#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/04/2013 12:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Δημήτρης Κουτσούμπας νέος γ.γ του ΚΚΕ

[caption id="attachment_212422" align="alignnone" width="600" caption="Φωτό: Imerisia.gr"][/caption]

Ιστορική αλλαγή για το ΚΚΕ το οποίο περνά στη μετά – Παπαρήγα εποχή αναδεικνύοντας νέο γενικό γραμματέα τον Δημήτρη Κουτσούμπα, πρώην διευθυντή του Ριζοσπάστη και στενό συνεργάτη της απελθούσας Αλέκας Παπαρήγα η οποία έπειτα από 22 χρόνια αφήνει τη θέση της. Με την επιλογή Κουτσούμπα ουσιαστικά η κ. Παπαρήγα ελέγχει το παιχνίδι καθώς θεωρείται δική της επιλογή.

O 52χρονος οικονομολόγος, είναι μέλος του Π.Γ. και επικεφαλής της Γραμματείας της ΚΕ του ΚΚΕ. Υπήρξε διευθυντής του Ριζοσπάστη και επικεφαλής του τομέα Διεθνών Σχέσεων του κόμματος ενώ σήμερα είναι μέλος του Πολιτικού Γραφείου, στο οποίο πρωτοποθετήθηκε το 1991, και επικεφαλής της Γραμματείας της Κεντρικής Επιτροπής του ΚΚΕ. Στις βουλευτικές εκλογές του 2000 και του 2007 ήταν υποψήφιος βουλευτής στον νομό Βοιωτίας χωρίς όμως να εκλεγεί. Στο 19ο Συνέδριο του κόμματος εξελέγη Γενικός Γραμματέας.

Έχουν πάντως ιδιαίτερο ενδιαφέρον τα όσα γίνονται στο ΚΚΕ και δείχνουν πώς μερικοί άνθρωποι μπορούν να είναι μονολιθικοί κι ενώ τα πάντα τους προσπερνούν αυτοί να παραμένουν προσκολλημένοι στο παρελθόν.

Το Συνέδριο έκλεισε άρον – άρον, μία ημέρα νωρίτερα και κάτω από απόλυτη μυστικότητα έγινε η εκλογή του γραμματέα, αλλά μη φανταστείτε και τις… τρελές δημοκρατικές διαδικασίες. Σχεδόν το 99% των συνέδρων ήταν απολύτως ελεγχόμενο αφού ο Περισσός είχε φροντίσει να «ξεριζώσει» τα αγκάθια στο κομματικό χωράφι. Για όποιον υπήρχε υποψία… ρεβιζιονισμού, έπεσε μαχαίρι αφού η καθαρότητα του κόμματος είναι πάνω απ’ όλα. Παράδειγμα ο Νίκος Μογιόπουλος που ζητούσε μεγαλύτερη ανανέωση αλλά κόπηκε από σύνεδρος.

Ακόμη κι αν βρισκόμαστε στο 2013, ακόμη κι αν έχουν περάσει 100 χρόνια από τότε που ιδρύθηκε το ΚΚΕ, στον Περισσό μοιάζουν σα να μην πέρασε μια μέρα. «Καμαρίλα», αποκλεισμός της διαφορετικής φωνής, Βυζάντιο, λόγοι μιας άλλης εποχής και ένα κόμμα που βρίσκεται σε… κώμα.

Απολύτως σεβαστή η προσπάθεια του ΚΚΕ να είναι το διαφορετικό στο πολιτικό σκηνικό παγκοσμίως. Στο κάτω – κάτω δε μπορεί να είναι όλοι ίδιοι, ένας πολιτικός αχταρμάς που κανείς δεν ξεχωρίζει για τίποτε. Ωστόσο, η έλλειψη δημοκρατικών διαδικασιών, η «σκόνη» στα ράφια των ιδεών, η έλλειψη ιδεών και οραμάτων που να συνδέονται με την εποχή και το κυριότερο: Η απουσία αυτοκριτικής τόσο για τα χρόνια μετά τη Μεταπολίτευση και το ρόλο που έπαιξε το ΚΚΕ στην πορεία της χώρας όσο και για την εκλογική συρρίκνωσή του.

