#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/04/2009 14:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Καραμανλής …ξεκουράστηκε

Σε σφοδρή (προεκλογική;) αντιπαράθεση των πολιτικών αρχηγών εξελίχθηκε η προ ημερησίας διατάξεως συζήτηση στη Βουλή για την εγκληματικότητα.


_____________________________________________________________________________________
Στην ομιλία του ο Κ. Καραμανλής:

- Παραδέχτηκε την αύξηση της εγκληματικότητας τα τελευταία χρόνια και χαρακτήρισε πολύ σοβαρό το πρόβλημα.

- Εξαπέλυσε διπλή επίθεση, φωτογραφίζοντας τον Αλ. Τσίπρα, με αφορμή τη δήλωση πως οι τράπεζες ασκούν τυφλή βία, αλλά και το ΠΑΣΟΚ, με αφορμή τη δήλωση Χρυσοχοΐδη ότι η Αθήνα έχει γίνει Καμπούλ.

- Υποστήριξε ότι η εξτρεμιστική δράση και το κοινό έγκλημα είναι συγκοινωνούντα δοχεία και κατήγγειλε την ύπαρξη ενός «ιδεολογικού ιστού», ο οποίος λειτουργεί προστατευτικά για τη βία και έφερε ως παράδειγμα τον περασμένο Δεκέμβρη.

- Έκανε ιδιαίτερη μνεία στο πανεπιστημιακό άσυλο, το οποίο τόνισε ότι παραβιάζεται κατάφωρα από ομάδες που το χρησιμοποιούν ως ορμητήριο βανδαλισμών και κλοπών.

- Ζήτησε να μην υπάρχει καμία ανοχή σε πράξεις βίας στο όνομα του «ψευτο - προοδευτισμού».

- Αναφέρθηκε στα επεισόδια του Δεκεμβρίου τονίζοντας ότι η κυβέρνηση δεν θα επιτρέψει την επανάληψη τέτοιων φαινόμενων.

- Επέκρινε την στάση κομμάτων που -όπως είπε- υποκινούν τις καταλήψεις.

Κάλυψε πλήρως την αστυνομία, λέγοντας ότι όπως και αν αντιδρά γίνεται στόχος
Προανήγγειλε θεσμικές πρωτοβουλίες σε επίπεδο κοινοβουλευτικής επιτροπής και σύσταση Συμβουλίου  Εθνικής Πολιτικής για την Εσωτερική Ασφάλεια.

Επεσήμανε την αυξημένη συμμετοχή των αλλοδαπών στην εγκληματικότητα, τονίζοντας, ωστόσο, ότι δεν πρέπει να υπάρξει ταύτιση των μεταναστών με το έγκλημα. «Η Ελλάδα είναι φιλόξενη χώρα, αλλά έχει νόμους που ισχύουν για όλους» υπογράμμισε και πρόσθεσε ότι η κυβέρνηση δεν θα δεχτεί ανεξέλεγκτα κύματα μετανάστευσης.


_____________________________________________________________________________________________
Ο Γιώργος Παπανδρέου εξαπέλυσε οξύτατη επίθεση στην κυβέρνηση και τον πρωθυπουργό προσωπικά και είπε μεταξύ άλλων :

«Η κυβέρνηση φέρει ακέραια την ευθύνη για την ανασφάλεια των πολιτών, έχοντας αποτύχει σε τρία μέτωπα: Σε κείνο της ισονομίας και ισοπολιτείας, σε κείνο της κοινωνικής αλληλεγγύης και συνοχής και στο καθαρά υπηρεσιακό». «Αποτύχατε, δημιουργώντας ανομία». «Αδυνατείτε να αποτρέψετε φαινόμενα βίας». «Κερδίσατε τις εκλογές με σημαία την επανίδρυση του κράτους - φεύγετε, έχοντας διαλύσει κάθε έννοια ευνομούμενης πολιτείας».

Τόνισε επίσης ότι το κοινό και οργανωμένο έγκλημα αυξάνεται με γεωμετρική πρόοδο εξαιτίας της κυβερνητικής πολιτικής και επέκρινε τον πρωθυπουργό γιατί δε δέχτηκε την πρόταση του ΣΥΡΙΖΑ για σύσταση διακομματικής επιτροπής για την αναδιάρθρωση της αστυνομίας.

Απευθυνόμενος τέλος στον πρωθυπουργό, ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης είπε «Δεν ξέρω αν είστε πραγματικά κουρασμένος, ξέρω όμως ότι η κοινωνία κουράστηκε από την ανικανότητα σας, ήρθε η ώρα να μιλήσει ο λαός», διατυπώνοντας ακόμη μια φορά το αίτημα του για πρόωρες εκλογές.

Η κ. Α. Παπαρήγα επεσήμανε από την πλευρά της ότι τα μέτρα της κυβέρνησης οδηγούν στην στρατικοποίηση της εσωτερικής ασφάλειας, η οποία όπως ανέφερε συνδέεται με τις διάφορες μορφές πάλης που χρησιμοποιεί το λαϊκό κίνημα. Επίσης, έστρεψε τα πυρά της στο ΠΑΣΟΚ.

