Ο Κασιδιάρης μπλέκει τον Μπαλτάκο με βίντεο
02/04/2014 14:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Κασιδιάρης μπλέκει τον Μπαλτάκο με βίντεο

Σαμαράς: Δεν έχει θέση στην κυβέρνηση ο Π. Μπαλτάκος, ο οποίος ήδη παραιτήθηκε. Το βίντεο δημιουργεί σοβαρό πρόβλημα για τον κ. Μπαλτάκο ο οποίος εμφανίζεται αφενός να συνομιλεί με έναν υπόδικο βουλευτή και αφετέρου να μιλά με απαράδεκτο τρόπο για τον ίδιο τον πρωθυπουργό...

Μείζον θέμα για το γραμματέα του υπουργικού συμβουλίου, Τάκη Μπαλτάκο, δημιουργεί η δημοσιοποίηση βίντεο στο οποίο υπάρχει συνομιλία του με τον Ηλία Κασιδιάρη και γίνονται αναφορές στην υπόθεση της Χρυσής Αυγής.

Ήδη ο Πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς δήλωσε ότι δεν έχει θέση στην κυβέρνηση. "Δεν γνωρίζω το θέμα, αλλά εάν είναι έτσι, δεν έχει θέση στην κυβέρνηση ο Παναγιώτης Μπαλτάκος", δήλωσε ο κ. Σαμαράς εξερχόμενος των γραφείων της ΝΔ στη Λεωφόρο Συγγρού.

Ήδη (16:45) ο κ. Μπαλτάκος υπέβαλε την παραίτησή του μετά τον σάλο που προκλήθηκε από το βίντεο που έδωσε στη δημοσιότητα ο βουλευτής της Χρυσής Αυγής Ηλίας Κασιδιάρης.

Πρόκειται για μια συνομιλία που αναφέρεται στο τι έγινε μετά την απόφαση των δικαστών να μην προφυλακίσουν τον Ηλία Κασιδιάρη πριν μερικούς μήνες. Ο χρυσαυγίτης βουλευτής φαίνεται να «έστησε» και να ηχογράφησε τον διάλογο στον οποίο ο κ. Μπαλτάκος ισχυρίζεται ότι πήρε ο ίδιος ο Σαμαράς του κ. Αθανασίου και Δένδια και τους έκανε δριμύτατες παρατηρήσεις επειδή αποφυλακίστηκαν οι βουλευτές Κασιδιάρης και Παναγιώταρος.

Το βίντεο που ήρθε στο φως δημιουργεί σοβαρό πρόβλημα για τον κ. Μπαλτάκο ο οποίος εμφανίζεται αφενός να συνομιλεί με έναν υπόδικο βουλευτή και αφετέρου να μιλά με απαράδεκτο τρόπο για τον ίδιο τον πρωθυπουργό, τους υπουργούς και τους δικαστές. Εμφανίζεται να συμφωνεί με τον Κασιδιάρη ότι πρόκειται για στημένη υπόθεση και ότι πήγαν στη φυλακή προκειμένου να μην αυξήσει η Χρυσή Αυγή τα ποσοστά της. Κάποιος την «έστησε» στον κ. Μπαλτάκο ο οποίος οφείλει τώρα να απολογηθεί για ένα πολύ σοβαρό ζήτημα.

Βεβαίως, αυτό δε σημαίνει ότι η Χρυσή Αυγή δεν είναι εγκληματική οργάνωση. Δε σημαίνει ότι δεν είναι ο Κασιδιάρης και άλλοι βουλευτές αυτοί που στρατολογούσαν και εκπαίδευαν μέλη της οργάνωσης ή ότι δεν έχουν δοθεί εντολές για επιθέσεις ή ακόμη και τη δολοφονία του Φύσσα. Οι φωτογραφίες, τα βίντεο και οι συνομιλίες που υπάρχουν στη δικογραφία είναι αδιαμφισβήτητα στοιχεία. Άλλο η πράξη του κ. Μπαλτάκου κι άλλο η εγκληματική δράση της Χ.Α. η οποία αποκαλύφθηκε μετά από μια δολοφονία.

Και ένα ακόμα ερώτημα: Γιατί ο κ. Κασιδιάρης δεν έδωσε στην δημοσιότητα το βίντεο, όταν προφυλακιζόταν ο αρχηγός του και οι άλλοι συναγωνιστές του;

Σύμφωνα με πληροφορίες ο κ. Π. Μπαλτάκος μετά τις 3μμ ήταν στο Μέγαρο Μαξίμου όπου αναμένεται να υποβάλλει την παραίτησή του.

Στην Βουλή

Η κοινοβουλευτική εκπρόσωπος της ΝΔ Σοφία Βούλτεψη επεσήμανε ότι η Βουλή δεν είναι δικαστήριο, απλώς αποφαίνεται αν θα δοθεί η δυνατότητα στη δικαιοσύνη να ερευνήσει ή όχι τις κατηγορίες περί σύστασης και διεύθυνσης εγκληματικής οργάνωσης.

Στο ίδιο μήκος κύματος κινήθηκαν και οι κοινοβουλευτικοί εκπρόσωποι του ΠΑΣΟΚ Πάρις Κουκουλόπουλος και της ΔΗΜΑΡ Νίκος Τσούκαλης.

Ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΣΥΡΙΖΑ Δημήτρης Παπαδημούλης επεσήμανε ότι η Βουλή δεν μπαίνει στην ουσία, αλλά η δικαιοσύνη είναι αυτή που θα ερευνήσει την υπόθεση, ενώ ως προς τον ισχυρισμό του κ. Κασιδιάρη είπε: «Εύχομαι να μην είναι αληθές, αλλά αν είναι, υπάρχει πολύ σοβαρό θέμα».

Έντονη ήταν η αντίδραση του παρόντος στη συνεδρίαση υπουργού Δικαιοσύνης Χαράλαμπου Αθανασίου, ο οποίος διέψευσε οποιαδήποτε ανάμειξή του. «Εδώ υπάρχει κράτος δικαίου και διάκριση εξουσιών. Η πορεία μου στο χώρο είναι καθαρή. Δεν θα έκανα καμία παρέμβαση ποτέ. Σε καμία περίπτωση δεν έγινε καμία παρέμβαση. Άλλο παρέμβαση, άλλο ενημέρωση. Η Δικαιοσύνη είναι ανεξάρτητη και θα μείνει ανεξάρτητη. Όσο είμαι υπουργός θα τη διαφυλάξω αυτή την ανεξαρτησία» ανέφερε, μεταξύ άλλων, ο υπουργός Δικαιοσύνης.

Την παραίτηση του Τάκη Μπαλτάκου ζητάει με μήνυμα του στο FB ο γραμματέας Επικοινωνίας του ΠΑΣΟΚ Δημήτρης Καρύδης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Factorx avatar
    Factorx 02/04/2014 14:14:32

    Μαθαίνω ότι παραιτείται - μόλις έχω νεότερα θα ενημερώσω

  2. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 02/04/2014 14:18:03

    Ο Σαμαράς μαζεύει το γάλα σταγόνα-σταγόνα και άλλοι το χύνουν. Τι υπηρετούσε ο κ. Μπαλτάκος σε αυτή τη συνομιλία;

    • Anast.t avatar
      Anast.t @ ΣΟΝ ΠΕΝ 02/04/2014 14:26:04

      Toν "αντικομμουνισμό", αγαπητέ...

    • Κωνσταντίνος Σπ avatar
      Κωνσταντίνος Σπ @ ΣΟΝ ΠΕΝ 03/04/2014 02:35:44

      Πόσο βλάκας, Θεέ μου! Καθόταν κι εμπιστευόταν τον Κασσιδιάρη λες και ήταν φιλαράκια!

  3. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 02/04/2014 14:25:20

    Ο Κασιδιάρης έχει στείλει και επιστολή πρός τα μέλη του Κοινοβουλίου με θέμα το διάλογό του με το Μπαλτάκο.

  4. Jimakos avatar
    Jimakos 02/04/2014 14:27:02

    Μπορεί να είναι άριστος στα νομικά, αλλά στα πολιτικά την πάτησε σαν αδαής και μαζί του και όσοι εμπλέκονται.

    • Aegean times avatar
      Aegean times @ Jimakos 02/04/2014 14:52:27

      Πως το λες αυτό με τόση ελαφρότητα άριστος στα νομικά, πως είναι άριστος όταν πέφτει σε ένα τόσο οικτρό λάθος εναντίον ενός πρωθυπουργού? Ούτε άριστος στα νομικά είναι ούτε μυαλό στο κεφάλι του έχει.

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ Jimakos 02/04/2014 19:42:52

      Κανένας "άριστος στα νομικά" δεν θα έκανε τόσες πατάτες μαζεμένες. Είναι αδιανόητα αυτά που είπε. Ούτε ο τελευταίος δικηγοράκος της πλάκας δεν θα το έκανε αυτο στον πελάτη του. Θα τον σεβόταν λίγο παραπάνω. Πόσο μάλλον όταν είσαι ο δικηγόρος του πρωθυπουργού (περί αυτού πρόκειται, αυτό ήταν).

  5. ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
    ΗΛΕΚΤΡΑ 02/04/2014 14:27:03

    ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΑΓΕ ΚΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΦΙΔΙΑ ΣΤΟΝ ΚΟΡΦΟ ΤΟΥ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ;;;;

    • knight avatar
      knight @ ΗΛΕΚΤΡΑ 02/04/2014 15:01:46

      Ο Μπαλτάκος είναι αγνός πατριώτης και αγαπά πραγματικά τον Σαμαρά. Τα φίδια να τα ψάξεις στα ντοράκια που μαζεύτηκαν γύρω απο το Μαξίμου....

      • Γιάννης Αγιάννης avatar
        Γιάννης Αγιάννης @ knight 02/04/2014 15:13:54

        Γιαυτό τον χαρακτηρίζει με ακατανόμαστες εκφράσεις? Ντροπή και μόνο αυτό. Τα κατάφεραν να τα κάνουν μαντάρα πάλι

      • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
        ΗΛΕΚΤΡΑ @ knight 02/04/2014 15:38:44

        ΑΓΑΠΑ ΤΟΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΤΟΛΙΖΕΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ;;;; ΑΝ ΕΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ;;;

      • Tassos avatar
        Tassos @ knight 02/04/2014 15:38:46

        Αγνός πατριώτης φιλαράκι, δεν συναναστρέφεται εγκληματίες και ναζιστές. Ούτε αποκαλεί π...η τον πρωθυπουργό.

        • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
          ΗΛΕΚΤΡΑ @ Tassos 02/04/2014 15:43:07

          ΣΩΣΤΟΣ!!!!!!

      • Διογένης avatar
        Διογένης @ knight 02/04/2014 19:45:03

        Σκέψου να μην τον αγαπούσε δηλαδή... Αυτό που χρειάζεται είναι να είσαι σωστός επαγγελματίας. Όταν είσαι γγ της κυβέρνησης και η κυβέρνηση, καλώς ή κακώς, είναι σε πόλεμο με την ΧΑ, δεν πας να ρουφιανέψεις τα πάντα στον εχθρό. Πολύ απλά, ο κύριος αυτός δεν έκανε όχι για αυτή τη δουλειά, αλλά για καμία δουλειά. Ούτε για να σου βγάλει διαζύγιο δεν κάνει. Θα τα ρουφιανέψει όλα στον/στην αντίδικο σύζυγο...

