#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/05/2011 14:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Δρούτσας , ο Πρωτόπαπας και ο σοφέρ



Τόσο και τόσα υπάρχουν για να καταλογίσει κανείς στο Δ. Δρούτσα. Από τις ανακρίβειες του βιογραφικού του, μέχρι το κυνήγι των διπλωματών και την παρακμή της ελληνικής διπλωματίας, για την οποία ευθύνεται.

Αυτή τη φορά, όμως, ήταν η μοναδική που  επιχείρησε να διατυπώσει κι αυτός μία φιλολαϊκή πρόταση,  για να είναι στο κλίμα των ημερών, ζητώντας μείωση των βουλευτικών προνομίων και έπεσαν όλοι να τον φάνε, με πρώτο τον Χρ. Πρωτόπαπα.

Εδώ που τα λέμε, θα του κακοφάνηκε με την πρόταση να μην του αγοράζει η Βουλή αυτοκίνητο. Οι παλιοί του σύντροφοι τον θυμούνται από τότε που έγινε πρόεδρος της ΓΣΕΕ να κυκλοφορεί με σοφέρ και μερσεντές. Τώρα που συνήθισε, θα του ζητήσουν να τα κόψει;

Το ρεπορτάζ:

Δεν ήταν μόνο ο βουλευτής Αρκαδίας του ΠΑΣΟΚ Οδυσσέας Κωνσταντινόπουλος, ο οποίος κατηγόρησε τον Υπουργό Εξωτερικών Δ. Δρούτσα για λαϊκισμό και για απόπειρα αποπροσανατολισμού της κοινωνίας. Θυμίζουμε ότι οι προτάσεις του για βουλευτική θητεία δύο τετραετιών έπεσαν πρώτα στον «τοίχο» του κυβερνητικού εκπροσώπου.

Χθες, τον περίμεναν στην Επιτροπή Εξωτερικών Υποθέσεων της Βουλής οι βουλευτές, αλλά δεν πήγε ο ίδιος ο κ. Δρούτσας αλλά η αναπληρωτής  Υπουργός Εξωτερικών Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου. (Η συνεδρίαση αφορούσε την ένταξη Σερβίας και Ουκρανίας στην Ε.Ε.).

«Αυτός ο άνθρωπος σε μια πολύ δύσκολη συγκυρία και ενώ συμμετέχει σε όλες τις κλειστές συσκέψεις για το μέλλον της χώρας, αντί να δει πως θα σωθεί η πατρίδα, επέλεξε το δρόμο του λαϊκισμού , ώστε να μεταφέρει το πρόβλημα σε άλλο επίπεδο. Δεν σεβάστηκε τον ίδιο του τον Πρωθυπουργό, ο οποίος είναι  25 χρόνια βουλευτής. Αυτός ο δρόμος είναι επικίνδυνος για τη χώρα. Σας παρακαλώ πολύ να καλέσετε στην Επιτροπή τον Υπουργό να μας δώσει.  Κι αν δεν μπορεί, το θέμα να το αντιμετωπίσει ο ίδιος ο Πρωθυπουργός. Τα ψέματα τελείωσαν» είπε ο βουλευτής Αρκαδίας του ΠΑΣΟΚ Οδυσσέας Κωνσταντινόπουλος.

Στη συνέχεια ο βουλευτής Ηλείας του ΠΑΣΟΚ Μ.Κατρίνης κατηγόρησε τον κ. Δρούτσα για λαϊκισμό: «Οι δηλώσεις του κ. Δρούτσα ρίχνουν λάδι στη φωτιά. Δεν βοηθούν στο κλίμα ομοψυχίας και εθνικής ενότητας» είπε.

Αποστάσεις όμως κράτησε κυρία Μαριλίζα  Ξενογιαννακοπούλου , η οποία έκανε λόγο για προσωπικές απόψεις του Υπουργού αλλά και ο Πρόεδρος της Επιτροπής Ντ. Βρεττός , ο οποίος είπε ότι ο Υπουργός έχει την ευθύνη των λόγων του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 31/05/2011 14:44:36

    Συγνώμη παρόλο που δεν ...πάω τον κύριο Δρούτσα για την πολιτική του και όχι ως πρόσωπο, μόνο και μόνο που μιλά εναντίον του και τον κρίνει ο Πρόεδρος ΓΣΕΕ / Βουλευτής / Εθνική Τράπεζα / βουλευτής, έχει απόλυτο δίκαιο.

