27/09/2009 20:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Καραμανλής συνεχίζει να καλεί τον Παπανδρέου σε διάλογο



Στην άρνηση του ΠΑΣΟΚ για νέα τετ-α-τετ τηλεμαχία αναφέρθηκε ο πρωθυπουργός κατά την ομιλία του στο Ηράκλειο της Κρήτης. Ο Κ.Καραμανλής τόνισε ότι το ΠΑΣΟΚ δεν θέλει να δώσει απαντήσεις στα ερωτήματα των πολιτών και πως μεταξύ άλλων σχεδιάζει δραματική αύξηση της φορολογίας για όλους.

«Καλέσαμε τον αρχηγό της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης σε ένα δεύτερο δημόσιο διάλογο, πρόσωπο με πρόσωπο. Όχι γιατί αντιμετωπίζω το διάλογο αυτό σαν μία μάχη με νικητές και ηττημένους. Αλλά γιατί επιβάλλεται να νικήσει η ενημέρωση του πολίτη. Μία ενημέρωση που έχει ακόμα σοβαρότατα κενά. Καθώς είναι μεγάλα τα κενά των οικονομικών προτάσεων του ΠΑΣΟΚ.

»Τα κενά αυτά δείχνουν δύο πράγματα: Πρώτον, δεν υπάρχει συγκροτημένο σχέδιο, πέρα από ανεύθυνες παροχές. Δεύτερον, οι ανεύθυνες παροχές δεν είναι μόνο επικίνδυνες για την οικονομική σταθερότητα, αλλά οδηγούν αναπόφευκτα σε δραματική αύξηση των φόρων για όλους: Ελεύθερους επαγγελματίες, μικρομεσαίες επιχειρήσεις, αγρότες.

»Η άρνηση του ΠΑΣΟΚ να προσέλθει στο διάλογο, έχει ένα και μόνο στόχο: Να μην δώσει απαντήσεις στα ερωτήματα των πολιτών. Αυτή είναι η αλήθεια. Κρύβεται πίσω από την ασάφεια. Και τα ερωτήματα είναι αμείλικτα: Πώς γίνεται σε δύσκολες συγκυρίες να μην προτείνει ούτε ένα δυσάρεστο μέτρο; Πού θα βρεί τα πάνω από 10 δισ, των παροχών του; Ποια είναι ακριβώς η φορολογική κλίμακα που προτείνει;»

Π\ροηγουμένως, σε δηλώσεις του ο εκπρόσωπό της κ. Κουμουτσάκος ανέφερε: «Είναι φανερό πια. Το ΠΑΣΟΚ και ο κ. Παπανδρέου ζητούν την ψήφο των πολιτών κρυπτόμενοι. Για ακόμη μια φορά αποδεικνύονται αναξιόπιστοι. Στις 14 Σεπτεμβρίου, δια του εκπροσώπου τους, απαντώντας για το ενδεχόμενο περισσότερων debate έχουν πει: «Και δύο και τρία, όσα θέλουν… Εδώ είμαστε...». Σήμερα υποχωρούν. Λένε όχι στην ενημέρωση των πολιτών. Ένας είναι ο λόγος.

Η προφανής αδυναμία του κ. Παπανδρέου να δώσει συγκεκριμένες, τεκμηριωμένες απαντήσεις σε συγκεκριμένα κρίσιμα ζητήματα που απασχολούν τους πολίτες:  Φορολογικό, Ασφαλιστικό, Ιδιωτικά Πανεπιστήμια, Ολυμπιακή Αεροπορία, OTE, Μπουργκάς – Αλεξανδρούπολη, Αχελώος, Πανεπιστημιακό Άσυλο, και -πάνω από όλα- για το πού θα βρουν τα χρήματα για τις ανεύθυνες παροχές των 10 δισ. ευρώ, που ευαγγελίζονται».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αντί avatar
    αντί 27/09/2009 21:57:49

    Είναι αστεία η πολιτική στη χώρα μας!

    Ο Κωστάκης νομίζει ότι, επειδή είναι καλύτερος επικοινωνιακά από τον κακομοίρη τον Γιωργάκη που δεν μπορεί να αρθρώσει λέξη, θα καταφέρει να αναστρέψει το κλίμα και να πείσει τον κόσμο ότι θα κάνει αυτά που δεν έκανε!