Ο Αλέκος Αλαβάνος τάχθηκε κατά της ποινικοποίησης της κουκούλας και κατηγόρησε τον κ. Καραμανλή για δημαγωγική εκμετάλλευση των κινητοποιήσεων του Δεκεμβρίου "με στοχο να καλλιεργήσει αίσθημα φόβου".

"Γελοίο δεν είναι το μέτρο για την κουκούλα, γελοίο είναι να υπερασπίζεσαι τους κουκουλοφόρους", είπε ο Γιώργος Καρατζαφέρης. Ζήτησε επίσης να τεθεί όριο για τους λαθρομετανάστες που μπορεί να δεχτεί η χώρα μας. Όπως είπε μάλιστα, "οι πολίτες περισσότερο φοβούνται και λιγότερο πεινάνε".

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 08/04/2009 14:33:17

    Του πήρε 5 χρόνια του Μπελούσι να καταλάβει ότι έχουμε πλέον άγρια εγκληματικότητα. Τώρα θα ρίξει μερικές βερμπαλιστικές κορώνες εν όψει εκλογών και όλα καλά... Όλοι τους άλλωστε προστατεύονται με δικά μας έξοδα και ζουν σε καθεστώς εικονικής πραγματικότητας. Εμείς τι κάνουμε; Πως θα προστατευτούμε από τα πάσης φύσεως κακοποιά στοιχεία που έκαναν την Ελλάδα καταφύγιο εγκληματιών;

  2. Μηδενική Ανοχή avatar
    Μηδενική Ανοχή 08/04/2009 14:40:50

    Καλά τα είπε ο κουρασμένος. Το θέμα είναι αν θα έχουμε σύνδεση της θεωρίας με την πράξη ή θα μείνουμε πάλι στα λόγια. Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία...(ή απλά παρατείνει το μαρτύριο όπως είχε πεί και γερμανός φιλόσοφος).

  3. Μηδενική Ανοχή avatar
    Μηδενική Ανοχή 08/04/2009 14:46:37

    @4 Εδώ μέχρι και ο κυρ Αλέκος αναγνώρισε ότι υπάρχει πρόβλημα εγκληματικότητας. Επανέλαβε,βέβαια, και τα γνωστά τα δικά του, αλλά για να αναγνωρίζει πρόβλημα εγκληματικότητας μέχρι και ο Μεγαλέκος του ΣΥΡΙΖΑ φαντάσου πού φτάσαμε!

  4. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 08/04/2009 14:54:24

    Είναι φοβερό ηγέτης συντηρητικού κόμματος να εγκαλείται για ζητήματα ασφάλειας, καλά τα λέει η "Μηδενική ανοχή". Αλλά νομίζω, πάλι καλά θα τα κατάφερε στην κοκορομαχία ο ΚΚ, είναι ο καταλληλότερος.

  5. Smash Direct avatar
    Smash Direct 08/04/2009 15:04:41

    Μηπως πρεπει να αρχισουμε να τον λυπομαστε τον ''ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟ''???Ο ανθρωπος ταχει χαμενα...Για ποια μηδενικη ανοχη και κουραφεξαλα μας μιλαει??Ταχει κανει μπαχαλο και ζητα και ρεστα και απο πανω?? Μεδενικη ανοχη δεν μας ελεγε και για τα σκανδαλα τα οποια ολα μα ολα ταχει κουκουλωσει???Ειναι ο χειροτερος πρωθυπουργος που εχει περασει , χειροτερος και απο τον Μητσοτακη και εχει το θρασος και μιλαει για ηθικη και μπλα-μπλα ....Ας σταματησω εδω.....

  6. Ανωνυμος avatar
    Ανωνυμος 08/04/2009 15:04:57

    Μην το κουράζετε πολύ λεβέντες. Ο Αλαβάνος και ο ΣΥΡΙΖΑ φταίνε για ότι συμβαίνει στην Ελλάδα.
    Μήπως είναι προτιμότερο να το έχετε υπέρτιτλο σε κάθε θέμα για να είστε εντάξει και...με τη συνείδησή σας

  7. Orestios avatar
    Orestios 08/04/2009 15:48:10

    Α, ρε GAP αθάνατε!
    Πάλι το μυαλό του σε εκλογές, αποχωρήσεις κυβερνήσεων και τα λοιπά γνωστά. Πρόσθεσε και λίγο από καθαρό σοσιαλισμό για ξεκάρφωμα. Έλαμψες GAP!

  8. tiramola avatar
    tiramola 08/04/2009 15:55:50

    Μάλιστα...
    Ο πανίσχυρος Καραμανλής φοβάται τον Αλαβάνο , τον φούφη του 3%...που έχει και σπιταρώνα...
    Για αυτόν που έγραψε για τον Καρατζαφέρη σε άλλο ποστ , θα του πω ότι οι "ανώνυμοι" έχουν αμνησία...
    Πολλόι από αυτούς είναι σε διατεταγμένη υπηρεσία...
    Κάποιοι άλλοι κάνουν μόνο πλακίτσα για να μην εκδηλωθούν...
    Κάποιοι άλλοι ανακουφίζονται που επιτέλους επανήλθε φουριόζος...
    Και η μηδενική ανοχή(????) ανακαλύπτει ότι τα είπε καλά...
    Χούκοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο είσαι εδώ?

