#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/11/2010 13:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Καραμανλής… μίλησε



Οσα δεν λέει ο Κ. Καραμανλής σε πολιτικούς και δημοσιογράφους που τον επισκέπτονται τακτικά στο γραφείο του στην πλατεία Μαβίλη τα είπε χθες στα μέλη... της Εθνικής Συνομοσπονδίας Ελληνικού Εμπορίου, που τον συνάντησαν χθες ύστερα από αίτημά τους! Κατά τη διάρκεια της μιάμισης ώρας που έμειναν στο γραφείο του οι Β. Κορκίδης, Π. Καρέλλας και Γ. Καρανίκας, ειπώθηκαν πολλά και εξόχως ενδιαφέροντα: για την κυβέρνηση, τον Γ. Παπανδρέου, την πορεία της οικονομίας αλλά και για τη ΝΔ του Αντ. Σαμαρά. Ο πρώην πρωθυπουργός ήταν ομιλητικότατος, όπως βεβαιώνουν όλοι οι παριστάμενοι.

Ανησυχεί...
Η μακρά συζήτηση, όπως ήταν και αναμενόμενο, ξεκίνησε από την οικονομία. Ο Κ. Καραμανλής δεν έκρυψε την ανησυχία του για τις εξελίξεις. Τόνισε ότι το πρόβλημα της χώρας είναι πρόβλημα παραγωγής και κάλεσε τους εμπόρους να στρέψουν εκεί το ενδιαφέρον τους. «Στους τομείς της ναυτιλίας, της αγροτικής παραγωγής και του τουρισμού θα μπορούσαμε να κάνουμε θαύματα», τους είπε. «Μέχρι τώρα συντηρούμαστε με επιδοτήσεις, αλλά κάποια στιγμή αυτά θα τελειώσουν. Πρέπει να αρχίσουμε να παράγουμε», προσέθεσε. Παραδέχτηκε ακόμη ότι η αγορά αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα και σημείωσε ότι η πολιτική των φόρων χωρίς ανάπτυξη είναι αδιέξοδη...

«Το βιβλίο έκλεισε...»
Η συζήτηση δεν άργησε να φτάσει στα πολιτικά. Ο Κ. Καραμανλής εξέφρασε την εκτίμηση ότι ο Γ. Παπανδρέου δεν θα προχωρήσει σε πρόωρες εθνικές εκλογές. «Το χειρίστηκε άκομψα», παρατήρησε, αν και αναγνώρισε την προσπάθεια του πρωθυπουργού να συσπειρώσει τους ψηφοφόρους του ΠΑΣΟΚ. «Την ίδια αγωνία θα είχα και εγώ, αν και δεν θα είχα βάλει τον πήχη τόσο ψηλά όπως έκαναν στο ΠΑΣΟΚ, που ξεκίνησαν λέγοντας ότι έχουν σίγουρες 11 περιφέρειες». Για τη ΝΔ ήταν πιο προσεκτικός στις εκτιμήσεις του, αν και κάποια στιγμή έδειξε ότι περίμενε περισσότερα τον τελευταίο χρόνο, τονίζοντας ότι «το κόμμα θα βρει τον δρόμο του». «Εσείς, πρόεδρε, τι σκέφτεστε να κάνετε;», ήταν η επόμενη -εύλογη- ερώτηση που δέχτηκε ο Κ. Καραμανλής από τους συνομιλητές του. «Για μένα το βιβλίο αυτό έχει κλείσει», απάντησε. «Αγαπώ το κόμμα μου και την πατρίδα μου και επ’ ουδενί δεν θέλω να δώσω την εικόνα ότι υπονομεύω τον νέο αρχηγό». Και συμπλήρωσε: «Η ΝΔ είναι κόμμα εξουσίας και πρέπει να είναι δυνατό. Προς αυτή την κατεύθυνση θα βοηθήσω»...

«Είναι νωρίς ακόμη...»
Ωστόσο, η κουβέντα για το... μέλλον δεν σταμάτησε εκεί. «Και σε μας, πρόεδρε, η Εφορία μάς κλείνει τα βιβλία, αλλά μπορεί να μας τα ξανανοίξει στο μέλλον», παρατήρησε κάποιος από το προεδρείο των εμπόρων. Ο Κ. Καραμανλής απάντησε με ένα χαμόγελο που παρέπεμπε περισσότερο σε... γρίφο παρά σε επιβεβαίωση των όσων μόλις λίγο πριν τους είχε πει. Η συζήτηση έκλεισε με το προσφιλές ερώτημα πολιτικών και δημοσιογράφων. «Πότε θα μιλήσετε;», τον ρώτησαν. «Κάποτε θα μιλήσω εφ’ όλης της ύλης. Είναι, όμως, νωρίς ακόμη», τους είπε, δείχνοντας ότι... δεν συμμερίζεται την άποψη που πρόσφατα εξέφρασε ο Αντ. Σαμαράς γι’ αυτό το θέμα.