    • Artisan avatar
      Artisan @ ΗΛΕΚΤΡΑ 02/04/2014 15:02:27

      Σωστό! Γι'αυτό να προσέχει στο μέλλον. ΜΟΝΟ τους δοκιμασμένους στο χρόνο κι όχι τους γλύφτες!

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ ΗΛΕΚΤΡΑ 02/04/2014 16:01:32

      Μήπως τα πραγματικά φίδια ήταν αυτοί που συμβούλεψαν το Σαμαρά να ακολουθήσει αυτήν την πολιτική απέναντι στην Χ.Α , αντί απλά να της "κλέψει" την ατζέντα (που αποδεδειγμένα τη θέλει ο κόσμος) ,και να την αφήσει να ξεφουσκώσει φυσιολογικά? Αυτό το τραγικό λάθος τώρα αρχίζει να πληρώνεται. Και υπάρχει συνέχεια-αν κατάλαβα καλά αυτό το βίντεο βρίσκεται στο Ευρωπαικό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων... Συνειδητοποιείτε ότι ο Γενικός Γραμματέας της κυβερνήσεως (φέρεται) να ομολογεί πως εκλεγμένοι βουλευτές πήγαν στην φυλακή...με εντολές της κυβέρνησης? Watergate στο δεκαπλάσιο!

      • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
        ΗΛΕΚΤΡΑ @ ΣΤΕΛΙΟΣ 02/04/2014 16:18:34

        ΤΙ ΚΟΥΦΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ;;;; Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΤΙΣ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΑΚΡΙΒΑ ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥ ΚΙ ΑΣ ΜΕΤΡΑΓΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ

        • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
          ΣΤΕΛΙΟΣ @ ΗΛΕΚΤΡΑ 02/04/2014 16:28:53

          Φοβάμαι πως μέσα στην θλιβερή παράνοια αυτής της χώρας , φτάσαμε στο σημείο να θεωρούμε "κουφα" τα αυτονόητα... Θα καταλάβεις ,στη συνέχεια. Μήπως νομίζεις πως ο ΣΥΡΙΖΑ θα το αφήσει έτσι? ("έλα μωρέ, λέμε και καμιά μακακία να περνα η ώρα")? Για τον Γ.Γ της κυβερνήσεως μιλάμε!!!!!!!!!

          • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
            ΗΛΕΚΤΡΑ @ ΣΤΕΛΙΟΣ 02/04/2014 16:38:35

            ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΝ;;;; Ο ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΘΕΣΜΙΚΗ ΥΠΟΣΤΑΣΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΜΠΑΘΕΙΕΣ ΤΟΥ ΑΥΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΡΙΖΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΔΛΔ;;; ΘΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΙ ΤΟΥΣ ΦΟΝΙΑΔΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΙΣ ΨΗΦΟΥΣ ΤΟΥΣ;;;;

          • Hunter avatar
            Hunter @ ΗΛΕΚΤΡΑ 02/04/2014 16:59:16

            Ηλέκτρα, ξέρεις τι ζημιά έχει γίνει. Δεν πληρώνει μόνο ο Μπαλτάκος τις συμπάθειές του. Αν ήταν έτσι δεν θα ασχολιόταν κανείς με το θέμα και όλα θα ήταν μια χαρά. Φαντάζεσαι κλεμμένη συνομιλία π.χ. της Δούρου όπου να λέει π.χ. ότι καλώς πετάξαν μολότοφ στη ΜΑΡΦΙΝ;;; Τι θα λέγαμε μετά, ότι αυτές είναι προσωπικές απόψεις της Δούρου και τις πληρώνει;;;

          • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
            ΗΛΕΚΤΡΑ @ Hunter 02/04/2014 17:18:56

            ΑΝ Η ΔΟΥΡΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΚΑΛΩΣ ΠΕΤΑΞΑΝ ΜΟΛΟΤΩΦ ΘΑ ΤΑ ΧΩΝΑΜΕ ΣΤΗΝ ΔΟΥΡΟΥ ΑΝ ΟΜΩΣ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ Ο ΣΥΡΙΖΑ ΕΔΩΣΕ ΕΝΤΟΛΗ ΝΑ ΡΙΞΟΥΝ ΤΙΣ ΜΟΛΟΤΩΦ ΤΟΤΕ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΛΛΟΙΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ Ο ΜΠΑΛΤΑΚΟΣ ΦΕΡΕΙ ΑΚΕΡΑΙΑ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ ΕΠΙ ΠΛΕΟΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΤΥΣΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΤΑΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΥΡΓΟΥΣ ΤΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΕΙΣ ΤΕΤΟΙΑ ΠΟΤΑΠΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ Ο Α.Σ. ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΤΑΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΙΜΟΥΣΕ ΕΧΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΘΕΣΗ

      • Κόνδωρας avatar
        Κόνδωρας @ ΣΤΕΛΙΟΣ 02/04/2014 16:37:12

        Στο Watergate υπήρχαν hard evidence: διάρρηξη, κασέτες, ομολογίες. Εδώ έχουμε ένα προϊόν υποκλοπής, με προσωπικές ερμηνείες ενός ανθρώπου. Ας στείλουν την κασέτα και στο "διαγαλαξιακό συμβούλιο": η ΧΑ δεν ανασταίνεται, γιατί η οργανωτική της ραχοκοκκαλιά είναι πίσω από τα σίδερα.

        • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
          ΣΤΕΛΙΟΣ @ Κόνδωρας 02/04/2014 18:39:15

          Τι μου λές τώρα? Εδώ είναι τρισχειρότερα τα πράγματα. Εχεις καταλάβει τι συνέβη? Για να παραμείνουμε στις ΗΠΑ,φαντάζεσαι να υπήρχε βίντεο όπου ένα υψηλόβαθμο στέλεχος της κυβέρνησης των Ρεμπουμπλικάνων, κολητός του Προέδρου, δήλωνε πως η κυβέρνηση κανόνισε να πάνε φυλακή κάποιοι γερουσιαστές των Δημοκρατικών??? Νομίζεις οι υπεύθυνοι θα τη γλίτωναν μόνο με παραίτηση, όπως ο Νίξον? Βασική διαφορά βέβαια είναι πως οι ΗΠΑ είναι σοβαρή χώρα...

          • Κόνδωρας avatar
            Κόνδωρας @ ΣΤΕΛΙΟΣ 02/04/2014 19:06:04

            Χαλάρωσε. Η ΧΑ δεν είναι συγκρίσιμη με τους "γερουσιαστές των Δημοκρατικών": είναι ναζιστική εγκληματική οργάνωση

          • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
            ΣΤΕΛΙΟΣ @ Κόνδωρας 02/04/2014 19:16:08

            Είσαι βέβαιος?? http://www.history.com/this-day-in-history/patton-questions-necessity-of-germanys-denazification Ετσι για να χαλαρώσουμε λίγο, όντως!

      • Hunter avatar
        Hunter @ ΣΤΕΛΙΟΣ 02/04/2014 16:54:08

        Μπράβο βρε Στέλιο!!! Αυτό φωνάζω από καιρό! Το να πάει μέσα την ηγεσία με τα 5 καριοφίλια του Πάλλη ήταν λάθος τακτική και φάνηκε και στις δημοσκοπήσεις και παντού! Κόμμα με όλη την ηγεσία φυλακή είναι στο 10%! Νομικά ΔΕΝ είναι δεμένη η υπόθεση και θα καταλήξει σε φιάσκο το αργότερο στο ευρωπαϊκό δικαστήριο, το έχω πει από καιρό, αυτή είναι η άποψή μου.Τώρα ήρθε και ετούτο το βίντεο σαν κερασάκι. Είχα ξαναγράψει ότι η Ν.Δ αντιμετωπίζει λάθος την άνοδο της Χρυσής Αυγής αντί, ακριβώς όπως λες, να της κλέψει την ατζέντα και μαζί και το 10% αυτόματα!!! Δεν της κλέβει την ατζέντα γιατί φοβάται μήπως την ψέξουν τα συνδικάτα, οι συντεχνίες και οι ΜΚΟ "ανθρωπιστικού ενδιαφέροντος";;;;;; Μήπως την ψέξει το 3% των Πασόκων;;;;;; Τί φοβάται;;;; Χωρίς το 10% της Χ.Α και το 1,9 του ΛΑΟΣ δεν κάνουμε κυβέρνηση. Πρέπει να το πάρουμε πίσω! Εκτός αν περιμένουμε να αναστηθεί το ΠΑΣΟΚ...

        • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
          ΣΤΕΛΙΟΣ @ Hunter 02/04/2014 18:42:28

          Χρόνια το φωνάζω: Η ΝΔ φοβάται να (ξανα)γίνει πραγματική Δεξιά ,μην τυχόν και χάσει τους ψήφους...απ'τα πρεζόνια των Εξαρχείων! (που , ως γνωστόν ,ψηφίζουν...δαγκωτό ΝΔ!!!!!)

  6. Hunter avatar
    Hunter 02/04/2014 14:27:08

    Οι συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ δεν "στρατολογούν" παιδαρέλια 15 ετών για να κάνουν πετροπόλεμο, κλεφτοπόλεμο, να μεταφέρουνε μολότοφ κτλ.;;; Γιατί ο ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι εγκληματική οργάνωση αλλά η Χ.Α είναι;;; Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι η υπόθεση της Χ.Α με τις προφυλακίσεις θα καταλήξει σε φιάσκο το αργότερο στο ευρωπαϊκό δικαστήριο αλλά τέλος πάντων. Η ουσία είναι ότι τώρα δημιουργήθηκε πρόβλημα από το πουθενά. Και όχι τίποτε άλλο αλλά μην έχει και τίποτε άλλα βίντεο ο Κασιδιάρης και βγούμε από τα ρούχα μας... Όσο για το Μπαλτάκο που λέγεται ότι χρησιμοποιούσε απαράδεκτες εκφράσεις για τον πρωθυπουργό, δεν πιστεύω η Ντόρα όταν μιλάει με τον Παπαχελά να χρησιμοποιεί καλύτερες...

  7. Ανεξάρτητη Δικαιοσύνη avatar
    Ανεξάρτητη Δικαιοσύνη 02/04/2014 14:28:41

    Το μείζον θέμα δεν είναι ούτε ο Μπαλτάκος ούτε ο Σαμαράς. Είναι η παραδοχή εκ μέρους του καθ'ύλην αρμόδιου ότι η δικαιοσύνη στην Ελλάδα ποδηγετείται από την πολιτική. Για όποιον ο κομματισμός δεν του έχει σακατέψει το μυαλό και αισθάνεται πολίτης πάνω από όλα, πρόκειται για μια ανατριχιαστική παραδοχή. Δεν νομίζω ότι αυτό το βίντεο σώζει την ΧΑ, αλλά η δικαιοσύνη υπέστη τεράστια ζημιά. Ας εστιάσουμε εκεί. ΥΓ: Αν αυτό έχει οποιαδήποτε πολιτική παρενέργεια, δεν θα είναι η ενίσχυση της ΧΑ αλλά του ΣΥΡΙΖΑ. ΥΓ1: Πόσο αντισυστημική είναι η ΧΑ αν 'παίζει φάπες' με έναν κατεξοχήν εκπρόσωπο του συστήματος στην Ελλάδα; Για να το ρίχνει αυτό τώρα στην δημοσιότητα, σημαίνει ότι βρίσκεται υπό τόση πίεση που τα παίζει όλα για όλα. Πιθανώς η υποστήριξή της έπεφτε περισσότερο και από ό,τι έδειχναν οι δημοσκοπήσεις. Τώρα...;

    • leak avatar
      leak @ Ανεξάρτητη Δικαιοσύνη 02/04/2014 14:33:26

      Όπως τα λες ειναι τα πράγματα

  8. Πανος avatar
    Πανος 02/04/2014 14:30:31

    Oι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ δημοκρατες,οτιδηποτε κι αν υποστηριζουν,πρεπει να τραβανε τα μαλλια τους με αυτα. Καταλαβαινει κανεις τι εγινε?

