#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/06/2013 15:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Κουβέλης οδηγεί την χώρα σε εκλογές



Συνάντηση με τον πρόεδρο της ΔΗΜΑΡ Φώτη Κουβέλη είχε ο υπουργός Επικρατείας και σύμβουλος του Πρωθυπουργού Δημήτρης Σταμάτης.

Σύμφωνα με πληροφορίες, ο κ. Σταμάτης παρουσίασε συμβιβαστική - μεταβατική πρόταση για το θέμα της ΕΡΤ εν όψει και της συνάντησης των τριών αρχηγών τη Δευτέρα.     συμβιβαστική πρόταση περιελάμβανε την άμεση επαναλειτουργία της δημόσιας τηλεόρασης με ντοκιμαντέρ και εκπομπές σε επανάληψη και αποδοχή της πρότασης για κλείσιμο της παλαιάς ΕΡΤ και δημιουργία ενός νέου φορέα.

Ωστόσο  η ΔΗΜΑΡ επέμεινε στην  αδιάλλακτη θέση της, σύμφωνα με την οποία   η όποια συζήτηση για την αναδιοργάνωση και τον εξορθολογισμό της ΕΡΤ πρέπει να γίνει με την ΕΡΤ ανοικτή και να εκπέμπει κανονικά πρόγραμμα.

Η ανυποχώρητη στάση της ΔΗΜΑΡ εκτιμάται ως έκφραση της επιθυμίας της να οδηγηθεί η χώρα σε εκλογές

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αρχιμήδης avatar
    αρχιμήδης 14/06/2013 15:33:08

    Λέτε ο κυρ-Φώτης να αποδειχτεί σκληρότερο καρύδι απο τον Σαμαρά? Δεν το πιστεύω, εκτός κι αν είναι συνεννοημένοι...

    • Αν... avatar
      Αν... @ αρχιμήδης 14/06/2013 16:11:21

      Λύκος!! Λύκος!! Φωνάζει ο Φώτος ο ανόητος βοσκός, αλλά κανένας πια δεν τον πιιστεύει!! :-) Το έρμο κοπάδι πάει καιρός που εξ αιτίας του, αποδεκατίστηκε. Για μιά φορά ακόμη, γραφικός.
      Η επερχόμενη εξαφάνιση μάλλον τον ...βούρλισε και παραφέρεται ο φτωχός....

    • Teddys avatar
      Teddys @ αρχιμήδης 14/06/2013 18:54:45

      Κυρ-Φωτη μου, 1% σου δινει τελευταια δημοσκοπηση...Που πας να κανεις εκλογες???

  2. Βασίλης Παπαχρήστος avatar
    Βασίλης Παπαχρήστος 14/06/2013 15:33:19

    Αυτό που υποτίμησαν στη ΝΔ είναι το εξής:ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ,αν κάνουν πίσω,είναι εξίσου χαμένοι με το να πάμε σε εκλογές.Θα εξαϋλωθούν ούτως ή άλλως,και μάλλον θα προτιμήσουν να το πάθουν δια ηρωϊκής εξόδου.Έπρεπε να ληφθεί υπ'όψιν νομίζω.

    • Ελελεύ avatar
      Ελελεύ @ Βασίλης Παπαχρήστος 14/06/2013 16:35:44

      Κι εγώ σου λέω ότι θα κερδίσουν και οι τρεις: η ΝΔ θα καρπωθεί τον κοινωνικό αυτοματισμό εναντίον των λαμόγιων και των βολεμένων, ενώ το ΠΑΣΟΚ και η ΔΗΜΑΡ θα το παίξουν "ήρωες" που έχουν κόκκινες γραμμές! Δεν ξέρω αν θα ξανακάνουν κυβέρνηση, αλλά σίγουρα θα περιορίσουν τις απώλειες.

  3. Χρήστος avatar
    Χρήστος 14/06/2013 15:38:27

    Για τους 2.656 της ΕΡΤ θα πρέπει να ακινητοποιηθεί όλη η Ελλάδα. Για τους 1.500.000 ανέργους του ιδιωτικού τομέα δεν κουνήθηκε φύλλο. Και όλοι αυτοί άνεργοι δεν είναι έτσι τυχαία στο δρόμο. Μπορεί ακόμα και στις «καλές» εποχές να μην τα πήγαιναν καλά, αλλά τώρα τους έτυχε να πληρώσουν με την ανεργία τους τις σπατάλες και τις αργομισθίες της άλλης Ελλάδας που ζει στις πράσινες κοιλάδες του βαθέως κράτους. Στην Ελλάδα άλλος τα σπάει, άλλος τα πληρώνει

    • μαρια αντουανετα avatar
      μαρια αντουανετα @ Χρήστος 14/06/2013 16:40:19

      εχουν γινει εκατονταδεs απεργιεs στον ιδιωτικο τομεα για τιs απολυσειs!
      αλλα ειτε θαφτηκαν απο τα ...αντικειμενικα ιδιωτικα μμε ειτε συκοφαντηθηκαν!

      • mara M. avatar
        mara M. @ μαρια αντουανετα 14/06/2013 20:42:29

        +1000

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Χρήστος 14/06/2013 16:45:55

      Γι' αυτό φωνάζω πως η ΝΔ πρέπει να επικοινωνήσει ξεκάθαρα στον κόσμο του Ιδιωτικού Τομέα πως είναι μαζί του ,και πως κοινός μας αντίπαλος είναι οι κρατικοδίαιτοι.

      Επιτέλους ,ας το καταλάβουν , κανένας Δ.Υ δεν ψηφίζει ΝΔ, συνεπώς δεν θα χάσουν ψήφους απο κεί. Αλλα θα κερδίσουν απο την πλειοψηφία του ιδιωτικού.

      • Hans avatar
        Hans @ ΣΤΕΛΙΟΣ 14/06/2013 17:05:35

        Κανένας Δ.Υ. δεν ψηφίζει Ν.Δ.;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

      • Ξένος avatar
        Ξένος @ ΣΤΕΛΙΟΣ 14/06/2013 17:09:24

        Και να γραφτεί παντού οτι η κυβέρνηση υποκινεί εμφύλιο Δ.Υ εναντίων Ι.Υ;

      • nemesis avatar
        nemesis @ ΣΤΕΛΙΟΣ 16/06/2013 12:27:15

        Ο ορισμός του κοινωνικού αυτοματισμού... Εύγε!!!

