23/08/2009 13:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Καρατζαφέρης προτείνει Σημίτη για Πρόεδρο της Δημοκρατίας (!!!)



Ποιος νοιάζεται τέτοιες ώρες για πολιτική, αλλά δεν μπορώ να αντισταθώ στη νέα πρόκληση Καρατζαφέρη.

Σε συνέντευξή του στο σημερινό Πρώτο Θέμα αφού κατακεραυνώνει τα υπόλοιπα κόμματα για τις σχέσεις τους με την Ζήμενς και εκτιμά ότι η ΝΔ είναι παρελθόν ως κυβέρνηση, δεν αποκλείει το ενδεχόμενο πρόωρων εκλογών το φθινόπωρο και σημειώνει ότι στην περίπτωση που δεν θέσει υποψηφιότητα ο κ. Παπούλιας για Πρόεδρος της Δημοκρατίας,  ο Κώστας Σημίτης «δεν είναι κεφάλαιο για πέταμα».

Δηλαδή στην Ελλάδα που ζει ο κ. Καρατζαφέρης και οι δημοσιογράφοι που του παίρνουν συνεντεύξεις η κυβέρνηση Σημίτη δεν υπέγραφε κατάπτυστες συμφωνίες με την Ζήμενς και την Ιντρακόμ, ούτε το δεξί του χέρι, ο Τσουκράτος, τα έπαιρνε από την Ζήμενς.

 Ούτε η ηγερία του ΛΑΟΣ, η Νίκη Τζαβέλλα ήταν δεξί χέρι του Κοκκαλίνου και της Ιντρακόμ.

 Πυροπαθής

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Trikala avatar
    Trikala 23/08/2009 13:18:21

    Ο Καρατζαφερης...."εισερχεται" στο συστημα εξουσιας!!

  2. διερωτώμαι avatar
    διερωτώμαι 23/08/2009 14:30:05

    Ζήμενς, Ίμια, ελληνοτουρκική φιλία, κατά τα άλλα ο σημίτης αποτελεί κεφάλαιο...Πού είσθε πατριώτες και εθνικιστές του ΛΑΟΣ να υπερασπισθείτε το σύνθημα "ρήξη και ανατροπή";

  3. kanis avatar
    kanis 23/08/2009 15:02:18

    Ετσι κι ο Χριστοφοράκος, (όπως δήλωσε), θα γυρίσει στην Ελλάδα μόνο για διακοπές κι ο δρόμος για την Ντόρα ανοίγει και πάλι! Παράλληλα ο Καρατζαφέρης που με κάθε ευκαιρία δηλώνει δήθεν δεκανίκι του Καραμανλή, κάνει και δήλωση στα κανάλια για την ανεπάρκεια της πυροσβεστικής, όταν εξελήσεται κατάπτυστο σχέδιο εμπρησμού της Αττικής! ΕΥΓΕ στον καιροσκόπο μαθητή του καντέμη!

  4. Μέλος της ΝΕ.Ο.Σ avatar
    Μέλος της ΝΕ.Ο.Σ 23/08/2009 16:48:56

    Γιατί ρε Κάνις? Δεν υπάρχει ανεπα΄ρκεια στην Πυροσβεστική?

    Όσο για τον Σημίτη, για πρωθυπουργό δεν τον θέλω κυρίως επειδή είναι κατά της θρησκείας και επειδή είπε το "ευχαριστούμε τους Αμερικανούς" αλλά για πρόεδρος της Δημοκρατίας ίσως να κάνει. Έτσι και αλλιώς ο προέδρος της Δημοκρατίας δεν έχει αρμοδιότητες.

    • Μάρκος avatar
      Μάρκος @ Μέλος της ΝΕ.Ο.Σ 24/08/2009 15:59:00

      Βρε άσχετε, για να γίνει κάποιος Πρόεδρος της Δημοκρατίας, πρέπει να είναι Χριστιανός καταρχήν. Δέχεσαι εσύ για Ανώτατο Άρχοντα κάποιον που κάνει τον σταυρό του σαν να παίζει μαντολίνο; Αυτός θα καταργήσει και το "Πιστεύω" αν γίνει Πρόεδρος!

