27/08/2008 23:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Δ. Κοντομηνάς ….απασφάλισε

Δεν σας ενημερώσαμε εγκαίρως ότι ο κ. Δ. Κοντομηνάς έχει απασφαλίσει, μετά τις ποινικές διώξεις που ασκήθηκαν για την υπόθεση της Ιντεραμέρικαν; Να τι μετέδωσε σήμερα ο ALPHA:

Νέα συγκλονιστικά στοιχεία έρχονται στο φως της δημοσιότητας για τη μεταβίβαση στη Μονή Βατοπεδίου του Αγίου Όρους της κυριότητας κτιρίων του Ολυμπιακού Χωριού, τα οποία τελικά κατέληξαν σε χέρια ιδιωτών. Τα κτίρια, συνολικού εμβαδού 22.000 τ.μ, προοριζόταν να στεγάσουν το υπουργείο Απασχόλησης και κόστισαν εκατομμύρια ευρώ στους Έλληνες φορολογούμενους, πουλήθηκαν σε ιδιώτη επιχειρηματία από τη Μονή Βατοπεδίου, στην ιδιοκτησία της οποίας περιήλθαν μετά από ανταλλαγή με την ΚΕΔ, χωρίς να προκηρυχθεί δημόσιος ανοικτός διαγωνισμός και κάτω από άκρα μυστικότητα. Η Κτηματική Υπηρεσία του Δημοσίου παραχώρησε στη Μονή Βατοπεδίου τα δύο κτίρια, με αντάλλαγμα έκταση στη Λίμνη Βιστωνίδα στην Ξάνθη, που είχε περιέλθει στη κατοχή της Μονής με συνοπτικές διαδικασίες.

Ο τότε υπουργός Απασχόλησης και αποπεμφθείς Βασίλης Μαγγίνας παραδέχεται εμμέσως πλην σαφώς, ότι είχε δεχθεί άνωθεν εντολές, για να προχωρήσει στην αποδέσμευση των κτιρίων, ώστε στη συνέχεια να παραχωρηθούν στη Μονή Βατοπεδίου. (ΣΣ. Αρνήθηκε όμως να αποκαλύψει ποιοι ανώτεροί του, του τηλεφωνούσαν) Την ίδια ώρα που ο τότε υπουργός Απασχόλησης έδινε την δική του εξήγηση, ο κυβερνητικός εκπρόσωπος κ. Ρουσόπουλος αν και πνευματικό τέκνο του ηγούμενου Εφραίμ της Μονής Βατοπεδίου «νίπτει τας χείρας του», δηλώνει άγνοια και πετάει πίσω το «μπαλάκι» στο Βασίλη Μαγγίνα, καθώς ερωτηθείς σχετικά απάντησε ότι «είναι ένα εξειδικευμένο θέμα, για το οποίο θα σας παρακαλέσω να απευθυνθείτε στο αρμόδιο υπουργείο».

Σύμφωνα με τον Δήμαρχο Αχαρνών όπου υπάγεται το Ολυμπιακό Χωριό Παναγιώτη Φωτιάδη, η Μονή έχει πουλήσει το υπερσύγχρονο κτίριο σε μεγάλο κατασκευαστικό όμιλο. Η χιονοστιβάδα των αποκαλύψεων συνεχίζεται με δεκάδες άλλα ακίνητα του Δημοσίου, που μέσω της Ιεράς Μονής Βατοπεδίου πέρασαν με πανομοιότυπο αδιαφανή τρόπο σε χέρια ιδιωτών.

Το θέμα είναι σοβαρό, κι αυτό εξηγεί και το λόγο για τον οποίο διάφορα ΜΜΕ (αλλά και μπλογκς) σπεύδουν να υποστηρίξουν την μια ή την άλλη πλευρά. Παράδειγμα, η κόντρα του ΑΝΤ1, του ALTER και του ομίλου της Καθημερινής με τον ALPHA

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Basil avatar
    Basil 27/08/2008 23:26:47

    Eίναι απορίας άξιο πως τα σκέφτονται xxxxx.. όλα αυτά τα κόλπα. Και η μονή βατοπεδίου τι στο δίαλο θέλει;

  2. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 28/08/2008 00:04:30

    Η Εκκλησια ειναι παντα ο ευκολος στοχος ! Ειδικα για τους Σοσιαλοδημοκτρατοκομμουνιστοπροοδευτικοτσιπρολαγνους. Εξαπανεκαθεν. Διαφωνει κανεις?

