#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/03/2011 10:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Δόκτωρ Τζέκιλ και ο κύριος Χάιντ



Αυτοί οι απίθανοι που κυβερνούν αυτή τη χώρα και δη ο υπουργός Οικονομικών, Γ. Παπακωνσταντίνου, μοιάζουν τόσο πολύ με τον Δόκτωρ Τζέκιλ και τον κύριο Χάιντ.

Ο υπουργός λοιπόν, τις τελευταίες δύο ημέρες, όπου βρεθεί κι όπου σταθεί, λέει ότι βγαίνουμε από την κρίση, η ύφεση υποχωρεί, υπάρχει αισιοδοξία και πολλά άλλα τέτοια. Τι να πει άλλωστε, αν έλεγε κι αυτός ότι βουλιάζει το καράβι θα έπρεπε πρώτα να έχει ο ίδιος πηδήξει απο αυτό.

Αλλά και ο πρωθυπουργός, χθες, στο υπουργικό συμβούλιο είπε ότι «βαδίζουμε προς το τέλος της ύφεσης» επισημαίνοντας ωστόσο ότι «αυτό δεν σημαίνει και το τέλος της κρίσης και των προβλημάτων».

Και για να θυμηθεί πόσο… fitness είναι ζήτησε από τους υπουργούς να οπλιστούν με υπομονή και αποφασιστικότητα, καθώς, όπως είπε χαρακτηριστικά, «τρέχουμε σε μαραθώνιο».

Αυτό λοιπόν είναι το πρόσωπο του Δόκτωρ Τζέκιλ γιατί ξαφνικά εμφανίζεται και ο κύριος Χάιντ. Ο κ. Παπακωνσταντίνου λοιπόν, παραδέχθηκε για πρώτη φορά ότι είναι… αποτυχημένος. Όχι ότι το είπε έτσι, αλλά παραδέχθηκε πως το έλλειμμα θα είναι πάνω από το 9,5% που ήταν ο στόχος, ο αναθεωρημένος όχι ο παλιός διότι αυτός έκανε λόγο για έλλειμμα κάτω από 8%. Από το πρώτο Μνημόνιο δηλαδή θα έχουμε μια απόκλιση της τάξης των 2 και πάνω μονάδων του ΑΕΠ ή περί τα 5 δις ευρώ.

Απέτυχε λοιπόν ο κ. υπουργός να υλοποιήσει ακόμη και τον μίνιμουμ στόχο για μείωση του ελλείμματος. Όμως, γι’ αυτό δεν πήραμε τόσα μέτρα, δεν θυσιάσαμε τόσα πολλά; Γιατί λοιπόν η κυβέρνηση αντιλαμβάνεται τώρα ότι απέτυχε και πρέπει να επιβάλει κι άλλα μέτρα;

Έτσι, λοιπόν και η τρόικα από την ερχόμενη Τρίτη θα έρθει «γκαζωμένη» γιατί τίποτε δεν έχει γίνει σωστά. Ούτε το έλλειμμα, ούτε οι αποκρατικοποιήσεις, ούτε το άνοιγμα των επαγγελμάτων, ούτε καν το σχέδιο αξιοποίησης των ακινήτων. Όλα χύμα και στον αέρα.

Το μόνο που κάνει η κυβέρνηση είναι να οργανώνει καθημερινά υπουργικά και διϋπουργικές για να δείξει δουλειά ενώ ετοιμάζει και μέτρα – φιέστες όπως η ανάπλαση του παραλιακού μετώπου, για την οποία ακούμε κάθε χρόνο. Να μας πουν όμως από πού θα βρουν τα 200 και πλέον εκατ. που απαιτούνται, δε βρέθηκε κανείς.

