#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/07/2011 16:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Καμίνης ζητά 290.000 αναδρομικά από το δημόσιο!!!



Δεν είναι μόνο οι βουλευτές που ζητούν αναδρομικά. Είναι και ο Δήμαρχος Αθηναίων Γ. Καμίνης, ο οποίος ζητά σχεδόν 290.000 ευρώ ως αναδρομικές αμοιβές για την θέση του Συνηγόρου του Πολίτη!!!

Ο Δήμαρχος Αθηναίων, όπως αποκαλύπτει η εφημερίδα «Αυγή» , με αγωγή του στο Διοικητικό Πρωτοδικείο Αθηνών ζητεί, από το ελληνικό δημόσιο να του καταβάλει "νομιμοτόκως το ποσό των 289.220,08 ευρώ" διότι υπέστη ζημιά από "την παράνομη συμπεριφορά της διοικήσεως". Σε τι συνίσταται η παράνομη συμπεριφορά της διοικήσεως; Στο ότι δεν του έδωσε όσα χρήματα ήθελε (διότι ουδείς είναι υπεράνω των χρημάτων)!

Ο Γ. Καμίνης θεωρεί ότι «από τον Μάιο του 2003, οπότε και ανέλαβε Συνήγορος του Πολίτη, μέχρι τον Δεκέμβριο του 2007, δεν προσαρμόστηκαν οι αποδοχές του με αυτές του προέδρου της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων ούτε του προέδρου του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους»!

Στα επιχειρήματα που προβάλλει στην αγωγή του (στις 3 Ιουλίου 2009) είναι μεταξύ άλλων ότι, ως πρόεδρος Ανεξάρτητης Αρχής, «πρέπει να περιβάλλεται από μείζονες εγγυήσεις ανεξαρτησίας» και τα 290.000 ευρώ είναι μία «μισθολογική εγγύηση»!

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 20/07/2011 16:59:42

    Η αντιπάθειά μου έχει φτάσει στο ζενίθ

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ΕΥΑ 20/07/2011 22:36:02

      Μα γιατί;

      Αφού η ανεξαρτησία ορισμένων φτάνει από το που τοποθετούν την... ΕΔΡΑ τους μέχρι την τσέπη τους..... εεε δεν είναι και μεγάλη απόσταση μερικά μηδενικά ...στο μισθό βεβαίως βεβαίως

      ΥΓ

      όσο ζω μαθαίνω πχ ότι η εξαψήφια μισθολογική εγγύηση είναι προϋπόθεση ανεξαρτησίας για να κάνεις τη δουλειά σου

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/07/2011 17:02:00

    δικηγορική έξις, δευτέρα φύσις...

  3. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 20/07/2011 17:07:52

    EXOYME KAI ΛΕΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ,
    1. ΔΗΛΩΝΕΙ ΑΘΡΗΣΚΟΣ, ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΑΘΕΟΣ (ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΩΣ),
    ΕΒΓΑΛΕ ΚΑΘΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ 9,84 (Π.Χ. ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΚΑΙ ΜΙΑΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ)
    2. ΕΚΑΝΕ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΩΝ Η.Π.Α., κατα συμπτωσιν, ΕΒΡΑΪΚΩΝ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ,
    3. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΗΤΑΣ, ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ,
    4. ΕΡΓΑΖΟΤΑΝ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΜΝΗΜΟΝΕΥΟΜΕΝΗ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ, ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΩΣ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ,
    5. ΕΧΕΙ ΣΤΕΙΛΕΙ ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΟΥΣ ΤΟΥ ΓΡΑΠΤΟ ΑΙΤΗΜΑ - ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΡΑΝΕΙΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΣΟΥΝ ΤΟΝ ΜΙΣΘΟ ΤΟΥ ? ΕΑΝ ΕΣΤΕΙΛΕ, ΠΟΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ?
    6. GAY PARADE, HOMO MARRIAGES, etc., ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΡΟΩΘΗΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΚΑΚΩΣ ΟΙ ΑΘΗΝΑΙΟΙ ΤΟΝ ΑΦΗΣΑΝ ΝΑ ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ...

  4. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 20/07/2011 17:11:02

    ...10.000 από μένα γιατί ειναι ομορφόπαιδο...
    ...στρόγγυλα 300.000

    • danaos avatar
      danaos @ Φακ Κωστας 20/07/2011 17:35:55

      Και τρία από μένα χωρίς γιατί!!!303.000!

      • juliet avatar
        juliet @ danaos 20/07/2011 23:55:07

        Κάτι μου λέει ότι λάθος το λέτε,μήπως εννοείτε σκέτο τρία.

  5. alakran avatar
    alakran 20/07/2011 17:22:39

    Να μας πουν τη γνώμη τους αυτοί που τον εξέλεξαν με την ψήφο τους ή την αποχή τους.

  6. Ακαζού avatar
    Ακαζού 20/07/2011 17:23:42

    Αυτή παίζει να είναι και η μόνη αγωγή που έχει καταθέσει σε όλη του την πορεία ως νομικός.

