#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/07/2013 17:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Κυριάκος Μητσοτάκης δεν κοιμάται πια τα βράδια



Ο Κυριάκος Μητσοτάκης ήταν ο αιώνιος... υπουργήσιμος. Σε κάθε ανασχηματισμό από το 2004 και μετά «πλησίαζε» σε κάποιο υπουργείο αλλά κάτι συνέβαινε και έμενε απ' έξω. Διακαής πόθος του, λοιπόν, να προσφέρει στην πατρίδα ή ως γόνος της Αγίας Οικογένειας Μητσοτάκη, θεωρεί ότι έχει το... κληρονομικό δικαίωμα και χάρισμα να βρίσκεται στην πρώτη γραμμή της πολιτικής σκηνής.

Αιρετικές και προχωρημένες πολλές φορές οι θέσεις του, για τη μεταρρύθμιση στο δημόσιο τομέα, για αλλαγές που χρειάζονταν στο κράτος και την οικονομία. Και ο Σαμαράς του έκανε τη χάρη να τον κάνει υπουργό, στο πιο κρίσιμο μάλιστα υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης. Κι από την πρώτη εβδομάδα ο Κυριάκος Μητσοτάκης το έριξε στα.... σκληρά. Διότι έξω από το χορό πολλά τραγούδια λένε. Όταν πρέπει να χορέψεις, τότε αρχίζει και το σκληρό ροκ.

Ο κ. Μητσοτάκης, πάντως, για να περιγράψει την κατάσταση που περνά, επέλεξε ένα τραγούδι της βαριάς λαϊκής κουλτούρας. Του Μάκη Χριστοδουλόπουλου το «Δεν κοιμάμαι πια τα βράδια, πίνω στο ουίσκι τα δικά σου τα σημάδια».

Αυτό είπε στη συνέντευξή του στο αμερικανικό πρακτορείο Bloomberg: «Δεν κοιμάμαι καλά τη νύχτα όταν ξέρω ότι θα χάσουν τη δουλειά τους τόσοι. Δεν είναι εύκολο, ακόμα και από συναισθηματικής απόψεως. Αν πρέπει ωστόσο να υπογράψω απολύσεις, το καλύτερο που μπορώ τουλάχιστον είναι να κάνω την καλύτερη επιλογή ως προς το ποιος πρέπει να χάσει τη δουλειά του». Σε ερώτηση του δημοσιογράφου αν τον προβληματίζει το γεγονός ότι μπορεί να μετατραπεί στον «πιο αντιδημοφιλή πολιτικό της Ελλάδας», ο κ. Μητσοτάκης απάντησε χαρακτηριστικά: «Υπάρχουν αρκετοί αντιδημοφιλείς πολιτικοί (στην Ελλάδα σήμερα). Αν κοιτάξετε (ποιοι είναι αυτοί οι πολιτικοί), θα δείτε ότι ο κόσμος  ξέρει. Είναι αυτοί που οδήγησαν σε αυτό το υπερδιογκωμένο κράτος. Είναι πιο αντιδημοφιλείς από εμένα. Προσωπικά υποστηρίζω τις συγκεκριμένες θέσεις εδώ και εννέα χρόνια».

Φυσικά, ο κ. Μητσοτάκης δε θα μπορούσε να πάει μακριά για να βρει αντιδημοφιλή πολιτικό. Βρίσκονται δίπλα του, μέσα στην οικογένειά του. Αλλά, εν πάση περιπτώσει σημασία έχει ότι δε μπορεί ένας υπουργός μιας εβδομάδας να βγαίνει και να «κλαίγεται» επειδή έχει αναλάβει δύσκολο ρόλο. Το επέλεξε, το επεδίωξε και κυρίως ο ίδιος κατέθετε προτάσεις για το τι πρέπει να γίνει. Περιμένουμε να υλοποιήσει τις προτάσεις αυτές. Αν δεν μπορεί το παιδί, ας καταθέσει το χαρτοφυλάκιό του. Και στο κάτω – κάτω μπήκε σε μια θέση προκειμένου να βρει λύσεις και να προωθήσει μια συγκεκριμένη πολιτική επιλογή η οποία είναι η μεταρρύθμιση του δημόσιου τομέα. Αν δε μπορεί να αλλάξει το σάπιο σύστημα για το οποίο μεγάλο μέρος ευθύνης έχει και η οικογένεια Μητσοτάκη, ας έρθει άλλος.

