#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/01/2012 21:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Καρατζαφέρης, η διαπλοκή και το σπίτι στο Λονδίνο

[caption id="attachment_142143" align="alignnone" width="600" caption="Ενώπιον των νέων προκλήσεων για την χώρα και των νέων ψηφοφοριών για τη ΝΔ νομίζω ότι πρέπει να βάλω έναν υψηλότερο στόχο από την Σκάρλετ: Ούμα Θέρμαν και τα μυαλά στα κάγκελα"][/caption]

Με αφορμή την επίσκεψη της τρόικα στην Ελλάδα τις επόμενες ημέρες ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ Γιώργος Καρατζαφέρης απέστειλε επιστολή προς τον πρωθυπουργό Λουκά Παπαδήμο με την οποία ζητάει σύγκληση του Συμβουλίου των πολιτικών αρχηγών. Το μόνο αξιοσημείωτο στοιχείο στην επιστολή αυτή είναι ότι ο Γιώργος Καρατζαφέρης ζητάει την παρουσία στο Συμβούλιο και του αντιπροέδρου και υπουργού Οικονομικών Ευάγγελου Βενιζέλου.

Διπλό χτύπημα Καρατζαφέρη. Κρούει τον κώδωνα του κινδύνου, δραματοποιεί τις περιστάσεις, δίνει την εικόνα του βαθύτατα προβληματισμένου πολιτικού παράγοντα και κυβερνητικού «μετόχου». Αν δεν γίνει η σύσκεψη, θα έχει να λέει για τους άλλους που δεν στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων, δεν ομονόησαν, δεν τον άκουσαν, δεν σκέπτονται τη χώρα, δεν βλέπουν τους κινδύνους, δεν, δεν, δεν…  Αν γίνει η σύσκεψη θα κάνει το κομμάτι του, αφού θα λάβει χώρα κατόπιν πρωτοβουλίας του.

Επιπλέον δεν μένουν σε κανέναν πια αμφιβολίες για τον ποιόν θέλουν τα αφεντικά για διάδοχο του ΓΑΠ

Στο μεταξύ, καλά κρατεί η κόντρα του ΓΑΠ με το Βήμα το οποίο διαμαρτύρεται ότι υπέστη βλάβη που τον στήριζε τόσα χρόνια μαζί με τον μπαμπά του, την μαμά του και την υπόλοιπη οικογένεια: « ... Δεν αναγνωρίζει τα λάθη του, δεν αποδέχεται τα όσα ζημιογόνα επέλεξε για τη χώρα και αποδίδει σε μας δήθεν υπονόμευση, όταν είναι σε όλους γνωστό, ότι ο Δημοσιογραφικός Οργανισμός Λαμπράκη, στήριξε, επί ζημία του, την κυβέρνησή του και προσωπικά τον ίδιο, με μόνο γνώμονα τις παραδόσεις και τους ιστορικούς δεσμούς των εφημερίδων του Οργανισμού με την δημοκρατική παράταξη», γράφει.

[caption id="attachment_142144" align="alignnone" width="600" caption="Για να μην σας λένε ότι η επιστροφή στην δραχμή θα μας κάνει κακό. Στην φωτογραφία παράδειγμα οικιακής οικονομίας που θα αναπτύξουμε"][/caption]

Κατόπιν τούτου μπορούμε όλοι μαζί να αναφωνήσουμε ανακουφισμένοι: Πρόκειται περί κραυγαλέου ψεύδους και καταφανούς συκοφαντίας των αντιπάλων του η φήμη ότι το Βήμα είναι διαπλεκόμενο και στήριξε τον σοσιαλισμό για τον λογαριασμό του στην τράπεζα. Ζημία υπέστη από την προσήλωσή του στην παράδοση και τους ιστορικούς δεσμούς. Ενώ αν επικρατούσε η λογιστική ...λογική ούτε η κυκλοφορία του θα έπεφτε ούτε ανάγκη δανείων θα είχε.

Σε άλλη σελίδα, για παράδειγμα, ο  "Βηματοδότης" γράφει με ζήλια (λόγω της πενίας του) για την πιο πλούσια και αριστοκρατική περιοχή στο Λονδίνο η οποία όπως μας πληροφορεί είναι κατάλληλη για πρίγκιπες και συγγενείς. Ένα διαμέρισμα στον 8ο όροφο μπορεί να κοστίζει και 10 εκατ. λίρες. Ενώ ένα διαμέρισμα στην Αναγνωστοπούλου πουλιέται σήμερα για ένα κομμάτι τυρόπιτα.