    • Le canard avatar
      Le canard @ Μέλος της ΝΕ.Ο.Σ 24/08/2009 16:55:38

      @Anonymous

      Ποιά ανδραγαθήματα Anonymous; Για την απαράδεκτη εκείνη τύπισα μιλάς που δημοσιεύει -σαν να ήταν ιδιοκτησία της- τα ιστορικά αρχεία του υπουργείου Εξωτερικών, και που έχει γίνει βούκινο η "υπόθεση", εξαιτίας της οποίας έφυγε ο Νάϊλς από την Ελλάδα; Πλάκα μου κάνεις; Επειδή τα γραψε ο Μάκης και βγήκαν κάτι μυξοπάρθενα (60 ετών) της Εκκλησίας, ευαίσθητα περί τις καταπατήσεις "δικαιωμάτων" και των έκραξαν; Για πές μου ποιά χώρα της νοτιοανατολικής Μεσογείου (ή κύκλοι της) έστησε την ιστορία με τον Νάϊλς;

      • Le canard avatar
        Le canard @ Le canard 24/08/2009 16:57:03

        Επίσης, έχεις δέι πολλούς υπαλλήλους ή στελέχη των υπουργείων Εξωτερικών ανα τον κόσμο να δημοσιεύουν αρχεία ιδιοκτησίας του Δημοσίου (απόρρητα ή ανοικτά) σαν να ήταν δικά τους; Από που έχει τέτοια προστασία και τα κάμνει όλα αυτά; να μαστε και λίγο σοβαροί, ε;

  5. Le canard avatar
    Le canard 23/08/2009 17:01:21

    Ε, μετά την Τζαβέλλα επικεφαλής του ευρωψηφοδελτίου, τι άλλο θα πρότεινε;

  6. thouthou avatar
    thouthou 23/08/2009 18:12:30

    Ακόμα δεν έχετε μάθει να "διαβάζετε" τον Καρατζαφέρη; (Λες και ξέρω εγώ, αλλά είναι πιασάρικη εισαγωγή...:))
    Δεν σας κάνει εντύπωση που ο συνήθως λαλίστατος, επιθετικός, "λαϊκιστής" (για κάποιους) Καρατζαφέρης έχει επιλέξει χαμηλούς τόνους, πολιτικώς ορθές τοποθετήσεις, "περίεργες" προτάσεις; Τα εξουσιαστικά κόμματα καθηλωμένα, η αριστερά πήδηξε μέσα στην δίνη, και ο Κρατζαφέρης αντί να κάνει πανηγύρι διάλεξε να κάτσει στην εξέδρα.......
    Γιατί άραγε συνεχίζει να επαναφέρει την "χαζή" για πολλούς περίπτωση του να είναι αξιωματική αντιπολίτευση, με την έννοια ότι αν κάτσει η αριστερά, και με μια "κυβέρνηση εθνικής ενότητας" μπορεί να έρθει 2ο κόμμα;;;;

    Η Τζαβέλα ήταν κίνηση που του βγήκε, και μπορεί να του δώσει και άλλα στο μέλλον.
    Ο Παπαδήμος προχτές; Ο Σημίτης σήμερα; Όσοι παρακολουθούν την πορεία του, ξέρουν πόση "αγάπη" τους έχει...
    Μου φαίνεται ότι οι συνήθως καλές πληροφορίες του, και η "μύτη" του, του λένε για ανακατατάξεις, για εξελίξεις. Σε τέτοια ρευστή κατάσταση, και ξέροντας ότι δεν έχει και τον καλύτερο κομματικό μηχανισμό για να αντέξει καταιγίδα, βγήκε από το πλάνο, και κάνει τις γνωστές του κινήσεις αποφυγής... Προσπαθεί να κρατήσει την δύναμή του, αλλά χωρίς να τρομάξει τους μηχανισμούς εξουσίας, και κυρίως θέλει να αποφύγει την στοχοποίηση... Ξέρει ότι αν τρομάξει "κάποιους", μπορούν να τον λιώσουν σαν πολιτική δύναμη.
    Μην ξεχνάμε, ότι από τότε που απέτυχε η προσπάθεια δημιουργίας "υπερκομματικού πατριωτικού μετώπου", η στρατηγική του βασίστηκε στην αρχή της "αποτελεσματικότητας"...
    Ο Άδωνις και ο Βελοπουλος συνεχίζουν να εκφράζουν τα "καρατζαφερικά". Ο ίδιος και ο Βορίδης, εκφράζουν τον "σοβαρό καθωσπρέπει" λόγο... Μήπως νομίζουμε ότι δεν συμφωνούν, ή ότι ο καθένας λέει ό,τι θέλει;
    Αν κάτσουμε στο εύκολο "να ο καιροσκόπος πάλι", τότε απλά μάλλον τον υποτιμούμε, και ευνοούμε την προσπάθειά του... Το ερώτημα είναι "πού την πάει τη δουλειά το γατόνι πάλι;"
    Καλώς ή κακώς, είναι ο μόνος ενεργός πολιτικός αρχηγός σήμερα...

