#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/10/2010 20:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Θ. Πάγκαλος μας προετοιμάζει τώρα για την αναδιαπραγμάτευση



O Θ. Πάγκαλος μπορεί να είναι πολλά πράγματα αλλά βλάκας δεν είναι σε καμιά περίπτωση. Και όταν ανοίγει θέμα ο ίδιος περί αναδιάρθρωσης του χρέους δεν το κάνει γιατί του ξέφυγε, αλλά γιατί έχει συγκεκριμένο σκοπό. Μπορεί να έχει κατηγορηθεί ότι είναι αμετροεπής, ότι λέει πολλά για να προκαλέσει ή ότι έχει χύσει την καρδάρα με το γάλα πολλές φορές, αλλά επ' ουδενί δεν πιστεύει κανείς ότι δεν είναι πανέξυπνος.

Για το λόγο αυτό η απάντησή του στην ερώτηση που του κάνει ο δημοσιογράφος του Βήματος για πιθανή αναδιάρθρωση του χρέους είναι τόσο καλά σχεδιασμένη και ζυγισμένη που είναι φανερό ότι την περίμενε, ή την είχε προσυμφωνήσει.

Τι λέει ο κ. Πάγκαλος; Οτι δεν πρέπει να δαιμονοποιούμε την αναδιάρθρωση κι ότι τα χρέη υπάρχουν για να αναδιαρθρώνονται. Επίσης, ότι μπορεί να το επιδιώξει η κυβέρνηση ή αν της προταθεί να μην το αποτρέψει.

Μιλώντας την Κυριακή το πρωί στη ΝΕΤ ουσιαστικά επανέλαβε τα ίδια λέγοντας ουσιαστικά ότι δεν είναι κακό να γίνει μια συμφωνία σύμφωνα με την οποία τα πρώτα χρόνια θα πληρώνουμε λιγότερα και τα επόμενα περισσότερα.

Αν όλα αυτά τα συνδυάσουμε με τη δήλωση του πρωθυπουργού που καταδίκασε όσους μιλάνε περί αναδιάρθρωσης του χρέους τότε θα πρέπει να προετοιμαζόμαστε σύντομα για την αναδιάρθρωση. Αυτό ακριβώς έκανε ο κ. Πάγκαλος. Εριξε την πρώτη βολή, έστρωσε το χαλί για να συνηθίσει ο κόσμος στη λέξη αναδιάρθρωση, να μην τη φοβάται έτσι ώστε όταν θα του τη φορέσουν “καπέλο” να πει και ευχαριστώ.

Πρόκειται για κλασική επικοινωνιακή κίνηση: Βάζουμε το λαγό να βγάλει το φίδι από την τρύπα και μετά βγαίνει ο κυνηγός και πυροβολεί.

Ακόμη και η καταδίκη από τον Γ. Παπανδρέου είναι για “ξεκάρφωμα”.

Ετσι ο “κακός” κ. Αντιπρόεδρος της κυβέρνησης μίλησε για αναδιάρθρωση, να τον βρίσουν μερικές ημέρες όλοι, αξιωματική αντιπολίτευση, άλλα κόμματα, φορείς και δημοσιογράφοι, αλλά τον σκοπό του τον πέτυχε. Μπήκε στο λεξιλόγιό μας η “αναδιάρθρωση” και ότι δεν είναι και κάτι κακό. Να το δούμε αν μας προταθεί, μπορεί και να μας συμφέρει.

Οτι η αναδιάρθρωση μοιάζει με την ελεγχόμενη πτώχευση, μακροχρόνια υποδούλωση, σε επιτήρηση για πάρα πολλά χρόνια, αυτά θα ξεχαστούν.

Εν κατακλείδει. Μήπως θυμάστε πριν από ένα χρόνο όταν κάποιος μιλούσε για το ΔΝΤ οι υπόλοιποι ανέβαζαν 40 πυρετό; Τώρα που το έχουμε στο κεφάλι μας ούτε που μας πειράζει. Το θεωρούμε και αναγκαίο κακό.