  7. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 20/07/2011 17:25:27

    Να χαίρονται τον εκλεκτό τους -αυτοί τον πρότειναν, μην το ξεχνάμε- οι σαλονάτοι ψευτοαριστεροί του Κουβέλη.

    • ό παγωτατζής avatar
      ό παγωτατζής @ Αυριανιστής 20/07/2011 18:15:33

      .και πάμπολλοι μεταξύ υμών και ημών των σχολιαστών εδώ μέσα..
      Πού πολλοί κρύβονται,εξαφανίστηκαν,ή σφυρίζουν αδιάφορα τώρα..
      ισως να γράφουν και με άλλο όνομα...

  8. Armageddon avatar
    Armageddon 20/07/2011 18:26:18

    ΑΣ ΤΑ ΒΑΛΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ , ΚΙ ΘΑ ΤΟΥ ΤΑ ΧΡΕΟΣΤΑΜΕ........

  9. ΚΜ avatar
    ΚΜ 20/07/2011 18:35:27

    Προοδευτικός σε όλα του!

  10. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 20/07/2011 18:36:27

    Δηλαδη αν καταλαβα ζητα προσθετες αμοιβες με τους τοκους 3500000 ευρω,ποσα επαιρνε μισθο το μηνα?Τι προοδευτικοι της πλακας ειναι αυτοι?Να τους χαιρομαστε Καμινης-Μπουταρης αριστεροφασιστικο μετωπο.

    • Αληκτώ avatar
      Αληκτώ @ NIK THE GR 20/07/2011 20:12:04

      Cartoons both of them!!!

  11. Δεξιός avatar
    Δεξιός 20/07/2011 18:50:45

    Κι όπως έλεγε και η μακαρίτισα η Κασσάνδρα, όταν οι Έλληνες έμπαιναν στην Τροία: "Τί με κοιτάτε τώρα συμπατριώτες μου Τρώες; Σας τά 'πα! Μη μπάζετε το άλογο μέσα στα τείχη. Δε με ακούσατε. Άντε τώρα να δούμε που θα μας βγάλει..." Μετά από αυτά τα λόγια την άρπαξε ο Αγαμέμνονας από τα μαλιά και την έσυρε στο θάνατό της στις πολύχρυσες....
    Επί του προκειμένου, "Αθηναϊκέ λαέ, με το καμίνι που εξέλεξες, ή που άφησες άλλοι να εκλέξουν για σένα, ΛΟΥΣΟΥ ΤΑ ΤΩΡΑ......" Το κακό είναι ότι τα λουζόμαστε και οι υπόλοιποι Έλληνες, εκτός του κλεινού άστεως, για την κακή μας μοίρα.....

  12. Γιώργος avatar
    Γιώργος 20/07/2011 18:51:47

    Δώστε ρε στο λεβέντη 500 ψωροχιλιάρικα να λαδώσει το αντεράκι του! Πως θα προωθήσει το σοσιαλισμό! Για το σοσιαλισμό δεν αγωνιζόμαστε όλοι? Τόπε και ο ένας ο μοναδικός ο Γιάννος.

    • NIK THE GR avatar
      NIK THE GR @ Γιώργος 20/07/2011 20:31:11

      Αληθεια τι μπουμπουκια εχει βγαλει αυτος ο σοσιαλισμος?την ΝΔ να ξερετε την ερριξαν οι συγγραφεις σατυρικων και χιουμοριστικων εκπομπων,οπως και οι παρουσιαστες αναλογων εκπομπων,τι υλικο τωρα να σου δωσει οΑλογοσκουφης,ο Παυλοπουλος,οΜειμαρακης ενω απο την αλλη Παγκαλος,Βενιζελος,ΓΑΠ,Παπακι,Καμινηςκλπ,κλπ περιοδευον θιασος πρασινων κλοουν και πρασινων αλογων.

  13. Π.Τ avatar
    Π.Τ 20/07/2011 19:57:35

    Επειδή κανείς δεν τολμά να το πει, εγώ θα πω το εξής γιατί η σύγκριση είναι αναπόφευκτη. Ο Νικήτας σε σχέση με τον συγκεκριμένο κύριο, είναι ευρύτερα γνωστό πως έδινε την αποζημίωση του από το πανεπιστήμιο στο Αρεταίειο, την αποζημίωση από την ΚΕΔΚΕ στο κέντρο αστέγων και τέλος ενώ θα μπορούσε να είναι και αυτός στην λίστα των βουλευτών που διεκδικούσαν αναδρομικά είναι ίσως ο μοναδικός από τους παλιούς βουλευτές που δεν τα ζήτησε ποτέ.
    Τώρα που έκανα το λάθος και έγραψα κάτι υπερ του Νικήτα, μπείτε εσείς που επιλέξατε με την ψήφο η την αποχή σας Καμίνη να υπερασπιστείτε τον κύριο "επιβραβευση/νομιμοποίηση του μνημονίου"

    • juliet avatar
      juliet @ Π.Τ 21/07/2011 00:03:34

      Αν υπάρχει κάτι που θα κατηγορήσουμε τον Νικήτα είναι ότι τα λάθη του ανέδειξαν αυτόν δήμαρχο,και μη θέλουμε να τα ωραιοποιούμε όλα.Δεν άφησε το κόμμα να αποφασίσει πήρε στις πλάτες του την δημαρχεία με όλα τα λάθη που έγιναν.Τώρα ο λαός της Αθήνας τρώει στη μάπα αυτόν τον άνθρωπο.