Κατά τα λοιπά, η διυπουργική είχε και πάλι σούπα με ολίγο πιπεράκι. Ο πρωθυπουργός ανακοίνωσε ότι θα κατατεθεί στις 15 Απριλίου ένα ακόμη νομοσχέδιο – σκούπα που θα περιλαμβάνει το πακέτο των αποκρατικοποιήσεων, αναπτυξιακά μέτρα (για ακόμη μια φορά) και πιθανότατα τα σχέδια για την ακίνητη περιουσία. Επίσης, θα προβλεφθούν και οι τρόποι που θα πρέπει να βρεθούν 1,7 δις ευρώ για τη μαύρη τρύπα του 2011, που όμως, τελικά μπορεί να φτάσει τα 2,5 δις.

Σε ό,τι αφορά το πρόγραμμα αποκρατικοποιήσεων, συμφωνήθηκε ότι αυτό θα εξειδικεύεται ανά έτος ενώ η κυβέρνηση δηλώνει ότι θέλει να κρατήσει τη στρατηγική συμμετοχή του δημοσίου σε βασικές υποδομές, δηλαδή δίκτυα ΔΕΗ, νερά κ.λπ. Να δούμε τι επενδυτής θα βρεθεί με τέτοιες προϋποθέσεις.

Αποφασίστηκε επίσης η ενίσχυση του ρόλου του επιτρόπου των τραπεζών, δηλαδή του αντιπροσώπου του κράτους στις τράπεζες που έχει βοηθήσει οικονομικά.

Ο ρόλος του ενισχύεται, πρώτον, μέσω της απόκτησης του δικαιώματος πρόσβασης στις πληροφορίες των τραπεζών, με τις τελευταίες να υποχρεούνται να παρέχουν πληροφορίες, εφόσον ζητηθούν, και, δεύτερον, μέσω της ενίσχυσης του δικαιώματος αρνησικυρίας (βέτο) του επιτρόπου σε στρατηγικές αποφάσεις των τραπεζών.
Η απόφαση αυτή ελήφθη διότι υπάρχουν επικρίσεις σχετικά με τη στάση του επιτρόπου στην πρόσφατη αποτυχημένη συγχώνευση Εθνικής με Alpha.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Y. avatar
    Y. 31/03/2011 10:29:13

    Στο ίδιο μοτίβο και ο κωλοτούμπας. Είπε λέει να μη παιρνάμε έξω από ζαχαροπλαστεία, και να μη κάνουμε παπάρα στη σαλάτα. Τι είπε ο άνθρωπος! Μας έχουν τρελλάνει. Γιαυτό στα Λεξοτανίλια η κατανάλωση έχει χτυπήσει τζακ-ποτ. Τόσο, που η παραγωγός εταιρία έδωσε στα στελέχη μπόνους τριών μισθών, και στο προσωπικό τριήμερα φουλ-πανσιόν, Αράχωβα μεριά.

  2. kiki avatar
    kiki 31/03/2011 10:31:43

    Οταν ειναι να παρουν τις πλουτοπαραγωγικες πηγες της χωρας βρισκονται επενδυτες, μην ανυησυχειτε.
    Το θεμα ειναι οτι αν καποτε τα καταφερουμε και τους διωξουμε , οτι θα βρεθει η χωρα χωρις τιποτα, στα χερια της για να ξεκινησει και παλι, απο κατω απο το μηδεν που θα βρισκεται.
    Το νερο δωρο Θεου, ιδιωτικη επιχειρηση, θυμαμαι που μεγαλωσα με την ΟΥΛΕΝ, τι χαρα καναμε οταν κρατηκοποιηθηκε, εγινε δικη μας.Δεν ηταν πια εμπορευσιμο ειδος το νερο της φυσης .Οι πλουτοπαραγωγικες μοναδες της ΔΕΗ, αν δεν κανω λαθος εγω και εσεις με τους φορους μας κτησαμε τις μοναδες, τα δικτυα, τις πηγες και τα φραγματα μας, γιατι να πουλησουμε, και οταν θαρθει η ωρα να τους ξαποστειλουμε , τι θα εχουμε , τιποτα,- Αργεντινη, δεκα χρονια μετα ακομα προσπαθει να ισοροπησει.
    Θλιβεροι, παρανοικοι, κυβερνητες οδηγουν σε εξαθλιωση εναν ολοκληρο λαο, με προθεση να εξαφανιστουμε, σε διατεταγμενη υπηρεσια,
    Σε διατεταγμενη υπηρεσια, χωρις παιδεια, χωρις εργασια, χωρις περηφανεια, χωρις ΕΓΩ, καμμια σχεση με το Εμεις, προσπαθεια πληρους εξοντωσης και εξαθλιωσης.

