#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/09/2012 12:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Καπελλέρης μας τελείωσε, η κληρονομιά του όχι



Του Γιώργου Χαρβαλιά

Προσωπικά ελάχιστα συγκινούμαι βλέποντας τον μόδιστρο να μπαινοβγαίνει με τα βραχιόλια στον Κορυδαλλό. Βραχιόλια φοράει έτσι κι αλλιώς, ενώ στη φυλακή μπορεί να ανακαλύψει και ενδιαφέρουσες συναναστροφές...Θα προτιμούσα λοιπόν, να έβλεπα σε πλειστηριασμό το σπίτι του στη Μύκονο, ή την high tech μονάδα παραγωγής και το εκθετήριο στη Κάτζα.

Δυστυχώς η κυβέρνηση δίνει την εντύπωση ότι διαχειρίζεται το κρίσιμο θέμα της φοροδιαφυγής με επικοινωνιακούς όρους όπως και η προηγούμενη. Το δόγμα είναι γνωστό. Και το εφάρμοσε πρώτος ένας πληθωρικός πολιτευτής του ΠΑΣΟΚ, πρώην εφοριακός, που βρέθηκε μια μέρα στο τιμόνι του ΣΔΟΕ και έφυγε μαύρη νύχτα με αφορμή μια ιστορία με καύσιμα (για την οποία , μεταξύ μας, δεν πιστεύω ότι είχε και ευθύνη…)

Ο κυρ Γιάννης Καπελλέρης, γνήσιο τέκνο του open gov και προσωπική επιλογή των Παπανδρέου-Παπακωσταντίνου ήταν λοιπόν ο πρώτος που εισήγαγε το virtual φοροκυνηγητό μέσω...τηλεοπτικών εμφανίσεων.  Μέρα παρά μέρα έπιανε σκαφάτους, δικηγόρους, μεγαλογιατρούς, τροφοδοτώντας με γλαφυρές ιστορίες(συνήθως υπό την μορφή επιλεγμένων διαρροών) τα ΜΜΕ.  Ακόμη κι αυτόν τον αγρότη με την Φεράρι που ξέθαψε το σημερινό οικονομικό επιτελείο, σα να θυμάμαι ότι τον είχε πρωτοανακαλύψει ο κυρ Γιάννης.

Ο Καπελλέρης  λοιπόν μας τελείωσε, αλλά η κληρονομιά του όχι. Λίγες μέρες πριν έρθει η Τροίκα άρχισαν να κιυκλοφορούν οι λίστες με τους 123(ξαναζεσταμένους) φοροφυγάδες, ο κατάλογος με τους 53 χιλιάδες που έβγαλαν τα λεφτά τους έξω και…πάει λέγοντας.

Κερασάκι στη τούρτα και αποκορύφωμα της αθλιότητας, η πρόσφατη διαρροή σε ημερήσια εφημερίδα για τους πρωταγωνιστές της πίστας που…(άκουσον-άκουσον) κρύβουν τα εισοδήματα του τους σε εταιρείες περιορισμένης ευθύνης. Αυτονόητες διαπιστώσεις που από μόνες τους δεν λένε τίποτα, βάζουν στο ίδιο τσουβάλι τα…χλωρά με τα ξερά και εν τέλει αποσκοπούν στην δημιουργία εφήμερων εντυπώσεων, χωρίς καμία ουσία.

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον τα τζιμάνια του ΣΔΟΕ και οι πολιτικοί τους εντολείς(γιατί χωρίς καμία αμφιβολία αυτοί είναι οι ηθικοί αυτουργοί για την αισχρή παραβίαση προσωπικών δεδομένων) να δώσουν στη δημοσιότητα π.χ. την φορολογική δήλωση  του μεγαλο εκδότη της εφημερίδας που φιλοξένησε την «τεράστια» αποκάλυψη και άλλων μεγαλοεκδοτών που ένα πουλάκι μου είπε ότι δηλώνουν εισοδήματα αναξιοπαθούντων...

