#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/07/2010 15:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Δ. Ρέππας άρχισε το πρώτο αντάρτικο



Το πρώτο μεγάλο και ισχυρό αντάρτικο κατά του Γ. Παπακωνσταντίνου αλλά και συμβούλων του πρωθυπουργού στο Μαξίμου που προωθούν την ιδιωτικοποίηση των λεωφορείων, ανακοίνωσε σήμερα ο Δ. Ρέππας.

Η υποβόσκουσα κόντρα του υπουργού Υποδομών με το υπουργείο Οικονομικών έγινε φανερή στη Θεσσαλονίκη όπου ο Δ. Ρέππας είπε ότι αν του φέρουν σχέδιο ιδιωτικοποίησης της ΕΘΕΛ θα απαντήσει με ένα περήφανο όχι τόσο στο υπουργείο Οικονομικών όσο και στο Μαξίμου. Μίλησε για σχέδιο εξυγίανσης κι όχι για ξεπούλημα ενώ έτεινε χείρα φιλίας στους εργαζόμενους τονίζοντας: «Η κυβέρνηση δεν πρέπει να κουνά το δάχτυλο στους εργαζόμενους γιατί τότε κι αυτή θα μας κουνήσει τα πέντε δάχτυλα».

Προφητικός ο κ. Ρέππας ή έχει ήδη αρχίσει να βλέπει τις μούντζες που πέφτουν βροχή κατά της κυβέρνησης;

Η κόντρα Παπακωνσταντίνου – Ρέππα για τις ΔΕΚΟ υποβόσκει από καιρό, αλλά κορυφώθηκε χθες όταν , όπως αναφέρουν δημοσιογραφικές πληροφορίες, το Μαξίμου διέρρευσε σε κυριακάτικη εφημερίδα το σχέδιο ιδιωτικοποίησης της ΕΘΕΛ.

Για να εξουδετερώσει μάλιστα επικοινωνιακά την σημερινή παρέμβαση του κ. Ρέππα, ο κ. Παπακωνσταντίνου έδωσε την ίδια ώρα συνέντευξη για τον προϋπολογισμό.

Παράλληλα το Μαξίμου διαρρέει σε φιλοκυβερνητικά ΜΜΕ «ότι ο Γ. Παπακωνσταντίνου, ο Δ. Ρέππας και ο Α. Λοβέρδος «πέρασαν δύο μήνες στο τραπέζι γύρω από τον Γ. Παπανδρέου», αλλά μόνο τώρα οι δυο τελευταίοι επέλεξαν να συγκρουστούν με τον υπουργό Οικονομικών». Παπαγαλάκια του Μαξίμου εγκαλούν επίσης τον κ. Ρέππα για το έργο που παρήγε τους προηγούμενους οκτώ μήνες και επισείουν την απειλή του ανασχηματισμού.

Για τις ιδιωτικοποιήσεις έχουμε ήδη γράψει εδώ: Στο «σφυρί» ΟΣΕ και ΕΘΕΛ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 05/07/2010 15:57:17

    φαίνεται ζήλεψε τον... Καστανιδη

    • maestros avatar
      maestros @ ataktos 05/07/2010 16:25:42

      ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΒΟΥΛΙΑΖΟΥΜΕ
      Ο Γιωργάκης ήταν καλός,ήσυχος και εργατικός.Ψηλός και ευθυτενής με καταγωγή αριστοκρατική.Ηταν υπάκουος και τα αφεντικά του περηφανεύονταν γιαυτόν.Είχαν να το λένε.΄Ηταν εκπαιδεύσιμος -τά παιρνε ρε παιδί μου -και σε συνδυασμό με το ότι ήταν αγαπητός στον κόσμο,ήταν κεφάλαιο για τα αφεντικά του...

      http://aliartos-city.blogspot.com/2010/07/b.html

  2. Orestios avatar
    Orestios 05/07/2010 16:01:58

    Κυβέρνηση μπάχαλο, αλλά όλα πάνε καλά. Πως γίνεται αυτό? Μόνο στον εγκέφαλο του GAP.
    Παραιτηθειτε τώρα άχρηστοι ψεύτες.

    • nassos avatar
      nassos @ Orestios 05/07/2010 19:48:17

      Πως το είπες αυτό ??
      "Εγκέφαλο του ΓΑΠ." ??
      Το καλύτερο ανέκδοτο που έχω ακούσει, νάσαι καλά φίλε μου με έκανες και γέλασα, σ' ευχαριστώ!!!

      • Orestios avatar
        Orestios @ nassos 05/07/2010 19:55:55

        Λέμε και κανένα αστείο να περάσει η ώρα.

      • Tassos Karras avatar
        Tassos Karras @ nassos 06/07/2010 07:55:38

        Έχει εγκέφαλο ανεγκέφαλου γι αυτό και τον υποστήριξαν οι ΗΠΑ (διηκούντες της ΗΠΑ)και όλοι οι Globalists).

    • Balafara Hunter avatar
      Balafara Hunter @ Orestios 05/07/2010 21:17:36

      Αστεία να λέμε, αλλά να μην βγάζουμε και τα ιατρικά απόρρητα φόρα παρτίδα.

  3. nessuno avatar
    nessuno 05/07/2010 16:04:27

    Nessuno

    κ. Ρέππα ας σας κουνήσουν οι εργαζόμενοι της ΕΘΕΛ τα πέντε δάκτυλα, αρκεί να πάψουμε να τους πληρώνουμε εμείς. Το θέμα είναι ότι δεν θα τολμήσετε να έρθετε σε σύγκρουση με την κομματική σας πελατεία, πράγμα που σημαίνει ότι θα εξακολουθήσουμε ΕΜΕΙΣ να πληρώνουμε τα σπασμένα. Όσο για την εξυγίανση, οφείλω να πω ότι ένα χιλιοειπωμένο αστείο παύει να είναι αστείο.

    Δεν πιστεύεται στην ιδιωτική πρωτοβουλία και αυτό δυστυχώς θα μας στοιχήσει ακριβά. Προτιμάτε έναν πανάκριβο και ελεγχόμενο δημόσιο τομέα, έστω και αν έχει μηδενική παραγωγικότητα.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ nessuno 05/07/2010 16:28:24

      Nessuno, υπό κάποιες προϋποθέσεις μπορεί να έχεις δίκιο, υπό άλλες μπορεί και όχι. Το παν είναι η διαχείριση της δημόσιας περιουσίας με ήθος. Είτε γίνεται από το κράτος, είτε από ιδιώτες. Γιατί, και με τους ιδιώτες στο κόλπο, δεν θα σταματήσει να είναι δημόσια περιουσία το αποκλειστικό δικαίωμα διενέργειας αστικών συγκοινωνιών. Εδώ δεν είναι χώρος καμίας ιδιαίτερης πρωτοβουλίας. Ένα φυσικό μονοπώλιο είναι οι αστικές συγκοινωνίες, όχι μόνον εδώ, αλλά σε όλο τον κόσμο.

      Το ζήτημα όμως είναι άλλο. Ο Ρέππας αποδεικνύεται ο πρώτος πολιτικός στο ΠΑΣΟΚ που έχει μπέσα. Σου λέει, κύριοι, εμείς είχαμε σαν πολιτική κρατικές συγκοινωνίες. Δώσαμε (καλώς ή κακώς) μια μάχη ως παράταξη το 1992 κατά των ΣΕΠ και το 1994 φτιάξαμε την ΕΘΕΛ εναντίον της ιδιωτικοποίησης. Ποιο μνημόνιο τώρα και κουραφέξαλα; Δική μας επιλογή είναι η ιδιωτικοποίηση και όχι επιλογή της τρόικας. Σιγά το τι θα προσφέρεισ τον κρατικό κορβανά η ιδιωτιοκποίηση. Και σιγά μη δεν επιδοτείται και πάλι το εισιτήριο, όπως ακριβώς συμβαίνει και στη Θεσσαλονίκη, στον ιδιωτικότατο ΟΑΣΘ.

      Συνεπώς, ποιο το όφελος της ιδιωτικοποίησης, πέραν της παράδοσης ενός ακόμη μονοπωλίου σε κάποια συμφέροντα;

      Ο Ρέππας είναι διαφορετικός. Θυμάμαι πολύ καλά τη δήλωσή του στις 25 Μαρτίου 2007 κατά του βιβλίου ιστορίας της έκτης δημοτικού, τότε που το θέμα ήταν στα φόρτε του. Θυμάμαι επίσης πολύ καλά ότι όταν τις πρώτες ημέρες μετά την ήττα του ΠΑΣΟΚ το 2007 όλοι κοιτούσαν το Βενιζέλο, ο Ρέππας ήταν από τους ελάχιστους που στήριξαν από την αρχή τον Παπανδρέου.

      Η αντίδραση, συνεπώς, του Ρέππα, δεν είναι αντίδραση όποιου κι όποιου. Είναι αντίδραση ενός από τους ελάχιστους έντιμους και μπεσαλήδες ανθρώπους σε αυτή την κυβέρνηση, ενός σημαντικού υποστηρικτή του ΓΑΠ και με σημαντικό εσωκομματικό ακροατήριο.

      Πολύ το χαίρομαι. Δικαιώνει για μια ακόμη φορά την καλή μου γνώμη για αυτόν.

      • neos agrotis avatar
        neos agrotis @ Επώνυμος 05/07/2010 16:32:46

        "Δικαιώνει για μια ακόμη φορά την καλή μου γνώμη για αυτόν"
        Για τον θιασωτη του κοινωνικου αυτοματισμού?

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 05/07/2010 16:51:36

        Δεν το γνωρίζω αυτό που λες, αν είναι έτσι, τότε φυσικά αυτό χειροτερεύει τη γνώμη μου. Πάντως είναι απείρως προτιμότερος από το νεο-ΠΑΣΟΚ.

  4. neos agrotis avatar
    neos agrotis 05/07/2010 16:33:50

    "Πολύ το χαίρομαι. Δικαιώνει για μια ακόμη φορά την καλή μου γνώμη για αυτόν."
    Για τον θιασωτη του κοινωνικου αυτοματισμού?

