10/11/2009 13:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Δ. Αβραμόπουλος στηρίζει επίσημα Α. Σαμαρά



Την απόφασή του να στηρίξει τον Αντώνη Σαμαρά για την προεδρία της ΝΔ ανακοίνωσε σήμερα επισήμως ο Δημήτρης Αβραμόπουλος, σε κοινή εμφάνιση του με τον κ. Σαμαρά.

Η αμφίπλευρη διεύρυνση της ΝΔ αρχίζει από τώρα, με τη στήριξη της υποψηφιότητάς μου από τον Δημήτρη Αβραμόπουλο, απάντησε ο Αντώνης Σαμαράς χαιρετίζοντας τη δήλωση στήριξης.

Η εκλογή αρχηγού δεν έχει να κάνει με προσωπικά συναισθήματα, ξεκίνησε τη δήλωσή του ο κ. Αβραμόπουλος, ενώ αίσθηση προκάλεσε η κοινή εμφάνιση των δύο πολιτικών. Ακολούθως πρόσθεσε ότι όσες φορές η ΝΔ ηττήθηκε, ήταν επειδή απομακρύνθηκε από τις αρχές της ή απογοήτευσε με συμπεριφορές αλαζονικές.

 

«Πρέπει να αποδείξουμε στους ψηφοφόρους ότι αλλάζουμε» είπε ο κ. Αβραμόπουλος προσθέτοντας ότι οι ψηφοφόροι δεν είναι μετακινούμενη εκλογική μάζα που πρέπει να την περισυλλέξουμε. «Συμφωνώ με τον Αντώνη Σαμαρά ότι πρέπει να πείσουμε όσους έφυγαν να γυρίσουν πίσω» είπε και πρόσθεσε: «H επιλογή του Αντώνη οδηγεί σε μεγαλύτερη συνοχή, σε διασφάλιση της ενότητας, σε μια παράταξη θεσμών και αρχών, σε ένα ανοιχτό κόμμα με δημοκρατική λειτουργία».

 

Παίρνοντας το λόγο ο Αντώνης Σαμαράς χαιρέτισε τη στήριξη της υποψηφιότητάς του και πρόσθεσε πως στο συνέδριο αποδείχθηκε ότι η ενότητα του κόμματος δεν κινδυνεύει.

«Είχα υπόψη μου να αρχίσει η αμφίπλευρη διεύρυνση του κόμματος μετά την εκλογή προέδρου, αλλά η αμφίπλευρη διεύρυνση αρχίζει από τώρα» είπε ο κ. Σαμαράς και συνέχισε: «Αφορά όχι μόνο τους ψηφοφόρους της ΝΔ που ψήφισαν άλλα κόμματα, αλλά και τη μεγάλη δεξαμενή εκείνων που μας γύρισαν την πλάτη, που δεν ήρθαν να ψηφίσουν».

Ο κ. Σαμαράς και ο κ. Αβραμόπουλος υπέγραψαν κοινή διακήρυξη αρχών και αμοιβαίων δεσμεύσεων.

 

Δηλώσεις Ψωμιάδη

«Άλλο Αβραμόπουλος, άλλο Ψωμιάδης. Δεν μπήκα στην κούρσα της διαδοχής για να πλήξω ή να ωφελήσω κάποιον», παρατήρησε ο νομάρχης Θεσσαλονίκης και υποψήφιος για την προεδρία της ΝΔ, Παναγιώτης Ψωμιάδης, κληθείς να σχολιάσει τη δημόσια δήλωση στήριξης του Δ. Αβραμόπουλου στον Αντώνη Σαμαρά. «Αγωνίζομαι για την ενότητα της επόμενης μέρας», πρόσθεσε  και κάλεσε τους φίλους της Νέας Δημοκρατίας «να αντισταθούν στις πιέσεις και να στηρίξουν μια καθαρή και δυνατή φωνή, τη φωνή του Παναγιώτη Ψωμιάδη».

Αντίδραση από τη Ντόρα Μπακογιάννη αναμένεται κατά την ομιλία της το βράδυ της Τρίτης στο Γκάζι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Mara avatar
    Mara 10/11/2009 13:37:09

    Έξυπνη κίνηση του Αβραμόπουλου. Μπράβο!!! Έρχονται και άλλα "καλά" προσεχώς...

    • loretta avatar
      loretta @ Mara 10/11/2009 14:03:42

      ναι μαρα ....λοχαγοι... και πιστευω οτι ετσι πως παει τρ πραγμα κα ψωμιαδης και εχει σημασια η σειρα των γεγονοτων.!!

  2. Tony Conrad avatar
    Tony Conrad 10/11/2009 13:44:26

    Fhmes lene oti syntoma kai h Ntora tha anakoinwsei thn yposthriksh ths ston ko Samara opote oloi mazi entantia sto antipalo deos Pswmiadh

  3. double trouble avatar
    double trouble 10/11/2009 13:46:18

    ΜΠΡΑΒΟ ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΕ...ΕΔΕΙΞΕΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙ,,ΚΑΙ ΛΕΒΕΝΤΗΣ....ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ....ΑΞΙΟΣ....

  4. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 10/11/2009 13:47:12

    Τον συγχωρώ για το γεύμα στο Διόνυσο. Μπράβο Δημήτρη! Διαψεύδει την εικόνα του πολιτικού που δεν παίρνει θέση.
    Η μάχη είναι σκληρή, ο αντίπαλος αδίστακτος. Ολοι πρέπει να βοηθήσουν να σωθεί η παράταξη!

    • loretta avatar
      loretta @ Kώστας Θ. 10/11/2009 14:05:19

      ασε κωστα θ μου φαινεται μονο εμενα η αρχισε ηδη να βγαινει καθαρα ο μητσοτακης μεσα της?? Ολες οι δηλωσεις απο δω και περα της θεοδωρας ειναι γραμμη επιτιμου.

      • Kώστας Θ. avatar
        Kώστας Θ. @ loretta 10/11/2009 14:20:08

        Καλά, κι εγώ περιμένω τώρα διάφορα... Εχει γίνει πολύ μεγάλη «επένδυση» στην Ντόρα..
        Ασ΄την αφήσει να λέει ότι θέλει. Να κρατήσει την ψυχραιμία του ο Αντώνης και να επικεντρωθεί στο να φέρει κόσμο να ψηφίσει.

  5. anetos avatar
    anetos 10/11/2009 13:47:12

    πονηρος Ο κος "τιποτα" μυριζεται τη νικη του Αντωνη ....και οτι η κορακλα εχει μαζεψει ολη την σαβουρα της ΝΔ

  6. andreas avatar
    andreas 10/11/2009 14:02:15

    ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗ...ΕΔΕΙΞΕΣ ΤΟ ΜΠΟΙ ΣΟΥ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ...!!! ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ...!!!

  7. FotisAthan avatar
    FotisAthan 10/11/2009 14:09:38

    Έξυπνη καί ορθή η επιλογή τού Αβραμόπουλου. Ώρα τώρα να σαρώση ο Αντώνης ΔΑΠ καί ΟΝΝΕΔ όπου μόνο αυτός μπορεί νά εμπνεύσει καί ως άλλος μπουρλοτιέρης να βάλει φωτιά στίς καρδιές τους.

  8. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 10/11/2009 14:26:07

    Λοιπόν, συγγνώμη που θα χαλάσω το πάρτυ, φίλοι, αλλά προσωπικά είμαι αρκετά δυσαρεστημένος με τη σημεριν ή εξέλιξη, αλλά και με μια χθεσινοβραδυνή.

    Δεν μου αρέσει η στήριξη από ένα τεράστιο λαμόγιο και αεριτζή επιπέδου Αβραμόπουλου. Δεν τον θέλω. Ο κύριος τίποτα, όπως σωστά τον ονόμασε ο Πάγκαλος. Γιατί να είναι είδηση, γιατί να είναι θέμα;

    Ο ίδιος λέει ότι είναι πέρα από παζάρια η στήριξή του, αλλά αν υπήρξαν; Αν υπήρξαν, το λογικό είναι να είχε πάει βέβαια με τους Μητσοτάκηδες και αυτό μας λέει ότι μπορεί και να μην υπήρξαν. Αλλά μου φαίνεται απίθανο ένας τύπος με την ηθική του Αβραμόπουλου να πήγε με κάποιον έτσι, χωρίς να του τάξουν τίποτα, μόνο και μόνο "για λόγους αρχής". Κάποιο λάκκο έχει μάλλον η φάβα. Δεν θα ήθελα ο Αντώνης να έχει πέσει στο επίπεδο του "τάζω". Μπορεί και να μην έπεσε, αλλά αν έπεσε; Αν μη τι άλλο, είναι αφύσικη η στήριξη του Αβραμόπουλου. Κανέας δεν την περίμενε, προτού αρχίσουν οι σχετικές διαρροές. Όλοι τον είχαμε να κινείται προς Ντόρα.

    Η δεύτερη εξέλιξη είναι αυτό που είπε χθες ο Σαμαράς στο Χατζηνικολάου για τα Σκόπια. Κάθησα και έκανα απομαγνητοφώνση από το youtube:

    http://www.youtube.com/watch?v=5hGEh78NBBg

    Ν.Χ.: Η Ντόρα Μπακογιάννη σας προκάλεσε να πείτε αν συμφωνείτε με την άποψη για σύνθετη ονομασία. Με την άποψη δηλαδή που έχει διατυπώσει η προηγούμενη κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας.
    Α.Σ.: Κοιτάξτε, όλοι ξέρουνε τις θέσεις μου σε αυτό δεν είναι ανάγκη να με ρωτήσουνε. Εγώ αυτό το οποίο θέλω να σας πω και το οποίο είναι σημαντικό, είναι ότι η κόκκινη γραμμή των Σκοπίων, κ. Χατζηνικολάου, είναι ότι ...
    Ν.Χ.: Που σημαίνει ότι εξακολουθείτε να μην συμπαθείτε τη σύνθετη ονομασία
    Α.Σ.: Ασφαλώς. Προσέξτε όμως να σας πω το κυριότερο. Η κόκκινη γραμμή των Σκοπίων είναι ότι δεν δέχονται μία και μόνο ονομασία για κάθε χρήση, το περίφημο erga omnes. Επιμένουν και στο εσωτερικό, και διμερώς, να υπάρχει διπλή ονομασία. Εγώ πιστεύω ότι δεν θα το δεχτούν ποτέ, τη μία ονομασία. Αν το δεχτούν, να έρθουμε να το συζητήσουμε το σύνθετο όνομα.
    Ν.Χ.: Μάλιστα

    Τι σημαίνουν τώρα αυτά; Σημαίνουν ότι ο Σαμαράς αποδέχεται αναγκαστικά τη σύνθετη ονομασία; Δεν θέλω να φανώ υποχόνδριος, δεν είπε ακριβώς αυτό. Είπε πρώτα "ασφαλώς" στο δεν θέλει τη σύνθετη ονομασία. Είπε όμως ότι το συζητάει, αν τα Σκόπια πρώτα δεχτούν το erga omnes. Και αυτό είναι ένα σαφέστατο βήμα προς τα πίσω.

