#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/10/2010 00:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Καραμανλής κλείνει τα σενάρια ΠΑΣΟΚ - ΛΑΟΣ



Άμεση ήταν η αντίδραση του Κώστα Καραμανλή στα δημοσιεύματα και τις αναφορές στα δελτία ειδήσεων των 8 περί «επιστροφής» του στην ηγεσία της Νέας Δημοκρατίας.

Αργά το βράδυ βουλευτές που συνομιλούν μαζί του δήλωναν: «Ο Κώστας Καραμανλής αποχώρησε οικειοθελώς από την ηγεσία της παράταξης που υπηρέτησε με συνέπεια σε όλη του τη ζωή. Δεν διανοήθηκε ποτέ να πράξει οτιδήποτε θα έβλαπτε την ενότητα της και τη νικηφόρα της πορεία, υπό την νέα της ηγεσία.»

Οι ίδιοι βουλευτές έλεγαν ότι η σχετική συζήτηση συμφέρει μόνο το ΠΑΣΟΚ μετά την απήχηση που αρχίζει να έχει στην κοινωνία το μήνυμα Σαμαρά και υποδαυλίζεται από τον ΛΑΟΣ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. aris. A avatar
    aris. A 02/10/2010 00:38:58

    Κώστα περιμένουμε μόλις τελειώσει αυτή η ιστορία των εξεταστικών τα ονόματα όσων συνωνομοτούσαν εναντίον σου χθές και εναντίον της παράταξης σήμερα.

    Οι διευθύνσεις παραμένουν ίδιες.

    Κακώς δεν τους παρέδωσες στην δημόσια χλεύη μας ως πρωθυπουργός αναμένουμε να το κάνεις συνεπείς στην ιστορία της οικογενειάς σου σήμερα διακαιώνοντας την υποστηριξή μας στο προσωπό σου.

    Έίναι ανάγκη η ιστορική μας παράταξη να μείνει όρθια και να προσφέρει στον τόπο αυτά που μπορεί τώρα που οι μολυντές του κόμματος απομακρύνονται από το σώμα του με αποφασιστικότητα από τον Σαμαρά.

    Με την συμμετοχή όλων σας σήμερα που η χώρα κινδυνεύει να περιθωριοποιηθεί γεωπολιτικά και οικονομικά είναι υποχρέωση σας απέναντι στους αγνούς Νεοδημοκράτες να χτίσεται ένα νέο κόμμα που θα βοηθήσει την πατρίδα.

    Η αποψινή σου ανακοίνωση δικαιώνει όσους σε εμπιστεύτηκαν το 2000, 2004, 2009.

    • Maya avatar
      Maya @ aris. A 02/10/2010 01:13:27

      Να κι άλλη μία σκέψη για να μείνει η ΝΔ όρθια:

      ΝΔμοκράτες ΜΗ ΜΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΤΩΝ 20:00.

  2. aris. A avatar
    aris. A 02/10/2010 00:57:59

    Κάθε λέξη μαχαιριά στην καρδιά των Μητσοτάκηδων και τον κολαούζων τους.

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ aris. A 02/10/2010 01:09:28

      Αρη

      Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου +1000000000

      Ετσι σκέφτονται όλοι γνήσιοι Νεοδημοκράτες.

      Μέ αυτή την δήλωση του Καραμανλή (αυτονόητη για τους αγνούς ΝΔ) φαίνεται το ήθος του Ανδρός και το πόσο μεγάλο Κεφάλαιο είναι για την παράταξη.

      Ας ετοιμαζόμαστε για την τελική επίθεση γιατί όπως είπε και ο Μεγάλος Αντώνης

      Δέν είναι μακριά ο καιρός που ο κόσμος θα βιάζεται περισσότερο απο εμάς για να κυβερνήσουμε.

    • Y. avatar
      Y. @ aris. A 02/10/2010 10:32:50

      Για όσους έχουν “διαβάσει”, ή “ξέρουν” τον Καραμανλή, ΚΑΜΙΑ άλλη εξέλιξη δεν ανάμεναν

  3. Aggelos avatar
    Aggelos 02/10/2010 01:00:24

    μπραβο,,Κώστα,,ετσι...

  4. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 02/10/2010 01:36:54

    Επιτέλους παρεμβαίνει. Όλοι όσοι τον στηρίξαμε τόσα χρόνια και αγωνιστήκαμε μαζί του δικαιούμαστε μια κάθαρση. Θα την δώσει αν οι παρεμβάσεις του είναι προς όφελος της ενότητας και της νικηφόρας προοπτικής της νέας ΝΔ του Σαμαρά. Χωρίς υπονομεύσεις και σκοτεινές, ιδιοτελείς σκέψεις. Πιστεύω πως θα το κάνει. Το οφείλει στον υπέροχο κόσμο της παράταξης..

