#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/08/2013 07:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Κουβέλης, ο Μητσοτάκης και τα μαγειρεία της διαπλοκής



Οι μάγειροι είναι γνωστοί εδώ και καιρό…Η συνταγή είναι γνώριμη και παραπέμπει στα μέσα της δεκαετίας του 1960. Η Αποστασία έχει αφήσει το αποτύπωμά της στον τόπο. Εσχάτως, κάποιοι σε διάφορα, ωραία και αριστοκρατικά σπίτια, μαγειρεύουν τη νέα σούπα.

Τα υλικά παλαιά και καμία φαντασία στη συνταγή. Ο κυρ Φώτης, αποτελεί το νέο «μάστερ σεφ» της διαπλοκής. Ο πρόεδρος της ΔΗΜΑΡ Φώτης Κουβέλης που ψάχνεται, αρχίζει και γυρίζει την κουτάλα με τις προτροπές, γνωστών αρχιμαγείρων της πολιτικής.

Η οικογένεια του Κωνσταντίνου Μητσοτάκη έχει την πρωτοκαθεδρία και πως θα γινόταν αλλιώς, αφού στόχος είναι ο Αντώνης Σαμαράς. Οι παλαιές αγάπες δεν ξεχνιούνται και κυοφορούνται σχέδια για ανατροπές στο πολιτικό σύστημα, ανεξάρτητα εάν η κατάληξη θα είναι επιτυχής για τους μαγείρους.

Ο Κουβέλης αποτελεί τον αγαπημένο σεφ της οικογένειας Μητσοτάκη που επιμένει,όλως περιέργως, αυτός και τα ηγετικά του στελέχη, στην προοπτική να υπάρξει από την παρούσα Βουλή, μια άλλη κυβέρνηση, αλλά με άλλον Πρωθυπουργό.

Η εμμονή του αξίζει πραγματικά να σχολιαστεί και δεν πρέπει να περνάει απαρατήρητη, αφού υπάρχει ανοικτή γραμμή του Κουβέλη με το μητσοτακαίϊκο. Μην ξεχνάτε επίσης, ότι ο εκπρόσωπος τύπου του κόμματος του, Ανδρέας Παπαδόπουλος, συνδέεται με την κόρη της Ντόρας Μπακογιάννη, την Αλεξία.

Πολλά κυκλοφορούν στην πολιτική πιάτσα για τα κίνητρα του Κουβέλη και τις επιδιώξεις του, αλλά και τις επαφές που έχει κάνει. Ο πρόεδρος της ΔΗΜΑΡ επέμενε τον περασμένο Ιούνιο, στην καρδιά της κρίσης με την υπόθεση της ΕΡΤ, να αλλάξει ο πρωθυπουργός.

Το γυαλί με τον Σαμαρά είχε ραγίσει και ήθελε να αναλάβει άλλος τα ηνία της πρωθυπουργίας, ενώ είχε και την λύση που άκουγε στο όνομα του πρώην δικαστικού και πρώην Πρωθυπουργού, του Παναγιώτη Πικραμμένου. Δεν του έκατσε του κυρ Φώτη, καθώς ο Πικραμμένος αρνήθηκε.

Παρά την πολιτική χυλόπιτα του Πικραμμένου, στη ΔΗΜΑΡ δεν βάζουν μυαλό και ο Κουβέλης που έχει ανοικτή γραμμή με την οικογένεια Μητσοτάκη, επιμένει στην αλλαγή Πρωθυπουργού.

Ο Αντώνης Σαμαράς είναι ενήμερος και οφείλει να λάβει τα μέτρα του. Το φθινόπωρο δεν θα είναι περίπατος, αλλά πορεία σε ναρκοπέδιο και πρέπει στο Μέγαρο Μαξίμου να ξυπνήσουν και να μην βλέπουν συνωμοσίες.

Πολλοί οργανώνονται σε διάφορα επίπεδα, τόσο εντός, όσο και εκτός ΝΔ, αλλά στο πρωθυπουργικό επιτελείο, περί άλλων τυρβάζουν…Καιρός να ξυπνήσουν, πριν είναι αργά!