Η επιλογή Κουτσούμπα υπηρετεί ακριβώς το μοντέλο αυτό που θέλει το ΚΚΕ να μην αντιλαμβάνεται τι συμβαίνει γύρω του, να είναι εκτός τόπου και χρόνου. Και μια προσπάθεια ιδεολογικής περιχαράκωσης προκειμένου να μην υπάρξει ακόμη μεγαλύτερη διαρροή. Άλλωστε, το σύνθημα του Συνεδρίου ήταν ένα: Όχι σε συμμαχίες, ναι σε Λαϊκή κυβέρνηση.

Η πρόσκληση Τσίπρα για συνεργασία της Αριστεράς είχε ένα στόχο. Να «κλέψει» από το ΚΚΕ τους αμφισβητίες του Περισσού, οι οποίοι δεν είναι και λίγοι. Η Αλέκα Παπαρήγα αυτό προσπαθεί να πετύχει βάζοντας «συρματόπλεγμα» στο κόμμα.

Ο δε Αλέκος Αλαβάνος, με την πρόταση για έξοδο από το ευρώ, κάνει άνοιγμα στον Περισσό για συνεργασίες. Ποιος θα είναι ο κερδισμένος, θα δείξει το μέλλον.

Οπως αναφέρεται στο tovima.gr:

" Από τα ισχυρά πρόσωπα που θα διαδραματίσουν ρόλο στη «νέα εποχή», είναι η κυρία Ελένη Μπέλλου, η οποία ήταν επικεφαλής των Επιτροπών Θέσεων - Προγράμματος, Καταστατικού και Προτάσεων του Συνεδρίου.

Δεν αποκλείεται να διαδεχθεί τον κ. Κουτσούμπα στην θέση του επικεφαλής της Γραμματείας της ΚΕ του ΚΚΕ, που ουσιαστικά ελέγχει όλο το κόμμα. Οι γνωρίζοντες περιγράφουν το νέο τοπίο ως μια άτυπη «δυαρχία».

Επίσης, η κυρία Παπαρήγα, αν και αποχώρησε μετά από 22 χρόνια στην ηγεσία του κόμματος, αναμένεται να παίξει δραστήριο ρόλο παραμένοντας πρόεδρος της Κοινοβουλευτικής Ομάδας του ΚΚΕ (ο κ. Κουτσούμπας δεν είναι βουλευτής).

Εν τω μεταξύ, 20 μέλη της απελθούσης Κεντρικής Επιτροπής δεν επανεξελέγησαν στο νέο όργανο. Μεταξύ αυτών το ιστορικό στέλεχος του ΚΚΕ κ. Σπ. Χαλβατζής, ο οποίος, ωστόσο, σύμφωνα με τις πληροφορίες δεν έθεσε υποψηφιότητα. Φέρεται μάλιστα να είναι ένας εκ των δυο που δεν ενέκριναν τον οικονομικό απολογισμό του κόμματος με αιχμή την αντιπαράθεση που υπήρξε για την πορεία της Τυποεκδοτικής Α.Ε.

Πέραν του κ. Χαλβατζή δεν επανεξελέγη το γνωστό συνδικαλιστικό στέλεχος του ΚΚΕ και του ΠΑΜΕ, πρώην βουλευτής του κόμματος, κ. Γ. Μαυρίκος καθώς και άλλοι συνδικαλιστές όπως ο κ. Κ. Λιαπάτης, πρόεδρος της Ομοσπονδίας Τροφίμων-Ποτών, κ. Θ. Κούτρας, μέλος της Εκτελεστικής Επιτροπής της ΓΣΕΕ, αλλά και ο κ. Π. Μεντρέκας, στέλεχος του Γραφείου Τύπου, όπως και ο γνωστός «εκλογολόγος» του ΚΚΕ κ. Μ. Αγγουράκης, οι κυρίες Αιμιλία Αγκαβανάκη, Σούλα Βλισίδου και Ελένη Κοτούπα, οι κκ. Φ. Γεωργουδάκης, Θ. Γουλής, Ι. Χώτος, Λ. Χατζηπαυλίδης, Δ. Κρεωνάς, Π. Σοφός, Κ. Σταμπολίδης, η συνδικαλίστρια κυρία Χριστίνα Τσεντούρου, ο κ. Χρ. Κολοβός, αλλά και το πρώην μέλος του Πολιτικού Γραφείου εκ της αντιδικτατορικής γενιάς κ. Θ. Τζιαντζής, όπως και το επίσης πρώην μέλος του ΠΓ και άλλοτε διευθυντής του «Ριζοσπάστη» κ. Τ. Τσίγκας.

