#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/11/2010 22:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Θ. Πάγκαλος, ο ΟΠΕΠ και η αλήθεια



Ανακοίνωσε σήμερα ο κ. Πάγκαλος την κατάργηση δύο Οργανισμών του Ευρύτερου Δημοσίου. Ο ένας από αυτούς είναι ο ΟΠΕΠ. Το επιχείρημα του κ. Πάγκαλου είναι ότι  «το χρονικό διάστημα Ιουλίου - Σεπτεμβρίου 2009 προσλήφθηκαν, αναιτίως, περισσότερα από 170 άτομα, με αποτέλεσμα να εκτοξευθεί το κόστος μισθοδοσίας από 250.000€ τον Ιούνιο του 2009 σε 600.000€ το μήνα Σεπτέμβριο του 2009...». Κατά την προσφιλή του τακτική, ο κ. Πάγκαλος κρύβει την αλήθεια και παραποιεί τα γεγονότα.

Κρύβει ότι ο ΟΠΕΠ ιδρύθηκε επί Βενιζέλου το 2000 και ότι οι εργαζόμενοι που προσελήφθησαν το 2009, προσελήφθησαν στο νέο Μουσείο της Ακρόπολης.

Κρύβει ότι επι ΝΔ, μέσα σε τρεις μήνες, το μουσείο της Ακρόπολης είχαν επισκεφτεί 1.000.000 επισκέπτες ενώ η λειτουργία των πωλητηρίων και του εστιατορίου άφηνε κέρδος στον Οργανισμό περίπου 300.000 Ευρώ μηνιαίως.

Κρύβει ότι μέσω του ΟΠΕΠ η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ χειρίστηκε εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ την περίοδο των Ολυμπιακών Αγώνων και κυρίως σε διαφήμιση

Κρύβει ότι η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ ανέθεσε στο παρελθόν στον ΟΠΕΠ να εκτελέσει όλα τα ενταγμένα έργα για λογαριασμό του Υπουργείου Πολιτισμού εκατομμυρίων ευρώ με αποτέλεσμα να επιβαρυνθεί με το ΦΠΑ, επειδή ως ΑΕ δεν μπορούσε να απαλλαγεί και που ακόμα μεγάλο μέρος χρωστάει

Κρύβει ότι το κράτος χρωστάει στον ΟΠΕΠ 18.000.000 ευρώ

Κρύβει ότι ο ΟΠΕΠ ήταν πριν από τις 170 προσλήψεις ζημιογόνος και μετά τις 170 προσλήψεις κερδοφόρος και έτεινε να καλύψει και το χρέος που τους κληροδότησε το ΠΑΣΟΚ!

Κρύβει ότι οι  προσλήψεις αυτές ήταν των 900 ευρώ (μάγειρες, σερβιτόροι και πωλητές) που ήταν αναγκαίες για να λειτουργήσει το εστιατόριο και τα πωλητήρια του Νέου Μουσείου της Ακρόπολης που ήταν κερδοφόρα καθώς και νέες δράσεις που ήταν σε εξέλιξη.

Κρύβει ότι στις 30/9/2010 έληξαν περίπου 250 συμβάσεις και 250 άνθρωποι βρέθηκαν στον δρόμο.

Κρύβει ότι σήμερα το προσωπικό δεν ξεπερνά τα 30 άτομα.

Κρύβει ότι δεν υπάρχουν συμβάσεις αορίστου χρόνου στον οργανισμό.

Αλλά δεν είναι μόνον αυτά. Ο κ. Πάγκαλος δεν μας λέει ποιό σχέδιο έχει η κυβέρνηση του για την διαχείριση του πολιτιστικού προϊόντος και συγκεκριμένα για τα καταστήματα που λειτουργούσαν στα μεγαλύτερα ελληνικά μουσεία .

Όπως δεν μας λέει τι συμβαίνει με την διαχείριση του εστιατορίου του Νέου Μουσείου της Ακρόπολης. Ενώ η λειτουργία του από το δημόσιο ήταν άψογη και με τις καλύτερες κριτικές εντός και εκτός Ελλάδος, το Δ.Σ. του Νέου Μουσείου της Ακρόπολης προέβη σε διαγωνισμό για να δοθεί σε ιδιώτη και την ίδια στιγμή απολύθηκε όλο το προσωπικό. Αλλά, ενώ ο διαγωνισμός βγήκε δύο φορές άγονος - απορίας άξιον γι’ αυτό το στολίδι του ελληνικού πολιτισμού, τελικά η διαχείρισή του δόθηκε σε ιδιώτη με απ’ ευθείας ανάθεση.

Μήπως τελικά ο ΟΠΕΠ είναι η εύκολη λεία στα σαγόνια του ΔΝΤ για επικοινωνιακούς λόγους;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. TASSOS avatar
    TASSOS 22/11/2010 23:31:38

    Όσο μένουν, θα μετράμε τις ζημιές μας σαν χώρα και τα χτυπήματα στους συμπολίτες μας.

