09/09/2009 14:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Θεός βοηθός: ΠΑΣΟΚ και ΝΔ θέλουν να εξαφανίσουν τους μικρομεσαίους


Αυτή φαίνεται θα είναι η εκλογική μάχη των «εκπλήξεων».


Πρώτη έκπληξη (πρώτη, ο Θεός να την κάνει, δηλαδή, αφού η ίδια η προκήρυξη εκλογών ήταν η μεγαλύτερη έκπληξη – κι ακατανόητη ακόμα): Το υπουργείο Οικονομικών της Νέας Δημοκρατίας, τρεις βδομάδες πριν από τις εκλογές, βγάζει εγκύκλιο με την οποία καλεί τις Εφορίες να εισπράξουν άρον-άρον τις ανείσπρακτες οφειλές προς το δημόσιο.


Πάει, λέμε, το χάσανε οι άνθρωποι. Ή αποφάσισαν να αυτοκτονήσουν. Επιτίθενται μετωπικά κατά δεκάδων χιλιάδων μικρομεσαίων, την ψήφο των οποίων θα ζητήσουν μετά από λίγες μέρες.


Να όμως που λίγο αργότερα, έρχεται ο κ. Ραγκούσης, Γραμματέας του ΠΑΣΟΚ, και τι λέει ο άνθρωπος (στο Mega, Τρίτη 8 Σεπτεμβρίου, το βράδυ);  Ότι η κυβέρνηση έβγαλε αυτή την εγκύκλιο (για να λιώσει του μικρομεσαίους) ύστερα  από πίεση του ΠΑΣΟΚ!!!!


Έσπευσε δηλαδή να πληροφορήσει τους άμεσα ενδιαφερομένους ότι δεν τους «λιώνει» η ΝΔ από μόνη της, αλλά υπό την προτροπή και πίεση του … ΠΑΣΟΚ. Για να πάνε έτσι να ψηφίσουν, ΚΚΕ ή ΛΑΟΣ (για ΣΥΡΙΖΑ κάπως χλωμό το βλέπω)…


Κι εκεί που λέμε ότι δεν μπορεί να είπε τέτοια κοτσάνα ο Ραγκούσης, εκεί που αναρωτιόμαστε μην ήταν πιωμένος και του ξέφυγε, να σου και το «κερασάκι στην τούρτα»: Πάλι ο Ραγκούσης, εν τη ρύμη του (μάλλον ξύλινου και ακατάσχετου) λόγου του, το ξεφούρνισε: «Θα ματώσουμε (εμείς το ΠΑΣΟΚ ως Κυβέρνηση) να μαζέψουμε τις ανείσπρακτες οφειλές προς το Δημόσιο!»


Ποιόν θα ματώσετε, ρε παιδιά; Τους εκατοντάδες χιλιάδες μικρομεσαίους που χρωστάνε, γιατί τα φέρνουν με τη βία βόλτα μέσα στην κρίση; Αυτούς  θα ματώσετε; Δεν είστε με τα καλά σας.


Να τους διευκολύνετε πρέπει. Κι εσείς κι οι άλλοι. Να επιζήσουν, να κρατήσουν τις θέσεις εργασίας, να ξεπληρώσουν και τα χρωστούμενα στο δημόσιο και τις τράπεζες και τις άλλες επιχειρήσεις.


Κρίση έχουμε ρε, ξυπνάτε. Λόγω της κρίσης το έλλειμμα του κράτους υπερδιπλασιάστηκε! Πώς να μη στριμωχθούν και οι μικροεπιχειρήσεις;


Πώς θα επιζήσει το δημόσιο, αν τους συντρίψει;


Αν κλείσουν όλοι αυτοί, έχετε υπολογίσει πόσα – πολύ περισσότερα – θα χάσει το δημόσιο;


Λιώστε τους, να εκτοξεύσετε την ανεργία στο 20%! Να ησυχάσετε.


Πάταξη της φοροδιαφυγής σημαίνει χαμηλότερους συντελεστές φορολόγησης για την μικρομεσαία επιχείρηση, απλοποιημένο φορολογικό σύστημα, μείωση «λοιπών επιβαρύνσεων» σε βάρος των μικρομεσαίων, χτύπημα των μαφιόζικων κυκλωμάτων στις Εφορείες και χτύπημα του παραεμπορίου που κάνει αθέμιτο ανταγωνισμό στα μαγαζιά.