Ποιόν ... πρίγκιπα και ποιόν συγγενή λέτε όμως να εννοεί; Είναι το ίδιο πρόσωπο, ή διαφορετικά;

 Στο μεταξύ ελεύθερος αφέθηκε ο 37χρονος «μετρ» της απάτης που είχε εξαπατήσει 26 γεροντάκια, είχε κλέψει τις οικονομίες τριών από τα θύματά του και είχε ληστέψει μια 70χρονη χτυπώντας την αλύπητα! Εισαγγελέας και ανακριτής Πατρών συμφώνησαν να του επιβάλλουν… περιοριστικούς όρους και του όρισαν τακτική δικάσιμο!

Ασφαλώς και δεν υπάρχει περίπτωση να τελέσει τα ίδια αδικήματα ο δράστης και σίγουρα δεν είναι ύποπτος φυγής. Θα εμφανιστεί οπωσδήποτε στο δικαστήριο για να λογοδοτήσει.  Αν όχι σε αυτή τη ζωή, σίγουρα σε μια μελλούμενη…

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δαναός avatar
    Δαναός 08/01/2012 21:27:43

    Τη θυμάσαι το 1988 στο "Οι Περιπέτειες του Βαρώνου Μυνχάουζεν";

  2. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 08/01/2012 21:28:52

    http://www.youtube.com/watch?v=JAHA4Jh5jkw
    Εκπληκτικό κι αγαπημένο...

    • Τιγράνης avatar
      Τιγράνης @ ΕΥΑ 08/01/2012 21:37:16

      Δεν είναι τυχαίο ότι το χρησιμοποίησε σε ταινία του ο Ταραντίνο. Κορυφαίο για μένα πάντως παραμένει το Down in Mexico στην επική ταινία Death Proof. Η δε σκηνή... ποίημα! Ιδού:

      h__//www.youtube.com/watch?v=CraXMW9s06E

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Τιγράνης 08/01/2012 22:37:55

        Καταπληκτική (κι όχι μόνο...!)...αλλά και ο Κέρτ...

  3. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 08/01/2012 21:39:26

    Ο Καρατζαφέρης καλά θα κάνει να αφήσει τις εξυπνάδες και τις κουτοπονηριές και να σοβαρευτεί. Α, και να στείλει και τον Αϊβαλιώτη στο στρατό (μπας και χάσει κανα κιλό).

  4. trooper avatar
    trooper 08/01/2012 21:44:37

    θα προτιμήσω αυτό από Ταραντίνο (το τραγούδι εννοώ...) :


    h__p://www.youtube.com/watch?v=UYxxgvA8rlM&feature=related

    • Τιγράνης avatar
      Τιγράνης @ trooper 08/01/2012 22:21:43

      Τι όφις και τούτος! Φτερωτός...

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ Τιγράνης 08/01/2012 22:31:30

        Με όφιδες θα ασχολούμαστε βραδιάτικα;

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ Δαναός 08/01/2012 22:36:25

          Γιατί όχι; ''φέρνει'' του Αϊβαλιώτη....

        • Τιγράνης avatar
          Τιγράνης @ Δαναός 08/01/2012 22:43:35

          Μόνον με τις Old Time Classic περιπτώσεις...

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Τιγράνης 08/01/2012 22:50:13

            Σωστά! Και η κόμπρα, ως κλασσικός όφις με μουσική αναδύεται! Και με τι όργανο!

          • Τιγράνης avatar
            Τιγράνης @ Δαναός 08/01/2012 22:59:46

            Έτσι... δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι στα αρχαία υπάρχει και λέξη "αυλοβόας"!

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Τιγράνης 08/01/2012 23:05:57

            Στη καθομιλουμένη, ο κλαριντζής αν δε κάνω λάθος Τιγράνη μου!

          • Τιγράνης avatar
            Τιγράνης @ Δαναός 08/01/2012 23:08:06

            Μη χαλάς τη μαγεία δάσκαλε...

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Τιγράνης 08/01/2012 23:12:08

            Είμαι των παραδοσιακών οργάνων! Τι να κάνω;

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ Δαναός 08/01/2012 23:47:17

            Έσπαγες κλαρίνα στα κεφάλια των γερόντων στο Τσοτύλι? (Πλάκα πλάκα πάλιωσε κι αυτό, τίποτα καινούριο για το δάσκαλο θα βρούμε?)

