27/02/2011 00:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Θ. Πάγκαλος αποδοκιμάστηκε στο Παρίσι και αναγκάστηκε να αποχωρήσει από εκδήλωση!



Εμείς μεταδώσαμε την είδηση από χθες το βράδυ. Αντικαθιστούμε όμως τώρα (14:02) το δικό μας κείμενο, με αυτό που μετέδωσε σήμερα το ΑΠΕ - ΜΠΕ (!!!). Απο μόνη της είναι κι αυτή μια είδηση:

Έλληνες φοιτητές στο Παρίσι επιτέθηκαν φραστικά στον αντιπρόεδρο της κυβέρνησης Θεόδωρο Πάγκαλο κατά την άφιξή του στο Ελληνικό Σπίτι της Πανεπιστημιούπολης για την προβολή της ταινίας του Κώστα Γαβρά «Ζ», παρουσία του σκηνοθέτη. Μετά την επίθεση η βραδιά-αφιέρωμα στον Κ.Γαβρά ακυρώθηκε.

Πριν από την έναρξη και μόλις έφθασε στην αίθουσα ο Θεόδωρος Πάγκαλος ομάδα Ελλήνων φοιτητών τού επιτέθηκε φραστικά, ενώ κρατούσαν πανώ που έγραφε «Στην Ελλάδα, όπως και στη Γαλλία, συμπαράσταση στους μετανάστες χωρίς χαρτιά».

Ο κ. Πάγκαλος πρότεινε στους νέους να τους συναντήσει σήμερα, Κυριακή, για μια ανοιχτή συζήτηση μαζί τους, όμως εκείνοι αρνήθηκαν. Επίσης, μάταιες αποδείχθηκαν οι προσπάθειες του παρευρισκόμενου Κώστα Γαβρά για «δημοκρατικό διάλογο».

Στη συνέχεια, η ατμόσφαιρα ηλεκτρίστηκε ακόμη περισσότερο και αποχώρησαν ο κ. Πάγκαλος, ο πρέσβυς Κωνσταντίνος Χαλαστάνης και η πρόξενος Κατερίνα Κόικα, ο σκηνοθέτης Κώστας Γαβράς και η συντριπτική πλειοψηφία των παρευρισκομένων.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 27/02/2011 01:15:48

    Ο Θ. Πάγκαλος γιουχαίστηκε από νεαρούς στο Παρίσι και αναγκάστηκε να αποχωρήσει από εκδήλωση!
    Ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης Θόδωρος Πάγκαλος, βρισκόταν σήμερα το απόγευμα στο “Ελληνικό Σπίτι” στο Παρίσι, προσκεκλημένος σε πολιτιστική εκδήλωση. Νεαροί άρχισαν να φωνάζουν συνθήματα αποδοκιμασίας εναντίον του και εναντίον της κυβέρνησης. Ο ίδιος τους κάλεσε σε διάλογο προκειμένου να
    εκτονωθεί η ένταση, αλλά δεν τα κατάφερε. Ο σκηνοθέτης Κώστας Γαβράς παρενέβη προσπαθώντας να αποφορτίσει την ατμόσφαιρα, αλλά επίσης δεν τα κατάφερε.

    Το αποτέλεσμα ήταν ότι ο Θόδωρος Πάγκαλος αναγκάστηκε να αποχωρήσει από την εκδήλωση. Οι νεαροί που επιτέθηκαν φραστικά στον αντιπρόεδρο της κυβέρνησης εξέφρασαν με τα συνθήματά τους την αλληλεγγύη τους στους μετανάστες-απεργούς πείνας.

  2. Skinious avatar
    Skinious 27/02/2011 01:54:32

    Δεν κατάλαβα... εντάξει με τον Πάγκαλο. Το πρόβλημα των νεαρών ήταν οι λαθρομετανάστες;
    Τότε είμαι με τον Πάγκαλο!

    • αλιγάττωρ avatar
      αλιγάττωρ @ Skinious 27/02/2011 03:49:09

      θα συμφωνήσω μαζί σου...
      Μια σωστη διαφωνία "πολιτικής" και τη χαντακώνουν με τις μ@λ@κιες τους....

