#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/04/2012 23:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Καμμένος "βυθίζει" την Εμπορική Ναυτιλία



Επιπολαιότητα και ανευθυνότητα καταλόγισε στον πρόεδρο των Ανεξάρτητων Ελλήνων ο εκπρόσωπος της ΝΔ, Γ. Μιχελάκης με αφορμή δηλώσεις του κ. Καμμένου σε πρωινή τηλεοπτική εκπομπή.

Όπως αναφέρει στη σχετική του ανακοίνωση ο κ. Μιχελάκης, ο κ. Καμμένος υποστήριξε μεταξύ άλλων ότι «με βάση τη νέα δανειακή σύμβαση οι δανειστές μπορούν να κατάσχουν καράβια που έχουν ελληνική σημαία».

«Δεν είναι μόνον ο λαϊκισμός, η επιπολαιότητα και η ανευθυνότητα. Είναι, προπάντων, η άγνοια και η συνωμοσιολογική φαντασίωση, που καθιστούν τον κ. Καμμένο εξαιρετικά επικίνδυνο για την πατρίδα μας», σχολίασε ο κ. Μιχελάκης.

«Δεν ξέρουμε εάν στόχος του είναι να τρομοκρατήσει και να διώξει από το νηολόγιο της χώρας, ελληνόκτητα και ξένα πλοία, εάν επιχειρεί να εξαπατήσει τους Έλληνες ή εάν επιδιώκει και τα δύο. Σε κάθε περίπτωση διαπράττει έγκλημα σε βάρος της Ελλάδας», πρόσθεσε.

Μιλώντας στην πρωινή τηλεοπτική εκπομπή του «ΑΝΤ1», ο κ. Καμμένος υποστήριξε ότι «με βάση το Μνημόνιο οι πιστωτές της χώρας μπορούν να κατάσχουν εμπορικά πλοία που έχουν υψωμένη την ελληνική σημαία, δεδομένου πως αυτά θεωρούνται ελληνικό έδαφος», επικαλούμενος το Αγγλικό Δίκαιο.

Η δήλωση αυτή προκάλεσε σφοδρές αντιδράσεις στο χώρο της εμπορικής ναυτιλίας. «Για αστεία πράγματα» έκανε λόγο ο πρόεδρος της Ενωσης Ελλήνων Εφοπλιστών (ΕΕΕ) Θεόδωρος Βενιάμης, και τόνισε πως «δεν υπάρχει ούτε μια πιθανότητα στο εκατομμύριο να συμβεί κάτι τέτοιο». Ο κ. Βενιάμης, κάλεσε επίσης τις πολιτικές δυνάμεις του τόπου να «μην εμπλέκουν την ελληνική ναυτιλία στην οποιαδήποτε προεκλογική αντιπαράθεση».

Κύκλοι της Ακτής Μιαούλη επισήμαναν πως ο μεγαλύτερος κίνδυνος από την ανεύθυνη τακτική Καμμένου είναι να υπάρξει κύμα φυγής ελληνικών πλοίων από το νηολόγιο, σε μια περίοδο που η ελληνική οικονομία «χρειάζεται και το τελευταίο δολάριο από το ναυτιλιακό συνάλλαγμα που εισρέει στη χώρα».

Ενδεικτικά αναφέρεται ότι, σύμφωνα με στοιχεία της Τράπεζας της Ελλάδος, τον Φεβρουάριο το ναυτιλιακό συνάλλαγμα που εισέρρευσε στη χώρα μας ανήλθε σε 1,09 δισ. ευρώ έναντι 1,069 δισ. ευρώ τον αντίστοιχο περσινό μήνα. Δηλαδή, κατέγραψε αύξηση 2%. Αντίθετα, ο ελληνικός στόλος  κατέγραψε νέα πτώση κατά 3,8% τον Φεβρουάριο. Σύμφωνα με τα στοιχεία της Στατιστικής Αρχής, τα υπό ελληνική σημαία πλοία, χωρητικότητας άνω των 100 κόρων, ανέρχονταν τον Φεβρουάριο σε 2.002 πλοία ενώ τον αντίστοιχο περσινό μήνα ανέρχονταν σε 2.081. Είναι χαρακτηριστικό ότι τον Φεβρουάριο του 2010 ο ελληνικός στόλος αριθμούσε 2.126 πλοία.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Χαζούλης avatar
    Χαζούλης 23/04/2012 22:19:28

    Προβλέπω μετεκλογική Καμένη ομελέτα φτιαγμένη με Χρυσά Αυγά.

    Θα γελάμε και θα κλαίμε μαζί.

    Αλλά στην τελική αυτή είναι η Δημοκρατία είτε μας αρέσει είτε όχι.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Χαζούλης 23/04/2012 22:39:51

      Πῶς μποροῦμε νά γελᾶμε μέ τήν ἀνευθυνότητα καί τήν ἐπιπολαιότητα πού εἶναι ἐπιζήμιες γιά τήν πατρίδα μας,κάποιων,πού ζητοῦν τήν ψήφο μας γιά νά κυβερνήσουν;

    • Μάνια avatar
      Μάνια @ Χαζούλης 23/04/2012 22:58:47

      Με τίποτα!