(ΕΘΝΟΣ)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Kennan avatar
    Kennan 04/11/2010 13:54:53

    Οι συμβουλάτορες του Κ.Κ., δεν του λένε, ότι όσο δεν μιλάει τόσο χειροτερεύει η θέση του.

  2. Kennan avatar
    Kennan 04/11/2010 14:01:44

    Εάν ο Καραμανλής είχε στηρίξει τον Σαμαρά στις εσωκομματικές όπως θέλουν να πιστεύουν ορισμένοι, θα είχε μιλήσει ήδη για να τον διευκολύνει.

    • spiros avatar
      spiros @ Kennan 04/11/2010 14:38:00

      Στην πολιτική πρέπει να μάθεις να περιμένεις.Όπως λέμε ΦΕΤΑΑΑΑΑ.
      Ο GAP κάνει ότι έιναι δυνατόν να τον δικαιώσει. Πρέπει να ερμηνεύσουμε και κάποιες κινήσεις της κόρης για να δόύμε ότι η σιωπή προς το παρόν είναι χρυσός. Δεν είμαι στο στρατόπεδο του ΚΚ αλλά νομίζω ότι η μετά την αποχώρηση σιωπή είναι τακτικά σωστή.

      • man8os avatar
        man8os @ spiros 04/11/2010 14:54:20

        Η σιωπη ειναι οτι καλιτερο εχει να κανει. Ο Καραμανλης ειναι κεφαλαιο για την χωρα. Πιστευω οτι μολις γινει προθυπουργος ο Σαμαρας, θα αξιοποιηθει ως ανθρωπος ειδικων αποστολων, ειδικα οσο αφορα τις σχεσεις μας με χωρες του εξωτερικου που επληγησαν τελευταια.

        • hellasatt avatar
          hellasatt @ man8os 04/11/2010 15:12:04

          Κρείττον του λαλείν το σιγάν... Καμιά φορά η σιωπή είναι πιο χρήσιμη από μάι άσκοπη συνέντευξη 'εφ' όλης της ύλης'

        • RADIO LAVER avatar
          RADIO LAVER @ man8os 04/11/2010 15:51:10

          ΣΥΜΦΩΝΟ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ .Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΕΦΑΛΑΙΟ.ΤΟΝ ΑΓΑΠΑΜΕ.

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ spiros 05/11/2010 09:12:16

        Συμφωνώ.

        Τί να πεί ο μαύρος* ?

        * Ο κακομοίρης, ο άτυχος, ο άχρηστος, ο τί ήθελα κι έμπλεκα.

  3. ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 04/11/2010 14:07:06

    Καλά κάνει και δεν μιλάει τώρα. Ότι και να πει θα χρησιμοποιηθεί εναντίον του. Του έχουν χρεώσει την καταστροφή μιας χώρας. Ότι και να πει ότι και να κάνει τώρα, το πράσινο καθεστώς θα το στρέφει εναντίον της ΝΔ....

    • man8os avatar
      man8os @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 04/11/2010 14:12:38

      ++

    • emily avatar
      emily @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 04/11/2010 14:20:20

      Συμφωνώ.Δεν χρειαζόμαστε αντιπερισπασμούς τώρα.

  4. anarcholiberal avatar
    anarcholiberal 04/11/2010 14:15:31

    Συμφωνω απολυτως με τον Ενατο!! Ζουμε υπό καθεστως πρασινοφρουρισμου στα ΜΜΕ. Ο,τι και να πει ο ΚΚ, θα το χρεωθει η παράταξη. Προσωπικώς, ΑΠΟΛΥΤΩΣ πιστευω οτι αγαπά την πατριδα και την παράταξη και ορθότατα δρα έτσι.

  5. SISSI avatar
    SISSI 04/11/2010 14:23:26

    kala kanei kai den milaei akoma. ekeinos kserei to pote kai to pos tha milhsei. mexri twra to pasok tou rixnei lasph toso se auton toso kai sthn nea dhmokratia. proedre uparxoun polloi pou se pisteuoun kai pou tha se sthriksoun. H nea dhmokratia einai ontws komma eksousias oso kai an prospathoun na diasttrevlwsoun eskemena ta gegonota gia to diko tous politikooikonomiko ofelos.