    • Bone Collector avatar
      Bone Collector @ αντί 28/09/2009 00:46:31

      Όχι, απλά οι μπούρδες για τα 31 δις του Γιωργάκη δεν ευσταθούν.

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/09/2009 23:06:49

    Και που τις βρήκες ρε τσάκαλε; Πές μας και εμάς.

  3. dinos avatar
    dinos 27/09/2009 23:08:29

    Το Μαξίμου περιμένει τις αυριανές μετρήσεις. Μετά την άρνηση του δειλού ΓΑΠ για ένα τρίτο ντιμπειτ, αναμένουν να έχουν περάσει μπροστά στα νούμερα. Ζούμε ιστορικές στιγμές κυρίες και κύριοι...

    • ti le re file avatar
      ti le re file @ dinos 27/09/2009 23:22:10

      Τρεξε απο τωρα στο Μαξιμου να μας κρατας ενημερους.
      Μεγαλε, σε εχει δει γιατρος?

      • Vachus avatar
        Vachus @ ti le re file 28/09/2009 01:01:40

        Αστους ρε φίλε. Στις 4 οκτωβρίου θα μιλήσουνε οι ψήφοι στις κάλτσες των Ελληνικών ψηφοφόρων.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ dinos 27/09/2009 23:29:57

      Εσύ πως και δεν έχεις από σήμερα τις αυριανές μετρήσεις; Έτσι θα ανάγκαζες το Μαξίμου να τις περιμένει από σένα. Μήπως είσαι ο Ανατολάκης;

  4. petrak avatar
    petrak 27/09/2009 23:12:18

    Μακάρι να έχει γίνει μια τέτοια ανατροπή.
    Θα το φυσάνε και δεν θα κρυώνει οι βαρώνοι των ΜΜΕ που ετοιμάζονται για νέο φαγοπότι. Σκέφτεσαι να μείνουν με την μπουκιά στο στόμα ;

    Πάντως, καλό θα ήταν να μη δίνουμε αληθινά στοιχεία στις δημοσκοπήσεις, για να τους κοιμήσουμε και να τους ξεφτιλίσουμε ( ΜΜΕ, δημοσκόπους,εξωθεσμικά κέντρα ελέγχου του ελληνικού λαού ).Όχι λευκό, όχι άκυρο, όχι αποχή, όχι πολύ μικρά κόμματα. Μπορούμε να στηρίξουμε ένα από τα 5 κόμματα ( ΝΔ, ΚΚΕ,ΛΑΟΣ, ΣΥΡΙΖΑ και Οικολόγους-Πράσινους ). Κάθε άλλη ψήφος λειτουργεί υπέρ των "νταβατζήδων"- διαπλεκομένων.Και το κυριότερο είναι να μην αγοράζουμε τα έντυπά τους ( ακόμα κι αν έχουν καλές προσφορές ), να μην βλέπουμε τα κανάλια τους, να μην ακούμε τα ραδιόφωνά τους. Ο λαός μπορεί να πετύχει την ανατροπή του σκηνικού που ετοιμάζουν μεγαλοεκδότες και μεγαλοδημοσιογράφοι.

    • Tηλέμαχος avatar
      Tηλέμαχος @ petrak 27/09/2009 23:26:35

      Οι Οικολόγοι δεν έχουν ελπίδα για το 3%

    • ti le re file avatar
      ti le re file @ petrak 27/09/2009 23:26:59

      Ρε πατε καλα????

      • Athinaios avatar
        Athinaios @ ti le re file 28/09/2009 00:12:55

        Αποθέωση, απολαυστικά περνάνε οι μέρες οι προεκλογικές, ο φίλος μας εδώ ονειρεύεται ανατροπή (copyright Pretender).

        Να ευχηθώ να κρατήσει έναν ακόμα μήνα αυτή η περίοδος, να ακούω "μυστικές" δημοσκοπήσεις και μεγάλες (ξεχάστηκε εδώ) συγκεντρώσεις του πρώην!!!

        Το τιμολόγιο χαβαλέ εξοφλείται στις 04/10, μετά μέσα όλοι τα κεφάλια με την νέα ηγεσία, τροχός είναι η ζωή και γυρίζει.