  7. ataktos avatar
    ataktos 23/08/2009 19:48:37

    Άμα του καθίσει η πρόταση ....θα γίνει αυτόματα ....αξιωματική αντιπολίτευση ο παιδαράς…

  8. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 23/08/2009 19:59:04

    ΕΔΩ ΛΟΝΔΙΝΟ! ΕΔΩ ΛΟΝΔΙΝΟ!
    ΤΣΙΧΛΟΦΟΥΣΚΕΣ ΜΙ6 ΓΙΑ ΔΡΟΣΕΡΗ ΑΝΑΠΝΟΗ..

  9. 21 avatar
    21 23/08/2009 20:38:33

    Ο Σημίτης δεν κάνει γιάΠρόεδρος. Ηταν, είναι και θα είναι ένας πού μιλάει ελληνικά ώς τέταρτη ...ξένη γλώσσα (μετά τα αγγλικά/γαλλικά/γερμανικά).Δεν είχε, ούτε θα αποκτήσει ουδεμία σχέση με την όποια, διαχρονική Ελλάδα...
    Ο ανοργασμικός λογιστής της δεκάρας(δεν είδε, δεν διάβασε, μηδέ άκουσε γιά Ζήμενς κλπ.), δεν είναι ικανός ούτε γιά υπάλληλος στο Μπίλεφελντ.
    Ωραίος Πρόεδρος...
    Έλεος ! Όταν ξυπνήσει επιτέλους η ψευτοδεξιά κορασίς ΝΔ όλοι οι καρατζαφέρηδες θα γυρίσουν στην ποδιά της Μαρίκας δηλ. απ΄οπου κι ήρθαν.
    Ένας Σαρκοζί πού να μην ντρέπεται τα κάθε λογής "δεξιά" ή "αριστερά" "Συνασπιστήρια" δεν υπάρχει πιά σ' αυτόν τον τόπο;

  10. Orestios avatar
    Orestios 23/08/2009 20:44:05

    Το έκαψε το σενάριο να γίνει πρόεδρος ο υπαλληλάκος ο Καρατζαφέρης. Ποιός έχει σειρά?

    • αχβαχ avatar
      αχβαχ @ Orestios 24/08/2009 16:51:42

      orestios, ήμουν έτοιμος να γράψω ακριβώς το ίδιο.

  11. Μέλος της ΝΕ.Ο.Σ avatar
    Μέλος της ΝΕ.Ο.Σ 23/08/2009 21:08:22

    Και να γίνει ο Σημίτης προέδρος, ο προέδρος της Δημοκρατίας δεν έχει αρμοδιότητες έτσι και αλλιώς. Θεωρώ ότι η κίνηση αυτή του Καρατζαφέρη, είναι μία κίνηση τακτικής. Παρόλα αυτά και εγώ δεν θέλω τον Σημίτη για προέδρο της Δημοκρατίας. Αν ήταν να προταθεί κάποιος αριστερός, γιατί δεν προτείνει τον Τσοβόλα ή κάποιον άλλο?

