Ο Καραμανλής λέει όχι στην Προεδρία
01/09/2014 14:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Καραμανλής λέει όχι στην Προεδρία

Όσοι βλέπουν τον τελευταίο καιρό τον Κώστα Καραμανλή διαπιστώνουν ότι πιο παραταξιακός δεν γίνεται, παρά τα όσα διαρρέουν διάφοροι και γράφονται στα ΜΜΕ.

Ο πρώην Πρωθυπουργός λέει ότι πρέπει να στηριχθεί ο Αντώνης Σαμαράς, ενώ ο ίδιος δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμα μέσα του εάν θα είναι υποψήφιος βουλευτής ή όχι στις προσεχείς εκλογές.

Βέβαια μια απόφαση να μην είναι υποψήφιος με τη ΝΔ μπορεί να θεωρηθεί πως δημιουργεί πρόβλημα στη σημερινή ηγεσία και ο ίδιος δεν το θέλει αυτό σε καμία περίπτωση. Αυτό όμως που δεν θέλει σε καμία περίπτωση είναι να μετακινηθεί στην Προεδρία της Δημοκρατίας και το λέει σε όλους τους τόνους στους συνομιλητές του.

Αυτό το είπε σήμερα και ο Νικήτας Κακλαμάνης, ο οποίος ανέφερε πως τον εξουσιοδότησε (;) ο Καραμανλής να τονίσει δημόσια ότι δεν ενδιαφέρεται για την Προεδρία της Δημοκρατίας....

ΣΧΟΛΙΑ

  1. iconology2009 avatar
    iconology2009 01/09/2014 18:17:59

    Για να εκτιμηθεί η καραμανλική πολιτική μπέσα, δεν έχετε παρά να συγκρίνετε με αυτά που συμβαίνουν εδώ και καιρό στο ΠΑΣΟΚ και τη συμπεριφορά του Γιωργάκη, που λειτουργεί με καθαρά προσωπική στρατηγική-αυτό συνέβαινε ακόμη και όταν το ΠΑΣΟΚ ήταν δικό του και τη σημειολογία του γυμναστηρίου στα γραφεία του ΠΑΣΟΚ μην την υποβαθμίζετε στο απλό ανεκδοτολογικό. Μπορεί να μην υπήρξε ένας σπουδαίος πολιτικός άνδρας ο Κώστας Καραμανλής αλλά με το ήθος του νομίζω ότι γράφει ιστορία και δίνει μαθήματα ντομπροσύνης σε πολλούς σε πολλές κατευθύνσεις.

    • my way avatar
      my way @ iconology2009 01/09/2014 21:20:18

      "Δεν υπήρξε σπουδαίος", είναι μία άποψη. Είναι ο καλλίτερος της εποχής του, ισχυρίζεται μια άλλη άποψη.

      • airman avatar
        airman @ my way 01/09/2014 22:37:32

        Ο καλύτερος αλλά σε "λάθος εποχή" είναι μία ακόμα άποψη. Ανέλαβε με μεγάλες προσδοκίες, αλλά οι "οφθαλμαπάτες" είχαν θαμπώσει τους πάντες, οι "φίλοι" περίμεναν στη γωνία και οι "απέναντι" έπρεπε να αντιμετωπισθούν δίχως έλεος. Όταν φτάσαμε κάποιος να κουνάει το δάχτυλο από το βήμα της Βουλής, ήταν πλέον αργά. Η μπέσα είναι αδιαμφισβήτιτη, αλλά η απαιτούμενη πυγμή κάπου χάθηκε. Άμα είχε ξεμπερδέψει με μερικούς και μερικές εγκαίρως (πριν βγει το 2005), μάλλον θα άφηνε εποχή. Τώρα που ξεμπερδέψαμε, μπλέξαμε με το Βαγγέλη. Από τη Σκύλα στη Χάρυβδη!