  6. spiros avatar
    spiros 04/11/2010 14:39:34

    Ο Αρχηγός την κατάλληλη στιγμή χοντρηνε την διαχωριστική γραμμή με το παρελθόν. Πολύ καλή κίνηση.

  7. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ 04/11/2010 15:56:28

    Το κεφάλαιο Καραμανλής έχει κλείσει όπως και ο ίδιος λέει. Τώρα είναι ώρα Σαμαρά και συσπείρωσης...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ΓΙΑΝΝΗΣ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ 04/11/2010 16:07:24

      Ο ίδιος Καραμανλής πιθανώς, αλλά κάποιος άλλος ομώνυμος, μη το λές... Αυτοί και οι Παπανδρέου, κάποια στιγμή φεύγουν ως άτομα, αλλά ως επίθετα είναι αιώνιοι.
      Στην Ελλάδα είμαστε, αυτά τα "Κεφάλαια" είναι κλασικά. Όπως το βιβλίο του Μάρξ.

  8. M avatar
    M 04/11/2010 15:57:41

    Μίλησε;;;...Τι λε ρε παιδί μου!!!
    Τώρα ησύχασα και 'γώ.

    Η σιωπη ειναι οτι καλιτερο εχει να κανει. Ο Καραμανλης ειναι κεφαλαιο για την χωρα.Πιστευω οτι μολις γινει προθυπουργος ο Σαμαρας, θα αξιοποιηθει ως ανθρωπος ειδικων αποστολων...


    Βεβαίως. Στο επόμενο τδιεθνές τουρνουά Playstation μπορεί πράγματι να μας εκπροσωπήσει επάξια!
    Ή ακόμα, μπορεί να γίνει ειδικός σύμβουλος σουβλακοφαγίας του James Ramsay. Μιλάμε γιοα μεγαλεία, τώρα!

  9. DARK-BLUE avatar
    DARK-BLUE 04/11/2010 16:40:26

    Δεν μιλάει διότι δεν θέλει να βοηθήσει, τα έχει φορτωθεί όλα ο Πρόεδρος στην πλάτη του, το μόνο που κάνει είναι να τρώει... σολομό για πρώτο και γεμιστά μπιφτέκια με παιδάκια ! για δεύτερο.... καλή χώνεψη.

  10. Tassos avatar
    Tassos 04/11/2010 16:49:26

    Αδειο μύδι ο τύπος. Οσοι είμαστε Θεσνικείς είχαμε τις (πολλές) αμφιβολίες μας για τον χαβαλέ αυτόν αλλά τα πράγματα γίναν πολύ χειρότερα απότι φανταζόμασταν.

    • BTS avatar
      BTS @ Tassos 04/11/2010 23:45:38

      Δεν θα μπορούσες να περιγράψεις καλύτερα τον εαυτό σου!
      Μιλάμε πως, όταν έγραφες τα παραπάνω,
      -είμαι σίγουρος- επέλεγες προσεκτικά τις λέξεις,
      ρίχνοντας βιαστικά κλεφτές ματιές στον καθρέφτη!

      • Tassos avatar
        Tassos @ BTS 05/11/2010 00:27:56

        Αντιπαρέρχομαι την προσωπική επίθεση (καταλαβαίνω ότι μπορεί να έφαγες γλυκό ψωμάκι από τον Κουρασμένο) και λέω ότι προτού αφήσει την σφραγίδα του στην δημοσιονομική κατάσταση της χώρας άφησε την σφραγίδα του στην Θεσνίκη όταν πλήρωνε τα γυφτάκια στην Μοδιάνο να παίζουν τα νταούλια και τις πίπιζες για την παρέα του. Τί να μας πεις και συ τώρα...

        • koxakis avatar
          koxakis @ Tassos 05/11/2010 09:35:16

          "άφησε την σφραγίδα του στην Θεσνίκη όταν πλήρωνε τα γυφτάκια στην Μοδιάνο να παίζουν τα νταούλια και τις πίπιζες για την παρέα του. Τί να μας πεις και συ τώρα…"

          δε βλεπω κανενα λογο, εσυ, να εχεις δικαιωμα ψηφου....
          Τα λαχανα εχουν βαθυτερα πολιτικα κριτηρια ...

    • koxakis avatar
      koxakis @ Tassos 05/11/2010 09:29:18

      βουλομενο γραμμα διαβαζεις δικιε μου ...οσοι παντος δεν ειμαστε πρασινοφρουροι αλλα Ελληνες δεν ειχαμε ποτε καμια αμφιβολια για το ποιοι καναν το παν να φυγει ο Καραμανλης για να ερθει ο γιος της μαργαριτας και εκπροσωπος της παγκοσμιας διακυβερνησης...