Σημειώνεται, ότι από 77 μέλη που είχε η απελθούσα ΚΕ, ο αριθμός των μελών του ανώτατου οργάνου μειώθηκε σε 63 (- 14).

Μεταξύ, των νέων μελών της ΚΕ είναι οι βουλευτές κκ. Ι. Γκιόκας, Ν. Καραθανασόπουλος, αλλά και στελέχη όπως οι κκ. Π. Αλέπης, Κ. Μπασδέκης κ.ά. "

 

Γενικοί γραμματείς και πρώτοι γραμματείς της ΚΕ ΣΕΚΕ

1.            Νίκος Δημητράτος          Νοέμβριος 1918 - 1922

2.            Γιάννης Κορδάτος           Φεβρουάριος - Νοέμβριος 1922

3.            Νίκος Σαργολόγος          Νοέμβριος 1922 - Σεπτέμβριος 1923

4.            Θωμάς Αποστολίδης      Σεπτέμβριος 1923 - Δεκέμβριος 1924

ΚΚΕ

1.            Παντελής Πουλιόπουλος              Δεκέμβριος 1924 - Σεπτέμβριος 1925

2.            Λευτέρης Σταυρίδης      Σεπτέμβριος 1925 - Σεπτέμβριος 1926

3.            Παστιάς Γιατσόπουλος                 Σεπτέμβριος 1926 - Μάρτιος 1927

4.            Ανδρόνικος Χαϊτάς         Μάρτιος 1927 - Νοέμβριος 1931

5.            Νίκος Ζαχαριάδης           Νοέμβριος 1931 - 1936

6.            Ανδρέας Τσίπας               Ιούλιος 1941 - Σεπτέμβριος 1941

7.            Γιώργης Σιάντος               Ιανουάριος 1942 - 1945

-              Νίκος Ζαχαριάδης           1945 - 1956

8.            Απόστολος Γκρόζος        1956

9.            Κώστας Κολιγιάννης      1956 - 1972

10.          Χαρίλαος Φλωράκης     1972-1989

11.          Γρηγόρης Φαράκος        1989-1991

12.          Αλέκα Παπαρήγα            1991 -2013

13.         Δημήτρης Κουτσούμπας   2013-

 

Η Κεντρική Επιτροπή που εξέλεξε το 19ο Συνέδριο του ΚΚΕ (με αλφαβητική σειρά) είναι:

1. Αβραμόπουλος Κώστας
2. Αλέπης Πέτρος
3. Αρβανιτάκης Δημήτρης
4. Αρβανιτάκης Διονύσης
5. Βαγενάς Ελισσαίος
6. Βαρδαλής Σάκης
7. Γκιόκας Γιάννης
8. Γκιώνης Θέμης
9. Γόντικας Δημήτρης
10. Δημουλάς Τηλέμαχος
11. Ζάχαρης Δημήτρης
12. Ζιώγας Κώστας
13. Ηλιόπουλος Παναγιώτης
14. Κανταρτζής Αχιλλέας
15. Καπέτη Θεανώ
16. Καραθανασόπουλος Νίκος
17. Κατροδαύλη Ελένη
18. Κατσώτης Χρήστος
19. Κουμπούρης Δήμος
20. Κουρκούνης Νίκος
21. Κουτσούμπας Δημήτρης
22. Κωνσταντινίδης Θεοδόσης
23. Κωτσαντής Σήφης
24. Λαμπρινού Μαρία
25. Λουκάς Στέφανος
26. Λυμπερίδης Ζήσης
27. Μαϊλης Μάκης
28. Μαμάης Βασίλης
29. Μανουσογιαννάκης Γιάννης
30. Μανωλάκου Διαμάντω
31. Μαρίνος Γιώργος
32. Μαρούδας Ρίζος
33. Μηλιαρονικολάκη Ελένη
34. Μπασδέκης Κώστας
35. Μπάτσικας Κώστας
36. Μπέλλου Ελένη
37. Μπούτας Βαγγέλης
38. Νταγκουνάκης Γιώργος
39. Παναγιωτακοπούλου Χριστίνα
40. Παντελάκη Ελπίδα
41. Παπαδάκης Κώστας
42. Παπαδόπουλος Μάκης
43. Παπαλεωνίδας Δημήτρης
44. Παπαρήγα Αλέκα
45. Παπασταύρου Κύριλλος
46. Παρασκευάς Κώστας
47. Παφίλης Θανάσης
48. Πέρρος Γιώργος
49. Πρωτούλης Γιάννης
50. Ράζου Λουίζα
51. Σκιαδιώτης Γιώργος
52. Σοφιανός Νίκος
53. Τασιούλας Γιάννης
54. Τζαβάρας Δημήτρης
55. Τζίμας Θανάσης
56. Τούσσας Γιώργος
57. Τσατσούλη Τασία
58. Τσιαπλές Τάσος
59. Τσιμπόγλου Σάββας
60. Φειδάκη Καίτη
61. Χαρίτος Γιώργος
62. Χιώνης Θοδωρής
63. Χριστάνης Νίκος

