε ένα χωριό μιά φορά τη βδομάδα και ήταν γίδα.(η πραγματική γκιόσα είναι γίδα και όχι οι προβατίνες που σωρηδόν και κάθε μέρα ψήνονται στις λαμαρίνες στα περισσότερα χωριά).
    Επίσης δεν ισχύει πλέον να πας για φαί από τις 7 το απόγευμα.
    Μπορείς να πας και στις 10 και στις 11....

  50. anonymous avatar
    anonymous 13/07/2010 22:20:30

    Το πράγμα είναι τόσο απλό που απλούστερο δε γίνεται. Ο κυρ Νίκος θα μαζέψει τα παλιόπαιδα του ΣΥΡΙΖΑ και θα γίνει το γήπεδο.

    business as usual.

  51. Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 13/07/2010 23:10:19

    O Τζίγγερος κι οι Γιαννακόπουλοι με αυτή τους την απρέπεια μας αποξενώνουν από την ομάδα μας ΤΟ ΟΑΚΑ ΦΕΤΟΣ ΘΑ ΕΧΕΙ 1200 ΑΤΟΜΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ 10000 ΣΤΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ, ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΕΚΟΥΜΠΙΣΤΟΥΝ ΟΛΟΙ!!!

    • αναρχοδεξιός avatar
      αναρχοδεξιός @ Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 14/07/2010 01:50:09

      σωστός

  52. ApoTel avatar
    ApoTel 13/07/2010 23:17:51

    Η πλάκα είναι που στις δηλώσεις του ξεκίναγε με το Συνασπισμ και το τελείωνε με το Παναθηναϊκός. Αλήθεια η Κανέλλη θα αλλάξει τώρα ομάδα;

  53. Greg avatar
    Greg 13/07/2010 23:30:24

    Διασκεδαστικό, δεν είναι δα και τόσο τερατώδες! Έλα ρε βάζελε! Γαμάτο μιλάμε! Είσαι ο πρόεδρός μας!

  54. Green St avatar
    Green St 13/07/2010 23:34:11

    Μπορειτε κε Κωνσταντόπουλε να πάτε σπίτι σας και πάρτε μαζί σας και τον Τζίγκερ που είναι φίλος σας.

  55. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 14/07/2010 01:09:25

    Τώρα, το μόνο που απομένει για να δέσει η μανέστρα, είναι να επιβεβαιωθούν και οι φήμες που φέρουν Κουβέλη στην Αθήνα και Τσούκαλη στην Πάτρα ως υποψηφίους δημάρχους με τη στήριξη ΓΑΠ (σαν τη Δαμανάκη ένα πράμα), και το βρώμικο '89 θα βρει τη δικαιωσή του και στο ποδόσφαιρο και στην πολιτική..,

  56. αναρχοδεξιός avatar
    αναρχοδεξιός 14/07/2010 01:53:04

    έλεος ρε πστη έλεος

    όπως γράφει και το GOAL αύριο: "Συνασπίζει τον κόσμο εναντίον του. ενάντια στα πιστεύω και τα θέλω των οπαδών του"

  57. Maya avatar
    Maya 14/07/2010 02:07:33

    Κάνει ό,τι μπορεί αυτός ο άνθρωπος για να συσπειρώσει όσο περισσότερο κόσμο γίνεται εναντίον του.
    Και για να επιβεβαιώσει με τον πιο κωμικοτραγικό τρόπο την φήμη πως το βαρδινογιαννέικο χρηματοδοτεί παραδοσιακά τον ΣΥΝ.

    Έχουνε κάνει τον μεγαλύτερο σύλλογο της χώρας κανονικό τσιφλίκι τους. Όπως και πολλά άλλα. Για πόσο ακόμα;
    Αυτή η χώρα είναι η αποθέωση της χούντας...

  58. αναρχοδεξιός avatar
    αναρχοδεξιός 14/07/2010 03:09:49

    Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ

    ΤΣΙΠΡΑ ΘΕΕ ΠΑΡΕ ΤΗΝ ΠΑΕ

  59. sovokai avatar
    sovokai 14/07/2010 09:39:41

    ενα ΣΥΝ στον Παναθηναικό. Ενα πλην στη νοημοσύνη μας

  60. eregoz avatar
    eregoz 14/07/2010 10:12:07

    ΤΖΙΓΚΕΡ ΑΡΚΕΤΑ..ΠΟΥΛΑ ΚΑΙ ΦΥΓΕ

  61. xrysanthi avatar
    xrysanthi 14/07/2010 15:19:45

    Επιτέλους μια σωστή κίνηση. Επιτέλους μια σοφή επιλογή. Επιτέλους φως στο τούνελ! Πραγματικά χαίρομαι.
    Φανατική γαύρος από κούνια χαχαχαχα

    • tiramola avatar
      tiramola @ xrysanthi 14/07/2010 15:28:01

      Ο Γκαγκάτσης δεν υπάρχει πλέον αν δεν γνωρίζεις...
      Τώρα σκοράρει ο Σισέ από ασίστ του Γκοβού!
      Άσε που με τον χοντρό που μπλέξατε η μοναδική προοπτική σας είναι το άρθρο 44...