    • διερωτώμαι avatar
      διερωτώμαι @ Μέλος της ΝΕ.Ο.Σ 23/08/2009 21:45:18

      Και επειδή δεν εχει αρμοδιότητες, τί σημαίνει, οτι πρέπει να τον ξαναλουστούμε ;;;;;; Ξαναρωτάω μέλος της ΝΕ.Ο.Σ., αυτή είναι η "ρήξη και ανατροπή"; Η μήπως επειδή τον πρότεινε ο πρόεδρος, αναβαπτίστηκε στην πατριωιτική κολυμβήθρα του ΛΑ.Ο.Σ., όπως η Τζαβέλα;;;;

      • Μέλος της ΝΕ.Ο.Σ avatar
        Μέλος της ΝΕ.Ο.Σ @ διερωτώμαι 23/08/2009 22:41:32

        Αυτό είναι παιχνίδι τακτικής αγαπητέ. Δε σημαίνει κάτι ούτε βέβαια απομακρυνόμαστε από το ρήξη και ανατροπή. Συνεχίζουμε να έχουμε τον στόχο μας. Θα είναι ένα χτύπημα και στη Ν.Δ. αλλά και στο ΠΑ.ΣΟ.Κ (αφού ο Γιωργάκης με τον Σημίτη δεν μιλιούνται).

        Ωστόσο σου ξαναλέω ότι ούτε εγώ δεν τον θέλω.

        Από κει και πέρα, η Τζαβέλλα έχει βοηθήσει πολύ τους Βορειο-Ηπειρώτες. Δες εδώ:

        http://www.neos-forum.com/viewtopic.php?f=24&t=14202&p=138105#p138105

        Θα δεις τι έχω γράψει με το όνομα "Μακεδόνας".

      • Μέλος της ΝΕ.Ο.Σ avatar
        Μέλος της ΝΕ.Ο.Σ @ διερωτώμαι 23/08/2009 22:48:07

        Για να αλώσουμε το σύστημα, πρέπει πρώτα να μπούμε μέσα σ' αυτό αγαπητέ.

  12. Προφήτης avatar
    Προφήτης 23/08/2009 21:15:58

    6-8 μήνες πριν τις, εκάστοτε, προεδρικές εκλογές, ακόμα και να υπάρχει ακλόνητο γκανιάν, αρχίζει η "Προεδρολογία".
    Φιλοδοξίες ξεδιπλώνονται και, ο εκάστοτε πρωθυπουργός, αλλά και υψηλοί κύκλοι διαπλοκής, ξεπληρώνουν γραμμάτια ή δημιουργούν κλίμα ρίχνοντας ονόματα στο τραπέζι και μετρώντας αντιδράσεις.
    Όποιος "ακουστεί" από νωρίς συνήθως είναι λαγός - και καίγεται.
    Την προηγούμενη φορά ήταν ο Κωνσταντόπουλος. Κακές γλώσσες λένε ότι ο έρμος είχε τάξει στην, τότε φρέσκια, νέα σύζυγό του, ότι θα γίνει προεδρίνα.
    Τον Καραμανλή τον έχω ικανό να κάνει 2 πασόκους προέδρους.
    Αλλά ο συφοριασμένος μάλλον δεν θα δεχόταν. Υπήρξε ικανός συνωμότης -ήταν το μεγαλύτερο προσόν του- για να την πατήσει.

    • Μάρκος avatar
      Μάρκος @ Προφήτης 24/08/2009 16:07:19

      Έτσι όπως την έχουν κάνει την εκλογή Προέδρου, "παίζουν" συνέχεια με το πρόσωπο του προέδρου. Ξαφνικά θυμήθηκαν τον Σάκη Πεπονή, που είναι ήδη 85 ετών, την ώρα που ο Παπούλια είναι ήδη 80+ αν δεν κανω λάθος. Δηλαδή, να συμβεί και τίποτα, και να τρέχουμε πάλι για πρόωρες εκλογές....
      Την περίπτωση του τέως βασιλιά την σκέφτηκαν άραγε; Διότι ο Γιωργάκης, με τον Γερουλάνο που έχει στο πλευρό του, δεν θα έλεγε και όχι...