  9. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 08/04/2009 16:13:26

    Κάποιος να του μιλήσει του κουρασμένου Μπελούσι για το ΓΚΕΡΙΑΤΡΙΞ. Ή ας πάει βόλτα κατά Ομόνοια μεριά μπας και τον στρώσουν οι Τσετσένοι....

  10. Θύμα avatar
    Θύμα 08/04/2009 16:53:32

    Ευθεία επίθεση στον Αλαβάνο πρώτα φορά κάνει ο καταλληλότερος. Οι λόγοι είναι προφανείς όταν έρθει η ώρα που θα έχει 150 να έχει την στήριξη του Καραντζαφύρερ.

  11. zapata avatar
    zapata 08/04/2009 17:56:50

    να χαρώ εγώ πατριώτη, να χαρώ εγώ εθνικιστή, να χαρώ εγώ λεβέντη που θα φτάσει στην κόκκινη μηλιά και μέσα στη βουλή απέδειξε πως δεν ξέρει ούτε τι λέει ο τέταρτος στίχος της πρώτης στροφής του ... εθνικού ύμνου... όξω καρατζαφέρηδες...

  12. zapata avatar
    zapata 08/04/2009 17:59:54

    ανώνυμε??? δεν θα σχολιάσεις????

  13. matakis avatar
    matakis 08/04/2009 18:05:18

    ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΡΕΖΙΛΙΚΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΗΣ Κ.Ο. ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ

    Τέτοιο ρεζιλίκι για αρχηγό πολιτικού κόμματος δεν έχει ξαναγίνει! Ο Αλέκος Αλαβάνος δεν ήξερε τον εθνικό ύμνο μέσα στην βουλή!!! Και χαρακτήρισε ακραίο τον Διονύσιο Σολωμό. Του φταίει ο Σολωμός που ο Αλαβάνος δεν ήξερε τον εθνικό ύμνο.

    Στην συζήτηση για την ασφάλεια ξέρετε τι είπε και έγινε ΡΕΖΙΛΙ μέσα στο κοινοβούλιο;

    "Ο Σολωμός ήταν ακραίος που είπε για τον εθνικό ύμνο κ.Πρωθυπουργέ, τον οποίο εθνικό ύμνο πιστεύω ότι γνωρίζετε: "σὲ γνωρίζω ἀπὸ τὴν ὄψι, ποῦ μὲ βία μετράει τὴν γῆ". Με λίγα λόγια ήθελε να πει ότι με την βία μετράει την γη.

    Τον λόγο πήρε ο Γιώργος Καρατζαφέρης που τον έκανε...σκουπίδι. Να ανοίξει η γη να τον καταπιεί:

    "κ.Αλαβάνε επειδή μπορεί να ακούει κόσμος και μαθητές και δεν ξέρετε τον εθνικό ύμνο, ο εθνικός μας ύμνος λέει βια και όχι Βία. Δεν εννοεί την βία αλλά την βιασύνη. Που με βιασύνη μετράει την γη. Καλό είναι να γνωρίζουμε τον εθνικό μας ύμνο"!!!

    Αυτό έγινε σήμερα μέσα στην βουλή.

    Ντροπή και ξεφτίλα για τους εθνοπατέρες μας.

    (http://troktiko.blogspot.com/2009/04/blog-post_2542.html)

  14. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 08/04/2009 18:27:32

    Μα βλεπεις οτι οι Αλαβανιστες και σια,εχουν καλα ποστα ,εχουν και βοηθεια σε καποια θεματα απο κκε και ιδιως την Κανελη,που την τρεμουν ολοι,και γινεται το τζερτζελο.

  15. christos avatar
    christos 08/04/2009 18:28:24

    Το ΠΑΣΟΚ αρνήθηκε την ψήφο στους ομογενείς μας...ταυτόχρονα:



    Ο αρχηγός του ΠαΣοΚ....τρέχει στη Χιλή και τις ΗΠΑ διότι θέλει να έχει η Ελλάδα λόγο για τα προβλήματα του κόσμου, αλλά....αρνείται στους Έλληνες του κόσμου να έχουν λόγο για τα προβλήματα της Ελλάδας.

    Ο κ Παπανδρέου υπόσχεται στους αλλοδαπούς αυτής της ταλαιπωρημένης χώρας μας το δικαίωμα ψήφου;

    Δηλαδή να έχει δικαίωμα ψήφου ο κάθε Αφγανός, Πακιστανός, κλπ και να μην έχουν οι ΕΛΛΗΝΕΣ ομογενείς;
    Tα γεγονότα με τις ψηφοφορίες στα εσωτερικά του ΠΑΣΟΚ, τα..."μέλη" , και οι μεταφορές αλλοδαπών με πούλμαν προκειμένου να ...ψηφίσουν, όπως έχουν καταγγείλει μέσα από το ίδιο το ΠΑΣΟΚ, σε συνάρτηση των όσων έχει υποσχεθεί σε επίσημες ομιλίες του και συνεντεύξεις ο κ. Παπανδρέου περί δικαιώματος των αλλοδαπών να ψηφίζουν, αποδεικνύουν ότι...κάτι δεν πάει καλά στην χώρα μας.