  5. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 02/10/2010 01:44:31

    Φάκτορα

    Δέν ξέρω πώς να το κάνω αλλά εσύ σιγουρα μπορείς .
    Στο serraia.blogspot.com έχει μία εδιαφέρουσα ανάρτηση για τον Μεγάλο Καρατζαφύρερ

    Αν μπορείς και γίνεται , ανέβασέ την έχει ενδιαφέρον

    Υ.Γ Ζητώ συγνώμη για το άσχετο του θέματος

  6. ΣΕΡΤ avatar
    ΣΕΡΤ 02/10/2010 01:51:09

    Λοιπόν να τα πούμε με το ονομά τους
    Καταρχήν είμαι ένας καραμανλικός της ΝΔ,ο οποίος ψήφισα Σαμαρά και αυτός δεν με διέψευσε.
    Το 93 έμεινα στη ΝΔ και μάλιστα έκανα κριτική στον Σαμαρά.Αλλά στην πορεία αποδείχτηκε ότι αυτός είχε δίκιο.
    Δε ξεχνάω από το 93 και μετά τον υπονομευτικό πόλεμο που δέχτηκε ο Εβερτ, όπως και μετά ο Καραμανλής.Δεν ξεχνώ την αγωνία που ένιωθα εκείνο το διάστημα από τα Ντοράκια μην αρχίσουν παραμονές εκλογών να μιλάνε και να υπονομεύουν.
    Νομίζω ότι ήταν Γενάρης του 98 που τότε ο Καραμανλής είχε διαγράψει κάποιους που είχαν ψηφίσει υπέρ του ΠΑΣΟΚ και θυμάμαι ότι τότε η ντόρα την έκανε γυριστή τελευταία στιγμή.Δεν ξεχνώ το 'καλος ο σημίτης', δεν ξεχνώ ότι κάποτε έβλεπα με τα ματια μου να λέει 'τι λέει αυτος ο μ.....' μέσα στην Κ.Ε.
    Επίσης δεν ξεχνώ ότι σε κάθε ήττα πάντοτε ετίθετο θέμα αρχηγού,Ακόμα και το 00.Και για όλη αυτή τη βαβούρα μόνό μία ήταν υπεύθυνη.
    Η ΝΔ το ξέρουμε όλοι ότι δεν έβγαινε λόγω συγκεκριμένου κέντρου υπονόμευσης.Απλά το 01 και μετά αφότου τίποτα δεν μπορούσε να ανακόψει την πορεία του Καραμανλή αποφάσισε να ασπασθεί τον καραμανλισμό......έβλεπε τον εαυτό της σαν διάδοχο.
    Αυτό εμένα σαν βάση μου ξένιζε παρα πολύ.Δεν ξέχναγα τα τράυματα που έκανε στην παράταξη μια μειοψηφία που ήθελε με το ζόρι να γίνει πλειοψηφία.Έτσι όταν άκουσα ότι βάζει και ο Σαμαράς σε συνδυασμό με τον πολιτικό του λόγο άρχισα να σκέφτομαι.....
    Και όταν άκουσα κατά τις αρχές Νοέμβρη τη Ντόρα να σπέρνει το διχαστικό λόγο σε αντίθεση με τον μεστό και ενωτικό λόγο του Σαμαρά ήμουν σίγουρος ότι η αρνητική ψήφος που είχα για την φάρα ήταν πλέον θετική για τον Αντώνη......
    Σήμερα......
    Η Ντόρα όπως μπορούμε να δούμε όλοι μας τυφλώνεται από την αρχομανική της τάση και πλέον δεν μπορεί να ενωσει.....αναγκάστηκε να πετάξει τη μάσκα της ενωτικής μολις 15 μέρες μετά τις εκλογές και δείχνει κάθε μέρα ένα ρεσιτάλ μικροψυχίας και κακίας.Για δανταστείτε.......δεν έχει 1 χρόνο τίποτα κακό να πει για το πασοκ και μόνο τον Σαμαρά κατηγορεί.....για σκεφτείτε......Είναι πλέον τέτοια η παράνοια της που φαίνεται με γυμνό μάτι.....Κάνει σαν το κακομαθημένο πλουσιοκόριτσο που βλέπουμε στις σουρεαλιστικές ταινίες.......παρόλα αυτά βλέπει το αδιέξοδό της.....Και πλέον θέλει να γυρίσει γιατί αυτός ο δρόμος που ακολουθεί δεν βγάζει πουθενά........Και τώρα μέσω των παπαγάλων της προσπαθεί να βάλει τον καραμανλή(αυτού που του χε πει αι γ.... ρε μ....) να την φέρει πίσω πετώντας του και το τυράκι της προεδρίας.....Η απάντηση του Καραμανλή όμως,ο οποίος δεν είναι παιδάκι, ούτε έχει την σχιζοφρένεια ήταν η κατάλληλη.....όπως και η απάντηση της βάσης.....

    ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΠΟΛΛΩΝ
    ΤΕΤΟΙΟ ΣΧΕΔΙΟ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ

    • Aris avatar
      Aris @ ΣΕΡΤ 02/10/2010 02:33:40

      Για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, ο Σαμαράς οδηγήθηκε στη έξοδο από την ΝΔ το 1993 μετά από συνεννόηση της Ντόρας με τον Έβερτ. Έβλεπαν ότι ο άνθρωπος είναι πολλά... μίλια μπροστά και απλά τον έφαγαν υπό τις ευλογίες του Μητσοτάκη. Διότι διαφορετικά ούτε ο Έβερτ, αλλά ούτε και η Ντόρα θα έβλεπαν ποτέ την ηγεσία της ΝΔ. Τελικά ο Έβερτ είδε "φως" για 3 χρόνια. Θα έλεγα ότι η Ντόρα είναι η πλέον άτυχη του "παιχνιδιού" που διήρκησε 17 χρόνια, κάνοντας έναν μεγάλο κύκλο, δικαιώνοντας τελικά τον Αντώνη Σαμαρά. Μεγάλο κομμάτι της ΝΔ τιμώρησε το Μητσοτακέικο για τα παρασκηνιακά παιχνίδια που έπαιξε, βάζοντας μπροστά τον ΠΑΤΡΙΩΤΗ Κώστα Καραμανλή. Το ίδιο κομμάτι βλέποντας ότι ο μηχανισμός που είχε στηθεί μέσα στη ΝΔ όλα αυτά τα χρόνια υπέρ της Ντόρας, ήταν έτοιμος να την φέρει στην ηγεσία του κόμματος... Τότε έγινε η "ντρίπλα" του αιώνα. Βγαίνει πρώτος ο Τράγκας και κάνει λόγο μέσα από την εφημερίδα "ΧΩΡΑ" για εκλογική διαδικασία από την βάση του κόμματος. Θέση που υιοθετεί σχεδόν την ίδια στιγμή ο Δ. Αβραμόπουλος και για την οποία δεν έχει αντίρρηση ούτε ο Ψωμιάδης, ούτε και ο Σαμαράς. Όσοι παρακολούθησαν τις ομιλίες των τριών υποψηφίων απλά έβλεπαν να έρχεται το τέλος της Ντόρας. Ακόμα και οι ίδιοι οι υποστηρικτές της παραδέχτηκαν την ανωτερότητα του Σαμαρά. Ο λαός μίλησε και όλα πήραν τον δρόμο τους...

      • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
        ΓΙΑΝΝΗΣ @ Aris 02/10/2010 23:35:30

        Τεράστιο λάθος του Κ.Καραμανλή όταν στον ανασχηματισμό Φεβρουαρίου 2006 πήρε από το Υπουργείο Εξωτερικών τον ευπατρίδη πατριώτη Πρέσβυ Κύριο Π.Μολυβιάτη για να βάλει αυτήν την γυναίκα που άφηνε σύξυλο το Δήμο Αθηναίων για να ικανοποιήσει την ακόρεστη αρχομανία της. Ασυγχώρητο ΣΦΑΛΜΑ του Καραμανλή. Ίσως το μεγαλύτερο των πεντέμιση ετών..