  4. Μπολιβάρ avatar
    Μπολιβάρ 14/06/2013 15:39:25

    Aν είναι να μας οδηγήσει ο Μπαρμπα Φώτης σε εκλογές εξαιτίας της πρώτης απόπειρας να απολυθούν οι πρώτοι κηφήνες του Δημοσίου,ε τότε τι να πω..
    Είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

    Δεν θα είχαμε φτάσει εδώ πάντως αν ο κ.Μανιτάκης έκανε αυτό που έπρεπε -εδώ και μήνες- να κάνει..

  5. Χρήστος avatar
    Χρήστος 14/06/2013 15:45:06

    O Σαμαρας δεν ειναι Ραλης Εβερτ Κωστακης. Κυβερνα με πυγμη. Η ερτ θα κλεισει και σε λιγο θα βγει η νεριτ με 1000 ατομα. Οι κεντρωοι δε μπορουν να τον ριξουν διοτι ξερουν οτι η Ελλαδα θα παει πιο κατω και μαζι κι αυτοι. Ξερουν οτι θα γινει της Αργεντινης και της Συριας εαν ερθουν για λιγο στα πραγματα τα παρταλια οι πασοκοαροτεροι του 30% και οι σταλινιστες. Τα χαιρια ο λαος τα ειδε : 1981, 2009 πεζοδρομια, καψιματα, κλεισιματα λιμανια, 2009 λεφτα υπαρχουν και 44% και μετα σφαλιαρα στο 5%. Αυτα θα παθουν και οι αριστεροι: απο το 27% θα τρακαρουν με τη πραγματικοτητα και πισω στο 5%. Ο Σαμαρας θα φτιαξει κρατος με πυγμη. Μονο τα ρεταλια διαμαρτυρονται.

  6. GreekInLux avatar
    GreekInLux 14/06/2013 15:45:56

    Προφανώς ο Κουβέλης κατάλαβε ότι δεν μπορούν πλέον να συνεχίζονται τα τερτίπια Μανιτάκη περί απολύσεων και ότι κάποια στιγμή η μετάθεση του εν λόγω θέματος γι αργότερα πρέπει να σταματήσει και αυτές να γίνουν πραγματικότητα. Και από το να τις χρεωθεί και ο ίδιος προτιμά αυτή τη λύση. Ας μη βιαζόμαστε να πούμε ότι το αποτέλεσμα της κάλπης θα τον εξαερώσει. Μπορεί και να τον ανταμείψουν για την "παλληκαρήσια" στάση του. Πάντως μέχρι πριν λίγες ημέρες με αφορμή το αντιρατσιστικό υποστήριζε ότι η κυβέρνηση πρέπει να μείνει και θα μείνει για να ολοκληρώσει το έργο της. Σήμερα... άλλα γι άλλα. Παρεμπιπτόντως αφού μάλλον αποφάσισαν να το διαλύσουν το μαγαζί, γιατί να περιμένουν ως τη Δευτέρα;

    υγ. Καημένε ξενοδόχε που περίμενες να εισπράξεις από τη διαφαινόμενη καλύτερη τουριστική σεζόν...

    • Αν... avatar
      Αν... @ GreekInLux 14/06/2013 16:47:49

      Το σχέδιο είναι να συνεχίσει την πορεία της η κωπηλατική λέμβος, με άλλον να δίνει το πρόσταγμα......
      Ας αποφασίσει τι θέλει, ο έχων ήδη το πρόσταγμα λοιπόν......

  7. Οδυσσέας avatar
    Οδυσσέας 14/06/2013 15:45:58

    http://www.tovima.gr/society/article/?aid=517830

    Το αρθρο κλεινει ως εξης
    "Δικαστικοί κύκλοι δεν αποκλείουν το ενδεχόμενο, όπως και σε προηγούμενες περιπτώσεις, να αποφασίσει το δικαστήριο ότι μέχρι να ληφθεί η απόφαση για τη νομιμότητα, η ΕΡΤ να παραμείνει ανοιχτή. Κάτι τέτοιο θα δημιουργήσει νέα δεδομένα και ενδεχομένως να δώσει στον κυβερνητικό σχηματισμό περισσότερο χρόνο για τον χειρισμό του θέματος."

    Ειμαι σιγουρος οτι ο εμπνευστης ενος τετοιου σχεδιου ειναι ο Βενιζελος...
    Να μην διανοηθουν να εφαρμοσουν ενα τετοιο υπουλο σχεδιο.
    Θα γελασει και ο καθε πικραμενος αν το ΣτΕ κρινει παρανομο το κλεισιμο της πρασινοκοκκινης ΕΡΤ των golden boys τη στιγμη που εχει απορριψει επανειλημμενως,εκατονταδες προσφυγες αλλων φορεων και πολιτων,τον καιρο του μνημονιου που το δολιο ΠΑΣΟΚ μας οδηγησε.
    Τετοιες ιδεες απεμπλοκης απο δηθεν "αδιεξοδα" θα μας εξαγριωσουν.
    Αντωνη Σαμαρα μην τους αφησεις να συνεχισουν να μας πινουν το αιμα.
    Την ωρα που υπαρχουν 2 εκατομμυρια ανεργοι και ο ελληνικος λαος στεναζει λογω μνημονιου που απο τα τραγικα λαθη του ΓΑΠ και ολου του ΠΑΣΟΚ οδηγηθηκαμε,αυτοι χαλασαν τον κοσμο για τα προνομια τους στην ΕΡΤ
    Δεν θελουνε ΑΣΕΠ για αυτους ενω ισχυει για ολους τους Ελληνες απο γιατρους μεχρι καθηγητες.
    Και μονο για αυτα αν κανεις βημα πισω θα χασεις ολο τον ελληνικο λαο που τωρα ειναι στο πλευρο σου γιατι βλεπει.
    Αντωνη Σαμαρα ειμαι σιγουρος οτι δεν θα κανεις βημα πισω.
    Για την Ελλαδα και ολους τους Ελληνες.

