15/05/2009 21:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Καραμανλής στην Μπίλντερμπεργκ

Ο πρωθυπουργός θα απευθύνει απόψε χαιρετισμό στη Λέσχη Μπίλντερμπεργκ που συνεδριάζει στον Αστέρα Βουλιαγμένης. Κατόπιν αυτού, θεωρείται πολύ πιθανό ότι ο Γιώργος Παπανδρέου, επιστρέφοντας από την Κίνα το Σάββατο, θα πάει κι αυτός στο κλείσιμο των εργασιών. Οι επιφυλάξεις που υπήρχαν φαίνεται ότι ξεπεράστηκαν όταν διαπιστώθηκε ότι οι διεθνείς παρουσίες είναι πολλές και σημαντικές: Ο αναπληρωτής ΥΠΕΞ των ΗΠΑ Τζέιμς Στάινμπεκ, ο Ρίτσαρντ Χόλμπρουκ, ο Τούρκος υπουργός Οικονομίας Αλί Μπαμπατζάν, ο Ρομάνο Πρόντι, ο Καρλ Μπιλτ της Σουηδίας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 15/05/2009 21:31:47

    Είναι ένα πάρα πολύ καλό Photo opportunity για τον Belushi που παριστάνει τον Πρωθυπουργό. Η λέσχη σαν λέσχη ισχυρών είναι πλέον irrelevant.
    Τελικά αληθεύει ότι προεσκλήθη και η Φ. Γεννηματά φέτος; Γνωρίζει κανείς κάτι;

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 15/05/2009 21:32:10

    διόρθωση: προσεκλήθη

  3. naomo erectus avatar
    naomo erectus 15/05/2009 22:58:32

    το προβλημα ειναι:θα μιλησει και στον λαο του οποιου αποτελει εκτελεστικο οργανο κατα την λαικη κυριαρχια για το περιεχομενο και τα συμπερασματα των συνομιλιων?ρητορικο..
    γιατι την καρεκλα του κυβερνητη αυτος και οι λοιποι εκει την εχει παρει απο αυτους εδω και οχι εκεινους εκει.η μηπως οχι?...

  4. kanis avatar
    kanis 15/05/2009 23:36:27

    Τελικά ποιοί έλληνες δημοσιογράφοι παρίστανται;

  5. Το πνεύμα του Μάη avatar
    Το πνεύμα του Μάη 16/05/2009 00:04:53

    "Ελληνες" όπως λέμε Περιστεριώτες θες να πεις.

  6. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 16/05/2009 00:06:16

    Μόλις γύρισα από τη σύνοδο.

    Βαρετά σε γενικές γραμμές, ούτε μια καλή γκόμενα δεν έπαιζε και οι περισσότεροι είχαν βγεί στη βεράντα του ξενοδοχείου αντί να συζητήσουν. Από ότι μου είπε ο Γκάιτνερ όμως, η κρίση τελειώνει σύντομα. Μάζεψαν το χαρτί που ήθελαν και πάμε πάλι για μια φούσκα τα επόμενα 7-10 έτη.

    Κατά τα άλλα, οι Ευρωπαιοι παρευρισκόμενοι κανόνιζαν τα κονέ για τις Ευρωεκλογές ενώ οι Αμερικάνοι είχαν μαρκάρει στενά το Γκάιτνερ την ώρα που μιλούσε μαζι μου και έλεγαν " Who is that Greek with Gaitner?"

    Σε εκείνη τη φάση 2 ασφαλίτες με άρπαξαν και με πέταξαν έξω απο το ξενοδοχείο. Τώρα στέλνω αυτό το ποστ απο το Ασκληπειό Βούλας, γιατί ο Αβραμό έχει βάλει Γουάι-Φάι και μπορείς έστω καιμε σπασμενα πλευρά να χρησιμποιήσεις το παλμ τοπ.

