#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/10/2011 19:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Καρατζαφέρης εξηγεί στην Βουλή τα σενάρια της διαπλοκής



Έχουμε γράψει επανειλημμένως τις τελευταίες ημέρες για τον λυσσασμένο αγώνα που δίνει η διαπλοκή κατά των εκλογών και για τα σενάρια συγκυβέρνησης που προωθούν οι σημιτικοί εκσυγχρονιστές του ΠΑΣΟΚ σε αγαστή συνεργασία με την Αγία Οικογένεια και με την στήριξη των γνωστών εκδοτικών κέντρων.

Στις 10/10 μάλιστα αποκαλύψαμε ότι εκτός από την δημιουργία μιας νέας μνημονιακής κυβέρνησης οι ετερόκλητες δυνάμεις που συνασπίζονται για την σωτηρία του συστήματος επιδιώκουν και την δημιουργία ενός νέου μνημονιακού κόμματος, με βάση δυνάμεις από το ΠΑΣΟΚ. Στο νέο σχήμα ακούγεται ότι θα συμμετάσχουν Καρατζαφέρης, Ντόρα, Φλωρίδης, με στόχο την συγκρότηση μιας «νέας μνημονιακής πλειοψηφίας» που θα κυβερνήσει μέχρι το 2013, που εκπνέει η θητεία της παρούσας Βουλής.

Πριν αλλέκτωρ λαλήσαι τρις, ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ, Γιώργος Καρατζαφέρης, έρεχεται να μας επιβεβαιώσει.  Απαντώντας σήμερα στον κ. Βενιζέλο στην Βουλή,  κάλεσε την κυβέρνηση να αποχωρήσει από την εξουσία. και πρόσθεσε: «κ. Αντιπρόεδρε μεθαύριο θα’ χουμε ονομαστική. Ας έρθει το ΠΑΣΟΚ να βοηθήσει τη σκέψη σας. Ποια σκέψη; Να υπάρξει απ’ αυτή τη Βουλή μια νέα κυβέρνηση! Να καταψηφίσουν τα άρθρα και ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας να αναζητήσει μέσα απ’ αυτή τη Βουλή μια κυβέρνηση πιο συνθετική. Ιδού η λύση στο πρόβλημα» είπε και πρόσθεσε: «Να έρθουν οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ να καταψηφίσουν στην ονομαστική ψηφοφορία και ο πρόεδρος της Δημοκρατίας να αναδείξει μία σύνθετη κυβέρνηση. Ο κ. Παπανδρέου δεν μπορεί. Να πάμε σε άλλον Πρωθυπουργό», πρόσθεσε ο πρόεδρος του ΛΑ.Ο.Σ.

Μετά τον Βενιζέλο ("ρίξτε μας") κάνει λοιπόν ότι μπορεί και ο αρχηγός του ΛΑΟΣ για να βοηθήσει και πάλι τον ΓΑΠ και τους δανειστές. Αφού ψήφισε το Μνημόνιο αφού πρόσφερε επί δυο χρόνια δεκανίκια και εξαπτέρυγα στην κυβέρνηση έρχεται τώρα στην πιο κρίσιμη στιγμή για τον τόπο να προσφέρει διέξοδο σωτηρίας και στον Παπανδρέου και στο σύστημα που τον στηρίζει και προωθεί τόσα χρόνια. Ποιόν άραγε θέλει για "άλλον πρωθυπουργό"; Τον Κ. Μητσοτάκη; Τον Κ. Σημίτη; Μήπως τον ... ίδιο, όπως εκμυστηρεύεται σε κολλητούς του;

Αλλά το έχουν χάσει το παιχνίδι. Γι αυτό τρέμουν τις εκλογές και τη σκληρή τιμωρία από τον λαό. Γι αυτό έχει πολλαπλή σημασία το μήνυμα που έστειλε την Δευτέρα ο Αντώνης Σαμαράς από την συνεδρίαση της ΕΓ της ΝΔ: «δεν μετράει τι θέλουν εκείνοι, μετράει τι θέλει ο λαός”. Και ο λαός θέλει εκλογές

Κατά τα άλλα,  με αφορμή την επίσκεψη Μεντβέντεφ στην Αθήνα, ο κ. Καρατζαφέρης είπε στην Βουλή τος εξής ανεκδιήγητο:«Βεβαίως και θα υποδεχθούμε με πολύ μεγάλη χαρά τον πρόεδρο της Ρωσικής Ομοσπονδίας. Διατηρούμε εξαιρετικές σχέσεις...".

Πάλι καλά που δεν μας είπε δηλαδή ότι τηλεφώνησε στην Μόσχα και είπε στον Μεντβέντεφ: "Ντμίτρι, κατέβα να βοηθήσεις..."