  8. Παναγιώτης avatar
    Παναγιώτης 14/06/2013 15:49:02

    Από αλαζονεία, κεκτημένη ταχύτητα, λάθος εκτίμηση, δεν ξέρω, ο Σαμαράς έκανε ένα μεγάλο δώρο σε Βενιζέλο-Κουβέλη. Τους δίνει το δικαίωμα να ανακτήσουν τη χαμένη αξιοπιστία και αξιοπρέπεια στα μάτια των ψηφοφόρων τους. Άρα, αποκλείεται τώρα να κάνουν πίσω γιατί ξέρουν καλά ότι τότε είναι που θα εξαϋλωθούν σίγουρα. Η μόνη λύση για το Σαμαρά είναι να βρει μια φόρμουλα για αξιοπρεπή προσωρινή υποχώρηση. Έπρεπε να είναι πιο προσεκτικός! Εκτός αν θέλει να κυβερνήσει με ψήφο ανοχής από Χ.Α.!

    • ΣΜ avatar
      ΣΜ @ Παναγιώτης 14/06/2013 16:09:08

      Ενώ, αν επιμείνουν οι Βενιζέλος και Κουβέλης, δε θα "εξαϋλωθούν" στις εκλογές, λέτε; Πιστεύω ακριβώς το αντίθετο. Αν υποχωρήσει ο Σαμαράς, έχει τελειώσει. Μην υποτιμάτε την κρίση του ελληνικού λαού.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Παναγιώτης 14/06/2013 16:19:37

      Για πολυ βλακες θεωρεις τους εναπομειναντες ψηφοφορους του ΠΑΣΟΚ & ΔΗΜΑΡ .Ειναι αρκετα υφηλου πνευματικου επιπεδου ανθρωποι που διεπονται προ παντος απο τους κανονες
      1}Της βιοποριστικης επιβιωσης τους = τοποθετημενοι σε παμπολλες θεσεις του στενου και ευρυτερου δημοσιου τομεα εδω και ενα χρονο τωρα και εχοντες καποια οβολα σε ευρωπουλα που τα θελουν σε ευρωπουλα και
      2}Απεχθανονται σε μεγαλο βαθμο τους παλαιοπασοκους και αριστεριζοντες του συνασπισμου του Συριζα κι ετσι με τιποτα δεν θελουν εκλογες με αυτους στο προσκηνιο .
      οποτε δεν συμπλεουν με τα τερτιπια του Φωτη και Μπενυ .Ιδετε τα αποτελεσματα των δημοσκοπησεων για την αποφαση κλεισιματος της ΕΡΤ και βγαλτε τα συμπερασματα σας .Θα περασει και τουτο με ενα βημα πισω απο τους Μπενοφωτηδες 2 μπροστα απο τον Σαμαρα .Θα το δειτε απο βδομαδα και θα με θυμηθειτε !

  9. Ρύκιος avatar
    Ρύκιος 14/06/2013 15:49:17

    Πιστεύω θα του τάξουν προεδριλίκι Δημοκρατίας, τιμές και δόξες και θα ...αλλάξει γνώμη

    • Αν... avatar
      Αν... @ Ρύκιος 14/06/2013 16:17:35

      Αν υπήρχε αυτή η δυνατότητα, ο χρόνος κι η αριθμητική των ψήφων, σίγουρα θα ήταν εύκολο ν΄αλλάξει στάση ο....αδιάφθορος. Αλλά μάλλον κατάλαβε την κοροϊδία, του σφύριξαν και τα μαντάτα της λαϊκής επιβράβευσης :-) και σήκωσε τα λάβαρα της επανάστασης. Χαμένος για χαμένος....

  10. Σ.Κ.Μ. avatar
    Σ.Κ.Μ. 14/06/2013 15:55:47

    Ας μην βιαζόμαστε να βγάλουμε συμπεράσματα. Πιστεύω ότι η ψηφοφορία στη Βουλή για το ΠΝΠ της ΝΕΡΙΤ μπορεί να κρύβει πολλές εκπλήξεις.
    Όσον αφορά την ΔΗΜΑΡ ή το ΠΑΣΟΚ, έχω την εντύπωση ότι δεν θα παίξουν "τα ρέστα" τους. Θα προτιμήσουν να πάνε "ντούκου", όπως και τόσες άλλες φορές και να διασώσουν όσες πολιτικές "μάρκες" έχουν μπροστά τους.
    Η εξουσία, σε όλες τις μορφές της, είναι γλυκειά σαν τα φρούτα της λησμονιάς στη χώρα των Λωτοφάγων.

  11. kalamatianos avatar
    kalamatianos 14/06/2013 16:01:29

    Να θέσω ένα σενάριο στο τραπέζι? Μήπως ο Κουβέλης είχε εξαρχής αποφασιστεί από τον σύριζα να δράσει ως διπλός πράκτορας του Τσίπρα και την κατάλληλη στιγμη να τον βοηθήσει ρίχνοντας την κυβέρνηση? Και εξηγούμαι. Έφυγε από τον σύριζα ώστε να είναι διαθέσιμος για συνεργασίες. Δέχθηκε να συνεργαστεί με σαμαρά-βενιζέλο (κάτι που εξέπληξε όλους μας) και τώρα "χτυπάει" την κατάλληλη στιγμή.

    • Αν... avatar
      Αν... @ kalamatianos 14/06/2013 16:36:38

      Σκεφτήκατε μήπως κι άλλο σενάριο με ...νεράϊδες και ξωτικά;
      Οι Δημαράνθρωποι δεν είναι ...αριστεροί. Είναι αρριβίστες.
      Δεν τους βγαίνει έτσι, το παίρνουν αλλιώς.... :-)
      Όταν δεν έχεις όμως αρχές, έχεις σίγουρα σύντομο τέλος....

      • Αν... avatar
        Αν... @ Αν... 14/06/2013 16:37:39

        αριβίστες

        • tessa avatar
          tessa @ Αν... 14/06/2013 21:10:32

          Αρριβίστες, σωστά ήταν γραμμένο. Από το ισπανικο arriba, που σημαίνει επάνω.