    Εφοσον κερδισαν δικαστικα τα ακινητα, τα πουλανε οσο θελουν και σε οποιον θελουν. Που ειναι το προβλημα? Εαν το Δημοσιο καταδικαστει να συμβιβαστει σε ανταλλαγη μαζι μου ( δεν ειμαι παπας ) σε ακινητο, εγω τι πρεπει να κανω? Να ρωτησω τον Βε βε ρυ κκ ιο τι να το κανω? ΕΛΕΟΣ.

    Επρεπε να τα ειχα εγω τα ακινητα να δω ποιος θα τολμουσε να βγει στο γυιαλι να κανει φτηνη προπαγανδα. Μια αγωγη και τελος. Αλλα ποια Μονη θα κανει αγωγη δυσφημισης? Εκει πονταρουν τα λαμογια.

    Ασχετο το ταιμινγκ του Κοντομηνα. Λαθος.

    ΠΠ

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 28/08/2008 00:44:46

    Συγνώμη αλλά ζαλίζομαι ορισμένες φορές:

    βρε φίλε / η PORTA PORTA μίλησε κανείς για την Εκκλησία?
    Εντάξει πήρε μια έκταση στη Θράκη που την διεκδικούσε με χαρτιά από την Βυζαντινή Αυτοκρατορία? ΟΚ
    Ποιός ο λόγος το Ελληνικό κράτος να την ανταλλάξει με ακίνητο στο Ολυμπιακό χωριό?
    Ανταλλακτική Κοινωνία έχουμε? Τόσο χάλια είναι η Οικονομία?
    Αν η ΚΕΔ ή οποιοσδήποτε κρατικός φορέας ήθελε την έκταση στη Θράκη, την αγοράζει ή την απαλλοτριώνει δεν ΑΝΤΑΛΛΑΣΣΕΙ.
    Αν το κράτος ήθελε να δώσει Δημόσια Περιουσία (το κτίριο στο Ολυμπιακό Χωριό εν προκειμένω) προκηρύσει Ανοικτό Δημόσιο Διαγωνισμό και το αγοράζει ...ο φούφουτος.
    Δεν το ΑΝΤΑΛΛΑΣΣΕΙ (εκτός αν πιστεύει οποιοσδήποτε ότι τα έσοδα της ΜΟΝΗΣ ΒΑΤΟΠΕΔΙΟΥ)από κτίριο 22,000 ΤΜ που εμείς μέσο της φορολογίας κτίσαμε, είναι ισόποσα με την αξία των χωραφιών.
    Που και έτσι να είναι, συγγενείς ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ δεν επιτρέπετε να κάνουν δουλειές με το ΔΗΜΟΣΙΟ
    Το κατάλαβες τώρα πουλί μου? (που λένε και οι πόντιοι φίλοι μου)

  4. nikoleta avatar
    nikoleta 28/08/2008 01:13:10

    Δυο 'επιχειρηματίες', υπόδικοι με κακουργηματικές διώξεις, χειραγωγούν την πληροφόρηση μέσω των τηλεοπτικών σταθμών που κατέχουν και οι οποίοι λειτουγρούν χωρίς ΑΔΕΙΑ. Στην Αμερική θα ήταν ΦΥΛΑΚΗ και οι ΔΥΟ. Μαζί με τον Ρουσόπουλο.
    Εδώ, στο ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ, είμαστε υπεράνω.

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 28/08/2008 01:21:50

    Άσχετο αλλά και μια ευχάριστη είδηση

    "Ειναι γεγονος...
    Ο Τζιμης Πανουσης επιστρεφει στο ραδιοφωνο
    και αυτη τη φορα τα κανει μπουρδελο
    μεσα απο τη συχνοτητα του City 99,5.
    Aπο τη Δευτερα 1η Σεπτεμβριου
    και καθε μερα στις 12μμ...
    Πουστευε και μη ερευνα!!!

    ΠΡΕΖΑ TV
    28-8-2008"

    γιατί πόσο να αντέξω σήμερα ... ως ΕΛΛΗΝΑΣ φορολογούμενος και γάβρος.

  6. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 28/08/2008 09:06:27

    @Ο Ιθαγενής
    Καλημερα. Αρχικα δεν τους παω τους παπαδες.
    Εχεις δει φιλε μου τη δικαστικη αποφαση? Εαν ειχες εσυ Κληρονομια απο τον Κατακουζινο 20.000 στρ. και ερχοταν το κρατος να σου την παρει τι θα εκανες? Δεν θα διεκδικουσες οτι καλυτερο και συνομο?
    Διατι δεν εχεις το θαρρος να το αποδεχτεις? Γιατι δεν "ελεγχεις" τη δικαστικη αποφαση? και..
    Πιστεψε με τα "χωραφια" ειναι πολλαπλασιας αξιας.