    • πρίαπος avatar
      πρίαπος @ Skinious 28/02/2011 08:32:46

      καλα τόσο σας κόβει ώστε να αντιληφθείτε ότι μεθαύριο θα είστε οι ίδιοι στη μοίρα των μεταναστών;

  3. SZAE avatar
    SZAE 27/02/2011 02:15:24

    Μετα την αποχωρηση θα συμβαλει στην μυστικη φυγαδευση του σοσιαληστη, επαναστατη, μελους τη προτωβουλίας των (σ)εξι και εγκαρδιου φιλου Μοαμαρ μεσω της πρεσβειας μας στο Ναιρομπι.
    Ξερει απο αυτα ο παχυδερμος μεγαλος τραγουδιστής. Το Παρισι ηταν η προφαση.
    Οι νεαροι ηταν οι γνωστοι αγνωστοι της ΓΑΔΑ. Μετα την αριστη αποδοση τους στην πορεια και στην κερατεα πηραν αργιες για να ξεσκασουν στην πολη του φωτός....

    • Μάρκος avatar
      Μάρκος @ SZAE 27/02/2011 03:13:05

      Μην μπλέκεις την Κερατέα με τα υπόλοιπα γιατί δεν ξέρεις τι σου γίνεται φίλε...

      • SZAE avatar
        SZAE @ Μάρκος 27/02/2011 12:46:29

        Aγαπητέ Μάρκο δεν μπλεκω καμια Κερατέα, το σχόλιο έχει καθαρά χιουμοριστικο χαρακτηρα ή τουλάχιστον προσπάθησα να έχει.

  4. elsoto avatar
    elsoto 27/02/2011 02:43:39

    Μια αποκάλυψη που θα συζητηθεί έρχεται σήμερα στο φως της δημοσιότητας. Αφορά το ραντεβού Πάγκαλου-Μπιτσαξή-Κόκκαλη! Μια συνάντηση εκτός ατζέντας, στο σπίτι του αντιπροέδρου της κυβέρνησης!

    http://www.sportdog.gr/article/14902/mazi-ta-phagane

  5. prwtoboulia ellinwn foititwn ki ergazomenwn sto parisi avatar
    prwtoboulia ellinwn foititwn ki ergazomenwn sto parisi 27/02/2011 04:26:28

    ΓΙΑ ΤΗ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΚΔΙΩΞΗ ΤΟΥ Θ. ΠΑΓΚΑΛΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΣΤΙΑ ΣΤΟ ΠΑΡΙΣΙ



    Σήμερα 33ή μέρα της απεργίας πείνας των μεταναστών στην Ελλάδα, η πρωτοβουλία αλληλεγγύης στους 300 απεργούς πείνας είχε αποφασίσει να παραβρεθεί στην προγραμματισμένη εκδήλωση-αφιέρωμα στο έργο του σκηνοθέτη Κώστα Γαβρά στην Fondation Héllenique (Ελληνική φοιτητική εστία στο Παρίσι). Το πρόγραμμα της εκδήλωσης περιελάμβανε ομιλία του σκηνοθέτη και προβολή της πρόσφατης ταινίας του «Παράδεισος στη Δύση» με θέμα την «παράνομη» μετανάστευση.


    Θεωρήσαμε καθήκον μας να συμμετάσχουμε στην εκδήλωση ενημερώνοντας Γάλλους και Έλληνες παρευρισκόμενους για την κατάσταση των απεργών πείνας καθώς και για την ανάλγητη και ανυποχώρητη στάση της κυβέρνησης. Μια ώρα πριν την εκδήλωση, συγκεντρωθήκαμε στο χώρο, αναρτήσαμε πανό στην είσοδο της εστίας και μοιράσαμε το κείμενο αλληλεγγύης στους παρευρισκόμενους. Στη συνέχεια και με την άδεια των διοργανωτών της εκδήλωσης , εισήλθαμε στην αίθουσα προκειμένου να παρακολουθήσουμε τόσο την ομιλία του σκηνοθέτη, όσο και το έργο.


    Προς μεγάλη μας έκπληξη, λίγο πριν την έναρξη της εκδήλωσης, εισήλθε στην αίθουσα ο αντιπρόεδρος της Ελληνικής Κυβέρνησης, Θεόδωρος Πάγκαλος. Αυθόρμητα, πήραμε το λόγο ζητώντας την αποχώρησή του από την εκδήλωση. Θεωρήσαμε προκλητική τη σημερινή παρουσία του, την ώρα που αρκετοί από τους 300 έχουν ήδη υποστεί ανεπανόρθωτες βλάβες στην υγεία τους και δύο μόλις μέρες μετά τη μεγαλειώδη γενική απεργία στην Ελλάδα.