  9. Tassos avatar
    Tassos 02/04/2014 14:33:31

    Το ακόμη μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι ο Σαμαράς είχε δίπλα του έναν άνθρωπο που δεν κατάλαβε? δεν ήθελε να καταλάβει? ότι η ΧΑ είναι εγκληματική οργάνωση. Ο άνθρωπος είναι ή επικίνδυνα ανόητος ή ομοϊδεάτης τους. ΠΥΞ ΛΑΞ!

  10. Hunter avatar
    Hunter 02/04/2014 14:38:07

    ".......Εμφανίζεται να συμφωνεί με τον Κασιδιάρη ότι πρόκειται για στημένη υπόθεση και ότι πήγαν στη φυλακή προκειμένου να μην αυξήσει η Χρυσή Αυγή τα ποσοστά της....." Άιντε τώρα, party θα γίνει στα media... Ο Μπαλτάκος που είναι σχεδόν "παρά τω πρωθυπουργώ", έλεγε στον Κασιδιάρη ότι είναι στημένες οι προφυλακίσεις. Άιντε να το συμμαζέψεις τώρα... Αυτοί από "μέσα" θα ξεκινήσουνε τις μηνύσεις κτλ. κτλ. και το θέμα θα σέρνεται κανένα δίμηνο μέχρι τις εκλογές...

  11. kritwn avatar
    kritwn 02/04/2014 14:43:16

    Έχω ξαναπεί κι άλλες φορές πως διάφοροι ακροδεξιοί που βρίσκονται στο περιβάλλον Σαμαρά πρέπει να φύγουν με τις κλωτσιές. Η ΝΔ είναι δεξιό κόμμα κι οποιοσδήποτε βλέπει με καλό μάτι τη ΧΑ μας κάνει ζημιά.

    • Hunter avatar
      Hunter @ kritwn 02/04/2014 15:19:44

      "...διάφοροι ακροδεξιοί.....πρέπει να φύγουν....Η ΝΔ είναι δεξιό κόμμα....." Ποιος και πως θα καθορίσει ποιος και τι είναι "άκρο";;;

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ Hunter 02/04/2014 15:52:03

        Οποιος δεν συμπλέει με τον Βαγγέλη το Βενιζέλο....

  12. knight avatar
    knight 02/04/2014 14:46:17

    Ο αρχιμασώνος ο Δένδιας και η Ντόρα έστησαν την υπόθεση "προφυλάκιση ΧΑ" και την βγάζουν τώρα μέσω του Ντορικού Κασιδιάρη.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ knight 02/04/2014 16:30:29

      Τελικά δεν αποκλειω το σενάριο να ήταν η ΑΠΟΛΥΤΗ ΠΕΠΟΝΟΦΛΟΥΔΑ για τον Σαμαρά....

      • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
        ΗΛΕΚΤΡΑ @ ΣΤΕΛΙΟΣ 02/04/2014 16:46:23

        ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΤΥΧΙΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΡΙΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΡΕΙΣ

        • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
          ΣΤΕΛΙΟΣ @ ΗΛΕΚΤΡΑ 02/04/2014 18:22:47

          Εσύ βρε θηρίο, διαβάζεις κλειστό βιβλίο! Αν έχει ο Σαμαράς φίλους σαν κι'εσένα ,δεν τους χρειάζεται τους εχθρούς!

          • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
            ΗΛΕΚΤΡΑ @ ΣΤΕΛΙΟΣ 02/04/2014 18:39:17

            ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΧΕ ΚΙ Ο ΜΠΑΛΤΑΚΟΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΦΙΛΙΚΑ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΑΝΩΝΥΜΗ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΙΣΣΑ-ΣΑΜΑΡΙΚΗ ΟΙ ΕΠΩΝΥΜΟΙ "ΦΙΛΟΙ" ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ ΤΟΝ ΔΑΓΚΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΑΓΚΩΝΟΥΝ ΜΕ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΦΙΑΛΤΕΣ ΚΑΙ ΚΕΡΚΟΠΟΡΤΕΣ

  13. Κυρος avatar
    Κυρος 02/04/2014 14:47:48

    Ολο το ελληνικο ιντερνετ εχει τον πληρη διαλογο και το βιντεο, εκτος απο το antinews...

    • Decimus Maximus avatar
      Decimus Maximus @ Κυρος 02/04/2014 19:26:57

      Μάλλον θέλεις γυαλάκια, σαν εκείνα που φορούσε ο Αδόλφος

    • Factorx avatar
      Factorx @ Κυρος 02/04/2014 19:28:54

      Για ξαναδιάβασε την ανάρτηση. Αν και θα μπορούσα να μην βάλω τίποτα από τις καταγγελίες ενός φασιστόμουτρου - μέχρι να αποφανθεί η Δικαοσύνη για την γνησιοτητα του βίντεο.

  14. Aegean times avatar
    Aegean times 02/04/2014 14:49:43

    Τελικά εάν είσαι αντικομμουνιστής από το γεννοφάσκια σου μπορεί να την κάνεις και την χοντρή την μακακία και να τα γκρεμίσεις όλα. Τι δουλειά είχε να μιλάει με τον Κασιδιάρη? Τι δουλειά είχε να πετάει αντικομμουνιστικές κορώνες της δεκαετίας του 40, άλλα θέματα δεν είχε να ασχοληθεί? Μιά ζωή ράβε - ξήλωνε σε αυτήν την χώρα.

  15. Νικος avatar
    Νικος 02/04/2014 14:50:06

    Μετα την εκπληκτικη ομιλια Σαμαρα στο ECOFIN μια εκπληκτικη συνομιλια Μπαλτακου για το ειδος δημοκρατιας που ευαγγελιζεται η κυβερνηση σωτηριας.Το να εκδιωχθει εκτος του οτι ειναι το αυτονοητο σημαινει οτι εχει δικιο και ξεσκεπασε μια σκευωρια και να δουμε πως θα τη μαζεψει η κυβερνηση με τα ΜΜΕ της.

  16. Factorx avatar
    Factorx 02/04/2014 14:58:53

    «Ο κ. Μπαλτάκος θα ανακοινώσει σε λίγο την απόφασή του την οποία είχε λάβει πολύ πριν του ζητηθεί. Αυτό που του ζητήθηκε πριν από λίγο» ενημέρωσε την Ολομέλεια της Βουλής η κοινοβουλευτική εκπρόσωπος της ΝΔ Σοφία Βούλτεψη

  17. npcomplete avatar
    npcomplete 02/04/2014 14:59:28

    Λυπάμαι, αλλά ο τίτλος είναι εντελώς λάθος ... Ηταν σε όλους μας, γνωστές, και οι ακροδεξιές απόψεις του κυρίου και οι πολιτικές του φιλίες. Και μάλιστα πολλοί εδώ μέσα τον υποστήριζαν σαν δήθεν "γνήσιο δεξιό". Δυστυχώς ο Κασιδιάρης εμπλέκει ΟΛΟ το πολιτικό και δικαστικό μας σύστημα και ΚΥΡΙΩΣ τον Α.Σαμαρά. Αντε τώρα να ξεμπλέξουμε ....

    • Factorx avatar
      Factorx @ npcomplete 02/04/2014 15:01:25

      Δηλαδή εσύ έβγαλες απόφαση; Δεν έχεις καμία επιφύλαξη για όσα ισχυρίζεται ο Καισδιάρης;

      • Hunter avatar
        Hunter @ Factorx 02/04/2014 15:11:35

        Φάκτορα, δεν νομίζω ότι θα πήγαινε άρον-άρον για παραίτηση ο Μπαλτάκος αν δεν ευσταθούσαν τα στοιχεία. Θα διερρήγνυε τα ιμάτιά του ότι είναι κατασκευασμένη, θα μήνυε τον Κασιδιάρη, θα γινόταν της κακομοίρας κτλ. Η ουσία δεν είναι τι θα απογίνει ο Μπαλτάκος και η πολιτική του σταδιοδρομία, η ουσία είναι τι θα γίνει αν είπε όντως ο Μπαλτάκος ότι ήταν στημένες οι προφυλακίσεις.

      • npcomplete avatar
        npcomplete @ Factorx 02/04/2014 15:18:19

        Μακάρι να έχεις δίκιο με τις αμφιβολίες σου και όλα να είναι ένα κατασκεύασμα των "Χρυσών Αυγών". Είδα όμως το video (κυκολφορεί σε όλα τα site) και ανατρίχιασα. Φυσικά πρέπει να περιμένουμε και να ακούσουμε και τον κ.Μπαλτάκο ...

  18. Tassos avatar
    Tassos 02/04/2014 15:00:36

    Και κάτι άλλο: Η ίδια δικαστικός που βάζει φυλακή την μισή ΧΑ, αφήνει ελεύθερους Κασιδιάρηδες κλπ. Εκεί δεν του πέρασε του Σαμαρά που υποτίθεται ότι τους ...κυνηγάει? Μπαλτάκο, δεν μας τα λες καθόλου καλά...

  19. Δήμητρα Χατζηανέστη avatar
    Δήμητρα Χατζηανέστη 02/04/2014 15:03:24

    Oκ, αλλά να λέμε και του στραβού το δίκιο. Γάτα ο Κασσιδιάρης

    • iconology2009 avatar
      iconology2009 @ Δήμητρα Χατζηανέστη 02/04/2014 15:26:53

      Κάθε σωστός εγκληματίας πρέπει να είναι και κάπως γάτα. Δεν ξέρω αν το κατάλαβες αλλά με τέτοιες πρακτικές ο Κασιδιάρης δεν φτιάχνει προφίλ ηγέτη-πολιτικού τουλάχιστον-αλλά αφεντικού εγκληματικής οργάνωσης. Η μέθοδος είναι είναι συμβατή με τις καλύτερες στιγμές της Μαφίας και της Καμόρρα.

      • slowriver avatar
        slowriver @ iconology2009 02/04/2014 16:52:19

        Αλαξε και κανα πλευρο!!!

      • Διογένης avatar
        Διογένης @ iconology2009 02/04/2014 19:50:49

        Συμφωνώ. Και, κυρίως, δεν είναι συμβατό με αυτό που οι ίδιοι επιδιώκουν ως πολιτικό προφίλ. Υποτίθεται ότι το παίζουν "άντρες" και εδώ έχουμε κάτι μεταξύ μαφιόζικων μεθόδων και πολιτικής κουτοπονηριάς.