    Και μόνο αυτό για μένα είναι μια τραγική υποχώρηση Σαμαρά. Δεν είναι ΚΑΝΕΝΑ απολύτως λόγο να την κάνει. Πού είναι ο ασυμβίβαστος Αντώνης τον οποίο κάθομαι και στηρίζω εδώ με όλες μου τις δυνάμεις;

    Αν γίναμε μουτζαχεντίν του Σαμαρά ορισμένοι εδώ και παντού σε όλη τη χώρα, γίναμε για συγκεκριμένο λόγο: Επειδή ο Αντώνης εκφράζει τις αγωνίες μας, την εγκατάλειψη των εθνικών δικαίων, την αντίσταση στην παραίτηση από το έθνος και την πατρίδα.

    Όπως όμως είπε σωστά και ο άλλος, δεν μπορείς να πας γι' αλλού, αν δεν κρατήσεις τους δικούς σου. Αν φύγεις από εκεί που είναι οι δικοί σας, τι θα απογίνουν; Περιμένεις να καθήσεις να σε στηρίζουν τυφλά;

    Εσύ δεν είσαι Αντώνη που μας έλεγες το Σάββατο να μην ντρεπόμαστε για τις ιδέες μας; Τι έγινε τώρα; Φοβάσαι να μην σε πουν εθνικιστή; Κάνεις άνοιγμα στο "μεσαίο χώρο" του κόμματός σου (και αφήνεις να πάει στο καλό ο λόγος για τον οποίον σε στηρίζουν οι δικοί σου; Άραγε πήγες να τους ξεγελάσεις όπως έλεγες για τον ευκαιριακό ψηφοφόρο;)

    Δεν αλλάζεις απόψεις για να κερδίσεις τον ευκαιριακό ψηφοφόρο, αλλά προσπαθείς να πείσεις με τις δικές σου απόψεις τον ευκαιριακό ψηφοφόρο.

    Φοβήθηκες μήπως σου πουν ότι δεν στήριξες τη γραμμή Καραμανλή; Μα ο Καραμανλής είναι υπόλογος στη συνείδηση του λαού επειδή δεν ακολουθούσε τη γραμμή τη δική σου.

    Φοβήθηκες μήπως σε "σαπίσουν" οι Αμερικανοί; Μα πώς να σε πιστέψουμε τότε ότι θα αποκρούσεις το επόμενο σχέδιο Ανάν;

    Η μόνη ελπίδα μας να είναι να μην το εννοείς, αλλά να πρόκειται για ευκαιριακό ελιγμό, με σκοπό να πετάξεις ρετσινιές τύπου "πατριδοκάπηλος" και τα συναφή. Αλλά δεν τα χρειάζεσαι αυτά.

    Θα κληθείς πολύ σύντομα, αν εκλεγείς, όπως όλα πια δείχνουν, να αποδείξεις, αν δουλεύεις τους αντιπάλους σου, ή εμάς.

    Αν δουλεύεις εμάς, να το ξέρεις: η στήριξή μας δεν είναι δεδομένη. Οι καιροί άλλαξαν. Από το Σαμαρά δεν θα δεχτούμε ποτέ αυτή την κωλοτούμπα. Με τη Ντόρα τουλάχιστον ξέρουμε με ποιον έχουμε να κάνουμε.

    Μπορείς ακόμη να το πάρεις πίσω, να το διευκρινήσεις, χωρίς πολλά-πολλά, θα σου δοθούν ευκαιρίες να εξηγήσεις τι εννοούσες και να διευκρινίσεις ότι δεν αναιρείς την αντίθεσή σου στη σύνθετη ονομασία και ότι με εσένα επικεφαλής, ποτέ δεν θα γίνει δεκτή η σύνθετη ονομασία για το κράτος αυτό. Θα περιμένουμε να το κάνεις.

    Δεν έχουμε να εκχωρήσουμε κανένα κομμάτι της εθνικής μας ταυτότητας στους Σκοπιανούς.

    Οι ειλικρινείς φίλοι μιλούν ανοικτά. Και θέτουν τα ζητήματα οπως τα σκέφτονται, χωρίς εκλογικές και άλλες σκοπιμότητες. Αν δεν είσαι ο Αντώνης που νομίζουμε και είσαι μια από τα ίδια πολιτικάντης, δεν σε χρειαζόμαστε.

    • tiramola avatar
      tiramola @ Blimblomblim 10/11/2009 14:32:44

      @Blimblomblim
      Είχα γράψει σε άλλο ποστ για την οπαδική προσέγγιση που θολώνει το μυαλό.
      Μπράβο σου , είσαι από τις φωτεινές εξαιρέσεις με τον τρόπο που προσεγγίζεις τα θέματα.
      Δεν έχει καμία σημασία αν διαφωνώ μαζί σου.
      Εκείνο που είναι σίγουρο είναι ότι ένας διάλογος μαζί σου , όσες διαφωνίες και αν προκύψουν , θα είναι χρήσιμος.

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ tiramola 10/11/2009 14:38:16

        Ευχαριστώ για τα καλά λόγια και αναμένω να πράξεις αντίστοιχα σε κάθε "ύποπτη" κίνηση του Γιώργου Παπανδρέου. Ως συνειδητός υποστηρικτής Σαμαρά, το κάνω με πόνο ψυχής να τον κατακρίνω, αλλά νομίζω ότι είναι καλύτερα να βγάλουμε την κίτρινη κάρτα τώρα, παρά να εμπιστευτούμε τυφλά τις αγωνίες μας και τις ελπίδες μας στα χέρια οποιουδήποτε πολιτικού, είτε Γιώργος λέγεται είτε Αντώνης. Όχι στην τυφλή στήριξη. Αυτό μας έφαγε, από το 1821. "Λαέ μου ευκολόπιστε και πάντα προδομένε".

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ Blimblomblim 10/11/2009 14:41:45

      Aγαπητέ Blimblomblim, o Σαμαράς λέει, ότι έγραψε στην Καθημερινή πριν ένα χρόνο. Θέλει να κράτήσει το θέμα ανοιχτό γιατί πιστεύει ότι οι Σκοπιανοί δε θα δεχθούν ποτέ μία ονομασία. Θέλει απλώς να μπλοφάρει γιατί πιστεύει ότι ο χρόνος είναι υπέρ μας.
      Ας μην είμαστε τόσο αρνητικοί με τους όποιους συμμάχους του Σαμαρά. Το ότι πήγε ο Αβραμόπουλος με τον Σαμαρά είναι στα υπέρ του προς το παρόν. Για τα υπόλοιπα,μόνο ο χρόνος θα δείξει..

      • tiramola avatar
        tiramola @ Kώστας Θ. 10/11/2009 14:58:03

        @Kώστας Θ.
        Μπλόφες μόνο στο πόκερ...
        Ποιός χρόνος είναι υπέρ μας όταν τους έχει αναγωρίσει ως "Μακεδονία" τα 3/4 του πλανήτη...

        Άκου Κώστα...
        Αν θέλεις πραγματικά κάτι να αλλάξει προς όφελος της χώρας και όσων κατοικούν σε αυτήν πρέπει να απαιτείς καθαρές εξηγήσεις.
        Αντιλαμβάνομαι πλήρως ότι κάτι τέτοιο είναι ανέφικτο με πολιτικούς σαν την Ντόρα.
        Τουλάχιστον απαίτησέ το από τον Σαμαρά αφού από την πολιτική του διαδρομή δεν φαίνεται να έχει σχέσεις με το παρασκήνιο.

    • alone avatar
      alone @ Blimblomblim 10/11/2009 15:01:27

      Blimblomblim Δεν σας στο είπα χθες;

      “.. Ο Αβαραμο θα στηριξει
      Σαμαρα .

      1. Για να ειναι συνεπης με τις δηλωσεις του κατα την περιοδο της υποψηφιοτητας του.”

      Είχε επικεντρώσει την υποψηφιότητα στο άνοιγμα στην κοινωνία και στο γεγονός ότι δεν στηρίζεται και δεν επιδιώκει μηχανισμούς . Επίσης είχε κάποιες πατριωτικές αναφορές.

      Αν στήριζε Dora θα ήταν απόλυτα ασυνεπής"


      χετε κάνει διδακτορική διατριβή "σθις" αναλύσεις των
      εσωτερικών της ΝΔ, αλλα αποτέλεσμα τίποτα.
      Το είπα χθες. Όσοι είναι εκτος .... και έχουν και λίγο ένστικτο βλέπουν πιο ξεκάθαρα .

      Σε ανύποπτο χρόνο πέρσι έλεγα ότι η Ντόρα είναι απίθανο να
      γίνει αρχηγός, αλλα και αν γίνει δεν θα γίνει ΠΟΤΕ πρωθυπουργός.

      Συνεχίζω λέγοντας ότι ο οι πολιτικές Σαμαρά δεν θα ικανοποιήσουν όσους προβάλλουν στο πρόσωπο του τις πιο
      ακραίες εθνικά θέσεις. Θα είναι αρκετά πιο μετροπαθής
      από τις προσδοκίες πολλών ένθερμων υποστηρικτών του που σχολιάζουν εδώ. Αυτό συνάγεται με μάη ψύχραιμη ανάλυση των
      θέσεων που διατύπωσε...αλλα και επιπλέον ..ο Σαμαράς δεν είναι ο ίδιος ορμητικός νέος του 93. Η εμπειρία των χρονων που πέρασαν αλλα και η αλλαγή στην σύνθεση και την κουλτούρα του έλληνα , απαιτούν άλλες προσεγγίσεις.

      Όσοι βεβαια ταχθούν πιστοί οπαδοί...όπως κάθε οπαδός
      θα υποστηρίζουν ότι και αν κάνει...

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ alone 10/11/2009 15:38:20

        Αυτό που ρωτάω είναι αν είμαστε έτοιμοι να εκχωρήσουμε ένα κομμάτι της ελληνικής μας ταυτότητας, όπως θα γίνει αν δεχτούμε σύνθετη ονομασία. Είμαστε; Εγώ δεν είμαι και δεν μου φαίνεται ακραίο αυτό.

        Εν πάση περιπτώσει, είναι ο λόγος που στήριζα Σαμαρά και ο λόγος που οι περισσότεροι "πιστοί" του τον στηρίζουν.

        Δεν θα σταματήσω να τον στηρίζω απέναντι στη Ντόρα, αλλά ειλικρινά θα προτιμούσα να είναι και θετική η ψήφος μου και όχι μόνον αρνητική.

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ Blimblomblim 10/11/2009 15:21:02

      Δεν υπάρχουν εναλλακτικές ή μητσοτακισμός ή προχωράμε μπροστά.

      Ο Σαμαράς έχει την πιο πατριωτική προσέγγιση από όλους του υποψήφιους.-

  9. fatfat avatar
    fatfat 10/11/2009 14:28:39

    @ loretta.....παραδέχομαι ότι τελικά εσύ επαληθεύτηκες σχετικά με τον κύριο Αβραμόπουλο....σέβομαι την επιλογή του......ήταν δικαίωμά του είτε να επιλέξει έναν από τους δύο υποψήφιους, είτε να παραμείνει ουδέτερος....από την δημοσκόπηση της GPO φάνηκε ότι οι περισσότεροι υποστηρικτές του πήγαν με τον κύριο Σαμαρά, για αυτό και ανέβηκαν πολύ τα ποσοστά του τελευταίου....