Φυσικά δεν πρέπει να κρίνουμε τον Κυριάκο ως γιο του Κ. Μητσοτάκη. Θα κριθεί ως ξεχωριστή προσωπικότητα και με το έργο που θα παράγει από εδώ και στο εξής. Άμα, όμως, αρχίσει τα παράπονα ή εμφανίζεται «ανθρώπινος» αυτός προκειμένου να εκθέσει την «κακή» κυβέρνηση που επέλεξε απολύσεις, τότε θα έχει πρόβλημα.

Και τέλος, πρέπει να αντιληφθεί ότι σε παρόμοιες συνεντεύξεις εκπροσωπεί την χώρα, την κυβέρνηση και τον πρωθυπουργό. Δεν μπορεί λοιπόν να "κλαίγεται" κατ΄ αυτόν τον τρόπο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. {Α}θανάσης avatar
    {Α}θανάσης 12/07/2013 18:49:55

    Δείγμα των προθέσεών του δε η μοριοδότηση των αποσπασμένων στα υπουργεία...

  2. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 12/07/2013 19:01:49

    Σ' ευχαριστώ Φάκτορα, αν και το έθεσες κόσμια.

    • Μεγαλες στιγμες avatar
      Μεγαλες στιγμες @ Νίκος Αργεάδης 13/07/2013 16:34:13

      Τοτε γιατι γκρινιαζατε με Μανιτακη και Ρουπακιωτη;

  3. foros1 avatar
    foros1 12/07/2013 19:16:41

    ηρθε η στιγμη ο κοσμος να μαθει τα ονοματα των πολιτικων που διαπραγματευτηκαν και πρωτοδεσμευτηκαν-συμφωνησαν με την τροϊκα για τις απολύσεις, ωστε να τους θυμομαστε ολοι για παντα! (αλλοι θετικα, αλλοι αρνητικα).

  4. περιμπανού avatar
    περιμπανού 12/07/2013 19:18:34

    ....μα εκείνος δεν επαναλάμβανε με κάθε ευκαιρία
    ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ, ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ, ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ, ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ;

    Τι μας λέει τώρα;
    Το όνειρο του γίνεται πραγματικότητα.... ίσως γι αυτό δεν κοιμάται!

  5. Γιάννης ο όμορφος avatar
    Γιάννης ο όμορφος 12/07/2013 20:38:39

    Δεν είπε και τίποτα εκτός γραμμής ο άνθρωπος, ρε παιδιά...Δεν τον πολυπάω, αλλά είπε μια ανθρώπινη κουβέντα, ούτε καν λαίκισε...

  6. Αsterix avatar
    Αsterix 12/07/2013 22:00:41

    Ένας Μητσοτάκης είναι πάντα Μητσοτάκης, να δεις στο τέλος ποιος θα πληρώσει το μάρμαρο !!! ( Άσε τι έλεγε και τι λέει , βασικά έχει μεγάλο know how).

  7. NΙΚΟΣ-ΔΕΗ avatar
    NΙΚΟΣ-ΔΕΗ 12/07/2013 22:36:58

    η νυφίτσα δεν κοιμάται τα βράδια .....

    μας δουλεύει ο κύριος....

    ο σούπερ κρατικοδίαιτος κυριάκος μαζί με όλη την οικογένεια, να το παίζουν νεοφιλελεύθεροι αλλά να ζούν όλοι απο το δημόσιο.

    ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ....

  8. arximidis avatar
    arximidis 12/07/2013 23:41:10

    Mπορεί και να προλάβει να καταλάβει πως κοιμάται αυτός τον οποίο απέλυσε κρίνοντάς τον "αξιοκρατικά"ο υιός Μητσοτάκης, ο οποίως προφανώς "αξιοκρατικά" και όχι κληρονομικά διορίστηκε υπουργός ...
    Πάντως πάλι το Μητσοτακέικο σιτίζεται στο πρυτανείο και δεν πολυνοιάζεται πόσο θα κρατήσει...Εχει λίπος για πάντα.