    Προσπαθήσαμε να ενημερώσουμε το κοινό για το λόγο της αγανάκτησης μας, τη στιγμή που η διεύθυνση της εστίας επιχειρούσε να παρεμποδίσει την παρέμβασή μας. Φωνάξαμε συνθήματα, τόσο σε αλληλεγγύη με τον αγώνα των μεταναστών στην Ελλάδα, όσο και ενάντια στην πολιτική της κυβέρνησης και της τρόικας. Ο Θ. Πάγκαλος μας κάλεσε σε ραντεβού την επόμενη μέρα. Την ώρα που η κυβέρνηση αρνείται να ακούσει την ελληνική κοινωνία (άρα και τους μετανάστες) θεωρούμε οποιαδήποτε πρόσκληση σε φιλική κουβέντα-‘’διάλογο’’ ως εμπαιγμό, υπεκφυγή και τέχνασμα.


    Μετά από αρκετή ώρα κι ενώ αρνήθηκε επανειλημμένα να απαντήσει στις ερωτήσεις που αφορούσαν τη στάση της κυβέρνησης σε σχέση με την αντιμετώπιση της απεργών πείνας, ο αντιπρόεδρος της ελληνικής κυβέρνησης αποχώρησε λέγοντας «ακυρώστε το» και βρίζοντας οποιονδήποτε τον αποδοκίμαζε. Οι παρευρισκόμενοι αντιμετώπισαν θετικά την παρέμβασή μας και παρέμειναν στη θέση τους ζητώντας τη συνέχιση της εκδήλωσης. Ωστόσο, η διεύθυνση πραξικοπηματικά την ακύρωσε ακολουθώντας πιστά την επιθυμία του.


    Η σημερινή εκδίωξη του Θεόδωρου Πάγκαλου από την ελληνική εστία στο Παρίσι έχει ιδιαίτερη πολιτική σημασία. Τη στιγμή που στα νερά του Αιγαίου πνίγονται μετανάστες, που στον Έβρο χτίζονται τείχη, που 300 άνθρωποι κινδυνεύουν να χάσουν τη ζωή τους και την ίδια στιγμή που η κυβέρνηση συνεχίζει την αντεργατική επίθεση ενάντια στην ελληνική κοινωνία, τα μέλη της κυβέρνησης δε νομιμοποιούνται ούτε πολιτικά, ούτε και ως φυσική παρουσία.


    ΝΙΚΗ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΤΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ-ΑΠΕΛΑΣΤΕ ΤΡΟΙΚΑ ΚΑΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ



    Πρωτοβουλία αλληλεγγύης στους 300 μετανάστες απεργούς πείνας

    Πρωτοβουλία ελλήνων εργαζομένων και φοιτητών στο Παρίσι

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ prwtoboulia ellinwn foititwn ki ergazomenwn sto parisi 27/02/2011 08:29:24

      Αρα η αποδοκιμασια του Παγκαλου εγινε για τελειως διαφορετικους λογους απο αυτους που θα τον αποδοκιμαζε ο ελληνικος λαος στην πλειοψηφια του.
      Η πλειοψηφια θα τον αποδοκιμαζε για τις δηλωσεις του και την πολιτικη του σε διαφορα θεματα αλλα οχι για τους λαθρομεταναστες για τους οποιους θελει την απελαση τους.
      Η φραση "η κυβερνηση αρνειται να ακουσει την ελληνικη κοινωνια (αρα και τους μεταναστες" ΔΕΝ εκφραζει τη μεγαλη πλειοψηφια της κοινωνιας που ΔΕΝ θεωρει τους μεταναστες τμημα της και ζητει την απελαση τους.
      Ουτε το συνθημα απελαστε την τροικα και οχι τους μεταναστες,θελουμε την απελαση και των δυο.
      Η αναρχοαριστερη στηριξη στους παρανομους της Υπατιας δεν αφορα τον ελληνικο λαο.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ prwtoboulia ellinwn foititwn ki ergazomenwn sto parisi 27/02/2011 12:27:31

      Μαύρο το χαβιάρι τής εξορίας, ε;
      Αν θέλετε να αγωνιστείτε για ό,τι δεν σας αρέσει στην Ελλάδα, κκ. φοιτητές και εργαζόμενοι, να το κάνετε ΕΔΩ, όχι στο Παρίσι.
      Στο Παρίσι, αν έχετε κότσια, να αγωνίζεστε για την κατάργηση τού Δουβλίνου ΙΙ έτσι ώστε όλοι οι Μαγρεμπίνοι που συνωστίζονται στα μπουρδελοξενοδοχεία τής Ομόνοιας να καταφέρουν να βρουν τον δρόμο προς τη Γαλλία, την χώρα όπου θα προτιμούσαν να βρίσκονται αν δεν ανάγκαζε η ΕΕ την Ελλάδα να τους κρατάει εδώ.