    • loretta avatar
      loretta @ fatfat 10/11/2009 14:42:15

      ΦΑΤ ΦΑΤ οπως λεει και μια αλλη φιλη εδω μεσα...ερχονται τα καλυτερα για τον ΣΑΜΑΡΑ.

      Βλεπεις τελικα οτι ξερει να χειριζεται πολυ καλα τις καταστασεις αυτο θα πρεπει να σου λεει και σενα πολλα.

  10. σταμ avatar
    σταμ 10/11/2009 14:29:07

    http://www.youtube.com/watch?v=rGOitTMM6Gs

  11. Mara avatar
    Mara 10/11/2009 14:32:50

    Loretta, μετά τις εκλογές θα πούμε... περισσότερα. Τώρα δεν κάνει... ο Αντώνης είναι ευφυέστατος!!!

    • loretta avatar
      loretta @ Mara 10/11/2009 14:39:44

      κανεις δεν αμφισβητει την ευφυΐα του ..αυτη ειναι δεδομενη..παρα ταυτα αυτα που λεω τα ξερει ο περισσοτερος κοσμος..!!

      ενα θα πω μονο μια εικονα χιλιες λεξεις!! πολυ σωστη η σημερινη εμφανισει...και ετσι πρεπει να συνεχισει...!!

  12. Νίκος avatar
    Νίκος 10/11/2009 14:33:04

    Το ζητημα τωρα ειναι να πιστει και ο Ψωμιαδης να στηριξει τον Σαμαρα. Διοτι εχει μεγαλη επιρροη στη Μακεδονια.

    • loretta avatar
      loretta @ Νίκος 10/11/2009 15:27:19

      αγαπητε νικο...τα νουμερα στην βορειο ελλαδα αλλα λενε..ναι ισχυρος ο παναγιωτης αλλα πολυ πιο ισχυρος ο σαμαρας

      εξαλλου το πολυ σε 15 μερες θα ξερουμε και την αποφαση ψωμιαδη. εχει σημασια ο χρονος που θα επιλεξει να κανει την κινηση του.

  13. fatfat avatar
    fatfat 10/11/2009 14:41:37

    αν υποθέσουμε όμως ότι ο κύριος Αβραμόπουλος υποστήριζε τελικά την κυρία Μπακογιάννη όλοι εσείς που τον εκθειάζετε τώρα,επειδή σας συμφέρει η επιλογή του,("έξυπνη και ορθή
    επιλογή","μπράβο",'παλληκάρι","λεβέντης","άξιος") τι θα γράφατε σε εκείνη την περίπτωση? Δεν θα χρησιμοποιούσατε τότε ένα σωρό "κοσμητικά επίθετα" εναντίον του,δεν θα τον απαξιώνατε, δεν θα τον λέγατε "πουλημένο τομάρι" που πήρε ανταλλάγματα από την κυρία Μητσοτάκη για να την στηρίξει?
    Και αν τότε όντως θα τα λέγατε όλα αυτά, πως αποκλείετε τώρα ότι μπορεί να έγινε το ίδιο?.... δηλαδή πως αποκλείετε ότι τώρα μπορεί να πήρε ανταλλάγματα για να στηρίξει τον κύριο Σαμαρά?

    Υ.Γ 1 : Mια απλή υποθετική ερώτηση κάνω...δεν βγάζω κακία,ούτε είμαι πικραμένος...
    Υ.Γ 2 : Η ειδοποιός διαφορά μου με πολλούς εδώ μέσα, ότι εγώ σέβομαι και συζητάω τις αντίθετες απόψεις,δέχομαι την καλόπιστη κριτική στα πλαίσια του διαλόγου.....δεν απαντάω με κραυγές,προσβολές,ευφυολογήματα αν δεν μου αρέσουν οι πολιτικές σας απόψεις ή αν διαφωνούμε σε κάποια ζητήματα....εγώ επαναλαμβάνω ότι σέβομαι την επιλογή του κυρίου Αβραμόπουλου - ήταν επιλογή του να στηρίξει,αν ήθελε, τον οποιοδήποτε-....αναρωτηθείτε τι στάση θα κρατάγατε εσείς απέναντι στον κύριο Αβραμόπουλο αν τελικά στήριζε την κυρία Μπακογιάννη......δεν θα τον περνάγατε από γενεές δεκατέσσερις?
    Υ.Γ 3: Aπό τα μέχρι τώρα σχόλια σας, φαίνεται ότι τώρα που ο κύριος Αβραμόπουλος δήλωσε δημόσια την υποστήριξή του στον κύριο Σαμαρά έγινε αμέσως θαύμα και "εξαγνίστηκε και αυτός στην κολυμβήθρα του Σιλωάμ".....

    • loretta avatar
      loretta @ fatfat 10/11/2009 14:46:54

      οχι φατ φατ κανεις δεν εξαγνίστηκε ετσι ευκολα και μην πιστέψεις ουτε για μια στιγμη οτι δεν θα συνεχιζει να περναει απο την κριτικη ολων η σταση του αβραμοπουλου και ολων.

      Η σταση τους θα κριθει και μετα την αναληψη θεσεων μεσα στο κομμα μετα την εκλογη του προεδου...

      ευχομαι να μη παψει η συμμετοχη του κοσμου της ΝΕΑΣ Δημοκρατιας μετα την εκλογη αλλιως στην ουσια δεν καναμε τιποτα.

      • Swell avatar
        Swell @ loretta 10/11/2009 16:07:34

        Καλό είναι να μην ξεχνάμε τι είναι ο Αβραμόπουλος. Τι πρόσφερε σαν δήμαρχος, αλλά, κυρίως σαν υπουργός Υγείας. Που δεν είχε το θάρρος να πει έστω μια λέξη ή να κάνει κάτι για όλα αυτά που κατήγγειλε και στο τέλος έδωσε και τη ζωή της η αξέχαστη Αμαλία Καλυβίνου. Εγώ αυτό δεν πρόκειται να το ξεχάσω ποτέ. Και η υποστήριξη του Αβραμόπουλου δεν τιμά καθόλου το Σαμαρά.

        http://swell-swell.blogspot.com/2007/05/blog-post_1021.html

        • occultists avatar
          occultists @ Swell 11/11/2009 01:58:45

          @Anonymous says: ""Θεωρώ ότι ο Αβραμόπουλος σαν δήμαρχος ήταν αρκετά καλός ο καλύτερος από όσους έχω ζήσει μέχρι σήμερα.""
          Αγαπητέ Anonymous επειδή από τα γραφόμενα σου μάλλον είσαι μικρότερος των 16 ετών εφ όσον δεν γνωρίσει καλύτερο δήμαρχο από τον Αβραμόπουλο σε πληροφορώ ότι ο Αβραμόπουλος ήταν κατ όνομα δήμαρχος. Ουσιαστικός δήμαρχος ήταν κάποιος Βαρδαλάκης. Ο Αβραμόπουλος ήταν φρου-φρου και αρώματα.... και όπου γάμος και χαρά και ο Αβραμόπουλοσ πρωτος. Για φωτογραφίες και μεγαλόστομες αερολογίες.

  14. FFF avatar
    FFF 10/11/2009 14:49:26

    Μόνο να γελάσω μπορώ με την εικόνα του «Αντώνη» και «Δημήτρη» - όπως με στόμφο αποκαλούσαν ο ένας τον άλλο – στο μπλε φόντο με το λογότυπο της Νέας Δημοκρατίας! Σαν εχθές μου φαίνεται τότε που τους καμαρώναμε τον έναν με φόντο τα βελάκια της Πολιτικής Άνοιξης και τον άλλων με τα ΚΕΠ του. Ε όχι ρε παιδιά να βγαίνουν τώρα και να μιλούν περί Νέας Δημοκρατίας κτλ οι πραγματικοί και επικίνδυνοι αποστάτες. Αυτή τη Νέα Δημοκρατία θέλουμε;;;; η Νέα Δημοκρατία των φυγάδων;;;;

    • loretta avatar
      loretta @ FFF 10/11/2009 14:57:31

      δηλ και τι θελουμε μια ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΑΛΛΑ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ? ξερεις τι μου θυμιζει η ΝΤΟΡΑ?? ΤΟΝ ΣΗΜΙΤΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΕΚΛΕΓΕΙ ΜΕ ΜΟΝΟ ΣΤΟΧΟ ΝΑ ΕΞΑΛΕΙΨΕΙ ΟΤΙ ΠΑΠΑΝΔΡΕΙΚΟ(ΑΡΧΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ) ΥΠΗΡΧΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΑΣΟΚ!! Ε ΔΕΝ ΤΟΥ ΒΓΗΚΕ ΓΙΑΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΑΛΛΑΓΗ ΠΛΕΥΣΗΣ...ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ.

      ΤΟ ΙΔΙΟ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΝΤΟΡΑ ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΚΟΜΜΑ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ ΤΕΛΟΣ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ.

    • loretta avatar
      loretta @ FFF 10/11/2009 14:59:18

      Ο επιτιμος θαχει παθει σοκ ειμαι βεβαια...γιατι για μια αλλη φορα...του αποδεικνυει η ζωη ...οτι οτι εδωσε θα λαβεις!!!!

  15. isnogood avatar
    isnogood 10/11/2009 14:51:33

    μπλιμπλομ

    Ο Αντώνης είναι ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΟΝΟΜΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕ ΑΥΤΟ.
    Η ΟΥΣΙΑ ΤΩΝ ΛΟΓΩΝ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ''ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΔΙΑΛΟΓΟ ΜΕ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΜΑΣ''
    Ο ΧΡΟΝΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΛΥΣΗ ΤΩΝ ΣΚΟΠΙΩΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.
    ΑΠΛΑ ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΝΑ ΕΚΤΕΘΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ isnogood 10/11/2009 14:59:04

      Μακάρι να είναι όπως τα λες και συμφωνώ ότι έχει αρκετές πιθανότητες να είναι και έτσι. Απλώς εμένα δεν μου αρέσει το μήνυμα που περνάει αυτός που ξέραμε για ασυμβίβαστο Αντώνη. Υπάρχει, έστω και θεωρητικά, πιθανότητα να εκχωρήσουμε κάτι από την ελληνική μας ταυτότητα στους Σκοπιανούς;

      Επειδή οι καιροί είναι πονηροί, θα ήμουν πιο κάθετος. Δεν θα έλεγα ποτέ ότι, έστω και υπό προϋποθέσεις, συζητώ το σύνθετο όνομα.

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ Blimblomblim 10/11/2009 21:12:44

        blimβ του την έχουνε στημένη πως θα απομονώσει την Ελλάδα και δεν τους κάνει το χατήρι. Θα μείνουμε στον διάλογο και εάν οι Σκοπιανοί δεχθούν την ονομασία για όλες τις χρήσεις σημαίνει πως πλέον έχουν χάσει το παιχνίδι. Δεν πρόκειται να το δεχθούν και ουσιαστικά ο Σαμαράς τους εγκλωβίζει χωρίς να εκτίθεται ο ίδιος. Ουσιαστικά βλέπω πως ο Σαμαράς τους βάζει στον πάγο για τα επόμενα είκοσι χρόνια. Ας δούμε τότε τί ρόλο θα παίζει η Αμερική και η Ρωσία και η Κίνα στο γεωπολιτικό γίγνεσθαι με βάση την τωρινή δυναμική των πραγμάτων και με τα πετρέλαια να στερεύουν.