  3. η Dimi avatar
    η Dimi 31/03/2011 10:46:42

    Golden boys στα ΕΛ.ΠΕ με 17,8 μισθούς κι επιδόματα γιά.. εργένηδες

    -Εργάζονται ως και δύο μήνες λιγότερο από τους Γερμανούς συναδέλφους τους
    -Αμοιβές ως και 110.000 σε... τραπεζοκόμους
    -Ζητούν αυξήσεις 18% και κατεβαίνουν σε δύο 10ημερες απεργίες
    -Ενοχη σιωπή από το σωματείο των εργαζομένων

    Ακόμη και οι πιο καλοπληρωμένοι Γερμανοί εργαζόμενοι θα ζήλευαν το μισθό και τα επιδόματα που παίρνουν κάποιοι Έλληνες.
    Οι εργαζόμενοι στα ΕΛΠΕ έχουν 17,8 μισθούς για 197 μέρες εργασίας και 38 ώρες την εβδομάδα.

    Εαν μάλιστα υπερβούν το ωράριο, τότε οι υπερωρίες τους είναι μεγαλύτερες κατά 12% από αυτές που προβλέπονται.

    Στα επιδόματα που απολαμβάνουν περιλαμβάνεται επίδομα για όποιον είναι πάνω από 35 ετών και παραμένει εργένης, ενώ όσοι έχουν οικογένεια δικαιούνται διακοπές σε ξενοδοχείο τεσσάρων αστέρων για 4 ημέρες...

    Επίσης οι εργαζόμενοι έχουν δωρεάν σίτιση στο εστιατόριο, αλλά και επιπλέον επίδομα σίτισης 200 ευρώ το χρόνο.

    Παράλληλα οι εργαζόμενοι δικαιούνται δωρεάν μεταφορά στην εργασία, δωρεάν παιδικό σταθμό για τα παιδιά και δωρεάν κατασκήνωση.

    Όσο για τους μισθούς; Αρκουν ίσως τρία παραδείγματα όπως:
    Φύλακας 110.000 ευρώ το χρόνο
    Οδηγός πυροσβεστικού 88.000
    Αποθηκάριος 78.000
    Τραπεζοκόμος 74.000 ευρώ το χρόνο
    Κλητήρας 67.000 ευρώ το χρόνο
    Οδηγός 67.000

    Ένα συγκριτικό στοιχείο με τους μισθούς εργαζομένων άλλων πιο προηγμένων χωρών δείχνει ότι στην Ελλάδα ο επόπτης των διυλιστηρίων έχει μισθό 104.300 ευρώ το χρόνο ενώ στη Γερμανία ο αντίστοιχος υπάλληλος 78.700 ευρώ...

    Επικαλούνται τους ευρωπαϊκούς μισθούς και λένε ότι οι μισθοί αυτοί συμβάλουν στην αύξηση της παραγωγικότητας ωστόσο η άλλη πλευρά απαντάει ότι η παραγωγικότητα των ΕΛΠΕ είναι κατά 30 με 40% μικρότερη από αυτή άλλων ευρωπαϊκών εταιρειών.

    Η εταιρεία προσπάθησε με διαπραγματεύσεις να μειώσει το μισθολογικό κόστος ωστόσο οι εργαζόμενοι αποχώρησαν ανακοινώνοντας δύο δεκαήμερες επαναλαμβανόμενες απεργίες για να μη θιγούν τα μισθολογικά τους δικαιώματα.

    Η διοίκηση λέει ότι πρότεινε πάγωμα μισθών για φέτος και αύξηση του ωραρίου κατά δύο ώρες από τις 38 στις 40. Οι εργαζόμενοι φαίνεται ότι από την πλευρά τους απάντησαν πως θέλουν αυξήσεις 18% χωρίς επέκταση του ωραρίου και έτσι η συζήτηση κατέληξε σε αδιέξοδο.