Μάρκος Αυρύλιος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. η Dimi avatar
    η Dimi 29/08/2013 08:44:00

    *Δεν υπάρχει τίποτα πιό άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων*
    ~Αριστοτέλης

  2. Δρυς avatar
    Δρυς 29/08/2013 08:48:49

    Οι μάγειροι εξ'αρχής είχαν μιλήσει για μία θητεία Σαμαρά, δεν άλλαξαν σχεδιασμό.

    • billi smart avatar
      billi smart @ Δρυς 31/08/2013 00:19:04

      ξερουμε και τον σεφ..........τρωει καλα..........

  3. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 29/08/2013 09:39:01

    Ο Μητσοτάκης έχει αποσυρθεί από την ενεργό πολιτική εδώ και χρόνια.
    Ο Κουβέλης θα αποσυρθεί σύντομα.
    Κανένας τους δεν αποτελεί απειλή για τον Σαμαρά.
    Πρέπει οι κεντροδεξιοί να χωνέψουμε ότι ο αρχηγός μας είναι η μοναδική σήμερα λύση. Όταν έρθει η ώρα θα παραδώσει και αυτός τη σκυτάλη στον επόμενο. Μέχρι τότε θα τον στηρίζουμε ως πιστοί στρατιώτες, δεν θα τον υπονομεύουμε και δεν θα τον αμφισβητούμε. Αυτό κάναμε πάντα και γι αυτό είμαστε περήφανοι. ΤΥΦΛΗ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ.

    • Μεγαλες στιγμες avatar
      Μεγαλες στιγμες @ MantisKalhas 29/08/2013 15:12:56

      Πολυ σωστα,επιτελους και ενας ακομπλεξαριστος Δεξιος.Το να στηριζουμε Σαμαρα δεν σημαινει εξ ορισμου απαξιωση των προηγουμενων.Θα ειμαστε πιστοι στον αρχηγο μεχρι τον επομενο,οποτε και οποιος ειναι.Ελεος πια με το κυνηγι μαγισσων

      • Heaven avatar
        Heaven @ Μεγαλες στιγμες 29/08/2013 18:25:49

        ο επόμενος θα αργησει παρα μα παρα πολυ!!!!!

        • airman avatar
          airman @ Heaven 29/08/2013 21:37:02

          Μάλλον θα αργήσει τόσο όσο θέλει ο Σαμαράς!

    • LM avatar
      LM @ MantisKalhas 29/08/2013 15:30:32

      Απόσπασμα από το ποίημα του κ. Νίκου Καρβέλα,
      ΄΄Τυφλή εμπιστοσύνη'' :
      ''....Όμως δεν μπορώ να σταματήσω,
      κάπου πρέπει ν’ ακουμπήσω,
      κάπου πρέπει να πιστέψω.
      Από κάπου πρέπει κι εγώ να πιαστώ
      να συνεχίσω να ζω!
      Σου έχω τυφλή, σου έχω τυφλή εμπιστοσύνη.
      Σου έχω τυφλή, σου έχω τυφλή εμπιστοσύνη.
      Αν την χάσω κι αυτή,
      στον κόσμο τίποτα δε θα μου μείνει.
      Η καρδιά μου θα σπάσει,
      όλη η ζωή μου θρύψαλα θα γίνει.
      Σου έχω τυφλή, σου έχω τυφλή εμπιστοσύνη.
      Σου έχω τυφλή, σου έχω τυφλή εμπιστοσύνη.''

    • Γιαδικιάρογλου avatar
      Γιαδικιάρογλου @ MantisKalhas 29/08/2013 19:04:25

      Ο Α.Σαμαράς θα μείνει έτσι κι αλλιώς στην Ιστορία , εφόσον είναι ο δεύτερος μετά τον Εθνάρχη ο οποίος παραλαμβάνει τη χώρα ΄σε μια τέτοια κρίσιμη κατάσταση, και την οδηγεί σε έξοδο από την κρίση της. Οι σεφ της πολιτικής Μητσοτάκης και Κουβέλης απλώς βλέπουν τον καπνό της απογείωσής του.