Κάντε τα αυτά και δεν θα δυσκολεύεστε να εισπράττετε πολλαπλάσια.


 Αλλιώς θα βρεθείτε με πολύ λιγότερα έσοδα και πολύ μεγαλύτερες δαπάνες – άρα με ιλιγγιώδες έλλειμμα.


 Η αύξηση των φορολογικών εσόδων απαιτεί μείωση των φορολογικών συντελεστών, όχι «λιώσιμο» των μικρομεσαίων οφειλετών.


 Αν αυτό δεν το έχετε καταλάβει ακόμα και θέλετε να κυβερνήσετε, ο Θεός να μας σώσει…


 Όσον αφορά την κυβέρνηση, όχι δεν κατάλαβε την πατάτα που έκανε, ούτε τη μεγαλύτερη πατάτα του κ. Ραγκούση, ούτε την ουσία του προβλήματος, ούτε της πέρασε από το μυαλό να χρησιμοποιήσει τη γκάφα του ΠΑΣΟΚ εναντίον του.


 Πράγματι, δεν μας λυπάται πια ούτε ο Θεός…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. σταύρος avatar
    σταύρος 09/09/2009 15:23:05

    το άρθρο είναι χυδαία λαικιστικό. οι ανείσπρακτες οφειλές υπήρχαν εξίσου και σήμερα και σε καιρούς ανάπτυξης και ακμής. και οι μεγάλες ανείσπρακτες οφειλές αφορούν μεγαλοοφειλέτες! εύγε και στα δύο κόμματα - αλλά σιγά μη το κάνουν

  2. donaE avatar
    donaE 09/09/2009 15:26:35

    Εγω νομιζω οτι ειναι ψυχολογικο.Σκεφτονται οτι και λιγη δοση σκληραδας στη συνταγη χρειαζεται.
    Αλλα δεν υπαρχει ενδοεπικοινωνια πλεον και οτι του λειπει του καθενος ψαχνει να το βρει.

  3. anagnostis avatar
    anagnostis 09/09/2009 15:57:31

    Η Λούκα θα μας απαλλάξει από τα δάνεια με δικαστική επόφαση
    ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΛΟΥΚΑΣ ΚΑΤΣΕΛΗ, ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΣΤΟ Ρ/Σ «ΝΕΤ 105,8»

    Θ. ΣΙΑΦΑΚΑΣ: Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο; Με τα δάνεια των πολιτών, τα νοικοκυριά είναι καταχρεωμένα, το ξέρετε.
    Λ. ΚΑΤΣΕΛΗ: Βεβαίως.
    Θ. ΣΙΑΦΑΚΑΣ: Θα υπάρξει επιμήκυνση, αυτό που έχετε πει, του χρόνου αποπληρωμής ή αν θα υπάρξει πάγωμα των δόσεων.
    Λ. ΚΑΤΣΕΛΗ: Θα υπάρχει δέσμη μέτρων, ενώ τα τρία σχέδια νόμου που έχουμε καταθέσει στη Βουλή ως προτάσεις νόμου, θα γίνουν πράξη. Δίνεται η δυνατότητα στους υπερχρεωμένους δανειολήπτες, όχι μόνο να ρυθμίσουν τα χρέη τους αλλά και για συγκεκριμένες περιπτώσεις μέσω δικαστηρίων να απαλλαγούν πλήρως από αυτά εάν δεν μπορούν να καλύψουν λόγω έκτακτων συνθηκών πρακτικές τους ανάγκες.
    Θ. ΣΙΑΦΑΚΑΣ: Θα στείλετε τον κόσμο στα δικαστήρια δηλαδή;
    Λ. ΚΑΤΣΕΛΗ: Αν δεν έχετε δει το σχέδιο νόμου είναι στο διαδίκτυο, είναι μέσω Ειρηνοδικείων, έχει κατατεθεί στη Βουλή, έχει περάσει Γενικό Λογιστήριο και θα γίνει νόμος του κράτους εάν λαού θέλοντος, το ΠΑΣΟΚ έρθει στην κυβέρνηση.
    Θ. ΣΙΑΦΑΚΑΣ: Κυρία Κατσέλη να σας ευχαριστήσω πολύ για την επικοινωνία, την ανάλυση. Να ευχηθώ καλή επιτυχία. Να είστε καλά.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ anagnostis 09/09/2009 17:19:22