    Τα μετρα ασφαλείας πάντως ήταν πολύ αυστηρά, κουνούπι δεν περνούσε μέσα...

  7. tiramola avatar
    tiramola 16/05/2009 00:14:20

    Περαστικά Ντουμπάι....
    Καθησιό και ξάπλα θέλουν τα σπασμένα πλευρα...
    Τι σου είπαν οι γιατροί?
    Είσαι σοβαρά?

  8. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 16/05/2009 00:18:10

    Ευτυχώς όχι, τη γλύτωσα φθηνά γιατί μολίς με χτυπούσαν εγώ φώναζα δυνατά " Πράσινη ανάπτυξη-πράσινη ανάπτυξη" και τότε κατάλαβαν ότι πρόκειται περι τρέλας. Και έτσι τη γλύτωσα.

    Είμαι ο πούστης Αντί-ΓΚΑΠικός!

  9. tiramola avatar
    tiramola 16/05/2009 00:28:01

    Είσαι εσύ...
    Ο Αρσέν Λουπέν ο ίδιος...

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/05/2009 00:38:07

    Ντουμπάι πρόσεχε μη σε ξεγελάσουν λέγοντάς σου ότι χρειάζεται και κλύσμα. Μη μασάς.

  11. tiramola avatar
    tiramola 16/05/2009 00:46:33

    Σιγά μην κάνουν κλύσμα στον νταμπλοουζιροου...
    Αυτη την στιγμή κάνει πλαστική γιατί τον αναγνώρισαν πράκτορες της CIA....

  12. ataktos avatar
    ataktos 16/05/2009 01:15:53

    Αν τους μίλησε όπως ομιλεί στη Βουλή φαντάζομαι η περισσότεροι που παραβρίσκονταν να εγκατέλειψαν την αίθουσα ..

  13. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 16/05/2009 11:54:44

    @Anonymous 4
    Με το να χώνεις το κεφάλι σου στο έδαφος για να επικυρώσεις την άγνοιά σου, δεν παύει η πραγματικότητα να υπάρχει. Τι θέλεις να σου γράψουμε για τις συζητήσεις σε μια σφηγγοφωλιά, που δεν αφήνουν ούτε κουνούπι ελεγχόμενο να μπεί μέσα;
    Ο strange attractor τα αποκάλυψε όλα. Είναι όλα irrelevant. Ήλθαν μόνο για να παίξουνε μπίλιες. Αφού σαν πολιτικοποιημένη φυσιογνωμία γνωρίζει καλά, ότι το αγαπημένο χόμπι των όλων των ισχυρότερων ανθρώπων του συστήματος είναι οι γκαζές. Που να βρούν χρόνο να ασχοληθούν με άλλα ππράγματα.
    Αλλά όπως εντόπισες έχει ο καιρός γυρίσματα. Όταν έλθουν οι συνέπειες όσων συζητήθηκαν, θα ακούσεις. Όχι από τους Ελληναράδες. Υπάρχουν και πιο πιστικοί. Εξ άλλου πάντοτε κάποιοι θα περνάνε καλά. Κουκουλοφόροι δεν υπήρχαν μόνο τον Δεκέμβρη, αλλά και την περίοδο της κατοχής.

  14. NTANTON avatar
    NTANTON 16/05/2009 12:01:50

    Γιατί να μην πάνε να ¨χαιρετήσουν¨ οι Καραμανλής και Παπανδρέου Junior όταν η διαπιστωμένα ισοπεδωμένη από την δεκαετία του 1960 (Jean-Luc Godard. ¨ Week End¨ ) ακοινώνητη- Κοινωνία δεν κατανοεί , ούτε είναι σε θέση να φράξει όλους δρόμους που οδηγούν προς την Βουλιαγμένη ;;; Τα γιαούρτια των ¨άναρχο-έτσι¨ εξαντλήθηκαν ενάντια στην ¨νόσο των χοίρων¨ ( τους ¨μπάτσους¨ ) και η ¨επανάσταση¨ του Δεκέμβρη ( η ¨Κομμούνα των Αθηνών¨ ) τερματίσθηκε με τα ¨μπαχαλοπαιχνίδια¨. Για φαντάσου το ¨σύστημα καταρρέει¨ και ο χείμαρρος των επαναστατικών εξελίξεων¨ έρχεται¨. Με άλλα λόγια ¨η νύχτα φεύγει το Johnny Walker έρχεται...¨