  16. isnogood avatar
    isnogood 10/11/2009 15:04:15

    Άρχισαν οι πρώτες εισηγήσεις απο στελέχη της Ν.Δ. για να αποχωρήσει η κυρία Μπακογιάννη απο την δικδίκηση της ηγεσίας της Νέας Δημοκρατίας στο όνομα της ενότητας!
    Μετά τις δηλώσεις του Δημήτρη Αβραμόπουλου και τη στήριξή του στον Αντώνη Σαμαρά, τα πράγματα άρχισαν να ξεκαθαρίζουν στη βάση της παράταξης.
    Είναι ιδιαίτερα σημαντική η στήριξη του κυρίου Αβραμόπουλο και καθοριστική στη βάση των ψηφοφόρων της Ν.Δ. στην Αθήνα -στην έδρα υποτίθεται της κυρίας Μπακογιάννη- και διαμορφώνει μια ...

    συντριπτική υπεροχή της υποψηφιότητας του Αντώνη Σαμαρά.
    Η κούρσα μέχρι την 29η Νοεμβρίου, έχει ακόμη πολλές εκπλήξεις...

    • tiramola avatar
      tiramola @ isnogood 10/11/2009 15:10:07

      Ναι ρε isnogood...
      Καλύτερα να μην γίνουν και καθόλου εκλογές , ας του δώσουν το χρίσμα να ξεμπερδεύουμε...
      Χαλίφης στη θέση του Χαλίφη με τη μία....

  17. Lavazza avatar
    Lavazza 10/11/2009 15:04:45

    Πλάκα έχει, όλοι οι "Σαμαρικοί" μέχρι χθες έβλεπαν τη "μικρότητα" του Αβραμόπουλου που διαφαινόταν οτι συγκλίνει προς τη Ντόρα...

    Σήμερα μετά τις δηλώσεις του περί στηρίξεως της υποψηφιότητας Σαμαρά, οι ίδιοι που έβριζαν ανακάλυψαν ξαφνικά το "μεγαλείο" και τη "λεβεντιά" του Αβραμόπουλου...

    Αχ αυτή η έρμη η "Εξουσία" αχ.....(και η κουτάλα μαζί και τα "πόστα" που την συνοδεύουν)

    • loretta avatar
      loretta @ Lavazza 10/11/2009 15:13:06

      Τελικα εχεις χιουμορ φιλε/φιλη μου...στο αναγνωριζω!!

  18. double trouble avatar
    double trouble 10/11/2009 15:24:57

    ΑΠΛΑ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΧΑΡΗΚΕ..ΔΙΟΤΙ Ο ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΧΤΗΚΕ ΜΕ ΤΟ ΥΓΕΙΕΣ...ΚΑΙ ΕΛΠΙΔΟΦΟΡΟ ΚΟΜΑΤΙ ΤΗΣ ΝΔ....ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ...ΠΟΥ ΣΥΝΕΒΑΛΑΝ...ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΤΤΑ ΤΟΥ 10%...ΟΧΙ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΑΠΛΟΚΗ...ΖΗΤΩ ΣΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΠΟΥ ΞΗΜΕΡΩΝΕΙ...

  19. Αννίτα avatar
    Αννίτα 10/11/2009 15:25:39

    Το τραγούδι του Μητροπάνου με τον αξεπέραστο στίχο «πόσα δίνω, πόσα θες» τον θυμάστε;; Γιατί εγώ από την στιγμή που είδα Αβραμό με Σαμαρά χέρι-χέρι δεν μπορώ να τον βγάλω από το μυαλό μου. Πόσο ακόμα θα ξεφτιλίζουν την πολιτική κάποιοι επίμονοι οπορτουνιστές;;
    - Πόσο κοστίζει μια θέση αντιπροέδρου;
    - Μια δήλωση.

    • loretta avatar
      loretta @ Αννίτα 10/11/2009 21:36:32

      το ιδιο θα ελεγες αν συμφωνουσε με τη θεοδωρα? και τελικα τι ενοχλησε οτι ενω επισκεφθηκε τον ΕΠΊΤΙΜΟ...τους εκλεισε την πορτα?

      Ξαναλεω ...Ο ΕΠΊΤΙΜΟΣ και Η ΘΕΟΔΩΡΑ οτι εδωσαν θα λαβουν!!

  20. Δωδωναίος avatar
    Δωδωναίος 10/11/2009 15:33:42

    Αναμενόμενο.
    Δεν γινότανε διαφορετικά.
    Έτσι έπρεπε να γίνει!
    Το άλλο μεγάλο κόμμα εξουσίας, πρέπει και αυτό να έχει στην κορυφή του ένα έντιμο, καθαρό ικανό και άφθαρτο πρόσωπο.
    Η κυρία, γαλουχημένη από την ραδιουργία, την ίντριγκα και τις δολοπλοκείς απόψεις του αρχιερέα της αποστασίας του 65, έχω την άποψη ότι παρότι ικανή, είναι μη - κατάλληλη για την αρχηγία της Ν.Δ.
    Αυτή είναι η άποψη μου
    Τι ενότητα και παραμύθια!
    Αν η Ντόρα χάσει τις εκλογές, νομίζετε ότι θα κάτσει με τα χέρια σταυρωμένα?
    Σαν χλωμό το βλέπω….

  21. αρχισαμε avatar
    αρχισαμε 10/11/2009 15:35:42

    Και μονο το οτι ο Αβραμοπουλος ΔΗΛΩΝΕΙ ΚΑΘΑΡΑ πως στηριζει ΣΑΜΑΡΑ, σημαινει πως ο Αντωνης βγαινει.
    Η αεροπορια χτυπησε επιλεγμανους στοχους(Σαμαρας στο συνεδριο)
    Ο στρατος εκανε εκκαθαριστικες (προσφατα γαλλοπ)
    Ηρθε και το ναυτικο για τη δεξιωση ( Αβραμοπουλος)
    Ακομα και ετσι ομως ... μπραβο.

  22. fatfat avatar
    fatfat 10/11/2009 15:35:56

    @ Blimblomblim....1)συμφωνώ μαζί σου ότι είναι πιθανό να πήρε ανταλλάγματα ο κύριος Αβραμόπουλος για να στηρίξει τον κύριο Σαμαρά....δεν ξέρω στα σίγουρα,μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω....το ίδιο όμως θα έλεγα,περί πιθανών ανταλλαγμάτων δηλαδή,και στην περίπτωση που θα υποστήριζε την κυρία Μπακογιάννη...
    2)όσο αφορά την σύνθετη ονομασία ο κύριος Σαμαράς απέφυγε να πει όλη την αλήθεια ευθαρσώς στον κύριο Χατζηνικολάου, κατά την σχετική συνέντευξη του....ο κύριος Σαμαράς δήλωσε ότι αν οι Σκοπιανοί δεχτούν την μία ονομασία "για όλες τις χρήσεις"(που απορρίπτουν σήμερα κατηγορηματικά), μπορούμε τότε να συζητήσουμε μαζί τους το σύνθετο όνομα της χώρας τους.....για πρώτη φορά δηλαδή παραδέχεται ότι σε περίπτωση υποχώρησης των Σκοπιανών από την διπλή ονομασία στην μία ονομασία, θα πρέπει να συζητήσουμε μαζί τους την σύνθετη ονομασία(με την οποία ο κύριος Σαμαράς ως τώρα διαφωνούσε και ο οποίος έχει πει επανειλημμένως ότι βρίσκεται ακόμα στην γραμμή του 1992-1993).....οπότε τότε είναι πιθανό μια αποδοχή ή επίτευξη σύνθετης ονομασίας να την δικαιολογήσει ο κύριος Σαμαράς ως "ξέρετε τις απόψεις μου,εγώ ξέρετε ότι διαφωνούσα με την σύνθετη ονομασία, αλλά από την στιγμή που υποχώρησαν οι Σκοπιανοί δεν πρέπει για κανένα λόγο να φανούμε εμείς αδιάλλακτοι στην διεθνή κοινότητα οπότε για το εθνικό συμφέρον πρέπει να τροποποιήσω την στάση μου και να δεχτώ την σύνθετη ονομασία"....

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ fatfat 10/11/2009 15:43:34

      Μισό λεπτό, εσύ διαστρεβλώνεις τώρα τα λεγόμενά του. Δεν είπε "πρέπει", το είπε με την έννοια του "μπορούμε".

      Τέλος πάντων, μη χαίρεστε εσείς, στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλούν για σκοινί και οι υποστηρικτές της Ντόρας, της πολιτικής κληρονόμου αυτού που ξεπούλησε την υποθεση της Μακεδονίας, δεν μπορείτε να το παίζεται τιμητές εδώ μέσα. Ο Σαμαράς είναι υπόλογος απέναντι σε εμάς για αυτό το θέμα και όχι σε εσάς. Δείτε τα χάλια της δικιάς σας στο συγκεκριμένο θέμα και μην ψάχνετε αφορμές που δεν σας παίρνει. Διότι ακόμη και με αυτά που είπε, εξακολουθεί να είναι ο μόνος πολιτικός με βασική θέση κατά της σύνθετης. Αυτό το έχουν ξεχάσει όλοι οι άλλοι, σαν να μην είπαμε ποτέ ότι είμαστε κατά της σύνθετης.

      Θα δικαιούστε να ομιλείτε όταν παραδεχτείτε τα εγκλήματα της εκλεκτής σας στο συγκεκριμένο ζήτημα. Πριν τα παραδεχτείτε, δεν σας δέχομαι για συνομιλητές επάνω στο συγκεκριμένο ζήτημα.

  23. fatfat avatar
    fatfat 10/11/2009 15:51:24

    @ Kώστας Θ.....1)ο κύριος Σαμαράς ισχυρίζεται ότι διαφωνεί με την σύνθετη ονομασία εκ του ασφαλούς, ξέροντας ήδη ότι οι Σκοπιανοί είναι αδιάλλακτοι και συζητούν μόνο για διπλή ονομασία - οπότε οι διαπραγματεύσεις θα
    ναυαγήσουν-..αν όμως οι Σκοπιανοί υποχωρήσουν για οποιαδήποτε λόγο στο θέμα του ονόματος και δεχθούν την σύνθετη ονομασία, τότε τι θα προτείνει? Θα συνεχίσει να διαφωνεί με την σύνθετη ονομασία?
    Πάντως στην συνέντευξη φαίνεται να δέχεται να την συζητήσουμε τότε - αν υποχωρήσουν δηλαδή οι Σκοπιανοί από την αρχική τους θέση και την δεχθούν-.
    2) Είναι ανεύθυνη, αφελής και μη ρεαλιστική η άποψη - για να μην πω και εθνικά επικίνδυνη - ότι ο χρόνος στο "Σκοπιανό" είναι υπέρ μας, γιατί τα Σκόπια όπου να 'ναι θα διαλυθούν. Εθελοτυφλούμε αν στηριζόμαστε σε ενδεχόμενη διάλυση των Σκοπίων και επενδύουμε σε αυτήν. Αν ο οποιοσδήποτε πολιτικός θέλει να μπλοφάρει, ας παίξει πόκερ με την παρέα του...η εξωτερική πολιτική και η διπλωματία δεν είναι παρτίδα πόκερ...εξωτερική πολιτική και η διπλωματία δεν μπορεί να αφήνεται στα κελεύσματα της τύχης....