  6. Θεσσαλονικιός (εκ Πελοποννήσου) avatar
    Θεσσαλονικιός (εκ Πελοποννήσου) 27/02/2011 06:49:59

    Αμετροέπεια! Το μέγιστο πρόβλημα της Ελλάδας είναι οι απεργία των λαθρομεταναστών. Τι να πει κανείς! Μωραίνει ο Κύριος ον βούλεται απωλέσαι ....

  7. spiros avatar
    spiros 27/02/2011 07:47:18

    Κακώς τον γιουχάραανε. Αλλά όλοι αυτοί της προτωβουλίας δικοί τους δεν έίναι; Αυτοί δεν τους χαιδεύουν τα αυτιά; Ας καταλάβουν τα λάθη τους με τα τεμένη κλπ και να αλλάξουν ρότα.

  8. Θεσσαλονικιός (εκ Πελοποννήσου) avatar
    Θεσσαλονικιός (εκ Πελοποννήσου) 27/02/2011 08:37:22

    Έγραφε ο Ελύτης στο σημαντικότερο κατά Γιανναρά πολιτικό κείμενο που γράφτηκε στην Ελληνική γλώσσα μεταπολεμικά:

    "Δεν τολμάς να τραβήξεις μιαν από τις αξίες που πιστεύεις ότι ικανοποιούν την εθνική σου φιλαυτία, και βλέπεις να βγαίνουν μαζί της ένα σωρό άνθρωποι των χρηματιστηρίων, που ανεβοκατεβαίνουν στην κόλαση όπως στο σπίτι τους. Δεν κοιτάς ν' αγγίξεις μιαν από τις αξίες που ικανοποιούν τα αισθήματά σου για κοινωνική δικαιοσύνη, και βρίσκεσαι να "κάνεις πορεία" μ' έναν συρφετό ανθρώπων που δεν έχουν σκέψη δική τους αλλά την περιμένουν από τον καθοδηγητή τους. ...."

    • ΒΠ avatar
      ΒΠ @ Θεσσαλονικιός (εκ Πελοποννήσου) 27/02/2011 12:53:31

      Από που είναι αυτό το κείμενο του Ελύτη ;

      Ευχαριστώ.

      • Θεσσαλονικιός (εκ Πελοποννήσου) avatar
        Θεσσαλονικιός (εκ Πελοποννήσου) @ ΒΠ 27/02/2011 14:44:34

        "Τα δημόσια και τα ιδιωτικά"

  9. ΠΙΠΙΝΑ avatar
    ΠΙΠΙΝΑ 27/02/2011 08:38:22

    ΕΝΑΣ ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.....ΣΥΜΠΑΘΗΣ Ο ΠΑΓΚΑΛΟΣ!!!ΘΕΕ ΜΟΥ ,ΤΙ ΣΟΦΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΠΑΙΧΤΟΙ....

  10. The Saint avatar
    The Saint 27/02/2011 08:49:18

    Eχουμε "πηξει" απο πολιτικούς σχηματισμούς, και -περιπεπλεγμένες, αλληλοσυγκρουόμενες, ή εν τμηματι παραλλήλως βαδίζουσες- ιδεολογίες...
    Χανει η μάνα το παιδί...
    Το συμφέρον ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ, και του ΛΑΟΥ πάντα δεύτερο, ή τελευταίο, αρκεί να προάγουμε τον μκροπολιτικό μας προσανατολισμό, και μέσω αυτού, τα προσωπικά μας συμφέροντα...
    Αυτά πληρώνουμε, και αυτά θα συνεχίσουμε να πληρώνουμε εις το διηνεκές...
    Τετοιοι μ@λ@κ€$ που είμαστε...
    Αυτη τελικά η ατάκα του Χαρρυ Κλινν "Εχουμε τους πολιτικούς που μας αξίζουν" θα μείνει στην ιστορία. Πολυ μεγάλη ατάκα, με βαθύτατο νόημα...

  11. Skinious avatar
    Skinious 27/02/2011 09:27:46

    Μα τι λέτε απαίδευτοι και αποπροσανατολισμένοι νεαροί! Η πατρίδα σας βουλιάζει, ο Πάγκαλος έχει ξεσηκώσει την Ελλάδα με τις δηλώσεις του κι εσείς διαμαρτυρεστε για τούς λαθρομετανάστες; Άξιος ο μισθός σας. Αλλά θα μου πείτε μια χαρά περνάτε είς Παρισίους. Και προφανώς ο μισθός σας είναι καλύτερος απο τα 650 ευρω για να έχετε την πολυτέλεια να ζείτε στην αλλοδαπή. Φροντίστε να μη γυρίσετε πίσω!