      λεφτα υπαρχουν τσακαλακο...και ...ραντεβου στις καλτσες ...!!

  11. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 04/11/2010 16:51:59

    Όσο ακόμα στο προσκήνιο είναι η σχολή των βρώμικων και ελλεεινών τσιμοκαψήδων και καμπουράκηδων καλά κάνει και δεν μιλάει.
    Όλος ο σκεπτόμενος κόσμος γνωρίζει την αλήθεια.
    Ο Καραμανλής τουλάχιστον έκανε και κάτι για την πατρίδα του, αγωγός Μπουργάς-Αλεξανδρούπολη, βέτο στο Βουκουρέστι, αύξηση στους χαμηλοσυνταξιούχους κλπ.
    Αυτός εδώ ο ανεπίδεκτος μαθήσεως τι κάνει;
    δημιουργεί μόνο καινούργιους άστεγους;
    Λοιπόν πάρτε το χαμπάρι, εάν τον παρατήσουν οι εγχώριοι και ξένοι νταβατζήδες δεν μπορεί να εμφανιστεί πουθενά. Τόσο κενός λόγου και περιεχομένου είναι.

    • zonitis avatar
      zonitis @ Ανώνυμος 04/11/2010 21:37:33

      Το κακο ειναι οτι δημιουργει και καινουργιους ασχετους. Ο πατερας του την πρωτη φουρνια, αυτος την δευτερη. Πολλοι ειναι αυτοι δυστυχως που δεν εχουν καταλαβει τι τους γινεται.

  12. task avatar
    task 04/11/2010 17:10:25

    δεν καταλαβαίνω γιατι όλοι ζητάνε να μιλήσει ο ΚΚ, τι καινουργιο να μας πει; δεν τα ζήσαμε; δεν τα ξέρουμε; θέλουν να καταντήσει σαν τον χαζοGAP και να του παίρνουν συνεντεύξεις στους διαδρόμους; δεν είναι αυτής της ποιότητας ο ΚΚ
    οτι κάνει το κάνει πάντα για το καλό πρώτα της χώρας και μετά της παράταξης, όσο τον πολεμούν τόσο τον ανεβάζουν στην εκτίμησή μας.

  13. Aris. A avatar
    Aris. A 04/11/2010 18:04:50

    Ο Καραμανλής μιλήσει δεν μιλήσει για να είμαστε ειλικρινείς τις έκαψε με δικιά του ευθύνη τις ευκαιρίες που του έδωσε ο κόσμος.

    Να μιλήσει τι να πει άραγε.

    Το έργο που παρήγαγε η κυβερνησή του ήταν απελπιστικά λίγο.

    Οι αρουραίοι και καλικατζαραίοι της διασπάθισης του δημόσιου χρήματος πάρτι κάνανε επί ημερών του.

    Ούτε έναν έμπιστο διοικητή της ΕΥΠ δεν αξιώθηκαν να βρούν πεντέμιση χρόνια.

    Το Βουκουρέστι οι αγωγοί η συμφωνία με τους Κινέζους είναι σταγόνα στον ωκεανό μπροστά σε αυτά που περίμενε να κάνει ο κόσμος.

    Είναι ο φερετζές μιας αποτυχημένης κυβερνητικής θητείας.

    Ο ίδιος έδειξε απίστευτη ολιγωρία σε φαινόμενα αλλαζονείας και απειθαρχείας υπουργών του.

    Μας πήρε ο ύπνος στην καρέκλα περιμένοντας να πάρει και να ξαναπάρει πρωτοβουλίες.

    Οι τέως πρωθυπουργοί δεν μιλούν μέσω κύκλων εμπόρων ταβερνιαραίων και λοιπόν.

    Εμείς όταν τον ψηφίσαμε δεν τον ψηφίσαμε μέσω κύκλων.

    Αν έχει κάτι να πει να το πει απευθείας.

    • Tassos avatar
      Tassos @ Aris. A 05/11/2010 00:40:58

      Ολίγιστος. Και φαιδρός αφού απώλεσε την εξουσία (και μας φόρτωσε το παιντί) κάνει ετήσιες διακοπές έχοντας γυρίσει τας Ευρώπας παριστάνοντας την Μαρία Αντουανέττα.