 

Το 19ο Συνέδριο εξέλεξε επίσης την Κεντρική Επιτροπή Οικονομικού Ελέγχου την οποία αποτελούν οι:

1. Βλόντζος Θανάσης
2. Κακουλίδου Χρύσα
3. Κροκίδη Λίνα
4. Κολοβός Χρήστος
5. Νάνος Γιώργος
6. Παναγής Γιώργος
7. Χώτος Γιάννης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 14/04/2013 11:59:35

    Βρείτε τα με τον Αλέξη .... Έχετε το δικαίωμα να κυβερνήσετε 6 βδομάδες πριν εξαφανιστείτε...

  2. Vee avatar
    Vee 14/04/2013 12:48:51

    Να μας λείπει το βύσσινο. Ούτε έξι βδομάδες, ούτε έξι ώρες!

  3. m1rt0 avatar
    m1rt0 14/04/2013 12:49:05

    τοσο πολυ χαλασε τα σχεδια...ενοχλει παρα πολυ που το συνεδριο του κκε εγινε, ολοκληρωθηκε με ομοφωνη υπερψηφιση της εισηγησης, των θεσεων, του προγραμματος και του καταστατικου.Τσουζει που το κκε δεν ειναι σα τα μουτρα των υπολοιπων με προεκλογικες εκστρατειες,περιοδειες των υποψηφιων προεδρων και γραμματεων, τους μισους να διαφωνουν με τους αλλους μισους, με 52 τασεις να μαλλιοτραβιουνται για την καρεκλα.Αυτοι που λενε για ελλειψη δημοκρατιας, ασ μας πουν ποιο αλλο κομμα δημοσιευει τις θεσεις του 4 μηνες πριν, με ανοιχτο προσυνεδριακο διαλογο;;;Ενοχλει πολυ που το κλιμα που προσπαθησαν να δημιουργησουν με διαφωνουντες, εκκαθαρισεις και λοιπα, επεσε στο κενο....και ξαφνικα αφου δεν επιασαν τοπο αυτα, ασ πουμε για συνεδριο μυστικοπαθειας και παει λεγοντας.ελεος..

    • Tsaros avatar
      Tsaros @ m1rt0 14/04/2013 19:31:58

      τοσο πολυ χαλασε τα σχεδια…ενοχλει παρα πολυ που το συνεδριο του κκε εγινε, ολοκληρωθηκε με ομοφωνη υπερψηφιση της εισηγησης, των θεσεων, του προγραμματος και του καταστατικου.

      Προφανώς «ομόφωνη», αφού όσοι διαφωνούν διαγράφονται... Έλεος δηλαδή με το κουτόχορτο...

      Τσουζει που το κκε δεν ειναι σα τα μουτρα των υπολοιπων με προεκλογικες εκστρατειες,περιοδειες των υποψηφιων προεδρων και γραμματεων, τους μισους να διαφωνουν με τους αλλους μισους, με 52 τασεις να μαλλιοτραβιουνται για την καρεκλα.

      Ναι, αυτό έχει μια τάση: προς το μαξιμαλισμό και τη μαλακία.

      Αυτοι που λενε για ελλειψη δημοκρατιας, ασ μας πουν ποιο αλλο κομμα δημοσιευει τις θεσεις του 4 μηνες πριν, με ανοιχτο προσυνεδριακο διαλογο;;;

      Ο Θεός να τον κάνει διάλογο...

      Ενοχλει πολυ που το κλιμα που προσπαθησαν να δημιουργησουν με διαφωνουντες, εκκαθαρισεις και λοιπα, επεσε στο κενο….και ξαφνικα αφου δεν επιασαν τοπο αυτα, ασ πουμε για συνεδριο μυστικοπαθειας και παει λεγοντας.ελεος..