      • Παπασταύρου avatar
        Παπασταύρου @ Γιαδικιάρογλου 29/08/2013 22:15:34

        Αν βλέπουν οτιδήποτε αυτοί, εγώ αμφιβάλλω! Ο ένας είναι 100 χρόνων και ο άλλος κοντόφθαλμος. Που να ...νογήσουν από καπνό κι απογείωση! Αυτά τα βλέπουμε μονάχα εμείς οι μαθήτριες, που κόβει το μάτι μας.

  4. yellow avatar
    yellow 29/08/2013 09:54:33

    Το χιουμοριστικό κείμενο της ημέρας
    Μπράβο Antinews!

    • billi smart avatar
      billi smart @ yellow 31/08/2013 00:20:04

      ++++++++++++

  5. fitsoulas avatar
    fitsoulas 29/08/2013 10:48:02

    Φαίνεται ότι είναι γκουρμέδες και δεν τους αρέσει η πίτσα Σαμαρά!

  6. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 29/08/2013 10:56:37

    Για τα εντός τα ξέρω, για τα εκτός τα υποθέτω βλέποντας τις κινήσεις μερικών.
    Δυστυχώς είμαι πολύ μακρυά και η σειρήνα του συναγερμού που βαράω δεν φτάνει μέχρι την Συγγρού.

  7. αντιρεαλιστής avatar
    αντιρεαλιστής 29/08/2013 11:06:23

    Η Οικογένεια και ο Αποστάτης της...πιασάρικος τίτλος για μυθιστόρημα

  8. roadrunner avatar
    roadrunner 29/08/2013 11:42:21

    Φτάνει πια, τόσα χρόνια, με αυτά τα διαπλεκόμενα μαγειρεία ! Δεν βλέπουν που οδήγησαν τη χώρα και το λαό ;

  9. alex23 avatar
    alex23 29/08/2013 11:51:22

    οι οικονομικοι συντελεστες τετοιων κινησεων ειναι απολυτα εκτεθημενοι στον ξενο παραγοντα..σε αντιθεση με το παρελθον, οι ξενοι εχουν αποφασισει να τελειωσουν ή να κοντυνουν πολλους απο αυτους και το απεδειξαν υποχρεωνοντας τον κ.ρεστη σε συμβιβασμο και αυτους σε πληρη σιωπη οταν δεν τους εκανε τα χατηρια με το ιραν, αρα δεν θα διστασουν να κανουν τα ιδια και χειροτερα σε οποιον ανακατευτει χωρις την συμφωνη γνωμη τους με τα σχεδια τους..

  10. βουλα ελευθεριάδου avatar
    βουλα ελευθεριάδου 29/08/2013 12:52:15

    το να μη θέλουν κάποιοι να καταλάβουν το σκεφτήκατε;

  11. Eva avatar
    Eva 29/08/2013 12:58:46

    Α θαυμάσια...
    Πολιτική ανάλογα με τους έρωτες.
    Κάποιος να τους πληροφορήσει
    Δεν λέει η ομάδα.

  12. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 29/08/2013 15:12:37

    Ο κοσμος πλεον ξερει και μαλιστα πολυ πολυ καλα τον ΡΟΛΟ των ΑΝΗΘΙΚΩΝ και ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΩΝ πολιτικων που σκοτωνουν και ΤΗ ΜΑΝΑ ΤΟΥΣ για το ΚΕΡΔΟΣ. Ο ΑΝΤ. ΣΑΜΑΡΑΣ να ειστε σιγουροι οτι εχει παρει απο την αρχη της θητεια του ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΟΥ.....και τις προφυλαξεις και ειναι στο χερι του ολα αυτα τα ΑΠΟΛΙΘΩΜΑΤΑ του παρελθοντος και του παροντος να τα τσακισει. ΑΛΑΘΗΤΟΣ δεν ειναι κανενας αλλα ολα πιστευω γινονται στην ωρα τους, εστω και με καποιες καθυστερησεις.........