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ fatfat 10/11/2009 15:56:23

      Το χειρότερο που μπορούσε να μας συμβεί μετά τα εγκλήματα Μητσοτάκη το 1992-1993 και την πολιτική Ντόρας το 2006-2008 μας συνέβη ήδη. Το μόνο που θα μπορούσε ακόμη να μας συμβεί θα ήταν η υπογραφή του επαίσχυντου συμβιβασμού. Από εδώ και πέρα δεν έχουμε κάτι άλλο κακό να μας συμβεί. Ήδη τους ξέρουν όλοι ως "Μακεδονία". Δεν έχουμε να πάθουμε κάτι άλλο εκτός από αυτό. Αυτοί όμως μένουν έξω από τις Ευρωατλαντικές δομές, μειώνονται ως ποσοστό πληθυσμού στη χώρα τους, εκτίθενται διεθνώς με τις ανιστόρητες ανοησίες τους για το Μ. Αλέξανδρο, δημιουργούν εκνευρισμό στις Η.Π.Α. με την παράταση της εκκρεμότητας, αυξάνεται το ποσοστό των κατοίκων τους που ανακτούν επαφή με τις βουλγαρικές τους ρίζες και τη βουλγαρική τους συνείδηση και άλλα πολλά.

      Επί της ουσίας, η τοποθέτηση αυτή του Σαμαρά είναι όχι μόνον σωστή, αλλά επιβεβλημένη και σχεδόν αυτονόητη, για μένα. Μόνον οι κήρυκες του υποχωρητισμού προσπαθούν να μας κάνουν να μην τη δούμε. Μην παίζεις το παιχνίδι τους.

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ fatfat 11/11/2009 08:38:28

      Παιδιά μην ξεχνάτε ότι η εξωτερική πολιτική από τη φύση της περιλαμβάνει και πόκερ (πολύ σκληρό μάλιστα) και σκάκι. Δεν είναι καθόλου κακό αυτό. Από το αποτέλεσμα εξαρτάται πόσο καλός είναι ο παίχτης.
      Φίλε Blimblomblim και εγώ θα ήθελα,συναισθηματικά. μια κάθετη τοποθέτηση Σαμαρά. Από την άλλη όμως σκέφτομαι, ότι η σύνθετη ονομασία είναι ήδη επίσημη θέση της χώρας και συνεπώς δεν είναι εύκολο για την όποια νέα κυβέρνηση να πάει πίσω. Χριεάζονται λεπτοί χειρισμοί. Ναι,πόκερ!
      Κάτι παρόμοιο συνέβη και με το Κυπριακό. Ο Τάσσος ποτέ δεν ήθελε δικοινοτική ομοσπονδία. Αλλά διαπραγματεύτηκε το Σχέδιο Ανάν ως πρόεδρος, επειδή ήταν πλέον η επίσημη θέση όλων των κυβερνήσεων εδώ και 20 χρόνια και δεν μπρούσε να πάει πίσω. Αυτό δεν τον κάνει λιγότερο πατριώτη, όπως στο τέλος αποδείχτηκε.

  24. γιωργος avatar
    γιωργος 10/11/2009 15:52:57

    καλησπερα απο εναν κεντροδεξιο ψηφοφορο.και εγω ειμαι υπερ της υποψηφιοτητας σαμαρα,διοτι πιστευω οτι ειναι ενας εντιμος ανθρωπος.ειμαι υπερ του να λες ποιος εισαι,ποιες ειναι οι ιδεες σου και να μαχεσαι για αυτες.ειμαι κατα της οικογενειοκρατιας μεσα στη νδ(μητσοτακηδες,κεφαλογιαννηδες,βαρβιτσιωτηδες,εβερτ κτλ)που πριονιζαν την καρεκλα του καραμανλη β,επειδη για αυτους πρωτα ειναι τα συμφεροντα τους και μετα το κομμα!!
    δεν εχω τιποτα να χωρισω με τους οπαδους της ντορας.νομιζω οτι ολοι ανηκουμε στην ιδια παραταξη ασχετα αν καποιοι ειναι πιο κεντρωοι ή΄πιο δεξιοι.η νδ πρεπει να γινει μια μεγαλη παραταξη που να τους χωραει ολους!
    μπροστα μας ερχονται δυσκολες μερες στην αντιπολιτευση και πρεπει να ειμαστε ενωμενοι!

  25. fatfat avatar
    fatfat 10/11/2009 16:09:13

    @ Blimblomblim...1)ισχυρίζεσαι ότι διαστρεβλώνω τα λεγόμενα του κυρίου Σαμαρά και μου αποδίδεις σκόπιμη αλλαγή τους.Αν προσέξεις το κείμενό μου στο συγκεκριμένο σχόλιο, στην όγδοη γραμμή γράφω "μπορούμε τότε να συζητήσουμε" και στην δέκατη γραμμή γράφω "θα πρέπει να συζητήσουμε".....το λάθος μου βέβαια είναι υπαρκτό (επειδή γράφω γρήγορα) αλλά δεν είναι εσκεμμένο - θέλω να με πιστέψεις....ο κύριος Σαμαράς σαφώς και δήλωσε "ΜΠΟΡΟΥΜΕ να συζητήσουμε...." και όχι "πρέπει να συζητήσουμε".
    Αυτό όμως που δήλωσε χθες διαφέρει από την πλήρη διαφωνία του με την σύνθετη ονομασία - γεγονός που ήδη επισήμανες σε σχόλιό σου.....
    2) Διαφωνώ μαζί σου....όλοι οι πολιτικοί είναι υπόλογοι σε όλους τους Έλληνες πολίτες και ψηφοφόρους....όχι μόνο στους ψηφοφόρους του κόμματός τους ή στους ψηφοφόρους που τους έβαλαν σταυρό προτίμησης στις βουλευτικές εκλογές....
    3) Όσο για τα "εγκλήματα" της κυρίας Μπακογιάννη στο "Σκοπιανό", εγώ ξέρω μόνο την θέση της Ελλάδας στην σύνοδο του Βουκουρεστίου, όπου καταφέραμε ευρεία διπλωματική νίκη(την πρώτη μετά από πολλά χρόνια), αφού η θέση που η Ελλάδα υποστήριζε με σθένος, έγινε θέση του ΝΑΤΟ.........

  26. fatfat avatar
    fatfat 10/11/2009 16:11:23

    @ γιωργος.....σωστός!!!!!!!!!!

  27. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 10/11/2009 16:39:50

    Εννοώ ότι δεν έχεις το ηθικό περιθώριο να κάνεις κριτική σε θέσεις που αρχίζουν να πλησιάζουν σε αυτές που υποστήριξες εσύ κατά κόρον εδώ μέσα. Αν είσαι πεπεισμένος ότι οι θέσεις που υποστήριζες είναι οι σωστές, τότε θα έπρεπε να του πεις "μπράβο". Αλλά φυσικά τις θεωρείς λάθος, οπότε συμπεριφέρεσαι σαν την αλεπού με την κομμένη ουρά.

    Όσο για τα εγκλήματα της Ντόρας, σε αυτή τη χώρα ζούσαμε όλοι και βοούσαν τα ΜΜΕ για τις διαφωνίες της με τη γραμμή Καραμανλή μέχρι το Βουκουρέστι. Τι θέλατε να είχε κάνει, επίσημη δήλωση ότι διαφωνούσε για να το πιστέψετε; Βέβαια, έχετε συνηθίσει στην εξαπάτηση της πλέμπας, οπότε δεν εκπλήσσει τίποτα. Απλώς είναι κρίμα να πέφτετε θύματα αυτής της εξαπάτησης. Δεν είναι παράλογο βέβαια, έχετε μιθριδατιστεί στην εξαπάτηση και δεν σας φαίνεται πια περίεργο. Ξυπνήστε.

  28. Ελβετός avatar
    Ελβετός 10/11/2009 16:43:55

    Το σημαντικότερο επίτευγμα της συστράτευσης D. Αβραμόπουλου με τον A. Σαμαρά είναι στρατηγικό, κι όχι απλά αριθμητικό. Ο Αβραμόπουλος ακυρώνει στην ουσία το βασικό επιχείρημα της k. Μπακογιάννη ότι ο A. Σαμαράς έχει αδυναμία διείσδυσης στο μεσαίο και κεντρώο χώρο. θεωρώ ότι είναι μια κίνηση που ουσιαστικά γέρνει την πλάστιγγα οριστικά υπέρ του A. Σαμαρά

  29. varnava avatar
    varnava 10/11/2009 17:01:19

    Dyo apotuximenoi arxigoi kommatos plin tis Neas Dimokratias enothikan simera gia na apoteleiosoun ti Nea Dimokratia...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ varnava 10/11/2009 17:05:17

      όσα δεν φτάνει η αλεπού...

    • loretta avatar
      loretta @ varnava 10/11/2009 17:09:33

      dream on!! ....ενω με την θεοδωρα θα εχουμε σιγουρα επιτυχιες....ΣΤΗΝ ΔΙΑΠΛΟΚΗ!!!

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ varnava 10/11/2009 17:16:01

      Είναι και κάτι άλλο. Οι συγκεκριμένοι δύο είναι οι μόνοι πολιτικοί στον κεντροδεξιό χώρο που είχαν το ανάστημα και το εκτόπισμα (άλλο ότι πιστεύω ότι ο Αβραμόπουλος το είχε για τους λάθος λόγους) της ευρύτερης απήχησης, τέτοιας που να τους δώσει τον αέρα να απευθυνθούν με δικά τους κόμματα στη ΝΔ. Όποιος έχει κάνει στη ΝΔ κομματικό στέλεχος, γνωρίζει καλά πόσο κομπλεξικό κόμμα είναι η ΝΔ και πόσο δεν σε αφήνει να δεις στον ήλιο μοίρα. Κλασικό παράδειγμα η μεταχείριση Σαμαρά από τη ΝΔ το 1992. Ένα σοβαρό στέλεχος βγάλανε και τον διώξανε μόνοι τους για να μείνουν οι ανίκανοι (Έβερτ) και οι ξεπουλημένοι να νέμονται την εξουσία.

      Στην πραγματικότητα, η ΝΔ έμεινε 11 χρόνια στην αντιπολίτευση επειδή δεν έκανε το Σαμαρά αρχηγό της όταν έπρεπε. Ακύρωσε το πλεονέκτημα που θα της έδινε ο Σαμαράς ως πρωθυπουργός. Η ιστορική νομοτέλεια όμως δεν μπορεί να αποφευχθεί. Όπως δείχνουν τα πράγματα, ο Σαμαράς θα γίνει τελικά αρχηγός της ΝΔ με 16 χρόνια καθυστέρηση. Κάλλιο αργά παρά ποτέ.