      Δεν πειράζει, όταν το ΚΚΕ πάει κάτω από 3% και δεν βγάλει κανέναν βουλευτή θα τα ξανασκεφτείτε.

  4. Στέργιος avatar
    Στέργιος 14/04/2013 12:53:29

    Η φωτογραφία 2/3 που δημοσιεύετε είναι τρομερή! Τον φαντάζομαι στη μαρκίζα τού αμφιθεάτρου τού Σπιτιού του Λαού με μορφή χάλκινου ανάγλυφου δίπλα στον Μαρξ, τον Ένγκελς, τον Λένιν και τον Στάλιν να χαιρετίζει νεορεαλιστική αυγοτέμπερα με νέους πιονιέρους, οι οποίοι με το κόκκινο μαντήλι στον λαιμό, ξανθοί, υγιείς και κοκκινομάγουλοι, παρελαύνουν για την Πρωτομαγιά!

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Στέργιος 15/04/2013 00:41:31

      "...μορφή χάλκινο ανάγλυφου δίπλα στον Μαρξ ..." !!!!!
      Ακριβώς !

  5. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 14/04/2013 13:01:04

    Κουτσούμπεης, Kotzebue, Κουτσού κτλ κτλ......

    • ειδωλοκλάστης avatar
      ειδωλοκλάστης @ ειδωλοκλάστης 14/04/2013 18:43:39

      "Kotchubey" επίσης καί "Kotsebu" , δεύτερος κυβερνήτης στήν τσαρική ακόμα Οδησσό, περί τό 1860-70, μετά κάποιον Stroganov ("Diaspora Merchants in the Black Sea By Vasilēs A. Kardasēs").

      Ηταν άλλωστε ανέκαθεν η πορφύρα μιά παραλλαγή τού ερυθρού χρώματος.

  6. ΑΝΤΩΝΗΣ avatar
    ΑΝΤΩΝΗΣ 14/04/2013 13:59:57

    mantiskalhas.....ωπα ρε μαγκα που θα εξαφανιστει το Κ.Κ.Ε. εδωΚι 100 χρονια ολοι οι μηχανισμοι θελουν να το εξαφανισουν και δεν μπορουν, θα το εξαφανισετε εσεις που προσκυνατε τον καπιταλισμο?
    εξαλλου ο....Αλέξης εφαγε πόρτα πριν μια μέρα απο το ΚΚΕ.τραβα λοιπον με τους χρυσαβγητες και τον καμμενο για κυβερνηση αντε οπορτουνια του κερατα!!!
    καθε μερα θα είναι και κόλαση για όλους τους ΄΄γενιτσαρους΄΄ της εργατικης τάξης.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ ΑΝΤΩΝΗΣ 14/04/2013 15:35:01

      ''..καθε μερα θα είναι και κόλαση για όλους τους ΄΄γενιτσαρους΄΄ της εργατικης τάξης''.Να τα μας !Ακομα δεν ξυπνησαν απο τον ληθαργο της σταλινικης νιρβανας του συνεδριου τους και αρχισαν τις απειλες λες και η εργατικη ταξη ειναι δικη τους απο τον μπαμπα τους και την μονοπωλουν.Ισως εργατικη ταξη να εννοουν τους γραφικους τυπου Μπουτα και συνδικαλιστων της ''Ελληνικης Χαλυβουργιας '' που ακομη μαζευουν τα κομματια τους απο τις χαμενες μαχες στο ονομα του ΚΚΕ.Ευχη μου ειναι να μεινουν εκει κολλημενοι στις εμμονες και τις καμαριλες γιατι ετσι θα ειναι αποκλεισμενοι απο τις οποιες εξελιξεις περιθωριοποιουμενοι ακομη περισσοτερο!Την στιγμη που ολος ο πολιτισμενος κοσμος τοποθετει την Θατσερ στο πανθεον των οικονομικων ριζοσπαστων οι του ΚΚΕ ονειρευονται γκουλαγκ και σταλινικες εκκαθαρισεις !Περαστικα σας ''συντροφοι''!

      • Tsaros avatar
        Tsaros @ Ραβινος 14/04/2013 19:29:36

        Την στιγμη που ολος ο πολιτισμενος κοσμος τοποθετει την Θατσερ στο πανθεον των οικονομικων ριζοσπαστων

        «Όλος ο πολιτισμένος κόσμος» είναι αυτοί που στην Αγγλία και παγκόσμια έκαναν πάρτυ και φιέστες που ψόφησε;

        Γιατί εγώ στην Αγγλία αυτά είδα, αν εσύ είδες άλλα να μας το πείς και εμάς...