  5. Τάσος,Θεσσαλονίκη avatar
    Τάσος,Θεσσαλονίκη 05/07/2010 16:44:07

    Μήπως κατα βάθος είμαστε όλοι κομμουνιστές;Καλά λέει ο Άδωνης ότι έχουμε ιδεολογική κυριαρχία της αριστεράς,σε σημείο να μπερδεύεις τη Νέα Δημοκρατία με το ΚΚΕ.Άν δε ξεφύγουμε απο τη λογική του πολιτικού κόστους-ωφέλους και τον κομματισμό ,κυρίως των δύο κροκόδειλων(ΝΔ-ΠΑΣΟΚ) ελπίδα δεν έχει.

    • ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
      ΝΤΑΝΤΟΝ @ Τάσος,Θεσσαλονίκη 05/07/2010 16:55:54

      Τραγικό φίλε Τάσο. Κυκλοφορεί μάλιστα και μια φήμη ότι και ο Ι. Χριστός μάλλον ¨κατά βάθος¨ πρέπει να ήταν ¨κρυφοκομμουνιστής¨...

      Τι κάνουμε τώρα ;

      • Tάσος,Θεσσαλονίκη avatar
        Tάσος,Θεσσαλονίκη @ ΝΤΑΝΤΟΝ 06/07/2010 14:54:05

        Ο Χριστός ήταν ο μοναδικός που εφάρμοσε πρακτικά, ότι αργότερα και μόνο θεωρητικά ορίσθηκε ως κομμουνιστική κοινωνία. Τι κάνουμε τώρα; Δυστυχώς ακόμα δεν υπάρχει ο ηγέτης που θα εμπνεύσει τους πολίτες.Νομίζω ότι πρέπει οι πληρωμές στους δανειστές να προσαρμοσθούν στις δυνατότητες της χώρας και να κοπούν δαπάνες.

  6. bas avatar
    bas 05/07/2010 16:44:56

    Τι λέτε ορέ παληκάρια!! το χάσαμε τελείως; Εδώ μας έχουν ξεπουλήσει, η χώρα τελεί υπό κατοχή και ο "έντιμος" Ρέππας θυμήθηκε να αντιδράσει στο ξεπούλημα;;

    • ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
      ΝΤΑΝΤΟΝ @ bas 05/07/2010 17:08:25

      Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι το ¨παλε ποτε μέλος της ομάδας των Λοχαγών του ΠΑΣΟΚ¨ ( μαζί με Σταυρακάκη κ.α. ) έδωσε τα ρέστατα του για την ανατροπή του Ανδρεο-Παπανδρεϊκού Πασόκ υποστηρίζοντας με τα ταμπούνια την εκλογή του Κ. Σημίτη.

      Στην συνέχεια έγινε τιμητικά και ο πρώτος ¨υπουργός τύπου¨ του ¨καταλληλότερου¨ που έδωσε το τελειωτικό κτύπημα στον κοινωνικό ιστό της Ελλάδας , την οποία ¨εκσυγχρόνισε¨ μέχρι βαθμού οριστικής διάλυσης της.

      • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
        ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ ΝΤΑΝΤΟΝ 05/07/2010 17:15:27

        Ως υπουργος Τύπου όμως, ήταν νομίζω ο καλύτερος για πασόκος απ΄όλους τους λοιπούς.
        Αλλά κι αυτός "τρελλό νερό" έχει πιεί (βλ.σχετ.http://vatopaidi.wordpress.com/2010/07/05/%CE%B6%CE%BF%CF%8D%CE%BC%CE%B5-%CF%83%CE%B5-%CE%B5%CF%80%CE%BF%CF%87%CE%AE-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%B2%CF%81%CE%AD%CF%87%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CF%81%CE%B5%CE%BB%CF%8C-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CF%8C-%CF%84%CE%B9/

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ ΝΤΑΝΤΟΝ 05/07/2010 17:17:44

        Πάντως από μέσα από το ανδρεϊκό ΠΑΣΟΚ, ξέρω ότι τον έχουν συγχωρήσει για εκείνη την υποστήριξη στο Σημίτη. Δεν έχω καταλάβει τι τους είπε, αλλά πάντως φίλος μου καθαρός ανδρεϊκός μέχρι σήμερα, που σέβομαι τη γνώμη του, μου λέει ότι "ο Ρέππας είναι τελικά πολύ εντάξει ενώ είχα κάποτε κακή γνώμη για αυτόν". Το μεταφέρω αυτούσιο.

        Ξαναλέω ότι αυτό που με κάνει κυρίως να τον συμπαθώ είναι η δήλωσή του στις 25 Μαρτίου 2007 ότι "η σημερινή ημέρα είναι η καλύτερη απάντηση σε όσους προσπαθούν να ξαναγράψουν την ιστορία μας" ή κάπως έτσι. Μια πολύ καλή, πολύ ωραία δήλωση, όταν όλο το ΠΑΣΟΚ το έπαιζε ρεπουσικό.

      • warum nicht? avatar
        warum nicht? @ ΝΤΑΝΤΟΝ 05/07/2010 19:08:20

        Τότε να φύγει απ το ΠΑΣΟΚ να μη συνδέει το όνομα του με δαύτους. Αλλιώς παραμένει κι αυτός και άλλοι με δήθεν εκρήξεις καλοσύνης για να χωνεύονται τα ψεύτικα και στημένα ποσοστά των δημοσκοπήσεων που παρουσιάζουν οι φιλοκυβερνητικοί.

    • ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
      ΓΙΩΡΓΟΣ @ bas 05/07/2010 17:10:38

      Ποτέ δεν είναι αργά

  7. nick name@ta lefta iparhoun.gr avatar
    nick name@ta lefta iparhoun.gr 05/07/2010 17:12:33

    ....ποιός θα μου έλεγε πρίν τρία χρόνια ότι θα ξαναδώ...Ρέππα υπουργό!!
    θα του άπλωνα και τα δύο χέρια με ..πέντε.
    Γειά σου Ρέππα παληκάριτης ..φάβας , αν σου το πούν τότε θα δούμε την απάντησή σου.......

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 05/07/2010 17:41:43

    Τα παιδάκια τσακώνονται για άλλοθι και μπαμπάς λείπει ταξίδι για δουλειές...σύγκρουση του παραδοσιακού ΠΑΣΟΚ με το ΠΑΣΟΚ της τρόικας δεν φτάνουν οι προβολείς για όλους τα δάχτυλα σίγουρα ναι...

    ΥΓ

    πάντως η ιστορία στην χώρα έχει χιούμορ που φτάνει στην γελοιότητα : το κόμμα των Κολλάδων να μιλά για ιδιωτικά ΜΜΜ...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ο Ιθαγενής 05/07/2010 21:32:25

      Μα εδώ τα γιαπάκια του Υπ. Οικ. ομολόγησαν ξεδιάντροπα ότι πισωγυρίζουν στις πρακτικές Μητσοτάκη ως προς το συγκεκριμένο θέμα... και σου κάνει εντύπωση η γελοιότητά τους;

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Αυριανιστής 05/07/2010 22:19:27

        η νεοφιλελεύθερη πολιτική έχει συνέχεια και συνέπεια

  9. Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
    Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ 05/07/2010 18:20:26

    ΑΡΓΗΣΕ ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕ Ο ΡΕΠΑΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΑΡΚΑΔΙΑ ΘΑ ΔΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΜΟΥΤΖΕΣ

  10. Sta_a avatar
    Sta_a 05/07/2010 18:33:00

    Σας παρακαλώ πολύ, διαβάστε στο http://meapopsi.wordpress.com/ το άρθρο "Είναι συνταγματικό το πολιτικό πραξικόπημα της σημερινής κυβέρνησης;" (5/7/2010).

    Απο ότι καταλαβαίνω, δεν υπάρχει κανένα ελληνικό δικαστήριο που να μπορεί να ακυρώσει το μνημόνιο. Μια χαρά τα έφτιαξε το ΓΑΠ. Δηλαδή τι αν φωνάζουν και του πασοκ, το παιχνίδι ειναι χαμένο εδώ και καιρο. Να πάρει. Μας πούλησε με τον χειρότερο τρόπο.

  11. αφισοκολλητης avatar
    αφισοκολλητης 05/07/2010 18:34:32

    ΜΠΑΧΑΛΟ ΤΟ ΘΑΣΟΚ....παιδια ερχεται η ΝΔ πριν το καταλαβουμε καλα-καλα.το πολυ νοεμβριο

  12. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 05/07/2010 18:58:27

    Σιγά το αντάρτικο!

    Είδαν προφανώς ότι η ιδιωτικοποίηση δεν ...περπατάει και έβγαλαν τον έμπειρο Ρέππα να μαζέψει το θέμα και να το κλείσει άρον-άρον!
    Παλιά (και αποτελεσματική) πασοκική τακτική.

    Και εμείς ΄....αναλύουμε τα συνηθισμένα!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Κώστας Ροδινός 05/07/2010 19:04:54

      Ίσως να είναι κι έτσι.

  13. αντισταση avatar
    αντισταση 05/07/2010 19:01:24

    to dnt eixe anagasei thn Argentinh na xepoylhsei KERDOFORES(fantasteite KERDOFORES) epixeirhseis se exeftelistikes times anamesa tous kai th DHMOSIA EPIXEIRHSH PETRELAIOY h opoia ekeinh thn periodo parousiaze ap ta ypshlotera pososta kerdoforias se olon ton planhth.
    Opws kai shmera mas zhtoun na xepoulhsoume ektos apo koinwnikes epixeirhseis(nero m mazikhs metaforas)kai ta fileta mas.
    Kai oi omoiothtes de stamatatoum edw
    http://www.youtube.com/watch?v=7bhpPrYdwcU

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ αντισταση 05/07/2010 19:05:29

      Δηλαδή το ΔΝΤ είναι τελικά μια διεθνής συμμορία. Απίστευτο...

      • αντισταση avatar
        αντισταση @ Επώνυμος 05/07/2010 19:10:42

        sthn opoia kapoioi mas exwsan kai prepei n agwnistoume na bgoume.Alla xreiazomaste HGETH m a...a
        Opws sthn Argentinh.
        Deite kai to tetarto meros na deite ti ekane enas hgeths me prosonta.