  14. stam avatar
    stam 04/11/2010 19:09:57

    Το έργο που παρήγαγε ο Καραμανλής, συγκρίνοντας το με τα έργα που παράγει η νυν κυβέρνηση είναι μεγάλο, πολύ μεγάλο και ας εθελοτυφλούν κάποιοι. Ενδεικτικά αναφέρω, μονιμοποίηση συμβασιούχων - χωρίς αποχρώσεις που οι περισσότερες έτειναν προς το πράσινο, η συμφωνία Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη στρατηγικής σημασίας για την εθνική μας ακεραιότητα, διακριτική στάση στο σχέδιο Ανάν - τη στιγμή που κάποιοι άλλοι εκβίαζαν για την υπογραφή του σχεδίου, διορισμοί στην εκπαίδευση, τα λεφτά στους γεωργούς, οι αυξήσεις στις συντάξεις. Αν αυτά δεν αποτελούν κοινωνικό έργο, τότε τι αποτελεί κοινωνικό έργο; Οι περικοπές των επιδομάτων, η αύξηση των ορίων συνταξιοδότησης ή η διπλή ονομασία των Σκοπίων και η υπογραφή του Μνημόνιου; Σίγουρα μπορούσε να κάνει περισσότερα, αλλά όπως αποδεικνύεται τα μεγάλα συμφέροντα δεν τον άφησαν.

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ stam 05/11/2010 00:07:18

      Ναι και με το πολύ κοινωνικό έργο, με δανεικά, βουλιάξαμε μια ώρα αρχύτερα, αν κατάλαβες. Ο αγωγός ήταν καλός έστω και σαν προσπάθεια, η Ολυμπιακή και το (ακόμα ημιτελές, όμως) Κτηματολόγιο. Άλλα δεν θυμάμαι. Από ανάπτυξη: κολοκυθόσπορος.

  15. Λαχανάς avatar
    Λαχανάς 04/11/2010 19:21:25

    O Καραμανλης εχει ηδη δικαιωθει.

  16. κώστας avatar
    κώστας 04/11/2010 19:44:00

    Το μήνυμα του Καραμανλή είναι ότι η ΝΔ δεν είναι ακόμη έτοιμη να αναλάβει την εξουσία. Αυτό πρέπει να ληφθεί σοβαρά υπόψη. Χωρίς να σημαίνει ότι το μήνυμα που θα δώσει ο κόσμος στις αυτοδιοικητικές εκλογές πρέπει να είναι προς την κατεύθυνση του μαζοχισμού, όπως αφήνει να εννοηθεί το εκβιαστικό δίλημμα του Παπανδρέου.

  17. man8os avatar
    man8os 04/11/2010 19:59:50

    Κυριακη κοντη γιορτη. Τοτε θα ξερουμε.

  18. zackii avatar
    zackii 04/11/2010 20:27:41

    Τι να πει ρε παιδιά? Ότι του είχαν πει οι Αμερικάνοι γιά το μνημόνιο? Ότι έπρεπε να μπει η χώρα στο ΔΝΤ? Ότι έπρεπε να έρθει ο ΓΑΠ γιά να γίνουν αυτά?
    Λέγονται τέτοια πράγματα? Έχει και οικογένεια..και πολλές φορές γίνονται και αυτοκινηστικά δυστυχήματα..

    • ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
      ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ @ zackii 04/11/2010 22:02:41

      Πες τα να μην τα λέω εγώ γιατί έχω και τη ρετσινιά του συνωμοσιολόγου...

  19. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 04/11/2010 20:36:18

    Ότι και να πεί αυτή την στιγμή ο Κ.Κ. το κατεστημένο των Μ.Μ.Ε. θα το διαστρεβλώσει σε βάρος του .Εξάλου από το γεγονότα που ζούμε βλέπουμε μέρα με την ημέρα να διακαιώνετε ο Κ.Κ. και η πλάκα είναι ότι τον δικαιώνει ο ΓΑΠ με την αλλοπρόσαλη πολιτική που έχει.
    Σε τελευταία ανάλυση τι να πεί ο Κ.Κ. ότι υπερασπίσθηκε στο Βουκουρέστι τα Ελληνικά συμφέροντα με αποκλειστικό γνώμονα το εθνικό συμφερον ,ότι υπέγραψε με τους Ρώσσους ενεργειακές συμφωνίες τεραστίου εθνικού και οικονομικού συμφέροντος ,ότι διέγνωσε αμέσως την ανάγκη των Κινέζων για σταθμό βάσης των προιόντων τους στην Ευρώπη και έκανε την συμφωνία με την COSCO ,τεραστίας επένδυσης για τα οικονομικά δεδομένα της χώρας μας
    Είχε όμως ένα βασικό ελάτωμα δεν ήταν ΣΟΣΙΑΛΗΣΤΗΣ σαν τον ΓΑΠ

  20. adonis avatar
    adonis 04/11/2010 21:06:57

    Του ζητάει ο Αντώνης να ελαφρύνει λίγο το βάρος στις πλάτες του και αυτός απαντάει μέσω διαμεσολαβητών πως... δεν ήρθε η ώρα να μιλήσει. Μετά το ''to be or not to be'' θα μείνει στην ιστορία και το ''to speak or not to speak'' . Η γοργόνα θα ρωτάει αν μίλησε ο Καραμανλής κοκ. Ένα από τα πιο κακόγουστα σίριαλ της σεζόν...

