#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/04/2011 23:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Ερντογάν θέλει την Κωνσταντινούπολη πρωτεύουσα της Τουρκίας



Πολλές συζητήσεις έχουν προκληθεί στους πολιτικούς κύκλους της Τουρκίας από ένα άρθρο της εφημερίδας Vatan, σύμφωνα με το οποίο ο Ταγίπ Ερντογάν επεξεργάζεται σχέδιο μεταφοράς της πρωτεύουσας από την Άγκυρα στην Κωνσταντινούπολη. Όλα ξεκίνησαν έπειτα από τηνανακοίνωση του Τούρκου πρωθυπουργού σχετικά με την περιφερειακή διχοτόμηση της Πόλης, σε ευρωπαϊκή και σε ανατολική.
Στις ίδιες δηλώσεις ο Τούρκος πρωθυπουργός είχε κάνει μάλιστα λόγο για ένα "τρελό σχέδιο" σχετικά με την Κωνσταντινούπολη, το οποίο η αρθρογράφος της Vatan ερμήνευσε ως μεταφορά της πρωτεύουσας στην Κωνσταντινούπολη. Η Ρουχάτ Μενγκί στο άρθρο της επισημαίνει ότι το "τρελό σχέδιο" είναι να κάνει πρωτεύουσα την Κωνσταντινούπολη.  Σε κάθε περίπτωση οι όποιες εξελίξεις μετατίθενται για μετά τις εκλογές.

Θυμίζουμε ότι την πρωτεύουσα του τουρκικού «κοσμικού» κράτους στην Άγκυρα μετέφερε ο Κεμάλ, μακριά από την Κωνσταντινούπολη των Σουλτάνων και των Βυζαντινών Αυτοκρατόρων...

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 18/04/2011 23:57:00

    Εγώ την θέλω πρωτεύουσα της Αυτοκρατορίας, γήπεδο στο Πέρα και όχι στα Νέα Φιλαδέλφεια και όσους ήρθαν με το ζώρι τα τελευταία 850 χρόνια να επιστρέψουν ειρηνικά στο Τουρκμενιστάν και το Ουαζιριστάν.
    Γίνεται;

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ Ευθύμης 19/04/2011 01:49:45

      Δυστυχώς όχι, γιατί αν φύγουμε όλοι οι Έλληνες από τα 4 σημεία του ορίζοντα, ίσα που θα τη γεμίσουμε. Βέβαια, θα μου πεις, αν μείνει άδεια η Ελλάδα, θα προσελκύσουμε επενδύσεις.

  2. ΠαναγιώτηςΖΜεσ avatar
    ΠαναγιώτηςΖΜεσ 19/04/2011 00:14:22

    Μακάρι να γινόταν...!

    • περήφανος δεξιός avatar
      περήφανος δεξιός @ ΠαναγιώτηςΖΜεσ 19/04/2011 00:35:19

      πάλι με χρόνια..

  3. αν βορινος avatar
    αν βορινος 19/04/2011 01:14:43

    @ ευθυμης .Γηπεδο στο Περα εχει η besiktas.Για αποκτησει γηπεδο η ΑΕΚ στη περαια πολη πρεπει ο καθε αεκτσης και οχι μονον να κανει επι πεντε γενεες δεκα παιδια τοτε η χωρα θα εχει πληθυσμο πενηντα εκατομυρια και μαχιμο στρατο με 28 μηνες θητεια δυο εκατομυρια. ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ ΜΠΟΡΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΕΠΗΛΥΔΕΣ των τελευταιων 850 ετων να επιστρεψουν στις περιοχες καταγωγης τους

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ αν βορινος 19/04/2011 01:59:48

      Βορινέ,
      μην υπολογίζεις τόσο το μέγεθος του πληθυσμού..
      Δες τους Ισραηλινους..6,5 εκ απέναντι σε 200 αράβων και πρόσφατα απέναντι στα 70 εκ των Τούρκων..
      και τους τρέμουν όλοι..
      Εμένα με πειράζει περισσότερο η τεχνητή, λόγω μετανάστευσης, αλλοίωση του κράτους-έθνους που είχαμε κάποτε..
      Αυτό ξαναχρειαζόμαστε για να μας υπολογίζουν..

      Επίσης, πρέπει να γνωρίζουμε (δείτε εθνικιστικά τουρκικά σαίτ) ότι ο μέσος Τούρκος θεωρεί τον Έλληνα "μακελάρη", χωρίς έλεος και δεινό πολεμιστή..Το αντίστροφο δηλαδή που προσπαθεί να εδραιώσει η ελληνικη ενδοτική εξωτερική πολιτική, ότι δηλαδή πρέπει να υποχωρούμε απέναντι στην "πανίσχυση" Τουρκία..