  12. new.fe avatar
    new.fe 14/06/2013 16:03:55

    Απο την αρχη μιλησα για μια πολυ αστοχη πολιτικη κινηση τον ξαφνικο θανατο της ΕΡΤ.Τα γεγονοτα με δικαιωσαν καθως:

    α)Με εξαιρεση καποιον μεσων μετρημενων στα δαχτυλα υπηρξε διεθνης κατακραυγη.
    β)Για πρωτη φορα στα τρια χρονια δεν λειτουργησε(τουλαχιστον στον βαθμο που καποιοι ελπιζαν) ο περιφημος κοινωνικος αυτοματισμος.
    γ)Για πρωτη φορα ενωθηκαν διαφορετικες εργασιακες ομαδες.
    4)Το ραδιομεγαρο και τα κτιρια της ερτ σε ολη την ελλαδα εγιναν κοινος τοπος συναντησης των 'διαφωνουντων'' .
    5)Τρομερα μεγαλες συγκεντρωσεις σε ολη την ελλαδα.Για πρωτη φορα το παμε σε αρκετες περιοχες δεν εκανε ξεχωριστη πορεια.
    6)Η αντιπολιτευση και ειδικα κουτσουμπας και τσιπρας επαιξαν μπαλα χωρις αντιπαλο.
    7)Εφερε τους κυβερνητικους ετερους με την πλατη στο τοιχο.
    8)Και εσωκομματικη γκρινια εφερε πχ ευρωβουλευτης τσουκαλας.

    Αν βενιζελος κουβελης μεινουν σταθεροι μεχρι την δευτερα ο μοναδικος τροπος αποφυγης των εκλογων ειναι η ακυρωση του κλεισιματος απο το στε.Ολοι θα ειναι ευχαριστημενοι καθως κανενας δεν χρειαζεται να υποχωρησει.Ομως το ραγισμα στην κυβερνηση ειναι πλεον πολυ μεγαλο.

    • Νικηφορος Φωκας avatar
      Νικηφορος Φωκας @ new.fe 14/06/2013 16:49:20

      Αγαπητε σας απαντω..

      Α/ Η κοινωνια σε ολες τις δημοσκοπησεις επικροτει (πανω απο 60%) το κλεισιμο της ΕΡΤ

      Β/ Της πλακας συγκεντρωσεις γινανε σε αλλες πολεις (5-10 ατομα)

      Γ/ Οι 'διαφωνουντες' εξω απο την ΕΡΤ ειναι η ΑΝΤΑΡΣΙΑ, τα γνωστα σουργελα 'δημοσιογραφοι' της αριστερας, ο Γλεζος, η Κανελλη , τα διαφορα κρατικοδιαιτα τρωκτικα , ο Παπουτσης, η συριζοΚατσιμη, διαφορα ψευτοκαλλιτεχνικα πορνιδια ,αποτυχημενοι λελεδες με στριγκακι που ηταν γνωστοι παρακεντεδες του ΕΡΤερατος και φυσικα πολυ - πολυ , μα παρα πολυ Συριζαριο..

      Δ/ Αυτη η Βουλη δεν δινει αλλη κυβερνηση, εκτος αν νομιζεις οτι θα συμπραξουν για το νεκρο μπορντελο οι ΠΑΣΟΚ-ΣΥΡΙΖΑ-ΔΗΜΑΡ-ΑΝΕΛ-ΚΚΕ... μονο ολοι τους δινουν κυβερνηση... οποτε χαιρετα μου τον πλατανο

      Ε/ Ο Σαμαρας εκανε την win-win κινηση, πρωτον μπολιασε διχαστικα το ΠΑΣΟΚ και την ΔΗΜΑΡ οπου βλεπουμε να πλακωνονται μεταξυ τους για το θεμα αυτο.. κατα δευτερον και τα δυο κομματα οριακα μπαινουν ΑΝ ΜΠΟΥΝ στην Βουλη σε ενδεχομενες εκλογες, τριτον βροντοφωναξε και στη Ευρωπη και στη Ελλαδα οτι η καθαρση ξεκινα απο την μεγαλυτερη και ισχυροτερη διαπλεκομενη ,ανηθικη και διεφθαρμενη κρατικη υπηρεσια και δεν προκειται να κανει πισω... μηνυμα ΞΕΚΑΘΑΡΟ ΚΑΙ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΤΙΚΟ μεσα εξω...και τεταρτον διελυσε την αριστεροχουντικη Βαστιλλη που καθοριζε την πολιτικη γραμμη στην κοινωνια και αποτελουσε την πραγματικη 'κυβερνηση'... το αποστημα εσπασε και η βρωμα του αποδεικνυει το μεγεθος και την εκταση που ειχε παρει στην κοινωνια.

      ΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΘΑ ΧΑΣΕΙ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΟΤΕ Η ΕΙΣΑΙ ΑΦΕΛΗΣ Η ΔΙΑΚΟΝΙΖΕΙΣ ΣΥΡΙΖΙΑΡΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ..

      • Epameinondas avatar
        Epameinondas @ Νικηφορος Φωκας 14/06/2013 18:29:51

        τα σημαδια παντως απο το κυβερνητικο στρατοπεδο δειχνουν οτι επικρατει εκνευρισμος και το ολο εγχειρημα γυρισε boomerang...
        το μεγαλυτερο προβλημα για μενα δεν ειναι εσωτερικο αλλα αφορα την εικονα προς τα εξω οπου ειχαν επενδυθει πολλα και κερδιθηκαν πολλα παλικαρισια και πρωτιστως προσωπικα απο τον ΑΣ

      • new.fe avatar
        new.fe @ Νικηφορος Φωκας 14/06/2013 20:16:47

        Τη διαφωνία με το "λουκέτο" στην ΕΡΤ εκφράζει το 65% των πολιτών , σύμφωνα με δημοσκόπηση της Vprc για το tvxs.gr.

        Το 27% δηλώνει ότι συμφωνεί, ενώ "Δεν Γνωρίζω" απαντά το 3% των πολιτών. Ένα 5% απαντά Ούτε Διαφωνώ/Ούτε Συμφωνώ.



        Αναφορικά με την ιδιωτικοποίηση της ΕΡΤ το 59% μάλλον διαφωνεί ενώ το 31% μάλλον συμφωνεί. Το 9% απάντησε "Δεν Γνωρίζω", ενώ το 1% δεν απάντησε στην ερώτηση.

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ new.fe 14/06/2013 20:36:01

          Καλά που μας έγραψες και ποιός την παρήγγειλε τη δημοσκόπηση (το tvxs του Κούλογλου).

          • dim avatar
            dim @ ΚΜ 15/06/2013 13:22:44

            Χαχα, ο Κουλογλου και ο Βερναδάκης... Στρατηγοί στον Σύριζα και οι δύο... Ο ένας μάλιστα μέλος και της Αυγής... H VPRC έδινε 10 μέρες πριν τις εκλογές του Ιουνίου, 6 μονάδες !!!! μπροστά τον Σύριζα... Και τελικά έχασε ο Σύριζα με 3 μονάδες!!!