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ adonis 04/11/2010 23:31:16

      Αυτή η έμεση παρέμβαση Καραμανλή μέσω της Ένωσης Εμπόρων ήταν ένα άμεσο ελάφρωμα του βάρους του αρχηγού Αντώνη Σαμαρά. Είπε αρκετά και είναι καλά για τώρα. Στην ουσία στήριξε το Σαμαρά και πάε μπροστά

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 04/11/2010 23:31:38

        έμμεση

  21. irida avatar
    irida 04/11/2010 21:30:16

    Να πει ο Καραμανλής όταν μιλήσει γιατί άφηνε τα ίδια αποτυχημένα στελέχη στις κυβερνήσεις του και τι σκοπό ή τι πιέσεις δέχονταν γι αυτά. Να πει ακόμα τι τον εμπόδισε ώστε να κάνει πράξη τις "διακηρύξεις" του Μπαϊρακτάρη. Να πει ακόμα γιατί δεν έφερε νόμο να δέσει χειροπόδαρα όλους τους εκδότες και μάλιστα σε χρόνο ρεκόρ ώστε να μην προλάβουν να τον πολεμήσουν και να χει το πρώτο χέρι. Να πει ακόμα γιατί άφηνε το Σουφλιά ανεξέλεγκτο και δεν μπορείς πια να ταξιδέψεις στην Ελλάδα αλλά πρέπει να χρυσοπληρώσεις μεγαλοεργολάβους και για έργα που δεν έκαναν ακόμα... να πει, να πει, να πει.......πολλά έχει να πει...Και δεν θα φτάνουν..

    • petros avatar
      petros @ irida 04/11/2010 22:10:19

      irida
      "Να πει ακόμα γιατί δεν έφερε νόμο να δέσει χειροπόδαρα όλους τους εκδότες"
      Να σου υπενθυμίσω ότι ένα απο τα πρώτα Νομοσχέδια του (άν θυμάμαι καλά αρχές του 05) ήταν ο Νόμος για τον "ΒΑΣΙΚΟ ΜΕΤΟΧΟ", ο οποίος δεν πέρασε εξαιτίας της αντίδρασης που συνάντησε στην Ε.Ε. ( όπου Ε.Ε , βλέπε κυρίως αυτούς που μας έδειξαν τον ΜΕΣΑΙΟ ΔΑΚΤΥΛO ανασηκωμένο)
      Οπότε ας φάμε τώρα στη μάπα τον ΓΑΠ και το ΔΝΤ. Αυτοί μας αξίζουν. Εμείς τους φέραμε στη Χώρα με την ψήφο μας!!!

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ petros 04/11/2010 22:24:50

        O νομος για το βασικο μετοχο ηταν εξ αρχης υπονομευμενος.
        Δεν μπορεις να εμποδισεις την επιχειρηματικη δραστηριοτητα ενος συγγενους μετοχου σταθμου γιατι ειναι αντιθετο στο κοινοτικο δικαιο.
        Υπηρχε ο αντιστροφος δρομος.Αντι να θετει προυποθεσεις στους προμηθευτες του Δημοσιου να θεσει προυποθεσεις για να δωσει τις αδεις το ΕΣΡ να μην ανηκουν σε προσωπα που ειναι εργολαβοι και προμηθευτες του Δημοσιου.
        Καθε χωρα της ΕΕ εχει δικες της προυποθεσεις για αδειες ραδιοφωνικων και τηλεοπτικων σταθμων και στον τομεα αυτο δεν μπορουσε να παρεμβει π.χ. ο Μπερλουσκονι εχει δωσει τις αδειες στον εαυτο του.
        Βεβαια στην Ελλαδα δεν εχουν δοθει καν νομιμες αδειες και δεν δοθηκαν στα 5,5 χρονια της κυβερνησης Καραμανλη.
        Το γιατι δεν εγινε αυτο μπορει να κανει ο καθενας τις δικες του υποθεσεις.Παντως ο ενδεδειγμενος τροπος ελεγχου της διαπλοκης ειναι μεσω των πρυποθεσεων των αδειων των καναλιων και οχι με υποχρεωση των εταιριων που ερχονται να πουλησουν κατι στο Δημοσιο να ψαχνουν τους καταλογους των μετοχων τους μηπως καποιος εχει μετοχες και σε σταθμο.