Ετσι και η αναδιάρθρωση. Ο κ. Πάγκαλος έκανε πάλι το θαύμα του, την αποστολή που του ανέθεσε ο πρωθυπουργός. Το ξαναέχει κάνει με τους δημόσιους υπαλλήλους, που τους χαρακτήρισε τεμπέληδες. Το έκανε και με τους υπόλοιπους Ελληνες που “τα φάγαμε όλοι”. Μας έβαλε όλους να αναρωτιόμαστε μήπως έχει δίκιο και πράγματι φταίμε κι εμείς για το χάλι της χώρας.

Γι αυτό λοιπόν τα πράγματα είναι πολύ απλά και μπράβο στη ΝΔ που για μια φορά αντέδρασε άμεσα: Ο πρωθυπουργός ή πρέπει να αποπέμψει αμέσως τον κ. Πάγκαλο, ή να βγει και να μς εξηγήσει για την αναδιάρθρωση:

«Ή να αποπεμφθεί ο Πάγκαλος, ή να απαντήσει ο Πρωθυπουργός για την αναδιάρθρωση»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. pikras57 avatar
    pikras57 31/10/2010 21:04:15

    Ο ΤΥΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΛΑΓΟΣ!
    Τον βγάλανε να προκαλέσει την αντίδραση της ΝΔ προκειμένου να συσπειρώσουν τη βάση του ΠΑΣΟΚ.
    Επικοινωνιακά δεν περπατάει τη τακτική αυτή.
    Η ΝΔ με τον Σαμαρά την Δευτέρα θα πρέπει να ξεκαθαρίσει το θέμα της αναδιάρθρωσης του χρέους που ετέθη με τρόπο πανομοιότυπο με αυτό του ΔΝΤ.

  2. TASSOS avatar
    TASSOS 31/10/2010 21:04:52

    Tην αγέλη που ονομάζονται Έλληνες ξέρουν να την διαχειρίζονται καλά τα παγκόσμια κέντρα εξουσίας. Με Βατοπαίδια και Δεκεμβριανά την πήγαν εκεί που ήθελαν την 4η Οκτωβρίου 2009. Να δούμε τι θα τα καταφέρουν την 7η Δεκεμβρίου 2010.

  3. ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΑΝΕΜΟΣ avatar
    ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΑΝΕΜΟΣ 31/10/2010 21:05:49

    9 λεπτά ηχογραφημένα απο το ΜΕΓΑΛΟ ΜΑΣ ΤΣΙΡΚΟ σε ενα διάλογο ΤΖΕΝΗΣ ΚΑΡΕΖΗ, ΚΩΣΤΑ ΚΑΖΑΚΟΥ και μετά το πιο επίκαιρο τραγούδι απο τπον ΝΙΚΟ ΞΥΛΟΥΡΗ! Να η απάντηση!
    http://redwildwind.blogspot.com

  4. ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΑΝΕΜΟΣ avatar
    ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΑΝΕΜΟΣ 31/10/2010 21:07:29

    9 λεπτά ηχογραφημένα απο το ΜΕΓΑΛΟ ΜΑΣ ΤΣΙΡΚΟ σε ενα διάλογο ΤΖΕΝΗΣ ΚΑΡΕΖΗ, ΚΩΣΤΑ ΚΑΖΑΚΟΥ και μετά το πιο επίκαιρο τραγούδι απο τπον ΝΙΚΟ ΞΥΛΟΥΡΗ! Να η απάντηση!

  5. η Dimi avatar
    η Dimi 31/10/2010 22:37:12

    Aσχετo με το θέμα. Αυτό το σπάνιο χταπόδι super transformer, μπορεί και παίρνει τη μορφή άλλων θαλασσίων πλασμάτων! http://bit.ly/c1bD1M

  6. ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ avatar
    ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ 31/10/2010 22:59:47

    "ΤΗΝ ΑΓΕΛΗ ΠΟΥ ΟΝΟΜΑΖΟΝΤΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ!" ΠΟΣΟ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΕΙΠΕ Ο ΤΑΣΟΣ... ΠΑΡΑΠΑΝΩ... ΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ ΧΩΡΙΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.... ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΙΑ ΠΑΡΤΙ ΤΟΥ... ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΘΕΙ!!! ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΕΙΝΑΙ Η 7 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2010!! ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ!!

  7. aristos avatar
    aristos 01/11/2010 08:39:52

    Βαρεθήκαμε τα ψέματα σας. Ο Ελληνικός λαός εσάς θα διαψεύσει κ. Παπανδρέου....
    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2010/11/blog-post.html

  8. KILLER avatar
    KILLER 01/11/2010 11:56:54

    συμφωνουν οι νεοδημοκράτες με αναδιάρθρωση ή οχι?......κάτι αλλα διάβαζα εδω και μήνες στο αντινιουζ

  9. Παντελής Παντελής avatar
    Παντελής Παντελής 01/11/2010 14:05:52

    Mας προετοιμαζει για αναδιαθρωση χρεους Γιατι ειτε το θελουμε ειτε οχι ειναι νομοτελειακα σιγουρο οτι θα γινει.....
    Που πα ρε Καραμητρο με ελλειμα 150% του ΑΕΠ????
    Δεν εχω καταλαβει γιατι καυγαδιζουν ΝΔ και paSSok???
    Ειναι τελειως και παντελως ιδιοι
    Και τελικα θα μας αφησουν να κανουμε εθνικες εκλογες το ΔΝΤ???
    Αυτοι αποφασιζουν για μας

  10. koyklos avatar
    koyklos 01/11/2010 22:07:27

    Τελικά ο Πάγκαλος πέρα από γραφικός είναι και επικίνδυνος τύπος .

    Προς τι η ξαφνική πρόταση περί αναδιάρθρωσης του χρέους του κ. Πάγκαλου; Μα φυσικά, ο αποπροσανατολισμός της κοινής γνώμης.
    ( Μια πρώτη ανάγνωση είναι ότι ο κ. Πάγκαλος, συνήθης ύποπτος σε χυδαιότητες λόγου και πνεύματος, στις οποίες η ελληνική πολιτική ζωή είναι εθισμένη και ούτε καν αντιλαμβάνεται αν δεν τις επιβραβεύει κιόλας, δεν κατανοεί την βαρύτητα του ατοπήματος. Αλλά ο πραγματικός λόγος για τον όποιο ο κ. Πάγκαλος επιβιώνει είναι γιατί, συνειδητά η από παχυδερμία, προσφέρει υπηρεσίες κάλυψης στον κυνισμό με τον οποίον η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ επιμερίζει τα βάρη του μνημονίου.)

    Αυτος ο αχρείος που διόρισε στο γραφείο του στην βουλή την κόρη του …, αυτος που την αναδιόρισε μόνιμη στον Δήμο Αθηναίων της φίλης του Ντόρας …, αυτος που έχρισε τη γυναίκα του υποψηφία δήμαρχο στην περιοχή του που χρονια εκμεταλλεύεται …
    Τις προσλήψεις τις έκανε αυτός κι άλλοι ομοισδεατες του από ανάγκη, άλλοι από κομματισμό ,αλλη για ψηφοθηρια , αλλά θα τις πληρώσουμε εμείς κι όχι ο μαυρογιαλουρος κ. Πάγκαλος.

    Άξιος ο μισθός του αλλά ο κυνισμός του αρχίζει να γίνεται γελοίος και το γελοίο στην πολιτική σκοτώνει όσο κι αν τα ΜΜΕ στα οποία περιφέρεται τον καλύπτουν.

    Ο Παγκαλος αν διέθετε, ίχνη μόνο, πολιτικής ευθιξίας και αξιοπρέπειας, θα πρέπει να είχε ήδη αποχωρήσει από την πολιτική ζωή του τόπου μετά τα Ιμια .