  12. Αχιλλέας-Λάρισα avatar
    Αχιλλέας-Λάρισα 27/02/2011 10:23:01

    ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΚΥΒΕΡΝΗΤΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΑΠ!
    ΑΝΤΩΝΗ ΦΟΡΤΣΑΡΕ ΓΙΑ ΕΚΛΟΓΕΣ!
    ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΣΩΣΕ ΜΑΣ!!!

  13. sawas avatar
    sawas 27/02/2011 11:29:10

    Είναι καλά τα "Γαλλικά" του Παν-κάλου"!!!!!
    h**p://www.youtube.com/watch?v=A9tLCF4rTg0&feature=player_embedded

  14. Κάποιος avatar
    Κάποιος 27/02/2011 11:31:08

    Ολοι αυτοί που θεωρούν ότι θα αποδοκίμαζαν τον Πάγκαλο για ορθότερους λόγους απ'αυτούς των φοιτητών στο Παρίσι, ας το πράξουν.
    Ιδού πεδίον δόξης λαμπρόν.
    Μέχρι τότε ας βολεύονται με τις ανακοινώσεις και τον αντιπολιτευτικό λόγο της ΝΔ.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Κάποιος 27/02/2011 12:43:25

      Πηγαν καποιοι εξω απο το σπιτι του Τσοχατζοπουλου και θα πανε και εξω απο το σπιτι του Σημιτη.Ολα σιγα σιγα.

      • anonymous avatar
        anonymous @ ψυχραιμια 27/02/2011 16:36:24

        Ετοιμάζονται να πάνε και στο σπίτι του Καραμανλή, του Ρουσσό και μιας σειράς δεξιών.

  15. Μάρκος avatar
    Μάρκος 27/02/2011 11:46:02

    Είναι οι γνωστοί-άγνωστοι "χρήσιμοι ηλίθιοι" του καθεστώτος. Με τα λεφτά του μπαμπά κάνουν σπουδές και τους νοιάζει ο,τιδήποτε άλλο παρά το πρόβλημα της Ελλάδας.

  16. YIOULI avatar
    YIOULI 27/02/2011 12:31:13

    Στο εξωτερικό μια χαρά γιουχάισμα τρώνε.Να δούμε εντός χώρας πότε θα αρχίσει η τρελή κι η ανυποχώρητη γιούχα.

  17. Στέργιος avatar
    Στέργιος 27/02/2011 12:38:34

    Στο βίντεο, οι φοιτητές ασκούν κριτική στον Πάγκαλο για τους λόγους που θα ασκούσαμε κι εμείς. Ένας μόνο φοιτητής έθεσε το θέμα των λαθρομεταναστών που κάνουν απεργία πείνας, κι αυτός αφού κατηγόρησε τον Πάγκαλο ως συνυπεύθυνο για την ηθική αποσύνθεση τής Ελλάδας. Άρα, το κείμενο τής ομάδας των "φοιτητών και εργαζομένων" εδώ στο antinews είναι μονόπλευρο καπέλωμα και δεν αντικατοπτρίζει την αλήθεια των όσων λέχθησαν.

    • Μάρκος avatar
      Μάρκος @ Στέργιος 28/02/2011 00:41:33

      Ακούγεται και σύνθημα για τους μετανάστες όμως...

  18. SZAE avatar
    SZAE 27/02/2011 12:47:26

    Λογικο γιατι ποτε δεν θα γυρισουν πίσω.

  19. Βερενίκη avatar
    Βερενίκη 27/02/2011 12:53:23

    Για τους νέους αποφοίτους των πανεπιστημίωνπου συμπληρώνουν αιτήσεις επι αιτήσεων στην Αγγλία και σε άλλες χώρες ψάχνοντας για δουλειά, που συγκατοικούν μαζί με άλλους στις σοφίτες του Λονδίνου και ανοίγουν τη θέρμασνη μόνο 2 ώρες το βράδυ, για τα παιδιά που μετανάστευσαν στο Κατάρ και εργάζονται, τα δικά μας παιδιά θα μιλήσει κανείς? Μετανάστες, εργαζόμενοι Έλληνες στο Παρίσι? Μου θυμίζει το ¨εξόριστος" στο Παρίσι που άκουγα στα νιάτα μου και ονειρευόμουν να γίνει χούντα ξανά για να πάω στο Παρίσι. Ναι, παιδιά της Ελλάδας που κράζατε, σήμερα τον Πάγκαλο αύριο κάποιον άλλο.Μαζί τα φάγατε. Μόνο που τα δικά σας βιογραφικά ειναι για πέταμα γι΄ αυτό και παίζετε το παιχνίδι των αφεντκών σας. Όπου και όπως σας βαράνε τα κλαρίνα. Αλήθεια ποιός σας πλήρωσε τα εισιτήρια να πάτε στο Παρίσι? Ποιά ΜΚΟ και ποιανού?