    Ανορθωμενοι στον Καναπε ειμαστε ολοι. Γαυρος ων.

    ΠΠ

  7. aris avatar
    aris 28/08/2008 09:07:30

    Σαφές ότι ο Κοντομηνάς απασφάλισε και εκδικείται.
    Επιτέλους! Μακάρι να συνεχίσει και να τον ακολουθήσουν και άλλοι.
    Που είναι το πρόβλημα? Θα πάψουν να είναι στο απυρόβλητο η κυρία σύζυγος του Βουλγαράκη που έχει αναλάβει τις συμβολαιογραφικές πράξεις μεταβίβασης των ακινήτων? Ή θα ακουστεί κακός λόγος για το πνευματικοπαίδι τον ρουσό?
    πορτα πορτα μιλάμε για μια έκταση που την διεκδίκησε η μονή με χρυσόβουλο σέρβου ηγεμόνα. για ποιά νομιμότητα μιλάς? του βυζαντίου την νομιμότητα?

  8. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 28/08/2008 09:34:07

    @Αρης
    για τη συζηγο του Βουλγαρακη γνωριζω πολλα. Αλλο θεμα αυτο. Εαν εχει λαθος στη μεταβιβαση να διωχθει. Εαν εχει στηριχθει σε δικ αποφαση θα της κλασουμε ολοι μαζι...
    Οταν ο Ψυχαρης πηγε αφεντικο δεν ειδα πολλους να τον κραζουν ομως... μοκο και μπιζνες με ευλογια.
    Εγω μιλω ουδετερα και δε μ αρεσουν οι ταμπελες σε κανεναν, δεν γουσταρω ομως τα νταβατζιλικια τυπου Ψυχαρη-Λαμπρκη-ΠΑΣΟΚ-Αγ Ορους με ολα τα παρελκομενα.

    Ξαφνικα τωρα ολοι χυπνισαν ( δικαιως ισως ) και κανουν σαματα για ιδιοτελεις σκοπους.

    Δεν μιλω εγω για νομιμοτητα. Οποιανου Χρυσοβουλο και να ειχα εγω προσωπικα θα πηγαινα ΔΙκαστηριο. Εαν κερδιζα θα διακδικουσα οπως ο καθενας μας. Εκτος εαν καποιοι θελουν να μας ψησουν οτι θα τα χαριζανε στο Δημοσιο !..

    ΠΠ

  9. ataktos avatar
    ataktos 28/08/2008 09:49:02

    anonymous- esi pali to hava sou

  10. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 28/08/2008 11:00:36

    @ nikoleta Ζεις στο διάστημα. Καλοπροαίρετα το λέω. Άδειες δε δίνουν επίτηδες για να τους κρατάνε στο χέρι. Οι πρώτοι που θα πήγαιναν λοιπόν στη φυλακή θα ήταν οι κρατικοί λειτουργοί που κάνουν την πιο πάνω κουτοπονηριά. Για τα υπόλοιπα αδικήματα δε θα λάβω θέση διότι η δικαιοσύνη βρωμάει μέχρι τα μπούνια και δεν ξέρω τι γίνεται.

    Συμφωνώ με αυτό που λες αν όντως ήταν έτσι.

  11. isnogood avatar
    isnogood 28/08/2008 11:26:03

    Καταρχήν να χαιρετήσω τη μεγάλη πρόκριση των αδελφών Κυπρίων, απέναντι στην ομάδα του ΔΗΜΟΣΙΟΥ.
    Δεύτερον για το θέμα των κτηρίων του ΜΠΟΜΠΟΛΑ στο Ολυμπιακό Χωριό, τα οποία λένε οτι ...ΓΕΡΝΟΥΝ -ψάξτε το αυτό καλά-, γι αυτό και δεν τα παρελάμβανε ο ...ΤΣΙΤΟΥΡΙΔΗΣ ως υπουργός τότε, έχουμε ξαναγράψει εδώ στο ΑΝΤΙ.
    Τώρα για τον Κοντομηνά τι να γράψει και τι να αφήσει κανείς....
    Καιδεν έχω και ασφάλεια ζωής!

  12. Helmut avatar
    Helmut 28/08/2008 13:18:24

    Άραγε αυτό το περίφημο ΕΤΑΚ -το ενιαίο τέλος ακινήτων- θα το πληρώνει και η Εκκλησία για την ακίνητη περιουσία της?