      • giannis avatar
        giannis @ Μάνια 24/04/2012 03:58:18

        ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΜΜΕΝΟΥ

        h++p://www.dailymotion.com/video/xqbs86_yyyyyyyyy-yyyyyy-yyyyyyyy-yy-yyy-yyyyyyyyy-yyyyyyy-yyy-yyyyy-yyyyyyyy-yyyyyy_news

        • Ακαυτος avatar
          Ακαυτος @ giannis 24/04/2012 11:44:42

          Θα κατασχέσουν ιδιωτικά καράβια με ελληνική σημαία, επειδή το ελληνικό δημόσιο χρωστάει και επειδή το λέει ο καμένος;

          Αν υπήρχε τέτοια πιθανότητα έστω και 0,1% οι πλοιοκτήτες ήδη θα είχαν κατεβάσει τις ελληνικές σημαίες.

          Ο άνθρωπος είναι σε πλήρη σύγχυση, άλλα ντάλα της παρασκευής το γάλα, ο βερμπαλισμός που επιδίδεται, μνημειώδης.

          Πληροφοριακά πάντως με το PSI+ πάντως συμμετέχουν ομόλογα υπό ξένο και αγγλικό δίκαιο και ακόμα τα καράβια είναι στην θέση τους.

          • Advisor avatar
            Advisor @ Ακαυτος 24/04/2012 15:44:17

            Και τον Καμμένο τι τον νοιάζει;; Έτσι κι' αλλοιώς αυτός δεν κινδυνεύει: το κότερό του το έχει υπό Αγγλική σημαία!!!

  2. Jim Bim avatar
    Jim Bim 23/04/2012 22:50:23

    Μιλάμε για άτομο που ζει σε εικονική πραγματικότητα, η δε πολιτική πρωτοβουλία του είναι πρόχειρη και θα αποδειχθεί υποκινουμενη από συμφέροντα που δεν θέλουν τον Α Σαμαρά αυτοδύναμο.
    Είναι μία αξιολύπητη κουστωδία ....

  3. Μάνια avatar
    Μάνια 23/04/2012 23:21:53

    Μολις ειδα την απαντηση Καμμένου (στο Facebook λεει)
    Μοντερνα πραγματα , οχι παίζουμε
    ΑΛλα μπορει καποιος να μου εξηγησει , πως γίνεται ενας πρωην υφυπουργος, 20 χρόνια βουλευτης, με σπουδες και λοιπα και λοιπα
    να είναι τοσο ανορθόγραφος;

    • Θύμιος avatar
      Θύμιος @ Μάνια 24/04/2012 09:53:30

      δώστε τις φωτογραφίες του Πάνου Καμμένου με τον Αγγελέττο Καννά, στην Κίμωλο.

      • factorx avatar
        factorx @ Θύμιος 24/04/2012 10:52:36

        Στείλτες

    • Ακαυτος avatar
      Ακαυτος @ Μάνια 24/04/2012 11:19:42

      Πως αλλιώς θα ήταν καμενος; Ω, εσύ ανεξάρτητε έλληνα;

  4. A.M. avatar
    A.M. 23/04/2012 23:26:44

    Κατανοώ την προεκλογική επιθετικότητα κατά του Καμμένου και της Χρυσής Αυγής αν και η προσωπική μου εκτίμηση είναι πως πρόκειται για ΛΑΘΟΣ τακτική.

    Αντί να κατηγορείς τον Καμμένο και την Χρυσή Αυγή δεν θα ήταν πιο εποικοδομητικό και κυρίως πιο ΑΠΟΔΟΤΙΚΟ να βγεί η ΝΔ με θέσεις τέτοιες που να υπερφαλαγγίζει τα δεξιότερα ( ; ) απ' την ίδια κόμματα βγαίνοντάς τους στα κρίσιμα ζητήματα της προστασίας των πολιτών και της λαθρομετανάστευσης από ακόμα δεξιότερα με ΕΝΤΕΛΩΣ ΞΕΚΑΘΑΡΕΣ και κυρίως ΠΕΙΣΤΙΚΕΣ προτάσεις;
    Οι πιθανές απώλειες απ' τον επονομαζόμενο κεντροδεξιό χώρο και με δεδομένες τις σημερινές οικονομικές και κοινωνικές συνθήκες εκτιμώ πως θα ήταν ελάχιστες έως ανύπαρκτες.

    Οι Έλληνες τείνουν προς τα άκρα και όχι προς το κέντρο ειδικά τα τελευταία δύο χρόνια.