    • warum nicht? avatar
      warum nicht? @ αντισταση 05/07/2010 19:14:12

      Περι Αργεντινής, εντελώς τυχαία, λέμε τώρα, ο πολύ καλός φίλος του Γιώργου ο εξ Αμερικής αποφάσισε τότες να αγοράσει μεγάλες εκτάσεις μεγάλες για καλλιέργεια βιοκαυσίμων. Ξέρετε, αυτα που κάποτε αν γίνουν μόδα θα μας κάνουν να πεινάσουμε κυριολεκτικά.
      Κάπου εκεί θα κολλά και το ξεπούλημα της Δ.Ε.Π τους. Κάτι παρόμοιο μάλλον στήνεται κι εδω υπογείως με τον ΓΑΠ. Ίσως γι αυτό κάνει οτι δεν καταλαβαίνει. Στο να φύγει δεν θα έχει πρόβλημα, οχι ενα αλλά στόλος απο ελικόπτερα θα τον πάρουν και θα τον σηκώσουν..λεφτά υπάρχουν ..απο τους φίλους του.

      • αντισταση avatar
        αντισταση @ warum nicht? 05/07/2010 19:19:57

        epeidh exw varethei...n akouw gia metra,sxedia,prooptikes poy ...tha mas peinasoun.
        Anarwtiemai...kana sxedio pou na mas paxynei yparxei?

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ warum nicht? 05/07/2010 19:23:19

        Mάλλον πρέπει να ρωτήσεις τον Πάγκαλο και τον Βενιζέλο.
        Κάτι θα ξέρουν!

  14. Σαος avatar
    Σαος 05/07/2010 19:05:58

    Ωχωχωχ! Τι λέει εδώ;;;
    http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=13007&Itemid=139
    Τον δώσαμε τον έλεγχο του Αιγαίου ανατολικά του 25ου;;;;; Ει, ΓΑΠάκο;;; Θα χορέψεις καμιά ζεμπεκιά μπρέϊ για τον Χερντογάν-Πασσά;;;

  15. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 05/07/2010 19:13:13

    Eπώνυμε,

    Ασε την πλάκα γιατί μπορεί να ...πείσεις κανέναν...

  16. Dimi avatar
    Dimi 05/07/2010 19:53:25

    Δώστε του τη θέση του Ρέππα μπας και κάνουμε κανένα έργο..

    Ο Ελληνας που έχτισε την υψηλότερη κορυφή του κόσμου

    Η ανακαίνηση του Καπιτωλίου και του Empire State Building, αλλά και η κατασκευή των κτιρίων Petronas και Crysler ανάμεσα στα διάσημα έργα του Μανώλη Βεληβασάκη.

    Της Κάτιας Τσιμπλάκη – Αποκαλύψεις 29/5/2010 (Αποκλειστικό)

    Κατέκτησε την κορυφή, ανέλαβε τις εργασίες ανακαίνησης του Καπιτωλίου και του του Empire State Building, έχει στα.. σκαριά τον υψηλότερο ουρανοξύστη του κόσμου στην Jeddah, ύψους 1.001μ. που αποτελεί ένα σύγχρονο θαύμα αρχιτεκτονικής και δηλώνει οτι θα μπορούσε να ξεπεράσει τον εαυτό του χτίζοντας έναν ουρανοξύστη που να ξεπερνά ακόμη και τα 2 χιλιόμετρα!

    Ο ομογενής Μανώλης Βεληβασάκης είναι ένας από τους κορυφαίους Πολιτικούς Μηχανικούς του κόσμου, Αντιπρόεδρος και ένας από τους 8 κύριους Μετόχους της Αμερικανικής εταιρείας Consulting Thornton-Tomasett, καθώς και Πρόεδρος της LZA Technology Division. Ο κ. Βεληβασάκης δηλώνει στις «Αποκαλύψεις» ότι εργάσθηκε σκληρά γιά να καταφέρει να υλοποιήσει τα όνειρά του. «Παρά το ότι έφθασα στην Αμερική το 1970, αφήνοντας πίσω μου την πατρίδα μου, το Ηράκλειο Κρήτης, για να σπουδάσω στο δημόσιο πανεπιστήμιο της Νέας Υόρκης, θεωρώ ότι μου δόθηκαν ίσες ευκαιρίες όπως σε έναν Αμερικανό που εργαζόταν με ήθος και αξίες γιά να υλοποιήσει τα όνειρά του».

    Τη λέξη κορυφή την αποφεύγει, καθώς όπως επισημαίνει, συνεχώς μαθαίνει και εξελίσσεται. Μοιράζεται, όπως μάς λέει, τις επιτυχίες του μαζί με την ομάδα των 500 συνεργατών του που εργάζονται μέρα και νύχτα κοντά του.

    Του ζητήσαμε να μάς αποκαλύψει περισσότερα στοιχεία γιά τον υψηλότερο ουρανοξύστη που πρόκειται να αναγείρει στη Jeddah, περιορίστηκε όμως να μάς πεί ότι το κτίριο ανήκει στη Βασιλική Οικογένεια της Σαουδικής Αραβίας, η οποία προς το παρόν δεν επιθυμεί να δώσει πληροφορίες γιά τη χρήση του, και ότι προβλέπεται να ολοκληρωθεί μέσα σε πέντε χρόνια.

    "Τα συναισθήματα που σε κατακλύζουν όταν αναβαίνεις στον τελευταίο όροφο των υψηλότερων κτιρίων στον κόσμο, είναι μοναδικά. Ομως πρέπει να σκεφθούμε γιά ποιό λόγο φτιάχνουμε τόσο ψηλά κτίρια; Για εθνικούς λόγους, γιά λόγους εντυπωσιασμού ή γιά λόγους έλλειψης οικοδομήσιμου χώρου όπως στο Chicago”, επισημαίνει ο κ. Βεληβασάκης.

    «Αποστολή» που προσδίδει κύρος στην εταιρεία του, είναι η ανάληψη του έργου ανακαίνησης του Empire State Building που ξεκίνησε τέλη της δεκαετίας του ’90 και αναμένεται να συνεχιστεί γιά πολλά έτη ακόμη. Δρακόντεια είναι τα μέτρα ασφαλείας που αναγκάζεται να περάσει ο ίδιος και η ομάδα των συνεργατών του καθημερινά, προκειμένου να προσεγγίσει το Καπιτώλιο γιά να επιβλέψει τις εργασίες ανακαίνησης του τρούλου.

    Από τις πλέον δύσκολες αποστολές χαρακτηρίζει τις εργασίες αποκατάστασης του «Ground Zero”, μετά το τρομοκρατικό κτύπημα της 11ης Σεπτεμβρίου, 2001. Επί 9 μήνες εργάζονταν τα συνεργεία του σκληρά, γιά να καθαρίσουν τα συντρίμμια από το άλλοτε Παγκόσμιο Κέντρο Εμπορίου. Στο βιογραφικό του διαβάζουμε την υλοποίηση έργων που δύσκολα θα τολμούσε να ονειρευτεί ο κάθε πολιτικός μηχανικός. Φιλόδοξος και εργατικός, ο κ. Βεληβασάκης, διεκδίκησε και ανέλαβε την δεκαετία του ’80, στην Kuala Lumpur, πρωτεύουσα της Malaysia, την εκπόνηση των μελετών γιά την κατασκευή των δίδυμων πύργων «Petronas” που μέχρι πρόσφατα αποτελούσαν τα ψηλότερα κτίρια στον κόσμο.

    Εκτοτε, το Βιογραφικό του γέμισε με την ανάληψη μοναδικών έργων. Σχεδίασε και επέβλεψε το Οικονομικό ΄Κέντρο της Taipei, ύψους 451μ, προχώρησε στη δομική ανάλυση και αναστήλωση του θόλου του Καπιτωλίου στη Washington (1990-1992) και συνεχίζει σήμερα τις εργασίες σε μία νέα μελέτη. Επίσης, επιβλέπει και τις εργασίες ανακαίνησης στον ουρανοξύστη της “Crysler”.

    Mετά τον σεισμό του 1999 προχώρησε στην αντισεισμική θωράκιση του αεροδρομίου «Ατατούρκ» της Κωνσταντινούπολης. Αυτή την περίοδο επιβλέπει μεταξύ άλλων την κατασκευή ενός από τους ψηλότερους ουρανοξύστες στη Shanghai (658μ) και τους δίδυμους ουρανοξύστες (90 όροφοι) στη Mόσχα.

    Tον ρωτήσαμε γιατί δεν έχει εργασθεί στην Ελλάδα, παρά το γεγονός ότι θεωρείται ένας από τους πλέον ικανούς Πολιτικούς Μηχανικούς του κόσμου. «Η Ελλάδα είναι το σπίτι μου. Ερχομαι γιά να ξεκουραστώ και γιά να ανασυντάξω τις δυνάμεις μου», επισημαίνει και προσθέτει ότι μέχρι στιγμής δεν του έχει γίνει σχετική πρόταση.

    «Πρόκληση γιά να εργασθώ ήταν η αποκατάσταση ενός κτιρίου ή μνημείου με ιδιαίτερη ιστορική αξία ή κατασκευή ενός μοναδικού οικοδομήματος».

    Ο κ. Βεληβασάκης τιμήθηκε πρόσφατα από το τμήμα Πολιτικών Μηχανικών του ΑΠΘ, είναι Καθηγητής στο Institute of Design & Construction, ενώ γιά χρόνια διετέλεσε Καθηγητής Μηχανικής στο New York Institute of Technology.

    Εκτός όμως από τις κατασκευαστικές του επιτυχίες έχει ασχοληθεί ενεργά και με την ενίσχυση των δεσμών των Ομογενών της Αμερικής με την Ελλάδα. Διετέλεσε Πρόεδρος στην Παγκρητική Ενωση Αμερικής καθώς και στο ΕλληνοΑμερικανικό Εθνικό Συμβούλιο.