  20. Κόνδωρας avatar
    Κόνδωρας 02/04/2014 15:07:04

    Ρε παιδιά, κάτι έχασα... Υπάρχει χώρα όπου η δικαστική εξουσία να είναι 100% ανεξάρτητη; Γιατί πέφτουμε από τα σύννεφα; ΟΜΩΣ, το μείζον ζήτημα είναι το αντίστροφο. ΓΙΑΤΙ χρειαζόταν η προσωπική παρέμβαση Σαμαρά, προκειμένου να ξυπνήσει η δικαιοσύνη και να κάνει το αυτονόητο, δηλ. να συλλέξει ΣΤΟΙΧΕΙΑ και να διώξει τη ΧΑ γι'αυτό που είναι: εγκληματική οργάνωση (πριν θρηνήσουμε κι άλλους νεκρούς). Αμφιβάλλει κανείς περί της εγκληματικής φύσης της ΧΑ; Θα μου πείτε: η δίωξη της ΧΑ έγινε για να πληγεί πολιτικά. Μα, ακριβώς έτσι είναι: αν η ΧΑ έμενε στο 4-5%, δεν στρατολογούσε εγκληματικά στοιχεία, και δεν εξέθρεφε το ρατσιστικό μίσος, η αστική δημοκρατία θα την ανεχόταν παρά τον εξτρεμισμό.

    • Κόνδωρας avatar
      Κόνδωρας @ Κόνδωρας 02/04/2014 15:13:47

      Και κάτι ακόμα: ήξερα ότι ο Σαμαράς έχει μυαλό. Τώρα αποδεικνύεται ότι έχει και αρ_ίδια: να ρίξει σφαλιάρες και μπινελίκια, προκειμένου οι συνεργάτες του να κάνουν τη δουλειά τους.

    • Hunter avatar
      Hunter @ Κόνδωρας 02/04/2014 15:36:14

      Κόνδωρα, δεν αντιλέγω σε αυτά που λες αλλά η Δικαιοσύνη γιατί δεν δείχνει τον ίδιον "ζήλο" με διώξεις των εγκληματικών συμμοριών της άκρας αριστεράς που στρατολογούν πιτσιρίκια να ρίχνουνε μολότοφ σε αστυνομικούς, να καίνε καταστήματα και να δέρνουνε όποιον βλέπουν να φοράει μπλουζάκι που λέει π.χ. "ειδικές δυνάμεις";;; Γιατί δεν δείχνει τον ίδιον "ζήλο";;; Για να την πιστέψουμε δηλαδή (την δικαιοσύνη) ότι είναι ανεξάρτητη... Τα 5 καριοφίλια στο σπίτι του Πάλλη (για τα οποία αθωώθηκε και ο ίδιος) καθώς και οι κατασκηνώσεις στον Όλυμπο είναι "προπαρασκευαστικές ενέργειες κατάλυσης του πολιτεύματος". Οι αφίσες στους τοίχους "βάλτε βόμβες στα θεμέλια του κράτους" και οι κατασκηνώσεις των συνιστωσών όπου τραγουδούν "πότε θα έρθουνε ξανά τα κονσερβοκούτια" δεν είναι;;; Δεν βλέπω τον ίδιο "ζήλο" από τη δικαιοσύνη. Τουναντίον μάλιστα. Έβγαλε έξω τον Ξηρό, τον Μαζιώτη, τη Ρούπα!!! Δεν βλέπω τον ίδιον "ζήλο" από τη δικαιοσύνη και αυτό είναι που με ανησυχεί και με βάζει σε σκέψεις ότι ίσως να μην υπάρχει ο ίδιος ζήλος στο κυνήγι της ακροαριστεράς επειδή η ακροαριστερά δεν κόβει ψήφους από τη Ν.Δ...... Την τελευταία φράση (με το βαθύ μαύρο) στην έγραψα φίλε Κόνδωρα διότι έτσι ακριβώς την άκουσα από ανθρώπους που ψηφίζουν 30 χρόνια Ν.Δ... Εύχομαι να την ξαναψηφίσουν, τι να πω...

      • Κόνδωρας avatar
        Κόνδωρας @ Hunter 02/04/2014 16:01:11

        Φίλε Hunter, ανεξάρτητη δικαιοσύνη δεν υπάρχει. Αν δεν υπήρχε παρέμβαση Σαμαρά, η δικαιοσύνη θα φοβόταν ακόμα "τα παιδάκια με τα μαύρα μπλουζάκια": ο φόβος, υποτάσει. Αυτό, βέβαια, δεν σημαίνει ότι θα καταδικαστεί οποιοσδήποτε χωρίς στοιχεία/δίκη: ούτε καν ναζιστής. Τώρα, γιατί δεν κάνει κάτι η δικαιοσύνη για τους οργανωμένους μπαχαλάκηδες, το ίδιο ρωτάω κι εγώ. Φοβούνται τα γκαζάκια; Χρειάζεται πάλι, κι εδώ, η παρέμβαση Σαμαρά; Ίσως. Φαίνεται όμως ότι ο ίδιος ο πολιτικός τους χώρος (συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ) γίνεται πλέον mainstream. Εγώ περιμένω από την δικαιοσύνη, εκτός από δίκαιες δίκες, να προστατεύει και το αστικό πολίτευμα. Οι 200 ακροαριστεροί μπαχαλάκηδες ΔΕΝ το απειλούν, οπότε το σύστημα τους ανέχεται. Οι οργανωμένοι ναζιστές του 15% το απειλούν. Αν θέλουμε, κάποτε, να σηκώσει η Ελλάδα κεφάλι στον οικονομικό πόλεμο, χρειαζόμαστε ισχυρή εκτελεστική εξουσία.

        • Hunter avatar
          Hunter @ Κόνδωρας 02/04/2014 16:29:08

          Αγαπητέ Κόνδωρα, επέτρεψέ μου να πω ότι ΔΕΝ υπάρχουνε 15% ναζί και μάλιστα οργανωμένοι στην Ελλάδα. Με το ίδιο σκεπτικό θα λέγαμε και ότι υπάρχουνε και 20% μπαχαλάκηδες οργανωμένοι στον ΣΥΡΙΖΑ. Ναζί είναι 1%. Το υπόλοιπο 14% είναι ως επί το πλείστον ΔΕΞΙΟΙ που ψήφιζαν Νέα Δημοκρατία μέχρι πριν 3-4 χρόνια. Αυτό που πρέπει να προβληματίσει τη Ν.Δ αλλά δυστυχώς δεν βλέπω να το κάνει είναι το γεγονός ότι 14% έφυγαν από τη Ν.Δ και ψηφίζουν Χρυσή Αυγή τα τελευταία 3 χρόνια ενώ η Χρυσή Αυγή υπάρχει από τη δεκαετία του '80... Αυτό δεν βλέπω να την προβληματίζει δυστυχώς.

          • Κόνδωρας avatar
            Κόνδωρας @ Hunter 02/04/2014 16:42:21

            Μα... συμφωνώ μαζί σου. Ο δυσαρεστημένοι νεοδημ/τες την γιγάντωσαν. Όμως, όλοι αυτοί καταδέχονται να τους εκπροσωπούν ναζιστές! Η δυσαρέσκεια έχει όρια, αλλοιώς καταντά νοητική ανεπάρκεια. Όσο για τον λόγο φυγής του 14% δεξιών, ο λόγος είναι απλός: ΦΟΡΟΙ !

  21. iconology2009 avatar
    iconology2009 02/04/2014 15:11:22

    Προφανώς η δουλειά είναι αριστοτεχνικά στημένη-βοήθησε βέβαια και η χωρίς τα ελάχιστα πολιτικά αντανακλαστικά ηλιθιότητα του Μπαλτάκου. Μού θυμίζει κάπως, αμυδρά -αν και δεν θυμάμαι με ακρίβεια τα γεγονότα γιατί ήμουν πιτσιρικάκι-την υπόθεση του Βίλυ Μπραντ με τον έμπιστο του που αποδείχτηκε κατάσκοπος των σοβιετικών. Ναι, υπαινίσσομαι ότι μπορεί τελικά για άλλους να δούλευε ο Μπαλτάκος και όχι κατ'ανάγκη γι'αυτόν που τον διόρισε. Τα πράγματα πάντως είναι πολύ δύσκολα και η συγκυρία στην οποία συμβαίνουν δείχνουν αριστοτεχνικό σχεδιασμό. Για να δούμε ποιος και πώς θα σώσει την κατάσταση-είναι και τα πολιτικά κέρδη που θα εισπράξει η ακροδεξιά από αυτή την εξέλιξη.

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ iconology2009 02/04/2014 20:25:47

      Αγαπητέ iconology, όπως και ο ίδιος είπες, δεν προέρχεσαι από την δεξιά παράταξη και δεν γνωρίζεις την αδιανόητη ανεπάρκεια των ανθρώπων της. Η δική μου γνώμη είναι ότι πρόκειται για αυτό που έλεγε ο Μολυβιάτης "αγνή και άδολη ανοησία". Πάντως όντως έχουμε να κάνουμε με σχεδιασμό, αλλά όχι με σχεδιασμό εκ μέρους της Χ.Α. Πρόκειται για σχεδιασμό αυτών που επιδιώκουν να συντηρήσουν τεχνητά την ελληνική κρίση και, αρα, επιδιώκουν την με κάθε τρόπο υπονόμευση της κυβέρνησης Σαμαρά.

  22. Jasmine Harris avatar
    Jasmine Harris 02/04/2014 15:18:18

    Οπου ανακατευθηκε ο Μπαλτακος τα εκανε μανταρα. Ακομα και στις ενοπλες Δυναμεις αυτός κράτησε τον Κωσταρακο, λογω και καλα εντοπιότητας, και αποστρατευσε τον Τσέλιο και βριζουν ολοι οι εν ενεργεια και αποστρατεία αξιωματικοί. Η αποδοση δικαιοσυνης ειναι τωρα πια επιτακτική. να φυγει ο Μπαλτάκος και οσοι ευνοήθηκαν απο αυτον.......

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Jasmine Harris 02/04/2014 16:04:03

      Πού είχες χαθεί εσύ τόσα χρόνια; Θυμόμαστε...

  23. Barbara avatar
    Barbara 02/04/2014 15:30:24

    Το βίντεο κάθε 3-4 προτάσεις, κρύβει και ένα στοιχεία κατά του Σαμαρά... Ρεζίλι μας έκανε!

  24. κωστας κλαδιανος avatar
    κωστας κλαδιανος 02/04/2014 15:31:01

    Ρε παιδια στηριζω -ψηφιζω σαμαρα και θα το συνεχιζω κανω! Αλλα εχω μια απορια.Αυτη που χτυπαν αδικα τον σαμαρα για το βιντεακι της πλακας του ανθελληνα κασιδιαρη, πιστευουν οτι το μελλον της ελλαδος ειναι οι ναζι και οι κομμουνιστες?

    • Hunter avatar
      Hunter @ κωστας κλαδιανος 02/04/2014 16:06:21

      Κύριε Κλαδιανέ, το μόνο που θα χρέωνα στον Σαμαρά είναι η επιλογή του συγκεκριμένου για στενό συνεργάτη και γενικό γραμματέα της κυβέρνησης. Το πρόβλημα δεν είναι ο Μπαλτάκος ούτε το ηθικό θέμα που εγείρεται με τις προσωπικές ύβρεις κατά υπουργών και του ιδίου του πρωθυπουργού. Το πρόβλημα είναι αυτά που λέει για τις προφυλακίσεις.

  25. theo1611 avatar
    theo1611 02/04/2014 15:50:53

    Τώρα χρειάζεται ο ΑΣ την υποστήριξη, καθαρή και ξάστερη! Το ιδεολογικό παραλήρημα πριν λίγες μέρες που δεν αντιμετωπίστηκε ως πολιτειακή εκτροπή μπορεί και να ήταν προειδοποιητική βολή! Φίλος από τα παλιά!

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ theo1611 02/04/2014 20:27:52

      Έτσι ακριβώς. Αυτή η κίνηση μπορεί να έχει τα αντίθετα αποτελέσματα, διότι ο καθένας μπορεί να δει ότι πρόκειται για κάτι στημένο που το μόνο που δεν έχει για στόχο του είναι η αποκατάσταση της τρωθείσας διακαιοσύνης.