  20. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 27/02/2011 13:06:01

    Πάντως ο Πάγκαλος είπε και κάτι ολόσωστο......''Τι διαμαρτύρεστε, εσείς δεν με ψηφίζετε 30 χρόνια;''Θα προτιμούσα να έτρωγε μαύρο στις εκλογές,παρά αυτά τα στημένα επεισοδιάκια για να αποσυντονίσουν τον κόσμο......Κατάντια για τον κρατικοδίαιτο Γαβρά να υποστηρίζει την λαθροκυβέρνηση του τζέφρυ,κατάντια για τα φοιτητάρια να θέτουν σαν βασικό λόγο της παρουσίας τους την αλληλεγγύη στους λαθρομετανάστες του Υπατία(40 μέρες απεργία πείνας και είναι όρθιοι,μπράβο)....Έρχεται η ώρα του τελικού ξεκαθαρίσματος όμως....

  21. Steve avatar
    Steve 27/02/2011 14:07:01

    Συνθήματα τους έμαθαν οι πολιτικάντηδες, συνθήματα παπαγαλίζουν οι φοιτητές μας, ακόμη και στη Γερμανία! Δείγμα έλλειψης ωριμότητας και υπευθυνότητας! Προτάσεις για λύσεις δεν έχουν ούτε οι νέοι μας, διότι η ανεκπαίδευτη Παιδεία δεν φρόντισε να τους μάθει να σκέπτονται. Έμαθαν όμως να χειρίζονται άψογα τα συνθήματα! Από εποικοδομητικό διάλογο έχουν μεσάνυχτα, εκτονώνονται όμως με συνθήματα! Να χτίσουν δεν ξέρουν, γνωρίζουν όμως να γκρεμίζουν, να καίνε και να ρημάζουν τα χτισμένα από άλλους, αν τους το ζητήσει και τους οργανώσει κάποιο αριστερό κόμμα, το οποίο ούτε μπορεί ούτε θέλει ν΄ αποτελέσει την εναλλακτική λύση διακυβέρνησης της χώρας.

    Οι Έλληνες φοιτητές στο Βερολίνο έχασαν τη ευκαιρία που τους δόθηκε για ν’ ανέβουν στο βήμα και να κάνουν τις προτάσεις τους. Τι κρίμα! Το μόνο που ήξεραν ήταν το σύνθημα: «Το ΠΑΣΟΚ είναι εδώ και ληστεύει το λαό». Δεν αποκλείεται κάποιοι απ’ αυτούς πριν κάνα δυο χρόνια να βροντοφωνούσαν το σύνθημα «Το ΠΑΣΟΚ είναι εδώ ενωμένο δυνατό», ή το άλλο προσφιλέστατο του Ανδρέα, «Ο λαός δεν ξεχνά τι σημαίνει Δεξιά.»

    Η συνέχεια: http://seferou.blogspot.com/2011/02/blog-post_23.html

  22. abyssus avatar
    abyssus 27/02/2011 14:45:28

    Προς τέρψη:
    http://www.youtube.com/watch?v=A9tLCF4rTg0&feature=player_embedded

    ΕΞΩ!

  23. deldio avatar
    deldio 27/02/2011 15:22:24

    Αντιεξουσιαστές με φοροφυγάδες γονείς θα ήταν κι αυτοί στο Παρίσι όπως είπαν τα βρωμοκάναλα ότι ήταν και αυτοί στη Γερμανία που έκραξαν το Jeffrey

  24. Όμοιος ομοίω αεί πελάζει! avatar
    Όμοιος ομοίω αεί πελάζει! 27/02/2011 16:05:04