      μπρρρ... μπορεί και να την εκλέξουν. Θα γραφτώ στην ΝΔ αν συνεχίσετε να λέτε για την κυρία αυτή

      • donaE avatar
        donaE @ archaeopteryx 09/09/2009 17:29:09

        Γιατι δηλαδη, τι κανει;Προσπαθει να διαφοροποιησει το προιον για να το πουλησει σαν καλη μανατζερ...

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 09/09/2009 18:17:32

        Λουκχαμελαίων ο ΚΙΝΕΖΟΣ. New breed.

        ΠΠ

  4. anagnostis avatar
    anagnostis 09/09/2009 15:58:11

    2. Υποσχέσεις χωρίς αντίκρυσμα

    … «Απαντάμε «όχι» στο πάγωμα μισθών. Θα δοθούν αυξήσεις πάνω από τον πληθωρισμό. Ξεκάθαρα πράγματα.

    [ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΓΙΩΡΓΟΥ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥ ΤΥΠΟΥ ΣΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΗΣ ΝΕΤ «ΠΡΩΤΗ ΓΡΑΜΜΗ» ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΣ ΒΑΣΙΛΗ ΛΥΡΙΤΖΗ ΚΑΙ ΔΗΜΗΤΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ – 07/09]

  5. anagnostis avatar
    anagnostis 09/09/2009 16:01:54

    Αοριστολογία και επικίνδυνες ασάφειες
    … «Στις εργασιακές σχέσεις στόχος μας είναι η «νέα ρύθμιση» της αγοράς εργασίας»

    [ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΕΥΗΣ ΧΡΙΣΤΟΦΙΛΟΠΟΥΛΟΥ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΣΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ «ΝΙΚΗ» ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟ ΧΡΗΣΤΟ ΚΙΟΥΠΗ – 05/09]

    … «Για νέους υπάρχει επιδότηση των ασφαλιστικών εισφορών για τέσσερα χρόνια, έτσι ώστε να υπάρχει ένα κίνητρο για την πρόσληψή τους στον ιδιωτικό τομέα.

    [ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΛΟΥΚΑΣ ΚΑΤΣΕΛΗ ΣΤΟ Ρ/Σ «ΝΕΤ 105,8» ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟ ΘΑΝΟ ΣΙΑΦΑΚΑ – 07/09]

  6. anagnostis avatar
    anagnostis 09/09/2009 16:02:40

    Θα πάρει πισω και τον ΟΤΕ η Λούκα

    «Σχετικά με τον ΟΤΕ η θέση μας είναι ξεκάθαρη εδώ και πάρα πολύ καιρό. Θα εξαντλήσουμε όλες τις νομικές, πολιτικές και οικονομικές δυνατότητες για να επανακτήσουμε το δημόσιο έλεγχο στον ΟΤΕ».

  7. anagnostis avatar
    anagnostis 09/09/2009 16:03:25

    Να τι δηλώνει και η Βάσω Παπανδρέου:
    «Έχουμε πει ότι θα επαναφέρουμε το φόρο μεγάλης ακίνητης περιουσίας, το φόρο μεγάλης κληρονομιάς, θα αλλάξουμε όλο το φορολογικό σύστημα, θα επιβάλουμε φορολογία στα κέρδη των μετόχων».