  14. Μυρσινη avatar
    Μυρσινη 20/07/2011 19:58:24

    Ουτιδανος! ΧΑ,ΧΑ! γιωργακη, ξερεις παιδακι μου τι θα πει αυτη η λεξουλα?

  15. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 20/07/2011 23:57:31

    Οχι για αυτόν,για το φουκαριάρη τον σοσιαλισμό τα κάνει όλα....

    • juliet avatar
      juliet @ Dee Jay Stelios 21/07/2011 00:05:14

      Σωστότερα,για τη φουκαριάρα την σοσιαλιστική του τσέπη .

  16. ΑΜΟΡΓΟΣ avatar
    ΑΜΟΡΓΟΣ 21/07/2011 01:17:07

    ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΠΕΡΝΑΝ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ
    ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ ΕΙΝΑΙ ΘΟΛΟ
    ΜΑ ΕΓΩ ΘΑ ΒΓΩ ΣΤΟΥ ΟΝΕΙΡΟΥ ΤΑ ΜΠΑΛΚΟΝΙΑ
    ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΔΩ ΣΚΥΜΕΝΟ ΣΤΟ ΠΗΛΟ
    ΚΑΡΑΒΙΑ ΝΑ ΚΕΝΤΑΣ ΚΑΙ ΧΕΛΙΔΟΝΙΑ.
    ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΜΕΣΑ ΣΑΥΤΟ ΤΟ ΖΟΦΕΡΟ ΤΟΠΙΟ ΑΣ ΘΥΜΗΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝΑΛΛΗ ΕΛΛΑΔΑ.

  17. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 21/07/2011 01:45:10

    Έτσι αντιλαμβάνεται το ρόλο του το παρασιτικό πολιτικό μας σύστημα. Η κοινωνία δουλεύει και παράγει και αυτοί κάθονται και καταναλώνουν το προϊόν της ενώ παράλληλα της υπενθυμίζουν με κάθε ευκαιρία πόσο 'καθυστερημένη' και 'συντηρητική' είναι.

  18. NIKOS X. avatar
    NIKOS X. 21/07/2011 08:13:09

    ΔΗΛΑΔΗ ΕΠΙ ΤΕΣΣΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΚΟΠΛΗΡΩΝΟΤΑΝ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΦΕΥΓΕ;
    Ε...ΑΦΟΥ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕ Η ΚΑΡΕΚΛΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΦΟΥΚΑΡΑΔΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΚΟΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΖΗΤΑΕΙ ΤΑ ΡΕΣΤΑ, ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΜΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΔΙΩΡΙΣΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΝΕΔΕΙΞΕ.
    ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΙ ΓΛΟΙΩΔΗΣ ΚΟΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ, ΑΝΤΙ ΝΑ ΑΠΑΙΤΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΟΤΕ,[ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΦΑΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΣΟΥΤ ], ΤΟ ΑΠΑΙΤΕΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΤΩΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΤΡΑΦΩΝ ΔΟΥΛΟΠΑΡΙΚΩΝ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ!

  19. juliet avatar
    juliet 21/07/2011 14:11:56

    Αμερικανοτραφής είναι και ο ίδιος

  20. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 21/07/2011 20:15:37

    Αν τα 290.000 ευρώ είναι οι αναδρομικές αυξήσεις, σκέψου πόσα έπαιρνε το μήνα...

    • juliet avatar
      juliet @ Δημήτρης 21/07/2011 20:26:52

      Φίλε Δημήτρη, λεφτά υπήρχαν και υπάρχουν ,σε μας δεν έρχονται.....τυχαίο δεν νομίζω.

  21. ΑΧΘΟΣ avatar
    ΑΧΘΟΣ 22/07/2011 01:32:30

    Δηλαδή στο τζάμπα θα την βγάλουν.
    Η είμαστε επαγγελματίες η δεν είμαστε. Απο την στιγμη που αναλαμβανουμε μα δουλειά πρεπει να πληρωνομαστε για αυτήν. Ξερετε τι εξοδα εχει ενας μισθοφόρος;
    Οταν ολοκληρώσει το έργο του, μετα τι δουλεια θα κάνει;
    Δύσκολες εποχες παιδια για για εφιάλτες.
    Δεν βγαίνουμε ........πως να σας το πουμε αλλοιώς; Βαλτε κατι ακομα τα εξοδα πολλά.