Δυστυχώς με τις φτηνές επιχειρήσεις δημιουργίας εντυπώσεων δεν γίνεται τίποτα. Η φοροδιαφυγή θα πληγεί, σε αυτές τις καραμπινάτες περιπτώσεις παρανομούντων, όταν υπάρξει νομοθετικό πλαίσιο που θα αντικαθιστά την λέξη «δέσμευση» με την λέξη «δήμευση», αναφορικά με την περιουσία του παραβάτη…

Υ.Γ. 1   Ένας μεγαλοεφοπλιστής που εισέπραξε προ διετίας, πρόστιμο 40 εκατομμυρίων (!) για αγορές ακινήτων που περνούσαν σε offshore εταιρείες, χωρίς να καταβάλλεται ούτε ένα ευρώ φόρος,  τι έδωσε ακριβώς στο ελληνικό δημόσιο; Όχι τίποτα άλλο, αλλά μαθαίνω ότι ετοιμάζεται να εφορμήσει τώρα σε ένα (πολύ)μεγάλο φιλέτο του δημοσίου.  Έχει τακτοποιήσει άραγε τις φορολογικές υποχρεώσεις ;

Υ.Γ. 2 Αληθεύει επίσης ότι από τις εισφορές που επιβλήθηκαν στα μεγάλα σκάφη αναψυχής με ειδικό νόμο το 2010, δεν έχει εισπραχθεί ούτε ευρώ γιατί δεν έχει υπογραφεί η σχετική υπουργική απόφαση;

(δημοσιεύεται στον Τύπο της Κυριακής)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 15/09/2012 12:36:52

    Για όσους δεν κατάλαβαν, η μαγική τρίτη λέξη που χωρίζει με σινικά τείχη την την λέξη «δέσμευση» από την λέξη «δήμευση», είναι η "τελεσιδικία".
    Γιατί δεν αλλάζουν τον νόμο αμέσως; Και άν υπάρχει συνταγματικό πρόβλημα, γιατί δεν δημιουργούν ειδικό φορολογικό εφετείο για να παραπέμπονται απευθείας οι μεγάλες υποθέσεις, ώστε να τελεσιδικούν σε χρόνο dt;
    Στη "βοιδόγλωσσα" των πρωτοδικείων - "δευτεροδικείων" και πάει λέγοντας, το σήριαλ κρατά 6 - 10 χρόνια, σαν παλιά Ελληνική δικαστική ταινία.
    ¨Ελεος, δεν έχουμε IQ κατσικιού !!!!

    • o deksios avatar
      o deksios @ Ο Θείος 15/09/2012 13:19:00

      ετσι ειναι.. σωστοτατος..

  2. Εμμανουήλ Πρόιος avatar
    Εμμανουήλ Πρόιος 15/09/2012 13:14:02

    Σωστός ο θείος!

  3. xp avatar
    xp 15/09/2012 13:17:46

    Oλες οι συναλλαγες καταγραφονται απο την ΤτΕ(Πανω απο καποιο υψος νομιζω 50,000 €).Η εξαγωγη κεφαλαιων επισης. Οσα δεν ειναι καταγεγραμμενα βάζεις ΔΥ- που ειναι για συνταξιοδοτηση με τα νεα μετρα -τους εκπαιδευεις να ζητανε αποδειξεις ,να κανουν ελεγχους κτλ Η εκπαιδευση ειναι θέμα μερικων ημερων.
    Βαρεθηκα ολα τα ιδια και τα ιδια !

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ xp 15/09/2012 14:37:44

      Σωστα ετσι ειναι !Για να βγαλεις χρηματα στο εξωτερικο νομιμα σου ζητουν την φορολογικη σου δηλωση και μετα περιμενεις να παρουν εγκριση απο την ΤτΕ για την εξαγωγη τους !Οσα λενε για τους 54 .000 που εβγαλαν χρηματα εξω και υποκεινται σε ελεγχο φοροδιαφυγης ειναι μπαρουφες γιατι ολοι τους τα εξηγαγαν νομιμα εχοντας πληρωσει του αναλογουντες φορους στο Ελληνικο Κρατος και τωρα περιμενουν {αν τολμησει το ΣΔΟΕ} με τις καταστασεις ανα χειρας με στοιχεια εισοδηματων νομιμως φορολογηθεντων επι 10ετιες !Εαν τομησει το ΣΔΟΕ να θιξει προσωπικα δεδομενα δημοσιευοντας ονοματα χωρις να εχει κανει ελεγχο πριν θα φαει μηνυσεις που θα ειναι ολες δικες του μαζι με τον Στουρναρα !Το φιλετο ηταν στην Ελβετια και τους αλλους φορολογικους παραδεισους {Σιγκαπουρι ,Καυμαν κλπ } αλλα ετσι που τα εκαναν στο ΥΠΟΙΚ σαν τα μουτρα τους αυτα πεταξαν για αλλες Τραπεζικες αγκαλιες οποτε ....!

      • Parapanhsios avatar
        Parapanhsios @ Ραβινος 16/09/2012 09:38:07

        Στο θέμα έβαλε τελεία και ταφόπλακα η Ελβετία από τον Απρίλιο, παρότι οι κυβερνώντες το έκρυβαν

  4. Πηνελόπη avatar
    Πηνελόπη 15/09/2012 13:41:35

    Δεν νομίζω να λείπει η δυνατότητα η βούληση λείπει. Μετά θα αναρωτιούνται τι έφταιξε και πάτωσαν.