    • ΑΛΥΤΗ ΕΞΙΣΩΣΗ avatar
      ΑΛΥΤΗ ΕΞΙΣΩΣΗ @ iconology2009 02/09/2014 07:10:17

      Ε, όχι να συγκρίνουμε τον ΓΑΠ με τον Καραμανλή!! Είπαμε ο Κ.Κ ήταν νωθρός και ασυγχώρητα ράθυμος, αλλά η χυδαιότητα του ΓΑΠ, μπορεί να συγκριθεί μόνο μ΄εκείνην του εθνάρχη Σημίτη.

  2. makis Stefanatos avatar
    makis Stefanatos 01/09/2014 19:46:27

    Και ποιός μου λέει εμένα ότι δεν αναμένει την μετά-Σαμαρά εποχή, ιδιαίτερα σε περίπτωση εκλογικής ήττας? Άλλωστε και ο Θείος του κάτι ανάλογο έκανε...Βέβαια αυτός είχε αυτοεξοριστεί στην αλλοδαπή, ο άλλος, ο νεώτερος, στην ημεδαπή...

  3. valia avatar
    valia 01/09/2014 21:01:54

    Αυτός ο άνθρωπος έχει πιει το αμίλητο νερό

  4. Θόδωρος 17.06.201? avatar
    Θόδωρος 17.06.201? 01/09/2014 23:15:29

    Κρύβετε λόγια, ρε παιδιά, για το τι θα κάνει ο ΚΚ, κρύβετε λόγια... Πάντως είναι ευχάριστο να έχεις 2 μεγάλους πολιτικούς άντρες της εποχής στην ίδια παράταξη και να είναι το ίδιο αξιόμαχοι και διψασμένοι και οι 2 για υστεροφημία. Πέρα απ' όσα προηγήθηκαν.. Εντάξει, έγιναν πράματα και να τα δούμε. Αλλά μην αρχίσουμε τα ατέλειωτα "μοιρολόγια": "Έτσι έκανες, έτσι είπες". Βρεθήκαμε όλοι σε δύσκολη κατάσταση, όλοι αντιδράσαμε απότομα, ποιος περισσότερο, ποιος λιγότερο. Κι αυτοί που αντιδρούν πιο απότομα είναι -πολλές φορές- και οι πιο παθιασμένοι για ένα σκοπό. Οι τάχα "αδιάφοροι" είναι υστερόβουλοι απ' την άλλη. Τώρα προέχει να κοιτάμε μπροστά!
    Έτσι πιστεύω, όπως τα βλέπω απ' έξω. Έχω την εντύπωση (και μόνο..) ότι ο ΚΚ επιθυμεί να επιστρέψει και να γίνει ο συνεχιστής του Εθνάρχη θείου του αλλά πως? Αν καταφέρουν να τα βρούν μεταξύ τους πάντως και συν-υπάρξουν αρμονικά, η Κεντροδεξιά θα κυβερνήσει για 30 χρόνια και βάλε.. Ως γνωστόν, η Ισχύς εν τη ενώσει.

    • Θόδωρος 17.06.201? avatar
      Θόδωρος 17.06.201? @ Θόδωρος 17.06.201? 01/09/2014 23:20:35

      Και να συμπληρώσω κι αυτό: Τώρα και οι 2 γνωρίζουν και καταλαβαίνουν πια μετά από αυτά που πέρασαν! Πιστεύω ότι ξέρουν τι πρέπει να κάνουν και πως πρέπει να το κάνουν. Η δουλειά μπροστά (task ahead) γι' αυτούς θα είναι πια παιχνιδάκι. Πιστεύω θα το ευχαριστιούνται κιόλας. Ίδωμεν.

    • Γρηγόρης avatar
      Γρηγόρης @ Θόδωρος 17.06.201? 02/09/2014 08:33:59

      Kαι φυσικά αυτά τα 30 χρόνια, θα εφαρμόζει κατα γράμμα τα συμφωνηθέντα...

      • Θόδωρος 17.06.201? avatar