  13. διερωτώμαι avatar
    διερωτώμαι 24/08/2009 16:49:19

    Μέλος της ΝΕ.Ο.Σ.,
    Θα ήθελα να με βοηθήσεις, εξηγώντας με πως βοήθησε η Τζαβέλλα τους Βορειοηπειρώτες. Εκτός εάν τα τρακτέρ στους "ομογενείς της Αλβανίας" θεωρούνται ουσιαστική βοήθεια. Η υπόθεση της Βορείου Ηπείρου απαιτεί κατοχύρωση και δυναμική προστασία των αστικών δικαιωμάτων των βορειοηπειρωτών ως αλβανών υπηκόων αφενός, και ως εθνικής μειονότητας αφετέρου. Δεν είναι δυνατόν να μιλάς για δωρεά τρακτέρ, για αγορά αγροτικής γής - πού αγοράσθηκε η γή αυτή δεν διευκρινίζεται - και για φιλοξενίες ομογενών σε μία εποχή, που η Αλβανία άρχισε να προωθεί δυναμικά τα συμφέροντά της στα Βαλκάνια. Και δεν είναι δυνατόν οι προ δεκαπενταετίας πράξεις φιλοπτώχου κυρίας να προβάλλονται ως εθνικό έργο, την στιγμή που ο φίλτατος δημοκράτης Μπερίσα αυξάνει και πάλι την καταπίεση κατά των Βορειοηπειρωτών. Ποιά η δράση της κυρίας Τζαβέλλα σε καυτά εθνικά θέματα ή σε φλέγοντα κοινωνικά ζητήματα ως υπάλληλος του Κόκκαλη, εργαζόμενη σε έναν από τους ισχυρότερους Έλληνες, ή ως εργαζόμενη στον Αντέννα; Αλλά ξεχάσαμε , την έδωσε εθνικό συγχωροχάρτι ο πρόεδρος, αφότου συμβουλεύθηκε τον Πατριάρχη και το περιστέρι.
    Όσο για την άλωση του συστήματος, θα ήθελα να με εξηγήσεις με ποιά πρόσωπα θα τη επιτύχετε. Μήπως με όσους δήλωναν εθνικιστές και τώρα δηλώνουν κεντροδεξιοί; Μήπως με όσους δεν πήγαν στρατό, επειδή υπηρετούσαν τα συμφέροντα της Ελλάδος στις Βρυξέλλες; Μήπως με τους σχεσολόγους-σεξολόγους; Ή μήπως με τον μπουμπούκο, που άφησε τα μεσημεριανάδικα και πήγε διακοπές στην Μύκονο εν μέσω οικονομικής κρίσεως, ενώ μέχρι να εκλεγεί βουλευτής κατηγορούσε δικαίως όσους πολιτικούς προκαλούσαν με τις διακοπές τους ή με τον εν γένει τρόπο ζωής τους το κοινό συναίσθημα εν μέσω λιτότητος; Άλλο πράγμα να παράγεις πολιτική και να αρθρώνεις πολιτικό λόγο εντός συστημικών πλαισίων, φίλτατε, και άλλο πράγμα να γελοιοποιείσαι, υιοθετώντας τις κατώτερες συμπεριφορές του συστήματος.
    Εδώ υπεισέρχεται και ο παράγων "τακτική", που έχει καταστεί η μόνιμη δικαιολογία των συναγωνιστών σου. Θα ήθελα να με απαντήσεις εμπεριστατωμένα ποιόν σκοπό εξυπηρετεί η πρόταση για τον Σημίτη, έναν πολιτικό δηλαδή που έχει ταυτισθεί με την ελληνοτουρκική φιλία και με την διαπλοκή, και πώς κτυπάς την Ν.Δ. και το ΠΑ.ΣΟ.Κ. με αυτήν την πρόταση, ενώ διανύουμε περίοδο, όπου τα κόμματα αυτά δέχονται αλλεπάλληλα κτυπήματα εξαιτίας της ανικανότητάς τους και της διαφθοράς τους.
    Το εάν εν τέλει διαφωνείς με τον στρατηγό πρόεδρό σου, είναι θέμα της νεολαίας στην οποίαν ανήκεις και όχι παράγων ενισχύσεως των επιχειρημάτων σου. Και η διαφωνία εντός ενός κόμματος απαιτεί θάρρος, φίλτατε, την έλλειψη του οποίου πολλοί εξ υμών για χρόνια καταμαρτυρούσατε στους υπολοίπους, ειδικά στους πατριώτες της Ν.Δ. και του ΠΑ.Σο.Κ. Α.Ε.....