    To Newsit επικοινώσησε με τον πρόεδρο του Πανελληνίου Σωματείου Εργαζομένων στα Ελληνικά Πετρέλαια, Παναγιώτη Οφθαλμίδη, ο οποίος μας είπε πως δεν επιθυμεί να κάνει καμία δήλωση γιατί οι δημοσιογράφοι διαστρεβλώνουν τα λεγόμενά του. Παρά τις διαβεβαιώσεις μας ότι οι δηλώσεις του θα απομαγνητοφωνηθούν πιστά και ότι θα υπήρχε και το ηχητικό του ντοκουμέντο, ο κύριος Οφθαλμίδης επέμεινε στην άποψή του. Τα συμπεράσματα δικα σας. ~newsit.gr Τελευταία ενημέρωση: 31.03.2011 | 10:18
    Πρώτη δημοσίευση: 31.03.2011 | 07:07

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 31/03/2011 10:51:48

    Oι πλουτοπαραγωγικες πηγες της Χωρας ειναι η ταμπακιερα.
    Ετσι κ αλλιως τα 350 ή τα 450 σε 2 χρονια Δις-Ευρω-Χρεος ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ και ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΠΟΤΕ !!! ολοι το γνωριζουν και το γνωριζαν !! πριν τις εκολγες. και οι μεσα και οι εξω. τα κορακια τωρα κανουν βολτες πανω απ το πτωμα και "μυριζουν".."ΦΙΛΙΚΑ"
    ΟΙ ΤΟΚΟΙ ειναι αυτοι που το κανουν ΑΔΥΝΑΤΟ να αποπληρωθει!! Δανειζομαστε για να πληρωνουμε τοκους.. το εχουμε κατανοησει ελπιζω ολοι.
    Μας λενε τωρα οι ΠΑΣΟΚΟΙ οτι δεν κοιμηθηκαν το βραδυ πριν ψηφισουν το Μνημονιο !!! χαχαχαχααα και ο κολοτουμπας !! Τωρα τρωγονται... γιατι?? τριζει η επανεκλογη !!!!! αυτο ειναι.. οχι οτι τους νοιαζει ο Λαος... και η Χωρα.. η ΚΑΡΕΚΛΑ.-
    ΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑΝ !!!.. και οσοι το διαβασαν ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ..!! εμας μας πηρε 2 μηνες !! συλλογικα.. να το κατανοησουμε.. οχι σε 1 μερα!

    ΠΠ

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 31/03/2011 10:53:05

      Μια χαρά βγαίνουν και τα 350 και τα 450. Ας μην αναπαράγουμε την καταστροφολογία.

      • kiki avatar
        kiki @ Επώνυμος 31/03/2011 10:59:08

        @ επωνυμε ,
        οντως αν διαγραψουμε το χρεος ως επαχθες και απεχθες, βγαινει.
        αλλα ποιος θα το κανει ?

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Επώνυμος 31/03/2011 10:59:48

        Επωνυμε, εννοω ετσι οπως το παει το εργο ο ΠΑΠΑΚ και το ΓΑΠ...
        ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ. Μονο θα πουλησουμε και θα χρεοκοπησουμε ( επισημα) αυτοματα. Οταν το ΑΕΠ παει 200Δις... συντομα... πως?
        θελει αλλαγες και αναμενουμε να τις ακουσουμε απο τον Σαμαρα. Εμεις τις γνωριζουμε....

        ΠΠ

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Επώνυμος 31/03/2011 13:17:09

        Δικιο εχεις αλλα ειναι πολυ αργα για να διαλυθει η αντιμνημονιακη συγχυση που εχει δημιουργηθει.

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 31/03/2011 11:12:14

    Η BNP εχει το 140% του ΑΕΠ της Γαλλιας ενεργητικο.!!!!!
    οι 2 Deutche Bank % Commerz Bank εχουν το 120% του ΑΕΠ της Γερμανιας.!!!!!