  30. sofias avatar
    sofias 10/11/2009 17:34:16

    Χαιρετίζω με χαρά την στήριξη του Αβραμόπουλου στον Σαμαρά και έχω ΑΠΟΛΥΤΗ εμπιστοσύνη στον Σαμαρά για την στάση που θα κρατήσει στο θέμα των Βόρειων συνοριτών μας για την σύνθετη ονομασία.
    Ισως μας απαντήσει αύριο απο το άλλο άκρο της Ελλάδας όπου θα είναι αύριο στο Διδυμότειχο ,μην προτρέχετε λίγη υπομονή ΊΣΩς ΜΕΡΙΚΆ ΠΡΆΓΜΑΤΑ ΓΊΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΛΕΓΟΝΤΑΙ.

  31. aris53m avatar
    aris53m 10/11/2009 17:38:28

    μόνο κακό μπορεί να του κάνει ...

  32. Υ. avatar
    Υ. 10/11/2009 17:42:19

    φατφατ
    Έχω μια απορία, και θέλω να μου τη λύσεις. Γιατί στα σχόλιά σου όταν αναφέρεις ονόματα συνεχώς τα συνοδεύεις με το “κύριος” και “κυρία”? Εντάξει, καταλαβαίνω ότι είναι θέμα ευγένειας, και φαίνεται από τα γραφόμενά σου, ότι είσαι ένα ευγενικό παιδί. Αλλά ρε παιδί μου, δεν συντάσσεις προσωπική επιστολή, αποτεινόμενος. Όχι ότι με ενοχλεί. Κάθε άλλο. Αλλά δε θεωρείς περιττή, αυτή την επανάληψη? Και εντέλει, δε βαριέσαι να χτυπάς στο πληκτρολόγιο επιπλέον λέξεις? Πάντως μπράβο. Είναι εμφανές ότι έχεις αγωγή, και είσαι ένας καθωσπρέπει νέος!

  33. fatfat avatar
    fatfat 10/11/2009 18:00:11

    @ Blimblomblim....1)εγώ πιστεύω και δηλώνω δημόσια ότι η μόνη ρεαλιστική και συνετή λύση πλέον στο θέμα της ονομασίας είναι η επίσημη θέση που έχει τα τελευταία 5-6 χρόνια (τουλάχιστον) η Ελλάδα.....μία σύνθετη ονομασία με γεωγραφικό προσδιορισμό για όλες τις χρήσεις....μακάρι να υποχωρήσουν οι Σκοπιανοί και να συμφωνήσουμε στην σύνθετη ονομασία.....εγώ τουλάχιστον δηλώνω δημόσια την θέση μου και δεν την έχω αλλάξει,σε αντίθεση με τον κύριο Σαμαρά, που πλέον μίλησε (στην συνέντευξη Χατζηνικολάου) για ενδεχόμενη και πιθανή συζήτηση της σύνθετης ονομασίας υπό ορισμένες προυποθέσεις, όπως π.χ υποχώρηση των Σκοπιανών από την θέση της διπλής ονομασίας....."μπράβο" θα του πω όταν δημόσια ξεκαθαρίσει την θέση του και δεχτεί την σύνθετη ονομασία....όχι τώρα που δεν το είπε σκόπιμα καθαρά
    - για ψηφοθηρικούς λόγους - αλλά εμμέσως το υπονόησε αν υποχωρήσουν οι Σκοπιανοί και εγκαταλείψουν την διπλή ονμασία....
    2)και αφού -όπως ισχυρίζεσαι - συγκρούστηκαν σφοδρά και διαφώνησαν ριζικά ο κύριος Καραμανλής και η κυρία Μπακογιάννη στην σύνοδο του Βουκουρεστίου για την ονομασία των Σκοπίων, γιατί ο κύριος Καραμανλής δεν ζήτησε την παραίτησή της? Γιατί δεν την έδιωξε από την κυβέρνηση?
    3)Τους χαρακτηρισμούς για "μιθριδατισμό" και "εξαπάτηση" στους επιστρέφω....εφόσον υποτιμάς με τέτοιο τρόπο την νοημοσύνη μου δεν έχω λόγο να σου απαντήσω παραπάνω.

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ fatfat 10/11/2009 18:08:03

      1) Ψηφοθηρικούς; Όταν το εκλογικό ακροατήριο κατά 80% είναι κατά της σύνθετης ονομασίας, μάλλον το να έμενε καθαρά στη μη-σύνθετη θα ήταν πιο ψηφοθηρικό.

      2) Ο Καραμανλής ήταν καλός αλλά "λίγος". Κανονικά δεν έπρεπε να ανεχθεί τους Μητσοτάκηδες ούτε μια μέρα στη ΝΔ. Κανένας δεν είναι τέλειος, ούτε ο Καραμανλής. Όλοι έχουμε τα ελαττώματά μας.

      3) Χαρακτηρισμοί; Δεν είναι χαρακτηρισμός. Περιγραφή μιας πολιτικοκοινωνικής διεργασίας σου κάνω. Αν εσύ το δέχεσαι να τρως το κουτόχορτο που σου σερβίρει η Ντόρα, τι να σου κάνω;

  34. fatfat avatar
    fatfat 10/11/2009 18:12:02

    @ Υ.....θα σου απαντήσω σοβαρά....όντως βαριέμαι να χτυπώ στο πληκτρολόγιο επιπλέον λέξεις...αλλά το θεωρώ επιβεβλημένο για να κρατήσω ένα επίπεδο σοβαρής αντιπαράθεσης....δεν είμαι "καθωσπρέπει", ούτε νοιάζομαι και ενδιαφέρομαι για το "θεαθήναι" ή την "εικόνα μου"...είμαι απλώς ειλικρινής... και δεν μου αρέσει να βρίζω ή να ειρωνεύομαι όταν μιλάμε για σοβαρά θέματα....αν ήθελα να γράψω κάπου με όρους "πεζοδρομίου" δεν θα επέλεγα αυτό το site, αλλά ένα αθλητικό.....είμαι 37 ετών,έχω κάποιες ιδέες-απόψεις-αρχές,δεν απαιτώ να τις δέχονται και να τις υιοθετούν όλοι,σέβομαι όλες τις απόψεις και δηλώνω την διαφωνία μου όπου πραγματικά διαφωνώ...δεν δουλεύω στο Δημόσιο, ούτε έδωσα ποτέ εξετάσεις να μπω σε αυτό....

    • Υ. avatar
      Υ. @ fatfat 10/11/2009 18:41:02

      Δεκτά και σεβαστά, όσα λες.
      Παρ’ όλα αυτά, τα οιοδήποτε σχόλια που γίνονται, μην τα εκλαμβάνεις ως σε προσωπικό επίπεδο αποτεινόμενα. Εκτός αυτού, θυμήσου και το “καθ’ υπερβολή”. Είθισται, λαμβάνειν χώρα!

  35. fatfat avatar
    fatfat 10/11/2009 18:17:24

    @sofias...δεν απάντησες στο χθεσινό σχόλιο που σου έγραψα......δεν το διάβασες ή προσπαθείς να το αποφύγεις?

  36. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 10/11/2009 18:19:37

    Eχω φαγωθει απο εδω σε δεκαδες αρθρα να εξηγω οτι ειναι αδυνατη καθε αλλη λυση περαν της συνθετης ονομασιας.Αδυνατον.Τωρα οι οπαδοι του Σαμαρα αρχιζουν να ψαχνονται γιατι το ινδαλμα τους προσεγγιζει το μισητο μητσοτακεικο.
    Το ιδιο φυσικα ψαχθηκαν κατα καιρους και ψαχνονται οι ανδρεικοι πασοκοι για το ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ιδιο συνδικατο αλλα αυτοι φυσικα απο θεσεως ισχυος αφου ειναι στην εξουσια.Το μητσοτακεικο διαχρονικα δικαιωνεται σε ολα τα θεματα,εθνικα και οικονομικα ασχετα αν τη στροφη την κανουν αλλοι αφου εξαπατησουν τον κοσμο με δημαγωγιες.
    Πολυ πιθανον να βγει ο Σαμαρας και να κανει γαργαρα οσα εχει πει.Οσο βυθισε ο Ανδρεας το Χορα αλλο τοσο θα επιβαλλει το καθολου Μακεδονια ο Σαμαρας,θα εχει ομως παρει το κομμα.
    Οσο για τον Αβραμοπουλο,θλιβερη περιπτωση που ετοιμαζεται για αρχηγος της κεντρωας φιλελευθερης πτερυγας της ΝΔ υπο την ηγεσια Σαμαρα.

    • περαστικός avatar
      περαστικός @ ψυχραιμια 10/11/2009 18:55:15

      Ποιος δικαιώνεται;

      αυτός που έλεγε ότι διαφωνούσε με τα συλλαλητήρια και όντας πρωθυπουργός "δεν μπόρεσε" να τα σταματήσει;

      αυτός που έλεγε ότι το θέμα του ονόματος είναι αμελητέο και "ούτως ή άλλως θα το ξεχάσουμε σε 10 χρόνια";

      αυτός που είχε την υπόσχεση του Κλίντον και την επίσημη θέση των Ευρωπαίων με τους τρεις όρους και τους τίναξε στον αέρα;

      ή μήπως η κόρη του που για να κάνει τα κονέ της στην Κέρκυρα δέχτηκε να προσγειωθεί σε ελληνικό έδαφος αεροσκάφος με την επιγραφή "Δημοκρατία της Μακεδονίας";

      ή μήπως η κόρη του που την ΚΟΚΚΙΝΗ ΓΡΑΜΜΗ για την ίδια (σύνθετη ονομασία έναντι όλων) την έκανε επίσημη θέση της, μην αφήνοντας ούτε ένα υποδεκάμετρο για να υποχωρήσει στη διαπραγμάτευση, την στιγμή που δεν εισέπραξε επίσης ούτε ένα υποδεκάμετρο αντίστοιχης υποχώρησης από την άλλη πλευρά; (τα δύο τελευταία, ναι, βαρύνουν και τον Καραμανλή)

      Βέβαια εσύ μίλσες για όλα τα "εθνικά θέματα", όχι μόνο για το Μακεδονικό. Οπότε είσαι μάλλον "οπαδός".

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ περαστικός 10/11/2009 19:08:58

        Τα συλλαλητηρια ειναι "μορφη αγωνα" που θα ελεγαν οι αριστεροι και οχι αυτοσκοπος.Δεν ειναι κακα τα συλλαλητηρια ως μεσο επιδειξης ομοψυχιας στους ξενους.Κακο γινεται οταν εχεις ανεφικτους στοχους.Και ο στοχος "καθολου Μακεδονια" ηταν ανεφικτος.
        Η Λισσαβωνα δοθηκε απο τους Ευρωπαιους με σαφη προθεση να πιεσθουν τα Σκοπια για συνθετη ονομασια.Και τιποτα δεν ειχε τιναχθει στον αερα στις 10-10-93 που ανελαβε το ΠΑΣΟΚ μετα την κινηση Σαμαρα.Τα Σκοπια δεν ειχαν διπλωματικες σχεσεις με καμμια χωρα της ΕΕ ή των ΗΠΑ.Η αποχωρηση του Ανδρεα απο τις συνομιλιες τιναξε τα παντα στον αερα και αρχισαν οι αναγνωρισεις.
        Οσο για το αεροπλανο ας σοβαρευθοουμε,δεν σημαινει απολυτως τιποτα.
        Εχεις αντιρρηση για τα υπολοιπα εθνικα θεματα;Ποιος ηταν υπερ του διαλογου με την Τoυρκια απο τη δεκαετια του 80;
        Ποιανου του σκοτωναν Τουρκους διπλωματες -η 17Ν- για να τον σαμποταρουν;Τολμα ΣΗΜΕΡΑ κανενας πασοκος ή αριστερος να πει οχι διαλογος με Τουρκια;Μαυρο φιδι θα τον φαει στο κομμα του.Ποιος δικαιωθηκε λοιπον;

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ ψυχραιμια 10/11/2009 19:19:16

          Φυσικά και δεν πρέπει να γίνεται διάλογος με την Τουρκία. Είναι ανόητο. Μόνον διαρκής πίεση για υποχώρηση είναι. Ούτε με τα Σκόπια χρειάζεται διάλογος.