    Και έχω την εντύπωση απ' τα όσα διαβάζω εδώ και στον τύπο γενικά πως έχει πάψει το ΠΑΣΟΚ να είναι ο βασικός αντίπαλος της ΝΔ που πρέπει να εξαφανιστεί οριστικά απ' το πολιτικό σκηνικό της Ελλάδος.
    Είναι λανθασμένη η δική μου εντύπωση ή όντως έχουμε αλλάξει ως κόμμα την στοχοποίησει του κύριου αντίπαλου και αντί του πασοκ στοχοποιούμε Καμμένο και Χρυσή Αυγή;
    Και αν ναί γιατί;
    Θεωρούμε ήδη ξοφλημένο το πασοκ ή μήπως χάσαμε την μπάλα και επιτιθέμενοι προς τα δεξιά βρούμε μπροστά μας «ως διά μαγείας» ένα νεκραναστημένο πασοκ και τραβάμε πάλι τα μαλλιοκεφαλά μας;

    Επαναλαμβάνω ...
    Μήπως πρέπει η ΝΔ αντί να επιτίθεται σε Καμμένο και Χρυσή Αυγή να βγεί ακόμα δεξιότερα στα ζητήματα που οδήγησαν και οδηγούν πολλούς δεξιούς στα παραπάνω κόμματα;

    Σκεφτείτε επίσης πως αν όχι με την Χ.Α. με τον Καμμένο ίσως να χρειαστεί μια μετεκλογική συνεργασία .. λέω .. ίσως... αν και δεν λέγονται αυτά προεκλογικά.

    • factorx avatar
      factorx @ A.M. 23/04/2012 23:32:39

      Προφανώς ζεις στον Πλανήτη Άρη για να τα γράφεις αυτά; Εκτός από τη ΝΔ κανείς άλλος δεν αντιπαρατίθεται με το ΠΑΣΟΚ. Όλοι αυτοί που λές εναντίον της ΝΔ επιτίθενται και αφήνουν το ΠΑΣΟΚ να αλωνίζει

      • A.M. avatar
        A.M. @ factorx 23/04/2012 23:40:52

        Καλά, ότι πείς.
        Μόνο μην διαβάζουμε μετεκλογικά εδώ στο antinews για συγκυβέρνηση με Καμμένο στην καλύτερη ή με ΠΑΣΟΚ στην χειρότερη γιατί τότε θα αποδειχτεί ότι άλλος ζούσε στον Άρη και όχι εγώ.
        Και μακάρι να αποδειχτεί εγώ ότι ζώ στον Άρη,
        είναι εξάλλου μια εμπειρία πυο μου λείπει.

        Μέρες μείνανε, πρώτα ο Θεός καλά νάμαστε.

        • factorx avatar
          factorx @ A.M. 24/04/2012 00:03:22

          Παριστάνεις και τον προφήτη τώρτα. Σε περίπτωση πάντως που δεν το κατάλαβες ακόμα το antinews εκφράζει μόνο τις απόψεις του

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ A.M. 23/04/2012 23:37:08

      Μά,δέν τό κάνει;

    • Mara avatar
      Mara @ A.M. 24/04/2012 00:36:20

      A.M.

      Eπειδή έχετε καβαλήσει μεγαααάλο καλάμι.... με όλο αυτό το απίθανο "σπρώξιμο" που σας γίνεται, μαζευτείτε λίγο γιατί η κατραπακιά... πλησιάζει...
      Ο αέρας χιλίων καρδιναλίων που έχετε αποκτήσει, θα σας κοπεί λίαν συντόμως...

      • A.M. avatar
        A.M. @ Mara 24/04/2012 10:36:56

        Α καλά! τώρα.. συνεννοηθήκαμε!

        Νομίζω πως εδώ μέσα έχω κατ' επανάληψιν γράψει πως ψηφίζω απ' την πρώτη φορά που ψήφισα μέχρι και σήμερα δλδ κοντά 35 χρόνια ΝΔ.

        Και αυτήν την φορά ΝΔ θα ψηφίσω
        παρ' ότι για πρώτη φορά σκέφτηκα στα σοβαρά να ψηφίσω κάτι διαφορετικό.

        Αυτό όμως που επίσης κατ' επανάηψιν έχω γράψει και αρκετοί δυσκολεύεστε να καταλάβετε είναι ότι το ότι ψήφιζα μέχρι τώρα και θα ψηφίσω ΝΔ ΔΕΝ μου απαγορεύει να σκέφτομαι και να γράφω την άποψή μου για οτιδήποτε ακόμα και αν αυτό ΔΕΝ συμφωνεί με τις θέσεις της ΝΔ.

        ΔΕΝ είμαι οπαδός!
        Ελεύθερα σκεπτόμενος άνθρωπος είμαι και σε καλούπια δεν βάζω την σκέψη μου.
        Ένα θέμα είναι το τι ψηφίζω και άλλο οι απόψεις μου για οποιοδήποτε θέμα.
        Τις απόψεις μου θα τις εκφράζω είτε συμφέρουν είτε όχι, είτε ενοχλούν είτε αρέσουν, είτε συμφωνούν οι περισσότεροι μαζί μου είτε όχι.