  9. konstantinos avatar
    konstantinos 13/07/2013 01:01:25

    Δεν νομίζω να κλαιγεται ο Μητσοτάκης,απλώς και είναι ανθρώπινο νομίζω να μην χαίρεται κιόλας που θα είναι αυτός που θα απολύσει όσους κριθούν ότι πρέπει να φύγουν.Άλλωστε πολιτική της κυβέρνησης είναι αυτό.
    Αν κύριος Μανιτακης είχε τελειώσει με την αξιολόγηση θεσμών και προσώπων θα ήταν σε καλύτερη θέση η κυβέρνηση.
    Ο Μητσοτάκης έχει πει ότι όσοι μπήκαν με ΑΣΕΠ δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα γιατί καλώς μπήκαν.Οσοι χιλιάδες τους βάλανε δήμαρχοι στις δημοτικές επιχειρήσεις η βουλευτές σε όλο το δημόσιο θα πρέπει να ανησυχούν.Γιατί είναι κακό αυτό;
    Θα προσληφθούν με διαγωνισμό του ΑΣΕΠ οι πιο άξιοι.Λοιπόν μια χαρά τον βλέπω τον Μητσοτάκη και καλά είναι να τον κρίνουμε για το τι κάνει αυτός .

    • Αρχιμηδησ avatar
      Αρχιμηδησ @ konstantinos 13/07/2013 14:00:36

      Πάντα οι κληρονομικώ δικαίω στην Ελλάδα τη βόλευαν μια χαρά χωρις ΑΣΕΠ και παρόμοιες αηδίες για τους πληβείους που δεν έχουν "μέσον".
      Οι μισοί υπουργοι είναι τέκνα υπουργων ή βουλευτών και οι άλλοι μισοί τέκνα δημοσιογράφων. Tυχαίo? δεν νομίζω...Οσο για τις ικανότητές τους το βλέπουμε στην σημερινή κατάντια της χώρας, που αυτοί εξακολουθούν να διαχειρίζονται, έχοντάς μας πείσει να μην δοκιμάσουμε κανέναν άλλο γιατί χωρίς αυτούς θα πεινάσουμε...

  10. konstantinos avatar
    konstantinos 13/07/2013 01:19:38

    Δηλαδή τι πρέπει να πει ; λεφτά υπάρχουν.Άδικη κριτική για κάποιον που προσπαθεί αξιοκρατικά να λύσει το πρόβλημα για το οποίο όλοι ξέρουν ποιοι και πότε το δημιούργησαν.
    Θα έχουμε το χρόνο να τον κρίνουμε από τις δικές του πράξεις και παραλείψεις.Δεν χρειάζεται νομίζω προκατάληψη.
    Θα μπορούσαμε να κρίνουμε τον Καραμανλή από την επανίδρυση του κράτους που δεν έγινε πότε αλλά μας απογοήτευσε.Ας μην ξεχνάμε τους χιλιάδες συμβασιούχους που μονιμοποιησε ο Προκοπής Παυλόπουλος
    και το πως Γιωργάκης ήθελε να μονιμοποιησει ακόμη περισσότερους.Καλά κάνει ο Μητσοτάκης και έχει σημαία του το ΑΣΕΠ ένα νόμο που έκανε το Πασοκ αλλά πολύ λίγο εφάρμοσε.

    • {Α}θανάσης avatar
      {Α}θανάσης @ konstantinos 13/07/2013 09:53:32

      Αξιοκρατικά???

      Μας επεξεργάζεσθε?

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ konstantinos 13/07/2013 10:30:09

      Οριζόντια αξιοκρατία πρώτη φορά βλέπω....


      ΥΓ

      Επειδή για το ΑΣΕΠ γράφουν όσοι έχουν και όσοι δεν έχουν μπει με αυτό έλεγχο σκοπιμότητας +_ .....τρόπος εισόδου είναι και αξιολόγηση προσφοράς και έργου .....να σου θυμίσω δε ότι και το 164 στο ΑΣΕΠ πήγαν οι πίνακες και πέρασε και η κουτσό Μαρία....ας απολύσει λοιπόν το 164 να δούμε θα συμφωνήσουν οι κυβερνητικοί εταίροι που είναι όλοι ΙΔΑΧ και ....ψηφοφόροι τους 54000 άτομα είναι ...για να μην μας δουλεύουν λοιπόν όσοι δεν κοιμούνται .....γιατί οποίος δεν κοιμάται σπίτι θα κοιμηθεί στο τιμόνι στην καρέκλα στο γραφείο κλπ.

  11. loyal subject avatar
    loyal subject 13/07/2013 01:32:53

    Ενα περίεργο πραγμα παντως που οι ευαισθησίες μας οταν προκειται για 'οικογενειοκρατια', 'κληρονομικοτητα' κλπ εξαντλουνται οταν μιλάμε περι γόνου Μητσοτάκη, και ως δια μαγείας εξαφανίζονται οταν προκειται για γονο Καραμανλή (υπενθυμίζω οτι μετά τη μεγάλη επιτυχία του αυτοδημιούργητου Β', έρχεται οσονούπω ο Γ'..)