    Με την ευκαιρία η σωστή διαπίστωση -ανακοίνωση της ΚΟΑ του Κ.Κ.Ε. ( δεν με αφορά το ¨διαταύτα της¨, δηλαδή το ¨ψηφίστε μας¨ …) :



    «ΝΔ - ΠΑΣΟΚ αγκαλιά κι αντάμα με τα τσακάλια του ιμπεριαλισμού στη λέσχη Μπίλντερμπεργκ. Γύρνα τους την πλάτη…



    Τι συζητάνε - συνεχίζει η ανακοίνωση - όσοι παίρνουν μέρος στις συνεδριάσεις της Λέσχης το κρατάνε μυστικό. Δεν βγάζουν ανακοινώσεις. Οταν όμως κορυφαίοι εκπρόσωποι των μονοπωλίων και του ιμπεριαλισμού συνεδριάζουν, και μάλιστα κρυφά σαν κλέφτες, καταλαβαίνει καθένας ότι η μυστικότητα υπάρχει επειδή οι συζητήσεις των Μπίλντερμπεργκ αφορούν σχεδιασμούς σε βάρος των λαών. Ετοιμάζουν νέα χειρότερα μέτρα για τους εργαζόμενους»…



    http://www2.rizospastis.gr/page.do?publDate=14/5/2009&id=10965&pageNo=6&direction=1

  15. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 16/05/2009 12:08:35

    Είναι εξοργιστικό.

  16. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 16/05/2009 12:17:08

    @ΝΤΑΝΤΟΝ 15
    Τι θέλεις δηλαδή να ισχυριστείς, ότι η Ελλάδα κινδυνεύει από τον Κίσιγκερ και τον Χόλμπρουκ; Από τον Αφρικανό που πουλάει τσάντες μέσα στο σεντόνι στην Αιόλου κινδυνεύει. Γι αυτούς κάνανε τα παιδιά διαδήλωση. Κλείσανε δρόμους, συγκρουστήκανε με την αστυνομία. Η χώρα δαθέτει σοβαρές εθνικές δυνάμεις. Ρίξανε και τον Μακάριο για να θρηνούμε σήμερα τη μισή Κύπρο. Άντε αγόρασε κανένα βιβλίο του Πλεύρη ή το "Ο Αγών μου" για να μορφωθείς, που μας γράφεις για τον Ριζοσπάστη.

  17. αντικαθεστωτικος avatar
    αντικαθεστωτικος 16/05/2009 13:22:48

    μετά από αυτά οι ισχυρισμοί των pa(t)rr(i)ots περι Σόρος δεν είναι πλέον κάν συκοφαντίες ή γελοιότητες. είναι κατευθυνόμενες από τους ίδιους τους συνέδρους

    το 99% όσων κατέβηκαν τον δεκεμβρη κατέβηκαν ΚΑΙ για αυτά τα μασωνικά αίσχη.

    μποτίλια οτι θα γινόσουν απολογητής των μασώνων δεν το περίμενα. κρίμα. ήλπιζα σε φωτεινές σου εκλάμψεις. το σχόλιο σου στο 17 θα το υπέγραφα ως ειρωνεία στις αιτιάσεις των ψευδοπατριωτών. κρίμα

    για τον ντουμπάι, δεν τίθεται θέμα. δεν είναι σχολιαστής "κρεβατοκάμαρας"(οσον αφορά τη γνησιότητα). τον κόβω για μεροκαματιάρη της λέσχης για να κόβει βόλτες υμνώντας τον ολοκληρωτισμό του γούλφοβιτς και των πετρελαιοδολα΄ριων του βγνόπουλιυ, με την ελπίδα να μπερλουσκονιάσει. περαστικά του

    και τώρα, επιστροφή στην παγματικότητα. Απόψε έχει tτο καθεστώς σερβίρει SAKIS.