    Από πότε ο Έλληνας της Διασποράς αποτελεί μίασμα και...ύβρις;

    Δυστυχώς δεν βλέπω κανέναν σκεπτόμενο πολίτη να αντιδρά.

  16. mikrh_loulou avatar
    mikrh_loulou 08/04/2009 19:01:00

    βρε ανόητε...ο Καρατζαφέρης έκανε το λάθος...ανόητε...

  17. Μηδενική Ανοχή avatar
    Μηδενική Ανοχή 08/04/2009 19:23:04

    Πήγαν για μαλλί και βγήκαν κουρεμένοι Καρατζαφέρης και troktiko.

  18. Μηδενική Ανοχή avatar
    Μηδενική Ανοχή 08/04/2009 19:27:35

    Και ήδη άρχισε να αναπαράγεται η σαχλαμάρα.

    Διαβάστε τον εθνικό ύμνο από το site της Προεδρίας της Δημοκρατίας για να μην έχουμε και άλλα...δράματα περί βίας και βιάς.
    http://www.presidency.gr/ethn_Ymnos.htm

  19. Orestios avatar
    Orestios 08/04/2009 19:35:26

    Το καλύτερο είναι να ακούσει κανείς το GAP να μιλά από το βήμα. Δεν πείθει ούτε 5χρονο. Πόσο λίγος είναι! Και το χειρότερο είναι που προσπαθεί να το παίξει, και καλά, εκνευρισμένος. Κανονική κωμωδία.
    Έτσι εξηγείται που δεν τον παίρνουν στα σοβαρά όλοι οι ξένοι ηγέτες.

  20. ΑΓΡΑΠΤΑ avatar
    ΑΓΡΑΠΤΑ 08/04/2009 19:49:14

    @7
    Σχετικα με το δικαιωμα ψηφου των ελληνων του εξωτερικου.
    Μαλλον δεν εχεις καταλαβει το θεμα!
    Με ποια λογικη ελληνες ΜΟΝΙΜΟΙ κατοικοι καποιας αλλης χωρας (εκει φορολογουνται, εκει ζουν, εκει ειναι τα προβληματα τους) θα καθορισουν την κυβερνηση της χωρας στην οποια ζουμε και υποφερουμε εμεις?
    Δεν καταλαβαινεις τι ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ ειναι αυτος?
    Η ΝΔ το προωθει αυτο οπως και την ψηφο των ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ για να ανακατεψει την τραπουλα.
    Αλλα δεν προλαβαινει!

  21. ΑΓΡΑΠΤΑ avatar
    ΑΓΡΑΠΤΑ 08/04/2009 19:54:47

    @27
    Η κωμωδια δυστυχως εγκειται στο θρασος του ΚΑΚ να παρουσιαζεται με εκνευρισμενο υφος!
    Προφανως δεν εχει παρει χαμπαρι οτι τον εχει παρει χαμπαρι και η κουτση Μαρια. Ακομα και στα νηπιαγωγεια κυκλοφορουν ανεκδοτα για τον κουρασμενο απο το playstation.

  22. christos avatar
    christos 08/04/2009 19:55:12

    Oι κουκουλοφόροι του Αλαβάνου απαιτούν: όχι δακρυγόνα όχι ΜΑΤ αφήστε μας να τα σπάσουμε ελεύθερα και δημοκρατικά...ως προοδευτικοί...θέλουμε το καλό σας...
    αχ Ελλάδα...αγελάδα...

  23. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 08/04/2009 20:00:55

    Ο ΓΑΠ (Γκαμπ) κατηγορεί τον Μπελούσι για την ανομία στη χώρα!!!! Τι λέτε ρε παιδιά.
    Προφανώς όταν έρθει αυτός στα πράγματα θα διορίσει τη Φώφη ή την Καραχασάν ή την Ματσούκα ή έστω την Καιλή και αυτομάτως θα εξαφανισθούν οι Αφγανοί και Γεωργιανοί χατζαροφόροι…. Και όλα θα είναι τέλεια, και θα χαίρεται ο κόσμος και θα χαμογελάει πατέρα…. Ουστ.

  24. Orestios avatar
    Orestios 08/04/2009 20:01:57

    @32
    Η εξωτερική πολιτική του ΠΑΣΟΚ συνοψίζεται από τις δηλώσεις του αντιαμερικανού εκπροσώπου τύπου.
    "Η θέση η δική μας είναι απολύτως σαφής, ότι προφανώς μετέχοντας σε διεθνείς Οργανισμούς, έχουμε υποχρεώσεις και δικαιώματα. Στο πλαίσιο αυτό, θα συζητήσουμε και τις πιο ειδικές μας υποχρεώσεις, στη συγκεκριμένη παρουσία μας, στη συγκεκριμένη χώρα (Αφγανιστάν)"
    Σαν να ακούω την Ντόρα.

