22/12/2010 21:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Καρατζαφέρης μας είπε να αγοράσουμε χρυσές λίρες

Μπορεί ο Γιώργος Καρατζαφέρης να αρέσκεται στις ομιλίες του στη Βουλή να πετάει έξυπνες πιασάρικες ατάκες, αλλά μερικές φορές θα πρέπει να προσέχει…

Πριν από λίγο σήκωσε μέσα στην αίθουσα της Ολομέλειας το χέρι του να δείξει ότι αγόρασε σήμερα μια χρυσή λίρα η οποία έκανε 300 ευρώ. Και αυτό για να θυμίσει ότι το 1974 έκανε 300 δραχμές…

Δηλαδή τι ήθελε να πει και τι κατάλαβε ο κόσμος; Να πάει να αγοράσει χρυσές λίρες Αγγλίας…

Φάουλ έως και…πέναλτι

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nick avatar
    Nick 22/12/2010 22:05:22

    Α, καλά, καληνύχτα. Μάλλον ήταν σε άλλο... Γαλαξία όταν ο κόσμος έτρεχε στην ΤτΕ για να αγοράσει λίρες.

  2. nasos avatar
    nasos 22/12/2010 22:12:52

    βασικά εάν η Χούντα δεν απαγόρευε την χρήση των χρυσών λιρών θα είχαμε γλυτώσει από την καταστροφική Αλλαγή του Ανδρέα
    και πλέον καθυστερημένος Πρασινοφρουρός θα καταλάβαινε πως κάποιο λάκο έχει η φάβα των δήθεν φιλολαϊκών πολιτικών του ΠΑΣΟΚ έαν έβλεπε την χρυσή λίρα από 300 δρχ την εποχή της Επάρατου Δεξιάς να πηγαίνει πχ στις 5000 δρχ

    • nasos avatar
      nasos @ nasos 22/12/2010 22:19:36

      η αμερόληπτη στατιστική δείχνει πως συνολικά την δεκαετία του '80 το ΑΕΠ και το πραγματικό εισόδημα παρουσίασαν ασήμαντη αύξηση
      οι πέρα από κάθε λογική αυξήσεις την πρώτη τετραετία της Αλλαγής φαγώθηκαν την δεύτερη τετραετία από τον πληθωρισμό,τις δυο υποτιμήσεις και τα μέτρα λιτότητας που εφαρμόστηκαν ακριβώς για να μην καταρρεύσει η οικονομία από τις εξαλλοσύνες τις Αλλαγής
      κατά τα λοιπά ο λαός την δεκαετία του '80 έφαγε ψωμί φωνάζουν εν χορώ τα ΜΜΕ που γιγαντώθηκαν έκτοτε ροκανίζοντας το δημόσιο χρήμα και τα κοινοτικά πακέτα

  3. Άναυδος avatar
    Άναυδος 22/12/2010 22:43:29

    Το πιάσαμε το έμμεσο μήνυμα του Καρατζαφέρη.

    Το θέμα είναι άλλο.
    Πες και έκαναν πάγωμα καταθέσεων, ή ακόμη και τις κατάσχεσαν. Το σύστημα, όμως, θα χάσει τα πάντα, περισσότερα από εμάς. Άρα δεν τους συμφέρει.

    Ποιος θα αγοράζει τα εμπορεύματα των επιχειρήσεων, από μια κουβαρίστρα έως και ένα αυτοκίνητο; Ποιος θα πληρώνει το ρεύμα, το πετρέλαιο, και τις διάφορες υπηρεσίες; Αυτόματα θα τσακιστούν όλες οι επιχειρήσεις και το τραπεζικό σύστημα. Τότε τελείωσε, κρανίου τόπος.

    Και ένας τέτοιος κρανίου τόπος αν θα είναι πολύ χάλια για εμάς, θα είναι καταστροφή για τους ίδιους, τους επάνω, το σύστημα νομής. Δεν είμαστε απλά η μετακατοχική Ελλαδίτσα που προσέτρεξε η Αμερική, κάποτε, να μας σώσει από την πείνα γιατί βρισκόμαστε στο συγκεκριμένο στρατηγικό σημείο.

    Τώρα είμαστε ψηφίδα του παγκόσμιου συστήματος, και μάλιστα κομμάτι της οικονομικής του μορφής που τους καίει περισσότερο από όλα. Δεν είμαστε η απομονωμένη Κούβα που ψωνίζει με δελτίο από κρατικά σουπερ μαρκετ, και τρώει ηλιόσπορους. Θα ακολουθήσει η Πορτογαλία, από αυτήν κρέμεται η Ισπανία, μετά πάπαλα η Ευρώπη.
    Η Αμερική κουράστηκε να τυπώνει πληθωριστικό χρήμα.
    Η δε Κίνα να δω τι θα κάνει, αν μείνει μόνη της, το πλεόνασμα που έχει αποκομίσει. Το οποίο θα είναι και ένας σωρός άχρηστων χαρτιών τότε, αλλά θα είναι το τελευταίο που θα την απασχολεί σε ένα τέτοιο τοπίο.