  8. anagnostis avatar
    anagnostis 09/09/2009 16:04:13

    ΘΑ ΑΓΟΡΆΣΟΥΝ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΒΓΕΝΌΠΟΥΛΟ:

    "Δεν θα ξαναπληρώνει ο πολίτης την Ολυμπιακή ούτε μπορεί εάν το κράτος εξοικονομεί να πούμε ότι εμείς θα βάζουμε σε μια μαύρη τρύπα ένα εκατομμύριο ευρώ τη μέρα. Δεν είναι.» (ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΜΑΡΙΑΣ ΔΑΜΑΝΑΚΗ)


    ..«Άρα λοιπόν στην Ολυμπιακή θα υπάρξει επαναδιαπραγμάτευση που θα βάλει και το δημόσιο ως κομμάτι του Εθνικού Αερομεταφορέα» (ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΠΕΤΡΟΥ ΕΥΘΥΜΙΟΥ)

  9. anagnostis avatar
    anagnostis 09/09/2009 16:04:45

    Θα πάρουν νέα δάνεια:
    …«Δηλαδή για το 2010 μέχρι το 2013, θα γίνει ένας προγραμματισμός, θα υπάρξει δανεισμός, θα είναι αυξημένος στην αρχή, να το περιμένετε αυτό διότι θέλουμε να ξεπληρώσουν». (ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΛΟΥΚΑΣ ΚΑΤΣΕΛΗ)

    • pizza avatar
      pizza @ anagnostis 09/09/2009 16:37:04

      Και μετα θα παει η κυβερνηση ΠΑΣΟΚ στα δικαστηρια και θα ζητηση τα δανεια στο κρατος να σβηστουν! Ετσι ειπε και στη συνεντευξη που εδωσε στο ΝΕΤ 105.8 για το κοσμο που δανειζεται "Δίνεται η δυνατότητα στους υπερχρεωμένους δανειολήπτες, όχι μόνο να ρυθμίσουν τα χρέη τους αλλά και για συγκεκριμένες περιπτώσεις μέσω δικαστηρίων να απαλλαγούν πλήρως από αυτά εάν δεν μπορούν να καλύψουν λόγω έκτακτων συνθηκών πρακτικές τους ανάγκες". Μας δινει το παραδειγμα.
      ΚΑτι τετοια βγαινουν και λενε και δεν βγαινει κανενας να τους κραξη. Ειμαστε λοιπον αξιοι της τυχης μας.

  10. Smash  Direct avatar
    Smash Direct 09/09/2009 16:25:24

    Αναγνωστη απο αναγνωση εισαι καλος μαθητης .ΓΙΑΤΙ δεν τα σχολιαζεις???

  11. Nick avatar
    Nick 09/09/2009 16:30:47

    Λιώστε τους, να εκτοξεύσετε την ανεργία στο 20%! Να ησυχάσετε.
    --------------------------------

    Πόση νομίζεις ότι είναι η πραγματική ανεργία; 9.7%;; Χαχα, πάνω από 20%

  12. Smash  Direct avatar
    Smash Direct 09/09/2009 16:35:30

    Φακτορα αυτο που εχεις σαν τιτλο σε σχεση με το Πασοκ δεν προκυπτει απο πουθενα..Αντιθετως το Πασοκ συνεχεια επαναλαμβανει την στηριξη των μικρομεσαιων..Ακομη και η μαυρη προπαγανδα εχει τα ορια της η στην καλυτερη περιπτωση ο συντακτης σας ειναι εμπαθης με το Πασοκ..

    • Factorx avatar
      Factorx @ Smash Direct 09/09/2009 16:38:11

      τα είπε ή δεν τα είπε ο Ραγκούσης αυτα; Επι του συγκεκριμένου να σχολιάζεις

  13. pizza avatar
    pizza 09/09/2009 16:52:25

    Ο Ραγκουσης το ειπε. Και θελει ο κοσμακης να τους πιστεψη γιατι ο κοσμακης βλεπει το κεφαλαιο, που πληρωνει τους μισθους του κοσμακη, σαν να ειναι ο χειροτερος φαιουδαρχης. Τoυλαχιστον ετσι θελει το ΠΑΣΟΚ και το ΣΥΡΙΖΑ, ακι το ΚΚΕ να το βλεπουν. Οχι οτι πιστευω πως το κεφαλαιο ειναι παντα ο σωτηρας και οτι δεν κοιταζει το συμφερον του. Αλλα το κεφαλαιο ειναι μερος του συστηματος που ζει ολος ο κοσμος στον πλανητη. Θα αλαξουν τον συντελεστη ειπε στο MEGA ωστε ο εργαζομενος να μην πληρωνη 37% και οι επιχειρησεις 15%. Αλλα δεν μας λεη ποιος θα ειναι ο καινουργιος συντελεστης. Περιμενετε λεει και θα δητε. Μας παιζουν με τα νουμερα. Δωσμου νουμερα και θα σου βγαλω οτι θελεις. Μας μιλανε με ποσοστα, αλλα δεν μας λενε ποιοι πληρωνουν τα περισσοτερους φορους στην Ελλαδα. Σε Ευρω, οχι σε ποσοστα!