  25. Θύμα avatar
    Θύμα 08/04/2009 20:19:50

    @ 27 Orestios επειδή τυχαίνει να παρακολουθώ συνέχεια τις συνεδριάσεις της βουλής όταν μιλάνε οι αρχηγοί τον GAP δέν τον έχω δεί ποτέ εκνευρισμένο ιδέα σου είναι. Εκνευρισμένος είναι μόνιμα ο αρχηγός σου αυτό είναι το πιό εξοργιστικό, είναι εκνευρισμένος και συνέχεια επιθετικός ενώ θα έπρεπε να είναι απολογούμενος γιατί αυτός έχει την εξουσία στα χέρια του τα τελευταία χρόνια άρα αυτός είναι ο κυρίως υπεύθυνος για οτιδήποτε στραβό έγινε.

  26. Orestios avatar
    Orestios 08/04/2009 20:24:52

    @ 36
    Είπα προσπαθεί να το παίξει. Να δείξει πως έχει κορυφωθεί μέσα του η αγωνία για την Ελλάδα, αφού αισθάνεται ο ίδιος ΣΑΝ Έλληνας.

  27. Θύμα avatar
    Θύμα 08/04/2009 20:32:54

    @38 Orestios κι'όμως στον μέσο Έλληνα που έχει δυσκολέψει σημαντικά η ζωή του τα τελευταία χρόνια δέν του αρέσει καθόλου αυτή η εικόνα και θα δώσει την απάντηση του στις εκλογές.

  28. Orestios avatar
    Orestios 08/04/2009 20:34:40

    @ 39
    Βάζεις το χέρι σου στη φωτιά?

  29. ΑΓΡΑΠΤΑ avatar
    ΑΓΡΑΠΤΑ 08/04/2009 20:35:02

    @ 38
    Καλα τα λες! Αξιος συνεχιστης της καφριλας και του λαικισμου που διακατεχει την βασιλοχουντικη παραταξη σε ολη την συγχρονη ελληνικη ιστορια!
    Ετσι ακριβως ο Τρικουπης ηταν ανθελληνας, ο Βενιζελος Εβραιος προδοτης και παει λεγοντας!
    Δεν ντρεπεσαι καθολου?
    Τελειωσαν οι εποχες που χρειαζοταν χαρτι φρονηματων!

  30. christos avatar
    christos 08/04/2009 20:36:41

    @ 34
    τι λες ρε παιδί μου...τόσα πολλά προβλήματα;
    Ο γιος του Βούτση πχ...δεν μπορούσε να κοιμηθεί τα βράδια από τα προβλήματα...α τότε να τα σπάσουν όλα...προοδευτικά....
    αχ Ελλάδα αγελάδα...

  31. Orestios avatar
    Orestios 08/04/2009 20:36:45

    @ 41
    Δικά του λόγια είναι πατριώτη!
    Μόνος του τα είπε το GAP. Είδες τι λέει όταν δεν διαβάζει κείμενο?

  32. Θύμα avatar
    Θύμα 08/04/2009 20:39:33

    @ 40 Orestios ναί γιατί πιστεύω οτι εγώ και οι άνθρωποι με τους οποίους συναναστρέφομαι εκπροσωπούν τον μέσο Έλληνα.

  33. ΑΓΡΑΠΤΑ avatar
    ΑΓΡΑΠΤΑ 08/04/2009 20:39:47

    @ 43
    Κανεις δεν αμφιβαλλει οτι ο ΓΑΠ δεν το "εχει" το αθλημα αλλα εσυ τον εκρινες ως ΜΗ ελληνα.
    Αυτο ειναι απαραδεκτο!

  34. christos avatar
    christos 08/04/2009 20:40:11

    @41
    για να καταλάβω...δηλαδή...βάζεις δίπλα στον Τρικούπη και τον Βενιζέλο...στο ίδιο επίπεδο δηλαδή...και τον...ΓΑΠ;
    Πάει λάλησαν οι ΠΑΣΟΚΟΙ...

  35. Orestios avatar
    Orestios 08/04/2009 20:41:04

    @ 39
    Επίσης ο μέσος έλληνας είναι στατιστικό εύρημα, δεν υπάρχει. Δυστυχώς για σένα, επικοινωνώ καθημερινά με πολύ κόσμο και δεν έχω ακούσει να παραπονούνται για τα οικονομικά τουλάχιστον.

  36. ΑΓΡΑΠΤΑ avatar
    ΑΓΡΑΠΤΑ 08/04/2009 20:42:17

    @46 christos
    Εσενα θα σε βαλω διπλα στους αναλφαβητους!
    Φυσικα και δεν συγκρινω τον ΓΑΠ με αυτους.
    Συγκρινω την σταση των δεξιων διαχρονικα!
    Do you speak Greek?

  37. Orestios avatar
    Orestios 08/04/2009 20:44:31

    @ 45
    Δεν χρησιμοποίησα το ΜΗ αλλά το ΣΑΝ. Αν δεν μπορείς να διακρίνεις την διαφορά, τι να πω?

  38. ΑΓΡΑΠΤΑ avatar
    ΑΓΡΑΠΤΑ 08/04/2009 20:45:46

    @ 49
    Καλα κρασια! Ας σε κρινουν οι υπολοιποι.