    • GO avatar
      GO @ loyal subject 14/07/2013 13:06:55

      Υπάρχει μία χαώδης διαφορά.
      Υπάρχουν πολιτικοί και πολιτικές οικογένειες που ναι μεν τράφηκαν από το Δημόσιο αλλά στα “τροφεία” αυτά αντιπαρείχαν σημαντικές υπηρεσίες προς την πατρίδα και υπάρχουν πολιτικοί και πολιτικές οικογένειες που όχι μόνο τράφηκαν αλλά υπερπλούτισαν από την ενασχόληση με τα κοινά, ενώ οι παρασχεθείσες υπηρεσίες τους υπήρξαν -για να το πω κομψά- τουλάχιστον αμφιλεγόμενες.

      • loyal subject avatar
        loyal subject @ GO 14/07/2013 15:37:43

        Συμφωνώ απόλυτα επί της αρχής. Μενει να καταδειχτεί ποιες ηταν οι "σημαντικές υπηρεσίες" που "αντιπαρείχαν" ο -'πιάσε μια δουλειά'- ΚΚ ο βραχύς με το ενα δις στο ποθεν έσχες, ο κυρ-Αλέκος, ο κυρ-Αχιλλέας και όλο το σόι από την Πρώτη. Η αλήθεια να φωτίζεται σε όλες τις περιπτώσεις, όχι δύο μετρα και δύο σταθμά..

        • GO avatar
          GO @ loyal subject 14/07/2013 20:31:03

          Ξεχάσατε τον μποέμ Γραμμένο και την Αντιγόνη Λιάπη!
          Καταλαβαίνετε ότι δεν μπορείτε να τον αγγίξετε ούτε πολιτικά ούτε ηθικά. Η Ιστορία τον έγραψε με χρυσά γράμματα. Όσοι προσπαθείτε να τον θίξετε, είστε κάτι λίγα σταγονίδια, νοσταλγοί της χουντικής επταετίας ή στημένοι, δίπλα στον Κοκό, να περιμένετε το πολυπόθητο τηλεφώνημα.

          • loyal subject avatar
            loyal subject @ GO 15/07/2013 02:39:06

            Περι Αντιγόνης (και συζύγου), μαρτυρούν τα 'χρυσά γράμματα' που εχει γραψει ο υιός της -δε χρειαζεται αναλυση.
            Υπενθυμίζω οτι την επιχειρηματολογία εσείς την επιλέξατε -αντιπαραβάλλοντας την οικογενειακή 'προσφορά' με τον οικογενειακό 'πλουτισμό'-, οποτε στα δικα σας επιχειρηματα οφείλετε την απαντηση που αποφεύγετε. Ο Κωστάκης του ενα δις ποθεν εσχες πριν μπει στην πολιτικη -άραγε απο τη δουλεια του ως δικηγορος, ή απο το δαιμόνιο του κυρ-Αλεκου με το πρασινο γιλέκο;-, ο Αχιλλέας με τις εργολαβίες και το πολυπληθές αποκατεστημένο μέχρι εβδόμης γενεάς σόι, πως ακριβώς εκφεύγουν απο την οικογενειακή "υπερπλούτιση" εν μεσω συγγενικής "ενασχολησης με τα κοινά"...;

            Οσο για τις κρισεις της ιστοριας, εχετε προφανως πολυ μικρη σχεση μαζι της αν θεωρείτε οτι ειναι 'ιστορικη κρίση' η ειδωλοποίηση συγκεκριμένων πολιτικών ανδρών απο τους επιλεγμένους διαδόχους τους, τους πολιτικούς σχηματισμούς που ίδρυσαν οι ίδιοι, ή -κυρίως- τους άμεσους απογόνους τους στους θώκους... Η ιστορία αργεί να γραφτεί, και μην ανησυχείτε, δε χαρίζεται και δεν υπακούει σε κωμικές απαγορεύσεις (του τύπου 'δεν μπορειτε να αγγίξετε') -που μονο ανασφάλεια προδίδουν..
            Για τον συγκεκριμενο και τις πιο ψυχραιμες θεωρήσεις στην ιστορική του παρουσία ήδη εν μέσω της εποχης cult-οποίησης του, σας συμβουλεύω να διαβάσετε λίγο Γιανναρά, ή Μαρκεζίνη (πατέρα και υιό -και μην ακούσω τα γνωστά περί πατρός & ακροδεξιάς κλπ, γιατί τον χρησιμοποιουν σαν reference απο την απανταχου σημερινη δεξια μεχρι το πασοκ του σημίτη..)
            Τα λοιπα που λετε στο τελος σας επιστρέφονται ως παραλήρημα