  5. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 08/01/2012 23:15:46

    Καλά σε κατάλαβα λάτρη των βουκολικών ειδυλλίων, σύγχρονε Θεόκριτε!

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Τιγράνης 08/01/2012 23:23:19

      Σαφέστατα!
      www.youtube.com/watch?v=rnSY_OUM0UM

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Δαναός 08/01/2012 23:35:16

        Χάσαμε το τρίγωνο, παράτησες το ακορντεόν, και το γύρισες τώρα στα κλαρίνα και στις φλογέρες;

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ Strange Attractor 08/01/2012 23:48:31

          Ευλόγησον-ξευλόγησον από την αφεντιά σου, εθίστηκε στα παραεκκλησιαστικά όργανα.

      • Τιγράνης avatar
        Τιγράνης @ Δαναός 08/01/2012 23:43:03

        Πολύ δυνατό! Αν και σε περίμενα πιο πατροπαράδοτο, πιο... πιστικό. Να, κάτι σαν κι αυτό:

        h__/www.youtube.com/watch?v=yNfzTEH47bA

        Σε κάθε περίπτωση φίλτατε Δαναέ, σου αφιερώνω το λατρεμένο μου Δάφνις και Χλόη του Λόγγου, έργο που ο Γκαίτε είχε πει ότι πρέπει να το διαβάζουμε τουλάχιστον μια φορά το χρόνο.

        http://www.google.com.au/books?id=vM0CAAAAMAAJ&pg=PA1&dq=longi+pastoralia+courier&as_brr=1#v=onepage&q&f=false

        ΥΓ. Έδινε απόδοση 1,05 να εμφανιστεί ο Strange

  6. Δαναός avatar
    Δαναός 08/01/2012 23:37:19

    Διδάσκω!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Δαναός 08/01/2012 23:39:52

      Αν δεν ήταν το θλιβερό περιστατικό στο Τσοτύλι, που θα κουβαλάς μια ζωή, σε έβλεπα στο επικρατείας του ΔΗΣΥ!

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ Strange Attractor 08/01/2012 23:51:42

        Μπα δε φταίει το Τσοτύλι, εξάλλου εκεί ήταν ο Δαμιανός.
        Στο ΔΗΣΥ δεν με χρειάζονται, έχουν καλή μουσική παιδεία!

  7. nostos avatar
    nostos 08/01/2012 23:55:43

    Υψηλότερο στόχο από τη Σκαρλετ ... Εννοείς κυριολεκτικά η μεταφορικά;

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ nostos 09/01/2012 01:20:55

      Ἀδύνατον. Ἡ Σκ.Γ. ἀποτελεῖ τὴν μοναδικὴ ἔγκυρη καὶ τελεσίδικη ἀπόδειξη περὶ ὑπάρξεως τοῦ Θεοῦ.

  8. cobalt avatar
    cobalt 09/01/2012 11:49:40

    Διαφωνώ. Η Ούμα δεν είναι πιο ψηλά απο τη Σκάρλετ. Κάνουμε που κάνουμε σκόντο στα πάντα τελευταία για να ανταπεξέλθουμε, απο την οικονομία μέχρι τη λογική, μην κάνουμε και στο γούστο μας.

    Σε μια πιο ελαφριά νότα τώρα: Το οτι ο Καρατζαφέρης είναι πλέον ο ακρογωνιαίος λίθος για το πολιτικό σύστημα, το βρίσκω προσβολή όχι μόνο της λογικής μου αλλά και της αισθητικής μου. Ποιός πιστεύει γι' αυτόν τον άνθρωπο πλέον πως λειτουργεί ανιδιοτελώς;

  9. alex avatar
    alex 09/01/2012 16:29:28

    το πρωτο θεμα και ο αναστασιαδης δεν ηταν, που σε καποια κοντρα που ειχε με τον κ.καρατζαφερη, με αφορμη και κατι γιοτ που εφτιαχνε/ανακατασκευαζε ή κατι τετοιο νομιζω, ανεφερε και την υπαρξη καποιου γιοτ στον αλιμο που ειναι σε οφσορ που βρισκεται απο πισω ο κ. καρατζαφερης και δεν διαψευτηκε ποτε ?