  26. Hunter avatar
    Hunter 02/04/2014 15:55:17

    "Άγριο επεισόδιο με χειροδικίες και ύβρεις διαδραματίστηκαν λίγο μετά τις 4 το απόγευμα στον 1ο όροφο της Βουλής έξω από το γραφείο του κ. Π. Μπαλτάκου μεταξύ του υιού του γγ γραμματέα της κυβέρνησης ο οποίος υπηρετεί στα ΟΥΚ.
    Ο υιός Μπαλτάκος σε έξαλλη κατάσταση επιτέθηκε σε χρυσαυγίτες χτυπώντας με κλωτσιές τις πόρτες των γραφείων της ΧΑ. Μπήκε μέσα στα γραφεία της Χρυσής Αυγής έριξε σύμφωνα με αυτόπτες μάρτυρες δύο χαστούκια στον βουλευτή κ. Αρβανίτη, μπουνιές στον βουλευτή κ. Κούζηλο και χειροδίκησε κατά του βουλευτή κ. Ματθαιόπουλου ρίχνοντας του κλωτσιές. Ταυτόχρονα επιτέθηκε εναντίων όλων με ακατονόμαστες ύβρεις." Δεν κατάλαβα, μπήκε "πολίτης" μέσα στο κτίριο της Βουλής και άρχισε να δέρνει όποιον βουλευτή θέλει;;;; Η αστυνομία του κτιρίου τι έκανε;;;

    • Σκέψεις ατάκτως ερριμμέναι avatar
      Σκέψεις ατάκτως ερριμμέναι @ Hunter 02/04/2014 19:09:26

      Είναι απασχολημένη, όπως και η δικαιοσύνη, με τις παραπομπές σε δίκη για βασανισμό κρατουμένου...

    • Κωνσταντίνος Χ avatar
      Κωνσταντίνος Χ @ Hunter 03/04/2014 01:49:31

      H αστυνομία του κτιρίου με τον επικεφαλής της τον φυγάδευσε! Αυτό έκανε.

  27. Τζίνι avatar
    Τζίνι 02/04/2014 15:56:05

    Μια απλή ερώτηση. Πέρα από πολιτική θέση του καθενός και την υποστήριξη που έχει σε ένα κόμμα, πέρα από το εάν είναι κακός ή καλός πρωθυπουργός ο κ. Σαμαράς, πέρα από το εάν είναι χαζός, έξυπνος, ακροδεξιός, αντικομμουνιστής ή πατριώτης ο κ. Μπαλτάκος, δεν είναι απαραίτητο να διερευνηθεί εάν αυτά τα ανατριχιαστικά που λέει είναι αλήθεια ή ψέμματα ; Είναι δυνατόν να υπάρχουν τέτοιες σοβαρές καταγγελίες και 'μεις να ζυγίζουμε το πολιτικό αντίκτυπο; Τί σόι δημοκρατικοί πολίτες λέμε ότι είμαστε ;

  28. ΚΜ avatar
    ΚΜ 02/04/2014 16:01:40

    Ως κάποιος που έχει επικρίνει επανειλημμένως εδώ μέσα την Χρυσή Αυγή, και μάλιστα από μια δεξιά και πατριωτική οπτική (όχι φιλελέδικη/πολιτικά ορθή), έχω να πω, σχεδόν κυνικά, ότι δεν τρέχει και τίποτα. Ό,τι κι άν φέρεται να επιβεβαιώνει το εν λόγω βίντεο (που νομίζω ότι αποτελεί συρραφή, με επίμαχα αποσπάσματα κομμένα), δεν θα αλλάξει κανενός την πρόθεση ψήφου. Γιατί, ούτως ή άλλως, με όσους ανθρώπους έχω μιλήσει, ανεξαρτήτως πολιτικών αντιλήψεων, η επικρατούσα παραδοχή ήταν ήδη αυτή (ότι δηλαδή, πολιτική πρωτοβουλία λειτούργησε ως καταλύτης για τις κινήσεις τις δικαιοσύνης). Και μπορεί μάλιστα και αυτό (άσχετα άν τελικά απέδωσε τα αναμενόμενα ή το αντίθετο) να υπαγορεύθηκε και από ανωτέρα βία και λόγους εθνικού συμφέροντος (πχ για να μην στοχοποιηθεί και ζημιωθεί άδικα η χώρα, ένεκα της ΧΑ, από ισχυρό ξένο λόμπυ). Αυτό που με θλίβει είναι ότι ένας άνθρωπος πατριώτης, που δεν υποτάσσονταν στην πολιτική ορθότητα και είχε στοχοποιηθεί γι'αυτό, έπεσε σε τέτοια λούμπα. Ένας άνθρωπος που μίλαγε στα ίσα στον Σαμαρά και του μετέφερε την πραγματικότητα, αντίθετα με κάτι κόλακες κομματάνθρωπους που θέλουν να τον πάρουν στο λαιμό τους. Ελπίζω ότι θα πάρει το μάθημά του και θα μπορέσει μελλοντικά να φανεί εκ νέου χρήσιμος στην πατρίδα. Από την άλλη, ας βλέπουν και οι ψηφοφόροι πόσο αναξιόπιστοι και φίδια κολοβά είναι οι Χρυσαυγίτες. «Κάψαν» έναν άνθρωπο πατριώτη και δεξιό για το μικροκομματικό τους συμφέρον.

    • Hunter avatar
      Hunter @ ΚΜ 02/04/2014 16:22:22

      "...ότι δηλαδή, πολιτική πρωτοβουλία λειτούργησε ως καταλύτης για τις κινήσεις τις δικαιοσύνης..." Αν είναι έτσι, ποιος μας λέει ότι αύριο η δεν θα ξαναγίνει το ίδιο εναντίον όχι κάπου κόμματος αλλά π.χ. εναντίον μιας κοινωνικής ή φυλετικής ομάδας;;;;;; Ποιος θα κρίνει πότε η πολιτεία θα λειτουργήσει ως "καταλύτης" για τις κινήσεις της δικαιοσύνης και πότε όχι;;;;;;; ".....υπαγορεύθηκε και από ανωτέρα βία και λόγους εθνικού συμφέροντος (πχ για να μην στοχοποιηθεί και ζημιωθεί άδικα η χώρα, ένεκα της ΧΑ, από ισχυρό ξένο λόμπυ)..." Ποιο είναι αυτό το "ισχυρό ξένο λόμπυ" που "υπαγορεύει" την ελληνική Δικαιοσύνη;;;; Τι θα γίνει αν αυτό το "ισχυρό ξένο λόμπυ" αύριο "υπαγορεύσει" στη Δικαιοσύνη να κινηθεί κατά συγκεκριμένων προσώπων, επιχειρηματιών, κοινωνικών ή φυλετικών ομάδων;;;;;;;;;;;;

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Hunter 02/04/2014 16:24:17

        Οι απαντήσεις μου, κυνικά, είναι: 1) Κανένας. 2) Γνωστά πράγματα.

        • Hunter avatar
          Hunter @ ΚΜ 02/04/2014 16:31:23

          Κι εγώ τις ίδιες απαντήσεις είχα (και περίμενα) αλλά ήθελα να τσεκάρω ετοιμότητα :) :)

          • Έκθαμβος avatar
            Έκθαμβος @ Hunter 02/04/2014 23:53:51

            Τέτοια συμπάθεια μεταξύ σας ! Τις καλύτερες ευχές :-)

  29. γελωτοποιος avatar
    γελωτοποιος 02/04/2014 16:14:09

    πολιτική άβυσσος χωρίζει την Ν.Δ. και την Χ.Α. απ'ότι φαίνεται...

    • Simon Bolivar V avatar
      Simon Bolivar V @ γελωτοποιος 02/04/2014 20:33:40

      Σφαζεις με το βαμβακι

  30. Χαβιάρης avatar
    Χαβιάρης 02/04/2014 16:14:15

    Δεν λέγεται "αντικομμουνιστης" αυτό που είναι, άλλο λέγεται και το λένε και τα πιτσιρίκια στις αυλές των σχολείων. Κι αυτός κι αυτοί που τον βάλανε εκεί που ηταν...

    • κωστας κλαδιανος avatar
      κωστας κλαδιανος @ Χαβιάρης 02/04/2014 16:28:37

      παιδια μην αφυσουμε την μεγαλη χωρα που λεγετε ΕΛΛΑΣ να πεσει στα χερια κομμουνιστων και ναζι!

      • Simon Bolivar V avatar
        Simon Bolivar V @ κωστας κλαδιανος 02/04/2014 20:34:59

        Και των αγράμματων να προσθέσω .

        • κωστας κλαδιανος avatar
          κωστας κλαδιανος @ Simon Bolivar V 03/04/2014 15:25:03

          απο σενα?

  31. Καβαλιώτης avatar
    Καβαλιώτης 02/04/2014 16:24:53

    1. Ο αισχρός τρόπος με τον οποίον φαίνεται να μιλάει ο κ. Μπαλτάκος για τον ΑΣ αποτελεί ένα πολύ σοβαρό ζήτημα. 2. Το ότι οι κ. Μπαλτάκος και Κασιδιάρης φαίνονται να τα λένε σαν δυο παλιοί καλοί φίλοι είναι ένα πολύ σοβαρότερο ζήτημα. 3. Το ότι, όμως, ο κ. Μπαλτάκος φαίνεται να ισχυρίζεται ότι οι διώξεις κατά των Χρυσαυγιτών ήταν "στημένες", προκειμένου να ανακοπεί η δημοσκοπική άνοδός της, είναι, κατά τη γνώμη μου, ένα απείρως σοβαρότερο ζήτημα. Επομένως, κατά την ταπεινή μου άποψη, το πρόβλημα δεν το έχει μόνο ο κ. Μπαλτάκος. Το έχει και (κυρίως) η Κυβέρνηση (και η ηγεσία της Δικαιοσύνης). Ο κ. Μπαλτάκος ήταν, μέχρι προ ολίγου, ο Γραμματέας του Υπουργικού Συμβουλίου. Δεν ήταν ούτε ο Μήτσος ο μανάβης, ούτε η κυρά -Μαρίκα η κομμώτρια. Γι' αυτό, όσα φαίνεται να ισχυρίζεται δεν μπορούν να προσπεραστούν καθόλου εύκολα.

    • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
      ΗΛΕΚΤΡΑ @ Καβαλιώτης 02/04/2014 16:42:02

      Ο ΜΗΤΣΟΣ Ο ΜΑΝΑΒΗΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Η ΚΥΡΑ ΜΑΡΙΚΑ Η ΚΟΜΜΩΤΡΙΑ ΕΧΟΥΝ ΣΑΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΠΑΡΕΕΣ

    • κωστας κλαδιανος avatar
      κωστας κλαδιανος @ Καβαλιώτης 02/04/2014 16:42:30

      ο τσυριζα δεν ειναι λυση........

    • Hunter avatar
      Hunter @ Καβαλιώτης 02/04/2014 16:43:48

      Έτσι όπως τα λες είναι. Εμένα δεν με ενδιαφέρουν οι ύβρεις του Μπαλτάκου είτε η πολιτική του σταδιοδρομία από εδώ και πέρα ή το ηθικό θέμα που εγείρεται. Αυτό που με ανησυχεί είναι αυτά που λέει για τις προφυλακίσεις. Δεν ήταν κανένα στέλεχος "της σειράς". Μην υπάρξει κανένα νομικό θέμα και ξεκινήσει κανένα τσουνάμι μηνύσεων και "πηγαινέλα" στελεχών στον εισαγγελέα κτλ. κτλ. Ο ψεκασμένος φωνάζει από το μεσημέρι να παραιτηθεί όλη η κυβέρνηση. Άλλοι λένε να παραιτηθεί και ο υπουργός δικαιοσύνης.