    Αν ο κύριος Πρωτόππαπας θέλει ας γίνει ένα δημοψήφισμα μαζί με τις επόμενες εκλογές (για λόγους οικονομίας) για τον αριθμό των βουλευτών, την θητεία τους, τις αποδοχές τους, τα προνόμιά τους, τις συντάξεις τους, τους συνεργάτες τους.
    Δημοκρατικότερο μέσο επίλυσης υπάρχει; Σωστά;

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 31/05/2011 14:48:04

      Η δε δήλωσή του "...πρέπει να στηρίζουν το Μνημόνιο, ενώ πιθανά έχουν και αντιρρήσεις και άλλες οπτικές" είναι η απόλυτη δικαίωση ... δηλαδή ψηφίζει ενώ πιθανά έχει αντιρρήσεις;

      Δεν το πιστεύω φυσικά γιατί αφενός είναι δεδομένη η ελευθερία των βουλευτών και η ψήφιση κατά συνείδηση αφετέρου υπάρχει και η δυνατότητα / το ενδεχόμενο/ η πιθανότητα της παραίτησης από το βουλευτικό αξίωμα.
      Ε;

  2. εΙροκλής avatar
    εΙροκλής 31/05/2011 14:44:36

    Τόσες χαμέρπειες έχει κάνει στη διαδρομή του ο Πρωτόπαπας για να χει αυτό το βουλευτικό αυτοκινητάκι να κομπάζει. Και να βγαίνει το αμούστακο παιδαρέλι ο Δρούτσας να θέλει να του το καταργήσει. Νησάφι πια! Μην τα θέλουμε και όλα δικά μας...

  3. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 31/05/2011 14:49:53

    Κι ο Δρούτσας δε πήγαινε με τις λιμουζίνες σε εμπορικό κέντρο όταν επισκέφτηκε τις ΗΠΑ; Τα δικά του μεγαλεία δήθεν τα πληρώνουν άλλοι; Μήπως γιατί άλλα είναι τα αφεντικά του;

    Δεν έχει κανείς τους δίκιο, και καλά πετροβολούνται για να μας ρίχνουν στάχτη στα μάτια..

    • ο Μήτσος avatar
      ο Μήτσος @ ΝΙΚΟΛΑΣ 31/05/2011 17:30:34

      Μην ξεχνάς όμως ότι ψώνιζε τα armani του σε outlet shop, σαν σωστός σοσιαλιστής. Όχι όπως ο Κίμωνας Κουλούρης που πήγαινε μόνο σε μπουτίκ.

  4. Αίθρα avatar
    Αίθρα 31/05/2011 15:02:59

    Δεν έχω καμία συμπάθεια στο Δρούτσα (για την πολιτική του προφανώς), αλλά αυτή η πρότασή του είναι σωστή. Έστω και αν την έκανε για να ρίξει "στάχτη στα μάτια του κόσμου", είναι σωστή και βεβαίως και θα ήθελα να τη δω υλοποιοιημένη.

  5. Γ.Γ.Π avatar
    Γ.Γ.Π 31/05/2011 15:31:46

    Αν νοιάζεται τόσο για τα αυτοκίνητα των βουλευτών ο κ.Δρούτσας (και καλά κάνει),καλό θα ήταν να μάθει ( που σίγουρα ξέρει),τι γίνεται με τα αυτοκίνητα των Πρεσβειών μας ανά τον κόσμο. Μήπως δεν γνωρίζει, ότι τα αυτοκίνητα τα χρησιμοποιεί ο κάθε Πρέσβης για τις βολτίτσες του,την οικογένεια και τους φίλους του ; Ο κ. Δρούτσας τα ξέρει,αλλά δεν τον ενδιαφέρει,όπως και δεν τον ενδιαφέρει γενικά το τι γίνεται στο ΥΠΕΞ ! Μέλημα του είναι τα ταξιδάκια,δημοσιότητα κλπ !

    • μουρίνιο avatar
      μουρίνιο @ Γ.Γ.Π 31/05/2011 19:21:45

      Και όχι μόνο ο κάθε πρέσβης, δυστυχώς...

  6. Περιπτερας avatar
    Περιπτερας 31/05/2011 15:47:20

    Αφού τις προάλλες έλεγε σε εκπομπή showbiz ο Τριτόμαππας ότι έχει έξοδα και τα φέρνει δύσκολα βόλτα …δεν βγαίνει ο άνθρωπος…

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 31/05/2011 15:52:42

    Ο Πρώτόπαππας είναι αυτός που είναι αλλά η Ακριβοπούλου "εξετέλεσε" κανονικά και τον κομψευόμενο νεανία που σήκωσε τις μπουτίκ της Φιφθ Άβενιου διανύοντας τα 50 μέτρα από τη μία στην άλλη με λιμουζίνα.