  5. Orestios avatar
    Orestios 27/09/2009 23:16:01

    Μεγάλο κυνηγητό του κάνει στο δύσμοιρο το GAP, το οποίο προσπαθεί να ξεφύγει με κάθε μέσο από την παγίδα που έστησε στον εαυτό του λέγοντας πως θέλει πολλά DEBATE.
    Μετά τον πανωλεθρίαμβο, όπου μας έδειξε πόσο ωραίο χαμόγελο είχε (μόνο αυτό γιατί το ΣΧΕΔΙΟ το ψάχνουμε ακόμη), δεν του μένουν και πολλές επιλογές. Το επιτελείο του το κρύβει καλά καθώς ξέρει πως μία ακόμη ζωντανλη εμφάνιση όπου ο λόγος του θα αφεθεί ελεύθερος μπορεί να είναι όχι απλά κατασροφική αλλά και κάτι παραπάνω. Όσο και να το κρατάνε όμως κρυμμένο το GAP η ανεπάρκειά του ΦΑΙΝΕΤΑΙ! Φαίνεται αφού οι παρατρεχάμενοι μιλούν και το ίδιο το έχουν μόνο για τα shows των ομιλιών. Μπορείς να βάλεις τον εκπρόσωπο, ας πούμε, να κάνει προεκλογική καμπάνια? Θα φύγουν και οι τελευταίοι εναπομείναντες. Δεν λέει.

  6. Πυροπαθής avatar
    Πυροπαθής 27/09/2009 23:24:26

    Παρακολουθώντας τον ΚΚ στο debate να λέει τα ίδια και τα ίδια με τις θεατρινίστικες κινήσεις του, σκέφτηκα " Μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη, τρεις και την κακή του μέρα".
    Κούφια λόγια.
    Ο Ορέστιος και μερικοί άλλοι πόσα σχόλια πρέπει να γράψουν άραγε ο καθένας για να μας πείσουν για την αξιοσύνη του ανθρώπου που έριξε σε όλους τους δείκτες τη χώρα μας δεκάδες θάσεις πιο κάτω; Όσο για το Ζαχόπουλο, επειδή πολλοί μιλούν χωρίς να ξέρουν, εξαγόραζε σεξουαλικές εξυπηρετήσεις πουλώντας θέσεις στο δημόσιο, πράγμα που η ΝΔ το έκανε με νόμο κακούργημα. Αντί να πάει αυτός φυλακή , βάλαν το θύμα (την Τσέκου).
    Αυτή είναι η αξιοπιστία του ΚΚ.

  7. Πυροπαθής avatar
    Πυροπαθής 27/09/2009 23:28:06

    factorx: είδες πόσο ανόητος είσαι και μου στέλνεις μηνύματα οτι σε έκοψα; σιγά μην κόψουμε αυτα που γράφεις....πως θα δσιασκεδάζουμε

  8. Λέλος avatar
    Λέλος 27/09/2009 23:32:53

    Εσύ είσαι σίγουρα γάτα.

  9. Chris Papandropoulos avatar
    Chris Papandropoulos 28/09/2009 00:19:03

    Έχετε δει ποτέ αγώνες να επαναλαμβάνονται? Είναι δυνατόν να ζητάει ο και καλα προθυπουργός της χώρας επαναληπτικό?
    Και τον στηρίζετε ακόμα? Ήμαρτον ρε παιδιά..

  10. ti le re file avatar
    ti le re file 28/09/2009 00:26:18

    Μην το λες...
    Στο ... ταβλι το'χουμε.
    "Να παίξουμε τα ...πάτσι."

  11. mias kai perasa.... avatar
    mias kai perasa.... 28/09/2009 00:29:55

    factorx: Μιας και πέρασες έτσι να γράφεις στο τετράδιο σου. εδω θα γράφεις σαν άνθρωπος

  12. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/09/2009 01:05:58

    Οι ανθρώπινες μνήμες πρέπει να ξεθωριάζουν. Έτσι είναι σχεδιασμένες. Αλλιώς θάμασταν όλοι ακόμη ΠΑΣΟΚ!