  14. Smash  Direct avatar
    Smash Direct 09/09/2009 17:00:23

    Φακτορα ειναι λογικο το εισοδημα απο ΜΙΣΘΩΤΗ εργασια να εχει ανωτατο συντελεστη φορολογιας 37% και επι πλεον εκτατη εισφορα απο 1000- 25000 ευρω και τα ΔΙΑΝΕΜΟΜΕΝΑ στου μετοχους κερδη να φορολογουντε με 15% και χωρις εκτακτη εισφορα..Τα λεω αυτα γιατι σαν εργαζομενος πληρωσα ακριβα αυτη την ιστορια...Το βρισκεις λογικο???

    • christos avatar
      christos @ Smash Direct 09/09/2009 17:49:28

      είναι και πολύ λογικό μάλιστα αγαπητέ μου...γιατί εσύ που έχεις υψηλό εισόδημα από μισθωτή εργασία δεν χρειάζεται να επενδύσεις...δεν υπάρχει λόγος να κάνεις αποσβέσεις και (ειδικά στο δημόσιο) δεν σ αγγίζουν οι διακυμάνσεις της οικονομικής κατάστασης...
      Και τι θέλεις δηλαδή; αυτός που ρισκάρει...που μαζεύει ΦΠΑ...και που απασχολεί εργαζόμενους...να πληρώνει το ίδιο ποσοστό φόρου μ εσένα που ενδεχομένως να είσαι και στο δημόσιο;

      αλλά τι λέω αυτό είναι το ΠΑΣΟΚ...με το που θα γίνει κυβέρνηση θα επιβραβεύσει τους ψηφοφόρους του...που φυσικά είναι δημόσιοι υπάλληλοι...

  15. Factorx avatar
    Factorx 09/09/2009 17:00:36

    Ο εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ απαντώντας σημερα στις επικρίσεις της ΝΔ για έλλειψη σχεδίου και για ασάφειες στον προγραμματικό λόγο του ΠΑΣΟΚ, σημείωσε ότι "δεν υπερασπίζονται το έργο τους, έχουν παραδεχθεί την ήττα τους και επιδίδονται σε έναν "ανταρτοπόλεμο" για δήθεν ασάφειες σε όσα λέει το ΠΑΣΟΚ".

  16. Smash  Direct avatar
    Smash Direct 09/09/2009 17:02:21

    Ο Ραγκουσης μιλησε για ενιαιο συντελεστη.. Περιμενε την εξιδεικευση των μετρων ..Μη βιαζεσαι.

  17. Smash  Direct avatar
    Smash Direct 09/09/2009 17:04:18

    Εχει αδικο στην απαντηση του ο εκπροσωποε του Πασοκ??

  18. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 09/09/2009 18:12:51

    Όσο ζοφερή και εάν είναι η κατάσταση, δεν υπάρχει κυβέρνηση που να μην επιδιώκει, ή να μην επιδιώξει, την κατά το δυνατόν ηπιότερη προσαρμογή, πέραν των προεκλογικών διακηρύξεων. Ο ΚΚ. γνωρίζει ότι πρόκειται να χάσει τις εκλογές. Γιατί να μην δρομολογήσει το επιχείρημα "μίλησα σκληρά και έχασα"; Και από την στιγμή που το πράττει, γιατί να του αφήσει ελεύθερο το πεδίο της επιχειρηματολογίας το Πασόκ;
    Ας μην είμαστε αφελείς. Ο ΚΚ. υπήρξε όσο σκληρός μπορούσε να είναι. Το ίδιο θα έπραττε στη θέση του και το Πασόκ.
    Η πολιτική δεν συνίσταται στην προεκλογική επιχειρηματολογία. Το σε τι αποσκοπεί πράγματι ο ΚΚ. θα το ακούσουμε στην περίπτωση που τολμήσει μια αποδέσμευση από τα κάθε λογής βαρίδια. Το ίδιο ισχύει και για τον ΓΑΠ. Ακόμη δεν έφτασε η ώρα, βρίσκεται όμως κοντά.