    • διερωτώμαι avatar
      διερωτώμαι @ διερωτώμαι 24/08/2009 17:07:52

      και μία προσθήκη σε παράλειψη του κειμένου μου, "η υπόθεση της Βορείου Ηπείρου απαιτεί κατ' αρχήν [...] και ταυτόχρονα διεθνή διπλωματική ανάδειξη των συνολικών διαστάσεων του θέματος, δίχως να αποκλείεταιάλλες μέθοδοι. (αλλά αυτά θα εφαρμοζόταν σε άλλη χώρα και όχι στην Ελλάδα που ούτε ένα σχέδιο δασοπυρόσβεσης δεν μπορεί να εφαρμόσει, και μάλιστα έπειτα από την καταστροφή του 2007...)

  14. Γιώργος avatar
    Γιώργος 28/08/2009 12:16:24

    Ακόμα και αν βουλευτές μας δηλώνουν κεντροδεξιοί (και πρέπει να βγάλουμε από πάνω μας τη ρετσινιά του ακροδεξιού) δεν έχω παράπονα από την πορεία τους στη βουλή.

    Αχ, δεν θα γίνεις ποτέ πολιτικός φίλε μου.

    Και γιατί να μην παέι στη Μύκονο ο Άδωνης? Και σε άλλα νησιά έχει παέι. Σιγά την κατηγορίοα και την ενοχή του δηλαδή. Έλεος. Καλά έκανε και πήγε. Χαζομάρες.

    Μένετε στα μικρά και δεν κοιτάτε τα μεγάλα και τους αγώνες μέσα στη βουλή για τα εθνικά μας θέματα.

  15. Γιώργος avatar
    Γιώργος 29/08/2009 19:42:33

    Ο Γιώργος Καρατζαφέρης δεν πρότεινε τον Σημίτη για προέδρο της Δημοκρατίας. Οι δηλώσεις του προέδρου αλλοιώθηκαν και παραφράστηκαν.

    Απόσπασμα της πραγματικής συνέντευξης του Γιώργου Καρατζαφέρη:

    Δημοσιογράφος: "Θα στηρίζατε δηλαδή μια υποψηφιότητα Σημίτη"?
    Γ.Καρατζαφέρης: "Με τον κ.Κώστα Σημίτη όσο ήταν στην ενεργό πολιτική, ως υπουργός και πρωθυπουργός, είζα τεράστιες διαφορές. Όμως ο κ.Σημίτης δεν είναι ένα κεφάλαιο για πέταμα, όπως κάνει ο κ.Παπανδρέου. Δεν φοβάμαι να συζητώ, να συνομιλώ, να συναντώ και να αποδέχομαι προσωπικότητες που έχουν ένα ειδικό βάρος. Δυστυχώς, ο κ.Καραμανλής και ο κ.Παπανδρέου το φοβούνται αυτό".

    Δημοσιογράφος: "Αφήνετε ανοιχτό το ενδεχόμενο να στηρίξετε τον πρώην πρωθυπουργό (τον Σημίτη) στην περίπτωση που προταθεί"?
    Γ.Καρατζαφέρης: "Πρώτη μου προτίμηση παραμένει ο κ.Παπούλιας".

    Δημοσιογράφος: "Αν δεν θελήσει (ο Παπούλιας) να είναι εκ νέου υποψήφιος"?
    Γ.Καρατζαφέρης: "Έχω την αίσθηση ότι θα πρέπει να ψάξουμε ανάμεσα στους εμπειρότερους των πολιτικών..".

    Δεν είναι προφανής η διαστρέβλωση? Το κείμενο με τη συνέντευξη του Γ.Καρατζαφέρη αναδημοσιεύτηκε στην εφημερίδα Α1 στις 29/8/2009 στη σελίδα 10.