  8. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 31/05/2011 16:09:33

    Η συγκεκριμένη πρόταση του κ. Δρούτσα ήταν και απολύτως σωστή και επαινετέα.
    Ορισμένοι πολιτικοί του "βαθέος μεταπολιτευτισμού" (κυριως πράσινου, μπλέ, αλλά και κόκκινου ή ότι τί -με παρελθόν ή και χωρίς - π.χ. ο κος Πρωτόπαπας ή ο κος Ρέππας), προσωπικά μου θυμίζουν ως στύλ λόγος και περιεχόμενο, ανηψάκια του κου Τσοχατζόπουλου
    (κατά το ανηψάκια του Σκρούτζ Μακ Ντάκ).
    Ξαναθυμίζω την πρότασή μου: Βουλευτικός μισθός στο ύψος της βασικής εθνικής συλλογικής σύμβασης εργασίας. Βουλευτική σύνταξη ίση με την βασική σύνταξη ΙΚΑ.
    Αλλά συνταγματικά ορισμένο.

  9. tamam_87 avatar
    tamam_87 31/05/2011 16:20:20

    Λεβεντες μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  10. Αντρίκος avatar
    Αντρίκος 31/05/2011 16:21:20

    Μα καλά αυτός ο άνθρωπος δεν έχει εγκέφαλο.Μπορεί να έχει δίκιο για τις λιμουζίνες και τα αυτοκίνητα αλλά ακούστε τι είπε.
    Οι βουλευτές να εκλέγονται μόνο δυο φορές!(Σκεφτείτε το λίγο)
    Καταργεί κάθε στοιχείο δημοκρατίας με αυτην την δήλωση και περιφρόνει τελείως την λαϊκή βούληση.
    Σε λίγο θα μας πει να γεμίσουμε τα υπουργεία με τα φιλαράκια του που κάνουν μαζί ψώνια στην Νέα Υόρκη.
    Αίσχος!

    • juliet avatar
      juliet @ Αντρίκος 31/05/2011 20:38:56

      Σκεφτείτε ,τι χαραμοφάΐδες θα συνταξιοδοτήσουμε!Με τις 2 τετραετίες έχουνε δικαίωμα συνταξιοδότησης,μήπως θα έπρεπε να αλλάξει η νομοθεσία ;και η βουλευτική θητεία να προστείθετε στα εργάσιμα χρόνια ;και όχι από μόνη της να είναι αιτία σύνταξης,όταν θα δουλεύουμε 35-40χρόνια εμείς.

  11. kostas avatar
    kostas 31/05/2011 16:27:40

    Εκδιδομενης γυναικως Τεκνα !!!!!!! Θα μαλωνετε σαν τα σκυλια,,για ενα κοκαλο σε λιγο καιρο !!!

  12. Maoz avatar
    Maoz 31/05/2011 17:05:27

    Σε σχετικά υψηλούς τόνους και η δήλωση της Αννας Διαμαντοπούλου: «Το θέμα του πολιτικού συστήματος και του ρόλου των βουλευτών δεν μπορεί να ανοίγει αυτή τη στιγμή και με αυτόν τον τρόπο και σε μια περίοδο που ζητούμε από τους βουλευτές να σηκώσουν ένα βάρος που δεν τους αναλογεί».
    Σωστά ε; Κάπως να τους χρηματίσουμε κι αυτούς τους κακόμοιρους...... τόση γιούχα τρώνε....

  13. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 31/05/2011 17:22:04

    Αγαπητοί φίλοι, βλέπω με πόση ευκολία αποδέχεσθε τις "αλήθειες" που ...διασπείρουν τελευταία ορισμένοι (Διαμαναντοπούλου για τα σχολικά βιβλία, Δρούτσας εν προκειμένω κ.ά.). Μή λησμονήτε τις πέντε βασικές αρχές μιάς αλήθειας: Πρώτον, ποιός την λέει. Δεύτερον, πότε την λέει. Τρίτον, γιατί (για ποιά αιτία) την λέει. Τέταρτον, για ποιόν σκοπό την λέει. Και τελευταίο, τί λέει...

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ Ανώνυμος 31/05/2011 20:17:21

      Τεράστιε Ανώνυμε! Respect! Εύχομαι να σε καταλαβαίνουμε οι υπόλοιποι...