          Ο στόχος καθόλου Μακεδονία ήταν εφικτότατος τότε. Οι Σκοπιανοί ήταν τρομοκρατημένοι και όλη η υφήλιος μαζί μας. Τινάχτηκε στον αέρα με τις υπόγειες ενέργειες Μητσοτάκη για εισδοχή των Σκοπίων στο Ο.Η.Ε. Κάλεσαν Αγγλία, Γαλλία και Ισπανία, με τη σύμφωνη γνώμη της Ελλάδας, στις 22 Ιανουαρίου 1993, τα Σκόπια να ενταχθούν στον Ο.Η.Ε., πριν συμφωνήσει η Αμερική να μπουν (η Αμερική είχε βέτο και ο Κλίντον ήταν δεμένος από τους Ελληνοαμερικανούς). Δεν θα έμπαιναν ποτέ ούτε στον Ο.Η.Ε., θα ήταν απομονωμένοι από παντού. Χωρίς εμπόριο, χωρίς διεθνείς σχέσεις, με μια Σερβία να πιέζει ακόμη και στρατιωτικά.

          Πόσο θα άντεχαν;

          Το κλειδί της διεθνούς αναγνώρισης το έδωσε ο Μητσοτάκης τότε με τον Ο.Η.Ε. Μας το παρουσίασε όλους εμάς ως "αναπόφευκτο". Αν ήταν όμως τόσο απλό, γιατί δεν είχαν κάνει τα Σκόπια αίτηση πιο πριν; Ποιος τους εμπόδιζε; Το μόνο εύκολο ήταν να κάνουν την αίτηση. Αλλά προηγήθηκε όλο αυτό το τεράστιο παρασκήνιο.

          Γνώριζες εσύ ότι τότε συζητούσαμε με τα Σκόπια για σύνθετη ονομασία, πριν κάνουν αίτηση; Εγώ όχι. Το έμαθα στην εκπομπή του Παπαχελά και έχω πολύ καλή μνήμη.

          Για το αεροπλάνο, θα έλεγα να σοβαρευτείς εσύ.

          Και όσο για τα συλαλλητήρια, τα κάνουμε και για να αναπτερώνεται το αγωνιστικό μας φρόνημα. Αυτό ακριβώς που απεύχεστε εσείς οι επιφορτισμένοι με τις ψυχολογικές επιχειρήσεις.

        • περαστικός avatar
          περαστικός @ ψυχραιμια 10/11/2009 19:21:04

          Δε με ενδιαφέρει τι θα πει ο ΠΑΣΟΚος ή ο αριστερός.

          Ο διάλογος με την Τουρκία δεν έχει οδηγήσει ούτε σε μία συμβολική (δηλαδή επουσιώδη) κίνηση καλής θέλησης από την Τουρκία προς εμάς, ενώ αντίθετα εμείς έχουμε ήδη κάνει πάμπολλες υποχωρήσεις προς αυτούς.

          Ο διάλογος δεν είναι αυτοσκοπός. Είναι μέσο για να πετύχεις κάτι. Κάτι δίνεις, κάτι παίρνεις. Το να δίνεις μόνο είναι ξεβράκωμα.

  37. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 10/11/2009 18:42:40

    Καλά ντε, μην κάνεις έτσι. Δεν υιοθέτησε ακόμα τη σύνθετη ονομασία ο Σαμαράς και πάντως δεν θα υπογράψει τον συμβιβασμό που η Ντόρα τόσο πολύ θα ήθελε. Πολιτική Καραμανλή, στη χειρότερη περίπτωση. Που δεν είμαστε εκεί ούτε καν ακόμα.

    Εξάλλου, νομίζω ότι ήμουν σαφής παραπάνω και οι μαξιμαλισμοί και οι ανόμοιες και άστοχες συγκρίσεις αποδεικνύουν έλλειψη επιχειρηματολογίας: Ακριβώς η κάθετη διαφωνία μου (μια που εγώ ήμουν αυτός που διαφώνησε) δείχνουν πόσο δεν είναι ίνδαλμά μας. Άρα, και πόσο δεν είναι Ανδρέας.

    Αρχές στηρίζουμε και όχι πρόσωπα. Τα πρόσωπα τα στηρίζουμε δευτερογενώς, με βάση τις αρχές που εκφράζουν. Αν ήταν η Ντόρα με ειλικρίνεια κατά της σύνθετης ονομασίας, θα στήριζα Ντόρα. Τι να κάνουμε, δεν είναι.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Blimblomblim 10/11/2009 18:53:52

      Δεν αμφισβητω οτι στηριζεις αρχες.Οι αρχες ομως αυτες ειναι ανεφικτες.
      Απλως οι αρχες που στηριζαν οι παλιοι πασοκοι ηταν σε οικονομικα θεματα (σοσιαλισμος κλπ) ανεφικτες ενω οι αρχες που στηριζεις εσυ ειναι σε εθνικα θεματα ανεφικτες.
      Και βεβαιως οι πασοκοι ειναι απο θεσεως ισχυος αφου απολαμβανουν την εξουσια ενω εσυ θα εισαι πια σχεδον για παντα αντιπολιτευση με το μισος που βγαινει για τους κεντρωους και τις ανεδαφικες θεσεις .
      Θα δεις πως θα χτυπηθει ο Σαμαρας με τις αντιφασεις του μολις θα αναλαβει.

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ ψυχραιμια 10/11/2009 19:03:12

        Γιατί είναι ανέφικτες; Ο σοσιαλισμός είναι απάτη ενώ το να μην εκχωρήσουμε μόνοι μας και με την υπογραφή μας μέρος της ταυτότητάς μας στους σφετεριστές της δεν βλέπω γιατί να είναι ανέφικτο. Και δεν με νοιάζει τι θα μου πουν οι άλλοι, αν δεν θέλω εγώ να εκχωρήσω την ταυτότητά μου.

        Στο στρατό αυτά τα λέγαμε ψυχολογικές επιχειρήσεις. Το να προσπαθούμε δηλαδή να περάσουμε στον εχθρό τη βεβαιότητα της ήττας. Στο έχω ξαναπεί νομίζω. Μην παίζεις το παιχνίδι του εχθρού.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ψυχραιμια 10/11/2009 19:12:30

        Tην εχεις ηδη εκχωρησει υπογραφοντας την Ενδιαμεση Συμφωνια το 1995 με κυβερνηση ΑΓΠ που ανεβασε και διατηρησε στην εξουσια ο Σαμαρας.
        Καημενη Νεα Δημοκρατια να αναλαβει την αρχηγια αυτος που την εριξε για το τιποτα.

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ ψυχραιμια 10/11/2009 19:25:27

        Τι εκχώρησα από την ταυτότητά μου υπογράφοντας την ενδιάμεση συμφωνία;

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ψυχραιμια 10/11/2009 20:04:13

        Tη μη δυνατοτητα αμφισβητησης μακεδονικου εθνους και γλωσσας.
        Με την Ενδιαμεση Συμφωνια η Ελλαδα αναγνωριζει το κρατος αυτο ως διαδοχο της Ομοσπονδης Σοσιαλιστικης Δημοκρατιας της Γιουγκοσλαβιας και με μονη διαφορα το ονομα του ΚΡΑΤΟΥΣ.
        Κατα το γιουγκοσλαβικο συνταγμα ομως η Δημοκρατια αυτη εξεφραζε το μακεδονικο εθνος ενω μια απο τις επισημες γλωσσες ηταν η μακεδονικη.Εφ οσον η Ελλαδα αποδεχθηκε τη συνεχεια του κρατους σιωπηρως αποδεχθηκε οτι δεν εχει προβλημα και με τα στοιχεια του κρατους πλην του ονοματος αυτου.
        Αυτος ειναι και ο λογος που σημερα η Ελλαδα προσπαθει να αποφυγει καθε συζητηση για το ονομα του εθνους και της γλωσσας.

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ ψυχραιμια 10/11/2009 20:10:57

        Νεότερες και αυθαίρετες ερμηνείες των εχθρών μας είναι αυτά. Απορώ πώς τα υιοθετείς και τα προπαγανδίζεις.

        Έχω παρατηρήσει ότι επαναλαμβάνεις συνεχώς τον ίδιο δογματικό και αναπόδεικτο, χωρίς καθόλου στοιχεία, λόγο. Δεν πτοείσαι από την αντίθετη επιχειρηματολογία, δεν παραδέχεσαι ποτέ αν έχει ο άλλος δίκιο σε κάτι, απλώς δεν απαντάς, και επανέρχεσαι στα ίδια, με την ίδια δογματικότητα, με την ίδια αυτοπεποίθηση, σαν να μην μεσολάβησαν ποτέ απαντήσεις.

        Κατά τη γνώμη μου, δεν είναι τυχαίο. Μου θυμίζεις τον bulgarmak σε μια ήπια εκδοχή του. Εκείνος αναμασούσε ιστορικές ανοησίες, εσύ αναμασάς την ηττοπάθεια και τα επιχειρήματα των εχθρών μας με μοναδική αυτοπεποίθηση και ύφος αυθεντίας.

        Πιστεύω λοιπόν ότι ο ρόλος σου είναι εξαιρετικά ύποπτος.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ψυχραιμια 10/11/2009 20:25:05

        Tοτε να κανεις ερωτηση σε καποιον διπλωματη του ΥΠΕΞ γιατι η Ελλαδα επιμενει οτι το μονο ζητημα προς συζητηση ειναι το ονομα του ΚΡΑΤΟΥΣ ενω τα Σκοπια θελουν να συζητηθει και ονομα ΕΘΝΟΥΣ και ΓΛΩΣΣΑΣ που η Ελλαδα αρνειται.
        Εκτος αν ολοι οι διπλωματες ειναι προδοτες.
        Ειναι δεδομενο οτι εσυ θα με κατηγορησεις για προδοτη και οι πασοκοαριστεροι για οργανο του κεφαλαιου.
        Στο τελος φυσικα ήσυχα ησυχα θα κανετε αυτο που αλλιως δε γινεται.

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ ψυχραιμια 10/11/2009 20:32:17

        Απτόητος φυσικά συνεχίζεις τις ψυχολογικές επιχειρήσεις: Πρέπει να υποταχθούμε στο "αναπόφευκτο". Λυπάμαι, δεν θα σου κάνουμε το χατήρι.