    ***

    • ΚΟΓΙΟΤ avatar
      ΚΟΓΙΟΤ @ Dimi 10/07/2010 23:25:22

      Γιατί δεν ανέθεσαν στον κ. Βεληβασάκη κανένα έργο στην Ολυμπιάδα; Χρυσοπληρώσαμε τον Καλατράβα για ένα έργο που ηταν αμφίβολο μέχρι λίγες ώρες πριν την έναρξη της Ολυμπιάδας εάν θα λειτουργούσε. Δεν τον είχα ξανακούσει. Αρε Ηelladistan...

    • Dimi avatar
      Dimi @ Dimi 11/07/2010 00:06:05

      @ ΚΟΓΙΟΤ

      Δει δη χρημάτων και άνευ τούτων ουδέν εστί γενέσθαι των δεόντων..

  17. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/07/2010 20:07:00

    Μετα την Πεμπτη θελω να μετρησω τους μαγκες του ΠΑΣΟΚ π κοιμουνται ακομη σοσιαλιστικα τον υπνο του ΓΑΠ..

    ΠΠ

  18. mitsosms avatar
    mitsosms 05/07/2010 20:09:30

    Ο Ρέππας καλά θα κάνει να κόψει τις χαζομάρες και είτε να κάνει επικερδείς τις προβληματικές εταιρίες είτε να τις καταργήσει. Δεν θα πληρώνουμε εμείς τον φόβο του κυρίου Ρέππα για την επανεκλογή του. Αυτός ο λαϊκισμός είναι που μας οδήγησε εδώ. Ο πρωθυπουργός καλά θα κάνει να τον αναδομήσει αν συνεχίσει έτσι, αν και δεν το νομίζω. Είναι στα πλαίσια της πολιτικής αυτά τα παιχνίδια. Και ο Λοβέρδος τα ίδια δεν έκανε; Ε λοιπόν τα ίδια κάνει και ο Ρέππας παίρνοντας από εκεί παράδειγμα. Το μνημόνια επιβάλλει συγκεκριμένα πράγματα που δεν μπορούν να αγνοηθούν. Ευτυχώς λοιπόν που έγινε το μνημόνιο ώστε να ακυρώνονται αυτές οι εκδηλώσεις λαϊκισμού από υπουργούς και βουλευτές, αλλά και οι αντιδράσεις των εργατοπατέρων που κατέστρεψαν την χώρα τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώντας τον συνδικαλισμό ως μέσο μεταπήδησης στην πολιτική.
    Πλέον η Ελλάδα θα γίνει πραγματικά δυτικό κράτος και όχι απομίμηση όπως ήταν μέχρι τώρα, όπου θα κυριαρχεί η διαφθορά και η άσκοπη σπατάλη. Ήδη στο TG24 μιλάνε για διάψευση των Κασσάνδρων που προέβλεπαν default για την Ελλάδα. Η Ελλάδα, οι Έλληνες θα τα καταφέρουν και οι θυσίες θα πιάσουν τόπο.

    • mitsosms avatar
      mitsosms @ mitsosms 05/07/2010 20:10:59

      Συγγνώμη:
      "όπου θα κυριαρχεί η διαφθορά και η άσκοπη σπατάλη" ---> "όπου κυριαρχούσε η διαφθορά και η άσκοπη σπατάλη"

    • Alex avatar
      Alex @ mitsosms 05/07/2010 20:55:27

      Αχαχα καλοοοο.....αληθεια τι θα γινει με την επιστροφη φορου και φπα στις επιχειρησεις????? γιατι τα νουμερα βγαινουν αλλα στο κομματι αυτο εχει γινει σταση πληρωμων.....μα ναι ξεχασα ειναι στα αμεσα αναπτυξιακα μετρα της κυνερνησης!!! Αληθεια ποσο ακομα καιρο θα υπαρχουν υπερασπιστες του Ολιγιστου Οσφυοκαμπτη και του προδοτικου μνημονιου?? Μα τι λεω??? φταει το Κ.Κ.Ε καλε το πε καιο Παγκαλος ο εγγονος του δικτατορα ....σοσιαλδημοκρατια μετασχιματιζουσα σε Εθνικοσοσιαλισμο....αγκαζε με Γεωργιαδη Πλευρη και Καρατζαφυρερ!!!

      • mitsosms avatar
        mitsosms @ Alex 05/07/2010 21:01:49

        Εγώ σου λέω τι λένε οι διεθνείς αναλυτές σε έγκυρο ειδησιογραφικό κανάλι. Τώρα βέβαια εσύ μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις.

      • Alex avatar
        Alex @ Alex 05/07/2010 21:11:28

        Ναι ναι ετσι οπως τα λες ειναι αλλα και οπως τα λεω εγω...οπως επισης και οτι ειμαστε μειον 1 δις εκτος στοχων συμφωνα με τη κυβερνηση βεβαιως βεβαιως......αχαχαχαχχα

        ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ!!!!!!!

      • mitsosms avatar
        mitsosms @ Alex 05/07/2010 21:13:08

        Με την ΝΔ πέρσι πόσο μείον είμασταν ξέρεις;

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Alex 05/07/2010 21:19:34

        Η ΝΔ δεν χρεωκόπησε όλους τους Έλληνες με το πετσόκομα των αποδοχών τους και ΕΠΙΠΛΕΟΝ, είχε και τη διεθνή κρίση που προκάλεσε κατάρρευση των δημοσίων εσόδων και ανάγκη για αύξηση των δημοσίων δαπανών (δράσεις στήριξης της αγοράς κλπ.).

        Επιμένετε να εθελοτυφλείτε αγνοώντας τη διεθνή κρίση και τις επιπτώσεις της στην οικονομία.

        Όταν ο Καραμανλής, ποιώντας την ανάγκη φιλοτιμία, έκανε προεκλογική εκστρατεία υποσχόμενος σκληρά μέτρα, ο δικός σου έλεγε "λεφτά υπάρχουν" και μετά προσποιούνταν ότι έπεσε από τα σύννεφα! Μα χαζός ήταν ο άλλος να μιλάει για σκληρά μέτρα σε προεκλογική περίοδο;

        Και ξαφνικά, ανακαλύψαμε τα "ψευδή στοιχεία", τα Greek statistics, με τα οποία υποτίθεται γελούσαν όλοι, αλλά μόνον τον Παπακωνσταντίνου ακούσαμε να χασκογελάει, μετά θα εφαρμόζατε το προεκλογικό σας πρόγραμμα ("τα βρήκαμε τα λεφτά) και τελικά ο ΓΑΠ έγινε ο καπετάνιος του Τιτανικού και "για τη σωτηρία της πατρίδας" (;) μας έβαλε στο ΔΝΤ.

        Ξαναλέω ότι όταν καταλάβεις τι δούλεμα έφαγες, θα τον στήσεις μόνος σου στα έξι μέτρα.

      • Alex avatar
        Alex @ Alex 05/07/2010 21:19:58

        Δυστυχως για εσενα ξερω..λιγοτερο απο το 12,7 του Παπακωσταντινου και περισοτερο απο το 6,7 του Παπαθανασιου γυρω στο 10% ηταν το ελειμα φιλε μου και με τα spread stiw 130 μοναδες βασης...και δεν ειπα εγω οτι λεφτα υπαρχουν και μετα να το παιξω κωλοτουμπα οτι δεν ηξερα ενω με κραζει ακομα και ο Διοικ της Τραπεζας της Ελλαδας οτι μου τα ειχε πει εγκαιρως..η Ν.Δ φταει λες εσυ τα 5,5 χρονια και οχιαπο το 1981 και μετα...η Ν.Δ ειπε οτι χασαμε μερος της εθνικης μας κυριαρχιας και το πιστολι στο τραπεζι και πολλα που εχω βαρεθει να τα λεω να τα γραφω παρε τωρα 2 παραπομπες και αν εχεις κοτσια κατσε να τις διαβασεις...

        http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathpolitics_1_04/07/2010_1292078

        http://www.paron.gr/v3/new.php?id=55928&colid=67&dt=2010-07-04%200:0:0

      • mitsosms avatar
        mitsosms @ Alex 05/07/2010 21:23:13

        Η ΝΔ απέτυχε γιατί δεν μπόρεσε να περάσει μέτρα αναγκαία χτυπημένη από την προπαγάνδα του ΠΑΣΟΚ. Δεν ήταν αρκετά έξυπνος ο Καραμανλής. Αντίθετα ο Παπανδρέου ξέροντας ότι θα ήταν αδύνατο να φτιάξει την κατάσταση στην Ελλάδα επένδυσε την πολιτική του με το μνημόνιο. Δεν είδες τι έγινε με το ασφαλιστικό της Πετραλιά; Διαλύθηκε η ΝΔ. Δεν άντεξε να κάνει τις απαραίτητες αλλαγές η ΝΔ και μετά την ανόρθωση της Ελλάδας δεν πρόκειται να δει σύντομα εξουσία γι' αυτή ακριβώς την στάση της. Έπρεπε από το 2004 να ξεκινήσει την επανίδρυση που ευαγγελιζόταν. Όμως ΑΠΕΤΥΧΕ!

      • mitsosms avatar
        mitsosms @ Alex 05/07/2010 21:25:18

        Συμφωνούμε tiramola. Σε διεθνή μέσα ήδη μιλάνε για τους φανταστικούς Έλληνες.

      • Alex avatar
        Alex @ Alex 05/07/2010 21:25:54

        mitso αν συνεχισεις ετσι λυπαμαι που στο λεω αλλα δεν διαφερεις και πολυ απο τους δοσιλογους στη κατοχη!! Εχεις υπ οψιν σου τη παραχωρησεις της εθνικης μας κυριαρχιας εχουμε κανει με το κωλομνημονιο γιατι αν δεν ξερεις δικαιολογεισαι διαφορετικα εισαι και συ υπολογος!!!

      • mitsosms avatar
        mitsosms @ Alex 05/07/2010 21:28:48

        Alex, δοσίλογος είσαι εσύ και όχι εγώ. Ο λόγος που το μνημόνιο υπογράφηκε κατ' αυτό τον τρόπο ήταν επειδή δεν υπήρχε άλλος μηχανισμός εντός της ΕΕ για βοήθεια κράτους μέλους από τους εταίρους. Μην λες λοιπόν βλακείες.

      • Alex avatar
        Alex @ Alex 05/07/2010 21:29:41

        Ναι αγορι μου οτι πεις ευγε.....