  14. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 31/05/2011 17:31:48

    ο Πρωτόπαπας που βρηκε τα $$ για τη βιλλα στα Βριλησσια?? οεο
    τα παιδια του που σπουδαζουν?
    μη μιλας Πρωτοπαπα!!! μη λες κουβεντα.. που σε χαλασε η θητεια... εχεις και συνταξη απο Τραπεζα... τι θες? να μας σωσεις κ εσυ?

    ΠΠ

    • juliet avatar
      juliet @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 31/05/2011 20:32:13

      Θυμάσαι κάτι μπαζώματα για τα μάτια και τη νομιμότητα ,το red house....

  15. Μίμης avatar
    Μίμης 31/05/2011 17:43:08

    Αϊαϊαϊά Δρούτσα μ'. Λεβεντόπαιδο συ με την προσεγμένη την καούκα. Άι Δρούτσα μ'.

  16. Μίμης avatar
    Μίμης 31/05/2011 17:55:49

    Ο Πρωτόπαπας (ο και «ο Τίμιος») εδήλωσε:

    «Ο κ. Δρούτσας είναι υπουργός Εξωτερικών και δεν είναι εκλεγμένος βουλευτής, δεν έχει την επαφή εκείνη με την κοινωνία για να δει τι γίνεται αυτή τη στιγμή ιδιαίτερα μέσα στην δύσκολη πολιτική που κάνουμε» τόνισε σε αυστηρό ύφος ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ, μιλώντας στο κρατικό ραδιόφωνο.

    «Καλό θα έκανε λοιπόν ο υπουργός Εξωτερικών να ασχοληθεί με τα προβλήματα του υπουργείου και να αφήσει τους βουλευτές που αυτή τη στιγμή τραβάνε τον δικό τους Γολγοθά, που πρέπει να στηρίζουν το μνημόνιο ενώ πιθανά έχουν και αντιρρήσεις και άλλες οπτικές…» πρόσθεσε ο κ. Πρωτόπαπας.

    Χαχαχαχα... ρε τους μπαγάσηδες. Ομαδική πράσινη ψύχωση.

  17. Φάνης avatar
    Φάνης 31/05/2011 18:08:12

    Αγαπητέ μου άλλε ,
    Ευθύνεια λέγονται αυτά που αναφέρεις και ήταν βασική προυπόθεση για να εκλεγείς ....
    Δεν είναι ακθόλου ρομαντικό

  18. μουρίνιο avatar
    μουρίνιο 31/05/2011 19:20:54

    Μια χαρά τα είπε ο φον Δημητράκης. Αν τα έλεγε έτσι και στον Νταβούτ, τώρα θα είχε λυθεί με ευνοϊκό τρόπο για εμάς και το ζήτημα της ΑΟΖ

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ μουρίνιο 31/05/2011 20:15:58

      +1000

  19. Τιμαιος avatar
    Τιμαιος 31/05/2011 23:35:59

    ΠΡΟΣΟΧΗ, ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΚΑΙ Ο ΔΡΟΥΤΣΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ. ΜΗΝ ΣΑΣ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙ Ο ΔΙΑΛΟΓΟΣ. ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΠΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΟΤΗΡΙ ΚΑΙ ΕΥΧΟΝΤΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΤΟΝ ΟΙΚΟΔΕΣΠΟΤΗ. ΟΥΤΕ ΓΑΤΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΠΟΝΤΙΚΙ. ΜΟΝΟ ΥΑΙΝΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΛΕΟΝ "ΑΘΩΕΣ" ΕΩΣ ΤΙΣ ΠΛΕΟΝ ΑΙΜΟΒΟΡΕΣ! ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΟΝ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΚΙΟΛΑς ΝΑ ΕΙΧΕ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΙΣ ΕΝΔΕΙΞΗ ΝΤΡΟΠΗΣ!

  20. SOTPAP avatar
    SOTPAP 01/06/2011 16:26:28

    Ο Αντώνης Σαμαράς όταν ήταν αρχηγός της Πολιτικής Άνοιξης υποστήριζε την άποψη για διαχωρισμό Εκτελεστικής και Νομοθετικής Εξουσίας, δηλαδή ασυμβίβαστο μεταξύ Υπουργού και Βουλευτού.
    Επίσης μιλούσε για μείωση του αριθμού των βουλευτών από 300 σε 200.
    Εύχομαι και ελπίζω αυτές τις προτάσεις να τις συμπεριλάβει στο κυβερνητικό του πρόγραμμα της Νέας Δημοκρατίας. Θα είναι ένα βήμα μπροστά και θα απαντά στο αίτημα της κοινωνίας