      • Αστος avatar
        Αστος @ Φακ Κωστας 19/04/2011 11:49:41

        Κωστα οι αραβες δεν φοβουνται τιποτα παρα μονο τον "μπαρμπα απ' το αμερικα" που εξοπλιζει τοσο καιρο τους Ισραηλινους με την ανωτερη (στην περιοχη) τεχνολογια οπλων.
        Αν εκανε ο ιδιος μπαρμπας εκανε στην περιπτωση τους οτι κανει με την περιπτωση Ελλαδας-Τουρκιας (δηλαδη να πουλαει τα ιδια σκουπιδια και στους 2 για να κρατιεται μια ισσοροπια) να εισαι σιγουρος οτι οι αριθμοι μια χαρα θα μετρουσαν.
        Οσο αφορα το τελευταιο που λες να σου αναφερω μονο οτι οι Τουρκοι φανταροι που υπηρετουν την πατριδα τους στα Ελληνο-Τουρκικα συνορα θεωρουνται βυσματα απο τους υπολοιπους (!!!) και αυτο επειδη δεν ειναι οι Ελληνες που βαρανε στο ψαχνο μολις δουνε Τουρκο αλλα οι Κουρδοι.
        Βλεπεις για τον Τουρκο δυσμενη μεταθεση και παραμεθοριος ειναι στην αλλη πλευρα του χαρτη της Τουρκιας εκει που συνορευουν με τους Κουρδους και οχι με τους Ελληνες.

  4. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 19/04/2011 01:43:51

    Ο Ερντογάν έχει αρχίσει να φοβάται, η Κωνσταντινούπολη έχει μετεξελιχθεί στη μεγαλύτερη κουρδική πόλη και στην Ελλάδα έχουν αρχίσει να δημιουργούνται πυρήνες που ζητούν την επανάκτησή της.

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ o βουνίσιος 19/04/2011 14:09:49

      "και στην Ελλάδα έχουν αρχίσει να δημιουργούνται πυρήνες που ζητούν την επανάκτησή της"

      έχει πονέσει η κοιλιά μου από τα γέλια... σε καλό σου, βουνίσιε...!

  5. ΒΠ avatar
    ΒΠ 19/04/2011 03:22:08

    Άντε και στα δικά μας. Να πάει στην Ξάνθη ή την Κομοτηνή να λυθεί και το "Θρακικό", ανάμεσα στα άλλα καλά.

  6. ΚΜ avatar
    ΚΜ 19/04/2011 04:03:28

    Ας επαναπατρίσουμε (με το καλό ή με το άσχημο) τους σομαλοαφγανομαροκινούς εποίκους, ας κάνουμε κανα παιδί παραπάνω (ούτως ή άλλως έχουμε υψηλότερη γεννητικότητα από τους αναρχοσυριζαίους αλλά δεν φτάνει), ας επαναφέρουμε τα πατριωτικά ιδεώδη στο προσκήνιο (για να μην μπορεί πλέον να κάνει η αριστερή χούντα «ιδεολογικό παιδομάζωμα») και τότε θα εξασφαλίσουμε την επιβίωσή μας ως έθνους και μαζί το δικαίωμα να έχουμε και πάλι οράματα.

  7. ΚΜ avatar
    ΚΜ 19/04/2011 04:10:31

    Αντί να γίνονται τέτοιες κουβέντες, καλύτερα να δούμε πώς θα ανακτήσουμε τις πόλεις της Ελληνικής επικράτειας από τους εποίκους.

  8. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 19/04/2011 04:57:28

    Ὁ Ἐρντογὰν ξέρει τί κάνει, καὶ παίζει τρελλὴ μπάλα. Ἂν ὄντως μεταφέρει τὴν πρωτεύουσα στὰ πλαίσια τοῦ νεο-ὀθωμανισμοῦ του στὴν Βασιλεύουσα, αὐτὸ θὰ ἔχει φοβερὲς θετικὲς συνέπειες γιὰ τὴν βαθύτερη ψυχολογία τῶν Τούρκων καὶ τὸν ἀποκεμαλισμὸ τῆς Τουρκίας.

    Ἄντε τώρα νὰ ἐξηγήσεις σὲ Ἕλληνα πολιτικὸ τέτοιες κατηγορίες πολιτικῆς πράξης... Νομίζουν, ἂν δὲν μιλᾶς μόνον οἰκονομικίστικα ἀλλὰ προτείνεις πολιτικὴ μὲ ὅραμα, ἱστορία καὶ κοσμοθεωρία, ὅτι δὲν ξέρεις ἀπὸ πολιτική!

    Νά'χαμε τὸν Ἕλληνα Ἐρντογάν. Νά'χαμε τὸν Ἕλληνα Νταβούτογλου.


