#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/04/2012 09:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο "ΕΤ" εμμένει στην αποκάλυψη για τον Β. Χήτο και την γνησιότητα του εγγράφου



(Ανανεωμένο). Μείζον πολιτικό ζήτημα για τον κ. Π. Καμμένο και τους Ανεξάρτητους Έλληνες δημιουργείται από σημερινή αποκάλυψη του "Ελεύθερου Τύπου" για την χρηματοδότηση από τα μυστικά κονδύλια της Εθνικής Υπηρεσίας Πληροφοριών (ΕΥΠ) δημοσιογράφου που κατέρχεται ως υποψήφιος βουλευτής με το κόμμα του κ. Π. Καμμένου.

Σύμφωνα με την απόδειξη πληρωμής που αποκαλύπτει η εφημερίδα, ο δημοσιογράφος Βασίλης Χήτος έλαβε από τη Β’ Διεύθυνση της ΕΥΠ για  «προσφερθείσες υπηρεσίες κατά το δεύτερο εξάμηνο του 2011» το ποσό των 30.000 ευρώ. Η είσπραξη του ποσού, που αντιστοιχεί σε 5.000 μηνιαίως, έγινε στις 10 Ιανουαρίου 2012 βάσει της απόδειξης που φέρει τις υπογραφές του διοικητή της ΕΥΠ κ. Κωνσταντίνου Μπίκα, της αρμόδιας διευθύντριας της ΕΥΠ και βέβαια του δημοσιογράφου, που κατεβαίνει στις εκλογές ως υποψήφιος του κόμματος Ανεξάρτητοι Έλληνες στο νομό Ιωαννίνων.

Η αποκάλυψη αυτή δημιουργεί σειρά ερωτημάτων, καθώς πέρα από το γεγονός ότι η αμοιβή δημοσιογράφου από μυστικά κονδύλια κρατικών υπηρεσιών έρχεται σε πλήρη αντίθεση με θεμελιώδεις αρχές της δημοσιογραφίας ταυτόχρονα δημιουργεί μείζον πολιτικό ζήτημα για τον κ. Καμμένο, ο οποίος στο προεκλογικό του πρόγραμμα δεν παύει να διακηρύττει την ανάγκη για διαφάνεια και έλεγχο στις χρηματοδοτήσεις του πολιτικού συστήματος.

Ο κ. Χήτος εργάζεται ως αστυνομικός συντάκτης. Τα τελευταία 15 χρόνια εργάζεται στην Αθήνα, ενώ όπως ο ίδιος έχει αναφέρει στις προεκλογικές του ομιλίες επέστρεψε στο νομό Ιωαννίνων για να διεκδικήσει την ψήφο των συμπατριωτών του με το κόμμα του Πάνου Καμμένου, Ανεξάρτητοι Έλληνες.

Η αποκάλυψη του Ελεύθερου Τύπου θέτει επί τάπητος το ζήτημα της διαπλοκής της πολιτικής εξουσίας, του κρατικού χρήματος και των δημοσιογράφων.

Πέρα από την αντιδεοντολογική συμπεριφορά ενός δημοσιογράφου που λαμβάνει χρήματα από μυστικά κονδύλια κρατικών υπηρεσιών και ο οποίος μάλιστα επιλέγει να πολιτευθεί για να μας εκπροσωπήσει στη Βουλή, δημιουργούνται εύλογα ερωτήματα για την ποιότητα του πολιτικού δυναμικού της χώρας.

Πρόσφατες εξάλλου είναι οι καταγγελίες στη Βουλή με τεκμηριωμένα στοιχεία για την ιλιγγιώδη αύξηση των μυστικών κονδυλίων στη διετία της κυβέρνησης Παπανδρέου...

Η εφημερίδα δημοσιεύει και απόδειξη των αποκαλύψεών της:



«Δεν μπορούν να χτυπήσουν τον Πάνο Καμμένο και χτυπούν εμένα. Είναι πλαστή η απόδειξη που παρουσιάζει η εφημερίδα, και κανείς δεν με πήρε τηλέφωνο, να με ρωτήσει», δήλωσε σήμερα το πρωί στον Βήμα FM 99,5 ο κ. Χήτος και πρόσθεσε:«Καλώ τον διοικητή της Υπηρεσίας, κ. Μπίκα να δώσει απαντήσεις». Με δηλώσεις του και στον ΣΚΑΙ, ο κ. Χήτος υποστήριξε πως «είχε αντιπαλότητα με την ΕΥΠ εδώ και πολλά χρόνια».

Όπως είπε, η μοναδική φορά που επισκέφτηκε τα γραφεία της ΕΥΠ ήταν για να δοθούν διευκρινίσεις για δημοσίευμα της εφημερίδας όπου εργαζόταν τότε.

Ψευδές χαρακτηρίζουν το δημοσίευμα και οι Ανεξάρτητοι Έλληνες

Πλαστή είναι σύμφωνα με την Εθνική Υπηρεσία Πληροφοριών, η απόδειξη χρηματικής αμοιβής που παρουσιάζει στο πρωτοσέλιδό της η εφημερίδα «Ελεύθερος Τύπος» για τον υποψήφιο βουλευτή των Ανεξάρτητων Ελλήνων Βασίλη Χήτο .

Διαψεύδει η ΕΥΠ

Σε σχετική ανακοίνωση της ΕΥΠ αναφέρεται: «η χρηματική απόδειξη στην οποία αναφέρεται το σημερινό πρωτοσέλιδο δημοσίευμα του Ελεύθερου Τύπου, με τίτλο "Έμμισθος της EΥΠ υποψήφιος Βουλευτής» και κατά την οποία η ΕΥΠ φέρεται να έχει δώσει 30.000 ευρώ στο δημοσιογράφο κ. Βασίλειο Χήτο, είναι καθ’ ολοκληρία πλαστή και κατασκευασμένη. Συνακόλουθα δε, το σχετικό δημοσίευμα της εφημερίδας διαψεύδεται στο σύνολό του με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο».

Ανακοίνωση του «Ελεύθερου Τύπου»

Με ανακοίνωσή του ο "ΕΤ" επιμένει στην αποκάλυψη και καλεί όλους τους ενδιαφερόμενους να εξετάσουν την αυθεντικότητα τους εγγράφου

"Ο Ελεύθερος Τύπος δημοσίευσε σήμερα έγγραφο της ΕΥΠ με σφραγίδες και υπογραφές. Οι εμπλεκόμενοι ισχυρίζονται ότι το έγγραφο είναι πλαστό. Εμείς απαντούμε ότι η Δικαιοσύνη και η επιστήμη έχουν απεριόριστες δυνατότητες να εξετάσουν την αυθεντικότητα του εγγράφου. Όλα τα άλλα είναι εκ του πονηρού"

«Ελεύθερος Τύπος»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. spiros avatar
    spiros 25/04/2012 09:47:38

    Νάτη Νάτη η διαπλοκή. Αρχίζουμε από ΕΥΠ;

  2. juliet avatar
    juliet 25/04/2012 09:57:14

    Kόμμα Ανεξάρτητων Πληρωμών!!!

  3. GO avatar
    GO 25/04/2012 10:02:21

    Να πούμε του Βαγγέλη να υποβάλει και σ' αυτόν τον ΚΥΠατζή τα ...σέβη του.

    • GO avatar
      GO @ GO 25/04/2012 11:17:55

      Βαγγέλη περίμενε, ...υπάρχει διάψευση.

  4. ilektro77 avatar
    ilektro77 25/04/2012 10:07:48

    Ποιός από εσάς πιστεύει ότι άνθρωποι όπως ο Χήτος θα δώσουν λύση στα σημαντικά προβλήματα που έχουμε; Απευθύνομαι και σε εσάς τους Βορειοηπειρώτες κυρίως. Πιστεύετε πραγματικά ότι θα σας προστατέψει ο Χήτος με την εμπειρία του στην κάμερα και τις "μεγάλες" γνώσεις του από τη δημοσιογραφία; Πώς εμπιστεύεστε ανθρώπους που θεωρούν τον εαυτό τους άξιο για εκπρόσωπο ενός κυνηγημένου λαού ενώ αυτοί είναι οι ευνοημένοι του συστήματος;

  5. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 25/04/2012 10:10:57

    ΓΜΤ, ΕΠΕΦΤΕ ΠΟΥ ΕΠΕΦΤΕ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΗΣ
    Α.Ν.Ε.Λ. ΗΡΘΕ ΚΙ'ΑΥΤΟ ΤΩΡΑ.
    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΓΑΝΤΑ ΛΙΓΟ ,ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ........

  6. Πέτρος avatar
    Πέτρος 25/04/2012 10:25:37

    Ο κ. Χήτος το διέψευσε. Για λόγους δεοντολογίας θα
    πρέπει να ανεβάσετε το βίντεο με τις δηλώσεις του,
    ώστε να μπορούν οι αναγνώστες σας να έχουν
    πλήρη άποψη. Εντύπωση κάνει και η φωτοτυπία
    της απόδειξης που γράφει κάτι γράμματα πίσω,
    δεν φαίνονται καλά...

    • factorx avatar
      factorx @ Πέτρος 25/04/2012 10:46:32

      Τα μαθήματα δεοοντολογίας πουθενά αλλού, έτσι; Βάλαμε τις δηλώσεις του όπως και την διάψευση του κόμματός του. Και μην βιάζεσαι να τον στηρίξεις γιατί ο ΕΤ δεν κάνει εύκολα πατάτες.

      • parsifal avatar
        parsifal @ factorx 25/04/2012 11:15:24

        Ο Χήτος δια του μπλόγκ "eglimatikotita"αντιστρατεύεται συστηματικώς την ηγεσία της ΕΥΠ και συμμετέχει ενθουσιωδώς στις επιχειρήσεις σπιλώσεως των αξιων στελεχών της... Ομού μετά του Ε.Τ., των Επικαίρων και λοιπών εντύπων και "δυσαρεστημένων" αστυνομικών συντακτών...
        Μήν βιάζεσαι να αποδεχθείς την "βόμβα" και σιγά την αξιόπιστη φυλλάδα που δεν κάνει πατάτες ! Τους εμαθε ο Κύρτσος "δημοσιογραφία" ;

        • factorx avatar
          factorx @ parsifal 25/04/2012 11:18:41

          Γιατί σπεύδεις να πάρεις θέση; Σε ενοχλεί κάτι; Πλήττεται το σύστημα ΠΑΣΟΚ ή το σύστημα Μιχάλη; Και η σημερινή διεύθυνση του ΕΤ καμία σχέση με τον Κύρτσο. Εντελώς όμως. Ξέρω πολύ καλύτερα από εσένα επειδή δούλευα εκεί χρόνια δημοσίευσα δεκάδες αποκαλύψεις και ένα μόνο με μήνυσε: Ο Αγαπίου του ΕΛΑ. Και φυσικά αθωώθηκα

          • parsifal avatar
            parsifal @ factorx 25/04/2012 11:35:41

            Το σύστημα Μιχάλη δεν πλήττεται, δεν κλονίζεται και δεν "χαμπαριάζει" απο ΕΤ και ΣΙΑ...
            Απλώς να είμεθα προσεκτικοί οταν πρόκειται για ευαίσθητες Υπηρεσίες, για περίεργους δημοσιογράφους με περίεργες διασυνδέσεις (η "το μπλόγκ της νύχτας" αποκαλείται το site του κυρίου) και ανευ αναστολών αξιοποίηση οποιουδήποτε μέσου προκειμένου να πληγεί ο πολιτικός αντίπαλος... Και σιγά και τον αντίπαλο...

          • factorx avatar
            factorx @ parsifal 25/04/2012 11:39:49

            Συμφωνώ απολύτως. Μόνο ένας ανόητος θα έβγαζε ένα τέτοιο θέμα χωρίς να είναι σίγουρος για την πηγή του. Συνεπως να περιμένουμε και θα δούμε. Η είδηση όμως είναι είδηση.

  7. Αρις avatar
    Αρις 25/04/2012 10:40:54

    Ο διοικητής της ΕΥΠ Κώστας Μπίκας διαψεύδει κατηγορηματικά ότι υπάρχει οποιαδήποτε απόδειξη πληρωμής του του δημοσιογράφου Βασίλη Χήτου που φέρει την υπογραφή του.

    Σύμφωνα με τον κ. Μπίκα η απόδειξη που δημοσιεύει σήμερα η εφημερίδα Ελεύθερος Τύπος και φέρει τον υποψήφιο βουλευτή με το κόμμα Ανεξάρτητοι Ελληνες του Πάνου Καμμένου, Βασίλη Χήτο να έχει εισπράξει το ποσό των 30.000 ευρώ από τα μυστικά κονδύλια της υπηρεσίας για προσφερθείες υπηρεσίες στο Β' εξάμηνο του 2011, είναι πλαστή. Ο ίδιος μάλιστα δήλωσε ότι θα υποβάλλει μηνύσεις κατά παντός υπευθύνου

    • Tabachaniotika avatar
      Tabachaniotika @ Αρις 26/04/2012 20:22:53

      ..είδατε εσεις καμιά μυστική υπηρεσία να καρφώνει τους συνεργάτες της ;
      είναι δυνατόν η ΚΥΠ , εφ'όσον είναι αλήθεια βέβαια , να το δεκτεί ; που θα βρεί να στρατολογήσει συνεργάτες ; Το ότι από κάποιο μλογκ εβριζε ή κακολογούσε τέλος πάντων την ΚΥΠ περισσότερο υποψία ενοχής εγείρει παρά αθωότητας ! π.χ. ο αστυνομικός παριστάνει τον έμπορο αρχαίων για να πιάσει τον αρχαιοκάπηλο κοκ. Ας δώσουν σε γραφολόγο και βλέπουμε!!
      Μην είστε ..μωροπίστευτοι ή σαν τους Παναθηναικούς που πάντα για όλα φταίνε οι άλλοι!!!

  8. Κάτων avatar
    Κάτων 25/04/2012 10:44:22

    Δηλαδή τι ήθελες να κάνεις ο Μπίκας; Να το επιβεβαιώσει; Για τους τύπους είναι η δήλωση. Η εφημερίδα δημοσιεύει και απόδειξη και δεν θα σήκωνε έναν τέτοιο θέμα αν δεν ήταν σίγουρη για τα στοιχεία της

    • Χρήστος avatar
      Χρήστος @ Κάτων 25/04/2012 23:21:37

      ... καλά τόσο μυαλό θέλει για να καταλάβεις ότι μια "πηγή" δεν υπογράφει ΠΟΤΕ με το κανονικό της όνομα??? Έλεος δηλαδή ...

      • factorx avatar
        factorx @ Χρήστος 25/04/2012 23:27:49

        εσύ που το ξέρεις;

  9. Αυτόνομος avatar
    Αυτόνομος 25/04/2012 10:47:21

    Το δημοσίευμα του ΕΤ αφιερώνεται στα κουτορνίθια του διαδικτύου που είχαν κάνει αστέρι τον ...Χήτο

  10. to kaltson avatar
    to kaltson 25/04/2012 10:50:13

    Πόσο μπροστά είναι αυτό το κράτος, μέχρι και η ΕΥΠ κόβει αποδείξεις!!!
    ΦΠΑ παρακρατήθηκε?

  11. ilektro77 avatar
    ilektro77 25/04/2012 10:55:00

    Εάν υποθέσουμε ότι ο Ε.Τ λέει αλήθεια τότε ο Χήτος ξεβρακώνεται και συμπαρασύρει και τους ΑΝΕΛ.
    Εάν υποθέσουμε ότι ο Ε.Τ λέει ψέματα - δεδομένου ότι οι ΑΝΕΛ θα κοντύνουν - τότε βγαίνει το συμπέρασμα ότι οι ΑΝΕΛ δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν τον βρώμικο πόλεμο. Ναί αλλά μήπως περιμένουν όταν και εάν αναλάβουν τη διακυβέρνηση - όπως αστειευόμενοι ισχυρίζονται - οι εκάστοτε συνομιλητές τους , οι οποίοι σαφώς ισχυρότεροι του Ε.Τ είναι, θα τους συμπεριφερθούν με το γάντι;
    Σε κάθε περίπτωση αποδεικνύεται ότι οι ΑΝΕΛ είναι ανεπαρκείς. Έλληνες στηρίξτε τη μόνη εγγύηση. Αυτοδύναμη Ν.Δ!

  12. factorx avatar
    factorx 25/04/2012 11:03:19

    Τι είπε σήμερα ο κ. Χήτος στο BHMA FM:

    Για το δημοσίευμα του Ελεύθερου Τύπου: Αν αποδειχθεί ότι αν έχω οποιαδήποτε σχέση με Κυπατζίδικες υπηρεσίες έμμισθη ή μη, να δημευτεί η περιουσία μου. Είναι πλαστή η απόδειξη. Καλώ τον κ. Μπίκα, τον διοικητή της ΕΥΠ, του δίνω το οκ να βγει και να πει δημόσια ότι εγώ έχω οποιαδήποτε σχέση με την ΚΥΠ.

    Τον ρωτάνε ότι η απόδειξη έχει και τη σφραγίδα του Κ. Μπίκα. Απαντά:"Μου το είπαν και γι’ αυτό κι εγώ επικαλούμαι επειδή είναι διοικητής της ΕΥΠ, επειδή ως πρέσβης και σύμβουλος του κ. Παπούλια, γνωρίζομαι και προσωπικά ασφαλώς, του δίνω το «ελεύθερο» να βγει να πει...."

    Με έχουν εμπιστευθεί και μου δίνουν συνεντεύξεις όλα τα μεγάλα ονόματα των φυλακών (!!!)

    Αν αποδειχθεί, να δημευτεί η περιουσία μου (!!!!)

    Πού το αποδίδεις;

    Έχουν πάρει χαμπάρι ότι θα τη χάσουν την έδρα τα δύο μεγάλα κόμματα, θα τους την πάρω την έδρα στα Γιάννενα.
    Δεν μπορούν να χτυπήσουν τον Π. Καμμένο και χτυπούν εμένα και αυτό το κάνουν παραμονή της επίσκεψης του προέδρου στα Γιάννενα.
    Έχω δύο αγωγές σε βάρος από υψηλόβαθμους αξιωματικούς της αστυνομίας, ο ένας εξ αυτών με πρωταρχικό ρόλο στην υπόθεση της Συνομωσίας των Πυρήνων της Φωτιάς, όπου εκεί η συμβολή της ΕΥΠ ήταν άμεση.

  13. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 25/04/2012 11:26:55

    Ελεος! ΅Ελεος!

    Και η μακακία έχει τα όριά της!

    Γράφουν "εμισθος της ΕΥΠ" ,και αντί δίπλα να έχουν φωτογραφια των Καμμένου & Χήτου ,εχουν φωτογραφία των Σαμαρά/Καραμανλή!!!

    Καί μη μου πείτε πως η φωτογραφία αφορά άλλο άρθρο! Πηγαίνετε ρε παιδια στο "Συγκρότημα" να μάθετε πως γίνονται οι δουλειές!!

    • Dee Jay Stelios avatar
      Dee Jay Stelios @ ΣΤΕΛΙΟΣ 25/04/2012 15:57:23

      Οι Metallica είναι?

  14. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 25/04/2012 11:40:21

    Χαχαχα... τι κωδικό έχει ως ΙΜ (Inoffizieller Mitarbeiter);

    Και ως προς τη διάψευση, πιστεύει κανείς ότι θα υπάρξει ποτέ διοικητής της ΕΥΠ (ή οποιασδήποτε υπηρεσίας αντικατασκοπείας ανά την υφήλιο) που θα έβγαινε δημοσίως να παραδεχτεί την ύπαρξη ενός πράκτορα; Δεν θυμάστε την κλασική ατάκα από τις ταινίες του Τζέιμς Μποντ, σύμφωνα με την οποία "...αν συλληφθείς ή σκοτωθείς, η Υπηρεσία θα αρνηθεί οποιαδήποτε ανάμιξη";

    • tak avatar
      tak @ Αυριανιστής 25/04/2012 13:12:22

      Στα Γιάννινα θα πάρει δυο ... μπιφτέκια Αργεντινής και τρία ... αυγά Τουρκίας!

  15. Inno avatar
    Inno 25/04/2012 11:49:37

    Μυστικό κονδύλι της ΕΥΠ κιόλας με ...απόδειξη? παστρικές δουλειές.

    και αφού χρησιμοποιούν αποδείξεις, γιατί είναι χωρίς αρίθμηση?
    και αφού λαμβάνει έγκριση, γιατί δεν υπάρχει πάνω στην απόδειξη αριθμός έγκρισης, γενικά μια αρίθμηση που λατρεύουν όλες οι δημόσιες υπηρεσίες?
    το "ΘΕΩΡΗΘΕΙ" δεν βγάζει μάτια?
    γιατί η περιγραφή του αξιώματος του Μπίκα είναι πάνω από το όνομά του και όχι από κάτω, όπως συνήθως?
    Γιατί έχει σβηστεί η μεσαία υπογραφή?

    τεσπά. δεν με "ενοχλεί" κάτι προσωπικά, αλλά ούτε χρειάζεται να καταπίνουμε αμάσητο ό,τι μας δίνουν, ούτε και είναι δύσκολο να καταλάβουμε ότι οι ΑΝΕΛ τρώνε πολύ ξύλο αυτές τις μέρες... και προτιμάω το ξύλο αυτό να είναι δίκαιο, όπως στις περισσότερες φορές, παρά με ένα άδικο "μπουκέτο" να βγουν και από πάνω.

    υγ. αν ο Χήτος ήταν της "κομαντατούρ" στο κόντρα θα έπαιζε μόνο, εξαφανισμένος από παντού, ή θα ήταν πρώτος πανελίστας και καλοπληρωμένος?

    • Inno avatar
      Inno @ Inno 25/04/2012 11:54:10

      υγ2. ο Χήτος ήταν ανέκαθεν δικός μας, έχει φάει πολύ "ξύλο" γι αυτό, ΔΕΝ είναι διαπλεκόμενος, έχει κυνηγηθεί από το σύστημα επειδή δεν "άλλαζε μυαλό". Δεν του αξίζει αυτό που γίνεται και δεν αξίζουν στη ΝΔ τέτοιες τακτικές. Πόσο μάλλον όταν δεν έχει αποκαλύψει ή δεν έχει κυνηγήσει κανέναν από το ληστρικό μπατσόκ με παρόμοιες αποκαλύψεις (χιλιάδες θα έβρισκαν, είμαι σίσγουρος), αλλά έχει αναλωθεί σε ένα ξεκατίνιασμα με τουα ΑΝΕΛ, το οποίο έτσι όπως πάει, δεν θα μας βγεί σε καλό, αν συνεχιστούν τέτοιες κινήσεις τύπου Λαλιώτη.

      • tak avatar
        tak @ Inno 25/04/2012 13:14:33

        Ποιος έδωσε την απόδειξη στη δημοσιότητα; Ξέρουν στα Γιάννινα;

        • juliet avatar
          juliet @ tak 25/04/2012 13:34:48

          ψάχτο......στην επαρχία όλα λίγο πολύ μαθαίνονται και μάλιστα γρήγορα.

  16. αναγνωστης avatar
    αναγνωστης 25/04/2012 11:51:25

    Είναι τραγικό o Καμμένος να φτάνει στο σημείο, να επικαλείται τον εκλεκτό του ΠΑΣΟΚ , αρχηγό των μυστικών υπηρεσιών του πράσινου παρακράτους. Πανικόβλητος διαψεύδει τη διασπάθιση δημοσίου χρήματος, τον χρηματισμό δημοσιογράφων, στην οποία εμπλέκεται. Φιλί ζωής στο ΠΑΣΟΚ. Με βρώμικη χρηματοδότηση και παρακράτος αθλιότητας

  17. popolaros avatar
    popolaros 25/04/2012 11:54:08

    Αποδείχθηκε Λάσπη το δημοσίευμα...πλαστό το έγγραφο.
    Η ΕΥΠ θα κινηθεί νομικά.
    Άρε Πάνο τι φόβο σπέρνεις.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ popolaros 25/04/2012 12:47:26

      Για ξαναδές την ανακοίνωση του ΕΤ... τίποτα δεν έχει αποδειχθεί ακόμα... ούτε το αν ισχύει ούτε το αν δεν ισχύει. Και φυσικά και σπέρνει τρόμο ο Καμμένος: ένας τόσο αγνώμων, υπερφίαλος και καιροσκόπος πολιτικός αποτελεί κίνδυνο για τον τόπο.

    • Ακαυτος avatar
      Ακαυτος @ popolaros 25/04/2012 14:40:51

      Μόνο οι καταγγελίες του παναώτη στηρίζονταν σε ατράνταχτα στοιχεία όλα αυτά τα χρόνια. Μουάχαχαχα.

  18. avanti avatar
    avanti 25/04/2012 12:23:30

    Στο χωριό μου λένε καπνός χωρίς φωτιά ... δεν βγαίνει, όμως θεωρώ το ποσόν υπερβολικό, ποιός παίρνει στις μέρες μας τόσα λεφτά? Να γιατί δεν μειώνονται τα έξοδα του κράτους .... και σκέφτομαι τώρα τι κασέ θα έχουν οι πρωτοκλασσάτοι.

  19. alex23 avatar
    alex23 25/04/2012 12:44:50

    λογικα δυο πραγματα συμβαινουν

    ειτε η εφημεριδα την πατησε και καποιοι στην (πρασινη) ευπ της εδωσαν λαθος στοιχεια για να εκτεθει και να ηρωποιησουν τον χητο και να συντηρησουν την συνομοσιολογια που τρεφει τον σκληρο πυρηνα των ατομων που στηριζουν τον καμμενο που ψαχνουν καποιο λογο για να συνεχισουν να τον στηριζουν παρα τα ανεφαρμοστα(το λεω ευγενικα) που λεει

    ειτε οντως ειναι πρακτορας και η υπηρεσια του ως επρεπε τον καλυψε (η δικαιολογια σε αυτην την περιπτωση οτι 'χτυπαγε' την ευπ μεσα απο μπλογκς θα μπορουσε να αποδειχτει απλως σε μια πολυ καλη βιτρινα για να ψαρευει ατομα που ενδιαφερουν την ευπ και να μην κινα υποψιες)

    αν συμβαινει το πρωτο, το πασοκ και η πρεσβεια θελουν να δωσουν το φιλι της ζωης στον καμμενο που οι δημοσκοπησεις δειχνουν τασεις για να μην μπει στην βουλη
    αν συμβαινει το δευτερο, τοτε ο δημοσιογραφος εχει να δωσει πολλες εξηγησεις, ειδικα για την συμμετοχη του σε πολιτικο κομμα που δεν θα εγινε χωρις την συγκαταθεση του εργοδοτη του

  20. TopGunZ avatar
    TopGunZ 25/04/2012 12:49:53

    Μια λεπτομέρεια, προς τους μη παρατηρητικούς που έσπευσαν να σχολιάσουν την υφή της απόδειξης, σκανάρισμα από εφημερίδα είναι, το ανάποδο Ν.Δ. που φαίνεται από πίσω είναι το από πίσω ακριβώς, λεπτό, φύλλο της εφημερίδας.

  21. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 25/04/2012 13:03:53

    Χα, χα, χα!
    Μα καλά, τι περιμένετε, φυσικά και θα το διαψεύσει ο Κος. Μπίκας και ο Κος. Χητος. Και ο ΕΤ θα το στηρίζει. Είναι δυνατόν να αποκαλύψει η ΕΥΠ τους πράκτορές της;

  22. Κάνος Πάμμενος avatar
    Κάνος Πάμμενος 25/04/2012 13:34:50

    Τρόμαξα και γω με τον Πάνο !!! Είναι ΑΣΧΕΤΟΣ, είναι ΤΥΧΟΔΙΩΚΤΗΣ, είναι ΛΙΓΟΣ.

  23. m.s avatar
    m.s 25/04/2012 14:02:52

    my name is Xitos , Bill Xitos
    και έχω άδεια παραμονής...

  24. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 25/04/2012 14:13:03

    Ίσως ερασιτέχνες πράκτορες stage. Ή χομπίστες (σύνηθες).
    Θυμηθήτε την υπόθεση Οτσαλάν και όσα ακούγονται αλλά δεν διέρρευσαν ευρύτερα: Lear-Jet από Αγ. Πετρούπολη, προσέγγιση στη Ριγιέκα, κυνήγι από Κροατικά Mig, τηλεφωνήματα από υπεξ σε υπεξ, "τέλος καλό όλα καλά" με προσεδάφιση στα ημέτερα εδάφη και έπεται Ναιρόμπι.
    Οι "υπηρεσίες" μας δουλεύουν πολύ καλά!!! Δεύτερες μόνον μετά την γνωστή Μεσανατολική.

  25. one avatar
    one 25/04/2012 14:41:03

    o Χήτος δείχνει την υπογραφή στην ταυτότητά του. Καμία σχέση με το ρυπαρό δημοσίευμα.. Αλήθεια ο Μιχελάκης στον ΕΤ δεν ήταν διευθυντής? Τυχαίο? Δεν νομίζω.
    ΥΓ. σβήστε το και αυτό

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ one 25/04/2012 14:51:35

      είστε πράγματι λεγεώνα οι "ανεξάρτητοι"...

  26. Ύβρις και Νέμεσις avatar
    Ύβρις και Νέμεσις 25/04/2012 15:16:24

    Ο γραφικός χαρακτήρας του υπογραφοντος ως Β. Χήτος και του ατόμου που συμπλήρωσε την απόδειξη είναι ο ίδιος. Αν ηταν μπλοκακι δικό το θα το καταλάβαινα αυτό. Είναι όμως δυνατόν να συμπλήρωσε εκείνος την απόδειξη σε χαρτί της υπηρεσίας; Και ακόμη γαιτί ο γραφικός χαρακτήρας είναι γυναικείος;

    • Darki avatar
      Darki @ Ύβρις και Νέμεσις 25/04/2012 15:41:45

      Διοτι βασει σοβαρων υποψιων,ο Χητος μπορει ναχει και αιδοιο.Και να μη μας τοχει κοινωνησει.Χε χε μ αρεσει που χοροπηδατε με τους τελειωμενους.

  27. GreekInLux avatar
    GreekInLux 25/04/2012 15:24:33

    Θα έβγαζε δηλαδή μια εφημερίδα μια τόσο σημαντική υπόθεση στο φώς και θα τη στήριζε σε τόσο μα τόσο ερασιτεχνικά στοιχεία που βάζουν κάτω ακόμα και περιοδικά "προχειράντζες" με lifestyle θεματολογία; Δεν ξέρω εάν είναι αληθής ή όχι η καταγγελία αλλά ας μην υποτιμάμε και τόσο τον ΕΤ...

    • parsifal avatar
      parsifal @ GreekInLux 25/04/2012 16:14:07

      Συντριπτικό επιχείρημα... Ουδέποτε εφημερίδες εχουν βγάλει π@πες "πληροφορίες" ! ΚΑι ο ΕΤ είναι ...εγγύηση !
      Σαν τα ΕΠΙΚΑΙΡΑ !

  28. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 25/04/2012 16:51:53

    --επειδη κουρασε το θεμα... Δεν ξερω και λογικα ουτε θα μαθω ποτέ αν ο τυπος ειναι πρακτωρ της ΜΙ-6, της ΣΙΑ, της ΚαΓκεΜπε, της Σταζι, ή της ...ΚεΜπεΤαι. Αυτο που σιγουρα απογοητευει εμας τους σχετικα πιο παλιους και σταθερους ΝεοΔημοκρατες που μεγαλωσαμε με τη παραταξη ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ως επι το πλειστον ενωμενους απ τη δεκαετια του 70' ως σχεδον προσφατα, (κι εχουμε μισος για το πασοκ) ειναι να βλεπουμε τωρα αυτη την σκληρη κοντρα διαρκειας μεταξυ του κομματος μας, και 5-6 (!) πλεον κομματων, τα οποια εχουν στελεχη και κοσμο που προερχονται κυριως απο μας.

    Επιμενω (κι ας χαρακτηριστω υποστηρικτης της Ντορας, του Καμμενου, της Χ.Α, του Στ Μανου και αλλων)... κυριοι της Ν.Δ εστιαστε τη κριτικη σας κατα 90% στο ΠΑΣΟΚ, τωρα που εχει ΓΟΝΑΤΗΣΕΙ και τρωει ντοματες και γιαουρτια, κι ο κοσμος εχει ΦΡΕΣΚΟ στο μυαλο του το ποσο του διελυσαν τη ζωη οι ΓΑΠ, Παπ/νου, Μπενυ κτλ. Δεν θα το ξανα-πετυχουμε ετσι.

    Οσο αφιερωνετε το 50% του χρονου σας και της ''ενεργειας'' σας, για επιθεσεις στους ΑΝ.ΕΛ, Ντορα-δρακουμελ, Χ.Α και (οπου να ναι και) Στεφ Μανο και αλλους, τοσο ο ΑΠΛΟΣ ΚΟΣΜΟΣ θα αφηνει πισω στη μνημη του τα ΟΡΓΙΑ του ΠΑΣΟΚ. Κι ο χρονος ως τις εκλογες ειναι πολυ λιγος. Ειναι μοναδικη ευκαιρια να παει το καταραμενο-ΠΑΣΟΚ εκει που του αξιζει, αφου κατεστρεψε τη χωρα μας για σχεδον 30 χρονια. Οι ψηφοι που τωρα φαινονται να πηγαινουν σε αλλα κεντροδεξια κομματα ειναι ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ εκει, ομως θα γυρισουν οριστικα στη ΝΔ αν το ΠΑΣΟΚ παει σε τραγικα προσοστα, αφου θα ειναι τελεσιδικο οτι η ΝΔ θα ειναι η μοναδικη επιλογη (στο μεταξυ θα εχει φυγει εν πολλοις κι ο θυμος για τη ΝΔ αφου ο ΑΠΛΟΣ κοσμος, της εχει καταλογισει πολυ λιγοτερα απ οτι στο ΠΑΣΟΚ).

    Ενω αν δεν υπηρχαν τα αυτα μικρα κομματα, ισως πολλοι απ αυτους να εκαναν το αλμα προς την αριστερα (κατι οχι απιθανο μετα τη δυσαρεσκεια που υπαρχει για τα κομματα εξουσιας γενικα) και μετα αν περναγαν τελειως απεναντι, αντε ξαναπαρτους πισω. Δεν ειναι τυχαιο οτι μεχρι να προκυψουν οι ΑΝΕΛ, η ΝΔ ειχε δημοσκοπικα μεγαλες απωλιες προς το ΣΥΡΙΖΑ ! Αν θελετε πιστεψτε το. Επισης οι ΑΝΕΛ , ΔΥΣΗ, Δραση, ακομα κι η Χ.Α, εχουν παρει πολυ κοσμο και απ το ΠΑΣΟΚ, επειδη ο κοσμος αυτος εχει ακομα μια καποια επιφυλαξη γα την ΝΔ.

    Οποτε αν χτυπηθει το ΠΑΣΟΚ αλυπητα, και πεσει ακομα και τριτο κομμα (μην υποτιματε πλεον το Τσιπρα) , ακομα κι αν η ΝΔ δεν παρει αυτοδυναμια, τοτε με μια επαναληπτικη εκλογη θα σαρωσει και θα παρει για πλακα πισω σχεδον ολους αυτους που πηγαν σε ΔΥΣΗ, ΑΝΕΛ, Δραση, Χ.Α, και αλλου, συν αρκετους ακομα. Και μετα θα εχει οντως μια μεγαλη αυτοδυναμια με ~160 εδρες για να μπορεσει ο προεδρος να κανει τις τομες που θελει. Γιατι πχ με 152 θα εχει τα προβληματα του Καραμανλη, ειδικα τωρα που θα πρεπει να κανει τεραστιες ριξεις και τομες. Συγνωμη αν το βλεπω λαθος. Αυτα.

  29. Κώστας Δημητρίου avatar
    Κώστας Δημητρίου 25/04/2012 16:59:37

    Επειδή με προβλημάτισε πολύ η ιστορία αυτή, σημειώνω τους εξής προβληματισμούς μου:
    1- Γιατί ο καταγγελόμενος δεν προσφεύγει άμεσα στην Δικαιοσύνη; ... Πότε θα το κάνει;
    2- Κονδύλια από ΕΥΠ και με αποδείξεις πληρωμής και μάλιστα από τα μυστικά κονδύλια! Λίγο περίεργο... Η συνομωτικότητα πάει περίπατο ...
    3- Το ύψος; του ποσού είναι μεσαίο. Αν είναι αλήθεια, γιατί να δόθηκε; Μήπως έπρεπε να δοθούν κάπου τα χρήματα για εθνικούς λόγους;
    4- Η πρακτορολογία βλάπτει. Πάντως αναμένω να δω την εξέλιξη και φυσικά εξέλιξη θα είναι οπωσδήποτε μήνυση , που δεν έχω πληροφορηθεί ότι έγινε.

    υγ:
    Ι) Η διάψευση της ΕΥΠ σημαντικό στοιχείο, αλλά εντελώς προβληματικό, γιατί: α) πού ακούστηκε να λαμβάνει θέση και να παίρνει θέση μια μυστική υπηρεσία; β) αν είναι πλαστή η απόδειξη, τότε κάποιοι έχουν ευθύνη, γιατί πρέπει να βρεθεί η αλήθεια και κάποιοι να δώσουν λόγο και να παραιτηθούν.
    ΙΙ) Κανείς δεν πρόκειται να μας πει αν κάποιος είναι πράκτορας ή όχι. Πάντως αναμένω να πληροφορηθώ την αλήθεια, γιατί ο συγκεκριμένος που καταγγέλεται είναι συμπαθής και φαίνεται ότι είναι καλός στη δουλειά του ως δημοσιογράφου.
    ΙΙΙ) Πολλά χτυπήματα στο κόμμα του Καμμένου. Γιατί αλήθεια; και μάλιστα τώρα που πλησιάζουν οι εκλογές; Μήπως είναι επικίνδυνο περισσότερο από όσο νομίζουμε για τη ΝΔ;

  30. factorx avatar
    factorx 25/04/2012 17:20:38

    1. Σε προβλημάτισαν οι επιθέσεις εναντίον του Καμμένου και δεν σε προβληματίζει ότι το κόμμα του Καμμένου είναι όλο μια επίθεση στη ΝΔ και την ...λογική;

    2. Λες πως θα αναμεινεις την εξέλιξη, αλλά στο μεταξλυ παίρνεις και θέσεις.

    3. Να σου πω και την γνώμη μου: αν ο ΕΤ δεν είχε ελέγξει την γνησιότητα του εγγράφου διέπραξε γκάφα ολκής. Το θεωρώ αδιανόητο να μην ήταν σίγουρος για την προέλευση του εγγράφου. Ο ίδιος άλλωστε καλεί με την ανακοίνωση του όποιον θέλει να το εξετάσει...

    4. Οι ...γραφολόγοι που παριουσιάστηκαν προηγουμένως βιάζονται. Ας περιμένουμε επίσημα πορίσματα

  31. Inno avatar
    Inno 25/04/2012 17:35:35

    συμφωνώ μέχρι και στις τελείες.

  32. Ύβρις και Νέμεσις avatar
    Ύβρις και Νέμεσις 25/04/2012 18:13:59

    Σιγά το έγγραφο φωτιά, μιλάμε για την απόλυτη προχειρότητα που μπορεί να τη φτιάξει ο οποιοσδήποτε έχει ένα άλλο εγγραφο με μια σφραγίδα, εκτυπωτή και φωτοτυπικό μηχάνημα . Ούτε αριθμοί πρωτοκόλου ούτε τίποτα. Ποιά είναι η Β' Διευθυνση; Οσο για το γραφικο χαρακτηρα ειναι το τελευταιο που θα πρόσεχε κανείς. Η απάντηση έχει ήδη δωθεί όμως ακόμη και αυτός ο θόρυβος είναι αρκετός για κάποιους.

  33. factorx avatar
    factorx 25/04/2012 19:44:02

    Βάζω εδώ την ανακοίνωση της ΕΥΠ και θα ασχοληθούμε και αργότερα

    Ο Διοικητής της ΕΥΠ κ. Κωνσταντίνος Μπίκας, κατέθεσε στην Διευθύνουσα την Εισαγγελία Πρωτοδικών Αθηνών, κα Ελένη Ράικου, μηνυτήρια αναφορά για το σημερινό δημοσίευμα του «Ελεύθερου Τύπου».

    Παρατίθενται τα κύρια σημεία της μηνυτήριας αναφοράς:

    Το έγγραφο (απόδειξη) που δημοσιεύεται στον σημερινό «ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΤΥΠΟ» είναι καθ’ ολοκληρίαν πλαστό και δολίως κατασκευασμένο. Η μη γνησιότητά του καταδεικνύεται:
    1) από σειρά στοιχείων τα οποία οφείλουν να κινήσουν υποψίες για την πλαστότητα του σε οιονδήποτε έστω και μη ειδικό που θα το εξέταζε με στοιχειώδη επιμέλεια, και
    2) από σειρά στοιχείων που προκύπτουν από την εσωτερική, λογιστική, υπηρεσιακή και επιχειρησιακή δομή της Εθνικής Υπηρεσίας Πληροφοριών.
    Σε κάθε περίπτωση θεωρούμε ότι για την δημοσίευση ενός τόσο σοβαρού εγγράφου έπρεπε για λόγους δημοσιογραφικής επιμέλειας και διασφάλισης του δημοσίου συμφέροντος να γίνει προηγουμένως διασταύρωση της γνησιότητάς του με την ΕΥΠ, κάτι που δεν έγινε.
    1) Στην πρώτη κατηγορία ανήκουν τα εξής στοιχεία του παραποιημένου και πλαστού εγγράφου:
    α) Δεν χρειάζεται να είναι κάποιος ειδικός στις μυστικές υπηρεσίες για να γνωρίζει ότι χρήματα δεν δίδονται ποτέ σε «πηγές» με αναφορά ονόματος. Βασική αρχή κάθε Υπηρεσίας Πληροφοριών στον κόσμο είναι η προστασία των πηγών. Και μόνη η ευκρινής υπογραφή του κ. Χήτου ως υποτιθέμενου παραλήπτη, έπρεπε να εμβάλει σε σκέψεις τους υπεύθυνους της εφημερίδας και να τους επιβάλλει να ασκήσουν τον έλεγχο που όφειλαν.
    β) Η τοποθέτηση σφραγίδας στο κάτω αριστερό μέρος με την ένδειξη «ΘΕΩΡΗΘΕΙ». Ακόμη και εάν απαιτείτο θεώρηση, που εν προκειμένω δεν απαιτείται, η σφραγίδα θα έπρεπε να αναγράφει ΘΕΩΡΗΘΗΚΕ αντί του ανορθόγραφου και αδόκιμου «ΘΕΩΡΗΘΕΙ».
    2) Στη δεύτερη κατηγορία ανήκουν τα εξής ενδοϋπηρεσιακά στοιχεία από τα οποία προκύπτει η πλαστότητα και το παραποιημένο του εγγράφου:


    α) Η απόδειξη φέρει εν μέρει καλυμμένη υπογραφή, η οποία φαίνεται ότι δεν μπορεί παρά να ανήκει στην Δντρια Β΄ Δνσης. Όμως, κακή τη τύχη των πλαστογράφων, την ημερομηνία υπογραφής 10/1/2012 η εν λόγω απουσίαζε από την Υπηρεσία με αναρρωτική άδεια έξι εβδομάδων λόγω προβλήματος υγείας και άρα δεν μπορεί να έχει υπογράψει έγγραφο με αυτή την ημερομηνία.
    β) Στη διάθεση του Διοικητή για επιχειρησιακά έξοδα εγγράφεται κατ’ έτος ποσό στη λεγόμενη Διαχείριση Ειδικών Πόρων (ΔΕΠ). Τη Διαχείριση Ειδικών Πόρων αναθέτει ο Διοικητής σε υπάλληλο της Υπηρεσίας, ο οποίος εν προκειμένω είναι η Δντρια Β’ Δνσης, όμως η διαχείριση αυτή καμία σχέση δεν έχει με τη Β’ Δνση που δε χειρίζεται επιχειρησιακά έξοδα. Οι γνήσιες αποδείξεις της Υπηρεσίας που εκδίδονται για επιχειρησιακό σκοπό άνω αριστερά αναγράφουν ΕΥΠ/ΔΕΠ και όχι «ΕΥΠ Β΄ ΔΝΣΗ» όπως στο πλαστογραφημένο έγγραφο.
    Επαναλαμβάνεται ότι στην απόδειξη ποτέ δεν αναγράφονται στοιχεία της «πηγής». Η απόδειξη αφορά στην λογιστική τακτοποίηση του Διοικητή ή του Υποδιοικητή, ο οποίος λαμβάνει εκάστοτε το σχετικό ποσό από το ταμείο ΔΕΠ και αυτοί υπογράφουν τη σχετική απόδειξη, μάλιστα χωρίς να τίθεται η προσωπική τους σφραγίδα.
    «ΕΥΠ Β΄ ΔΝΣΗ» αναγράφεται στις αποδείξεις ποσών τα οποία κατανέμονται στη Β΄ Δνση για διοικητικά και λειτουργικά έξοδα (Μερική Διαχείριση Χρηματικού).
    Τα ποσά αυτά λογιστικά τακτοποιούνται και διαχειριστικά ελέγχονται με την υποβολή αποδείξεων. Επειδή το ποσό αυτό διαχειρίζεται άλλο πρόσωπο από τη Δντρια Β΄ Δνσης, δεν υπάρχει απόδειξη που να αναγράφει πάνω αριστερά «ΕΥΠ Β΄ ΔΝΣΗ» και να υπογράφει η Δντρια Β΄ Δνσης, στην οποία ως ελέχθει ανήκει η εν μέρει μόνο αποκαλυπτομένη στο πλαστογραφημένο χαρτί υπογραφή.
    γ) Από τη λογιστική τακτοποίηση και τον έλεγχο και των δύο ως άνω διαχειρίσεων για τον μήνα Ιανουάριο, προκύπτει ότι δεν εκταμιεύθηκε τέτοιο υψηλό χρηματικό ποσό 30.000,00€. Ειδικότερα, η Μερική Διαχείριση Χρηματικού της Β΄ Δνσης της Υπηρεσίας κατά το μήνα Ιανουάριο εκταμίευσε συνολικά χρηματικό ποσό ύψους 6.142,03€ και η ΔΕΠ (επιχειρησιακά έξοδα) για τον αυτό μήνα συνολικά ποσό ύψους 9.210,00€.
    Ως μάρτυρες θα προτείνουμε στελέχη της Υπηρεσίας που διαχειρίζονται τα σχετικά ποσά και τα οποία γνωρίζουν τα του τύπου και του ύψους της διακίνησής τους.
    δ) Οι σφραγίδες με το όνομα του Διοικητή ΕΥΠ είναι όλες με διαφορετική γραμματοσειρά από αυτή που χρησιμοποιείται στην ΕΥΠ ενώ ποτέ δεν τίθεται επί της απόδειξης η σφραγίδα της Υπηρεσίας.

  34. parsifal avatar
    parsifal 25/04/2012 22:00:44

    Δεν είναι θέμα "γραφολόγων". Ο κ. Διοικητής παραθέτει σειρά σοβαρών επιχειρημάτων και οποιος γνωρίζει τα της λειτουργίας αναλόγων Υπηρεσιών του Δημοσίου αντιλαμβάνεται. Ααλλοι σχολιασταί ανεφέρθησαν στην πρακτική ΟΛΩΝ των Υπηρεσιών του είδους για την αμοιβή πηγών και "πρακτόρων" και νομίζω οτι τα πράγματα είναι σαφή...
    Καλό θα είναι επίδοξοι χειρισταί "γκρίζας" η "μαύρης" προπαγάνδας μολονότι είναι κατανοητή η αγωνία τους να παράσχουν εργο και εκδούλευση στην - κατ'αυτούς - μελλοντική "κατάσταση πραγμάτων" πρός εξαργύρωση φυσικά, να είναι ποιό προσεκτικοί στην επιλογή των μέσων...
    Προσωπικώς δεν με ενδιαφέρει η ενδεχόμενη βλάβη στην φήμη του κ. Χήτου - τον εχω ...καταχωρημένο - η το πλήγμα στο καφενείο - τσίρκο των ΑΝΕΛ αλλά η ελαφρότης με την οποία εμπλέκουν ορισμένοι Υπηρεσίες και θεσμούς που φυλάσσουν Θερμοπύλες σε πολιτικά παίγνια δια ασήμαντον αφορμήν... Τον κ. Καμμένο και το κόμμα του !

  35. factorx avatar
    factorx 25/04/2012 22:23:50

    είσαι σίγουρος ότι η Κατεχάκη δεν το κάνει μόνη της;

    • parsifal avatar
      parsifal @ factorx 25/04/2012 22:46:06

      Δεν είναι κάποιος κακός δαίμονας η "Κατεχάκη"... Πότε θα ξεφύγωμε απο την αριστερή ιδοληψία με τις "Μυστικές Υπηρεσίες", τους πράκτορες που βυσσοδομούν και ολη την σχετική παραφερνάλια ;
      Τι να κάμει δηλαδή η "Κατεχάκη" στα καλά καθούμενα, να δημιουργήσει θέμα με εναν ασήμαντο πολιτικά, ανευ σημασίας αστυνομικό συντάκτη - κράχτη ανθρώπων του Κορυδαλλού - που η ιδια Υπηρεσία εχει τσακίσει - και για ποιό οφελος ;
      Ασε που εάν εφαρμόσωμε την γνωστή αρχή qui bono η ηγεσία της ΕΥΠ γιατί να θέλει να βάλλει κατά Καμμένου και να παράσχει υπηρεσίες στην ΝΔ ;

      • factorx avatar
        factorx @ parsifal 25/04/2012 23:13:02

        Νομίζω ότι προτρέχεις. Το τελευταιο σου ερώτημα μπορεί να τίθεται και ως εξής: γιατί να θέλει χρησιμοποιήσει το θέμα Καμμένου και να κτυπήσει τη ΝΔ ; Ξεχνάςε τι έγινε με Πακιστανούς και υποκλοπές στις προηγούμενες εκλογές;

  36. Ταλαιπωρημένη ελληνική γλώσσα avatar
    Ταλαιπωρημένη ελληνική γλώσσα 27/04/2012 00:09:10

    Διευθυντής ΕΥΠ 1:
    η σφραγίδα θα έπρεπε να αναγράφει ΘΕΩΡΗΘΗΚΕ αντί του ανορθόγραφου και αδόκιμου ΘΕΩΡΗΘΕΙ...

    Διευθυντής ΕΥΠ 2:
    στην οποία ως ελέχθει...

    Ω, η γλυκειά ειρωνεία του πράγματος. Φοβού τους επικαλουμένους ορθογραφικά σφάλματα και εσφαλμένως γράφοντες...
    (Η μηνυτήρια αναφορά θα έπρεπε να αναγράφει ΛΕΧΘΗΚΕ, αντί του ανορθόγραφου και αδόκιμου ΕΛΕΧΘΕΙ, για να παραφράσω τον κ. διευθυντή)
    Μήπως θα έπρεπε η Μερική Διαχείριση Χρηματικού της Β΄ Δνσης της υπηρεσίας να επενδύσει σε έναν καλό ηλεκτρονικό ορθογραφικό διορθωτή;

    Τώρα όμως αναρωτιέμαι: υπάρχουν τέτοιοι που να αναγνωρίζουν λόγιους τύπους ρημάτων και την ξύλινη γλώσσα των ανακοινώσεων δημοσίων υπηρεσιών;

    Όποιος γνωρίζει, παρακαλώ να με διαφωτίσει.