#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/06/2011 16:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Ελ Σιντ, ο Γιώργος Παπανδρέου και ο διάδοχος του




Το βαθύ ΠΑΣΟΚ έχει πάρει τις αποφάσεις του. Ο Γιώργος Παπανδρέου ξόδεψε με ταχύτητα το πολιτικό του κεφάλαιο. Οι επόμενες γενικές εκλογές –για τις οποίες η επιλογή είναι να διεξαχθούν όσο το δυνατόν αργότερα- θα είναι και ο τελευταίος σταθμός του ΠΑΣΟΚ με τον Γιώργο στο τιμόνι. Ως τότε –όπως λένε οι άσπονδοι σύντροφοι του χαιρέκακα- θα περιφέρεται ως κακέκτυπο του θρυλικού Ελ Σιντ, που  αναλαμβάνει πρωτοβουλία και σώζει τη χώρα του από τους σκληρούς εχθρούς της.



Οι εσωκομματικοί αντίπαλοι του δείχνουν να μην είναι ικανοποιημένοι, παρά μόνο με τη συνολική αποκαθήλωση της δυναστείας. Δεν διστάζουν να παραλληλίσουν αυτή την περίοδο του Γιώργου, με την περίοδο του Χέρφιλντ, όταν ο Ανδρέας έμοιαζε ανίσχυρος. Και το λένε αυτό για να  υπενθυμίσουν την απόλυτη επαναφορά του Ανδρέα το 1993. Η αναγκαία συνθήκη για την εκ νέου τότε ανάληψη της εξουσίας ήταν το γεγονός ότι ο ιδρυτής παρέμεινε αρχηγός του Κινήματος, παρά τις εσωτερικές πιέσεις που δεχόταν να παραιτηθεί.

Έτσι το «όλον ΠΑΣΟΚ» θα στηρίξει το Γιώργο μέχρι τέλους και ταυτόχρονα θα προετοιμάζει μεθοδικά  την επόμενη ημέρα. Η ήττα του 2007, όταν όλες οι ετερόκλητες αντιπαπανδρεϊκές δυνάμεις, συνασπίσθηκαν υπό την ηγεσία του Β. Βενιζέλου, τους έχει κάνει σοφότερους.

Δεν θα βιαστούν να ανοίξουν τα χαρτιά τους και το κυριότερο δεν θα βιαστούν να βρουν αρχηγό. Η ιδεολογική αναβάπτιση μέσω ενός μοντέρνου σοσιαλδημοκρατικού μοντέλου είναι κυρίαρχη στη σκέψη πολλών επιφανών στελεχών της πάλαι ποτέ κεντροαριστεράς. Πολλά ονόματα έχουν ακουστεί, αλλά η επιλογή φαίνεται να είναι ένα πρόσωπο που:



1. Δεν θα έχει ταυτιστεί με το μνημόνιο,

2. Θα εκφράζει το βαθύ ΠΑΣΟΚ,

3. Θα έχει ιστορία στο Κίνημα,

4. Θα είναι νέος για πολιτικός, και

5. Θα έχει έρεισμα στην πλατιά μάζα των ψηφοφόρων του.

Θα μου πείτε ποιος έχει όλα αυτά τα θεωρητικά  χαρακτηριστικά ή ποιος θα βρεθεί να πληροί τα περισσότερα εξ αυτών. Κι όμως είναι «φωτογραφικά». Άλλωστε πάντα η λογική ανάλυση είναι μονόδρομος. Και καταλήγει σε ένα συμπέρασμα. Ξαναδιαβάστε τα κριτήρια έχοντας κατά νου ένα όνομα: Κώστας Λαλιώτης.

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΛΛΑΣ avatar
    ΕΛΛΑΣ 07/06/2011 17:05:30

    Ο ......ΦΟΙΤΗΤΗΣ?

  2. tsofa avatar
    tsofa 07/06/2011 17:09:01

    ΤΟ 8ΕΙΟΝ ΒΡΕΦΟΣ

  3. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 07/06/2011 17:13:00

    Με διαγωνισμό ΑΣΕΠ θα βγεί κι αυτός;

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ ΝΙΚΟΛΑΣ 07/06/2011 17:15:48

      Με τόσα μόρια προυπηρεσία σε δημόσιο φορέα, στο Πασοκ δηλαδή, έχει πολλά μόρια...θα ειναι από τους πρώτους...