        • Φαινότυπος avatar
          Φαινότυπος @ ψυχραιμια 04/11/2010 22:50:59

          Ο ενδεδειγμένος τρόπος ελέγχου της διαπλοκής είναι η παραδειγματική τιμωρία των δημοσίων λειτουργών και πολιτικών προσώπων που συλλαμβάνονται να δρουν ιδιοτελώς. Όλα τα άλλα περιττεύουν.

  22. γαλαζιος avatar
    γαλαζιος 04/11/2010 21:44:33

    Ξυπνήστε Έλληνες!
    Τα λάθη του Καραμανλή δεν μειώνουν καθόλου την ιστορική προσφορά του.
    Αναν, βέτο, αγωγός, πανωτόκια, συντάξεις, μισθοί, ΤΕΜΠΜΕ, ΛΑΦΚΑ, έγκαιρος δανεισμός κάθε χρόνο, διαφήμιση και όχι δυσφήμιση της χώρας, ασφαλής διεξαγωγή ΟΑ, και το κυριότερο μπήκε στο ρουθούνι του παγκόσμιου τρομοκράτη...
    Αυτό το τελαυταίο το πλήρωσε ακριβότερα από όλα με λάσπη ψέμματα και απειλές. μας παραμύθιασαν , το φάγαμε το παραμύθι τους και τον διώξαμε νύχτα για να φέρουμε μετά βαϊων και κλάδων τον εντολοδόχο της παγκόσμιας διακυβέρνησης.
    Ολα ήταν μελετημένα, από την υποκλοπή των τηλεφωνικών του συνομιλιών, τα δήθεν σκάνδαλα που κρατήσαν επι τρίμηνο έκαστο στα ΜΜΕ και ύστερα ανανεώνονταν, ως το καψιμο της Ελλάδας και της Αθήνας αλλα και το περίφημο βατοπαίδι!
    Ολα παραμύθια. Τα φάγαμε και τώρα δεν μπορούμε να χωνέψουμε τις συνέπειες του ΓΑΠ, της προδοσίας του και της κατοχής που κσόπιμα έφερε στη χώρα.
    Κοιμώμενοι Έλληνες , ξυπνήστε επιτέλους.
    Δωστε στον Σαμαρά τη δύναμη να αλλάξει όσα δεινά μας έφεραν οι προδότες.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ γαλαζιος 04/11/2010 23:33:34

      + 1000000

    • 309 avatar
      309 @ γαλαζιος 05/11/2010 02:47:46

      Σωστος.

  23. Φαινότυπος avatar
    Φαινότυπος 04/11/2010 22:52:02

    Αφού οι έμποροι κατήντησαν να τρέχουν στον Καραμανλή πρέπει να έχουν φθάσει στα έσχατα όρια της απελπισίας.

    • Tassos avatar
      Tassos @ Φαινότυπος 05/11/2010 00:32:37

      ΕΓΡΑΨΕΣ!!!

  24. ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ avatar
    ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ 04/11/2010 23:51:33

    Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ? ΔΥΣΤΥΧΩΣ "ΕΒΓΑΛΕ" ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΤΟΝ ΓΙΩΡΓΟ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΛΑΘΗ ΚΑΙ ΤΑ "ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ" ΤΗΣ ΚΑΡΑΜΑΝΛΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ! ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ...

  25. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/11/2010 00:12:35

    O Καραμανλής μίλησε στην ΔΕΘ λίγες μέρες πριν τις εκλογές. Αυτό και μόνο φτάνει.

  26. 309 avatar
    309 05/11/2010 02:52:23

    Εκανε πολλα καλα για τον τοπο και θα μπορουσε να βγει να τα υποστηριξει και συγχρονως να βοηθησει τον Σαμαρα.Αν δεν εκβιαζεται να κρατησει το στομα του κλειστο για καποιο διαστημα τοτε δεν δικαιολογειται η περιεργη σιωπη του γιατι ακομη και τα θετικα του τα βγαζουν αρνητικα οταν υπαρχει μονολογος και το ΠΑΣΟΚ γνωριζει πολυ καλα αυτο το παιχνιδι.

  27. ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ avatar
    ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ 05/11/2010 09:08:30

    ΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΣΜΟ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙ? Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ! LADIES AND GENTLEMEN, "THE GAME IS OVER."

  28. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 05/11/2010 09:15:12

    Ευτυχώς μας άφησε τον Πάκη.

    Τον έβλεπα προχθές στο Σπόρτινγκ να απολαμβάνει την ομιλία Σαμαρά και τον χαιρόμουνα.
    Ετοιμάζεται να εγκαινιάσει την νέα του κυβερνητική θητεία στη νέα μεταπολίτευση.