        Και επίσης διατηρώ το δικαίωμα να αλλάζω τις απόψεις μου εάν διαπιστώσω ότι κάποιες απ' αυτές ήταν λάθος. Χαλλλαρά.
        Εξ άλλου η εμμονή στις ίδιες απόψεις δεν δείχνει άνθρωπο σκεπτόμενο αλλά φανατικό οπαδό στα όρια της σχιζοφρένειας, κοινώς ..φάρμα των ζώων κατά Όργουελ


        Μερικοί και μερικές δυσκολεύεστε να σκεφτείτε και να αντιπαραθέσετε απόψεις αν πρώτα δεν ταξινομήσετε τον συνομιλητήσας σε μια συγκεκριμένο κομματική συνομοταξία οπαδών και καλό είναι να το προσέξετε αυτό.
        Εγώ δεν ανήκω σε καμμία συνομοταξία κομματικών οπαδών.

        Και, Φάκτορα, πιθανά λογικά σενάρια για μετεκλογική συνεργασία έγραψα
        όχι προφητείες.

    • Gerome avatar
      Gerome @ A.M. 24/04/2012 04:22:26

      Καλά πλάκα μας κάνεις Α.Μ. ;;;
      Δηλαδή με ποιόν θέλεις να ασχοληθούμε;
      Με τους twilight πασοκτζήδες ή μ

      • A.M. avatar
        A.M. @ Gerome 24/04/2012 11:13:05

        Άλλο πράγμα είναι το να ασχολούμαι έστω και με αρνητικό τρόπο - και ο αρνητικός τρόπος στρέφει την προσοχή των ψηφοφόρων στον Καμμένο και την Χρυσή Αυγή - και άλλο πράγμα είναι το να βγαίνω με ΘΕΣΕΙΣ από δεξιότερα στα κρίσιμα ζητήματα που αφαιρούν ψήφους απ την ΝΔ και τις στέλνουν σε Καμμένο και Χ.Α. (δλδ στα ζητήματα της λαθρομετανάστευσης, της εγκληματικότητας, της εσωτερικής ασφάλειας και των εθνικών θεμάτων).

        Αν αυτό είναι τόσο ... προχωρημένο συγγνώμη,
        δεν θα ξαναγράψω τόσο δυσνόητα πράγματα.

  5. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 23/04/2012 23:49:13

    Ο Καμμένος ασχολείται με την ΝΔ,όχι το αντίθετο.
    Ελπίζει σε μια πολιτική αξιοποίηση και ο μονος δρόμος για αυτό είναι να κοψει την αυτοδυναμία

    • Μάνια avatar
      Μάνια @ Ιωάννης33 24/04/2012 00:19:36

      ΣΩΣΤΟς!

  6. ΒΑΣΙΛΗΣ avatar
    ΒΑΣΙΛΗΣ 24/04/2012 00:13:56

    ΣΤΟ 5% ΠΕΦΤΟΥΝ ΟΙ "ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ" ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΣΗΜΕΡΑ..
    "Ο Καμμένος έχει ήδη ενημερωθεί για τις τηλεφωνικές που ξεκίνησαν σήμερα. Τα πρώτα δείγματα δεν είναι ενθαρρυντικά. Αντέχει μεν και μπαίνει στη...
    Βουλή, αλλά μέχρι την επόμενη Κυριακή έχει πολύ δρόμο ακόμα. Τι μαθαίνουμε τις τελευταίες ώρες; Υπάρχει μεταστροφή ψηφοφόρων και στελεχών του. Το 90% εξ' αυτών προέρχονται από τη Ν.Δ. και σε όλες τις μετρήσεις ο βαθμός βεβαιότητας ψήφου των Ανεξάρτητων Ελλήνων ήταν πολύ χαμηλός. Σήμερα κινείται στο 5%. Θα αντέξει την επίθεση των γαλάζιων;"
    Απο το FIMOTRO

    • popolaros avatar
      popolaros @ ΒΑΣΙΛΗΣ 24/04/2012 10:50:40

      ..άσε μας βρε Παπαγιάννη με τις διαρροές.

      • Ακαυτος avatar
        Ακαυτος @ popolaros 24/04/2012 11:24:59

        Είτε πέντε, είτε δέκα τοις εκατό, η σαχλαμάρα αγγίζει αγγίζει το 100%.

  7. TopGunZ avatar
    TopGunZ 24/04/2012 00:20:54

    Πρόθεση συνεργασίας με τον Τσίπρα.
    Συνεργασία με τον τιμητή του φαύλου, Δημαρά.
    Στις λίστες του απόγονοι ΕΑΜιτών, συνεργάτες του Ρόθτσιλντ, υπέρμαχοι της απόσχισης της Κρήτης ΚΑΙ ο πρύτανης που χάιδευε την σφηκοφωλιά του Indymedia.
    "Ούτε νεκρός δεν συνεργάζομαι με την ΝΔ...” (αυτό για όσους είχαν άλλα όνειρα ειδικά...)
    Και λογοκλόπος του Γεωργαλά....
    Για τους λοιπούς καταλαβαίνω, αλλά μη μας πει κανείς "είμαι δεξιός" όταν ψηφίζει τον Ελικοπτεράκια...