  39. Orestios avatar
    Orestios 08/04/2009 20:46:36

    @ 50
    Τουλάχιστον θα ξέρουν καλύτερα ελληνικά και δεν θα συμπεριφέρονται σαν ημιμαθείς.

  40. ΑΓΡΑΠΤΑ avatar
    ΑΓΡΑΠΤΑ 08/04/2009 20:49:26

    @ 51
    θα προσθετα οτι δε θα συμπεριφερονται υπεροπτικα και ως καφροι ΣΑΝ τη χαρη σου!

  41. Θύμα avatar
    Θύμα 08/04/2009 20:51:30

    @ 47 Orestios με τί όρεξη ένας ψηφοφόρος στην Β' Αθηνών ας πούμε που έχει μαζευτεί η μισή Ελλάδα θα ρίξει στην κάλπη ένα ψηφοδέλτιο που θα περιλαμβάνει το όνομα Αργύρης Ντινόπουλος?

  42. christos avatar
    christos 08/04/2009 20:57:55

    @48
    είναι γεγονός πως με καθήλωσες με την ενέργεια σου να με βάλεις δίπλα στους αναλφάβητους...
    Συγκρίνεις την στάση των δεξιών(αποβρασμάτων αν κατάλαβα καλά) διαχρονικά απέναντι στους Τρικούπη-Βενιζέλο-ΓΑΠ...αλλά εσύ σαν μορφωμένος προοδευτικός που είσαι...δεν τους συσχετίζεις...δεν θεωρείς πως τους βάζεις στο ίδιο επίπεδο...απλός έτυχε...μα γιατί ο ΓΑΠ θα γίνει με την ψήφο σου ο επόμενος πρωθυπουργός...
    avanti popolo...

  43. ΑΓΡΑΠΤΑ avatar
    ΑΓΡΑΠΤΑ 08/04/2009 21:00:20

    @ 56
    Εξακολουθεις να κανεις πως δεν καταλαβαινεις.
    Καληνυχτα!

  44. Orestios avatar
    Orestios 08/04/2009 21:01:55

    @ 53
    Αυτό είναι θέμα του κάθε ψηφοφόρου. Δεν είναι ούτε δικό μου, ούτε δικό σου, εκτός αν ψηφίζεις σε αυτή την περιφέρεια και μιλάς για τον εαυτό σου. Θεωρώ ότι ως ενήλικες οι περισσότεροι ψηφοφόροι έχουν την ικανότητα να διακρίνουν την συμφέρουσα πρόταση μιας και η πολιτεία εμπιστεύεται την κρίση τους.

  45. Orestios avatar
    Orestios 08/04/2009 21:03:41

    @ 57
    Παραδώσου κι εσύ στην κρίση των αναγνωστών.

  46. christos avatar
    christos 08/04/2009 21:03:52

    @57
    καληνύχτα

  47. Orestios avatar
    Orestios 08/04/2009 21:17:02

    @ 61
    Πες τα στον ΑΓΡΑΠΤΑ.

  48. osaperas avatar
    osaperas 08/04/2009 21:28:32

    Γελοίο δεν είναι το μέτρο για την κουκούλα, γελοίο είναι να υπερασπίζεσαι τους κουκουλοφόρους“, είπε ο Γιώργος Καρατζαφέρης.

    Λογική ¨είναι η τοποθέτηση του Καρατζαφέρη. Με δεδομενο ότι το ¨"σοβαρό" για το Καρατζαφέρη είναι ο Άδωνις και η Μανωλίδου, μοιραία το αντίθετο αυτού είναι το "γελοίο.

  49. Orestios avatar
    Orestios 08/04/2009 21:32:04

    @ 64
    Αγραπτα σε λένε?

  50. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 08/04/2009 21:43:08

    Orestie γιατι σχολεισαι επι παντος επιστητου με συνεπεια ολοι να σε εχουν κανει ρομπα??Δεν αντιλαμβανεσαι οτι εχεις καταβει και το τελευταιο σκαλι της αναξιοπιστιας........

  51. Orestios avatar
    Orestios 08/04/2009 21:44:44

    Έλα Skorpie να ανεβάσεις το επίπεδο στα ουράνια!

  52. tiramola avatar
    tiramola 08/04/2009 21:45:09

    Ο Αλαβάνος του ...αντε 5% που "δεν καταδικάζει την βία" , 200 κουκουλοφόροι (στα διαλείμματα συναγελάζονται με τους διώκτες τους) και το πανεπιστημιακό άσυλο είναι οι βασικοί υπεύθυνοι για την αύξηση της εγκληματικότητας...

    Στην επιφάνεια και η συμφωνία συγκάληψης παραβατικής συμπεριφοράς υπουργού από επιχειρηματία και εισαγγελέα "να το αφήσουμε για αργότερα" για το καλό της παράταξης...
    Ο δε επιχειρηματίας από το 2004 και μετά απέκτησε 11 πλοία , ενώ πριν διέθετε μόνο 1.
    Πάρα πολύ "άξιος" απεδείχθει αφού ,εκμεταλευόμενος την δυνατότητα που σου δίνει ο "υγιής" ανταγωνισμός να ξεδιπλώσεις το ταλέντο σου , έγινε εφοπλιστάρα...

    Και ο Ορέστιος αγωνίζεται να σώσει την Ελλάδα....