  13. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 29/08/2013 15:33:40

    Αν εννοείς το ότι έφυγε από τη ΝΔ, έφυγε λόγω εθνικού θέματος. Και δεν πήρε την έδρα σπίτι του, αλλά παραιτήθηκε. Και κατάφερε όταν έγινε πρόεδρος της ΝΔ μετά από ήττα 10% διαφοράς ΚΚ με ΓΑΠ, να κερδίσει εκλογές σε 2,5 χρόνια απέναντί σε λαϊκιστές και με ένα λαό θολωμένο και οργισμένο και μάλιστα μετά από οικουμενική κυβέρνηση που πέρασε επαχθή μέτρα ενώ συναινούσε η ΝΔ. Μας γλίτωσε από την Τσιπροπαρέα και την τρέλα τους λοιπόν και αντί να του χρωστάμε που κατάφερε να τον εμπιστευτεί τόσος κόσμος μιλάς για μάχαιρες; Είσαι απίστευτος το λιγότερο...

    • Shameless avatar
      Shameless @ Γεώργιος Τ. 29/08/2013 20:53:29

      Όταν επιθυμούμε να υπερασπιστούμε, εκθειάσουμε ή και υμνήσουμε ένα πρόσωπο ή μια κατάσταση, καλόν είναι να χρησιμοποιούμε και τα κατάλληλα επιχειρήματα. Αλλιώς, επιφέρουμε το εντελώς αντίθετο αποτέλεσμα ή μπορούμε να χαρακτηριστούμε γραφικοί. Τα υπόλοιπα όλα αποτελούν πονεμένες ιστορίες για την παράταξη.

      • LM avatar
        LM @ Shameless 29/08/2013 21:39:34

        Αχ, μην του το λέτε αυτό του Γ.Τ ! Τον πληγώνετε. Έχει πάρει εργολαβία την ''επίθεση'' κατά παντός ''αμφισβητούντα'' και την τοποθέτηση των πραγμάτων στη σωστή τους ...θέση (που είναιf φυσικά αυτή και μόνο, που τον ευχαριστεί).

  14. Harry the Great avatar
    Harry the Great 29/08/2013 16:57:52

    Όπως ακριβώς το έγραψε ο φίλος "Μεγάλες Στιγμές": "Έλεος, πια, με το κυνήγι μαγισσών". Και, συγχωρέστε με, απορώ με τον συντάκτη του κειμένου, ο οποίος είναι - προφανέστατα - μορφωμένος και εμπεριστατωμένος άνθρωπος, αλλά το πάθος της δαιμονοποίησης της "οικογένειας", που τον διακατέχει, τον οδηγεί σε σουρρεαλιστικά μονοπάτια. Επιτέλους, η περίφημη "λαϊκή δεξιά" του Αντώνη και των συν αυτώ, ας αποφασίσουν να διώξουν οριστικά και αμετάκλητα την "οικογένεια" από το κόμμα, εφόσον πιστεύουν σε όλα αυτά. Εκτός αν αντιλαμβάνονται ότι στις λεπτές εκλογικές ισορροπίες της εποχής κάτι τέτοιο θα σημαίνει απώλεια δυναμικής... Οπότε....

    • Factorx avatar
      Factorx @ Harry the Great 29/08/2013 17:30:57

      Όταν γράφουμε κάτι το έχουμε διασταυρώσει απο όλες τις πλευρές. Σπανιως έχουμε διαψευσθεί. Και παραμένει αναλοίωτη η θέση μας: Εμείς αγωνιστήκαμε για το ξήλωμα των βαρωνιών και των φέουδων από τη ΝΔ. Οχι για την αποκατάστασή τους ή την επαναφορά τους από το παράθυρο

      • Kostas avatar
        Kostas @ Factorx 30/08/2013 02:02:49

        Μην γράφετε τέτοια πράγματα, τα γραπτά μένουν.
        Θα εκτεθείτε κ. Φάκτορα...