    • Mάνια avatar
      Mάνια @ TopGunZ 24/04/2012 00:29:19

      Παντως οι “δεξιοι” ψηφοφόροι καπου χάνουν γενικα!
      ΚΑλα που δεν ημουν δεξια και ψηφισα και τις 3 Καραμανλη
      και τωρα μαλλον Σαμαρα!

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Mάνια 24/04/2012 00:33:40

        Πάνω ἀπό δυό φορές γίνεσαι δεξιά...

        • Mάνια avatar
          Mάνια @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 24/04/2012 00:43:13

          Α!ωραία να ξερω που ανηκω :smile:
          ΚΑι αυτοι που γραφουν απο δω και απο εκει οτι ηταν καργα δεξιοι , αλλα δεν ψηφισαν ΚΑραμνλη-ειδικα το 2009-γιατι πιστεψαν στα ψευδη σκάνδαλα και ηθελαν τον τελειο ηγετη (λες και ζουμε στην χωρα των αρίστων)
          και τωρα δεν θα ψηφισουν Σαμαρα γιατι το θυμικο και η τους οδηγει στον Καμμενο
          πως λεγονται αγαπητε Κυθηριε;

          • Mara avatar
            Mara @ Mάνια 24/04/2012 01:44:13

            Ά... αυτοί Μάνια, λέγονται Ανεξαρτητοεξαρτημένοι Ελληνάρες...., που βλέποντας τον Πανούλη ώς άλλο Κολοκοτρώνη...., κάτι φούντωσε μέσα τους, ξύπνησαν οι μνήμες του εθνικού συλλογικού τους ασυνείδητου και πιάσανε τα άρματα να μας απελευθερώσουν από τον γερμανικό ζυγό.....
            "Στ΄άρματα.... στ΄αρμάτα...." φωνάζει ο Πανούλης και τα πλήθη παραλληρούν...... αντικρύζοντας τον νέο εθνοσωτήρα που θα γραφτεί με χρυσά γράμματα στις ένδοξες σελίδες της ιστορίας μας.....

            (Άχ... θεούλη μου, δεν μας λυπάσαι??????
            Τί άλλο θα δούμε ακόμα????)

          • Μάνια avatar
            Μάνια @ Mara 24/04/2012 02:45:22

            Παντως εγω στην ΚΑμμενοσελιδα γραφω οτι μπορω, μ αλλο νικ πλεον ,διοτι μ απέβαλλαν!
            Μαλλον επειδη ευθαρσως του τα εψαλλα χοντρα ενα βραδυ και επειδη είμαι αντισιωνίστρια!
            ΕΙναι και αυτα που ηθελα να σου πω Μαρα ,,,αλλα δεν γίνονται δημοσιως!
            Δεν σε προλαβα να ερχομουν στο ΜΑρουσι ,,,,και ειμαι και δυο βηματα! :smile:

          • juliet avatar
            juliet @ Μάνια 24/04/2012 08:25:47

            Μάνια ,
            καλημέρα,έχασες την επόμενη φορά ,πολύ θα το ήθελα ...
            Εγω ,βέβαια είμαι για αποβολή και τιμωρία να ψηφίζω μέχρι να βγει κυβέρνηση, μιας και δεν ψήφισα ΠΟΤΕ Μητσοτάκη.

          • Mara avatar
            Mara @ Μάνια 24/04/2012 09:12:28

            Καλημέρα σε όλες και όλους!

            Mάνια, ήσουν δυό βήματα και δεν ήρθες???
            Κακό κορίτσι....
            Δεν πειράζει...την επόμενη!
            Έφαγες... και αποβολή???
            Δεν πειράζει... ξύδι.... στους απανταχού Καμμενόπληκτους που σεληνιάζονται όταν τους θίξεις τον νέο ζητωπατριώτη...

          • juliet avatar
            juliet @ Mara 24/04/2012 09:17:16

            Kαλημέρα,
            ήμουν χάλια χθες με προσωπικό θέμα ...άστο Αυτή η μέρα θα με κυνηγάει μια ζωή,,σήμερα είναι άλλη μέρα.

          • Mara avatar
            Mara @ Mara 24/04/2012 09:54:55

            Ιουλία μου, πάντα έτσι πρέπει να αντιμετωπίζουμε τα δυσάρεστα και αναπάντεχα γεγονότα.
            Έτσι και αλλιώς για κάποιο λόγο... και σκοπό... γίνονται όλα....

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Mάνια 24/04/2012 07:57:31

            Ἀνεξάρτητοι παραπλανημένοι μιᾶς ἐξαρτημένης ἀποπλάνησης...,Καλημέρα.

          • juliet avatar
            juliet @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 24/04/2012 08:28:28

            Κυθήριε,
            καλημέρα και εμείς οι Ανεξάρτητοι παραπλανημένοι μιας ανεξάρτητης αγάπης τι ψηφίζουμε .....;

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ juliet 24/04/2012 14:06:33

            Γειά σου juliet,σέ ζηλεύω πού εἶσαι ἐξαρτημένη ἀπό μιά τέτοια ἀγάπη...,αὐτή εἶναι ὑπεράνω κομμάτων...