  19. Jimmy L avatar
    Jimmy L 09/09/2009 18:21:01

    CRISTOS Eπειδη ειμαι στην ιδια κατασταση με τον smahdirect υποθετω, οτι πληρωσα κανονικα τον παρακρατουμενο φορο 31.000 ευρω συν εκτακτη εισφορα 3.000 και ειμαι ελευθερος επαγγελματιας που πιστευω θα ειναι και ο smash καθοτι στο Δημοσιο δεν υπαρχουν αυτες οι αμοιβες.Δουλευω δε απο το πρωι μεχρι βαθειας νυκτος οταν εσυ προφανως αναπαευσε .Αν δεν εισαι ενημερωμενος μη λες ανοησιες και εξυπναδουλες..Αληθεια εσυ τι φορο πληρωσες και ποσες ωρες δουλευεις????Αυτα προς το παρον..

  20. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/09/2009 18:27:25

    Εχω ενα μυνημα σε μποτιλια ( σορρυ ) και ψαχνω την οπη τους να το βαλω!!!


    ΠΠ

  21. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/09/2009 18:49:16

    τι new breed... μετάλλαξη...

  22. christos avatar
    christos 09/09/2009 19:25:32

    Εγώ εργάζομαι στην ατομική μου επιχείρηση από 9 00 έως 23 00 με ένα διάλειμμα 13 30 με 1600..απασχολώ μόνιμα έναν και εποχικά έως τρεις και πλήρωσα 1800 ευρώ φόρο.
    εσύ πόσους απασχολείς;
    πόσο ΦπΑ πλήρωσες πέρσι;
    και αφού σου παρακρατήθηκαν 31000 σημαίνει πως παρουσίασες καθαρά κέρδη 77000 ευρώ...
    πες μου τώρα και τι επάγγελμα κάνεις μήπως είσαι σε κλειστό επάγγελμα;

  23. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 09/09/2009 19:29:41

    Μεταξύ μας όλα επιτρέπονται, και όταν κυριαρχεί το χιούμορ επιβάλλονται. Το μόνο που φοβάμαι είναι ότι παρά τον γεροντικό ενθουσιασμό μου μάλλον εξελίχθηκα σε παθητικό πριν προλάβω να βρω αυτό που ψάχνω.

  24. Giannis76 avatar
    Giannis76 09/09/2009 21:09:01

    παιδιά εγώ που είμαι μισθωτός θέλω να μάθω πως μπορώ να μην πληρώνω φόρους?

  25. Naruto avatar
    Naruto 10/09/2009 08:30:47

    Επειδη ετυχε να ακουσω τον Ραγκουση τυχαια, καμια σχεση.
    Μιλησε για εκτακτη εισφορα 10% απο τα κερδη των τραπεζων και ακριβως το αντιθετο απο οτι του βαζετε στο στομα στο αρθρο αυτο.
    Τον πιστευω? Οχι.
    Τωρα ομως δεν θα πιστευω και εσας.

  26. christos avatar
    christos 10/09/2009 10:19:27

    Το ΠαΣοΚ στο καναβάτσο.

    Όταν ο πολιτικός διάλογος μεταφέρεται στο πεδίο της πολιτικής και αφήνει αυτό της παραπολιτικής τότε τα κτυπήματα που δέχεται το ΠαΣοΚ είναι τόσο δυνατά που το ξαπλώνουν στο πολιτικό καναβάτσο.

    Καθημερινά γινόμαστε μάρτυρες αυτών των κτυπημάτων. Το ΠαΣοΚ δήλωσε ότι θα καταργήσει το ΕΤΑΚ και θα επαναφέρει τον ΦΜΑΠ και τον φόρο κληρονομιάς.

    Την απάντηση την έλαβε από τον υπουργό Οικονομίας και Οικονομικών, Γιάννη Παπαθανασίου , ο οποίος ζήτησε από το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης συγκεκριμένες απαντήσεις για το πώς θα καλύψει το πρόσθετο έλλειμμα των 800 εκατ. ευρώ από την κατάργηση του ΕΤΑΚ.

    Συγκεκριμένα η ανακοίνωση αναφέρει: «Όταν κάποιος δεν ξέρει πού θέλει να πάει, είναι φυσικό να οχυρώνεται πίσω από γενικολογίες και επικοινωνιακά πυροτεχνήματα. Η κ. Κατσέλη οφείλει να απαντήσει συγκεκριμένα και όχι αόριστα.

    Πώς θα καλύψει το πρόσθετο έλλειμμα των 800 εκατ. ευρώ που θα προκύψει από την κατάργηση του ΕΤΑΚ;
    Γιατί η Ελλάδα θα πρέπει να είναι η μοναδική χώρα μέλος του ΟΟΣΑ, η οποία θα φορολογεί τη μεταβίβαση και όχι την κατοχή της ακίνητης περιουσίας;

    Ποιο είναι το αφορολόγητο όριο που θέτει το ΠαΣοΚ και για τον ΦΜΑΠ και για τον φόρο κληρονομιάς; Σήμερα ένα πολίτης με ακίνητη περιουσία 200.000 ευρώ δεν πληρώνει ούτε φόρο κληρονομιάς ούτε ΕΤΑΚ.
    Ενώ με τις κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ πλήρωνε ΚΑΙ φόρο κληρονομιάς ΚΑΙ φόρο μεταβίβασης. Ποια είναι η θέση του ΠΑΣΟΚ;

    Γιατί άλλαξε μέσα σε λίγες ώρες η πάγια θέση του ΠαΣοΚ για τη φορολόγηση όλων των εισοδημάτων με βάση την κλίμακα; Ενώ το πρωί η κ. Κατσέλη σε συνέντευξή της δήλωσε ότι «θα εφαρμοσθεί ενιαία φορολογική κλίμακα για όλα τα εισοδήματα», το απόγευμα δήλωσε ότι «εξαιρούνται οι τόκοι των καταθέσεων που συνεχίζουν να φορολογούνται αυτοτελώς, όπως σήμερα». Τι μεσολάβησε;

    Τέλος, η κ. Κατσέλη όφειλε να γνωρίζει: Πρώτον- Το ποσοστό του φόρου Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων ως ποσοστό του ΑΕΠ στην Ελλάδα είναι 4,7%, σημαντικά χαμηλότερο από τον μέσο όρο των χωρών του ΟΟΣΑ.
    Με απλά λόγια, οι πολίτες πληρώνουν αναλογικά λιγότερους φόρους από τις χώρες του ΟΟΣΑ. Και όχι περισσότερους, όπως υποστηρίζει η κ. Κατσέλη.
    Μόνο υψηλότερες ασφαλιστικές εισφορές πληρώνουν οι πολίτες στη χώρα μας σε σχέση με άλλες χώρες, αλλά, εξ όσων γνωρίζω, ούτε το ΠαΣοΚ δεν έχει θέσει θέμα μείωσης των ασφαλιστικών εισφορών των εργαζομένων.

    Δεύτερον- Η Ελλάδα, μετά τη Φιλανδία, έχει το μεγαλύτερο αφορολόγητο ποσό για τους μισθωτούς και τους συνταξιούχους.
    Ας πάψουν λοιπόν το ΠΑΣΟΚ και η κ. Κατσέλη να ζουν με τους μύθους που έχουν δημιουργήσει. Ας προσγειωθούν επιτέλους στην ελληνική και ευρωπαϊκή πραγματικότητα και ας μην αλλάζουν μέσα σε λίγες ώρες τις θέσεις τους, προσπαθώντας να κρύψουν την προχειρότητα τους και να παραπλανήσουν τους Έλληνες πολίτες».

