23/11/2010 18:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Ερίκ Καντονά κηρύσσει την Επανάσταση κατά των Τραπεζών



"Αν 20 εκατομμύρια άνθρωποι αποσύρουν τις καταθέσεις τους το σύστημα θα καταρρεύσει (...). Η επανάσταση θα γίνει μέσω των τραπεζών": αναφέρει ένα βίντεο που ανέβηκε στο διαδίκτυο στο οποίο ο γάλλος πρώην ποδοσφαιριστής Ερίκ Καντονά κάνει έκκληση σε όλους να αδειάσουν τους τραπεζικούς τους λογαριασμούς.

    "Για να μιλήσουμε για επανάσταση, δεν θα πάρουμε τα όπλα, δεν θα σκοτώσουμε ανθρώπους. Μπορούμε να κάνουμε κάτι απλό (...) Το σύστημα είναι δομημένο πάνω στη δύναμη των τραπεζών. Οπότε μπορεί να καταστραφεί μέσω των τραπεζών", εξηγεί ο πρώην επιθετικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, 44 ετών, σε αυτό το βίντεο με ημερομηνία 6 Οκτωβρίου.

    "Αντί να βγεις στους δρόμους και να διανύσεις χιλιόμετρα (για να διαμαρτυρηθείς), πήγαινε στην τράπεζά σου και απόσυρε τις καταθέσεις σου", προτείνει ο Καντονά.

    Το βίντεο, που τραβήχτηκε κατά τη διάρκεια συνέντευξής του στην εφημερίδα Presse Ocean, έχει υπότιτλους σε πολλές γλώσσες και μέχρι στιγμής το έχουν δει δεκάδες χιλιάδες άνθρωποι.

    "Αν υπάρξουν 20 εκατομμύρια άνθρωποι που αποσύρουν τις καταθέσεις τους το σύστημα θα καταρρεύσει χωρίς όπλα, χωρίς αίμα, τίποτα", υπογράμμισε.

    "Τρία εκατομμύρια, δέκα εκατομμύρια και τότε θα υπάρξει πραγματική απειλή. Και τότε θα γίνει η πραγματική επανάσταση. Η επανάσταση θα γίνει μέσω των τραπεζών", πρόσθεσε ο Καντονά.

    Σε μία σελίδα κοινωνική δικτύωσης περίπου 12.000 άνθρωποι δηλώνουν ότι επιθυμούν να συμμετάσχουν σε αυτή την κίνηση υπό τον τίτλο: "Επανάσταση! Στις 7 Δεκεμβρίου θα αποσύρουμε όλοι τις καταθέσεις μας από τις τράπεζες".

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 23/11/2010 19:02:18

    η χαρά του Αλβανού!Θα τη στήσουν έξω απο τις τράπεζες.

    • rage avatar
      rage @ ανώνυμος 24/11/2010 11:14:38

      υπονοείς ότι δεν υπάρχουν έλληνες που ληστεύουν τράπεζες;
      άκρως ρατσιστικό το σχόλιό σου.

  2. KARBONAROS avatar
    KARBONAROS 23/11/2010 19:04:41

    ale ρε ΚΑΝΤΟΝΑ ΠΑΙΚΤΑΡΑ.....ca ira....

    • βαγόνι avatar
      βαγόνι @ KARBONAROS 23/11/2010 19:11:36

      ca ira,de toute facon,cher ami!

  3. kiki avatar
    kiki 23/11/2010 19:22:11

    Αμε ,οτι εχει μεινει,προτιμω να τα φαω πασατεμπο που γεμιζει και το στομαχι,παρα να μου τα φανε οι κουστουμακηδες.

  4. Μπάμπης avatar
    Μπάμπης 23/11/2010 19:36:41

    Μήπως θέλουν να σηκώσουμε τα χρήματα μας για να οδηγηθούμε στην πτώχευση?????????
    Alea jacta est για την ελλάδα!!!!

  5. Orestios avatar
    Orestios 23/11/2010 19:43:02

    Το μή τραπεζικό?

  6. Enzo avatar
    Enzo 23/11/2010 19:44:08

    χαλαρωσε ρε μπαμπης. δεν προκειται να γινει ακομα τιποτα.

  7. Green St avatar
    Green St 23/11/2010 19:45:24

    μπορείς να μας αναφέρεις μερικές από τις έγκυρες πηγές???

  8. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 23/11/2010 19:52:55

    Οτι έιναι να γίνει θα γίνει την επόμενη χρονιά.Απλά μέχρι τέλος τις χρονιάς θα στροθή το κατάλληλο κλήμα.

  9. popolaros avatar
    popolaros 23/11/2010 20:16:35

    Ο Μήτσος,ο Τάκης και η Αγλαία.

  10. Virtuoso avatar
    Virtuoso 23/11/2010 20:18:05

    Εγώ είμαι μέσα πάντως.
    Θα σηκώσω και τα 1.72Ε που έχω στον λογαριασμό μου, για να γονατίσω το σύστημα.
    Από την άλλη όμως, σκέφτομαι τους τόκους που θα χάσω.....