        Ποιοι διπλωμάτες μας; Συμμετείχε κανένας διπλωμάτης στη διαμόρφωση πολιτικής επί Ντόρας και δεν το μάθαμε; Μόνον ο ανίκανος εκείνος Βασιλάκης που παπαγάλιζε τις εξυπνάδες του γραφείου της Ντόρας. Ο γιος της και ο Σκυλακάκης είχαν το απόλυτο κουμάντο στο Υοπυργείο και οι διπλωμάτες έβγαζαν φωτοτυπίες. Ρώτα εσύ να μάθεις τι γινόταν και αν παραγόταν διπλωματικό έργο επί Ντόρας στο Υπουργείο.

        Ευτυχώς για μας, το ζήτημα του έθνους το έθεσε ο Νίμιτς το ζήτημα, πράγμα που αποδεικνύει πόσο λάθος κάνεις στο ότι δήθεν το δεχτήκαμε με την ενδιάμεση συμφωνία. Αν το είχαμε αποδεχθεί δεν θα το έβαζε στο πακέτο της διαπραγμάτευσης.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ψυχραιμια 10/11/2009 20:38:21

        Το θεμα του εθνους το εθεσε ο Νιμιτς και το απορριψαμε εμεις γιατι το ζητησαν τα Σκοπια που ξερουν οτι μονο μακεδονικο μπορει να ονομασθει ή το πολυ με τη σλαβικη μορφη μακεντοντσι.Βαζουμε στοιχημα : αν υπαρξει προταση να ονομασθει το εθνος των γειτονων βορειομακεδονικο ή κατι παρομοιο εγω οχι Σαμαρα ψηφιζω αλλα και οτι αλλο θελεις.
        Αλλα τι λεω : μαλλον θα νικησετε,εγω θα μεινω στη ΝΔ και σε λιγους μηνες θα υποστηριζω το Σαμαρα απο τις δικες σου επιθεσεις που θα δηλωνεις απογοητευμενος.

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ ψυχραιμια 10/11/2009 20:54:13

        Μεγάλη ανοησία που το απορρίψαμε. Χτυπιόμουν. Τέτοια παραίτηση από τη μελέτη του προβλήματος. Εδώ, ούτε καν έχουμε καταλάβει ποια είναι η ουσία του προβλήματος, το όνομα της εθνικότητας.

        Δεν έχουμε δοκιμάσει ούτε καν να τους προτείνουμε να ονομαστούν Σλαβομακεδόνες ως έθνος. Πιστεύω ότι πολλοί σοβαροί Σκοπιανοί θα το συζητήσαν. Θα ήταν μια σταθερή βάση για την εδραίωση της κινδυνεύουσας από τη Βουλγαρία εθνικής τους συνείδησης. Όταν δεν το έχουμε καν προτείνει ως πάγια ελληνική επιδίωξη (που θα λειτουργήσει και λίγο προπαγανδιστικά, θέλοντας και μη), πώς θέλουμε να το αποτύχουμε πριν το προσπαθήσουμε;

        Καλά να είμαστε και θα δούμε αν υλοποιηθεί η εξέλιξη που λες.

        Προς το παρόν όμως, υπονομεύεις το ελληνικό ηθικό μέσα από τη δράση σου. Ακόμη και εάν αυτές είναι οι ειλικρινείς σου απόψεις, γίνεσαι διασπορέας της ηττοπάθειας. Αν δεν το κάνεις επίτηδες, πάντως αποτελεί καθαρό ηροστρατισμό. Για να πεις εσύ την πολιτικώς ορθή εξυπνάδα σου πλήττεις τις κοινωνικές και πολιτικές αντιστάσεις απέναντι στον ολετήρα της εθνικής και κοινωικής μας ισοπέδωσης.

  38. agnostos avatar
    agnostos 10/11/2009 18:57:11

    Εμένα μου φαίνεται ιδιαίτερα ύποπτο ότι ο Ψωμιάδης παραμένει υποψήφιος. Η επιλογή του αυτή εξυπηρετεί αποκλειστικά (αλλά ουσιαστικά) μόνο την Μπακογιάννη. Δεν είναι καθόλου τυχαία επιλογή....

  39. Geist avatar
    Geist 10/11/2009 20:04:03

    ο παναγιωτης δεν παραιτειται! στις δημοσκοπησεις της φαντασιας του βγαινει 1ος..

  40. Νίκος avatar
    Νίκος 10/11/2009 20:23:32

    Ας βαλουμε μερικα πραγματα στη θεση τους, και ειναι δυο-τρια θεματα:

    1. Ο Σαμαρας δεν αποδεχεται κανενα ονομα με το "Μακεδονια" μεσα. Ουτως ή αλλως ο χρονος δουλευει υπερ ημων. Γι'αυτο, σας λεω λιποψυχοι και λοιποι. Υπομονη, αν μη τι αλλο δειτε το παραδειγμα της τουρκιας που δουλευει συστηματικα και σε βαθος χρονου και ροκανιζει καθε ερισμα μας νομικο ή και ο,τι αλλο εις βαρος των συμφεροντων μας στο Αιγαιο. Αν μη τι αλλο πρἒπει να μαθαινουμε, μπροστα στην τουρκικη η ελληνικη αλητ ειναι χειροτερη και απο ερασιτεχνικη.

    2.Οντως, η επιμονη Ψωμιαδη ειναι υποπτη. μια εξηγηση ειναι οτι η κ. Μητσοτακη του υποσχεθηκε θεσουλα. μια αλλη, και πιο ριζασπαστικη ειναι οτι δουλευει για τον...Α. Σαμαρα και οτι το κανει διοτι ετσι διασπα το μετωπο για την κ. Μητσοτακη. Οσο πιο πολλα μετωπα τοσο πιο πολυ διασπειρει τις δυναμεις της. αν οντως ειναι ετσι θα δουμε την αποχωρηση του και ισως την στηριξη του στον Αντωνη. Η Αβραμοπουλεια πραξη αυτο δειχνει.

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ Νίκος 10/11/2009 20:33:39

      Δείτε τα φιλο-ντορικά σχόλια στη Ναυτεμπορική. Έχουν ξεσκιστεί στο γλείψιμο του Ψωμιάδη. Το ίδιο έκαναν και με τον Αβραμόπουλου και ξαφνικά έγινε κι αυτός τώρα αποστάτης.

  41. markella avatar
    markella 10/11/2009 20:40:31

    Ο Ψωμιαδης θα αποδειχθει...αψυχολογητος.
    Και η διαισθηση μου μου λεει οτι η προσχωρηση του Αβραμόπουλου στον Σαμαρα μάλλον τον εξενευρισε...και αυτο μπορει και να ειναι επικυνδυνο.

    • Υ. avatar
      Υ. @ markella 10/11/2009 20:54:12

      Επικίνδυνο. Και σαν τι μπορεί να κάνει. Να ανακηρύξει τη Νομαρχία αυτόνομη επαρχία? Ο Ψωμιάδης είναι εκνευρισμένος (δε ξέρω αν το πρόσεξες στο Συνέδριο), από της στιγμή που δεν του βγήκε ο αρχικός σχεδιασμός. Νομίζεις πίστευε ότι μπορεί να έχει καμιά τύχη με την υποψηφιότητα? Απλά ήθελε να διαπραγματευτεί την επόμενη μέρα. Ουδείς διαπραγματεύτηκε μαζί του, και αυτό τον εξενεύρισε. Ο Πανίκας είναι λίγος, για να παίξει στη κεντρική πολιτική σκηνή.

      • markella avatar
        markella @ Υ. 10/11/2009 21:06:19

        Το οτι ειναι λιγος και μικρος...ειναι σαφες.
        Το δικο μου φοβικο συνδρομο με κανω να πιστευω, οτι απο πικα για την κινηση του Αβραμοπουλου και τον εναγκαλισμο του απο τον Σαμαρα με κοινη παρουσια, χάνει πιθανον τον ρυθμιστικο ρόλο και μπορει να γινει απροβλεπτος στους οπαδους του.
        Μην ξεχνας οτι εχει χεσμπολαχ ο Ψωμιαδης εδω πανω...!

        • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
          ΓΙΑΝΝΗΣ @ markella 10/11/2009 21:29:05

          Οι Μακεδονες να θυμουνται ΠΑΝΤΑ τον πατριωτικο γενναιο ρολο του Σαμαρα απο τη μια και τον ρολο της οικογενειας Μητσοτακη που ηταν ετοιμη για συμβιβασμο και ξεπουλημα το 1993 απο την αλλη.

  42. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 10/11/2009 21:25:48

    Αν βγει και ο Άρης και πει ΣΤΗΡΙΖΩ ΣΑΜΑΡΑ, υπαρχει ο κινδυνος να αρχισω να λυπαμαι την κορη του Μητσοτακη (μπρρρ) και να παω να την ψηφισω γιατι ειμαι και μεγαλη καρδια ο ατιμος. Χαχα

  43. Υ. avatar
    Υ. 10/11/2009 21:28:03

    Πρώτον, μακριά από φοβικά σύνδρομα. Προκύπτει ανασφάλεια. Ρυθμιστικός ρόλος δεν θα υπήρχε κάτω από όποια ενδεχόμενα. 15% στη πόλη, έστω? Αλλού? Πάπαλα! Αν μείνει (που δε το βλέπω), μάξιμουμ 7%, και θα του ‘ναι και επιτυχία. Παμ παρακάτ (που λέει και η Λ). “Απρόβλεπτος για τους οπαδούς του”. Δηλαδή, θα τους πλακώσει στα χαστούκια? Ή θα πάψει να τους τραγουδάει Καζαντζίδη. Εκτός αν μας στερήσει το θέαμα του γραφικού. Το έχω ξαναπεί εδώ, ο Ψ. αγαπάει τη παράταξη, από ένα σημείο και μετά όμως, ακολούθησε (και ακολουθεί), ημιαυτόνομες πορείες. Πλείστοι πολιτικοί το ‘χουν κάνει, άμα της δημοτικότητάς τους.

    • loretta avatar
      loretta @ Υ. 10/11/2009 21:41:30

      Υ
      ε ναι λοιπον...ταπες ολα και μας εριξες και ταπες!!

    • Υ. avatar
      Υ. @ Υ. 10/11/2009 21:46:32

      Γειά σου συντρόφισσα. Βλέπω πήραμε την απογευματινή σιέστα, και ήρθαμε ανανεωμένοι.
      Καλή βάρδια.

      • loretta avatar
        loretta @ Υ. 10/11/2009 21:52:01

        ΑΑΑ κοιτα θα με εγκαταλειψεις στους αγριους?????

      • Υ. avatar
        Υ. @ Υ. 10/11/2009 22:01:56

        Όλοι είναι καλά παιδιά. Μακάρι να υπήρχαν άγριοι. Θα είχαμε εποικοδομητικό άργκιουμεντ. Είδες ο φατφατ? Στάνιαρε, και βλέπω να ψηφίζει Σαμαρά. Η εγκατάλειψη, είναι άγνωστη λέξη.

      • Υ. avatar
        Υ. @ Υ. 10/11/2009 22:06:35

        Λάθος διατύπωση. Παρά την έλλειψη αγρίων, εξακολουθεί να υφίσταται εποικοδομητικό άργκιουμεντ με τα καλά παιδιά.

        • loretta avatar
          loretta @ Υ. 10/11/2009 22:11:13

          ετσι ετσι....κανεις δεν εγκαταλειπει τον αγωνα ειδικα τωρα που θα παμε για...3-0