    Το ΠαΣοΚ ανταπάντησε ότι ... «Σε ανακοίνωση Τύπου του Υπουργείου, δεν χωρά κατά την διάρκεια της προεκλογικής περιόδου να μας λέει, "μπορεί να μας πει το ΠΑΣΟΚ ποιους φόρους θα αυξήσει". Θέλει ο κ. Παπαθανασίου να τα πει αυτά ; Να βγει και να τα πει ....με την ιδιότητα του υποψήφιου βουλευτή».

    Αυτό τους πείραξε ! Δηλαδή εάν έβγαινε ο κ. Παπαθανασίου στο πεζοδρόμιο της Πλατείας Συντάγματος και έθετε αυτά τα ερωτήματα ,δηλώνοντας συγχρόνως ότι ομιλεί με την ιδιότητα του υποψήφιου βουλευτή , θα ...απαντούσαν;
    Ας είμαστε σοβαροί. Όλοι οι πολίτες διαπίστωσαν ότι επί της ουσίας των ερωτημάτων «εποίησαν την νήσσαν». Όπως καταλαβαίνετε η ένδεια απαντήσεων οδηγεί... στο πολιτικό καναβάτσο.

    Αναρτήθηκε από politis-gr στις 2:38 πμ 0 σχόλια

  27. tiramola avatar
    tiramola 10/09/2009 10:26:00

    Chris εσύ τη δουλειά σου κάνεις και αναρτάς σχόλια από ΝΔκρατικό μπλόγκ..
    Κατά τη γνώμη σου , τη δική σου , από ποιές τσέπες πρέπει να βγουν λεφτά για να μειωθεί το έλλειμα , το οποίο κοντεύει να φτάσει το 110%?
    Υπόψιν ότι μετά την απογραφή του 2004 το είχαν βρει σχεδόν 107%....

  28. christos avatar
    christos 10/09/2009 12:08:03

    εσύ ρε φίλε βλέπεις ποιος το έγραψε; ή τι έγραψε; αντικειμενικέ!!!

    τώρα θα σου απαντήσω μέσω ποστ του Ιθαγενής says: από άλλο τοπικ...

    …αν θέλουν να τονώσουν άμεσα την Οικονομία και τα Ταμεία:
    -ότι και η Γαλλία ή η Ιταλία, μείωση ασφαλιστικών εισφορών (είμαστε πρώτοι), έτσι και χρήματα θα πάρουν οι μισθωτοί που θα πέσουν στην αγορά και μείωση κόστους παραγωγής θα επιτευχθεί και θέσεις εργασίας θα δημιουργηθούν (για τα Ταμεία ας πιάσουν απλά την εισφοροδιαφυγή)
    -αν θέλουν φορολογικά έσοδα, ας καταργήσουν την αυτοτελή φορολόγηση (ξέρω θα στενοχωρηθούν πολιτικοί μας που έχουν συμβολαιογράφους αρχιτέκτονες και ιατρούς, συνδικαλιστές μας που είναι σε ΔΣ και σε τελωνεία – εφορίες, υπάλληλοι που λαδώνουν για να πάνε σε ΔΟΥ και πολεοδομίες, αλλά θα εισπράξει με το καλημέρα πάνω από 5,000,000,000 το χρόνο)
    -αν θέλει να δημιουργήσει ευκαιρίες στην αγορά ας ανοίξει τα κλειστά επαγγέλματα και ας ξεκαθαρίσει τα επαγγελματικά δικαιώματα
    -αν θέλει να μειώσει τις δαπάνες, ας βάλει δημόσιους υπαλλήλους σε ΔΣ ταμείων – νομικών προσώπων και ΑΕ, ας πει ότι για δύο χρόνια δεν προσλαμβάνετε κανένας συμβασιούχος και ότι για τη σύνταξη δεν θα υπολογίζονται τα χρόνια υπηρεσίας αλλά οι εισφορές που έχει κάποιος καταβάλλει ….και αν φεύγει κανείς στα 45 με εθελουσία και αφορολόγητα να με φτύσει…
    Βέβαια θα ουρλιάζουν τα κομματόσκυλα, αλλά τι να κάνουμε; ROTATION στη μιζέρια όπως τα τελευταία 25 χρόνια….