      • Orestios avatar
        Orestios @ Alex 05/07/2010 21:32:56

        Μητσο και τιραμόλα, ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Alex 05/07/2010 21:53:26

        Είναι φανερό από αυτά που γράφεις Μήτσο ότι σου αρέσει πολύ που για το ΠΑΣΟΚ, για το DNA του ΠΑΣΟΚ, η εξουσία είναι αυτοσκοπός. Ενώ για το δεξιό DNA, η εξουσία δεν είναι αυτοσκοπός, είναι μέσο. Χαίρεσαι που δεν μπόρεσε να πάρει μέτρα ο Καραμανλής τότε.

        Αλλά κάνεις λάθος, γιατί ο Καραμανλής δεν έπεσε από το ασφαλιστικό, ο Καραμανλής έπεσε από το ανύπαρκτο σκάνδαλο του Βατοπαιδίου, μια πελώρια επικοινωνιακή φούσκα που τη χειρίστηκε με εντελώς λάθος τρόπο.

    • tiramola avatar
      tiramola @ mitsosms 05/07/2010 21:22:26

      Με τις θετικές ενδείξεις στον τομέα της οικονομίας και την διαφαινόμενη έξοδο από το τούνελ ο Παπανδρέου θέτει υποψηφιότητα για το Νόμπελ οικονομίας.
      Στο μέλλον θα καταλάβει υψηλή θέση όπως γγ ΟΗΕ, πρόεδρος ΔΝΤ ή και της κομισιόν.
      Πολύ θετική εξέλιξη για τη χώρα αλλά και την παγκόσμια κοινότητα αφού είναι και πρόεδρος της Σοσιαλιστικής Διεθνούς.

      • man8os avatar
        man8os @ tiramola 05/07/2010 21:28:20

        Δεν ξερω που βλεπεις φως...
        Ισως εχεις καλο πορτατιφ.

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ tiramola 05/07/2010 21:39:04

        Ο ΓΑΠ θα αναλάβει υψηλή διεθνή θέση; Η παροιμία λέει "χθεσινός π..στης αυριανός κωλ..ρας δεν γίνεται".

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ tiramola 05/07/2010 21:44:42

        Τώρα, αν πω αυτό που σκέφτομαι, ο Φάκτορας θα με κόψει.

        Πώς να πάει μπροστά αυτή η χώρα με τέτοια μυαλά;

        Όταν θα έρθει όμως η πραγματική χρεωκοπία, που δυστυχώς πλησιάζει κάθε μέρα και περισσότερο, τότε να σας δω που θα κρυφτείτε.

        Τότε όμως θα φταίει πάλι ο Καραμανλης.

        Όχι αυτός που ακόμη και σήμερα σας φλομώνει στο ψέμα.

        Που αν το πάρετε χαμπάρι θα τον στήσετε πρώτοι στα έξι μέτρα.

      • Orestios avatar
        Orestios @ tiramola 05/07/2010 21:47:37

        Επώνυμε μιλάς στον τιραμόλα και στον μήτσο που είναι οργανωμένοι φανατικοί οπαδοί. Δεν τους ξέρεις?

        Τιραμόλα πως κι έτσι τόσο συχνά εδώ? Έπεσε εντολή από Ιπποκράτους?

      • tiramola avatar
        tiramola @ tiramola 05/07/2010 22:00:48

        Εσύ από που ποστάρεις?
        Από τη Συγγρού?

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ tiramola 05/07/2010 22:03:35

        μακάρι αφού αυτό σημαίνει ότι θα φύγει από εδώ...

      • Alex avatar
        Alex @ tiramola 05/07/2010 22:04:27

        Σε γυρευει ο Σεραφινο!!!!

      • Μετανάστης στη χώρα μου avatar
        Μετανάστης στη χώρα μου @ tiramola 06/07/2010 01:08:18

        Δεν το καταλαβαίνεις ότι δεν σε γουστάρουμε; τι να τα κάνουμε τα επιχειρήματά σου αφού αυτό που μετράει είναι η πρόθεσή σου: να σπείρεις αμφιβολίες, να μετριάσεις το μένος υγιώς αντιδρούντων συντηρητικών ανθρώπων ("0ταν η επανάσταση είναι τόοοοσο της μόδας είναι επαναστατικό το να είσαι συντηρητικός" - Nanni Moretti) απέναντι σε μια λαίλαπα που σπείρει μια κυβέρνηση-disneyland που έχει καταρημάξει τα πάντα; Μην με γυρίδεις στο τι είχε κάνει η ΝΔ γιατι από τότε που γίνατε κυβέρνηση, ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΥΠΗΡΧΕ ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ, δες εδω:

        "Η πλευρά Παπανδρέου, αποτιμώντας τις τρομερές συνέπειες μιας άμεσης μετεκλογικής μεταστροφής, προτίμησε να είναι εντός προεκλογικής γραμμής στις εξαγγελίες του προγράμματος των 100 πρώτων ημερών. Το γεγονός -σύμφωνα με καλά πληροφορημένες πηγές- έκανε έξαλλη την ηγεσία της Ευρωπαϊκής Ενωσης (μιλάμε για την περίοδο Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου), ενώ προς την ίδια κατεύθυνση λειτούργησαν και οι "αντιπερισπασμοί" με Κίνα και Ρωσία. Ειδικά τη γερμανική πλευρά, η οποία από την πρώτη στιγμή είχε δείξει ευθέως προς το ΔΝΤ.

        Αξίζει στο σημείο αυτό να θυμίσουμε στους αναγνώστες της "Α" ότι σε άρθρο του υπογράφοντος 16 μήνες πριν (24/11/2008) αναφερόταν με αφορμή τις μεγάλες δανειακές ανάγκες της Ελλάδας για το 2009 η περίπτωση της Ουγγαρίας, η οποία, παρότι χώρα της Ε.Ε., αφέθηκε στην τύχη της και κατέφυγε στο ΔΝΤ. Και ετίθετο το ερώτημα (βλ. και δημοσιευόμενη φωτοτυπία) τι θα γίνει με την Ελλάδα αν η Μέρκελ αποφασίσει υπό την πίεση της εθνικής της αυτοκινητοβιομηχανίας, χαλυβουργίας κ.λπ., κ.λπ. να σταματήσει να χρηματοδοτεί τις υπερχρεωμένες χώρες της Ε.Ε. Παρατίθενται μάλιστα και τα σενάρια τα οποία μετ' επιτάσεως ακούγονταν από τότε στο Λονδίνο είτε για αποπομπή της Ελλάδας είτε για συρρίκνωση της Ε.Ε. σε "κλαμπ" 6-7 χωρών.
        Ολα αυτά κυκλοφορούσαν στη διεθνή αγορά και είναι δύσκολο να πιστέψει κανείς ότι η ηγεσία του ΠΑΣΟΚ δεν είχε αντιληφθεί τίποτα. Εδώ είχε αντιληφθεί η προηγούμενη κυβέρνηση και έσπευσε να εξαφανιστεί...

        Η "εποποιία" των spreads

        Τα όσα ακολούθησαν αποδεικνύουν ότι υπό την πίεση της Μέρκελ και υπό το βάρος της άγνοιας από ελληνικής κυβερνητικής πλευράς του τρόπου λειτουργίας των αγορών, τα spreads εκτινάχθηκαν την περίοδο Φεβρουαρίου-Μαρτίου σε επίπεδα υπερδιπλάσια της περιόδου Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου. Ολα δείχνουν ότι μάλλον έγιναν χειρισμοί με στόχο το θυμικό του Ελληνα πολίτη κατά την περίοδο αυτή από την ελληνική πολιτική ηγεσία. Διαλαλούσαμε την κρίση μας και στο τελευταίο κανάλι παγκόσμιας εμβέλειας, μπας και υπάρξει επενδυτής που δεν θα ενημερωθεί από πρώτο χέρι για τα χάλια μας. Ποτέ από το 1973-74 και μετά τα διεθνή ΜΜΕ δεν ασχολήθηκαν τόσο πολύ με την Ελλάδα. Τι Τιτανικοί, τι "δεν υπάρχει σάλιο...", τι "βρισκόμαστε στα πρόθυρα αδυναμίας πληρωμών..." δεν ακούσαμε.

        Οι κ. Παπανδρέου και Παπακωνσταντίνου, προσπαθώντας να κατευνάσουν τις εσωτερικές αντιδράσεις, πυροδοτούσαν εκρήξεις στις διεθνείς αγορές. Ερασιτεχνισμός; Οχι τόσο... Είχαν προηγηθεί τα ταξίδια και οι αλλεπάλληλες συναντήσεις με Μέρκελ, Σαρκοζί και Ομπάμα. Αν στόχος ήταν κυρίως το να πεισθούν οι Ευρωπαίοι, τι νόημα είχε το ταξίδι στις ΗΠΑ; Αντιπερισπασμός; Καθόλου. Για να δώσει χρήματα το ΔΝΤ, χρειάζεται να είναι υπέρ το 85% της διοίκησης του Ταμείου. Το 18% ανήκει στις ΗΠΑ. Χωρίς τη δική τους έγκριση ουδείς παίρνει λεφτά. Να θυμίσουμε ακόμη ότι είχαν προηγηθεί αλλεπάλληλες δηλώσεις του Ρώσου προέδρου Μεντβέντεφ, του Κινέζου αντιπροέδρου και κορυφαίων Γερμανών αξιωματούχων ότι η Ελλάδα πρέπει να προσφύγει στο ΔΝΤ. Ολες αυτές οι δηλώσεις γίνονταν μετά από συναντήσεις με την ελληνική πλευρά. Αν δεν θέλαμε το ΔΝΤ, γιατί προκαλούσαμε τις δηλώσεις αυτές με τη διπλωματική μας δραστηριότητα και μάλιστα σε κορυφαίο επίπεδο;

        Και φθάσαμε στην 25η Μαρτίου και όλοι πανηγυρίσαμε για την ιστορική απόφαση των Ευρωπαίων εταίρων μας. Ομως μετά από ανάπαυλα μόλις μιας ημέρας, τα spreads ξανασκαρφάλωσαν στις 400 μονάδες. Και έτσι φθάσαμε στην επιστολή Παπακωνσταντίνου." (του Στάθη Σχινά. από το axia.gr)

        Γι αυτό τσακωθείτε σαν κατίνες για το ποιος θα έχει το τιμόνι του σαπιοκάραβου που βουλιάζει. Ναι, βουλιάζει. Η βύθιση του δθστυχώς μπορεί να πάρει χρόνο. Και μονοκούκι η ΝΔ μπορεί να μην βγεί άμεσα. Αλλά εσείς με πειθώ, με "ορμάματα" και "ελπίδες" αποκλείεται να ξαναπαραπλανήσετε τον κόσμο, όπως εκείνους τους δύσμοιρους 50.000 που πήγαν και γράφτηκαν στο κόμμα σας από τα τέλη Αυγούστου ως τις εκλογές. Αποχαιρέτα την λοιπόν την Αλεξάνδρεια που χάνεις, κι ας είναι μακρύς (επαναλαμβάνω, δυστυχώς) ο αποχαιρετισμός.