 

Τι να πει κανείς ... Περιμένουμε τον καιρό που ο κ. Καρατζαφέρης θα είναι αντικείμενο ενασχόλησης μόνο των γελοιογράφων και των συγγραφέων θεατρικών επιθεωρήσεων, για να πάψουμε να ασχολούμεθα μαζί του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. armagedon avatar
    armagedon 14/10/2011 19:47:05

    ΧΩΡΙΣ ΛΑΙΚΗ ΕΝΤΟΛΗ,ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 2013...ΘΑ ΠΑΡΑΔΩΣΟΥΜΕ ΤΟΤΕ ΑΝΕΡΓΙΑ 50 ΤΑ ΕΚΑΤΟ ΚΑΙ ΜΙΣΘΟΥΣ 100 ΕΥΡΩ

  2. AZ avatar
    AZ 14/10/2011 19:56:48

    Καληνυχτα γαλατα......

    ΑΖ

  3. ΝΙΚΗ avatar
    ΝΙΚΗ 14/10/2011 20:16:18

    Ένας μήνας είναι πολύ μεγάλο διάστημα, θα του έφτανε και μια μέρα, μόνο για τον τίτλο!

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ ΝΙΚΗ 15/10/2011 08:15:40

      Καραγκιοζάκος ήταν και ο άλλο με το μουστάκι κάποτε...

  4. Αγρινίου Νικόδημος avatar
    Αγρινίου Νικόδημος 14/10/2011 20:33:19

    Αυτός μαρτυράει χωρίς ξύλο!

  5. Planki avatar
    Planki 14/10/2011 21:27:01

    πληρη ανατροπη σκηνικου!!!τιποτα αλλο...με παλια υλικα δεν μπορεις να φτιαξεις κατι νεο....και ποιοι θα μας πανε πανω? αυτοι που μας πηγαν κατω????νεες δυναμεις!!!!η μονη λυση, ανθρωποι του Λαου για τον Λαο τελος!!!

  6. Ασπροποταμίτης avatar
    Ασπροποταμίτης 14/10/2011 22:32:31

    Μην αμφιβάλλετε για τις σωστές επιλογές και τις ορθές θέσεις που παίρνει ο κος Καρατζαφέρης. Είναι όν πολιτικό και οσμίζεται από μακρυά το συμφέρον του. Και δεν διστάζει να παρουσιάζει το μαύρο άσπρο και να κάνει κωλοτούμπες.
    Έτσι, στις τελευταίες εκλογές συμπεριέλαβε στο ψηφοδέλτιο του κόμματός του την κα Ουρ. Παπαδάκη- Παπανδρέου η οποία εκλέχθηκε στην Εύβοια Και επειδή "όμοιος ομοίω αεί πελάζει" να τι λένε οι κακές γλώσσες ότι τον έκανε να την επελέξει.

    Η ως άνω κυρία, παδίατρος στο επάγγελμα, κάπου στην αρχή της 10ετίας του 80 κατέφθασε στο Βόλο εκ Γερμανίας και ενετάχθη μετά του συζύγου της, επίσης ιατρού ουρολόγου, κου Ν Παπανδρέου στον σκληρό πυρήνα των πρασινοφρουρών. Δήλωνε ότι ήταν ανηψιά του Ειρηναίου και παιδονευρολόγος, ειδικότητα που δεν χορηγείται επισήμως ακόμη και σήμερα. Με τα δυο αυτά προσόντα, δηλ. ως ανηψιά και πρασινοφρουρός, κατέλαβε τη θέση της δντρίας του παιδιατρικού τμήματος του νοσοκομείου του Βόλου αφού εξεδιώχθει ή ήδη νομίμως υπηρετούσα κα Ευφρ. Πετσιάβα. Υπήρξε λόγω της πρασινοφρουρίστικης ιδεολογίας και συμπεριφοράς της ο φόβος και ο τρόμος των συναδέλφων της. Τον ίδιο ρόλο έπαιζε και ο σύζυγός της στο τοπικό υποκατάστημα ΙΚΑ Βόλου.

    Όλα αγγελικά πλασμένα μέχρι εδώ.

    Η κα Παπαδάκη μετά του συζύγου Ν Παπανδρέου για ιδιωτικούς λόγους αναχωρούν από το Βόλο για το κλεινόν άστυ καθώς η πρώην Δντρια του παιδιατρικού τμήματος κα Πετσιάβα με απόφαση του Σ.τ.Ε κερδίζει τη θέση της και αποζημιώνεται μάλιστα με το ποσό των 80 εκατ. δραχμών.