  4. Orestios avatar
    Orestios 07/06/2011 17:14:50

    Από τον Άνα στον Καϊάφα.
    Αχαχαχαχαχαχαχαχα

    Ε, δεν είναι και τόσο νέος ο Λαλιώτης. Έχει μπόλικη προϊστορία, τόσο μεγάλη που η μεγάλη Σοβιετική Εγκυκλοπαίδια πρέπει να προσθέσει άλλους τόσους τόμους στη συλλογή της.

    Το ΠΑΣΟΚ αυτή τη στιγμή δεν έχει καμία δυνατότητα ανανέωσης του πολιτικού του προσωπικού. Είναι ένας οργανισμός σε βαθύτατη σύψη. Πεθαίνουν όλοι πολιτικά και τίποτα δεν μπορεί να αναστρέψει αυτήν την πορεία.
    Ο κόσμος τους έχει καταλάβει και τρέχει να απομακρυνθεί από τους κλέφτες για να μην ταυτιστεί μαζί τους.
    Όπως γνωρίζετε την ρετσινιά αυτή προσπαθεί να την πετάξει το ΠΑΣΟΚ στη βάση του.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Orestios 07/06/2011 18:27:41

      Αν δεν κάνω λάθος είναι 58 ετών

  5. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 07/06/2011 17:18:41

    Άντε να αναλάβει και ο Κωστόπουλος, ο συμφοιτητής του στο Παρίσι..
    Αυτός έχει ήδη μέσα ενημέρωσης
    και η Μπαλατσινού υπουργός πολιτισμού μελλοντικά...
    με το καλο..

  6. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 07/06/2011 17:20:55

    Ο Λαλιώτης μάλιστα έλεγε ότι δε θα πλήρωνε το πρόστιμο που του επεβλήθη. Άρα, ο πρωτεργάτης του κινήματος δεν πληρώνω δεν ήταν ο Τόλης Βοσκόπουλος αλλά ο Λαλιώτης. Ή υπάρχει κι άλλος;

  7. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 07/06/2011 17:27:25

    Το ΠΑΣΟΚ,μετά από εθνικές εκλογές,κατά τις οποίες θα καταβαραθρωθεί,πολύ δύσκολα θα ανακάμψει.Θα κινδυνεύσει με διάλυση και εξαφάνιση.Αλλά αυτό είναι το τελευταίο που θα ενδιαφέρει τους πολίτες.Εκείνο που ενδιαφέρει τον κόσμο είναι πως θα βγει η χώρα από τον γκρεμό και τα αδιέξοδα σε κάθε επίπεδο που έχει δημιουργήσει η ανίκανη και επικίνδυνη πασοκική κυβέρνηση.

  8. blue nile avatar
    blue nile 07/06/2011 17:51:39

    Όλα συντείνουν σε μια επερχόμενη εκλογική νίκη του Σαμαρά. Αυτό που δεν υπολογίζουν τα συντρόφια είναι ότι ο Σαμαράς τις μεθεπόμενες εκλογές θα τις κερδίσει με μεγαλύτερο ποσοστό από ότι τις επόμενες.

  9. nasos avatar
    nasos 07/06/2011 17:53:03

    οι δημόσιοι υπάλληλοι και οι Δεκοτζήδες πάλι ΠΑΣΟΚ θα ψηφίσουν
    οι μικρομεσαίοι του ιδιωτικού τομέα θα λακίσουν

  10. ifer avatar
    ifer 07/06/2011 17:56:17

    Δύσκολο το βλέπω. Ο Λαλιώτης ήταν πάντα άνθρωπος των παρασκηνίων και δεν έχει ταλέντο επαφής με τπν κόσμο. Ούτε να μιλήσει δεν ξέρει καλά καλά - ο ορισμός της "ξύλινης γλώσσας". Άσε που έχει μακρόχρονη θητεία στο αμαρτωλό ΥΠΕΧΩΔΕ και αυτό ίσως τον κάνει ευάλωτο.

  11. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 07/06/2011 18:20:53

    ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ? ΧΑΣΑΤΕ ΤΟ ΧΙΟΥΜΟΡ ΣΑΣ ?