  12. konstantinos avatar
    konstantinos 13/07/2013 12:06:27

    Συμφωνώ απόλυτα ότι και το 164 πρέπει να επαναξιολογηθει γιατί ως επί το πλείστον μπήκαν με το γνωστό παλιό τρόπο του κομματικού πελάτη.
    Προσωπικα δεν μπήκα με Ασεπ και ούτε
    θέλω να μπω , είμαι 22 χρόνια στον ιδιωτικό τομέα.Ξέρω πολλούς που είχαν σκοπό της ζωής τους να μπουν στο δημόσιο και οι περισσότεροι μπήκαν με βύσμα.Πολλοί από αυτούς με το 164 μονιποποιηθηκαν κιόλας!!
    Πιστεύω ότι οι πανελλαδικές εξετάσεις και το Ασεπ είναι ότι πιο αξιοκρατικό στην Ελλάδα γι' αυτό και πρέπει να στηριχτεί και να αναβαθμιστεί.
    Ο Πεπονής σε συνέντευξη του κάποτε είχε πει ότι είχε βρει τον μπελά του από τους υπόλοιπους πασοκους που τους χαλούσε
    την πελατεία.
    Ο Μανος είχε πει ότι πρέπει στο δημόσιο να μείνουν όσοι χρειάζονται μέσα από αξιοκρατικές διαδικασίες και να πληρώνονται καλά. Σήμερα ένας μηχανικός δημοσίου παίρνει γύρω στα 1000ευρώ όταν κάποιος που βγάζει φωτοτυπίες και είναι απόφοιτος λυκείου παίρνει 900ευρώ.Ο μηχανικός είχε μπει με Ασεπ πριν 12 χρόνια και τον άλλο τον διόρισε ο τοπικός δήμαρχος σε δημοτική υπηρεσία συμβασιουχο και σήμερα είναι μόνιμος!!

  13. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 13/07/2013 16:45:15

    Οι δηλωσεις του,οπως και καθε τηλεοπτικη εμφανιση,διακρινονται απο ευγενεια,σεμνοτητα και ειλικρινεια.
    Ας αφησουμε για λιγο στην ακρη το "δεξιομετρο" και ας αναλογιστουμε ποσες φορες ολοι μας δεν μιλησαμε για καθυστερησεις,ολιγωριες και υπουργους που δεν πιανουν τους στοχους!!
    Αλλα βεβαια εκεινοι δεν εχουν τη συγκεκριμενη αδερφη και το συγκεκριμενο πατερα...

  14. andreas avatar
    andreas 13/07/2013 18:52:41

    Παρατηρώ, οτι η καταργηση της δημοσιας τεχνικής εκπαίδευσης και η δωρεαν παραχώρησή της στους ιδιώτες δεν απασχολεί κανέναν. Μάλλον θα φταίει ο άνεργος που το παιδί του δεν θα θα έχει πρόσβαση στο αγαθό της δημόσιας παιδείας επειδή οικογένειες που λυμαίνονταν τον πλούτο της χώρας για δεκαετίες προσπαθούν να διαγράψουν τα εγκληματά τους χύνοντας αίμα αθώων και στην ουσία καταστρέφοντας έναν ολόκληρο λαό!

    • Μεγαλες στιγμες avatar
      Μεγαλες στιγμες @ andreas 13/07/2013 19:25:41

      Υπερβολες,συνεχιζουν να υπαρχουν πολλα τεχνικα λυκεια και καθηγητες για ολες τις ειδικοτητες.

  15. olga avatar
    olga 13/07/2013 20:13:39

    Η οικογενεια Μητσοτακη στοιχιζει στο ελληνικο κρατος 1.000.000 ευρω το χρονο.

  16. {Α}θανάσης avatar
    {Α}θανάσης 13/07/2013 20:31:45

    Συνεχίζουν μέχρι τί ώρα?

    Αλληλοδουλευόμεθα εντόνως...