    Τα ίχνη τους χάνονται για λίγο και μετά οποία έξέλιξη!! Ο κος Παπανδρέου κατέρχεται υποψήφιος βουλευτής της Ν.Δ με υποστήριξη του κουμπάρου κου Σούρλα και κερδίζει έδρα στην Εύβοια. Παραμένει βουλευτής, κατά τις πληροφορίες μου, για μια τριετία αλλά δεν επανεκλέγεται και ως εκ τούτου ( οι πολιτικοί πρώτοι ευλογούν τα γένεια τους) διορίζεται, βάσει Νόμου, με τιμές και δόξες και με βούλες αναπληρωτής Δντής Ουρολογικής Κλινικής σε Δημόσιο Νοσοκομείο των Αθηνών, όπου αμείβεται χωρίς να πατάει βεβαίως το πόδι του.

    Αργότερα ο κος Παπανδρέου κατέρχεται σε νομαρχιακές εκλογές υποψήφιος της ΝΔ στην Εύβοια και γίνεται Νομάρχης.

    Και για να συνεχιστεί το μεγαλείο της Αγίας Οικογένειας πληροφορούμαι ότι η κα Παπαδάκη εξελέγει βουλευτής του ΛΑ.Ο.Σ στην Εύβοια. Οποία τιμή και δόξα!!! και ο Σούρλας στην απέξω.

    Ομολογώ ότι άντεξα να την ακούσω να μιλά στο κανάλι της βουλής. Δεν σας συνιστώ όμως να το κάνετε.

    Κε Πρόεδρε Καρατζαφέρη που μας θέλεις χέρι χέρι, δεν τάξερες όλα αυτά εσύ ο Ρομπέν της πολιτικής καθαρότητας και σαϊνι του πολιτικού ρεπορτάζ; Δεν τάξερες δεν ρώταγες ευλογημένε τον Μαρκάκη. Θα μου πεις πως κάθε καράβι για να φθάσει με ασφάλεια στο λιμάνι θέλει τη σαβούρα του. Εντάξει Αρχηγέ αποδέχομαι την ειλικρίνειά σου αλλά στο καράβι σου δεν θα μπω γιατί η πολλή σαβούρα του μπορεί να μετακινηθεί στα αμπάρια του και να βουλιάξει η Ελλάδα και από τις δικές σου επιλογές.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Ασπροποταμίτης 14/10/2011 23:02:36

      Εξαιρετική αφήγηση, κρατάω το σχόλιο και ελπίζω αντίστοιχες αφηγήσεις να πολλαπλασιασθούν, εν όψει επικείμενων επιλογών των ψηφοφόρων. Μαθαίνουμε, τσεκάρουμε, ψηφίζουμε συνειδητά!

    • AZ avatar
      AZ @ Ασπροποταμίτης 15/10/2011 11:31:41

      Ο κωλοτουμπας ειναι αρριβιστας και συνεπως επικινδυνος για την δημοσια ασφαλεια.

  7. http://chomatery.blogspot.com avatar
    http://chomatery.blogspot.com 15/10/2011 11:57:18

    Στημένος ο καυγάς με τον Βενιζέλο για να διασώσει την κυβέρνηση από την ονομαστική ψηφοφορία που ακολουθεί την επόμενη εβδομάδα. Ο Καρατζαφέρ δεν είναι ΛΑΟΣ. ΛΑγΟΣ του ΠΑΣΟΚ είναι, κι αγωνίζεται για την "πράσινη" ανάπτυξη και μακροημέρευση στην εξουσία. Κατά το αλήστου (και προφητικό) μνήμης: "ΛΑΟΣ ΠΑΣΟΚ στην εξουσία".... κακομελέτα κι έρχεται....

  8. Ειλωτας avatar
    Ειλωτας 15/10/2011 12:19:42

    Ας λενε οτι θα τον ψηφησουν
    Οι μισοι και παραπανω θα πανε ΝΔ

  9. Απορία avatar
    Απορία 15/10/2011 14:07:11

    Απο το μπλογκ του πρωτοκλασάτου του ΛΑΟΣ Άδωνη:
    "ΑΔΩΝΙΣ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ έγραψε:
    Δυστυχώς ο λαός μας δεν είχε την ωριμότητα να κάνη δύσκολες επιλογές, αυτή άλλωστε είναι η μεγαλύτερη αδυναμία της Δημοκρατίας, ότι δύσκολα βρίσκονται λαοί με την δύναμη να ακολουθήσουν οικειοθελώς τον δύσκολο δρόμο."

    Τρέχει η δημοκρατία από τα μπατζάκια τους ρε παιδί μου.
    Φασίστες του κερατά.

  10. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 15/10/2011 14:34:19

    Αχ περιστέρι μου!