  62. dtd avatar
    dtd 14/07/2010 15:39:04

    Σ' έχουνε δοξάσει, κάθε μια σου τάση....

  63. ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ avatar
    ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ 18/07/2010 21:28:55

    «Χαλαρώστε όλοι. Ο Κωσταντόπουλος είναι καλός δικηγόρος, πολιτικός και παναθηναικός! Δηλαδή τι περισσότερο θα έπρεπε να είχε ενας manager για τη θεση αυτη;»

    Κατὰ μερικούς, ἀγαπητὲ DeltaLamda, θὰ ἔπρεπε νὰ εἶναι τραμποῦκος τοῦ ὑποκόσμου, νονὸς τῆς νύχτας καὶ διαπλεκόμενος τῆς παράγκας, γιὰ νὰ εἶναι κατάλληλος γιὰ πρόεδρος τοῦ Παναθηναϊκοῦ. Ὄχι κύριοι, γιὰ ἐμένα, τὸν δεξιὸ παναθηναϊκό, ΕΙΝΑΙ κατάλληλος, ἐπειδὴ ἀκριβῶς ΔΕΝ ἔχει σχέσι μὲ τοὺς Γκαγκάτσηδες, τοὺς Μπέους καὶ τοὺς Ψωμιάδηδες.

  64. ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ avatar
    ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ 18/07/2010 21:48:34

    Πραγματικὰ δὲν ξέρω ἐὰν οἱ ἀντιδρῶντες τόσο ἔντονα εἶναι ἀριστεροὶ ποὺ ἔπεσε στὰ μάτια τους ὁ Κωνσταντόπουλος, δεξιοὶ ποὺ δυσανασχετοῦν στὴν ἀνάληψι τῆς προεδρίας ἀπὸ ἕναν ἀριστερό, ὀλυμπιακοὶ ποὺ θέλουν νὰ μειώσουν τὸν Παναθηναϊκό, ἢ ἐχθροὶ τοῦ Τζίγγερ ποὺ θέλουν νὰ κάνουν τὸ ἴδιο.

    Ἐγώ, ἀριστερὸς δὲν εἶμαι· ἐθνικιστὴς δεξιὸς εἶμαι -καὶ παναθηναϊκὸς ἀσφαλῶς. Ἀλλά, καὶ ἀσχέτως τῆς ἐπιβεβαιώσεως τοῦ ἤδη γνωστοῦ -ὅτι ἐν Ἑλλάδι, ἀπὸ τότε ποὺ χάσαμε τὸν στρατάρχη Παπάγο καὶ ἔτι δὲ πλέον μετὰ τὸ 1974, κυβερνᾷ ἡ Ἀριστερά-, οἱ πεποιθήσεις μου δὲν μὲ κάνουν ἐκ τῶν προτέρων ἀρνητικό. Ἐξ ἄλλου, τὴν μικρότερη σημασία ἔχουν τὰ πολιτικὰ ἐπὶ τοῦ προκειμένου, καί, τὸ σημαντικότερον, δὲν μπορῶ νὰ μὴν παραδεχθῶ ὅτι ὁ Κωνσταντόπουλος εἶχε πάντοτε ἂν μὴ τὶ ἄλλο μιὰ στοιχειώδη σοβαρότητα καὶ ἀξιοπρέπεια -πρᾶγμα ἐν ἀνεπαρκείᾳ ὄχι μόνον στὸ ποδόσφαιρο ἀλλὰ καὶ στὴν πολιτικὴ τὶς τελευταῖες δεκαετίες.

    Σοβαρότης καὶ ἀξιοπρέπεια. Μιὰ ποιότης, γιὰ τοὺς πολλοὺς ἐλιτιστική, ὕφος καὶ ἦθος τῆς παλαιᾶς ἀριστοκρατικῆς Δεξιᾶς, πρὸ «ἐκσυγχρονισμοῦ», εὐτελισμοῦ καὶ ἐκχυδαϊσμοῦ τῶν πάντων. Καὶ ὕφος καὶ ἦθος καὶ τοῦ Παναθηναϊκοῦ βεβαίως, παραδοσιακῶς. (Ἔναντι π.χ. τοῦ κατ᾿ ἐξοχὴν λαϊκοῦ Ὀλυμπιακοῦ. Ὑπῆρχε καὶ ἐν μέρει ὑπάρχει ἀκόμη αὐτὸς ὁ χαρακτήρας -χωρὶς νὰ σημαίνῃ ὅτι εἶναι περιοριστικὸς κανὼν γιὰ κάθε ὁπαδό. Θὰ συμφωνήσῃ νομίζω κάθε καλόπιστος συζητητής. Καὶ δὲν τὸ λέγω τὸ ἕνα θετικῶς καὶ τὸ ἄλλο ἀρνητικῶς· ὄχι· καὶ ἡ γνησία λαϊκότης εἶναι ἀρετή, καὶ ἡ γνησία ἀριστοκρατικότης. Καὶ ἡ πρώτη γίνεται ἀρνητική, ἐὰν ἐκφυλισθῇ σὲ λαϊκισμό, καὶ ἡ δευτέρα, ἐὰν ἐκφυλισθῇ σὲ σνομπισμό, σουσουδισμό ἢ σὲ νεοπλουτισμό.)