  15. Παύλος avatar
    Παύλος 29/08/2013 18:43:28

    Το θέμα είναι εξαιρετικά σημαντικό και δεν επιδέχεται περιφρονήσεως και αβελτηρίας. Πρόσφατα απέδειξαν αυτός και η κόρη του, ότι είναι αδίστακτοι.Απίστευτα αδίστακτοι!
    Φτάνει να σκεφτεί κανείς ότι δεν δύστασαν να μας φορτώσουν - ας μην αναφερθώ σε τόσους άλλους- τον Μπουτάρη!
    Η φράση "φίδι στον κόρφο του" είναι φτωχή, για να περιγράψει

  16. Παύλος avatar
    Παύλος 29/08/2013 18:44:46

    το μέγεθος του κινδύνου!

  17. (-) x (-) = + avatar
    (-) x (-) = + 29/08/2013 21:04:44

    Δεν ακούω όμως τίποτε για τον πανμέγιστο Κ.Σημίτη τον Αρχιερέα της καταστροφής και ανησυχώ! Τι; Δε θα παίξει κι αυτός στα προσεχώς μας; Θα πάει χαμένο τέτοιο πολύτιμο Εθνικό κεφάλαιο;

  18. ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ 29/08/2013 21:11:00

    Φάκτορα,
    "Πίσω από την κουρτίνα" του άρθρου σου είδα μια σκιά. Μου φάνηκε ότι ήταν
    της κας Ντόρας. Είδα καλά ?

  19. Παπασταύρου avatar
    Παπασταύρου 29/08/2013 21:53:58

    Γέροι άνθρωποι, συνταξιούχοι, μαζεύονται κάπου κάπου λένε και καμιά @@ριά , για να περάσει η ώρα....

  20. aris. aold avatar
    aris. aold 29/08/2013 22:05:45

    Οπως λέει και ο λαός οι πεθαμένοι δεν κλάνουν.

    Μεγαλύτερο φιάσκο από τα ποσοστά της ΔΗΣΥ δεν υπάρχει. Μέχρι και ο Τζήμερος από το πουθενά τους πέρασε.

    Από την άλλη πλευρά οι υποσχέσεις του Σαμαρά για μεγάλες συνταγματικές αλλαγές, για τομές στην λειτουργία του δημοκρατικού πολιτεύματος, και για νεα ικανα αξιόπιστα και τίμια πρόσωπα έμειναν κενό γράμμα.

    Περιμάζεψε και στα ψηφοδέλτια της ΝΔ και στην κυβέρνηση την σάρα την μάρα και το κακό συναπάντημα.

    Με τις επιλογές του στήριξε την παρεοκρατία και οικογενειοκρατία που τον στηρίζει.

    τραγικά πράγματα ούτε ένα νέο πρόσωπο σε μια θέση ευθύνης δεν είδαμε.

    Τα αίτημα του κόσμου που τον ανέδειξε αρχηγό στις εκλογές της ΝΔ όπως και το 1.000.000 νεοδημοκράτες που στήθηκαν επί ώρες στις ουρές για να ψηφίσουν μετά από μια συντριπτική ήττα τα πέταξε στο καλάθι.

    Αντε να δουμε Ψυχάρη ή Μπακογιάννη για τον δήμο Αθηναίων για να ολοκληρωθεί η ανανέωση.

  21. manolis tom avatar
    manolis tom 30/08/2013 20:20:48

    ΤΟ ΜΗΤΣΟΤΑΚΕΙΚΟ "ΞΕΧΝΑΕΙ" ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΛΗΣΜΟΝΑΕΙ... ΓΙΑ ΑΥΤΟ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΤΟΥ ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΝ ΤΟ ΠΙΑΤΟ ΤΟ ΚΡΥΟ....

  22. ΤΑΚΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΙΑΝΟΣ avatar