    • Y. avatar
      Y. @ ΣΕΡΤ 02/10/2010 11:01:54

      Κάποιες σημειώσεις, σ ‘αυτά που γράφεις
      Το ’77 έβαλε ο ΚΚ1 τον Μητσοτάκη στη κυβέρνηση, αργότερα και στο κόμμα, και λειτούργησε ως ο σώγαμπρος, που επειδή δεν υπεγράφησαν προικοσύμφωνα, απαιτεί τσαμκπουκαλίδικα τη κατά κυριότητα περιουσία του παρόχου. Στη περίπτωση του Μητσοτάκη, το κόμμα.
      Ο Μητσοτάκης, ΠΟΤΕ δεν υπήρξε οπαδός ή φίλος των αρχών της παράταξης, αρχικά της ΕΡΕ και κατόπιν της ΝΔ. Επειδή ήξερε ότι ήταν ΟΛΙΓΙΣΤΟΣ στην αποδοχή των πολιτών, ήθελε ένα όχημα, πολιτικό κόμμα με υπαρκτή βάση (η βάση του Μ στο 1,5 της Κρήτης, συν κάτι υπόλοιπα από αλλού).
      Την ίδια ακριβώς στρατηγική ακολούθησε και η κόρη του, όταν μετά το ’93, η παρτάξη εξέλεγε αρχηγούς με παραταξιακά κριτήρια (Εβερτ, ΚΚ2)
      Έχουν γνώση όμως οι φύλακες

      • Y. avatar
        Y. @ Y. 02/10/2010 11:23:59

        ...η παράταξη επιστρέφει στις αρχές του Καραμανλισμού, τη μοναδική κοινωνική δύναμη-ανάσχεση στα νεοφιλελεύθερα ρεύματα και πρωτοβουλίες, από όπου προέρχεται και ο Αντώνης μας
        Ο Καραμανλισμός ήταν και είναι, πέρα και πάνω από πρόσωπα που κάποια στιγμή εκλήθησαν ή καλούνατι να τον υπηρετήσουν (ΚΚ1, Έβερτ, ΚΚ2, Σαμαράς)

  7. perastikos avatar
    perastikos 02/10/2010 02:20:10

    επιτελους ο ΚΚ αντεδρασε και μια φορά αμεσα!

  8. νεφέλη avatar
    νεφέλη 02/10/2010 08:59:13

    Καλή ευκαιρία για συγκρίσεις και συμπεράσματα...

    Ο Κώστας Καραμανλής κι η Ντόρα Μπακογιάννη έφυγαν οικειοθελώς, ο πρώτος από την ηγεσία της ΝΔ, η δεύτερη, επειδή δεν πήρε την ηγεσία, από την ΝΔ.

    Ποιός υπονομεύει σήμερα, αλλά και στο παρελθόν, περισσότερο την ΝΔ ;

    Ποιά τα κίνητρα του καθενός στην ενασχόλησή του με τα πολιτικά της χώρας;

    Ποιός από τους δύο βλάπτει σοβαρά την Ελλάδα;

    Σε δύσκολους καιρούς δίνεται η ευκαιρία για το τελικό ξεσκαρτάρισμα....

  9. spiros avatar
    spiros 02/10/2010 09:17:58

    Το σχέδιο προωθήθηκε από το ΛΑΟΣ σε συνεγασία με την Ντόρα . Ο λόγος είναι πολύ απλός. Βλέπουν την άνοδο της ΝΔ και γνωρίζουν πολύ καλά ότι δεν μπορούν να ελπίζουν από τον νικητή σε ανάσταση. Όλα αυτά λοιπόν τα εξαπτέρυγα προώθησαν το σχέδιο για να μπορέσουν να κλαδέψουν την ΝΔ. Η ΄Ντόρα με την επιλογή στήριξης του Μπουτάρη δημιούργησε μεγάλο πρόβλημα στα άτομα που την ακολουθούν από την πόλη της Θεσ/νίκης. Το ΛΑΟΣ με την καθαίρεση Νταουτάκη προβλημάτισε Οι δημοσκοπήσεις δείχνουν πολύ πίσω από τον στόχο του 14% που έθεσε ο Πρόεδρος. Τα εξαπτέρυγα του ΠΑΣΟΚ όφειλαν να μην βρεθούν σε δύσκολη θέση για να έχουν διαπραγματευτική ικανότητα και με την μετέπειτα πολιτική πορεία της τυχόν σύμπραξης . Αυτοί είναι οι λόγοι που στην πορεία προς τις εκλογές έπρεπε να βγεί ο λαγός που λέγεται ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ. Η πορεία της εξεταστικής για το βατοπέδι δεν του έκατσε του ΛΑΟΣ. Η απομόνωση από τοβ κόσμο της ΝΔ είναι εμφανής.

  10. nick avatar
    nick 02/10/2010 10:00:13

    Ο ΚΚ Καραμανλής δεν υπονομεύει,στηρίζει τον Αντώνη Σαμαρά.Εχουν πλάκα τανταβατζοκάναλα και οι ένοικοι της πράσινης πολυκατοικίας...Τι πανικός είναι αυτός ρε παιντί μου?