    - Εμεις σε ποιους χρωσταμε? ποιοι κρατουν τα χαρτια μας???

    - Ποιος αποφασιζει σε αυτες τις Χωρες?? οι Κυβερνησεις???

    Οι απαντησεις δικες σας.

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 31/03/2011 11:27:04

      *Σε αρνητικό έδαφος για δεύτερο συνεχή μήνα και σε 12μηνη βάση βρέθηκε η πιστωτική επέκταση για επιχειρήσεις και νοικοκυριά, σύμφωνα με τα στοιχεία της Τράπεζας της Ελλάδας και πλέον διαμορφώνεται (με στοιχεία Φεβρουαρίου) σε -0,3% από -0,2% που ήταν τον Ιανουάριο και 0% το σύνολο του 2010.

      *Με ζημίες ύψους 34,12 εκατ. ευρώ έκλεισε την οικονομική χρήση του 2010 το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο , έναντι κερδών ύψους 20,63 εκατ. ευρώ το 2009. Οι ζημίες μετά από φόρους και δικαιώματα μειοψηφίας διαμορφώθηκαν σε 71,3 εκατ. ευρώ, έναντι 61,8 εκατ.

      *Χρηματοδότηση!!!!!!!!!! ύψους 125 εκατ. ευρώ!!!!!!!!!!!!!! εξασφάλισε η Ελλάκτωρ μέσω δύο ομολογιακών δανείων που συμφώνησε με μεγάλους τραπεζικούς ομίλους. Τα δάνεια είναι για την αναχρηματοδότηση!!!!!!!!! υφιστάμενων ομολογιακών δανείων συνολικού ποσού 125 εκατομμυρίων που λήγουν στις 31/3/2011. (ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΔΑΝΕΙΖΕΤΑΙ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΧΩΡΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ????????? ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΝΑΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ !!!)

      ΠΠ

    • Misha avatar
      Misha @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 31/03/2011 11:49:29

      Φίλε ΠΠ

      Ε Τ Α Ι Ρ Ε Ι Ο Κ Ρ Α Τ Ι Α, ή κορπορατισμός!

      Οι τράπεζες uber alles! Aς πεθαίνουν άνθρωποι, ας μην έχουν φάρμακα οι βαριά άρρωστοι, ας πεινάνε οικογένειες , ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΜΑΣ μη πάθουν κάτι και τι θα γίνουμε!!!

      Τη λύση ενάντια σε αυτά τα λαμόγια την έδωσε ο Βλαδίμηρος στέλνοντας τον «μεγαλοεπιχειρηματία» Χοντορκόβσκυ, σε μια φυλακή με όλα τα κομφόρ , 6500 χλμ μακριά από τη Μόσχα, στα σιβηριανά σύνορα με Μογγολία και Κίνα.
      Κι ας έπεσε σύσσωμη η «συμμαχία των προθύμων» να κλαυθμυρίσει για καταπάτηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Misha 31/03/2011 12:24:23

        Εδώ δεν τολμάνε να βάλουν χέρι στην ασυδοσία των βιομηχάνων που μολύνουν τον Ασωπό με εξασθενές χρώμιο, με αποτέλεσμα κανείς πια να μην αγοράζει αγροτικά προϊόντα Βοιωτίας. Περίμενες να βάλουν χέρι στους τραπεζίτες; Ποιοι; Οι "νάιλον υπουργοί" που έλεγε κι ο Πάνος Τζαβέλας;

  6. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 31/03/2011 11:22:35

    Το πόσο ανεγκέφαλοι είναι οι του οικονομικού επιτελείου είναι ότι σκέφτονται να καταργήσουν τις φορολογικές ελαφρύνσεις σε δάνεια πρώτης κατοικίας.
    Εκτός του ότι θα καταστρέψουν όσους ήδη έχουν πάρει τέτοια δάνεια θα δώσουν τη χαριστική βολή στον κλάδο της οικοδομής!!!!!!
    Εκτός αν αυτό επιδιώκουν για να οικοδομήσουν ΜΟΝΟΙ οι φίλοι τους μεγαλοεργολάβοι.