  8. svetlana avatar
    svetlana 24/04/2012 00:38:12

    Ο Καμμένος δεν είχε ποτέ το ποσοστό που του έδιναν οι ψευτοδημοσκοπήσεις... Εάν πιάσει 2,8% πανελλαδικά, εμένα να με φτύσετε... Αλήθεια που έχουν χαθεί Μαρκόπουλος, Ζώης και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις? Γιατί δεν εμφανίζονται πια ούτε στο ραδιόφωνο, ούτε στη τηλεόραση? Συμβαίνει κάτι? Κατάλαβαν μήπως τη μ@@@@@ που έκαναν για "ίδιο" ώφελος και τη κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια ?

    • Μάνια avatar
      Μάνια @ svetlana 24/04/2012 00:47:21

      Πάντως στο διαδικτυο πρεπει να εδωσε πολλά φραγκα για να προωθηθει και ν΄ αποκτησει κομματικο στρατό
      και για πρωτοεμφανιζομενο κομμα πηρα μεγαλη διαφήμιση και στην τηλεόραση!
      Κανεις δεν αναρωτιεται γι΄ αυτο!
      Αληθεια εκει στην ΝΔ τσιγκουνευτηκανε να δωσουν τίποτα για λιγο παραπανω προωθηση και στο διαδίκτυο ;

      • anideos avatar
        anideos @ Μάνια 24/04/2012 01:47:49

        Τον Νοεμβριο πουλουσε πολλυ με την αντισταση του στο μνημονιο 2. Ετσι τον παιζαν τα καναλια γενικα για να εχουν τηλεθεαση. Στον Παπαδακη μονο ηταν σχεδον θαμωνας.
        Και ασφαλως πρεπει να εχει ρηξει πολλυ χρημα σε μια εποχη που δεν υπαρχει φραγκο.
        Το θεμα ειναι που τα βρηκε.

        • thanasis avatar
          thanasis @ anideos 24/04/2012 09:50:15

          Να έγινε σύσταση από Μητσοτακέικο που ο πατέρας Μητσοτάκης τον έκανε βουλευτή, η Ντόρα υπουργό και ο Κούλης ήταν φίλος του στη Β Αθήνας;;;

      • alex23 avatar
        alex23 @ Μάνια 24/04/2012 10:19:04

        εχετε παρεξηγησει κατι
        ο καμμενος εγινε μοδα καποιο διαστημα στο διαδυκτιο κυριως απο τα αριστερα μπλοκ του συριζα, που εβλεπαν με καλο ματι μια 'ανακατοσουρα 'στην νδ..
        το παιδι θεωρησε οτι ο συριζα ειναι μαζι του και μιλησε για συνεργασια, πραγμα που εκανε το επισημο συριζα να παθει ηλεκτοπληξια γιατι δεν το περιμενε, και τα μπλοκ τους να αρχισουν σιγα σιγα να παιρνουν αποστασεις απο την αγιοποιηση που εκαναν (γινονται ολο και πιο προσεκτικοι στις αναφορες τους για αυτον)
        το μπαλονι ξεφουσκωνει, απλως δεν ξερω αν ο χρονος ειναι αρκετος να πεσει στο εδαφος και αν δεν θα υπαρχει κανενα διαπλεκομενο αερακι που θα το κρατησει ακομα λιγο στον αερα για να κανει την δουλεια του

  9. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 24/04/2012 01:25:53

    Σπεύδω να απαντήσω στο ερώτημά σου αγαπητή Μάνια!
    α) απεξαρτημένοι από την κοινή λογική
    β) καμμένοι εγκέφαλοι
    γ) μυαλά με αλευροπίτουρα

  10. Γιώργος avatar
    Γιώργος 24/04/2012 02:06:55

    Η Νέα Δημοκρατία θα έχει αυτοδυναμία; Αν όχι, τι γίνεται;

    • Ακαυτος avatar
      Ακαυτος @ Γιώργος 24/04/2012 11:29:11

      Περιμένουμε τον Παναή να φέρει το τσέκ από Πούτιν τα διαδικαστικά απομένουν.

      Συμφωνα με πληροφορίες θα ξεφορτωθούν και πλάκες χρυσού από πυρινικό υποβρύχιο.

      Μετά το ξανθό γέννος θα μπεί στην Πόλη.

  11. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 24/04/2012 02:09:45

    Καλά, ἔχει νὰ γίνει τῆς... συσπείρωσης, θὰ σοῦ πῶ ἐγώ.