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ nick 02/10/2010 11:20:41

      Ο πανικός τους η ελπίδα μας...

      • LEWNIDAS avatar
        LEWNIDAS @ TopGunZ 02/10/2010 11:32:41

        και ο πανικος τους ειναι μεγαλος

  11. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 02/10/2010 10:20:34

    Κινδυνος για τον διχασμο της παραταξης μας δεν ειναι τα σεναρια για τον Καραμανλη αλλα τα δεξια μετρα που παιρνει ο ΓΑΠ και εχουν κανει ενα μερος της βασης να αλληθωριζει προς αυτον.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 02/10/2010 16:15:42

      Σε καταλαβαίνω απόλυτα, ακόμα κι εγώ καμιά φορά ακούω ένα-δυο πραγματάκια που μου χαιδέυουν τα αυτιά (όπως η κατάργηση της εισφοράς ΟΓΑ όλων των επαγγελματιών σε χωριά των 1000 κατοίκων που δημιουργεί αθέμιτο ανταγωνισμό και όργια φοροδιαφυγής), αλλά από τη μία λέω το αγγούρι ήταν μεγάλο για να μας σώσει μια σταγόνα λάδι και από την άλλη λέω και "έπεα πτερόεντα"...

  12. Aggelos avatar
    Aggelos 02/10/2010 11:12:45

    ο Καραμανλης ισως αποδειχτει πιο αποτελεσματικος ως στηριξη απο τα μετοπισθεν του Αρχηγου σαμαρα απο το να ειναι ο ιδιος αρχηγος..

  13. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 02/10/2010 11:52:16

    Στη "μεγάλη κεντροδεξιά παράταξη" που ονειρεύονται οι υποστηρικτές του μνημονίου (που ...ξεχνούν σιγά σιγά και που την Ιρλανδία του 32% ελλείμματος απέδειξε ότι δεν υπάρχουν μονόδρομοι σε οικονομίες κοινωνίες και χώρες), υπάρχει μόνο μια προϋπόθεση:

    είσαι με τη χώρα ή με το μνημόνιο;

    Η παράταξη που σε όλα τα ιστορικά σταυροδρόμια της χώρας επέλεξε το συμφέρον της χώρας, για να μην είμαστε είτε Αλβανία είτε εκτός ΕΕ, αν θυμούνται όσοι θέλουν και προσπαθούν να ξεχνούν, δεν μπορεί να είναι με όσους επιζητούν κηδεμόνες και επικυρίαρχους.

    Δεν μπορούμε λοιπόν να ασχολούμαστε με τον πανικό, τα σενάρια ή τις ονειρώξεις κάθε επίδοξου ανθυπάτου, θυρωρού ή αυτοκράτειρας.

    ή με την Ελλάδα ή με το μνημόνιο,

    κάποιοι διάλεξαν, ας βγουν να πουν ότι έκαναν λάθος ζητώντας συγνώμη και μετά μιλάμε για άσωτους και επιστροφές.
    Προσωπικά δεν επιθυμώ γραικύλους πλάι μου, προτιμώ τους ριψάσπιδες απέναντι, λίγοι και καλοί.

  14. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 02/10/2010 12:21:48

    Καταπληκτικός. Μακάρι να συνεχίσει έτσι. Είναι ό,τι καλύτερο έχει να προσφέρει στη χώρα.

  15. Omnes vulnerant ultima necat avatar
    Omnes vulnerant ultima necat 02/10/2010 14:02:08

    Έμαθα από πρόσωπο που δουλεύει στην ΕΚΤ:
    1) θα κηρυχθεί παύση πληρωμών
    2)θα πέσει η τωρινή κυβέρνηση και θα έλθει ο Σαμαράς.
    Αυτά τα σενάρια παίζουν εκεί.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Omnes vulnerant ultima necat 02/10/2010 14:07:38

      All hours wound, the last kills (inscription on solar clocks)

  16. ΑΛΗΘΙΝΟΣ avatar
    ΑΛΗΘΙΝΟΣ 02/10/2010 16:42:43

    φίλοι είπαμε!!! να μην φέρουμε πίσω τα κοπρόσκυλα!!!και στη ηγεσία μάλιστα!!! την πόρτα της εξόδου πρέπει να τους δείξουμε!!!να φύγει και να πάρει μαζί του και τον τέως υπουργό του Π.Δ. 164 αυτός και άν είναι βαρίδι!!!!!