  4. Gia avatar
    Gia 22/12/2010 23:21:29

    Ο χρυσός είναι η μητέρα όλων των φουσκών
    http://www.naftemporiki.gr/markets/quotegraph.asp?id=XAU-B-ENGEL&ctime=5Y

    • tasos avatar
      tasos @ Gia 24/12/2010 00:00:09

      Το ασήμι?

      http://www.naftemporiki.gr/markets/quotegraph.asp?id=XAG-HH&ctime=5Y

  5. Gia avatar
    Gia 22/12/2010 23:25:12

    Ο χρυσός είναι η μητέρα όλων των φουσκών ξεκίνησε από 225 $ το 2005 και έφτασε στα 1380 σήμερα. Ελπίζω να μην γίνει ποτέ υπουργός οικονομικών.

  6. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 23/12/2010 00:03:32

    Αυτά όμως που είπε για τους μιζαδόρους στο Υπ. Εθνικής Άμυνας που κάλυψαν και η κυβέρνηση Καραμανλή και τη τωρινή του ΓΑΠ πρέπει να απαντηθούν και από τη ΝΔ και από το ΠΑΣΟΚ. Υπάρχουν όντως τέτοιες επιστολές του John McCain (του πρώην υποψήφιου προέδρου των ΗΠΑ) προς την ελληνική πλευρά που καταγγέλουν χρηματισμό σε έλληνες παράγοντες του ΥΠ.ΕΘ.Α. για προώθηση εξοπλιστικών συστημάτων; Ο Καρατζαφέρης το ισχυρίστηκε, όπως και το ότι οι επιστολές αυτές ποτέ δεν απαντήθηκαν. Τί συμβαίνει εδώ; Αν οι κατηγορίες του είναι ψευδείς, πρέπει να καταγγελθεί από την Αξιωματική Αντιπολίτευση και την Κυβέρνηση. Αν όχι, θα πρέπει να επέμβει εισαγγελέας.
    Ο Καρατζαφέρης πετάει πολλές πομφόλυγες, αλλά αυτό ήταν πομφόλυγα;

    • Gia avatar
      Gia @ ΒΙΣ 23/12/2010 00:46:41

      Καλά πραγματικά περιμένεις να απαντήσουν η καν να ασχοληθούν? Αφού δεν έχουν να κερδίσουν τίποτα.

    • oxi ki etsi avatar
      oxi ki etsi @ ΒΙΣ 23/12/2010 02:03:43

      ΒΙΣ όπως τα λες είναι!

      Είτε μας αρέσει είτε δεν μας αρέσει,

      ο Καρατζαφέρης έκανε κι ερωτήσεις που "πονάνε"...

      Ερωτήσεις που δεν μπορούν το ΠΑΣΟΚ και η Ν.Δ. όχι μόνο να απαντήσουν αλλά ούτε καν να τοποθετηθούν...

      Ο Χατζηδάκης και η άλλη γιατί δεν πήγαν να ψηφίσουν αλλά έστειλαν γράμμα???
      Αφού ήξεραν οτι το γράμμα δεν πιάνεται..

  7. panos33 avatar
    panos33 23/12/2010 00:15:41

    βρε μπας και ο καραγκιοζοφερης μας κανει σημα να το γυρισουμε στον χρυσο προβλεποντας καμια χρεωκοπια????

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/12/2010 00:27:53

    Το ερωτημα για τον Καρατζαφέρη θα έπρεπε να είναι αν θα δανειζόταν ευρώ για να αγοράσει λίρες... χεχεχε...

  9. hellas-orthodoxy avatar
    hellas-orthodoxy 23/12/2010 01:15:16

    Παντα υπερ των τοκογλυφων ο "αυτοδημιουργητος" Καρατζαφερης.
    Ειδικα για τις αγγλικες χρυσες λιρες,ειναι απολυτα λογικο να τις διαφημιζει,αφου απο Αγγλία μερια εχει δουνε και λαβειν.

    • oxi ki etsi avatar
      oxi ki etsi @ hellas-orthodoxy 23/12/2010 02:11:43

      Ενώ στο ΠΑΣΟΚ και στη Ν.Δ. δεν ξέρουν ούτε καν που πέφτει η Αγγλία στο χάρτη....

      Βρε τι άλλο θα ακούσουμε...

      Του καταλογίζω το "ναι" και διάφορα άλλα αλλά η ομιλία του σήμερα ήταν καλή.