  7. Νίκος avatar
    Νίκος 31/03/2011 13:24:10

    Και το πρόβλημα ξέρετε ποιό θα είναι; Σε λίγες μέρες που θα έλθει, η Τρόικα θα εισηγηθεί τα ίδια ...μέτρα. Κόψιμο απο εδώ, κόψιμο απο εκεί και πάει λέγοντας. Στο τέλος του χρόνου θα διαπιστώσουν ΠΑΛΙ ότι "δεν βγαίνει", και ξέρετε; θα εισηγηθούν... ΠΑΛΙ τα ίδια μέτρα. Μα καλά, τόσο ηλίθιοι είναι; Αμ έτσι κάνω και εγώ οικονομική πολιτική.

  8. factorx avatar
    factorx 31/03/2011 14:07:51

    ΙΟΒΕ: ΤΙ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ

    Διατήρηση της ύφεσης , νέο περιορισμό της ιδιωτικής κατανάλωσης, αρνητική ανάπτυξη, υποχώρηση πληθωρισμού και υψηλή ανεργία βλέπει η τριμηνιαία έκθεση του ΙΟΒΕ για την οικονομία .

    Εκτίμηση του ΙΟΒΕ είναι πως η προβλεπόμενη σχετικά έντονη πτώση σε απόλυτα μεγέθη, της κατανάλωσης πρωτίστως των νοικοκυριών και δευτερευόντως του κράτους, σε συνδυασμό με την ηπιότερη από ότι τα τελευταία χρόνια μείωση των επενδύσεων εκτιμάται ότι θα διαμορφώσουν τον ρυθμό μεταβολής του ΑΕΠ στο -3,2% το 2011, ενδεχομένως και ελαφρά χειρότερα. Η ανεργία αναμένεται να ανέλθει στο 15,5% κατά μέσο όρο φέτος, ενώ ο πληθωρισμός αναμένεται να κυμανθεί στο 3% ή λίγο υψηλότερα. Επισημαίνεται ότι παρά την επικράτηση ισχυρών πτωτικών τάσεων στο ΑΕΠ στα τέλη του 2010, αναμένεται προοδευτική εξασθένιση αυτής της δυναμικής στην διάρκεια του τρέχοντος έτους, μέσω της αναθέρμανσης της επενδυτικής δραστηριότητας και της βελτίωσης των εξαγωγικών επιδόσεων.

  9. factorx avatar
    factorx 31/03/2011 14:08:22

    Μείωση 13,3% σημείωσε ο δείκτης κύκλου εργασιών στο λιανικό εμπόριο, χωρίς τα καύσιμα, κατά το μήνα Ιανουάριο 2011, σε σύγκριση με το δείκτη του Ιανουαρίου 2010, έναντι αύξησης 5,3% που σημειώθηκε κατά την αντίστοιχη σύγκριση του έτους 2010 προς το 2009.

    Σύμφωνα με στοιχεία της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής, ο Δείκτης Κύκλου Εργασιών, με τα καύσιμα, κατά το μήνα Ιανουάριο 2011, σε σύγκριση με το δείκτη του Ιανουαρίου 2010, σημείωσε μείωση 10,5%, έναντι αύξησης 8,3%, που σημειώθηκε κατά την αντίστοιχη σύγκριση του έτους 2010 προς το 2009.

    Ο Δείκτης Όγκου, χωρίς τα καύσιμα, κατά το μήνα Ιανουάριο 2011, σε σύγκριση με το δείκτη του Ιανουαρίου 2010, σημείωσε μείωση 14,8%, έναντι αύξησης 5,5%, που σημειώθηκε κατά την αντίστοιχη σύγκριση του έτους 2010 προς το 2009.

    Ο Δείκτης Όγκου, με τα καύσιμα, κατά το μήνα Ιανουάριο 2011, σε σύγκριση με το δείκτη του Ιανουαρίου 2010, σημείωσε μείωση 16,0%, έναντι αύξησης 6,0%, που σημειώθηκε κατά την αντίστοιχη σύγκριση του έτους 2010 προς το 2009.