  5. Δήλιος avatar
    Δήλιος 15/09/2012 13:44:56

    Ειλικρινά απορώ με τον συντάκτη του άρθρου(που παρεπιπτόντως εκτιμώ πολύ) και με την απαίτηση του να δοθούν στοιχεία απο το ΣΔΟΕ για συγκεκριμένους "μεγαλοεκδότες",όσον αφορά τη φορολογική τους δήλωση,αν είναι αφελής η υποκριτική(η απαίτηση......).....

  6. xp avatar
    xp 15/09/2012 13:51:44

    Λένε να βρουμε τους φοροφυγαδες που εβγαλαν τα λεφτα στην Ελβετια και αλλου.Ειναι καταγραμμενα στην ΤτΕ και στις Εμπορικές τράπεζες (αφου έχουν βαλερ κτλ ).Θα μας τρελλανουν?Ποσο μπορει να μεταφερει κάποιος πανω του?Μονο αν ειναι ψιλικατζης........

    • dikefalosaitos avatar
      dikefalosaitos @ xp 15/09/2012 21:36:01

      Ξέρεις υπάρχουν και οι ... βαλίτσες.

  7. Lampros avatar
    Lampros 15/09/2012 13:56:25

    Γιατί δεν αλλάζουν τον νόμο αμέσως; Και άν υπάρχει συνταγματικό πρόβλημα, γιατί δεν δημιουργούν ειδικό φορολογικό εφετείο για να παραπέμπονται απευθείας οι μεγάλες υποθέσεις, ώστε να τελεσιδικούν σε χρόνο dt;

    Και ποιός θα εξασφαλίσει ότι θα είναι μόνο οι «μεγάλες υποθέσεις»; Ή θέλεις, με τους νέους φόρους και χαράτσια, να παίρνουν και το σπιτάκι του καθενός μεθαύριο σε χρόνο dt;

    Γιατί σε λίγο, τι σε λίγο, ΗΔΗ, θα χρωστάμε όλοι...

  8. TasosC avatar
    TasosC 15/09/2012 15:16:11

    Όσο περνάει ο καιρός, τόσο ο Χαρβαλιάς γίνεται σοφότερος (χωρίς πλάκα).
    Όταν αρχίσει να ΄΄κατεβάζει΄΄ και ολοκληρωμένες προτάσεις, τότε θα έχει κάνει και το επόμενο βήμα (προς την πολιτική εννοώ).
    Αυτό το βήμα βέβαια το έκανε και μία άλλη συμπάθειά μου - ο Γιάννης Μαρίνος - ο οποίος μπήκε άθελά του (;) στην πολιτική ως ευρωβουλευτής με τη ΝΔ.
    Το κακό είναι όταν κατάλαβε από μέσα τι βλακεία έκανε, έφυγε τρέχοντας και ούτε το ξανασυζήτησε.
    Βλέπετε από τους δημοσιογράφους στην Πολιτική επιπλέουν μόνο οι φελλοί. Όχι βέβαια τα λοιπά επαγγέλματα διακρίνονται στον πολιτικό στίβο, αλλά για τους δημοσιογράφους ο λόγος.
    Προτείνω εκεί σε κάποιους αρμόδιους (υπάρχουν άραγε;) στη Συγγρού ,όχι να καλέσουν τον Χαρβαλιά να ανακατευτεί γιατί θα χάσει μέρος της οξυδέρκειάς του, αλλά να διαβάζουν κάθε άρθρο του προσεκτικότατα.
    Αν μη τι άλλο θα μπορούν να πιάσουν τον παλμό του μέσου σκεπτόμενου πολίτη.

    • εξαρχεας avatar
      εξαρχεας @ TasosC 15/09/2012 17:19:33

      τελικά πρόκειται για το ίδιο πρόσωπο ή είναι συνωνυμία ?
      θα μάς πείτε ή ντρέπεστε για τις παρέες σας ?

      • TasosC avatar
        TasosC @ εξαρχεας 15/09/2012 22:46:37

        Are you talking to me ?
        Do i know you ?
        Πλάκα έχεις ρε φίλε.
        Ότι του φανεί του Λωλοστεφανή.

  9. ευτυχια avatar
    ευτυχια 16/09/2012 22:05:01

    Προς το παρόν και μέχρι να τελεσιδικισουν οι υποθεσεις αυτές, ασχοληθείτε με την φορολογική δήλωση του Σουλειμάν.Εκανε αυτός δήλωση ή αποκεφάλιζε απλώς τον Εφορο;