    (Θὰ ἦταν ἔνδειξη ἀκραίου μίσους γιὰ τοὺς γείτονες ἂν εὐχόμουν "Νὰ εἶχαν τὸν Τοῦρκο Δροῦτσα";;;)

    • co avatar
      co @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 19/04/2011 11:01:50

      ναι θα ηταν... οιμε.
      ο κυριος Καθηγητης, μετα ο κυριος Δρ. Δρουτσας και στο τελος μας εμεινε ενα παιδακι που βοηθουσε το κ καθηγητη με τους καφεδες του και καμια βαθμολογια
      τιποτας

      • zonitis avatar
        zonitis @ co 19/04/2011 11:21:10

        Και αυτο το παιδακι παραμενει ακομα στη θεση του, ενω ο υπουργος Αμυνας της Γερμανιας παραιτηθηκε επειδη εγινε γνωστο οτι αντεγραψε κεφαλαια στην διδακτορικη του διατριβη χωρις να δωσει την πηγη. Για να βλεπουμε τις "ομοιοτητες" και τις διαφορες

    • giannis avatar
      giannis @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 19/04/2011 17:43:54

      μα ειναι προφανες αγαπητε, εαν ειχαμε τον ελληνα νταβουτογλου και τον ελληνα ερντοαν, και τον ελληνα σαρον και τον ελληνα κισσινγκερ, την ελληνιδα μερκελ και τον ελληνα πουτιν, ε τοτε ο μεγας ...αλεξανδρος θα ηταν μια περιττη πολυτελεια.

      • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
        Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ giannis 20/04/2011 00:18:00

        !!!

  9. enianos avatar
    enianos 19/04/2011 08:30:12

    Όχι μόνο ο Ερντογάν αλλά και πολλοί εδώ μέσα, με πρώτον τον Πάγκαλο

  10. ZAFEIRIOU avatar
    ZAFEIRIOU 19/04/2011 09:02:56

    Αρκετά με τη Νουδούλα 30 χρόνια την ψηφίσαμε. Φτάνει πιά !!! Υπάρχουν κινήματα που ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις και τα θέλω του σήμερα, αυτά που θέλει ο Ελληνας ν΄ ακούσει σαν θέσεις και στάση και να παλέψει για να γίνουν πράξη. Καθείστε εκεί και ψάξτε το γιατί αυτός και όχι εκείνος, γιατί έτσι και όχι αλλιώς. Ξυπνείστε σας δουλεύουν!! Σας αρέσουν οι ψεύτες πολιτικοί?οι νενέκοι ? οι προσκυνημένοι? Δεν άκουσα? Απόδειξη κύριοι!!! Φτάνει πιά!!
    Ψάχνουν όλοι εδω μέσα να βρούν γιατι με τέτοια πολιτική απο το GAP η Νουδούλα δεν περνά μπροστά απο το Πασοκ χαχαχχχχαχαχα. Το έψαχνα και γω ο βλάκας!!!!Φταίνε τα ΜΜΕ? φταίει η εσωστρέφεια? φταίνε οι εργολάβοι και τα συμφέροντα? Η ίδια φταίει κύριοι!! Η 'ιδια!!!!!!

    • zonitis avatar
      zonitis @ ZAFEIRIOU 19/04/2011 11:23:56

      Εισαι καλα; Διαβαζεις τι λεει η αρχικη αναρτηση και γραφεις η μια στο καρφι και μια στο πεταλο; Κραταει ακομα απο χτες η επιδραση του αλκοολ η αρχισαμε πρωι πρωι σημερα;

  11. ZAFEIRIOU avatar
    ZAFEIRIOU 19/04/2011 09:19:02

    Τα άρθρα του Αntinews εξαιρετικά για κουβέντα φιλοσοφική και ανταλλαγή απόψεων. Η διαφορά της κουβέντας και των σχολίων απο την πράξη τεράστια, πως λέμε πολύ λάδι κι απο τηγανίτα τίποτε....κάπως έτσι είναι η πολιτική και η λειτουργία των κομμάτων. Τελικά ποιό πολιτικό κόμμα ή κίνημα ειναι αντιμνημονιακό, λέει ναι στην απομάκρυνση των μεταναστών άμεσα, μιλά για μέτρα τόνωσης της οικονομίας , δεν θέλει τον Ελληνα υπο ζυγό κάθε μορφής και θέτει την αξιοπρέπεια του Ελληνα πάνω απ όλα ? Και ύστερα πρέπει να ασχοληθώ αν το παιχνίδι με την αναδιάρθρωση δεν τους βγαίνει , μόνιμη επιτήρηση και κούρεμα είναι η πιο πιθανή εκδοχη κλπ κλπ κλπ. Τι μας λέτε κύριοι είστε σοβαροί? Ρίξατε ποτέ την ιδέα εφ όσον τα μέτρα είναι κατοχικά της τεράστιας συγκέντρωσης και διαμαρτυρίας? Κάθεστε όλοι πίσω απο το pc σας και αερολογείτε? Ασκήσεις επί χάρτου χωρίς αντίκρύσμα, λετε για να λέτε.
    Και περιμένετε εξουσία απο τη Νουδόυλα. Ξυπνάτε κύριοι και κυρίες.