  13. leak avatar
    leak 14/06/2013 16:04:04

    Ας πάμε στις εκλογές.
    Πασόκ και Δημάρ είναι στα όρια του 3%.
    Σιγά μη χάσουν την καρεκλίτσα.
    Ευφυής κίνηση του Σαμαρά, ό,τι και να γίνει είναι κερδισμένος

    • Αν... avatar
      Αν... @ leak 14/06/2013 16:39:59

      Δεν πάμε απαραιτήτως σε εκλογές .... Ο Λούκουλος έχει άλλα σχέδια ως διαβασμένος Συνταγματολόγος.

    • 3 τσίου κάθονταν avatar
      3 τσίου κάθονταν @ leak 14/06/2013 16:42:29

      Αν είναι όπως τα λέτε το 12% (περίπου) που θα έχουν χάσει από τις προηγούμενες εκλογές που θα πάει στην ΝΔ ή στον ΣΥΡΙΖΑ;

      • dim avatar
        dim @ 3 τσίου κάθονταν 15/06/2013 13:30:40

        9% θα χάσουν τελικά (από 19% θα πάρουν 10%), το οποίο θα πάει 5% στο Σύριζα (οι αριστερές ψήφοι) και 4% στη ΝΔ (οι κεντρώοι). Ο Σύριζα έχει για ταβάνι το 32% - 34%. Η ΝΔ έχει για ταβάνι το 50% μείον ότι πάρουν ΧΑ και ΑΝΕΛ. (οι λοιποί κεντροδεξιοί σχηματισμοί θα απορροφηθούν πλήρως από τη ΝΔ σε συνθήκες πόλωσης). Αν ΧΑ + ΑΝΕΛ αθροιστικά δεν ξεπεράσουν το 15% η ΝΔ είναι σίγουρα πρώτη με ποσοστό κοντά στο 35%. Το άλλο 50% της Κεντρο-αριστεράς θα πάει 10% - 12% ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ, ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ, ΝΕΑ ΕΛΛΑΔΑ, 6% - 8% ΚΚΕ - ΑΝΤΑΡΣΙΑ - ΣΧΕΔΙΟ Β', 1-2% ΛΟΙΠΟΙ, άρα μένει περίπου ένα 29% - 34% για τον Σύριζα...

    • nantia42 avatar
      nantia42 @ leak 14/06/2013 16:45:28

      Και με ποιους θα συγκυβερνησει μετα τις εκλογες ?
      Ή μηπως θα υπαρξει αυτοδυναμια ?
      Κουλτουρα συνεργασιων , που δεν την εχουμε , αυτην χρειαζομαστε. Ρωτηστε και την κ. Γιαννακου , τα ξερει αυτα .

      • Αν... avatar
        Αν... @ nantia42 14/06/2013 16:49:50

        ΔΕΝ θα μας αφήσουνε να πάμε σ΄ εκλογές πριν της Μέρκελ.

  14. fitsoulas avatar
    fitsoulas 14/06/2013 16:06:42

    Ας μην κάνουμε ήρωα τον Κουβέλη. Ο πραγματικός εχθρός είναι το ΠΑΣΟΚ (και ο κακός μας εαυτός).

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ fitsoulas 15/06/2013 02:45:10

      Κυρίως ο δεύτερος

  15. Nikos K. avatar
    Nikos K. 14/06/2013 16:14:16

    να ανοίξει άμεσα η ερτ με πρόγραμμα περιορισμένο και 2000 απολύσεις.
    τσεκ ματ από τον πρωθυπουργό και οι άλλοι δεν θα ξέρουν από που τους ήρθε.

    • Αν... avatar
      Αν... @ Nikos K. 14/06/2013 16:21:45

      ...Τώρα είναι αργά. Τώρα οι αντίπαλοι τα θέλουν ΟΛΑ. Αυτό που περιγράφετε, είναι δυό τρείς κινήσεις πίσω στη σκακιέρα....

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Nikos K. 14/06/2013 18:25:49

      Αν μπορούσε να γίνει θα είχε γίνει. Δυστυχώς τα προνόμια των εργαζομένων της ΕΡΤ και η αριστερή νοοτροπία της πλειοψηφίας τους (ποιος τους διόριζε τόσα χρόνια άλλωστε;) δε τους άφηναν να κάνουν πίσω ούτε βήμα. Αντιθέτως προκαλούσαν με τη στάση τους. Μακάρι να γινόταν ομαλά αλλά δεν...

      • Αν... avatar
        Αν... @ Γεώργιος Τ. 14/06/2013 19:39:00

        Θα γίνει ομαλά....

  16. kotstak avatar
    kotstak 14/06/2013 16:25:54

    Αυτό που λες θα είχε βάση εάν οι πολίτες δεν επιθυμούσαν το κλείσιμο και την επανίδρυση της ΕΡΤ.
    Τα κλείσιμο όμως και οι επανίδρυση της ΕΡΤ είναι λαϊκή απαίτηση.

    Ελάχιστοι νοιάζονται για την ΕΡΤ.
    Αυτό που ενοχλεί τους πάντες, είναι ότι με την κίνηση αυτή ο Σαμαράς αποκτά τεραστία δημοτικότητα.

    Ο "Πούτιν" που περιμέναμε έρχεται.
    Γι’ αυτό τρέμουν όλοι.

    • greekfournaris avatar
      greekfournaris @ kotstak 14/06/2013 17:38:34

      περιμενε κανεις ''Έλληνα Πουτιν'' και δεν το ηξερα? Εγω ενα Ομπαμα περιμενω...

      • kotstak avatar
        kotstak @ greekfournaris 14/06/2013 18:51:39

        Εάν έρθει ο Ομπάμα σε αυτό το "τρελοκομείο", δε θα αντέξει ούτε μια εβδομάδα.

  17. m.s avatar
    m.s 14/06/2013 16:49:37

    Είναι λογικό κάποιος να θέλει την εργασιακή του ασφάλεια, να είναι στη θέση του και να μην φοβάται και μπορώ να κατανοήσω την αριστερή στροφή αρκετών ΔΥ , που πείθονται στο επιχείρημα καμιά απόλυση όλοι στις δουλειές τους.
    Εκλογές όμως καταμεσής τουριστικής περιόδου κύριε Κουβέλη ούτε για αστείο. Θα καταστρέψετε και ότι ακόμα στον Ιδιωτικό τομέα προσπαθεί να ανασυνταχθεί.
    φτάνει πια με το Δημόσιο σας και τα μοσχάρια σας τα σιτευτά.