    • Κόνδωρας avatar
      Κόνδωρας @ Καβαλιώτης 02/04/2014 16:52:16

      1) Σωστό 2) Σωστό 3) Λάθος: η παρέμβαση Σαμαρά, ήταν αυτή που έκανε τη Δικαιοσύνη να πάψει να φοβάται τους ναζιστές, και να κάνει τη δουλειά της. Ο Σαμαράς έκοψε το "Γόρδιο δεσμό" της ΧΑ, της οποίας η δημοσκοπική άνοδος θα οδηγούσε σε εκτροπή και ακυβερνησία: ούτε χάδια ούτε μισόλογα, αλλά κατευθείαν "στο ψαχνό".

  32. Κώστας Σταματάκης avatar
    Κώστας Σταματάκης 02/04/2014 16:43:26

    Ντροπή! Λίγη σοβαρότητα σε αυτή τη χώρα πότε θα υπάρξει; Πού το βρήκατε αυτό το νούμερο τον Μπαλτάκο και τον κάνατε και γραμματέα της κυβέρνησης. Αίσχος

  33. Κόνδωρας avatar
    Κόνδωρας 02/04/2014 16:57:45

    Όταν ο Σαμαράς συνέλθει από την "κρυάδα" και αντεπιτεθεί α-λα Ερντογάν (ξέρει αυτός πώς), τότε δεν θα εκπλαγώ αν όλη αυτή η ιστορία γυρίσει υπέρ της συσπείρωσης της ΝΔ.

  34. Decimus Maximus avatar
    Decimus Maximus 02/04/2014 17:42:23

    Ο διάλογος
    «ΚΑΣ.: Όταν κατ’ αρχήν όταν βγήκα εγώ τι έπαθε ο Σαμαράς, μπορείς να μου πεις;
    ΜΠΑ.: Ήταν στην Αμερική τότε.
    ΚΑΣ.: Ναι, ήταν στην Αμερική, αλλά εγώ έχω μάθει ότι έπαθε εγκεφαλικά.
    ΜΠΑ.: Σοκ και δέος! Χαμός έγινε, της πουτάνας… δεν με πήρε εμένα, του ’χα πει ότι αυτά που κάνεις… του τα είχα πει. Δεν θα μου έλεγε εμένα γι’ αυτό το πράγμα. Πήρε τους άλλους δυο και τους γάμησε τα πρέκια. Τον Αθανασίου και τον Δένδια: «με κοροϊδέψατε, μ ε δουλέψατε, τι είναι αυτά ξεφτιλίστικα». Γιατί είχε κάνει την προηγούμενη μέρα δήλωση στο αμερικανικό σιωνιστικό συνέδριο ότι: «τελείωσε, τους έδεσα, τους έδεσα γειά σας!» και την άλλη μέρα βγαίνετε εσείς.
    ΚΑΣ.: Με τους ανακριτές που μας αφήσανε, εκεί στο επίμαχο στάδιο, τι έγινε; Γιατί αυτοί το γυρίσανε κωλοτούμπα μετά, αφ’ ότου αφήσανε εμάς, μετά που πήρανε τους άλλους το γυρίσανε κωλοτούμπα.
    ΜΠΑ.: Σας αφήσανε για τον απλό λόγο ότι δεν υπάρχουν στοιχεία.
    ΚΑΣ.: Ναι, ωραία δεν υπήρχε τίποτα.
    ΜΠΑ.: Και δεν τους πήρε κανείς τηλέφωνο να τους πιέσει, γιατί το θεωρούσαν όλοι αυτονόητο… όλοι θεωρούσαν σαν δεδομένο: «ε, τι θα κάνει ο ανακριτής;» Ο ΑΝΑΚΡΙΤΗΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟ! ΚΑΝΕΝΑ!
    ΚΑΣ.: Ούτε για τους άλλους είχε όμως…
    ΜΠΑ.: Μα με τους άλλους ήτανε… (κάνει την κίνηση κλήσης στο τηλέφωνο και τηλεφωνικής συνομιλίας).
    ΚΑΣ.: Ποιος την έκανε τη ζημιά εκεί;
    ΜΠΑ.: Και οι δυο.
    ΚΑΣ.: Δένδιας, Αθανασίου;
    ΜΠΑ.: Ποιος άλλος να το κάνει…
    ΚΑΣ.: Και τι λέει ο Σαμαράς γι’ αυτά; Έχει συναίσθηση του τι γίνεται;
    ΜΠΑ.: Όχι, στην αρχή δεν είχε… τώρα όμως που είδε τα γκάλοπ… αυτός νόμιζε, σαν μεγαλοαστός που είναι, ότι όλα αυτά τα τρομερά «2% - μου λέει – θα πάνε»… του λέω: «εγώ σου λέω 20% θα πάνε». Μου λέει: «Είσαι μαλάκας».
    ΚΑΣ.: Ποιος του ’πε να τα κάνει αυτά;
    ΜΠΑ.: Πρώτ’ απ’ όλα φοβάται για τον εαυτό του. Επειδή εσείς τον κόβετε απ’ το να έχει προβάδισμα από το Σύριζα.
    ΚΑΣ.: Κόβει ψήφους ’ντάξει;
    ΜΠΑ.: Είναι λογικό.
    ΚΑΣ.: Κι επειδή του κόβουμε ψήφους δηλαδή θα μας βάλει φυλακή;
    ΜΠΑ.: Τον πούστη… απίστευτο πράγμα, απίστευτο.
    ΚΑΣ.: Κι αυτά που είπε ο Ρουπακιώτης;
    ΜΠΑ.: Αυτό είναι σίγουρο, αφού το ’κανε την εβδομάδα που θα πήγαινε εκεί.
    ΚΑΣ.: Η Γκουτζαμάνη, αυτά τα πράγαμτα που έκανε, που εγώ πράγματι είχα τις πληροφορίες ότι ήτανε δεξιά και με το γράμμα του νόμου.
    ΜΠΑ.: (κάνει τον σταυρό του).
    ΚΑΣ.: Θεούσα.
    ΜΠΑ.: Ναι.
    ΚΑΣ.: Πώς τα 'κανε αυτά τα αίσχη με τον Βουρλιώτη και με το στήσιμο αυτού του πορίσματος;
    ΜΠΑ.: Την πείσανε ότι: «είναι παγανιστές, ειδωλολάτρες, ναζί και ότι είναι αντίθετιο με τον Χριστιανισμό».
    ΚΑΣ.: Ποιος την έπεισε γι’ αυτά τα πράγματα;
    ΜΠΑ.: Ο Αθανασίου κι ο Δένδιας.
    ΚΑΣ.: Να πας στον Εισαγγελέα και να πεις ποιοι έστησαν όλη αυτή την σκευωρία: ότι ο Αθανασίου έδωσε εντολή στην Γκουτζαμάνη, ότι ο Σαμαράς είχε δώσει εντολή στον Αθανασίου και όλοι αυτοί να πάνε να δικαστούνε. Αν είσαι δίκαιος άνθρωπος αυτό πρέπει να κάνεις.
    ΜΠΑ.: Άμα το κάνω αυτό τώρα θα κάνει προκαταρκτική εξέταση μισής ώρας και θα την βάλει στο αρχείο.
    ΚΑΣ.: Λες ε;
    ΜΠΑ.: Ε, βέβαια! Με κυβέρνηση Σαμαρά θα το κάνω; Σε ποιον εισαγγελέα θα πάω; Εισαγγελέας είναι η ίδια η Γκουτζαμάνη. Θα πάω να καταγγείλω την Γκουτζαμάνη στον εαυτό της;
    ΚΑΣ.: Πώς μπήκε η Γκουτζαμάνη Εισαγγελέας του Αρείου Πάγου;
    ΜΠΑ.: Αφού είναι απ’ το ίδιο χωριό.
    ΚΑΣ.: Άρα τώρα ξεπληρώνει το γραμμάτιο. ΜΠΑ.: Ναι, είναι από το ίδιο χωριό. Δηλαδή δεν είναι απ’ το ίδιο χωριό είναι από απέναντι χωριά, έτσι. Αλλά έχουν μπει στον ίδιο διαγωνισμό, είναι συνομίληκιο σχεδόν. Είναι συντοπίτες, δεν χρειάζεται να ψάχνουμε.»

  35. ΘΕΟΔΟΣΙΟΣ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΘΕΟΔΟΣΙΟΣ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ 02/04/2014 17:52:06

    Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΕΧΕΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ ΑΠ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΕΚΑΘΕΝ ΤΟΝ ΜΙΣΟΥΣΑΝ,ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΤΟΥΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΟΥΣ ΕΔΟΘΗ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΑΛΤΑΚΟ.

    • Άλυτη εξίσωση avatar
      Άλυτη εξίσωση @ ΘΕΟΔΟΣΙΟΣ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ 03/04/2014 07:39:46

      Μόνο που δυστυχώς, τον κ. Μπαλτάκο δεν τον τοποθέτησαν δολίως στο συγκεκριμένο καθοριστικό για την εξέλιξη του ...παιχνιδιού τετραγωνάκι της σκακιέρας ο ''οχτροί'', αλλά ο ίδιος ο ''βασιλιάς'', που τον τιμά με τη φιλία και την εμπιστοσύνη του επί 30 χρόνια..... ????

  36. sender avatar
    sender 02/04/2014 17:54:43

    Πρακτόρικη τακτική σ'αυτό το στημένο περιστατικό.Κάποιοι τρόμαξαν μήπως ξεκολλήσει η χώρα από τον βούρκο.Κ.Σαμαρά,ψύχραιμα συνεχίστε απτόητος και έχοντας τόσα άξια στελέχη στο κόμμα σας,ίσως κάνοντας έναν ανασχηματισμό να σταματήσει αυτή η περιττή ταλαιπωρία.Αλλιώς 8,2 ρίχτερ θα ταρακουνήσουν την πολιτική και κοινωνική ζωή του τόπου,και δεν είμαστε για τέτοια.