    Καλή αποβλάκωση

  18. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 16/05/2009 13:24:39

    Ola sto germaniko istologio
    al.les-schal.lundrauch
    kai 2 aktivistes ektos apo dimosiografo?
    etoimazetai kai to LAOS gia diamartyria?

  19. αντικαθεστωτικος avatar
    αντικαθεστωτικος 16/05/2009 13:34:01

    αλλενάκι

    ναι, οι του ΛΑΟΣ θα διαμαρτυρηθούν για την επιβολή της πρώην συνέδρου της λέσχης Νίκης Τζαβέλα στην κεφαλή του ευρωψηφοδελτίου τους, από τους ίδιους...

  20. αντικαθεστωτικος avatar
    αντικαθεστωτικος 16/05/2009 13:38:03

    ο jim tucker για την έλλειψη κάλυψης της συνεδρίασης αό τα ελληνικά ΜΜΕ, στην ιστοσελίδα που παρέθεσε το αλλενάκι:
    "οι μεγαλύτερες εφημερίδες της δύσης συμμετέχουν κάθε
    χρόνο επί 40 χρόνια ,ε την προυπόθεση να αποσιωπήσουν τα λεγόμενα των συνέδρων. και κρατούν αυτή την υπόσχεση"

    δεν συμπεριέλαβε το ΒΗΜΑ. αυτό δεν είναι μασωνικό.είναι της επανάστασης

  21. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 16/05/2009 13:38:41

    ειδήσεις από το πεδίο γράφει εκεί, έχει και στα αγγλικά αν δεν τα πας καλά με τα γερμανικά, διάβασέ το λινκ αυτό έχει ενδιαφέροντα νέα φρέσκα

  22. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 16/05/2009 13:40:35

    ¨αντικαθεστωτικέ¨ πολύ πετυχημένο το σχόλιο σου για την τοποθέτηση της ¨αντιπαγκοσμιακής¨ Ν. Τζαβέλα στο ψηφοδέλτιο του ¨αντιπαγκοσμιακού¨ ΛΑΟΣ...

    Μία άλλη είδηση για την σιγή νεκροταφείου στην Ελλάδα, σε σοβαρά γεγονότα.
    ============================================
    Βρετανός φωτορεπόρτερ καταγγέλλει την ελληνική αστυνομία

    Δημοσίευση: 16-05-2009 00:17 από Ομάδα TVXS
    ==============================================


    Ο Βρετανός κωμικός, Charlie Skelton, επισκέφθηκε την Αθήνα προκειμένου να καλύψει τη συνεδρίαση της λέσχης Μπίλντεμπεργκ, στην Αθήνα, για λογαριασμό της εφημερίδας Guardian. Μιλώντας στο infowars.com, καταγγέλλει τη στάση Ελλήνων αστυνομικών οι οποίοι των προπηλάκισαν.

    Περιγράφοντας τις σκηνές που εκτυλίχθηκαν έξω από τον Αστέρα Βουλιαγμένης, ο Skelton αναφέρει ότι καθώς τραβούσε φωτογραφίες περικυκλώθηκε από αστυνομικούς, ένας εκ των οποίων οπλοφορούσε.

    Όπως τονίζει, τον χτυπούσαν στον ώμο και του ζητούσαν τη φωτογραφική μηχανή. «Ένας από εσάς έχει όπλο, μου φωνάζετε, δεν καταλαβαίνω γιατί, τράβηξα μία φωτογραφία, είναι λίγο περίεργο όλο αυτό, τι συμβαίνει;», έλεγε χαρακτηριστικά ο Βρετανός στους Έλληνες αστυνομικούς.