  10. kosta kosta avatar
    kosta kosta 23/12/2010 02:21:16

    @Gia
    Το $225 είναι "ο πάτος του Brown". Ο εν λόγω καλός άνθρωπος ως υπουργός οικονομικών του Μπλερ, είπε δημοσίως ότι θα πουλήσει μεγάλο μέρος των στρατηγικών αποθεμάτων του ΗΒ, και το έκανε σε σειρά δημοπρασιών. Έκανε δηλαδή σπέκουλα για να ρίξει την τιμή προς όφελος των αγοραστών, και προς μεγάλη ζημιά του ΗΒ. Η τιμή του χρυσού είναι πάρα πολύ χαμηλά, ιδιαίτερα του πραγματικού χρυσού, και όχι του virtual που πουλάνε οι περισσότεροι πωλητές χωρίς να κάνουν τον κόπο να στον παραδώσουν στο χέρι -είναι ο κανόνας, όσο περίεργο κι αν ακούγεται. Ο λόγος που ο χρυσός είναι φτηνός, είναι ότι το διεθνές, κυρίως τραπεζικό σύστημα προσπαθεί να τον κρατάει χαμηλά, γιατί θέλουν να στρέφεται το διεθνές επενδυτικό κοινό σε προϊόντα με λιγότερο αντικειμενική, και περισσότερο ελέγξιμη αξία, όπως τα παράγωγα (CDO κλπ) που είναι χάρτινα. Είναι μεγάλη εξουσία να λες εσύ τι αξίζει και τι όχι, ιδιαίτερα όταν αυτό το κάτι είναι χαρτί κοπανιστό που κοπανάς εσύ. Κατά τα άλλα, δεν πιστεύω ότι ο καρατζαφέρης το είπε επίτηδες, μάλλον κάποιος του το σφύριξε. Άλλωστε, συνήθως δεν ξέρει τι λέει πολύ καλά.

  11. siddhartha avatar
    siddhartha 23/12/2010 02:28:21

    Δεν κατάλαβα αν Ο Καρατζαφέρης άφησε υπονοούμενα. Ο Τσίπρας μου φαίνεται κάτι άφησε. Αλλά ότι και να άφησαν απορώ γιατί πλέον αναφερόμαστε στον όρο υπονοούμενα όταν πλέον το "υπονοούμενο" είναι ηλίου φαεινώτερο. Είπατε τον χρυσό φούσκα? Αν ο χρυσός είναι φούσκα τότε οι τόνοι χαρτονομισμάτων, νομισμάτων, ομολόγων, δανείων και διάφορων άλλων παραμυθένιων τραπεζικών και χρηματηστιριακών εφευρημάτων τι είναι τελικά?? Όσο όλη αυτή η χαρτούρα, υλική ή φανταστική, πολλαπλασιάζεται τόσο θα ανεβαίνει ο χρυσός. Και αυτό δεν είναι πρόβλεψη, είναι η απλή λογική.
    Όσα ξεφορτώματα, τούμπες ή κόλπα και να κάνουν οι τραπεζίτες με το μέταλλο, μόνο αν βρεθεί άλλος πλανήτης με χρυσό θα χάσει την αξία του. Το ίδιο ισχύει και για άλλα εμπορεύματα. Οι προβλέψεις τον πάνε στα 2.000 για την επόμενη διετία. Γι αυτό υπάρχει ακόμα χρόνος για όσους δεν ψώνισαν. Το μόνο του ελλάτωμα είναι η αποθήκευση.

  12. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 23/12/2010 13:32:05

    Επικίνδυνα άσχετος ...

    Τί να κάνει ο κακομοίρης... ξέρουμε το βιογραφικό του...δεν δούλεψε και σε κανένα...σοβαρό κλάδο να αποκτήσει γνώσεις και εμπειρία.

    Ευτυχώς κατρακυλάει στα ποσοστά και θα του μείνει μόνο ο Νεοφιλελεύθερος Μπουμπούκος και ο ΔΕΝ-εχω-πάει-στρατό-αλλά-είμαι-εθνικόφρων-ΑΙΒΑΛΙΩΤΗΣ.

    Περαστικά στις γιαγιάδες που τον ψηφίζουν ακόμα

    ΥΓ: δείγμα επικίνδυνης ασχετοσύνης (αλλά χαρίζει το γέλιο..) :
    http://www.youtube.com/watch?v=P-elOawuDh8

  13. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 23/12/2010 18:14:45

    Μήπως αυτό που έδειξε ο Καρατζαφύρερ ήταν ένα από τα 30 αργύρια και όχι χρυσή λίρα?

    • man8os avatar
      man8os @ ΙΩΝΑΣ 23/12/2010 18:15:42

      Πολιτικα αυτοκτονησε. Σωστος.

  14. Gia avatar
    Gia 23/12/2010 18:25:17

    Ο χρυσός σίγουρα είναι πιο πραγματική αξία από το χαρτομάνι αλλά και πάλι έχει πενταπλασιάσει την τιμή του και οι προβλέψεις μιλούν για δεκαπλασιασμό. Τώρα, εκτός από βέρες και κοσμήματα δεν γνωρίζω σε τι άλλο χρησιμεύει πραγματικά έτσι ώστε να αποκτά τέτοια αξία έστω χρηματική μέσω της υπερπροσφοράς χρημάτων. Εκτός και αν στο μέλλον γυρίσουν τα νομίσματα σε βάση χρυσού, η κινούμαστε με χρυσά νομίσματα.

  15. A.M. avatar
    A.M. 23/12/2010 20:26:25

    Κρίμα που κάτι λίγες που είχα αγορασμένες στα 184 € τις πούλησα μόλις έφτασαν στα 225.
    Αν ήξερα ότι τόσο σύντομα θάφταναν 300 € θα τις κράταγα λίγο ακόμα.