  37. giorgos avatar
    giorgos 02/04/2014 21:03:28

    Στήν πραγματικότητα το ελληνικό κράτος ειναι δύο κράτη : Το κράτος και το δορυφορικό του παρακράτος με την παραχριστιανική ιδεολογία του και την ελληνικότατη παραοικονομία του .
    Το παρακράτος εχει τις παρατράπεζές του , τις παραθρησκείες του , την παρααστυνομία του , την παραηθική του - και την παράνοιά του .
    Στην Ελλάδα των κουμπάρων το κράτος και το παρακράτος βρίσκονται σε συνεχή οσμωση : Ευκολα ενας κρατικός γίνεται παρακρατικός κι ακόμα πιο ευκολα ενας παρακρατικός γίνεται κρατικός . Στόν ελληνικό οχετό το ρεύμα της βρωμιάς ειναι αναμφίδρομο . Κράτος και παρακράτος προμηθεύουν αλληλα με κοπριά και αλληλοσυντηρούνται εις τον αιώνα των αιώνων με τις ευλογίες των δεσποτάδων , των οποιων το οσφρητικό νεύρο εχει πιάσει πουρί , ετσι που χώνουν τη μύτη τους οπου λάχει .
    Βλέπετε , αυτοί εχουν την ορθή δόξα (την ορθη αποψη ) για τα περί την οργάνωση της ελληνικής κοινωνίας . Που ουτε ελληνική ειναι , αφού ειναι απολίτιστη ( ορίσαμε την ελληνικότητα ως συνώνυμο του πολτισμού ) , ουτε κοινωνία ειναι , αφού τα μέλη της αλληλοσπαράσονται με τέτοια μανία .
    Προ αυτου του μηδενός , που ειναι το αμορφο ελληνικό κράτος με τις οργανωτικές δυσπλασίες του και τα ανίατα καρκινώματα , η εκκλησία ηταν προφανώς το παν , οπως προπαντός μηδενός "παν" ειναι το κάτι , παρατηρεί δηκτικότατα ο Κακλαμάνης .
    Τουλάχιστον η Εκκλησία εχει μια Ιερα Σύνοδο , που ειναι τόσο Ιερα ωστε ο ενας δεσπότης να μπορει να φτύνει τον αλλον ιεροτατα και αμέσως μετά να ζητάει αφεση αμαρτιών , ωστε να μπορέσει ξεκούραστος από το φορτίο των αμαρτιών , που τις ξεφορτωθηκε με τον ευκολότερο τρόπο , να κανει κάποιες καινούριες που κι αυτές θα τις ξεφορτωθεί ( χάρη στη σπουδαία φάμπρικα της μετάνοιας ) .

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ giorgos 02/04/2014 21:39:57

      Ανερμάτιστο παραλήρημα παπαδοφάγου.

  38. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 02/04/2014 21:57:28

    Μου κάνει εντύπωση πάντως,η ευκολία με την οποία ο Μπαλτάκος,ανοίγει τα ''σώψυχά του'' στον Κασιδιάρη...

  39. Διογένης avatar
    Διογένης 02/04/2014 22:59:48

    Άπειρα τα θέματα που δημιουργούνται. Ας τα πάρουμε με τη σειρά. Μπαλτάκος: Είναι απίστευτο τι φίδι έτρεφε στον κόρφο του ο Σαμαράς. Κανονικός ρουφιάνος. Δεν μπορείς να "δίνεις" στεγνά τον πρωθυπουργό, που σε έχει έμπιστο και εξ απορρήτων του, στον πολιτικό του αντίπαλο. Άμα έχεις τέτοιους φίλους, τι να τους κάνεις τους εχθρούς. Χώρια την πολιτική του ατζέντα, που είναι φανερό ότι είχε δικό του πολιτικό πρόγραμμα για σύμπραξη ΝΔ με Χ.Α. ερήμην του πρωθυπουργού. Ο Σαμαράς φαίνεται ότι έχει ένα γενικότερο θέμα ανεπάρκειας και άλλων συνεργατών του. Δεν πρόλαβα να σχολιάσω την απίστευτη ιστορία με τον "Υπουργό Επικρατείας" (τρομάρα μας...) Σταμάτη, ο οποίος κόντεψε να καταστρέψει όλη την κυβερνητική προσπάθεια πατώντας την πεπονόφλουδα του ΣΥΡΙΖΑ με την πρόταση μομφής, τη στιγμή που δεν είχε περάσει το εξάμηνο. Η κυβέρνηση θα καθυστερούσε κρίσιμες ημέρες στο σχεδιασμό της για έγκριση της δόσης, έξοδο στις αγορές κλπ. αν δεν υπήρχε ο... Βενιζέλος να σώσει την παρτίδα! Ναι, ο αντιπαθής στους Νεοδημοκράτες Βενιζέλος. Πόσο άσχετος μπορεί να είναι κάποιος που θέλει να λέγεται "Υπουργός Επικρατείας" και που δεν ξέρει τα βασικά του Συντάγματος, τριάντα τόσα χρόνια στην ενεργό πολιτική. Τι κάνει αν δεν ξέρει; Και αν δεν ξέρει γιατί δεν ρωτάει και παίρνει πρωτοβουλία; Ανεπάρκεια-ανεπάρκεια-ανεπάρκεια. Το ίδιο και την περίπτωση του Μπαλτάκου. Όπου δυστυχώς υπάρχει και σαφής ηθική ανεπάρκεια. Διότι η αλήθεια είναι μία και πρέπει να ειπωθεί με το όνομά της. Ο Σαμαράς προδόθηκε από τον Μπαλτάκο, το στενό του συνεργάτη. Που, όπως θα έλεγε και ο Κατσιφάρας, αν δεν υπήρχε ο Σαμαράς ούτε ο θυρωρός της πολυκατοικίας του δεν θα τον ήξερε. Βίντεο: Ας πούμε τα πράγματα με το όνομα τους, επί της ουσίας ισχύουν τα όσα λέει ο Μπαλτάκος. Αυτό βέβαια δεν αλλάζει στο παραμικρό την ευθύνη του για την προδοσία έναντι του πρωθυπουργού. Όμως, ας μη γελιόμαστε, έχει καμιά σημασία; Η Ελλάδα αυτή τη στιγμή είναι σε κρίσιμη μάχη με όσους επιζητούν το τέλος της χώρας και την διαρκή της ομηρία στα Μνημόνια. Η Χ.Α. μπορεί να προσποιείται το πατριωτικό κόμμα, όμως επί της ουσίας είναι ένα μόρφωμα πλήρως ελεγχόμενο από (ξένες) μυστικές υπηρεσίες. Λόγω της φασιστικής της δομής, δεν χρειάζεται να ελεγχθεί πάνω από ένας, φτάνει να ελέγχεται ο αρχηγός της. Αν και εδώ φαίνεται ότι σιγά "μυείται" και ο υπαρχηγός... Άρα λοιπόν, η κυβέρνηση καλά έκανε και μεθόδευσε, έστησε, όπως θέλουμε ας το πούμε την δίωξη. Πρόκειται για καθαρά μακιαβελική πρακτική, όμως πολύ καλά έκανε. Ο κόσμος πήγαινε με την Χ.Α. διότι τα μούσκουλα έδιδαν μια ψευδαίσθηση ισχύος και, εξ αυτού, μια ψευδαίσθηση ελπίδας. Οι χειροπέδες, οι διώξεις και η πολιτική αδρανοποίηση που επέφεραν οι διώξεις γκρέμισαν σε μεγάλο βαθμό την ψευδαίσθηση ισχύος και φρέναραν τη δημοσκοπική άνοδο αυτού του κόμματος. Χρειαζόταν. Η μάχη είναι για τη σωτηρία της χώρας, έχουμε πόλεμο, πολύ απλά. Ακούω βερεσέ τα όσα λέγονται προς υπεράσπιση της κυβέρνησης ότι "απλώς κινητοποίησε την υπνώττουσα δικαιοσύνη". Όχι. Η Χ.Α. κινούνταν προσεκτικά στο όριο της νομιμότητας, ώστε να μην διαπράττει παράνομες πράξεις, τουλάχιστον όχι σοβαρές. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ήταν μια επικίνδυνη οργάνωση, που σκοπο της είχε την καθυπόταξη της πατρίδας στους ίδιους ακριβώς ανθρώπους που επιχείρησαν να την ελέγξουν μέσω Μνημονίου. Άρα, έχουμε πόλεμο και η Χ.Α. είναι εχθρός, είναι απέναντι. Οποιαδήποτε μεθόδευση είναι χρήσιμη στην αντιμετώπιση του εχθρού αυτού, είναι καλοδεχούμενη. Πολιτικές επιπτώσεις: Θα έχουμε μια πολιτική θύελλα για μερικές ημέρες και μετά το πράγμα θα ξεχαστεί. Το ίδιο είχαμε και όταν ο Ρουπακιώτης είχε πει ότι ο Σαμαράς έκανε το χατήρι εβραϊκών οργανώσεων (παρεμπιπτόντως: πολύ σημαντικό ότι ο Μπαλτάκος χρησιμοποιεί την ορολογία "σιωνιστικό" συνέδριο για το συνέδριο της Αμερικανοεβραϊκής οργάνωσης. Σαφής μομφή κατά του συνεδρίου και, φυσικά, σαφέστατη μομφή και κατά του ίδιου του Σαμαρά). Θα γίνει ένας ντόρος μερικές ημέρες, αλλά όσοι είναι αντίθετοι με την Χ.Α. θα συνεχίσουν να είναι αντίθετοι και όσοι είναι συμπαθούντες θα συνεχίσουν να είναι συμπαθούντες. Θα πει ο κόσμος "κρίμα τους καημένους, ας τους ψηφίσουμε"; Όχι. Αντιθέτως, εάν οι διώξεις φανούν "στημένες" νομίζω ότι αυτό θα επαυξήσει την αίσθηση ισχύος που αποπνέει η κυβέρνηση έναντι της Χ.Α. και αυτό θα βοηθήσει μάλλον να στερήσει από την Χ.Α. ψήφους παρά να βοηθήσει. Καλώς ή κακώς ο κόσμος δεν ψηφίζει τόσο με κριτήρια την δικαιοσύνη, όσο κυρίως με την ισχύ. Χρονική στιγμή: Αν ο Κασιδιάρης ήθελε να ευνοήσει τον εαυτό του και τους κομματικούς του συντρόφους, είναι βέβαιο ότι θα είχε βγάλει το βίντεο αυτό νωρίτερα και θα το είχε πάει στους ανακριτές και θα το είχε κάνει πολιτική του σημαία όλον αυτόν τον καιρό. Γιατί το κράτησε μέχρι σήμερα και, κυρίως, γιατί το έβγαλε σήμερα και όχι κάποια άλλη στιγμή αργότερα; Είναι φανερό, από τη χρονική στιγμή, ότι και το βίντεο εντάσσεται στον ευρύτερο πόλεμο που έχει ξεκινήσει κατά της κυβέρνησης με την πρότασης δυσπιστίας (για να καθυστερήσει η εκταμίευση της δόσης και, κυρίως, η έξοδος στις αγορές), τις κινήσεις αποσταθεροποίησης του ΠΑΣΟΚ εκ μέρους του ΓΑΠ, την κίνηση ανεξαρτητοποίησης Κακλαμάνη. Αφού απέτυχαν τα άλλα να κλονίσουν την κυβέρνηση, έρχεται τώρα και το βίντεο για να χτυπήσει τη ΝΔ από τα δεξιά της. Είναι φανερό ότι το βίντεο είχε αποσταθεροποιητική πολιτική στόχευση και η στόχευση αυτή βέβαια δεν ετέθη από τη Χ.Α., αλλά από αυτούς που ελέγχουν την Χ.Α., που είναι οι ίδιοι που ενεργοποίησαν ΓΑΠ και Νικήτα, οι ίδιοι που έδωσαν εντολή στον ΣΥΡΙΖΑ να κάνει την πρόταση μομφής. Όποιος θέλει ας αναζητήσει τη δευτερολογία του Μιχαλολιάκου κατά τις προγραμματικές δηλώσεις της κυβέρνησης Σαμαρά: Κάθε "κάθως πρέπει" αντιμνημονιακός έχει ως σημαία του ότι δεν έφερε η κρίση το Μνημόνιο (το γνωστό παραμυθάκι ότι φταίει ο Καραμανλής κλπ.), αλλά το Μνημόνιο την κρίση. Δηλαδή ότι το Μνημόνιο μεθοδεύθηκε από τον ΓΑΠ, και στη συνέχεια προκάλεσε την τρομερή ύφεση και την εκτίναξη του χρέους. ΟΜΩΣ! Ο Μιχαλολιάκος σε εκείνη τη δευτερολογία του ξεκάθαρα λέει "δεν έφερε το Μνημόνιο την κρίση, αλλά η κρίση το Μνημόνιο". Δηλαδή το Μνημόνιο "χρειαζόταν" για να βγούμε από την κρίση! Αυτό δεν το λέει κανένας που θεωρεί τον εαυτό του αντιμνημονιακό. Κι όμως, ο Κασιδιάρης στην πρόταση μομφής κατά Στουρνάρα λέει "στηρίζουμε κάθε ενέργεια που στρέφεται κατά του Μνημονίου και γι' αυτό στηρίζουμε την πρόταση μομφής". Ναι, Κασιδιάρη, τώρα που παίζεται η τελευταία πράξη υποτέλειας πριν από την έξοδο από το Μνημόνιο, εσύ μιλάς για να στηρίξεις ΣΥΡΙΖΑ για να βγούμε από το Μνημόνιο! Αναζητήστε το βίντεο και θα δείτε πόσο στημένη και ψεύτικη φαίνεται η δήλωση Κασιδιάρη. Η Χ.Α. λοιπόν ανήκει στις δυνάμεις που απεργάζονται την παράταση της εξάρτησης της χώρας από Μνημόνια, την παράταση της υποτέλειας της χώρας. Αυτός είναι ο λόγος που το βίντεο βγήκε τώρα στη φόρα. Τι μέλλει γενέσθαι: Η κυβέρνηση δεν έχει άλλη επιλογή παρά μόνον την συνέχιση των διώξεων κατά της Χ.Α. Πρέπει να προσποιηθεί ότι δεν τρέχει τίποτα και να συνεχίσει να τους ζορίζει, να συνεχίσει τον σχεδιασμό της. Ίσως να μην αποδίδει όσα υπολόγιζε αρχικά, πάντως κάτι αποδίδει. Η ουσία είναι ότι όσο βγαίνουμε από το Μνημόνιο και ο κόσμος σταματά σταδιακά να αισθάνεται ότι η κυβέρνησή του δεν τον εκπροσωπεί, τόσο θα αναστρέφεται η εκλογική ενίσχυση της Χ.Α. Το έλλειμμα εκπροσώπησης του κόσμου είναι-ήταν που που τον οδηγούσε στην Χ.Α., μόλις εκλείψει αυτό (ήδη αρχίζει να εκλείπει) η Χ.Α. θα καταρρεύσει. Τελικό συμπέρασμα: Σε μερικές ημέρες το βίντεο θα ξεχαστεί (πρέπει να ξεχαστεί), η κυβέρνηση να εκτελέσει αταλάντευτη τον σχεδιασμό της και ο Σαμαράς να διαλέγει καλύτερα τους φίλους του.