  13. mias kai perasa.... avatar
    mias kai perasa.... 28/09/2009 01:06:48

    Εσύ δηλαδή γράφεις σαν άνθρωπος???!!! Συγνώμη δεν ήξερα ότι είναι μόνο για δεξιές εξυπνάδες το blog σου. Και γιατί σε πειράζει που τον λέω παχουλό??? μήπως δεν είναι?
    Λόγω του ότι ο admin λογοκρίνει είναι η τελευταία φορά που μπαίνω στο antinews και δεν χαίρομαι γιαυτό.
    (Δεν πιστεύω ότι θα το αφήσεις να το διαβάσει κανείς, αλλά και να το αφήσεις θα το κάνεις για τις εντυπώσεις και θα βάλεις και κανένα από τα ανούσια σχόλιά σου)
    Μήπως απαγορεύεται να δημοσιοποιούνται δημοσκοπήσεις και να γίνονται αναφορές σε αυτές?
    """"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
    dinos says:
    27/09/2009 at 11:04 pm

    Τελευταίες κρυφές δημοσκοπήσεις δείχνουν την ψαλίδα να έχει κλείσει στο 1-2%! Είναι απίστευτο αυτό που συμβαίνει.
    """"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
    Αυτό δεν σε πείραξε να το κόψεις? Που μπορεί να σε στείλει και μέσα? Αυτή είναι η ένοια του ελέυθερου λόγου και άποψεων για εσένα... μην πει κανένας κακό λόγο για τον Καραμανλή !!!ΜΠΡΑΒΟ!!!
    Όσο για τα τετράδιά μου, δεν σου απαντώ γιατί θα σε πικράνω... άνθρωπε...

  14. kirdou avatar
    kirdou 28/09/2009 01:47:02

    Η συσπειρωση της ΝΔ ανεβαινει διαρκως και το κυριοτερο στοιχειο ειναι οτι επιστρεφουν οι δυσαρεστημενοι που ειχαν παει στο πασοκ.....

  15. Σπύρος avatar
    Σπύρος 28/09/2009 01:52:44

    Kαλά ρε παιδιά δέν βλέπει κανείς πώς η διαφορά δεν αντιστρέφεται??
    Kάτω απο 4,5 μονάδες δεν πέφτει..

    • mareli avatar
      mareli @ Σπύρος 28/09/2009 04:15:10

      Ρε παιδιά η ALCO είχε πει 8 μονάδες διαφορά...
      Τι έγινε; Πως βρεθήκαμε ξαφνικά στις 4,5 μετά από 1 βδομάδα;
      Σαν πολλές εκπτώσεις δεν κάνετε κάποιοι... Για να προσέχετε λίγο...
      Θα ξυπνήσει το GAP και θα μας φλομώσει στις συνεντεύξεις στα κανάλια... μέχρι στιγμής δεν το τολμάει... Γιατί άραγε;

    • Αρχίδαμος avatar
      Αρχίδαμος @ Σπύρος 28/09/2009 10:59:25

      μολις ερθουν και τα πρασινα τσαρτερ τηε χαρας με τους παλινοστουντες μογγολους να ψηφιζουν δοτα, τοτε θα αυξηθει και αλλο η διαφορα. Ο τιραμολα προβλεπεται να το καψει. Ολοι στο τερζη στις 5 του οκτωβρη. Για μια ελλαδα πρασινη ορε παιδες

  16. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/09/2009 08:07:37

    Μια δυο ακόμη δηλώσεις, σε στυλ αυτών της Κατσέλη, και πάμε για νέο 2000 (απ`την ανάποδη όμως).

  17. ΠΕΤΡΑΝ avatar
    ΠΕΤΡΑΝ 29/09/2009 14:31:35

    ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΡΥΦΕΣ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΜΑΣ ΤΗΣ ΓΡΑΨΗ ΕΣΤΟ ΚΑΤΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ
    ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΜΩΣ ΑΝ ΓΙΝΙΤΑΝ ΕΚΛΟΓΕΣ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΘΑ ΕΠΕΡΝΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 150 ΨΗΦΟΥΣ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟΥΣ ΟΜΩΣ ΤΗΣ ΕΧΑΣΕ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 5 ΗΜΕΡΕΣ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΕΧΑΣΑ 22 ΨΗΦΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΝΕ ΑΣΤΟ ΠΑΝΤΟΣ ΟΧΙ ΓΙΩΡΓΑΚΗ