  18. george georgiou avatar
    george georgiou 14/06/2013 17:02:03

    H προεκλογικη περιοδος θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει ως τουριστικη attraction.

  19. theo1611 avatar
    theo1611 14/06/2013 17:08:23

    Για να λέμε τα σύκα-σύκα και τη σκάφη-σκάφη:

    Το γεγονός ότι Βενιζέλος και Κουβέλης επέλεξαν να γίνουν "κλωτσοκούδουνα" της κυβερνητικής συνεργασίας, για την οποία πήραν εντολή, δεν απαλλάσσει τον Αντώνη Σαμαρά από την ευθύνη (θέλετε κατά 4/7, ok, είναι πάντως πάνω από 50%) να ανταποκριθεί στην εντολή και να κάνει ότι περνάει από το χέρι του για θεσμική λειτουργία της κυβέρνησης συνεργασίας, έστω κι αν τα "κλωτσοκούδουνα" τον τραβούσαν και τον τραβούν προς την εξωθεσμική λειτουργία! Αυτός είναι κατά τη γνώμη μου ο γόρδιος δεσμός που πρέπει να κοπεί άμεσα!

    Τα λοιπά θα τα κρίνουμε εμείς!

  20. Ναξιος avatar
    Ναξιος 14/06/2013 17:10:34

    Ευχαριστω πολυ για το καλωσορισμα. Ειναι προφανες απο το σχολιο σας οτι η κοινωνια μας δεν ειναι ετοιμη ακομη για τα αυτονοητα. Κριμα! Μου φαινεται οτι καπου εδω τελειωνει και η οποιαδηποτε προσπαθεια για τομες στο κρατος. Αν οχι τωρα ο σαμαρας, ποιος ποτε και με ποιους.

  21. Αν... avatar
    Αν... 14/06/2013 17:15:20

    ΔΙΑΚΟΝΙΖΕΙΣ δεν υπάρχει.
    Διακονείς, υπάρχει.
    Για να είμαστε σωστοί.

    • Νικηφορος Φωκας avatar
      Νικηφορος Φωκας @ Αν... 14/06/2013 17:23:06

      Σωστα, αυτα παθαινει καποιος οταν γραφει απνευστι...

  22. nantia42 avatar
    nantia42 14/06/2013 17:17:57

    Δεν ειναι αριστερη στροφη .
    Να γινουν απολυσεις και μετακινησεις αφου περασει ενα χρονικο διαστημα (θα μπορουσε ηδη να εχει γινει,αρκει 1 εξαμηνο) λεπτομερους καταγραφης του αντικειμενου και του φορτου εργασιας καθενος εργαζομενου στο δημοσιο. Απλο κι ετσι θα αποκαλυφθει ποιοι και που περισσευουν .

  23. aris. aold avatar
    aris. aold 14/06/2013 17:21:24

    Τι σας κάνει εντύπωση.

    Τα ίδια έγιναν και περυσι τον Ιούνιο.

    Κατάλαβε κανείς ποιος ήταν ο λόγος που ο Κουβέλης δεν μπήκε από τις πρωτες εκλογές στην κυβέρνηση και έπρεπε να γίνουν οι δεύτερες για να μπει.

  24. Βασίλης Παπαχρήστος avatar
    Βασίλης Παπαχρήστος 14/06/2013 17:46:25

    Ρισκάρω πάντως την εκτίμηση πως Βενιζέλος-Κουβέλης δε θα κάνουν πίσω,δε θα συρθούν πίσω από τον πρωθυπουργό.Αν και τρέμουν τις εκλογές,φοβούνται να του χαρίσουν μια τέτοια νίκη.Θα ισοδυναμούσε με πολιτική αυτοκτονία.

    • aris. aold avatar
      aris. aold @ Βασίλης Παπαχρήστος 14/06/2013 18:47:15

      Το θέμα δεν είναι τι θέλουν ο Βενιζέλος και ο Κουβέλης αλλά τι θέλουν όσοι τους προμοταρουν τα τελευταία χρόνια και στους οποίους οφείλουν την πολιτική τους ύπαρξη.

      Για παράδειγμα αν ο κύριος Γιώργος θελει να μεινει η κυβέρνηση ο Βενιζέλος θα κάνει κωλοτουμπα που δεν θα το πιστεύεις.

  25. Ναξιος avatar
    Ναξιος 14/06/2013 17:49:42

    Δε με καταλάβατε. αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν μπορώ να φανταστώ ότι η κοινωνία, με το κλείσιμο της ερτ, αντί να εκτοξεύσει δημοσκοπικά τη νδ και τον πρωθυπουργό θα τον τιμωρήσει κιόλας που έβαλε χέρι στην αμαρτωλότερη επιχείρηση του ελληνικού δημοσίου.

  26. leak avatar
    leak 14/06/2013 17:58:02

    Ναι, γιατι όχι.
    Εξάλλου κάθε κόμμα εκφράζει τα συμφέροντα κάποιων τάξεων.
    Το έγραψε κάπου εδώ κάποιος.
    Στην Ελλάδα υπάρχουν δύο σαφεις τάξεις: οι κρατικοδίαιτοι και οι .. μακάκες.

    • foros1 avatar
      foros1 @ leak 14/06/2013 20:08:33

      συνεπως μας λες, κανεις απο τους 700.000 ΔΥ και τις οικογένειές τους να μην ψηφίσει ΝΔ;
      ξεχνας μαλλον οτι πολλοί ανεργοι ΙΥ ζουν απο καποιον ΔΥ στην οικογένεια ή καποιον συνταξιουχο.

  27. WY avatar
    WY 14/06/2013 18:04:22

    1,500,000 Ιδ.Υπ έμειναν άνεργοι καί χιλιάδων συνταξιούχων (Ιδ.Τ.) πετσόκοψαν τίς συντάξεις, διά νά συντηρούνται οί κάθε είδους 2,650 ΕΡΤοΛαμόγια!!!