  2. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 23/11/2010 00:07:29

    ε ναι, τι μουσεία ακρόπολης και αστειότητες; επιτρέπετε να μην έχουμε μουσείο πασόκ, μόνο αυτό έπρεπε να αφήναμε ανοιχτό.
    ποιός τα χ.. τα υπόλοιπα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ευθύμης 23/11/2010 00:31:19

      Μόνο ΠΑΣΟΚ. Τίποτε άλλο

    • hifi avatar
      hifi @ Ευθύμης 23/11/2010 14:29:23

      Να και ένας εχέφρων!

      Σωστά!!

      Μουσείο ΠΑΣΟΚ!
      Η πράσινη σημαία στον Παρθενώνα.
      Και κάποια λεφτά στο Πρασινο ταμείο.

      Τα υπόλοιπα είναι κουραφέξαλα

      • hifi avatar
        hifi @ hifi 23/11/2010 14:30:40

        Ελπίζω το παραπάνω να παραμέινει αστείο -- δηλαδή, μη ξυπνησουμε μια μέρα με την μετονομασία του Παρθενωνα σε Πασοκώνα...

  3. alejandro avatar
    alejandro 23/11/2010 00:53:34

    και για οσους δεν ξερουν οριστε και η αλλη πλευρα, ριξτε μια ματια... αληθειες που καινε...

    http://www.ergazomenoi-opep.blogspot.com/

  4. nickname@taleftaiparchoun.gap avatar
    nickname@taleftaiparchoun.gap 23/11/2010 07:32:26

    τι περιμένετε κύριοι!
    Για όλα φταίει η επάρατος , για τίποτα δεν φταίει το κόμμα του ..ιπποπόταμου.
    τι θα κάνει τώρα το ..κύτος ; θα προσλάβει νέους μαγείρους για το εστιατόριο του Μουσείου ; ή μήπως θα το δώσει εργολαβία σε κάποιον ψηφοφόρο της συζύγου;
    φαίνεται του φάνηκε του ..Αχόρταγου!! μικρή η μερίδα όταν τραπέζωσαν ..βερεσέ !!τον Κινέζο πρόεδρο !!

  5. BABIS avatar
    BABIS 23/11/2010 08:56:04

    Σαφώς και τα κρύβει όλα. Και εφόσον δεν υπάρχει κράτος και νόμοι ο απλός κοσμάκης που τον σερβίρουν όλες αυτές τις πληροφορίες τα κανάλια αυτές θα πιστέψει.

  6. βασιλειος avatar
    βασιλειος 23/11/2010 09:09:35

    ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΛΕΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΕΙΜΕΝΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΣΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΛΕΕΙ Ο ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ Κ. ΠΑΓΚΑΛΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  7. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 23/11/2010 12:39:31

    Απορίας άξιον, δεν νομίζω...
    Το ύψος της εγγυητικής επιστολής ήταν τέτοιο που αποθάρρυνε την συμμετοχή εταιρειών, οι οποίες -την παρούσα χρονική στιγμή λόγω της κρίσης- δεν βρίσκονται και στις καλύτερές τους.
    Προαπαιτούνται δύο άγονοι διαγωνισμοί για να επακολουθήσει η διαδικασία της κατ' ευθείαν ανάθεσης.

  8. ΒΑΣΙΛΕΙΑ avatar
    ΒΑΣΙΛΕΙΑ 23/11/2010 13:02:49

    Εύκολο να καταργείς, δύσκολο να δημιουργείς. Μια τέτοια κίνηση συνήθως σημαίνει τη μη προσπάθεια για βελτίωση και πρόοδο, ειδικώς όταν πρόκειται για σημαντικές νησίδες υγιούς επιχειρηματικής ανάπτυξης.
    Σε μια εποχή όπου όλοι ανεξαιρέτως ισχυρίζονται ότι ο πολιτισμός και ο τουρισμός - θα μπορούσε και η παιδεία - αποτελούν τα μέσα για την οικονομική πρόοδο, η γνώση για το πώς οδηγήθηκαν τα πράγματα εδώ οδηγεί σε οξύμωρα σχήματα που αναδεικνύουν την ήσσονα προσπάθεια.
    Αλήθεια, ήταν απαραίτητο να διορισθούν ικανά στελέχη επιχειρήσεων στο Δ.Σ. για να κλείσει η επιχείρηση;

  9. κοινη λογικη avatar
    κοινη λογικη 23/11/2010 13:17:42

    ....επί Βενιζέλου με Πρόεδρο τον γνωστό (έως και ΟΝΝΕΔίτη) Ευγένιο Γιαννακόπουλο και Διευθύνουσα Σύμβουλο, τη σημερινή manager του Σάκη Ρουβά και συνεργάτιδα της Μελίνας Μερκούρη, κα Μανουέλα Παυλίδου.....

  10. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 23/11/2010 17:42:30

    Η ΝΔ κοιμάται όρθια.
    Μιλάει ο κύριος ΠΑΓΚΑΛΟΣ για τον ΟΠΕΠ; Για το Υπουργείο Πολιτισμού;
    Μπορεί να μας διευκρινίσει λοιπόν τι εννοούσε όταν μίλαγε για μαύρες τρύπες στο ΥΠΠΟ;
    (http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=337253&ct=32&dt=13/06/2010)