        ΑΡΚΕΤΑ ΠΙΑ, ΤΟ ΣΑΜΑΡΑΣ-ΓΑΠ με ποδοσφαιρικούς όρους εσείς το τροφοδοτείτε πετώντας την μπάλα στην εξέδρα, και ευνουχίζοντας την κουβέντα γύρω από ανύπαρκτες "διαφάνειες" και "ορθές διαδικασίες".

        Θυμήσου τι έπαθε ο υπερφίαλος (τόσο όσο και ο αρχηγός σου) Μαραντόνα από τα καθέτου εφορμήσεως προσκοπάκια της Γερμανίας. Κατι ανάλογο να ανεμένεις, και δεν θα είναι μονο ένα κόμμα (η ΝΔ). ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ!!! ΟΚ???

  19. Σαος avatar
    Σαος 05/07/2010 20:27:03

    http://greece-salonika.blogspot.com/2010/07/blog-post_5281.html

    Φακτορα Χ, sorry για το άσχετο της ανάρτησης αλλά το θέμα ακούγεται περισσότερο σοβαρό από ότι προηγουμένως. Δεν μπορεί, εσύ πρέπει να έχεις πηγές να το ψάξεις λίγο παραπάνω το θέμα, γιατί πολλά «κουλά» συμβαίνουν τις τελευταίες μέρες στην χώρα μας, σε όλα τα μέτωπα.

  20. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 05/07/2010 20:35:19

    Πάντως, άσχετα με το χάλι του συνόλου της κυβέρνησης, δεν είναι και ο καλύτερος υπουργός. 6 μήνες η Αττικό Μετρό χωρίς Διευθυντή. Είχε ανακοινώσει ότι ο σταθμός Χολαργού θα άνοιγε τον Ιούνιο και ακόμα ο σταθμός είναι κλειστός.

  21. ataktos avatar
    ataktos 05/07/2010 20:41:42

    εζιλεψε τον Ακη φαίνεται Άκης Τσοχατζόπουλος ένας εθνοσωτήρας off shore
    Μπήκε στην πολιτική "ξεβράκωτος" και βγήκε off shore !

    Δεν "μπαλώνεται" με τίποτα ο πρώην υπουργός Εθνικής Άμυνας της χώρας , θέλει ο Άκης να κρυφτεί και τα ακίνητα δεν τον αφήνουν.

    Πανάκριβα ακίνητα πολλών εκατομμυρίων ευρώ σε Ακρόπολη, Θεσσαλονίκη, Ψυχικό, Πεδίον Άρεως και Κορινθία , απέκτησε ο Άκης Τσοχατζόπουλος κατά την πολιτική του σταδιοδρομία, σύμφωνα με τους ισχυρισμούς του απο μισθό του υπουργού και με τη βουλευτική του αποζημίωση...


    Πέραν του πανάκριβου ακινήτου (εκτιμάται στα 6,5 εκ. ευρώ) της Διονυσίου Αρεοπαγίτου στο όνομα της συζύγου του o πάλαι ποτέ πανίσχυρος Ακης Τσοχατζόπουλος, παρά μία ψήφος πρωθυπουργός, πρώην αναπληρωτής πρωθυπουργός του ιδρυτή του ΠαΣοΚ Ανδρέα Παπανδρέου φαίνεται οτιπλόυτισε στην κυριολεξία μέσα απο την πολιτική.

    Έγραψε στην πρώην σύζυγό του , έγραψε και στην νύν , έγραψε και στην κόρη του έμπλεξε και με off shore εταιρείες....

    Δωράκι για την πρώην σύζυγό του αγόρασε ο Α. Τσοχατζόπουλος στο Παλαιό Ψυχικό, αξίας 1,5 εκ.ευρώ

    Επίσης αγόρασε δύο διαμερίσματα συνολικής αξίας 380.000 ευρώ στην οδό Κομνά Τράκα στο Πεδίον του Άρεως, το σημερινής αξίας 700.000 ευρώ διαμέρισμα της οδού Νίκης στη Θεσσαλονίκη, αλλά και η αξίας 350.000 ευρώ εξοχική κατοικία στον Κόρφο Κορινθίας.

    Μάλιστα η ανακαίνιση της Αρεοπαγίτου ξεκίνησε με προϋπολογισμό 60.000 ευρώ και τελικά δαπανήθηκαν πάνω από 1,5 εκατομμύρια ευρώ!

    Όσον αφορά το σπίτι - 184 τετραγωνικών - στην παραλία της Θεσσαλονίκης, βρίσκεται στην πλατεία Αριστοτέλους, σε ένα από τα ακριβότερα σημεία της πόλης και βλέπει "πιάτο" τον Θερμαϊκό.

    Σύμφωνα με κτηματομεσίτες η σημερινή του αξία φτάνει το 1,1 εκ. ευρώ. Το σπίτι του τρίτου ορόφου αγοράστηκε το 1996 από την κόρη του υπουργού.

    Πέραν των ακινήτων στο άστυ, ο Α. Τσοχατζόπουλος διαθέτει και μία πολυτελείς βίλα παραθαλάσσια στον Κόρφο Κορινθίας για να περνάει εκεί κάποιες ξέγνοιαστες στιγμές κατά τους θερινούς μήνες.

    Πρόκειται για ακίνητο εμβαδού 147 τετραγωνικών και εμπορικής αξίας 350.000 ευρώ. Αγοράστηκε το 1994 και ανήκει σε αυτόν και την πρώην συζυγό του εξ ημισείας.

    Ο μικρός πεζόδρομος της οδού Κομνά Τράκα φαίνεται να είναι ο δεύτερος αθηναϊκός πεζόδρομος στον οποίο ο πρώην υπουργός του ΠΑΣΟΚ συμπίπτει με την offshore εταιρεία Torcaso Investments Limited, που κατείχε για δύο χρόνια την ιδιοκτησία της τωρινής του οικίας στην οδό Διονυσίου Αρεοπαγίτου.

    Μεσοτοιχία με το «διανυκτερεύον» διαμέρισμα του δευτέρου ορόφου της οδού Κομνά Τράκα 3 στα Πατήσια, που σήμερα ανήκει στον πρώην υπουργό του ΠΑΣΟΚ, βρίσκεται πενταώροφο κτίριο γραφείων που μέχρι το 2007 -οπότε και πουλήθηκε στη Μονή Βατοπεδίου για σχεδόν 4 εκατομμύριαευρώ- βρισκόταν στα χέρια της offshore Torcaso.

    Σόι πάει το βασίλειο, στο κόλπο και οι συγγενείς...

    Δύο μήνες πριν η Torcaso αγοράσει το πενταώροφο ακίνητο στη γωνία ανάμεσα στην οδό Κεφαλληνίας 45 και Κομνά Τράκα, η ιδιοκτησία Τσοχατζόπουλου στην Κομνά Τράκα 3 αγοράζεται από τον Θεσσαλονικιό επιχειρηματία Νικόλαο Ζήγρα, ξάδερφο του Τσοχατζόπουλου, ο οποίος και τη μεταβιβάζει στον πρώην υπουργό τέσσερα χρόνια αργότερα.

    Σήμερα, το κουδούνι του διαμερίσματος Τσοχατζόπουλου γράφει ΛΗΘΑΙΑ.

    Η εταιρεία αυτή δεν είναι άλλη από την κατασκευαστική εταιρεία ΛΗΘΑΙΑ ΕΠΕ, που συστήθηκε το 2007 από την κόρη του πρώην υπουργού, Αρετή Τσοχατζοπούλου, και τον υιό του Αλέξανδρο.

    Η ίδια εταιρεία μισθώνει όχι μόνο στην ίδια γειτονιά αλλά ακριβώς απέναντι από την ιδιοκτησία τηςTorcaso δύο οικόπεδα, ιδιοκτησίας Αρετής Τσοχατζοπούλου, προς 227 χιλιάδες ευρώ για δεκαπέντε χρόνια.

    Μια δεύτερη κατασκευαστική, που ιδρύεται μεταξύ άλλων από την Αρετή Τσοχατζοπούλου το 2003, η ΑΤΕΦΑ ΕΠΕ, φέρνει την κόρη του πρώην υπουργού στο ίδιο διοικητικό συμβούλιο με τη λογίστριακ.Ευφροσύνη Λαμπροπούλου.

    Ομως, η κ. Λαμπροπούλου εμφανίζεται το 2002 να ενεργεί και ως αντίκλητος της Torcaso κατά την αγοραπωλησία της τωρινής οικίας του κ. Τσοχατζόπουλου στη Διονυσίου Αρεοπαγίτου.

    Την ίδια χρονιά που η κ. Λαμπροπούλου εμφανίζεται ως αντίκλητος της Torcaso, πάντως, στην πολεοδομία Αθηνών κατατίθεται ομόφωνη απόφαση του διοικητικού συμβουλίου της offshore, σύμφωνα με την οποία επικεφαλής του έργου, το οποίο μετέτρεψε το μικρό νεοκλασικό της Κεφαλληνίας 45 σε υπερσύγχρονο πενταώροφο κτίριο γραφείων, εμφανίζεται ο ΑστέριοςΟικονομίδης.

    Ο Οικονομίδης είναι πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος της κατασκευαστικής εταιρείαςARCON.