  12. Gerome avatar
    Gerome 24/04/2012 04:48:51

    Καλά Α.Μ. πλάκα μας κάνεις; Έχεις δει τα γκάλοπ, για το προς τα που ακριβώς χάνει η Ν.Δ.;;; Να σου απαντήσω λοιπόν:
    Χάνει κυρίως προς τους Αν.Ελ. οι οποίοι το μόνο που δεν έχουν πει είναι:
    "Σηκωθείτε από καρέκλες, ντιβάνια, καναπέδες για να μας ψηφίσετε!"
    Ε, λοιπόν αυτά τα νούμερα, οι συνωμοσιολάγνοι της συμφοράς, απειλούν να κόψουν την αυτοδυναμία του Σαμαρά και ως άλλο ΛΑΟΣ να δώσουν το φιλί της ζωής στην Πασοκάρα, στην αριστερά και στους θιασώτες του συστήματος!
    Τι θα κάνουμε; Θα τους αφήσουμε να σολάρουν και να λένε ότι με τους μόνους που θα συνεργαστούν είναι με τον ΣΥΡΙΖΑ και τον Καζάκη; Ε, λοιπόν δεν σφάξανε!

  13. Θύμιος avatar
    Θύμιος 24/04/2012 09:49:12

    δώστε φωτογραφίες Καμμένου με Αγγελέττο Καnνά, στην Κίμωλο.

    • factorx avatar
      factorx @ Θύμιος 24/04/2012 11:15:21

      Στείλε

  14. Sardam avatar
    Sardam 24/04/2012 10:18:23

    Ο καπετάνιος ωραίο καπελάκι και ο πλοιοκτήτης ωραίο μπουφάν. Φαν φαν φαν πως του πάνε τα μπουφάν!

  15. Ακαυτος avatar
    Ακαυτος 24/04/2012 11:14:19

    Κάτω τα χέρια από τον παναώτη.

  16. avanti avatar
    avanti 24/04/2012 11:46:56

    Πολύ επικίνδυνη η συμπεριφορά Καμμένου στο λεπτό ζήτημα της ναυτιλίας και μάλιστα στην συγκεκριμένη περίοδο όπου η αγορά είναι ρευστή! Πολύ επικίνδυνη, αλήθεια ποιά κέντρα να κρύβονται πίσω του? Δεν τον είχαν πάρει είδηση στην ΝΔ τόσον καιρό, μόνο τώρα ξεσάλωσε? Και μόνο του το γεγονός ότι βγήκε ωραίος και άνετος και έκανε κόμμα σε μιά νύχτα και νάσου οι υπερφουσκωμένες δημοσκοπήσεις από πίσω να ακολουθούν από την 1η εβδομάδα, εμένα μου βρωμάει άσχημα, πολύ άσχημα, και τέτοιες καταστάσεις δεν μας έχουν βγει σε καλό.

    • svetlana avatar
      svetlana @ avanti 24/04/2012 16:18:04

      Τα ποσοστά του Καμμένου και κάποιων άλλων κομματιδίων (βλέπε Σύριζα) που το σύστημα τους προμοτάρει (για τους γνωστούς λόγους) είναι "πειραγμένα". Και το γράφω μετά λόγου γνώσεως.... Αντί να ξεκινούν από το μηδέν οι μετρήσεις ξεκινούσαν από το +3,00%!!!!

  17. paliouras alex avatar
    paliouras alex 24/04/2012 13:24:03

    os apomahos ellin naftikos poy ime, h dilosi toy k. kamenoy me ekplisi,akomi kai enas metrioy noeimosinis anthropos den tha ekane tetia dilosei. moy thimizei ton GAP poy otan anelave tin exoysia eipai, ego tha forologiso tis katatheseis. kai oi katatheseis amesa kanan ftera...

  18. svetlana avatar
    svetlana 24/04/2012 15:37:58

    Ο Καμμένος και οι συν αυτώ τέλειωσαν! Όχι ότι ξεκίνησαν ποτέ!!! Να το θυμάστε αυτό!!!! Σε όποια τηλεοπτική εκπομπή και εάν παίρνουν μέρος οι Καμμενοχαμένοι υποψήφιοι είναι για γέλια (... και για κλάμματα) και μετά γίνονται βιντεάκια στο διαδίκτυο. Βρίζουν επιτίθενται και κατηγορούν ασύστολα τον Αντώνη Σαμαρά! Δεν έχουν θέσεις! Δεν μπορούν να επικοινωνήσουν τίποτα! Απλά δεν υπάρχουν!!! Πιστεύουν ότι με τα like θα καταφέρουν να"κυβερνήσουν"!!! Τα τραγικά λάθη που κάνει ο Καμμένος το τελευταίο καιρό με τις δηλώσεις του δείχνει το πανικό στο οποίο βρίσκονται και την ένδεια ιδεών και απόψεων που έχει...
    Που είναι ο Ζώης? Που είναι ο Μαρκόπουλος? Που είναι ο Μανώλης? οεο....
    Γιατί δεν εμφανίζονται πουθενά? Μήπως έχουν πάρει τα σκληρά μηνύματα της πραγματικότητας, τώρα που ψάχνουν για ψήφους στις περιφερειές τους? Γιατί άλλο η πραγματικότητα του πεζοδρομίου και άλλο η εικονική πραγματικότητα του διαδικτύου!!!!!