  29. nina avatar
    nina 05/11/2010 10:24:37

    γιατί ασχολείστε με άλλον ένα αποτυχημένο πρωθυπουργό.Κι αυτός δοτός ήταν όπως και ο προηγούμενος όπως και ο νυν.Τί σχέση έχουν όλα αυτά τα πολιτικά ρετάλια με τον καθημερινά διασυρόμενο ,διωκόμενο και αγωνιζόμενο κόσμο αυτής της χώρας?τί σχέση μπορεί να έχουν όλοι αυτοί οι προκαθορισμένοι πρωθυπουργοί με μάς?ξυπνήστε επιτέλους και κοιτάξτε γύρω σας. μόνο δυστυχία θα αντικρύσετε.και άν νιώσετε έστω και λίγο τον πόνο του συνόλου θα ντραπείτε που υπερασπίζετε όλους αυτούς τους τυχάρπαστους που δεν έχουν δουλέψει ούτε μιά μέρα στη ζωή τους και δεν ξέρουν κάν τί σημαίνει παραγωγική διαδικασία αλλά ξέρουν πολύ καλά να πουλάν ελπίδα και να ξεπουλάν όνειρα

  30. Enzo avatar
    Enzo 05/11/2010 10:39:30

    ναι αλλα ειπε οτι και το μνημονιο ειναι αναγκαιο κακο.
    ωραια χρονικη στιγμη βγηκε και το ειπε, παραμονη των εκλογων.
    τι γινεται ρε παιδακι μου...

    • NWO avatar
      NWO @ Enzo 05/11/2010 11:16:20

      ΑΦΟΥ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΒΗΜΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΠΕ ΕΤΣΙ

  31. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 05/11/2010 11:19:16

    Επειδή με τα καλαμπούρια πρέπει πρέπει να γελάμε και να μη τα συμπεριλαμβάνουμε στις σοβαρές αναλύσεις.
    Επειδή πολλοί σοβαροί αρθογράφοι σε αυτόν εδώ τον φιλόξενο χώρο έχουν ξοδέψει φιλότιμα και γενναιόδωρα την όντως σε επάρκεια φαιά ουσία τους, ως λόγο παραμυθίας στην υστεροφημία Καραμανλή του Τελευταίου( για τον όρο έχω κατοχυρώσει δικαιώματα) θέλω να ρωτήσω το εξής:
    - Θα του εμπιστεύονταν να μας κυβερνήσει αύριο ?

  32. 309 avatar
    309 05/11/2010 14:48:02

    Ολα κρινονται εκ του αποτελεσματος . Ο ΚΚ δεν ηξερε οτι 5 μερες πριν τις εκλογες μιλωντας με 2-3 αμφιβολης προελευσης εκρπροσωπους θα παρερμηνευοταν οσα ελεγε και ασφαλως δεν θα ειχε τον χρονο να ανταπαντησει ? Ποια θα ειναι η εντυπωση του απλου κοσμου βλεποντας το πουλημενο τυπο να λεει οτι "το μνημονιο ηταν αναγκαιο '?? τωρα βρηκε να μιλξσει ?? μηπως "εκτελει" ακομη εντολες και μεταξυ αυτων να μπλοκαρει τον Σαμαρα ???? Λεω...ΜΗΠΩΣ...!

  33. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 05/11/2010 14:51:21

    Αποκτήσαμε επιτέλους και αρσενική Πυθία.
    Αντώνη & Γιώργο. ήξεις αφήξεις ου εν πολέμω θνήξεις.
    Ακούς Αλέκο;

  34. lornion avatar
    lornion 05/11/2010 15:00:46

    κ.Καραμανλή γιατί η κυβέρνησή σας δεν αντιμετώπισε τα προβλήματα της κοινωνίας και της πατρίδας ; νομίζω είχατε εξαγγείλει την αναδιάρθρωση του κράτους. Προσωπικά με απαγοητεύσατε.Σημερα οι νεοδημοκράτες κατηγορούν την αδράνειά σας. Επρεπε να είχατε παραιτηθεί. Ενα καλό συνέβη τελευταία υπάρχει ένας μεστός και θεληματικός ηγέτης που έχει συλάβει το νόημα της σωτηρίας αυτού του τόπου.Ο κ.Αντώνης Σαμαράς, σε τούτον εναπέθεσε η παράταξη τις τύχες της και η πατρίδα την σωτηρία της. Εκρίθη άξιος από την βάση με πανελλήνιες εκλογές .Μας προσφέρει την ελπίδα και την πίστη στο αύριο.