    Η εταιρεία ARCON, που εδρεύει στη Θεσσαλονίκη και έχει στο ενεργητικό της πλήθος κατασκευαστικών έργων, είναι γνωστότερη για τη συμμετοχή της στην ανακαίνιση του κτιρίου του Μετοχικού Ταμείου Στρατού στην οδό Πανεπιστημίου.

    Ο ίδιος άνθρωπος

    Ο Οικονομίδης συμπωματικά είναι ο ίδιος άνθρωπος που πουλάει τον Μάιο του 2006 τους δύο τελευταίους ορόφους, εμβαδού 272 τετραγωνικών μέτρων της κατοικίας, στον αριθμό 60 της οδού Δεινοκράτους στο Κολωνάκι, στην κόρη του Τσοχατζόπουλου για σχεδόν 700 χιλιάδες ευρώ.

    Παρόλο που η κ.Τσοχατζοπούλου αγοράζει την οικία αυτή το 2006, σύμφωνα με το συμβόλαιο υπ. αριθμ. 5975/01 τη δηλώνει ως κατοικία της ήδη από το 2001. Σύμφωνα με τα αρχεία του υποθηκοφυλακείου Αθηνών, όμως, το 2001 η κατοικία στην οδό Δεινοκράτους 60 ανήκει στην offshoreεταιρεία Bluebell με έδρα τη Μονρόβια της Λιβερίας.

    Η offshore Bluebell μεταβιβάζει το 2005 την ιδιοκτησία στην οδό Δεινοκράτους στον πρόεδρο τηςARCO κ. Οικονομίδη, ο οποίος σε λιγότερο από έναν χρόνο τη μεταβιβάζει με τη σειρά του στην κόρη του πρώην υπουργού του ΠΑΣΟΚ.

    Οσο για τον πραγματικό ιδιοκτήτη της Bluebell;

    Ο αρχικός ιδιοκτήτης της οικίας Τσοχατζοπούλου, δηλώνει ότι η μόνη του επαφή με την εταιρεία έγινε μέσω δικηγόρου που εδρεύει στο Θησείο. Ο δικηγόρος αυτός και αντιπρόσωπος της offshore Bluebell το 1998 εμφανίζεται μαζί με τον ίδιο συμβολαιογράφο σε δύο άλλες αγοραπωλησίες της οικογένειας Τσοχατζοπούλου - μία του πρώην υπουργού Τσοχατζόπουλου την ίδια χρονιά, αλλά και μία του υιού του δύο χρόνια αργότερα.

    Εν τω μεταξύ ... άγνωστοι παραμένουν ακόμα οι πραγματικοί δικαιούχοι των offshore εταιρειώνTorcaso και Nobilis πριν από το 2006.

    Οσο για τον έτερο πεζόδρομο στη ζωή του πρώην υπουργού του ΠΑΣΟΚ;

    Αυτές τις ημέρες, οι περίοικοι συνεχίζουν να παρατηρούν τα φώτα του «διανυκτερεύοντος» γραφείου της ΛΗΘΑΙΑ ΕΠΕ.

    Την περασμένη Πέμπτη, μάλιστα, όλοι κατάλαβαν ότι το γραφείο βρισκόταν «στο πόδι». Από την μπαλκονόπορτα του δευτέρου ορόφου μπορούσε κανείς να δει καθαρά -ώς τις 11 το βράδυ- τη φιγούρα του πρώην υπουργού να συζητά έντονα με συνεργάτες και συγγενείς.

    Προσέξτε τώρα και το καλύτερο

    Σύμφωνα με την πιο πρόσφατη δήλωση «πόθεν έσχες» ο πρώην υπουργός δηλώνει ετήσιο μεικτό εισόδημα 85.000 ευρώ και η σύζυγός του 23.000 ευρώ και κοινές καταθέσεις σε τράπεζες ύψους 142.000 ευρώ.

    Φτώχεια καταραμένη δηλαδή...





    Και η απάντηση στο πώς να διαχειριστούμε την οργή….: Μα φυσικά με βαθιές εισπνοές και ήρεμες εκπνοές, με το να διαδίδουμε τα νέα (ας είναι και υπερβολικά καμιά φορά, λες και αυτοί δεν μας έχουν ψοφήσει στο ψέμα…), με το να τους αντιμετωπίζουμε σαν παράδειγμα προς αποφυγήν, περιθωριακούς και απορριπτέους από τις όμορφες κοινωνίες τις οποίες επιθυμούμε να δημιουργήσουμε και με το να χαμογελάμε και να συνεχίζουμε την ημέρα μας δημιουργικά. Εκτός φυσικά από αυτούς που πραγματικά μπορούν να κάνουν κάτι πιο άμεσο, όπως εισαγγελείς, δικαστές, δημοσιογράφοι, καναλάρχες κλπ. Ο καθένας τη δουλειά του. (Αυτή η συμβουλή πάει φυσικά σε όσους δεν έχουν στόχο να γίνουν σαν κάτι τέτοιους πρώην ξεβράκωτους, πρώην υπουργούς, καθώς υπάρχουν μπόλικοι «ξεβράκωτοι» και μη εκεί έξω που θεωρούν τέτοια άτομα «μάγκες» λέγοντας ατάκες του τύπου «αφού τα κατάφεραν και ο λαός όχι απλά δεν αντιδρά, αλλά τους ξαναψηφίζει, πολύ καλά κάνουν! Κι εγώ το ίδιο θα έκανα.»).
    Όταν βέβαια γίνει κατανοητό ότι τα λεφτά δεν φέρνουν/αγοράζουν την ευτυχία, τότε ίσως να μην εμφανιζόταν η οργή εξ’ αρχής. Είναι γεγονός βέβαια, ότι παρ’ ότι δεν φέρνουν την ευτυχία, μπορούν να νοικιάσουν αρκετή. Το μισθωτήριο έχει πάντα ημερομηνία λήξης όμως… (λέτε ο Άκης να είναι ευτυχισμένος άνθρωπος αυτές τις μέρες? Και πιο παλιά πάντως, τα μούτρα του δεν ήταν και η προσωποποίηση της ευτυχίας… Είναι και ο πλούτος καταραμένος καμιά φορά… …ανάλογα πως τον έχεις αποκτήσει!) J

  22. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 05/07/2010 20:44:53

    Τα πιστεύεις αυτά που λες. Είναι τρομερό, το ΠΑΣΟΚ δεν είναι κόμμα, είναι αρρώστια...

    • mitsosms avatar
      mitsosms @ Επώνυμος 05/07/2010 20:50:25

      Οι διεθνείς αναλυτές τα λένε. Όπου να 'ναι θα επιστρέψει και η εμπιστοσύνη στις αγορές και ο Σαμαράς θα κλαίει πάνω στο αποτυχημένο μείγμα της πολιτικής του λαϊκισμού.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Επώνυμος 05/07/2010 20:58:00

      Όπως τα λες είναι μήτσε. χαχαχαχαχα

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Επώνυμος 05/07/2010 21:14:23

      Ποιος ποιος ποιος ποιος θα κλαίει;

      Ο δικός σου δεν ήταν που μας έλεγε ότι αν δεν μπούμε στο ΔΝΤ θα καταστραφούμε;

      Αν ήταν να μην καταστραφούμε έτσι κι αλλιώς, τότε γιατί φαγώθηκαν όλοι οι ίδιοι έγκυροι διεθνείς αναλυτές ότι θα καταστραφούμε, δύο μήνες πριν; Και γιατί αυτό φαγώθηκαν να το λένε μόνον για τρεις-τέσσερις μήνες - μέχρι να αποφασίσουμε να μπούμε στο ΔΝΤ;

      Η τότε δεν μας τα έλεγαν καλά ή τώρα. Η μεγάλη διαφορά είναι ότι ο κόσμος υποφέρει.

      Η "σωτηρία της πατρίδας" που σου πουλάει ο δικός σου, Μήτσο'μ, είναι φύκια που σου τα πουλάει για μεταξωτές κορδέλες.

      Ποτέ δεν υπήρχε πραγματικό θέμα χρεωκοπίας της χώρας. Απλώς το διεθνές κεφάλαιο είχε μερικές "εκκρεμότητες" με την Ελλάδα που αποφάσισε να τις "τακτοποιήσει" μέσω του βαρέος πυροβολικού του, του ΔΝΤ.

      Με την πρόθυμη σύμπραξη του μεγαλύτερου προδότη που είχε ποτέ για πρωθυπουργό αυτή η χώρα.

      Όταν καταλάβετε τι δούλεμα σας έριξε, εσείς είστε που θα πάτε να τον στήσετε στα έξι μέτρα. Γιατί εσάς σας δούλεψε, εμάς δεν μας δούλεψε.

    • mitsosms avatar
      mitsosms @ Επώνυμος 05/07/2010 21:17:03

      Αν δεν μπαίναμε στο πλαίσιο του μνημονίου τα μέτρα αυτά δεν περνούσαν με τίποτε. Οπότε το ΔΝΤ-ΕΕ μας χρειάζονταν δίχως αμφιβολία.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Επώνυμος 05/07/2010 21:39:18

      Ποια μέτρα, αυτά της πτώχευσης κάθε Έλληνα;;; Ε, τότε, να μην μπαίναμε!

      Ρε συ Μήτσο, να σου το πω με όρους ευνοϊκούς για το δικό σου κόμμα, για να μη νομίζεις ότι τα λέω για να σας βλάψω:

      Ποιο ήταν το πρόβλημα της χώρας; Γιατί η χώρα "αναγκάστηκε" να μπει στο "μηχανισμό στήριξης";

      Ήταν, κατά την κυβέρνηση, ότι δεν μπορούσε να βγει να δανειστεί από τις αγορές για τα ομόλογα που έληγαν στις 19 Μαΐου. Δηλαδή, το πρόβλημα ήταν καθαρά ο δανεισμός.

      Αν δηλαδή η χώρα μπορούσε να δανειστεί, η χώρα ΣΩΖΟΤΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΟΥΛΑ!

      Και πώς θα μπορούσε να δανειστεί;

      Μα, πολύ απλά, αν έμενε η κυβέρνηση στα επώδυνα, αλλά όχι καταστροφικά, μέτρα που είχε πάρει στις 3 Μαρτίου.