    • Καβαλιώτης avatar
      Καβαλιώτης @ Διογένης 03/04/2014 10:16:13

      Να με συγχωρείς Διογένη, αλλά (ξεπερνώντας τα συνωμοσιολογικά, σύμφωνα με τα οποία το σύμπαν -Τσίπρας, ΓΑΠ, Κακλαμάνης, Κασιδιάρης- συνωμοτεί κατά της Κυβέρνησης) θεωρώ εντελώς απαράδεκτη τη θέση, σχετικά με τις διώξεις κατά των Χρυσαυγιτών, ότι ο σκοπός αγιάζει τα μέσα. Έχω τοποθετηθεί αρκετές φορές, εδώ στο antinews, κατά των ναζιστών της ΧΑ και περιττεύει να επαναλάβω ότι τους βδελύσσομαι. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα καταντήσω να τους μιμηθώ, προκειμένου να τους εξαφανίσω από τον χάρτη (που και αυτό δεν συνέβη). Αν θέλουμε να θεωρούμαστε δημοκράτες, κανένας σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα. Τα όσα περί "πολέμου" επικαλείσαι, έστω και αληθή, δεν δικαιολογούν τα αντίθετα. Μπορεί να τα ισχυρισθεί ο καθένας, βαφτίζοντας ως "πόλεμο" ό,τι ο ίδιος έχει κατά νου (πέραν του γεγονότος ότι ακόμη και στον πόλεμο υπάρχουν κανόνες -εφόσον δεν είσαι ζουλού ή μάο μάο). Αν αύριο έλθει ο Τσίπρας στα πράγματα και, αφού αλλάξει την ηγεσία της Δικαιοσύνης, αρχίσει ένα πογκρόμ διώξεων κατά σημερινών υπουργών ή και κατά του ιδίου του ΑΣ, θα διαμαρτυρηθείς? Δεν ισχυρίζομαι ότι η τυχόν μελλοντική συμπεριφορά του ΣΥΡΙΖΑ εξαρτάται από το σημερινό "παράδειγμα" της Κυβέρνησης έναντι της ΧΑ. Φυσικά και όχι. Αυτό που λέω είναι το εξής: Στην υποθετική αυτή περίπτωση, θα έχεις το ηθικό έρεισμα να καταγγείλεις τις διώξεις?

      • Διογένης avatar
        Διογένης @ Καβαλιώτης 03/04/2014 19:38:47

        Η θέση σου προϋποθέτει φυσιολογικές κρατικές συνθήκες. Σε ένα φυσιολογικό κράτος, σε μια φυσιολογική δημοκρατία, σε ένα στοιχειώδες κράτος δικαίου, όλα αυτά που λες θα ήταν ακριβώς έτσι. Η Ελλάδα όμως βρίσκεται σε διαφορετικές συνθήκες. Έχουμε καταλάβει άραγε ότι η Ελλάδα πήγε στην κόλαση και γύρισε; Έχουμε καταλάβει ότι ο ΓΑΠ μετέτρεψε εν μια νυκτί την Ελλάδα σε αποικία χρέους και ο Σαμαράς καταφέρνει να την ξε-μετατρέψει και την ξανακάνει κανονική χώρα; Έχουμε καταλάβει ότι χάσαμε την κρατική μας κυριαρχία, τη δημοκρατία μας (όση τέλος πάντων είχαμε), τη δυνατότητά μας να αποφασίζουμε εμείς για τα δικά μας θέματα (όσα τέλος πάντων δεν έχουμε εκχωρήσει στην Ε.Ε., όπου κι εκεί όμως συμμετείχαμε ισότιμα έως το 2010); Έχουμε καταλάβει ότι δεν είχε διαφορά από το να ηττηθήκαμε σε πόλεμο και να ανέλαβαν ξένοι την διοίκηση της χώρας; Ο πόλεμος εδώ δεν είναι για το ποιο κόμμα θα κυριαρχήσει. Ο πόλεμος εδώ είναι για να υπάρχει η Ελλάδα ως κράτος. Εγώ ήμουν κάργα αντιμνημονιακός, για αυτούς ακριβώς τους λόγους. Όταν ο Σαμαράς πήγε με το Μνημόνιο τον πολέμησα με κάθε μέσο. Διότι για μένα η Ελλάδα ήταν πάνω από την κομματική μου ή προσωπική μου προτίμηση. Δεν τον ψήφισα στις τελευταίες βουλευτικές εκλογές. Αλλά όταν είδα ότι σταθεροποιεί την οικονομία και πετυχαίνει αυτό που εγώ προηγουμένως θεωρούσα αδύνατον (δηλαδή: την έξοδο από το Μνημόνιο μέσω της τήρησης του Μνημονίου), τότε (ξανα)έγινα ένθερμος υποστηρικτής του και άρχισα να ανέχομαι μνημονιακές πολιτικές και θέσεις, διότι έβλεπα ότι αυτό θα οδηγούσε σε συντομότερη απαλλαγή από το Μνημόνιο, παρά μια επανάσταση που κανένας δεν ήξερε στην Ελλάδα πώς ακριβώς να την κάνει. Και αν θεωρώ τον Σαμαρά τον μοναδικό αντιμνημονιακό πολιτικό στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή, το κάνω διότι είναι ο μόνος που είχε εξαρχής πολιτική εξόδου από το Μνημόνιο και την υλοποίησε μέχρι τέλους. Αν λοιπόν στηρίζω Σαμαρά με κάθε τρόπο, είναι για αυτόν ακριβώς το λόγο. Η διαφωνία μου με αυτόν από την κυβέρνηση Παπαδήμου και μετέπειτα δεν ήταν στον τελικό στόχο, όπως εσφαλμένα καταλάβαμε όλοι μας (φταίει και αυτός βέβαια λιγάκι σε αυτό), αλλά στο μέσον. Και εκεί μπορούν, ασφαλώς και μπορούν να γίνουν συμβιβασμοί. Δεν έγιναν στον τελικό στόχο. Το πού φτάσαμε σήμερα, μισό βήμα πριν από την έξοδο στις αγορές, το αποδεικνύει. Άρα, όταν ΣΥΡΙΖΑ, Χ.Α., ΓΑΠ, Καμμένος και διάφοροι άλλοι εγχώριοι παίκτες κάνουν ό,τι μπορούν για να μην βγει η Ελλάδα στις αγορές και να παραμείνει στο Μνημόνιο, αυτοί δεν είναι απλά πολιτικοί αντίπαλοι, αλλά εχθροί της χώρας. Η πέμπτη φάλαγγα του εχθρού μέσα στη χώρα. Ο Γρίβας στην Κύπρο, το 1955-59, οι πρώτοι που "καθάριζε" ήταν οι Ελληνοκύπριοι που πρόδιδαν τον αγώνα. Καθάρισε μερικούς και μετά όλη η Κύπρος παλλόταν ενωμένη στο ρυθμό του απελευθερωτικού αγώνα, σε έναν επικό αγώνα, αντάξιο της ελληνικής ιστορίας, που τα πλήρη γεγονότα του δεν είναι ακόμη ευρέως γνωστή. Αλλά έπρεπε πρώτα να καθαρίσει τον εσωτερικό εχθρό. Ναι λοιπόν, έχουμε πόλεμο. Δεν έχουμε κανονική δημοκρατία, δεν έχουμε κανονικό κράτος δικαίου. Όταν αυτά επανέλθουν, όταν κατοχυρωθεί οριστικά και αμετάκλητα η Ελλάδα ως κυρίαρχο κράτος, χωρίς να κινδυνεύει πια από κανέναν ΓΑΠ, τότε θα μπορούμε να σεβόμαστε τον πολιτικό αντίπαλο και να μην μετερχόμαστε μακιαβαλικών μεθόδων. Έως τότε όμως δεν είναι δικαίωμα αυτής της κυβέρνησης να ενεργεί έτσι. Είναι πολύ περισσότερο: ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΗΣ απέναντι στη χώρα. Διότι οι τύποι αυτοί δεν είναι πολιτικοί αντίπαλοι, είναι εχθροί της χώρας. Πρέπει να το καταλάβουμε: Αν ήταν απλώς πολιτικοί αντίπαλοι, θα είχαν αξιοποιήσει το βίντεο μόνον προς πολιτικό τους όφελος. Δεν το χρησιμοποίησαν όμως για αυτό, αλλά για το κακό της χώρας: Τελείωσε, είναι εχθροί της!

        • Καβαλιώτης avatar
          Καβαλιώτης @ Διογένης 03/04/2014 21:35:04

          Μέχρι πού μπορούμε (-πρέπει) να φθάσουμε, φίλε Διογένη, για να αντιμετωπίσουμε τους "εχθρούς της χώρας"? Υπάρχει όριο?

        • sender avatar
          sender @ Διογένης 04/04/2014 00:52:20

          Μπράβο,Διογένη.