    Ομοιος ομοιω αει πελάζει!!!!! είπε
    «῎Εθνος ἀνάδελφον»
    Σας βλέπω όλους να προσπαθείτε να συνεφέρετε τον κυρ Γαβρά προκειμένου να ξαναδεί τις παρέες του σε σχέση με το… ήθος του, το …δημοκρατικό του παρελθόν, τον …”Ζήτα” του…
    Χμ!
    Ο κυρ Κώστας είναι παιδί της Μεταπολίτευσης… κυρίως!
    Με λίγο από εμφύλιο, με λίγο από Μάη του 68, λίγο αντίσταση της Μονμάρτης των κοπανατζήδων εν ασφαλεία της χούνδας, επέλεξε μια στιγμή της στρατευμένης στην Αριστεράντζα σκηνοθετικής γραφής του, να δώσει το ιστορικό άλλοθι στην…Αυριανή που …κάποτε έριξε τον Καραμανλισμό!
    Έτσι, το 1985, με τα έγχρωμα ψηφοδέλτια, το “εκεί εκεί στη β’ εθνική μαζί με το Αιγάλεω και τον Καραμανλή”, την ιαχή που υπέγραψε την νίκη του ΠΑσοκ , ο Ήρωας που υπέδειξε ο Γαβράς με το “ζ”, έγινε πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας!
    Τίποτα δεν ήξερα για τον άνθρωπο. Φυσει και θέσει απέναντι στον Μεγάλο σκηνοθέτη της προπαγάνδας της Αριστεράντζας, επιφυλακτικά, γέλασα με τον εκλεκτό γυιαλακια του Κουτσόγιωργα, “φτιάχτηκα” με την ιστορία του τασακίου( οι παλιοί θα θυμόνται!), με τα κλιματιστικά της Αυστραλίας, με την Πετρούλα, υποψιάστηκα κάτι- αλλά μπα- με την ιστορία του Αγγέλου, διάβασα τον “Μπούφο” του Δήμου και άρχισα να το ξανασκέπτομαι αν αδικούσα τον δικαστή, “είδα” τον Λάκη τον Λαλακη στο “τι είδε ο Γιαπωνέζος” και βεβαιώθηκα!
    Ο Γαβράς έψαξε να βρει είδωλο για τον χώρο του, ήρωα για να πασάρει την εντροπία του ιδεολογικοπολιτικού συστήματος που υπηρετούσε στρατευμένα και χειρόδουλα, και την ΠΑΤΗΣΕ!!!!!!
    Ο Σαρτζετάκης, ένας άνθρωπος με τα δικά του δικαστικά και πολιτικά δεδομένα, σε μια χρονική στιγμή πράγματι κυνήγησε τον Καραμανλή, με το σκεπτικό ότι η δολοφονία Λαμπράκη είχε σκοτεινές παρακρατικές τακτικές που η κυβέρνησή του και ο ίδιος συγκάλυψαν, με το έργο του Γαβρά κατέστη ήρωας και έμβλημα ως αδέκαστος και δεξιοκυνηγός για την απανταχού κομμονιστογεννή, εαμογεννή η παπανδρεική αριστερά.
    Έλα όμως που δεν ήταν έτσι τα πράματα!
    Ο άνθρωπος αυτός δίκασε και καταδίκασε όλα τα “έργα” του κομμουνισμού και των γεννημάτων του, στην Ελλάδα! Μεθοδικά, τακτικά, συστηματικά, πεισματικά, έπιασε ένα ένα τα εγκλήματά του, τα δίκασε και έβγαλε τις αποφάσεις του! Που ως αδέκαστος, αντικαραμανλικός, αντιδεξιός(;), ήταν ορθά και ολόσωστα!
    Ε, Κυρ Κωστα μας;
    Όταν το ανακάλυψαν όλα αυτά οι γνωστοί κατασκευαστές μύθων και παράμυθων στην κατεχόμενη πνευματικά από τους ηττημένους Ελλάδα, το έργο του Ζητά έλαβε τέλος!
    Ο αδέκαστος έγινε γιαλαμπούκας, βλάκας, εξωφθαλμοβρογχοκοίλης, μπούφος, εμπαθής, τασάκιας ,εκμεταλλευτής κλπ!
    Έχει ένα σάιτ ο άνθρωπος και μάλιστα -η χαρά της Αστυλαίδος και της Κορίνας- σε πολυτονικό και απλή καθαρεύουσα, ευμορφη και καλοδιατυπωμένη!
    http://www.sartzetakis.gr
    Εκεί θα δείτε γιατί ο “Γενναίος” έγινε “Μπούφος” και ο “αδέκαστος”, …”μανιακός”!
    Η Μάχη της Φλώρινας, Το Μακεδονικό, το Παιδομάζωμα, η αφελλήνιση της Ελλάδος κι άλλα πολλά, μαρτυρούν!
    Και προσέξτε το χειρισμό του θέματος από τις «λαλίστατες» κλώσες της καταστροφής…
    Καμία αναφορά δεν γίνεται στην σελίδα του και στο τί λέει. Έχουν γραφεί κατά καιρούς διάφορα για το θέμα! Δεν το σχολιάζει όμως κανένα λαλίστατο κοκοράκι, γιατί δεν θέλουν να υπάρξουν τεκμηριωμένες αναφορές που τσακίζουν τα κατασκευάσματά τους. Ο πόλεμος τους αυτή τη φορά δεν εξυπηρετεί! Εκεί υπάρχει αλήθεια που δεν διακινδυνεύουν να μαθευτεί!
    Αν το ήξερε ο στρατιώτης Γαβράς- ως στρατηγός στο στρατό της Ελληνοβασίας, πάει έχασε τα γαλόνι!- σίγουρα θαχε κάνει ήρωα τον Γκοτζαμάνη και το τρίκυκλο. Κι η ιστορία θάχε άλλη πορεία!!!
    Γι αυτο μη απορείτε αδέλφια για το αν προσβάλλει το ΠάγΚαλον, τον Κυρ Κώστα! Όμοιος ομοίω αεί πελάζει!!!!!!!