  12. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 07/06/2011 18:21:21

    ΑΝΤΕ, ΚΑΛΑ ΒΑΦΤΙΣΙΑ....ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΟΤΑΜΙΑ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ

  13. Stefanos avatar
    Stefanos 07/06/2011 18:35:23

    Έλεος!!! Ο σύγχρονος νεο-έλληνας Γκαίμπελς. Μόνο εφιάλτης θα μπορούσε να είναι.

  14. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 07/06/2011 18:38:17

    Δεν ξέρω αν είναι όλοι ίδιοι Κική μου, αλλά 30% σε αυτές τις συνθήκες μόνο το ΠΑΣΟΚ θα μπορούσε να το πετύχει

  15. marigo avatar
    marigo 07/06/2011 18:55:08

    Μην μπουρδολογείτε συνειδητά.
    Ποιός Λαλιώτης και πράσινα άλογα μπορούν να εκτρέψουν τον ιστορικό κατήφορο του ΠΑΣΟΚ,αυτός ο σπιθαμιαίος γίγαντας τον εαυτό του δεν μπορεί να κουμαντάρει,καινούργιους δρόμους θα ανοίξει;;;

  16. kimon avatar
    kimon 07/06/2011 18:57:18

    Mα ασχολείστε ...με πολιτικά πτώματα;

  17. αν.βορινος avatar
    αν.βορινος 07/06/2011 19:00:13

    Τι αλλο θα ακουσουμε ? εχει πολυ ζεστη στην Αθηνα? Ο κος Λαλιωτης ειναι 61 -62 ετων . Ελεγε οτι το 2οοο θα ειναι 50 ετων.Το βαθυ Πασοκ γερασε βιολογικα εγινε νωθρο, κατεστημενο χρειαζεται ανανεωση οχι αναπαλαιωση.

  18. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 07/06/2011 19:10:48

    Πιάσανε οι ζέστες, μου φαίνεται...

  19. Πελοπίδας avatar
    Πελοπίδας 07/06/2011 19:16:08

    Παρά είναι βαθύ πασοκ για να φτουρίσει η επιλογή Λαλιώτη. Δεν μπορεί να εναποθέσει ελπίδες ο νεοψηφοφόρος του πασοκ σε έναν νέο από μηχανής θεό, με βεβαρυμένο παρελθόν. Εξάλλου, μιλάμε για το τέλος της μεταπολίτευσης. Δεν είναι δυνατόν να ανασυρθεί μια μούμια.

  20. kostis avatar
    kostis 07/06/2011 19:17:45

    Μπου χαχα χου χιχιχιχιχιχι !!!! Σε καλο σας !! Ε ρε γελια !! Εδω Λουτρακι !!
    Εδω λουτρακι !!!!!!

  21. kiki avatar
    kiki 07/06/2011 19:24:57

    στο ονομα αλλου φιλου
    μολις που τον προανεφεραν

  22. anideos avatar
    anideos 07/06/2011 20:39:08

    Το ΠΑΣΟΚ ειναι σαν το τερας της αποκαλυψης. Εχει πολλα κεφαλια.
    Αν νομιςετε οτι το Κινημα τελειωσε γιατι επιασε πατο ο Τζεφρι γελοιοσαστε.
    10 μερες στην Ελλαδα Πελοπονησο και Αθηνα, με πεισανε πως η πλειοψηφια των Ελληνων ακομα τον Καραμανλη τον νεοτερο και την ΝΔ θεωρει ως αιτιο που φτασαμε ως εδω.
    Περαν αυτου οι πελατες του ΠΑΣΟΚ ειναι περισοτεροι των αλλων κομματων οποτε μην εχουμε αυταπατες η μονη ληση ειναι να χασει το ΠΑΣΟΚ τις εκλογες, να βγει ο Αντωνης και να βαλει μεσα τους Τσουκρατους, Ακηδες και λοιπους Λαδακιδες.
    Μονο ετσι θα ξυπνησει ο πελατης του ΠΑΣΟΚ και θα ψαξει καινουριο μαγαζι.
    Μονο που το νεο μαγαζι πρεπει να μαθει στους καινουριους πελατες τροπους.

  23. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 07/06/2011 23:51:29

    ΛΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΛΑΛΙΩΤΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΕΦΑΝΤΟ ?