#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/08/2010 13:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Δ. Σιούφας σκέφτεται να μην ξαναβγεί από το σπίτι του



Κράξιμο έφαγε όπως φαίνεται στην Πάρο ο πρώην στυλοβάτης της κυβέρνησης Καραμανλή (άγνωστο ακόμα για ποιόν λόγο) κ. Δημήτρης Σιούφας.

Το θέμα είναι όμως ότι ενώ οι φιλοκυβερνητικές εφημερίδες ψάχνουν απεγνωσμένα να βρουν παρόμοια περιστατικά στο χώρο της ΝΔ, αποσιωπούν συστηματικά το μεγάλο κράξιμο που πέφτει στους  υπουργούς του ΠΑΣΟΚ

(κλικ για μεγένθυνστη στην εικόνα)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonymous avatar
    anonymous 12/08/2010 14:08:31

    το επεισοδιο με το σιουφα ηταν στημενο με φουσκωτους πρασινους που εχουν κατακλυσει την παρο για προστασια του παιντιου

  2. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 12/08/2010 14:53:25

    Καλά στην πάρο αποθεώνουν το Γιωργάκη και τους πήραξε ο Σιούφας;

    • Enol avatar
      Enol @ Σοσιαληστής 12/08/2010 18:33:53

      Εσυ σταθερα πρωτο θεμα διαβαζεις ε?

  3. lpap avatar
    lpap 12/08/2010 15:43:11

    Σιγά μην είναι όλα στημένα!!! Μόνο μην πετύχω κανά Σουφλιά στο δρόμο μου!! Ειδικά έχοντας επιστρέψει από ΑΘηνα με το αυτοκίνητο!! Εκεί να σαι να δεις τι θα γίνει!!Προκειμένου να με βρίζω κάθε φορά που πηγαινοέρχομαι γιατί ψήφισα το κόμμα προτιμώ να φτύσω αυτόν!! Μην πείτε μετά πως θα ναι στημένο! Κι άλλους φυσικά, μανώληδες κλπ....

  4. deldio avatar
    deldio 12/08/2010 16:00:35

    Ε ρε γλέντια. Και είμαστε ακόμη στον Αύγουστο. Έχει να πέσει λυντσάρισμα και φούμο που θα πάει σύννεφο! Γιατί δεν κάνουν καμία δημοσκόπηση τώρα;

  5. Mak avatar
    Mak 12/08/2010 16:33:29

    Ο Σιούφας πρόεδρος της Βουλής δεν ήταν;;;

    Δηλαδή σε 5 χρόνια το ξύλο για το ΓΑΠ θα το φάει ο Πετσάλνικος;;;

    Θα μου πεις εδώ δεν ξέρουν ποιον ψηφίζουν, θα ξέρουν ποιον να δείρουν;

    • Bloody_Ophelia avatar
      Bloody_Ophelia @ Mak 09/09/2010 13:25:33

      AXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA ΤΕΛΕΙΟ!

  6. Κικη avatar
    Κικη 12/08/2010 17:19:45

    Αν δεν εχετε καταλαβει οτι οι Ελληνες ειναι αγανακτισμενοι με ολους,κανετε λαθος.Το ΠΑΣΟΚ ,και τους υπουργους του δεν ειναι οι μονοι που δεχονται τις αποδοκιμασιες του κοσμου.Μεγαλη ευθυνη για το σημερα φερνουν και οι της Νεας Δημοκρατιας.Ο Σιουφας προεδρος της Βουλης των Ελληνων,τι εργο εκανε ,διορισε ολη την Καρδιτσα στην Βουλη,αν δεν εισουν απο εκει καμμια τυχη δεν ειχες.Ακομα ,αν και ενας απλος δικηγορος ,απο επαρχια,απεκτησε περιουσια μεγαλη ,ρετιρε στο Κολωνακι μετα πισινας.Η δε βουλη με χρηματα του ελληνικου λαου αγορασε πινακες της κορης του.Αυτα για την αληθεια του καθενος.Τωρα,καλο ειναι να πιστευετε σε καποιο κομματικο μηχανισμο,αλλα ο φανατισμος μαλλον ειναι κακο.
    Η δε ΝΔ η οποια πιστευω οτι εχει γνωση της καταστασεως και της ψυχολογιας του ελληνικου λαου,καλο ειναι να απομακρυνει σταδιακα,προσωπα τα οποια δεν προκειται να ξαναγινουν αποδεκτα απο το συνολο των ψηφοφορων της και της ευρυτερης κοινωνιας,διοτι δεν ψηφιζουν ΝΔ μονο τα μελη,και αλλοι ψηφιζουν ,που ειναι σιωπηλοι και παρακολουθουν.Αν με τις αποψεις που διαφωνουν μαζι σας,τις κατακρινετε με μαλλον αποτομο τροπο ,δεν κανετε τιποτα δεν κερδιζετε κανεναν,απομακρινετε και αυτους που δηλωνουν ουδετεροι.
    Ολοι εμεις εχουμε ενα κοινο στοχο να απελευθερωθουμε απο το μνημονιο,και απο τον %ο δρομο ,και τον ογδοο.Ενωμενοι χωρις κραυγες και απο αριστερα μεχρι δεξια.
    Οσο για τεως υπουργους,οπως Βουλγαρακης,Σιουφας,Παυλοπουλος,Λιαππης,κλπ,ναι θα προπιλακιζονται,φταινε.
    Ο δε Πετσαλνικος ποιος σας ειπε οτι ειναι αμετοχος,και αυτος στο μελλον θα προπιλακιζεται,δεν καταλαβα ,δεν εχει ευθυνη για ολα τα αντισυνταγματικα που γινονται στη βουλη,τα νομοσχεδια στην ζουλα που δινουν αρμοδιοτητες στον Παπακωνσταντινου να μας πουλαει χωρις εγκριση,αυτος δεν ξερει τιποτα.Οσους προσλαμβανει στα κρυφα συνεχεια,δεν φερει ευθυνη αυτος.Και ο Πετσαλνικος.

  7. Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 12/08/2010 17:26:33

    Ναι ναι, οι Νεοδημοκράτες είναι το πρόβλημα... Καλά σας κάνουν και σας δουλεύουν ψιλό γαζί, αφού βγάλατε τον Φορεστ Γκαμπ πρωθυπουργό, όλα τα άλλα περισσεύουν.

  8. Κικη avatar
    Κικη 12/08/2010 17:37:11

    Για να μην ξεχνιομαστε και παλι ,να δειτε την λιστα με τα μπονους στην ΕΡΤ,στα στελεχη της επιχειρησης ,και στους δημοσιογραφους επι Παναγοπουλου.Να γιατι θα κραζουν και τους τεως,ολους ,αμαν πια με την φαυλοτητα.

  9. TASSOS avatar
    TASSOS 12/08/2010 18:04:51

    Όλοι στο ίδιο τσουβάλι παιδιά? ΓΑΠ και Καραμανλής μαζί? Σιούφας και Δραγώνα μαζί? Και παέι λέγοντας.

  10. BlueSky avatar
    BlueSky 12/08/2010 18:14:51

    Η χούντα του Πανελλήνιου Σοσιαληστρικού Κυκλώματος έχει ανατείλει. Αξέχαστες οι μέρες της δεκαετιάς του 1980 όταν σε κάθε ευκαιρία κυνηγούσαν τους αντικαθεστωτικούς νεοδημοκράτες. Ανδρέα ζεις , ζεις και ακόμη τους οδηγείς.............

  11. trellakias avatar
    trellakias 12/08/2010 18:26:13

    Μήπως περάσαμε στο δεύτερο στάδιο των γνωστών συμφερόντων που πρέπει μετά από «ώριμη σκέψη» να καταλήξει η κοινωνία, ότι όλοι είναι ίδιοι; Ξεχνάμε δηλαδή τον κάθε ένα που έβγαινε στο γυαλί προεκλογικά, και του δινόταν άπλετος χρόνος για την υπεράσπιση του ηλίθιου αμερικανοτραφή τζέφρυ, (μίχαλος, σαλάς, κλπ) για την πρωθυπουργία, και την δόλια συκοφάντηση, καθετί που θύμιζε έστω και λίγο Καραμανλή; Λόγω της εποχής, του Αυγούστου και των συνεχών επαναλήψεων, έχει πολύ ενδιαφέρον η παρακολούθηση των ραδιοφωνικών επαναλήψεων της «Ελληνοφρένιας». Ακούς όλες τις ηλιθιότητες που κατά καιρούς, το μπουλούκι, που θέλει να λέγεται κυβέρνηση, ξεστόμισε χωρίς αιδώ, και σκέψη! Σήμερα που πήγαμε στο ….μνημόνιο δηλώσεις για το ……εξάσφαιρο στο τραπέζι, ο αναπτυξιακός νόμος της κατσέλη, το καθεστώς ……απολύσεων της μπαντζελή στην ορκωμοσία του υπουργείο, φαντάζουν ως κακόγουστα αστεία, που δυστυχώς ΤΑ ΖΟΥΜΕ! Θυμάσαι τα κακόγουστα αστεία που παίζει ο αμερικανικός παράγοντας στους …….αιώνιους συμμάχους-Λαλάκες. Τώρα λοιπόν ήρθε η ώρα του συμψηφισμού των προσώπων, των επιλογών και των ιδεολογιών. Ποιος θα τα πιστέψει πια, θα δούμε!

  12. Alex avatar
    Alex 12/08/2010 18:32:28

    Εγω ξερω οτι εδω στη Κρητη ακομα ο σιορ Λοβερδο εφαγε γιαουρτι σε παραδοση εργατικων κατοικιων σε χωριο εξω απο το Ηρακλειο και ισα που το ψιλοψιθηρησαν το θεμα....

  13. deldio avatar
    deldio 12/08/2010 19:46:06

    Κοιτάξτε παιδιά δεν θα απολογηθεί ο κόσμος ούτε και θα κάνει γενική συνέλευση για να αποφασίσει ποιόν θα κράξει και ποιόν θα γιαουρτώσει. Είναι γνωστό ότι πάνω στην αγανάκτηση και όταν δρα κανείς με την ψυχολογία του εξαπατημένου και αυτού που τα χάνει όλα και χωρίς πυξίδα τότε οι αντιδράσεις παίρνουν μπάλα ίσως και κάποιους που δεν φταίνε όσο οι άλλοι, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι οι τελευταίοι είναι αθώοι. Αυτό ακριβώς πρέπει να αποφευχθεί, να παραμείνουμε στο θυμό και την αγανάκτηση και να δρούμε ως όχλος, αντί να δράσουμε συλλογικά με απεργίες, διαδηλώσεις, καταλήψεις, μαζική συνειδητή άρνηση πληρωμών κλπ. Μιλάω για συλλογική δράση χωρίς κομματικές σημαίες, και συλλογική δράση δεν είναι η παρακολούθηση των ειδήσεων και το να βρίζουμε τον Καψή ούτε και να ποστάρουμε απόψεις.

  14. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 12/08/2010 19:47:14

    Να δεις και κάτι προκηρύξεις που θα βγουν καλοκαιριάτικα, μετά τις απολύσεις που έκαναν πρόσφατα... Έχετε τα μάτια σας ανοιχτά.

  15. Ρήγας avatar
    Ρήγας 12/08/2010 19:50:48

    Επίσης, στην Πάρο, το σκηνικό που παίχτηκε δεν ήταν καθόλου με πράσινους. Πελάτες που κάθονταν μόλις έλαβαν το λαγαριασμό πήγαν και τον πέταξαν στο τραπέζι του Σιούφα και είπαν:"έτσι όπως μας έχετε καταντήσει, να τον πληρώσετε εσείς το λογαριασμό!!!". Τότε εκνευρίστικαν οι φουσκωτοί του Σιούφα και άρχισε σαματάς (φωνές, καρέκλες και τραπέζια στη θάλασσα). Ο κ.κ. Σιούφας, αρχιερέας του ρουσφετιού στο "ναό" της "δημοκρατίας", τη έκανε σιγά σιγά και με σκυμμένο το κεφάλι...
    Έτσι σε λίγο και με την κουστωδία του ΓΑΠ, να φύγουν από το νησί όλοι οι άχρηστοι, που τους έπιασε πρεμούρα γι' αποκέντρωση...

  16. anonymous avatar
    anonymous 12/08/2010 19:54:21

    Για όποιον θέλει να κράξει Αλογοσκούφη και Τσιτουρίδη, εθεάθησαν αμφότεροι στις Σπέτσες μετα συζύγων να βολτάρουν αμέριμνοι μπροστά από το Ποσειδώνιο προ 15θημέρου. Ο δε Τσιτουρίδης, δεδομένου ότι έχει σπίτι στον οικισμό Λιγονέρι των Σπετσών, εθεάθη και προχθές ντάλα μεσημέρι να καβαλάει τη γουρούνα του σαν τον παλιό καλό καιρό.
    ΥΓ. Ο Αλογοσκούφης με τη Δίκα ήταν πολύ ρομαντικό ζευγάρι. Και για τους κακεντρεχείς, δεν έμεναν στο Ποσειδώνιο αλλά στα Νησιά...

  17. nina avatar
    nina 12/08/2010 22:11:34

    θα μετανοιώνω στο διηνεκές που δεν τον χαστούκισα στη συνάντιση που είχαμε στο υπ΄. ανάπτυξης. γλοιώδης, γλίτσης ανάλγητος και επαίσχυντος.όλα αυτά που είναι προσόντα για τους πολιτικούς μας.

  18. Taktikos avatar
    Taktikos 12/08/2010 22:17:52

    ως ΥΠΑΝ από το 2004-7 υπήρξε ο στυλοβάτης της συνεχειας της διαφθοράς στη ΔΕΗ, στήριξε το καθεστώς ΠΑΣΟΚ με τους Νταβατζήδες, σαμποτάρισε με κάθε τρόπο τον Παλαιοκρασσά τον οποίο απέπεμψε με τον κουμπάρο του Στεφάνου.
    Αν δω το Σιούφα μποροστά μου θα τον φτύσω!

    Οργισμένος Νεοδημοκράτης

  19. Palaiokrassas avatar
    Palaiokrassas 12/08/2010 22:28:28

    http://www.paron.gr/v3/new.php?id=7920&colid=37&catid=34&dt=2009-07-12&search=%D0%E1%EB%E1%E9%EF%EA%F1%E1%F3%F3%DC%F2&mode=3

    16/04/2006
    Πού καταντήσαμε, Μπαϊρακτάρη
    Ιδού οι «νταβατζήδες», κύριε πρωθυπουργέ
    Ένας δικός σας, ο Γιάννης Παλαιοκρασσάς, τους «δίνει» με ονόματα και διευθύνσεις




    Οι μεθοδεύσεις του ΥΠΑΝ
    Στα προηγούμενα δύο κεφάλαια εξέθεσα αναλυτικά και τεκμηρίωσα με στοιχεία το πώς η «ενεργειακή πολιτική» του ΥΠΑΝ, τουλάχιστον μετά το 1999 και επί δύο διαδοχικών κυβερνήσεων, κινείται με περιέργως θαυμαστή συναίνεση προς την εφαρμογή ενός μοντέλου ελεγχόμενης «απελευθέρωσης», με κύριο στόχο την επιδότηση εταιρειών ιδιωτικών συμφερόντων, για τη δημιουργία σταθμών παραγωγής ηλεκτρισμού και την αποδυνάμωση της ΔΕΗ.

    Η μεροληπτική αυτή κατεύθυνση αποτυπώνεται κατ' εξοχήν στους Ν. 2773/99, 3175/03 και 3426/05, αλλά και σε πλήθος αποφάσεων του ΥΠΑΝ και της ΡΑΕ ή άλλες διοικητικές πράξεις των αυτών φορέων ή και του ΔΕΣΜΗΕ, που με τη δική τους ολιγωρία και την ανοχή τους στην απραξία των υποψήφιων ιδιωτών επενδυτών έφτασαν μέχρι του σημείου να θέσουν σε κίνδυνο την ενεργειακή επάρκεια της χώρας, όπως απέδειξε το blackout του 2004.

    Παράλληλα, το ΥΠΑΝ υποσκάπτει την οικονομική ευρωστία της ΔΕΗ, δίνοντας κατά το 2005 αυξήσεις τιμολογίων που δεν καλύπτουν ούτε κατά το ήμισυ την αύξηση του κόστους από την έκρηξη των διεθνών τιμών καυσίμων. Η εξέλιξη αυτή, εκτός του ότι προξενεί τεράστια ζημία στο ελληνικό Δημόσιο ως κύριο μέτοχο, καθιστά και τη ΔΕΗ εύκολο θύμα επιθετικής εξαγοράς από εγχώρια ή ξένα συμφέροντα.

    Οι μεθοδεύσεις όμως της πολιτικής ηγεσίας του ΥΠΑΝ δεν σταματούν στον νομοθετικό τομέα. Επεκτείνονται σε απροκάλυπτες παρεμβάσεις με στόχο τη διατήρηση των προσώπων που διασφάλιζαν τον έλεγχο της διαπλοκής στο εσωτερικό της ΔΕΗ, με κορυφαίο παράδειγμα τον διευθύνοντα σύμβουλο της ΔΕΗ κ. Στέργιο Νέζη, παρόλο ότι εγγράφως είχα τεκμηριώσει τους λόγους που επέβαλλαν την απομάκρυνσή του. Όταν, μετά την προσφυγή μου στην Εισαγγελική Αρχή, στις 21.2.2005 ο κ. Νέζης εξαναγκάσθηκε σε παραίτηση, οι προσπάθειες της πολιτικής ηγεσίας του ΥΠΑΝ στράφηκαν στη διατήρηση και την προαγωγή των στενών συνεργατών του, έτσι ώστε να διασφαλιστεί η συνέχιση της κυριαρχίας της διαπλοκής στα μεγάλα έργα της ΔΕΗ.

    Το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα ήταν η προαγωγή του διευθυντή της ΔΜΚΘ κ. Α. Μιζάν, που κατά την τεκμηριωμένη άποψή μου ευθύνεται για όλες σχεδόν τις υποθέσεις οι οποίες έχουν οδηγηθεί στην ελληνική ή την ευρωπαϊκή Δικαιοσύνη, σε γενικό διευθυντή, με πραξικοπηματική συνεδρίαση του Δ.Σ. παρά τη δηλωμένη αντίθεσή μου. Είναι χαρακτηριστικό, ότι ενώ είχα εγγράφως ζητήσει την αναβολή της συνεδρίασης αυτής, η συνεδρίαση πραγματοποιήθηκε, προφανώς με εντολές του υπουργού ή του γ. γραμματέα Ανάπτυξης, χωρίς καν να ειδοποιηθώ, προκειμένου να προκαταληφθώ με τετελεσμένα γεγονότα. Κατά την ίδια συνεδρίαση εξελέγη γενικός διευθυντής Μεταφοράς ο επίσης τοποθετηθείς από τον κ. Νέζη, ως διευθυντής Προμηθειών της Γενικής Διεύθυνσης Μεταφοράς, κ. Δ. Μπουσδέκης. Η επιλογή αυτή είχε υποδειχθεί και πάλι από την πολιτική ηγεσία του ΥΠΑΝ και μάλιστα από τον Γ. Γ. Ανάπτυξης κ. Ν. Στεφάνου σε μένα τον ίδιο, κατά το καλοκαίρι του 2005, χωρίς βέβαια να συμφωνήσω.

    Η στήριξη της παρούσας πολιτικής ηγεσίας του ΥΠΑΝ προς τον κ. Νέζη έφτασε μέχρι του σημείου να προτιμήσει να στηρίξει τα συμφέροντα αυτού αντί των συμφερόντων του ελληνικού Δημοσίου, και να στείλει απαντητικό υπόμνημα στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή το οποίο είχε υπαγορευθεί από τους προσωπικούς του δικηγόρους κ. Ι. και Η. Μανιάτη. Η. Αναγνωστόπουλο και Χρ. Αργυρόπουλο. Και αυτό παρόλο ότι είχα υποδείξει στον υπουργό Ανάπτυξης εγγράφως σχέδιο απάντησης που είχα συμφωνήσει με τις Βρυξέλλες για να μπει η υπόθεση στο αρχείο. Το αποτέλεσμα βέβαια ήταν η απόρριψη του υπομνήματος του ΥΠΑΝ και η απόφαση του Κολλεγίου των Επιτρόπων της Ε.Ε. να προσφύγει στο Δικαστήριο των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων.

    Υπογραμμίζω ότι η εχθρική στάση του ΥΠΑΝ και ο ανηλεής εναντίον μου πόλεμος, που μεθοδευόταν από το ΥΠΑΝ μέσω μερίδας του Τύπου, άρχισε από την ημέρα (21/2/2005) που πήγα τις 7 υποθέσεις στον Εισαγγελέα, πράγμα που ανάγκασε τον κ. Νέζη σε παραίτηση. Και δεν διστάζω πλέον να αποκαλύψω ότι σε κατ' ιδίαν συνάντηση με τον υπουργό Ανάπτυξης κ. Σιούφα, ο ίδιος μου είπε ότι αν του γνώριζα ότι θα πήγαινα στον Εισαγγελέα τους φακέλους με τις 7 υποθέσεις θα με είχε συμβουλεύσει να το αποφύγω, ενώ σε τρίτους χαρακτήριζε την πράξη μου αυτή ατόπημα! Είμαι πεπεισμένος ότι ο βασικός λόγος της αντίθεσης του υπουργού προς το πρόσωπό μου ήταν ότι δεν ήμουν πειθήνιο όργανο της πολιτικής συμβιβασμού με τα συμφέροντα της διαπλοκής. Ο ίδιος μου είχε πει χαρακτηριστικά ότι η ΔΕΗ δεν θα ησυχάσει αν δεν τα βρουν μεταξύ τους οι Μυτιληναίος και Κοπελούζος. Σ' αυτό αντέτεινα ότι εγώ αντιλαμβάνομαι, ότι ο ρόλος μου είναι να προασπίζομαι τα συμφέροντα της ΔΕΗ και όχι να ασχολούμαι με συμβιβασμούς συμφερόντων τρίτων.

    Άλλωστε, οι προτιμήσεις της πολιτικής ηγεσίας του ΥΠΑΝ ως προς την ποιότητα της ηγεσίας της ΔΕΗ που επιθυμούσε αποκαλύπτονται και από τις εν συνεχεία επιλογές που έκανε. Ο κ. Δ. Μανιατάκης, που επέλεξε ως διάδοχο του κ. Νέζη, είναι πρώην εργοδότης, κουμπάρος και προσωπικός φίλος του Γ.Γ. Ανάπτυξης κ. Ν. Στεφάνου, ενώ ο κ. Κυριακόπουλος, που επελέγη ως αντικαταστάτης μου, είναι συνταξιούχος, στέλεχος της ALPHA BANK και στενός φίλος του κ. Μανιατάκη. Είναι γνωστές οι σχέσεις του Ομίλου Μυτιληναίου με την ALPHA BANK, η οποία χρηματοδότησε την εξαγορά της ΑτΕ και που άλλωστε αποκαλύπτονται στην άκρως ευνοϊκή έκθεση της Alpha Finance Equity Research, που προαναφέρθηκε. Προκειμένου να διατηρηθεί ανέπαφο το σύστημα της διαπλοκής, το ΥΠΑΝ απέδιδε μεγάλη σημασία στα ΜΜΕ, με στόχο τον επηρεασμό της κοινής γνώμης. Για τον σκοπό αυτό χρησιμοποιούσε επιλεκτικώς μερικούς δημοσιογράφους, ως επί το πλείστον του αντιπολιτευόμενου την κυβέρνηση Τύπου, προκειμένου να προωθούν, με το αζημίωτο, τις θέσεις του ΥΠΑΝ και να προβάλλουν τα «επιτεύγματα» της πολιτικής ηγεσίας του. Οι ίδιοι εχρησιμοποιούντο και για την πολιτική εξόντωση όσων αντιστέκονταν στα σχέδια της διαπλοκής. Καταθέτω πολλά δημοσιεύματα, στα οποία οι ψευδείς και αβάσιμες επιθέσεις εναντίον μου συνοδεύονται από πληθωρικούς επαίνους προς τον υπουργό και τον Γ. Γ. Ανάπτυξης.

  20. nbechr avatar
    nbechr 13/08/2010 00:12:55

    Να πούμε και κάτι ακόμη.........
    1. Παλαιοκρασσας και Τράπεζα Εργασίας.
    2. Οι χυμοί στον Λοβέρδο (Κρήτη ).
    3. Η δικαίωση της οικονομικής πολιτικής 1992 και οι προδότες.
    4. Η Κοπελουζική τακτική μέχρι το 2003.( ΥΠΑΝ είπατε κ.Palaiokrassas?)
    to be continued .......

  21. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 13/08/2010 02:54:11

    Φακτορα, ειναι δυνατον να αναρτηθουν τα δημοσιευματα τα οποια αναφερει ο κυριος Παλαιοκρσσας για να μαθουμε ολοι τους δημοσιογραφους των αντιπολιτευομενων (τοτε) εφημεριδων που, οπως φαινεται, τα "επιαναν χοντρα απο τον κυριο Σιουφα? Προσωπικα δεν αμφιβαλλω οτι οι ιδιοι δημοσιογραφοι περιλαμβανονται οπωσδηποτε στους "εγκριτους" και μαχητικους υποστηρικτες της κυβερνησης του μνημονιου, φυσικα παντοτε με το αζημιωτο.

    • Palaiokrassas avatar
      Palaiokrassas @ xenitemenos21 13/08/2010 07:59:23

      Εδώ είναι η Μηνυτήρια Αναφορά του Ι. Παλαιοκρασσά
      http://www.paron.gr/v3/new.php?id=7920&colid=37&catid=34&dt=2009-07-12&search=%D0%E1%EB%E1%E9%EF%EA%F1%E1%F3%F3%DC%F2&mode=3

      στην Εισαγγελεία Πρωτοδικών Αθηνών που τέθηκε στο Αρχείο.

      Για την Ελληνική Δικαιοσύνη οι 3 καταδικαστκές αποφάσεις της Ελλάδας από το Ευρωπαικό Δικαστήριο λόγω των μεθοδευμένων αναθέσεων των Θερμοηλεκτρικών έργων της ΔΕΗ στους γνωστούς Νταβατζήδες σε υπερτιμολογημένα τιμήματα πρέπει να μείνει ατιμώρητη.




      1. Judgment of the EU Court (First Chamber) of 2 June 2005 in Case C-394/02

      2. Judgment of the EU Court (Second Chamber) of 7 July 2005 in Case C- 364/03

      3. Judgment of the EU Court in Case C-250 /07 of 4 June 2009

      Μάλιστα, ο τότε αρμόδιος Γενικός Διευθυντής Παραγωγής της ΔΕΗ Α.Ε. Κωνσταντίνος Πανέτας (2000 -2005) επανήλθε ως μέλος του Δ.Σ. της ΔΕΗ από τον Δεκέμβριο του 2009
      http://www.dei.gr/Default.aspx?id=1134&nt=18&lang=1

      και έκτοτε συμμετέχει σε όλες τις επιτροπές ανάθεσης των νέων θερμοηλεκτρικών έργων της εταιρείας συνεχίζοντας και ενισχύοντας τη διαφθορά με τη κάλυψη και των δημοσιογράφων του ΔΝΤ!