    • netakias.wordpress.com avatar
      netakias.wordpress.com @ Virtuoso 24/11/2010 00:51:44

      +1000 LoL

  11. popolaros avatar
    popolaros 23/11/2010 20:20:55

    Το παίγνιο βολεύει να παιχτεί με την 4η δόση, ώστε να δικαιολογηθούν πρόωρες(με λίστα) για να 'ξανασωθεί' η πατρίδα από την μνημονιακή παρέα.
    Στην πορεία πουλάμε και λίγο Αιγαίο στον Κεμάλ και την Λάμια.

  12. Μπάμπης avatar
    Μπάμπης 23/11/2010 21:44:03

    είναι 3 φίλοι προσκήμενοι υπάλληλοι διαφορετικών τραπεζών που μας συμβούλεψαν να σηκώσουμε τα όποια φράγκα έχουμε!!!!!!
    το κατά πόσο έγκυρο είναι θα το δείξει το άμεσο μέλλον!!!!!

  13. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 23/11/2010 22:45:20

    Και με τι θα αντικαταστήσουμε το κατεστραμμένο σύστημα; Πολύ fight club και v for vendetta έχει δει ο Καντονά. Μόνο που αυτές οι ταινίες, όλως τυχαίως, τελειώνουν με την καταστροφή του συστήματος. Δε μας δείχνουν τι επακολουθεί. Πώς ξέρουμε ότι, χωρίς κάποιο πειστικό σχέδιο οικοδόμησης του αύριο, αυτό που θα επακολουθήσει δε θα είναι ακόμη χειρότερο από το σήμερα; Εκτός βέβαια αν πιστεύουμε στα ανιστορικά δόγματα των αναρχικών ή τις προφητείες των μαρξιστών. Τότε όλα είναι πολύ απλά.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Δημήτρης 23/11/2010 22:56:49

      Τι θα κάνουμε χωρίς βαρβάρους Δημήτρη ;

    • Orestios avatar
      Orestios @ Δημήτρης 24/11/2010 01:40:50

      Το σύστημα που καταστρέφεται είναι απολυταρχικό. Υπάρχουν κι άλλες επιλογές ξέρεις

    • rage avatar
      rage @ Δημήτρης 24/11/2010 11:31:07

      ανιστορικά; δηλαδή;

      δεν πιστεύω να αποκλείεις την εξέλιξη...
      αν και ίσως θα ήταν καλύτερο να είμαστε ακόμα πίθηκοι. Κάποιοι μάλιστα είναι ακόμα

      • boanerges avatar
        boanerges @ rage 24/11/2010 14:51:54

        Κανείς δεν μπορεί να "αποκλείσει" την εξέλιξη.
        Απλώς κανείς δεν μπορεί επίσης να την προβλέψει με ακρίβεια. Ο Μαρξισμός ας πούμε απέτυχε παταγωδώς σε όλες τις προβλέψεις του για την κατάρρευση του καπιταλισμού. Αν ίσχυε η "επιστημονική" ανάλυση της ιστορίας κατά Μαρξ, τότε ο καπιταλισμός θα έπρεπε να ήταν παρελθόν ήδη από τα μέσα του 19ου αιώνα. Αλλά κάτι τέτοιο δεν συνέβη, άρα η μαρξική "επιστημονικότητα" της ιστορικής εξέλιξης πάει περίπατο. Γι'αυτό ο Δημήτρης παραπάνω μιλάει για "ανιστορικά" δόγματα και "προφητείες"(που ουδέποτε επαληθεύτηκαν).
        Και έχει απόλυτο δίκιο.
        Απλώς υπάρχουν αρκετοί ακόμα αμετανόητοι που επιθυμούν να εξηγήσουν και να προφητέψουν το μέλλον με τρόπο "επιστημονικό", χωρίς να εννοούν να καταλάβουν ότι κάτι τέτοιο είναι απλά αδύνατον. Διότι κανείς ανθρώπινος πεπερασμένος νους δεν δύναται να αντιληφθεί όλες τις παραμέτρους της συνισταμένης των απρόβλεπτων ανθρωπίνων συμπεριφορών.

  14. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 24/11/2010 00:48:04

    Αν είναι να γυρίσουμε και στα δέντρα για να πέσει το σύστημα χαίρω πολύ.

  15. Στεφανος avatar
    Στεφανος 24/11/2010 01:13:05

    καιρος να επιστρεψει πισω στο κρατος ο πλουτος
    πολυ ενδιαφερον

    http://www.greekmoney.gr/index.php/permalink/47664.html

  16. Μπάμπης avatar
    Μπάμπης 24/11/2010 01:24:54

    Καλύτερα να γκρεμιστούν όλα και να ζούμε στα δέντρα παρά να κλαίω κάθε μέρα επειδή δεν θα έχω κάτι να κάνω και επειδή θα ψωμολυσάω!!
    και οι δήθεν ήρωες του πολυτεχνείου να χορέυουν πάνω από το πτώμα μας

    • Orestios avatar
      Orestios @ Μπάμπης 24/11/2010 01:41:51

      Ήδη χορεύουν τα κοπρόσκυλα