    • Tryphoon avatar
      Tryphoon @ WY 14/06/2013 18:29:57

      Οχι μόνο για τα ΕΡΤοΛαμόγια, άλλα και για να μην πάνε φυλακή τα λαμόγια οι τραπεζίτες που έριξαν έξω τις τράπεζες (ιδιώτες είναι και αυτοί) με θαλασσοδάνεια σε επιχειρήσεις και ιδιώτες και ασύστολο δανεισμό προ το δημόσιο. Και πάλι ο μακάκας ο φορολογούμενος πληρώνει την ανακεφαλαίωση. Και μην ξεχνάμε και τις επειχηρήσεις και τους ελ επαγγελματίες όπου η φοροδιαφυγή πάει σύνεφο.

  28. new.fe avatar
    new.fe 14/06/2013 18:05:47

    Οχι φιλε μου δεν υπηρετω κανενα συμφερον απλα εχω πεταξει τα κομματικα γυαλια εδω και πολλα χρονια και δεν ειμαι της αποψης οτι το να ξεσκονιζω τις πλατες της εκαστοτε πολιτικης ηγεσιας προσφερω υπηρεσιες.Για το αποτελεσμα των εκλογων αν γινουν δεν ειμαι μαγος να σου πω το αποτελεσμα.Τα υπολοιπα που γραφεις δεν τα σχολιαζω καθως ειναι εντςλως αιολα.

  29. new.fe avatar
    new.fe 14/06/2013 18:08:40

    Αν η μερκελ εχει ακομη τον ελεγχο συμφωνω....τον εχει ομως;
    Πως νομιζεις οτι μπορει να βρεθει λυση στο αδιεξοδο εκτος το να κανει πισω ο βενιζελος-κουβελης;

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ new.fe 14/06/2013 18:47:27

      To διαδικτυο βοα οτι η Μερκελ εχει ολοκληρη....μεραρχια ιπταμενη προκειμενου να καταστειλει τις ταραχες που ισως μας προκυψουν και να διασφαλισει τα συμφεροντα της και οτι επισης στα Σκοπια περιμενουν μοναδες καταστολης ετοιμες να επεμβουν. Δεν ξερω αν ολα αυτα ειναι αληθεια, κοντος ψαλμος αλληλουϊα......

    • Αν... avatar
      Αν... @ new.fe 14/06/2013 19:37:46

      Υπάρχει πάντα και η δυνατότητα να μετακινηθεί ο βασιλιάς σε άλλο τετράγωνο...

      • Αν... avatar
        Αν... @ Αν... 14/06/2013 19:38:04

        @new.fe

        • new.fe avatar
          new.fe @ Αν... 14/06/2013 20:04:20

          ok....παιζει πολυ τωρα τελευταια...για να δουμε.

  30. Ναξιος avatar
    Ναξιος 14/06/2013 18:13:43

    Μακριά από μένα τα συριζιάρικα συμφέροντα. Συμφωνώ σε όλα όσα λέτε απλά δεν ξέρω αν συμφωνεί και η πλειοψηφία της κοινωνίας. Είναι τόσο τραγικό να πιστεύω ότι ένας λαός που έχει μάθει να σκέφτεται με ένα συγκεκριμένο τρόπο από το 1981 και μετά θα εξακολουθήσει να το κάνει;ειδικά τώρα που πειράξαμε τους δ.υ.;

  31. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 14/06/2013 18:23:27

    Εγώ! Ομπάμηδες είναι πολλοί. Ο ΓΑΠ ήταν ολόιδιος άλλωστε. 1500 ημέρες ανοιχτό το Γκουαντάναμο που είχε υποσχεθεί να το κλείσει σε 100 ημέρες πριν την πρώτη προεδρία του. Ο μούφας...

  32. Βασίλης avatar
    Βασίλης 14/06/2013 18:38:13

    Η ΕΡΤ θα ανοίξει κανονικά πριν τη Δευτέρα, στοίχημα ?

    • suleiman avatar
      suleiman @ Βασίλης 14/06/2013 20:14:58

      Τα βλέπω. Εγώ χάνω το στοίχημα κι ο Σαμαράς μια ψήφο.

      • Hrthe_to_telos avatar
        Hrthe_to_telos @ suleiman 15/06/2013 07:39:45

        Και εγω θα τα δω. Εχω φουλ του Σαμαρα με ζευγος ΔΗΜΑΣΟΚ.

  33. Διογένης avatar
    Διογένης 14/06/2013 19:30:19

    Αυτός που θα χάσει σε αυτή την αναμέτρηση είναι αυτός που θα κάνει πίσω.

    Ο ισχυρός της υπόθεσης θα θεωρηθεί από τον κόσμο - και θα είναι! - αυτός που θα επιμείνει έως τέλους στη θέση του.

    Δεν έχει καμία σημασία τι λέει ΑΥΤΗ τη στιγμή η Μέρκελ. Η Μέρκελ πρέπει να καταλάβει ότι το συμφέρον της είναι μια σταθερή Ελλάδα, με λυμένο το δημοσιονομικό της πρόβλημα. Αυτό της το εξασφαλίζει ο Σαμαράς και κανένας άλλος. Εάν πρέπει να γίνουν εκλογές για να μπορέσει να παραμείνει ο Σαμαράς στην εξουσία - και να διευρύνει και να ενισχύει αυτή την εξουσία - τότε πρέπει να γίνουν εκλογές. Δεν θα κλονιστεί ιδιαίτερα η χώρα μέσα από εκλογές. Πέρυσι κάναμε δύο εκλογές υπό απείρως χειρότερες συνθήκες και δεν ήρθε καμία καταστροφή.

    Ο Κουβέλης τώρα έχει καταλάβει ότι η Μέρκελ είπε "δεν θέλω εκλογές" και κατάλαβε ότι μπορεί να εκβιάσει. Δεν αποκλείεται να του μίλησε και κανένας "παλιός γνωστός" - εκείνος ντε που τον είχε κάνει υπουργό από το πουθενά το 1989. Το "δεν θέλω εκλογές", όμως, πρέπει να απευθυνθεί σε αυτούς που σήμερα είναι οι αδύναμοι της συγκυβέρνησης. Δεν μπορεί να κάνουμε τον ισχυρό της συγκυβέρνησης αδύναμο. Διότι εάν δεν περάσει του Σαμαρά εδώ, ο Σαμαράς θα γίνει ο αδύναμος και θα εκτοξευθούν οι άλλοι. Το γάλα που μάζεψε στην καρδάρα τις τελευταίες ημέρες θα πάει χαμένο και το κύμα ενθουσιασμού που προκάλεσε η απόφαση Σαμαρά θα γίνει κύμα απογοήτευσης, κατήφειας και ήττας. Κάτι σαν τον Καραμανλή που προκήρυξε εκλογές τον Σεπτέμβριο του 2009.