      Να θυμίσω ότι την επομένη τα σπρεντς είχαν πέσει στις 290 μονάδες και πήγαιναν φουλ για 280, με τάση προς 250-200.

      Αν ζόριζαν λίγο και τη φοροεισπρακτική μηχανή, έβαζαν π.χ. αντικειμενικά κριτήρια στους ελεύθερους επαγγελματίες για μερικά χρόνια κλπ., μια χαρά θα τα βγάζαμε πέρα χωρίς αυτά τα εξωφρενικά μέτρα που πήρε τώρα. Και χωρίς να βασανίζεται και να καταστρέφεται ο κοσμάκης.

      Όμως ο ΓΑΠ; Όοοοοχι. Εκεί που το πράγμα πήγαινει μια χαρά με τα ΔΙΚΑ ΤΟΥ μέτρα (δεν σου λέω καν ότι ο Καραμανλής δεν την είχε αφήσει κατεστραμμένη την οικονομία, άντε να δεχτώ μέχρι και ότι ήταν κατεστραμμένη από τον Καραμανλή και ο ΓΑΠ την έστρωσε με τα μέτρα της 3ης Μαρτίου), έρχεται και λέει "όχι, δεν θα μείνω στις αγορές, θέλω και μηχανισμός στήριξης, θέλω πιστόλι πάνω στο τραπέζι". Μα χρυσέ μου άνθρωπε, αν μιλάς έτσι, είναι σαν να παραδέχεσαι ότι δεν θα καταφέρεις. Άρχισε μετά το poverty tour Παρίσι Βερολίνο Ουάσινγκτον και τα σπρεντς ξαναπήραν την ανηφόρα. Εμ, πώς να μην πάρουν την ανηφόρα, αφού η Ελλάδα υπονόμευμε μόνη της, δια του πρωθυπουργού της, την αξιοπιστία που είχε κατακτήσει με αίμα με τα μέτρα της 3ης Μαρτίου. Μετά ήρθε η συμφωνία της 25ης Μαρτίου που ξαναέριξε τα σπρεντς στα 300 και μετά ήρθε το... βαθύ λαρύγγι, που αποδείχθηκε τελικά ο ίδιος ο πρωθυπουργός, για να τα εκτοξεύσει πάνω από 400.

      Στις 8 Απριλίου μάθαμε ότι γινόταν κερδοσκοπικό πάρτυ ΜΕΣΑ από την Τράπεζα της Ελλάδος (το σκάνδαλο Τ+10), το οποίο για μένα είναι η ΑΠΟΔΕΙΞΗ ότι ο Παπανδρέου όλα αυτά ΤΑ ΗΘΕΛΕ.

      Λοιπόν, το συμπέρασμα είναι ότι η χώρα σωζόταν με τα μέτρα της 3ης Μαρτίου.

      Το ΔΝΤ ήρθε για να λεηλατήσει τη χώρα, προς πλουτισμό της Νέας Τάξης και πιθανότατα και του ανθρώπου που τους άνοιξε την κερκόπορτα της υπότελειάς μας.

      Το είπε καθαρά ο άνθρωπος. Δεν τον νοιάζει να επανεκλεγεί. Ούτε το Μητσοτάκη τον ένοιαζε. Δεν σε πονηρεύει αυτή η ομοιότητα καθόλου;

    • n Georgiopoulos avatar
      n Georgiopoulos @ Επώνυμος 10/07/2010 23:42:15

      Το ΔΝΤ ηρθε στην χωρα μετα τα τα Δεκεμβριανα του 08.

  23. aurora3363 avatar
    aurora3363 05/07/2010 21:07:58

    Ισως ολοι να εχουν καταλαβει γιατι εγιναν ολα αυτα, δλδ γιατι κ πως ηρθε το ΔΝΤ κ πως κ γιατι χρεοκωπησαμε και απο κυριαρχος λαος με το συνταγμα μας την δημοκρατια μας τα σεα μας κ τα μεα μας γιναμε σγουγκαροπανο και εγω να ειμαι η τελευταια που αντιληφθηκε τι εγινε στην Αργεντινη και γιατι,τι εγινε στην Ελλαδα και γιατι. Αλλα φευ!! επιτελους !!!!! Ειδα φως (χαχαχ)ειναι απλο...ΘΕΛΟΥΝ ΤΑ ΠΕΤΡΑΙΛΑΙΑ ΜΑΣ που ως δια "μαγειας" ΤΩΡΑ εχουμε στο ΑΙΓΑΙΟ ενω καποτε ορκιζονταν στο ονομα της κομματικης τους ταυτοτητας και τιμης οτι η Ελλαδα ποτε δεν ειχε..(κατι ψειγματα δλδ ανευ αξιας).Δεν εχω την ευφραδεια και την γνωση ,ιστορικη η επιστημονικη οπως καποιοι γραφοντες εδω,για να εκφραστω οπως θα ηθελα,γιαυτο το "ζωγραφιζω" σαν κλασικη λαικια Ελληνιδα με ανοιχτη παλαμη και χαριζω την ζωγραφια προς ολους τους ανευθυνοϋπεθυνους.

  24. ataktos avatar
    ataktos 05/07/2010 21:10:35

    λέτε μήπως .. είναι ο μοναδικός π.χ. Χρ.Παχτας κλπ χιχιχ

  25. Orestios avatar
    Orestios 05/07/2010 21:34:21

    Για να δούμε τί θα ψηφίσει ο Ρέππας. Γιατί από λόγια είμαστε χορτάτοι. Από πράξεις όμως.......

    • Alex avatar
      Alex @ Orestios 05/07/2010 21:35:49

      Ορεστη εσυ τι λες να ψηφισει??? Εχει guts??? οπως λεει και ο ΓΑΠ να ψηφισει οχι? Δεν νομιζω!!!!

      • Orestios avatar
        Orestios @ Alex 05/07/2010 21:38:16

        Όλοι τάχα μου αντάρτες. Θέλει κόπο το ραπάνι, κάθε τόπος δεν το κάνει αγάπη μου. Τί να κάνει κι αυτός όμως? Κοντεύει να ξεχαστεί από την τιβι. Λίγο μουτζαχεντίν και νά' σου τάχα σοσιαλιστής. Από πίσω λέει ΝΑΙ σε όλα, αλλά σημασία έχει να βγεί στην τιβι.

      • Alex avatar
        Alex @ Alex 05/07/2010 21:40:46

        Για αυτο σου λεω..τι το ψαχνουμε?? Μονη οαση τα 2 αρθρα που διαβασα το ΣΚ...το ενα στο Παρον του Κωστα Νικολαου και το αλλο στη Καθημερινη (?) ναι σα αυτην!!! του Χρηστου Γιανναρα....ολοι οι υπολοιποι Κοκοκοκοκοκκο!!!!

      • Orestios avatar
        Orestios @ Alex 05/07/2010 21:42:37

        Εκείνος ο καπετάν-Παπουτσής τί να κάνει άραγε?

      • Alex avatar
        Alex @ Alex 05/07/2010 21:44:24

        Ωρε κιολλας τι να γινε το παλικαρι?? αρματωθηκε για τον φαγανε μπαμπεσικα οι τουρκοι??/ Φατε ρε κατι επαναστατες!!!!!

      • Orestios avatar
        Orestios @ Alex 05/07/2010 21:45:05

        Είναι μαχητές του σοσιαλισμού. Σαν τον Γιάννο.

      • Alex avatar
        Alex @ Alex 05/07/2010 21:48:49

        Ναι ωρε τα παλικαρια...στα αρματα να τους φαμε συντροφοι τους Νεοφιλελευθερους και τη κακια δεξια που ο λαος δεν τη ξεχνα....και ερωτοτροπει μα τα του Μανωλιδου...εεε σορυ Γεωργιαδη Πλευρη Καρατζαφυρερ!!!Τετοια λεγανε και οι απριλιανοι και προδοσαν τη πατριδα και ετρεχε ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ να μας σωσει!!!

  26. ataktos avatar
    ataktos 05/07/2010 21:53:37

    όπως λέμε ..Ο Μήτσος ο επόμενος.... ΕΘΝΟΣΩΤΗΡΑΣ

  27. klausevitz avatar
    klausevitz 05/07/2010 21:56:37

    Παρά τη δυστοκία του, η κατεδάφιση του Δημοσίου σημαίνει
    γενική συρρίκνωση της χώρας.
    Πολιτικοί τύπου Παπακωνσταντίνου είναι επικίνδυνοι ipso facto!
    H οριζόντια σχέση, στα δύο κόμματα εξουσίας,των νεοφιλελεύθερων
    και η διασύνδεση τους με τα αντίστοιχα "επιχειρηματικά" κέντρα
    συνιστούν,αφ΄'εαυτών, απειλή!
    Η αντι-νεοφιλεύθερη θέση παραμένει προυπόθεση εθνικής και
    κοινωνικής συνοχής!
    'Οποια γνώμη να έχει κανείς για τον κ. ΄Ρέππα,θα χρειαστεί να
    συμφωνήσει με την ουσία της παρέμβασης του.
    Αρκετά με τους κολλεγιόπαιδες των "βορείων προαστείων" και το
    απαράδεκτο ύφος, με το οποίο απεύθύνονται στο λαό.
    Υπ'αυτή την έννοια, η αντίθεση ΝΔ-ΠΑΣΟΚ είναι ήδη ξεπερασμένη!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ klausevitz 05/07/2010 23:22:21

      Έννοια σου, και δεν θα χαθούν οι νεοδοσίλογοι. Είδες να χαθεί ο κολγκέιτ μιζοΓιάννος; Μια χαρά είναι και πίνει εις υγείαν των κορόιδων. Έτσι και ο Παπακωνσταντίνου, δεν θα χαθεί. Στη χειρότερη θα την καβαντζώσει για την πατρίδα της γυναίκας του, η οποία άλλωστε -ως νέα Μάργκαρετ Τσαντ- δεν παρέλειψε να δηλώσει ότι δεν της αρέσει καθόλου στο Ελλάντα και προτιμά την Ολλανδία...

      • Αυριανιστής avatar