    Επίσης, ξέρει κανείς αν δηλώνει τα ακίνητα της στο Κτηματολόγιο?

  13. Lalakos avatar
    Lalakos 28/08/2008 17:35:22

    Καλά να πάθει!!! Δεοντολικά ήταν στα όρια.... Σύζυγος κυβερνητικού εκπροσώπου παρουσιάστρια σε κεντρικό δελτίο. Αυτοί είμαστε αυτά βλέπουμε....

  14. tsougdw avatar
    tsougdw 28/08/2008 17:53:06

    Η εκκλησία δε θα δηλώσει απ' ότι ξέρω τα ακίνητά της στο κτηματολόγιο...
    Αλήθεια ο Ρουσόπουλος όταν έμπαιναν στο οικογενειακό ταμείο τα χρήματα που έπαιρνε η Μάρα από τον alpha, δεν ήξερε τίποτα για τα κακουργήματα του Κοντομηνά;

  15. thanos avatar
    thanos 28/08/2008 19:43:17

    @14.πορτα-πορτα

    Οτι εχεις για Ψυχαρη-Λαμπρκη-ΠΑΣΟΚ Ολα στο φως...οπως λεει και ο "καταλληλοτερος."

  16. El_Greco avatar
    El_Greco 29/08/2008 02:06:36

    ΠΠ, λες ότι δεν πας τους παπάδες αλλά ως γνήσιος Έλληνας με όλα τα κατάλοιπα του Βυζαντίου και της Τουρκοκρατίας έχεις τη λογική του να πιάσεις το κράτος κορόιδο (τους γύρω σου δηλαδή) για προσωπικό σου όφελος. Δε διαφέρεις και πολύ από του παπάδες και επομένως δε καταλαβαίνω γιατί δε τους συμπαθείς!

    Ευρωπαικό κράτος με τίτλους ιδιοκτησίας από χρόνια φεουδαρχίας δε νοήται!!! Αυτά τελείωσαν στην Ευρώπη με τη Γαλλική επανάσταση. Στην Ελλάδα τότε κοιμόμασταν και κοιμόμαστε ακόμα. Μόνο ο Τρίτσης πήγε το '87 να απαλλοτρίωσει την ακίνητη περιουσία της εκκλησίας και πέσαν να τον φάνε (και τον φάγανε). Αν αυτά τα ζητήματα είχαν ληθεί από τότε δε θα υπήρχαν πολιτικοί σαν τον Θοδωρή και τη σύζηγο Βουλγαράκη με όλο της το σόι να κάνουν κονόμες από τις "άγιες" μπίζνες με τις πλάτες του κράτους (των υπολοίπων Ελλήνων δηλαδή).

  17. port porta avatar
    port porta 29/08/2008 15:05:09

    Φιλε μου El Greco,

    δεν αμφισβητω τα καταλοιπα και τα γονιδια που κουβαλαμε ως Ελληνες. Ειμαστε Ελληνες ομως και οχι Βελγοι.
    Για μενα ο νομος ειναι νομος για ολους. Αποτην ζουγκλα μεχρι τις πιο "συγχρονες" κοινωνιες.
    Ο παππους σου στο χωριο που τα βρηκε τα στρεμματα και τα σπερνει βαμβακι? Να τα δωσει πισω διοτι τα πηρε ειτε απο φεουδαρχες ειτε απο πασαδες. Διαφωνεις? να τα δωσει στο Κομμα να τα διαχειριστει μεσω μιας μοντερνας offshore.

    Στο Ιονιο που τα βρηκαν τα ακινητα και τα χωραφια? Απο τους Ενετους απο το 1700? Πισω κι αυτα στο κρατος η στο Κομμα.

    Στα Δωδεκαννησα? Στην Ηπειρο/Θεσσαλια? ναμην συνεχισω, απλα συνεχιζουμε με οτι βρηκαμε και καλα θα κανει ο καθενας να προστατευσει την περιουσια του. Διαφορετικα το Κρατος το απατο θα τα διαχειριστει για εμας και θα τα κλαιμε σε 20 χρονια. Διοδια σε Αραβες και "Ευροπ.." θα πληρωνουμε.

    Σε αλλο ποστ συμφωνησα σε διαχειριση απο την Εκκλησια στην Ακινητη περιουσια του κρατους. Οι "ανθρωποι" ξερουν τι και πως το κανουν. Εμπιστευεσαι εσυ το κρατος? Ιονια οδο ας πουμε?? Τουλαχιστον δεν θα χασουμε ως λαος και θα ειναι win-win στο τελος της ημερας.