    Δεν θα δικαιωθεί μόνον ο Κουβέλης. Θα δικαιωθεί και ο Τσίπρας. Θα δικαιωθεί και ο Καμμένος. Θα δικαιωθεί και ο ΓΑΠ. Θα δικαιωθει και ο δανειστής του Ανδρέα, που είπε και αυτός την άποψή του φέρνοντας σε ιδιαίτερα δύσκολη θέση την κυβέρνηση.

    Εάν ο Σαμαράς μείνει αυτή τη στιγμή ακλόνητος και πει στον Κουβέλη "ρίξε με", ενημερώνοντας τον λαό γιατί κάνει αυτήν την ενέργεια (θέλει ντε και κανονικό πρόγραμμα ο κυρ-Φώτης, δεν θέλει μόνο ντοκυμαντέρ σε επανάληψη για να μην υπάρχει το μαύρο σήμα, θέλει ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΗΤΤΑ ΤΟΥ ΣΑΜΑΡΑ και αυτό σίγουρα δεν είναι δικό του σχέδιο), τότε θα κερδίσει. Διότι η μάχη δεν είναι για την ΕΡΤ και για το σήμα. Η μάχη είναι για την ΝΕΑ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗ. Που ποτέ δεν θα έρθει εάν δεν ηττηθεί σε αυτήν το σύμβολό της που λέγεται ΕΡΤ.΄

    Τις τελευταίες ημέρες-ώρες, η υπόθεση του κλεισίματος της ΕΡΤ δείχνει να κλονίζεται. Δεν πρέπει να κάνει πίσω ο Σαμαράς. Στο χέρι του είναι να διαμορφώσει τις κατάλληλες συμμαχίες. Στο χέρι του να αξιοποιήσει την ισχύ που έχει στα χέρια του και να μην την χαρίσει στους εχθρούς του. Γιατί θα την χαρίσει στους εχθρούς του, εάν την απεμπολήσει τώρα, για χάρη της Μέρκελ, της τράπεζας Πειραιώς ή οποιουδήποτε άλλου.

    Ας θυμηθούμε μόνον ένα αντίστοιχο ιστορικό συμβάν: Τον Ιούνιο του 1996 είχε επιτευχθεί συναίνεση στο ΠΑΣΟΚ ότι ο Σημίτης θα παραμείνει πρωθυπουργός και ο Τσοχατζόπουλος θα γινόταν πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ. Βγαίνει εκείνη τη στιγμή ο Σημίτης και λέει "εάν δεν εκλεγώ πρόεδρος, θα παραιτηθώ και από πρωθυπουργός". Άφωνο το πλήθος από την έκπληξη το συνέδριο του ΠΑΣΟΚ, μέχρι και κάποια γιουχαρίσματα ακούστηκαν. Ούτε μία επευφημία, ούτε ένα χειροκρότημα. Αποτέλεσμα; Ο Σημίτης κυβερνάει έμμεσα μέχρι σήμερα. Με δικό του άνθρωπο για υπουργό οικονομικών και δική του οικονομική πολιτική.

    Αυτό να σκεφτεί ο Σαμαράς, πόσο μάλλον που εδώ διακυβεύονται πολύ περισσότερα από όσα διακυβεύονταν στην διαδοχή του ΠΑΣΟΚ. Σε αυτήν την απόφαση παίζει όλη την πολιτική του καριέρα. Πρέπει να επιμείνει μέχρι τέλους, τώρα που το ξεκίνησε, αλλιώς θα τα χάσει όλα. Καλύτερα να μην είχε ξεκινήσει, αλλά τώρα που ξεκίνησε δεν έχει άλλη επιλογή.

    Και εάν αυτός μείνει αταλάντευτος, τότε είναι μαθηματικά βέβαιο ότι όλοι θα πέσουν στον κυρ-Φώτη και αυτός, ε, για χάρη της χώρας, ε, δεν θα τους χαλάσει το χατήρι...

  34. Βασίλης avatar
    Βασίλης 14/06/2013 19:33:38

    Σωστός.

  35. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 14/06/2013 19:43:14

    Το ΔΝΤ "καίει" Βενιζέλο- Κουβέλη: Γνώριζαν από πριν για το κλείσιμο της ΕΡΤ

    • Αν... avatar
      Αν... @ Επισκέπτης 14/06/2013 21:54:33

      Ο ξερογκαγκανιασμένος τη φωτιά δεν τη φοβάται. Σιγά μη δεν ήξεραν... Εδώ έχουνε υπογράψει τ΄απίστευτα. Απλά είδαν τις αντιδράσεις του κόσμου, είδανε και τα ποσοστά τους και πήραν τ΄άρματα.

  36. Αν... avatar
    Αν... 14/06/2013 21:48:35

    :-) Οι λέξεις που προέρχονται από ξένη γλώσσα, συνήθως δεν γράφονται με διπλά σύμφωνα στην Ελληνική δημοτική. Πάντως και οι δύο εκδοχές, είναι σωστές.

  37. Νίκη avatar
    Νίκη 14/06/2013 22:05:14

    Ο κύβος ερρίφθη._

  38. Αιας Τελαμώνιος avatar
    Αιας Τελαμώνιος 15/06/2013 19:04:30

    Τώρα που απολύθηκαν 2500 χιλ απο την ΕΡΤ ΑΕ και όχι απο το Δημόσιο οπως θέλετε να λέτε, οι 1,5 εκ άνεργοι ανακουφίστηκαν.Επιτέλους απο Δευτέρα θα βρούν δουλειά .Επιτέλους η χώρα ανάσανε οικονομικά.
    Επιτέλους όπως εσείς νομίζετε, θα πάρουν εκδίκηση.Τώρα οι άνεργοι έγιναν 1,502.500..Ζήτω οι μεταρυθμιστές.
    Αντε και εις ανώτερα .Αλλοι 300 χιλ άνεργοι στο δημόσιο και σωθήκαμε.Δε θα διαβάζουμε πλέον τις αηδίες σας.