  17. Β.Κ.Σιάπκα avatar
    Β.Κ.Σιάπκα 13/07/2013 21:17:22

    Χρησιμοποιεί έναν επικοινωνιακό μηχανισμό προτιμότερο αξιακά απο το "μαζί τα φάγαμε". Δεν τον χρησιμοποιεί όμως πειστικά.
    Η εντολή του όμως για καταγραφή των υπαλλήλων των ΝΠΙΔ δείχνει πως ξέρει τί του και μας γίνεται εδώ και τόσα χρόνια.. και κανένας πριν απο αυτόν δεν άγγιξε αυτές τις ιερές αγελαδες.. Αρκεί να έχει ακολούθως και τις ικανοτητες και τον σχεδιασμό να τα κλείσει Κυριακή και να τα ανοίξει Δευτέρα (τουτέστιν αλα ΕΡΤ, αλλά προετοιμασμένα και αποτελεσματικά... αν είναι να πληρωσουμε κι αλλες αποζημιώσεις και να τους ξαναπροσλαβει, ας το αφησει για αργότερα.. πάντως μισθοί 5.000 χοροπηδάνε ακόμα σε πολλά ΝΠΙΔ, και έχουμε πέντε χρόνια κρίση!)

  18. Eva avatar
    Eva 13/07/2013 21:39:47

    Ο Μάνος τα έλεγε, αλλά θυμόμαστε τι πήρε...
    Εδώ είναι η χώρα των Μαυρογιαλούρων.

  19. johny avatar
    johny 14/07/2013 12:57:38

    Απλή ερώτηση:
    Ο μισθός 12 χιλιάδων δημοσιών υπαλλήλων δεν είναι ο ίδιος με τον μισθό 2-3 βουλευτών; Τότε γιατί δεν μειώνεται ο αριθμός των βουλευτών.

    Υ.Γ: Και η Όλγα Κεφαλογιάννη και ο Βαρβιτιώτης είχαν πατέρα πολιτικό, όχι μόνο ο κυριακός. Και ο Σαμαράς είχε θείο βουλευτή.

  20. alexia avatar
    alexia 14/07/2013 19:06:57

    Αν αυτοί που απολύονται δεν χρειάζονται , να τιμωρηθούν αυτοί που έβαλαν την υπογραφή τους και τους διόρισαν π.χ να δημευτούν οι περιουσίες τους ή να πληρώσουν μεγάλα χρηματικά ποσά .Αυτοί που διορίσθηκαν ,καλώς ή κακώς, και έχοντας υπόψιν τους ,καλώς ή κακώς, την μονιμότητα ,δημιούργησαν υποχρεώσεις (παιδιά,δάνεια,κλπ)που πιθανώς δεν θα είχαν δημιουργήσει αν ήταν άνεργοι ή σε μια περιστασιακή δουλειά.Τώρα λοιπόν τι θέλετε να πεινάσουν τα παιδιά τους ή να μείνουν άστεγοι ,να τους πετάξουμε σαν σπουπίδια στο καλάθι των αχρήστων ;

  21. karasumi avatar
    karasumi 15/07/2013 00:32:16

    Κουβέντα να γίνεται..

  22. GO avatar
    GO 15/07/2013 07:06:15

    Πείτε κάτι και για τον Γραμμένο. Σας διέφυγε. Πάντως, η ομοιόφωνη μετοχή ταιριάζει γάντι στην περίπτωσή σας και μάλιστα δια βίου.

    • loyal subject avatar
      loyal subject @ GO 15/07/2013 23:22:22

      Γραμμένη οπως φαινεται εχετε μαλλον τη σχεση με την πολιτισμενη συζητηση. Ήθος διαλόγου και επιχειρηματολογια αντιστοιχα των 'γριλλισμάτων' του ειδώλου σας στην εκφορά λόγου

      • GO avatar
        GO @ loyal subject 16/07/2013 07:22:26

        Εσείς είστε ορθοφωνικά έτοιμος, για το "fame story";
        Να χαρώ επιχείρημα!
        Αλλά ξέχασα, έχετε και τις ισχυρές απόψεις των Γιανναρά και Μαρκεζίνη!
        Τι να πώ;
        Με έχετε αποστομώσει!
        Τι να κάνω, τώρα; Να κατεβάσω τηλεφωνικό κατάλογο ξένων και ντόπιων πολιτικών προσωπικοτήτων ολκής, με τις δικές τους διθυραμβικές δηλώσεις-απόψεις;
        Μπα, βαριέμαι. Με 'χετε κουράσει, είστε "αντί", είστε μαζί με κάτι λίγους, ελάχιστους γραφικούς νοσταλγούς της Δέσποινας ή και της Φρειδερίκης.
        Και εις άλλα... και μην ξεχνάτε τον ... Γραμμένο.

  23. GO avatar
    GO 15/07/2013 08:36:49

    http://www.youtube.com/watch?v=NxWigi0leQQ