  53. Orestios avatar
    Orestios 08/04/2009 21:47:43

    @ 67
    Ανώνυμε, μίλα καλύτερα με τον άγραπτα για το άλυτο θέμα που έχετε με το σύμπλεγμα κατωτερότητάς σας. Δεν έχω χρόνο να σας το λύσω. Νομίζω θα κάνετε κάποια δουλειά κοιτώντας ο ένας το είδωλό του στον άλλο.

  54. Orestios avatar
    Orestios 08/04/2009 21:51:23

    @ 70
    Που είσαι tiramola? Καιρό έχουμε να τα πούμε.
    Είδες πόσο γρήγορη ανέλιξη έχουν κάποιοι. Σαν έναν Κοσκωτά, καλή ώρα, που από το πουθενά εμφανίστηκε ή σαν κάποιους άλλους από τα πράσινα λημέρια, ονόματα δεν λέμε και υπολήψεις δεν θίγουμε. Από τα χαμηλά στα ψηλά.

  55. babis lazarou avatar
    babis lazarou 08/04/2009 21:51:31

    ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΜΑΣ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝΑΙ ΛΥΠΗΡΟ. ΜΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΘΕΙΟ ΑΛΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ.ΤΟ Π Η Δ Η Μ Α ΤΟ ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΚΑΚΟ? ΚΑΛΟ ΟΤΑΝ ΠΗΔΑΝ ΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ π.χ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ ΡΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ.ΚΑΙ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΠΛΕ ΠΗΔΗΜΑ.ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ. ΜΑ ΤΟ ΠΗΔΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟ.ΚΑΙ ΜΠΛΕ ΚΑΙ ΠΡΑΣΙΝΟ.ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΚΟ.

  56. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 08/04/2009 21:57:09

    @ 69 Γεια σου Orestie με τα ουρανια επιπεδα σου!!!!Ευτυχως που εχουμε εσενα και μας ανεβαζεις!!Συνεχισε μεγαλε......

  57. Orestios avatar
    Orestios 08/04/2009 21:59:38

    Έλα παρέα Skorpie! Κάνουμε φοβερό ντουέτο. Στην μαρκίζα πρώτο όνομα εσύ. Με μεγάλα γράμματα, πράσινα. Όπως και να το κάνουμε είσαι top.

  58. Orestios avatar
    Orestios 08/04/2009 22:01:03

    @ 75
    Για να το λές κάτι θα ξέρεις περί ΚΕΝΟΤΗΤΑΣ.

  59. osaperas avatar
    osaperas 08/04/2009 22:03:34

    @75
    Είσαι λάθος. Μπορεί να μην συμφωνείς με τον Ορέστιο όπως και εγώ δεν συμφωνω αλλά είναι παλιός εδώ και έχει αφήσει το στίγμα του. Λέει τις απόψεις του και δεν προβοκάρει. Δεν μπορείς να τον χαρακτηρίζεις με αυτόν τον τρόπο

  60. tiramola avatar
    tiramola 08/04/2009 22:10:00

    Γειά σου Ορέστιε , και εγώ χαίρομαι που σε διαβάζω.
    Παρέα με τον καταλληλότερο ξεκουραζόσουν και συ?

  61. Orestios avatar
    Orestios 08/04/2009 22:12:55

    Ναι, στην Χιλή μαζί. Αν και μας χάλασε το αεροπλάνο. Στο τσάκ μόνο μια φωτό με τον αντιπρόεδρο και μετά για greek night στα πέριξ. You know....

  62. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 08/04/2009 22:13:32

    @ 76 Ευχαριστω orestie για τα καλα σου λογια .Πρεπει να ομολογησω οτι εξακολουθω να πιστευω οτι εισαι μεγαλος !!
    @78 osaperas .Ανακαλω τα περι ρομπας αλλα δεν νομιζεις και εσυ οτι ο λογος ολων μας πρεπει να ειναι ποιο σοβαρος και ποιο περιεκτικος ανεξαρτητα εαν συμφωνουμε η οχι μεταξυ μας???

  63. osaperas avatar
    osaperas 08/04/2009 22:24:32

    @81 συμφωνώ σε πολλά. Αλλά για εμένα το μίνιμουμ σε μία συζήτηση είναι να μην βριζόμαστε και να μην προβοκάρουμε ο ένας τον άλλον. Από κει και πέρα το "σοβαρός και περιεκτικός λόγος" είναι και υποκειμενίκό. Εγώ πολλές είχα τη γνώμη ότι είπα κάτι "σοβαρό" αλλά κανείς δεν μου έδωσε σημασία. Και μάλλον δεν ήταν σοβαρό αυτό που είχα πει. Ή δεν ήταν για τους άλλους.

  64. osaperas avatar
    osaperas 08/04/2009 22:26:21

    @82........

  65. Orestios avatar
    Orestios 08/04/2009 23:03:29

    @ 85
    Καλή η προσπάθειά σου να μας δείξεις πως γνωρίζεις και κάποιες λέξεις. Συγχαρητήρια για τις ανώτερες σπουδές!