  19. fotini avatar
    fotini 24/04/2012 17:36:01

    οσο χτυπατε τον καμενο αυτος αυξανει τα ψιφαλακια........

    • Ακαυτος avatar
      Ακαυτος @ fotini 24/04/2012 19:24:43

      Χαίρομαι που το αναλήφθηκες... καμένος.

      Αυτός δεν τα αυξάνει τα ψηφαλάκια όσο τον χτυπάνε αλλά όσο βρίσκει χαχόλους.

    • svetlana avatar
      svetlana @ fotini 24/04/2012 22:25:52

      Το πιστεύεις αυτό? Ποιος νοήμων άνθρωπος θα μπορούσε να εμπιστευθεί έναν άνθρωπο ο οποίος δείχνει εκδικητικός και άνευ επιχειρημάτων? Εχει πρόγραμμα? Κάθε φορά που εμφανίζεται τηλεοπτικά κάνει τη μία γκάφα μετά την άλλη. Η Ελλάδα δεν είναι Ισημερινός, πάρτε το απόφαση και ο Καμμένος δεν είναι Κορέα (ούτε Τσε Γκεβάρα)! Ένας εγκάθετος είναι που θέλει να κόψει την αυτοδυναμία της ΝΔ και να σταματήσει τη πορεία του Σαμαρά για τη σωτηρία της πατρίδας μας! Δεν θα του περάσει όμως!!!! Το βράδυ της 6ης Μαϊου θα πάρει το μήνυμα!!! Στις 7/5 θα ήθελα να δω που θα βρίσκεται αυτός και οι ριψασπίδες βουλευτές που τον ακολούθησαν.....

      • Ακαυτος avatar
        Ακαυτος @ svetlana 25/04/2012 00:00:21

        Αφού βρίσκει, καλά κάνει, θέλει δούλεμα ο κόσμος, ρίξε του παπατζιλίκια και τα καταπίνει αμάσητα.

        Όπως είναι και πιο πριν έχει και τα θετικά της η ΝΔ ξεφορτώνεται πολλά ακροδεξιά βαρίδια.

        Αυτό που πρέπει να κάνει ο Σαμαράς είναι να ακολουθήσει γραμμή Ραχόι και να μην καταντήσει όπως ο Ραφήνας, που επανίδρυση μας είπε και μια τρύπα στο νερό έκανε.

  20. Jim Bim avatar
    Jim Bim 25/04/2012 18:39:41

    Προτείνω την τιτλοποιηση των θαλασσών μας για την έκδοση θαλασσοομολογων, Ψαροομολόγων, ομόλογα με φύκια μεταξοτές κορδέλες, καραβίδες κλπ
    Έτσι ο Κομμένος θα κάνει στάχτη όλα τα χρηματιστήρια του κόσμου και οι αγορές θα πέσουν στα πόδια του εκλιπαρώντας λίγα ομόλογα από την σπάνια σειρά αστακομόλογου Αστυπάλαιας , ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΘΑ ΛΥΘΕΙ

  21. ΑΝΩΝΥΜΟΣ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ avatar
    ΑΝΩΝΥΜΟΣ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ 25/04/2012 23:14:15

    ΣΤΗ ΧΘΕΣΙΝΗ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΚΑΜΜΕΝΟΥ ΣΤΗ ΝΕΤ (ΕΛΛΗ ΣΤΑΗ)ΑΙΣΘΑΝΟΜΕΝΟΣ ΤΗΝ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΣΥΝΕΧΩΣ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΣΑΦΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ. ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΟΥ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΟΜΟΛΟΓΩΝ ΜΕ ΡΗΤΡΑ ΓΗΣ-ΟΡΥΚΤΟΥ ΠΛΟΥΤΟΥ,ΥΠΟΘΗΚΕΥΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΠΛΟΥΤΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ,ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΟΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΤΟΝ ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΗΣΟΥΝ.ΕΛΠΙΖΩ ΟΙ ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΙ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΛΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΤΟ 2009 ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΞΗΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΡΑΞΑΝ ΣΤΗ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΥΠΟΔΟΥΛΩΣΗ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ.

  22. ανονυμος avatar
    ανονυμος 13/05/2012 09:00:09

    Με τον όρο σημαία πλοίου (flag ship) ονομάζεται η σημαία εθνικότητας (National flag) υπό την οποία φέρεται ένα πλοίο, δηλαδή της Χώρας στο νηολόγιο της οποίας φέρεται εγγεγραμένο το πλοίο. Η σημαία του πλοίου είναι ιδιαίτερα σημαντικό χαρακτηριστικό του, γιατί καθορίζει το δίκαιο από το οποίο διέπεται το πλοίο και το πλήρωμα τόσο κατά το εσωτερικό όσο και κατά το Διεθνές Δίκαιο και τούτο επειδή το πλοίο θεωρείται πλωτό τμήμα του εδάφους της Χώρας που φέρει τη σημαία.

    Συνεπώς η φερόμενη σημαία προσδιορίζει την εθνικότητα πλοίου.