    Κι ἐρχόμαστε τώρα στὸ προκείμενον. Μήπως, ὁ ἄσχετος μὲ τὸ ποδόσφαιρο, ἀριστερὸς ἀλλὰ σοβαρὸς καὶ ἀριστοκρατικὸς Κωνσταντόπουλος καθόλου δὲν εἶναι ἀφύσικον νὰ εἶναι πρόεδρος τοῦ Παναθηναϊκοῦ; Μήπως ἀφύσικον θὰ ἦτο ἐὰν γινόταν πρόεδρος τοῦ Παναθηναϊκοῦ ὁ Μπέος; Ναί, ἐγὼ ὁ δεξιὸς θέλω ἀριστοκράτες στὴν θέσι τοῦ προέδρου, καὶ ὄχι λαϊκάντζες, οὔτε νονοὺς τοῦ παρασκηνίου καὶ τσαμπουκαλῆδες, οὔτε «σωτῆρες». (Κύριοι μπαινοΒγενοΠατέρες, χρειάζεται νὰ φᾶτε πολλὰ καρβέλια πρὶν φτάσετε στὸ σημεῖο νὰ στέκεστε δίπλα-δίπλα σὲ Βαρδινογιάννηδες καὶ Γιαννακόπουλους, παράγοντες μὲ προσφορὰ δεκαετιῶν. Καὶ ἡ ἀρχὴ θὰ ἦταν νὰ σέβεστε τὴν ἱστορία καὶ νὰ μὴν μᾶς λέτε περίπου ὅτι ἡ ἱστορία τοῦ Παναθηναϊκοῦ ἄρχισε πρὶν δύο χρόνια μόλις. Διότι ἐμεῖς οἱ παναθηναϊκοὶ ἔχουμε ἱστορία πλὲον τοῦ αἰῶνος καὶ δὲν περιμέναμε κανέναν «σωτῆρα» γιὰ νὰ νιώσουμε ὑπερήφανοι.) Καί, μήπως, φίλοι παναθηναϊκοί, δὲν θὰ ἔπρεπε νὰ ζηλεύουμε ποὺ τόσα χρόνια δὲν εἴχαμε καὶ δὲν ἔχουμε παραγκάνθρωπο καὶ νονὸ νὰ «καθαρίζῃ», ἀλλὰ τὸ ἀντίθετο; Μήπως, ἀγαπητοί μου, δὲν «ἔπεσε» ὁ Κωνσταντόπουλος μὲ τὴν ἐπιλογή του, ἀλλὰ ὁ Παναθηναϊκὸς ἔδωσε μήνυμα ἀνόδου;

    Ναί, μὲ ξένισε ἡ ἐπιλογή Κωνσταντόπουλου. Θὰ περίμενα, καὶ θὰ ἤθελα, κάποιον σχετικὸ μὲ τὸ ποδόσφαιρο, ἀλλὰ δεδομένων ἰκανοτήτων καὶ παιδείας καὶ ἤθους, π.χ. τὸν Ἀριστείδη Καμάρα. (Δὲν ξέρω ἐὰν μποροῦσε καὶ ἤθελε -νομίζω ὅτι εἴχε ἄλλες, σοβαρὲς ὑποχρεώσεις.) Ἀλλά, σκέφθηκα σιγὰ-σιγὰ ὅλα τὰ παραπάνω, καὶ ἄρχισα νὰ ἀποδεχομαι τὴν ἐπιλογή. Ἀργότερα ἦλθε καὶ ἡ εὐτελὴς ἀνακοίνωσις τοῦ Μπέου καὶ διέλυσε καὶ τοὺς τελευταίους μου ἐνδοιασμούς· ναί, ἤμουν καὶ εἶμαι στὴν ἀπὸ ἐδῶ πλευρά, ὄχι στὴν ἀπὸ ἐκεῖ.

  65. ataktos avatar
    ataktos 18/07/2010 22:00:22

    οταν τα άμισθα παπαγαλακια του Ψυχάρη με εντολή της Εφημερίδας της Κυβέρνησης διεξάγει πρωτοσέλιδο γκαλοπ ..να θαυμάσεις τον..... πολιτικό τους λογο