    Εκείνοι του ζήτησαν να μπει στο περιπολικό και τον μετέφεραν στο αστυνομικό τμήμα. Εκεί του ζήτησαν να σβήσει τις φωτογραφίες, αλλά εκείνος αρνήθηκε. Τελικά η αστυνομία του επέτρεψε να φύγει.

    Η πρόθεση της Guardian ήταν να διακωμωδήσει τη σημασία του φόρουμ.

    Ωστόσο, ο Skelton επικοινώνησε με το infowars.com προκειμένου να προσελκύσει το ενδιαφέρον των συμβατικών Μέσων Ενημέρωσης. Κατά τη γνώμη του, τα ΜΜΕ θα έπρεπε να καλύψουν το γεγονός, επισημαίνοντας τον «περίεργο» ρόλο ανάλογων φόρουμ, ωστόσο, όπως επισημαίνει απουσίαζαν.
    ============================================


    Λιμουζίνες, μπλόκα στους δρόμους, αστυνομικοί με όπλα, η λέσχη Μπίλντεμπεργκ συνεδριάζει για 57η φορά, ωστόσο, κανείς δεν είναι εκεί , σημειώνει ο Skelton.

    =============================================

    http://www.tvxs.gr/v11761

  23. Hase avatar
    Hase 16/05/2009 15:36:10

    Προσπαθησα να στειλω σχολιο κατεπαναληψη αλλα δεν το παιρνει, ουτε ακομα με αλλο ψευδωνυμο, ουτε με αλλο μειλ, δεν ξερω γιατι. Ελπιζω να διορθωθει.

  24. Hase avatar
    Hase 16/05/2009 15:36:34

    Οπ τωρα το πηρε

  25. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 16/05/2009 15:40:38

    @αντικαθεστωτικός 18
    Αντικαθεστωτικούλη μου, ενώ σε έχω μέσα στην καρδιά μου, γιατί τα σχόλιά σου είναι από τα καλύτερα, αυτή τη φορά με απογοήτευσες λιγάκι. Δεν είσαι σε θέση να ξεχωρήσεις το σοβαρό από το αστείο, ακόμη και όταν η ειρωνεία είναι περισσότερο από χοντρή.
    Αλλά επειδή είσαι ενάντια στη μασονία, θα σε πάρω να πάμε να δούμε καμιά ταινία του Μπουνουέλ, για να ποτιστείς λίγο από το εαράκι του σουρεαλισμού.
    Παρ' όλα αυτά σε αγαπάω.

    Αμα τη δεις από ψηλά, μοιάζει η γη με ζωγραφιά
    μα εσύ την πήρες σοβαρά, μα εσύ την πήρες σοβαρά.

  26. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 16/05/2009 16:08:31

    @Anonymous 27
    Ρε φιλαράκι επανερχόσαστε στα ίδια και τα ίδια. Ζω 35 συνεχή χρόνια στη Γερμανία, είμαι γεροπαραλυμένος και δουλεύω με υπολογιστικά προγράμματα δέκα ώρες την ημέρα μπροστά στον υπολογιστή, οπότε το μυαλό μου γίνεται νερό. Εσύ στη θέση μου θα μίλαγες κινέζικα.
    Είμαι παντρεμένος με ασιάτισα και το παιδί μου μιλάει άπταιστα Ελληνικά, χωρίς να πάει ούτε μια μέρα στο Ελληνικό σχολείο.
    Δεν ισχυριστικά ποτέ ότι είμαι δάσκαλος ορθογραφίας. Θυρωρός και καθαρίστρια στο κρυφό σχολιό του Βερολίνου είμαι.

  27. αντικαθεστωτικος avatar
    αντικαθεστωτικος 16/05/2009 21:27:56

    μποτίλια γράψε λάθος. δικό μου. εντελήφθην