  22. Κικη avatar
    Κικη 13/08/2010 09:27:31

    Σαφως και περιλαμβανονται οι ιδιοι δημοσιογραφοι στις τοτε πληρωμες και στις τωρα.Οταν ζηταμε τα ονοματα ολων των δημοσιογραφων που βρισκονται στα παι-ρολλς ολων των υπουργειων,ολων των μυστικων κονδυλιων,ολα τα δωρα που παιρνουν απο επιχειρηματιες,ολων που εχουν παρει δανεια απο μεγαλες τραπεζες και γιναν εκδοτες,ολους μα ολους και αυτο το λεω και στην Νεα Νεα Δημοκρατια,ποιοι ποτε ποσα πηραν απο τα μυστικα κονδυλια του ΥΠΕΞ,και κατα την περιοδο της Μπακογιαννη,του Σιουφα,του Αλογοσκουφη,του Παυλοπουλου.Που διοριστηκαν,απο τον Σιουφα στην Βουλη ραδιοφωνο και τηλεοραση,που δεν λειτουργει κιολας,ποσα παιρνουν,τι κανουν.Ποσοι τα πιασαν απο το σχεδιο Αναν,ποσα,ποιες ΜΚΟ,χρηματοδοτηθηκαν,απο ΓΑΠ,σαν ΥΠΕΞ,και τωρα παλι,γιατι μετεχουν αποιροι δημοσιογραφοι.Ποσους διορισε δημοσιογραφους παντα ο Πακης στην ΕΥΠ,χωρις διαγωνισμο,η συγγενικα προσωπα αυτων.
    Να πως γινεται η αλλοτριωση,δεν ειναι λειτουργημα πια,ειναι επαγγελμα και μαλιστα προσοδοφωρο.Και ετσι τους χρησιμοποιουν οι επομενοι κυβερνητες,αφου τα ονοματα τους βρισκονται στις λιστες.

  23. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 13/08/2010 15:19:27

    Ειδικά τον Σιούφα, άδικα τον κράξανε, αγγαρεία έκανε 5 χρόνια ο άνθρωπος!

  24. ΝΙΚΟΣ ΖΕΡΒΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ ΖΕΡΒΟΣ 13/08/2010 16:57:09

    ο Σιούφας δυστυχώς κυκλοφορεί ακόμα ενω το πτύειν!! δεν τον καταβάλλει εύκολα!! άφησε ΄"εποχή" 'όπου προίστατο!!! και το μόνο έργο του ήταν οι διορισμοί συνεργατών του στη Βουλή!!!

  25. theod avatar
    theod 30/08/2010 18:38:31

    <>
    Ο ηθικός Πετσάλνικος διόρισε τους συγγενείς του στην Βούλη επί ΝΔ και τώρα το παίζει αθώα περιστερά - δείτε τα άδεια έδρανα της Βουλής, δεν χρειάζονται 300 Βο(υ)λευτές ούτε 100.

  26. giorgos avatar
    giorgos 06/01/2011 21:27:41

    ΣΙΟΥΦΑ ΒΡΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΑΣ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΜΕΡΙΣΜΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΟΛΩΝΑΚΙ ΟΠΩΣ ΕΣΥ.ΑΛΛΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΠΟΛΛΑ.ΔΙΟΡΙΣΕΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΑΔΡΑ.ΞΕΚΙΝΗΣΕΣ ΕΝΑΣ ΒΛΑΧΟΣ ΚΑΡΑΓΚΟΥΝΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑ,ΜΠΗΚΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΦΤΩΧΟΣ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΕΙΣ ΠΑΜΠΛΟΥΤΟΣ.ΕΙΣΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