    http://www.sartzetakis.gr/points/thema1.html

  25. Εφιαλτης avatar
    Εφιαλτης 27/02/2011 17:21:02

    Αυτη ας ειναι η αρχη.......Πρεπει να ειμαστε παντου,παντα,σε καθε εκδηλωση,σε κθε ομιλια,εδω αλλά και εξω,πρεπει να ειμαστε εξω απο τα σπιτια τους......σε ΟΛΟΥΣ......Οχι δεν τα φαγαμε μαζι!!!....Οχι δεν σκυβουμε αλλο το κεφαλι...Ας γινουν τα ονειρα μας,οι χειροτεροι Εφιαλτες τους...

  26. Πατούχιος avatar
    Πατούχιος 27/02/2011 19:21:11

    Το διάβασα και συμφωνώ. Το έχουν στήσει καλά το παιχνίδι. Και οι μεν και οι δε.
    "Η προβολή του ερασιτεχνικού video Κυριακή πρωί και η αναμετάδοσή του από την πρωινή ενημερωτική εκπομπή του MEGA, λίγο πριν από τις 10 το πρωί, δίνει τη δυνατότητα για μια καλή εκτόνωση μέσω διαδικτύου. Άλλωστε τα πρωτοσέλιδα δεν είναι καλά. Μας περιμένουν σκοτεινές μέρες. Αλλά να! Επίθεση στον Πάγκαλο! Βρίστε όσο θέλετε! Δείτε και σχολιάστε, πείτε τη γνώμη σας. Η τεχνολογία το επιτρέπει. Γράψτε ό,τι θέλετε μέχρι ν΄ αρχίσει το ματς το απόγευμα…
    Έως τότε κανείς δεν θα προλάβει να αναρωτηθεί σε ποιους απευθύνονταν αυτές οι εκδηλώσεις, ποιός πλήρωσε για το τριήμερο αφιέρωμα στο Παρίσι (το πρόγραμμα προέβλεπε κι ρεσιτάλ πιάνου σε έργα Μότσαρτ και Μπάχ), πόσο κόστισαν όλα αυτά, έτσι σε δουλειά να βρισκόμαστε και μνημόσυνα να κάνουμε για να περνά η ώρα και να μη χανόμαστε.
    http://anyte.blogspot.com/2011/02/blog-post_27.html#more

  27. dimitris avatar
    dimitris 28/02/2011 00:44:08

    A re PIPINA pos topiases to stimeno ; ise gata simfono apolita mazi sou bravo!!

  28. dimitris avatar
    dimitris 28/02/2011 07:45:47

    εχεις δικιο

  29. Samba avatar
    Samba 28/02/2011 09:45:46

    Δεν σας καταλαβαινω ομως ρε παιδια!! Γιατι οι μεταναστες δεν ειναι προβλημα της ελληνικης κοινωνιας;!! Οι Ελληνες δεν υπηρξαν ποτε μεταναστες; Δεν προκειται να ξαναυπαρξουν; Πως δεν ειναι μερος των προβληματων μας μετα, που πρεπει οπωσδηποτε να λυθουν;!!!! Καμια ζωη δεν ειναι λαθραια και σκεφτειτε καλα πως τον χρησιμοποιειτε αυτον τον ορο.