  12. Lewnidas avatar
    Lewnidas 19/04/2011 10:50:40

    μηπως διαβαζει κοσμα αιτωλο και θελει να τον βγαλει αληθινο?

  13. A.M. avatar
    A.M. 19/04/2011 12:04:09

    Να την κάνει πρωτεύουσα, γιατί όχι;

    Εξ άλλου είναι μια πολύ ωραία πόλη, περιποιημένη και καλά οργανωμένη απ όσο θυμάμαι και δεν φαντάζομαι σε μια δεκαετία νάχει αλλάξει.

    Να μας την ετοιμάσει, να μην κουραζόμαστε.
    Να την βρούμε έτοιμη, πακέτο.

    Ευχαριστούμε μεγάλε Ερντογάν!
    Γιατί αν περιμένουμε οι δικοί μας πολιτικοί να οργανώσουν την Κωνσταντινούπολη μόλις την επανακτήσουμε, ζήτω που καήκαμε!

    Θα την ΚΑΤΑΝΤΗΣΟΥΝ σαν την Αθήνα!
    Και σαν τα μούτρα τους, δυστυχώς.

  14. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 19/04/2011 13:16:32

    Ο Γάλλος πρωθυπουργός Λέων Γαμβέτας έλεγε για τις Αλσατία και Λωραίνη (περιοχές που έχασε η Γαλλία στον Γαλλοπρωσικό πόλεμο το 1870).
    "Μη μιλάτε ποτέ γι'αυτές αλλά μην τις ξεχνάτε ποτέ".

  15. an.vorinos avatar
    an.vorinos 19/04/2011 14:29:12

    @A.M. Aν επισκεφθης τη Πολη σημερα εφ οσον εχεις να πας μια δεκαετια θα σχηματισεις την εντυπωση οτι εισαι σε διαφορετικο μερος απο οτι πριν δεκα χρονια.

  16. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 19/04/2011 21:30:39

    Η μεταφορά της πρωτεύουσας στο instabul (δεν υπάρχει Κωνσταντινούπολη)
    προμυνήει την επέκταση της ισχυρής αυτής χώρας προς δυσμάς.
    Το κλειδί γιά την έναρξη της επέκτασης (εκτός από τον βιαιο εποικοισμό και οικονομικό εξευτελισμό της Ελλάδος) στηρίζεται στο νέο πρόγραμμα "ειρηνικής" παραγωγής ενέργειας. Το ιδρυμα ερευνών Δημόκριτος έχει προειδοποιήσει απο την δεκαετία του 80 τις διάφορες κυβερνήσεις στην ελλάδα για αυτές τις εξελίξεις αλλά αντιμετώπισε πλήρη αδιαφορία.

    Καταλαβαίνει κανείς τι λέω;

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Ανώνυμος 20/04/2011 00:24:16

      ""Η μεταφορά της πρωτεύουσας στο instabul (δεν υπάρχει Κωνσταντινούπολη)""

      Φυσικὰ καὶ ὑπάρχει Κωνσταντινούπολη καὶ ὄχι μόνο Ἴστανμπουλ, ὅπως ὑπάρχει Βερολίνο καὶ ὄχι μόνο Μπερλίν, καὶ ὅπως ὑπάρχει Λονδίνο καὶ ὄχι μόνο Λόντον. Μὴ χάσουμε καὶ τὰ τελευταῖα ἐγκεφαλικά μας κύτταρα ἐδῶ μέσα!!! (ἢ: μὴν καταλήξουμε σὰν τὸν θλιβερὸ Τάκη Καμπύλη, ποὺ ἐξήντλησε τὴν προοδευτικότητά του στὸ νὰ ἐκδόσει δελτίο τύπου "Ὁ δήμαρχος Ἀθηναίων κ. Καμίνης συνάντησε τὸν δήμαρχο τῆς Istanbul"... καὶ τὰ μυαλὰ στὰ κάγκελα http://www.ppol.gr/cm/index.php?Datain=6635&LID=1 ).

      Τὸ νὰ κάνεις μιὰ σωστὴ σκέψη μὲ ἀρχή, μέση καὶ τέλος δὲν εἶναι δύσκολο πρᾶμα!