  66. Orestios avatar
    Orestios 08/04/2009 23:43:42

    Προς κάθε ανώνυμο παρτάλι
    Όταν θα μπορέσετε να αντιπαρατεθείτε με επιχειρήματα και αναφορές σε θέματα που αφορούν το GAP, τότε θα σταματήσω να σας λοιδορώ. Δυστυχώς για εσάς είναι εμφανής η ανεπάρκειας σας για σύνταξη μιας, έστω και απλής, πρότασης. Ευτυχώς για τους υπολοίπους, που έχουν μνήμη και κρίση, να μπορούν να αναγνωρίζουν την απεραντοσύνη της ανεπάρκειάς σας. Κι ας μην σας το λένε από ευγένεια. Μέχρι τότε θα έρχεστε αντιμέτωποι με τις πρώιμες άμυνες σας.

  67. Πυροπαθής avatar
    Πυροπαθής 08/04/2009 23:48:34

    Ο Καρατζαφέρης κατακεραύνωσε τον Αλαβάνο για τον Εθνικό Ύμνο αλλά ο ίδιος έδειξε να μην τον γνωρίζει.Βέβαια πολλοί τον πίστεψαν,άρα τη δουλειά του "βοήθεια σε ΚΚ"την έκανε. Όσο για τη βία που πράγματι έχει εκτοξευτεί στα ύψη ποιος φταίει άραγε; Το 2004 και ο Βουλγαράκης και ο ΚΚ δήλωσαν ότι παρέλαβαν την καλύτερη αστυνομία και μέσα σε 5 χρόνια την έφτασαν σ' αυτό το χάλι με τη γαλάζια επανίδρυση. Αλλά και τα κοινωνικά προβλήματα δημιουργούν βία, όπως και τα μαθήματα παρανομίας και ατιμωρησίας που παραδίνει συνεχώς η κυβέρνηση. Ακόμη η αλαζονεία τους, η αίσθηση ότι σε κοροιδεύουν,και δεν σε υπολογίζουν. Δυστυχώς με τη βία δε λύνονται αυτά και πρέπει να εμπεδωθεί πάλι η ασφάλεια γιατί όλοι κινδυνεύουμε να είμαστε τα θύματα αυτής της βίας. Ο ΚΚ και το συνάφι του δεν κινδυνεύει.Αυτούς τους φυλάνε πολύ καλά. Μη χάσουμε.

  68. Προφήτης avatar
    Προφήτης 09/04/2009 01:04:14

    @87 Orestios
    !!!!!!!

  69. Θύμα avatar
    Θύμα 09/04/2009 04:46:10

    @87 Orestios άν θέλεις επιχειρήματα για τις ικανότητες του GAP είναι πρόεδρος της παγκόσμιας σοσιαλιστικής διεθνούς. Εντάξει και εγώ διαφωνώ σφοδρά με την οικογενειοκρατία, θεωρώ καταστροφή για την χώρα να γίνεται κάποιος πρωθυπουργός λόγω πατέρα ή παππού ή θείου χωρίς να έχει ικανότητες ο ίδιος αλλά πρόεδρο στην παγκόσμια σοσιαλιστική διεθνή δέν νομίζω να τον έβαλαν λόγω του πατέρα του.

  70. christos avatar
    christos 09/04/2009 09:54:29

    @ 90
    μα το είπαμε ο ΓΑΠ είναι "ο νέος πλανητάρχης" αυτό το έχουν κατανοήσει οι ξένοι αλλά εμείς (οι φαιδροί ποταποί και αχρείοι) συκοφαντούμε την παν μέγιστη αυτή προσωπικότητα...

  71. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 09/04/2009 14:23:53

    Κοιτα και επειδη η βλακεια ειναι πανταχου παρουσα και βεβαια παντα ακατανικητη,μη νομιζεις,οτι σωνει και καλα,ειναι καποιοι βαλτοι για να κανουν δικτατορια καοπιοι λλοι,γιατι αυτο,στην ΕΕ που βρισκομαστε,απλως δε γινεται.
    Αρα,μη λες ο,τι θελεις.

  72. hiong avatar
    hiong 09/04/2009 19:53:30

    @87
    !!!!!!
    Αποστομωτικό το επιχείρημά σου. Μας κατατρόπωσες! πώς να απαντήσουμε σε κάτι τέτοιο; Άλλωστε εσύ στρέφεσαι κατά του ΓΑΠ με στέρεα, μεστά και γεμάτα περιεχόμενο επιχειρήματά του τύπου:"Δεν πείθει ούτε 5χρονο","Πόσο λίγος είναι!""αφού αισθάνεται ο ίδιος ΣΑΝ Έλληνας". Μπες σε μια χρονομηχανή και γύρνα στο 2005. Γιατί σήμερα ό,τι και να πεις, στο κενό θα πέσει.

  73. Θύμα avatar
    Θύμα 09/04/2009 21:02:33

    @93 hiong μήν ασχολείσαι με τον Orestios όπως ο ίδιος μου έγραψε παραπάνω σχετικά με την ψήφο μου στις εκλογές.
    "Αυτό είναι θέμα του κάθε ψηφοφόρου"
    Σάν ψηφοφόροι λοιπόν ας απαντήσουμε στις εκλογές.