        Μια ζωή επαρχιώτες ελληνάρες...

        • loyal subject avatar
          loyal subject @ Tsaros 15/04/2013 04:24:52

          Tsare, ειδες αυτα στην Αγγλια αν εβλεπες ειδήσεις του μεγκα και διαβάζεις τα νέα. Αν εμπαινες στον κοπο να ενημερωθεις απο κανενα διεθνες ειδησεογραφικο καναλι θα εβλεπες και αλλα πραγματα εκτος απο τους μερικους εκατονταδες αληταμπουρες (δεν υπαρχουν παντού αντίστοιχοι;) που 'διαμαρτυρήθηκαν' στην Τραφάλγκαρ και την πλατεία της Γλασκώβης...

    • B.Q avatar
      B.Q @ ΑΝΤΩΝΗΣ 14/04/2013 15:53:50

      @ ΑΝΤΩΝΗΣ : Αντώνη μου, εξαφανισμένο είναι. Δεν το βλέπεις; Μόνο το κέλυφος κινείται ως άκακο σκιάχτρο, που πια τρομάζει μόνο τον εαυτό του! Παραδεχτείτε πως η ανίκανη (;) ηγεσία του ΚΚΕ αποτελείται από αλλόφρονα, παραδομένα παπούδια, τα οποία πλέον το μόνο που μπορούν να προσφέρουν, είναι διάσπαση, εγκλωβισμό και...ΠΑΜΕ-ερχόμαστε ανέξοδες γυροβολιές πέριξ της πλατείας του Συντάγματος!! Τι να σου κάνουνε κι οι τελειωμένοι συνταξιούχοι της πολιτικής; Άν δε φυσήξει φρέσκο αεράκι, πάπαλα το τύποις ΚΚΕ, εντός ολίγου. Δεν θα΄ναι οι ''εχθροί '', θα είναι οι '''κλειδοκράτορες'' που κρατούν πεισματικά τη ..σφραγίδα, καταχρώμενοι ιδέες, ιστορία και σκοπό. Αυτοί θα ευθύνονται για το τέλος.
      Ούτε ένα ελεύθερο Συνέδριο δεν είναι άξιοι να ζήσουν!! Δεν έχουν στο αύριο μερτικό αυτά τα ζόμπι.
      Είναι ήδη νεκρά. Ετοιμάστε λοιπόν την κηδεία τους.

    • Geros avatar
      Geros @ ΑΝΤΩΝΗΣ 14/04/2013 20:14:23

      Αγαπητέ Αντώνη , νομίζω ότι έχεις δίκιο , κανείς δεν μπορεί να εξαφανίσει το ΚΚΕ.
      Είναι γνωστό ότι η βλακεία είναι ανίκητη ....

      • Nik avatar
        Nik @ Geros 14/04/2013 22:12:06

        Ωραίο!

      • Απλός πολίτης avatar
        Απλός πολίτης @ Geros 15/04/2013 00:46:53

        Τέλειο!!

    • mara avatar
      mara @ ΑΝΤΩΝΗΣ 14/04/2013 21:49:30

      Για εξηγησε μας αγαπητέ Αντώνη τι κάνει το ΚΚΕ γιά την εργατική τάξη και εργασιακά που έχουν καταλυθεί, οι μισθοι έχουν κατρακυλήσει, ωράρια δεν υπάρχουν, η μαύρη εργασία ανθίζει, χιλιάδες παρέχουν την εργασίας τους δωρεάν χωρίς να πληρώνονται γιατί οι εργοδότες με άλλοθι την κρίση κάνουν ότι θέλουν. Θα σου πώ εγώ τι κάνει, ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ το μόνο που κάνει είναι να καταγγέλει, καλώντας τους εργαζόμενους να αντισταθούν στο χώρο δουλειάς του λές και αν γίνουν απολύσεις θα έρθει το ΚΚΕ να μας σώσει. Αυτά είναι μπαρούφες. Βαρεθήκαμε να ακούμε το καταγγελτικό λόγω των βολεμένων βουλευτών του. Αμα θέλει να αναλάβει δράση αλιώς ας σιωπήσεις έτσι κι αλιώς δεν προσφερει τίποτα. Στη πιο δυσκολο στιγμή της εργατικής τάξης το ΚΚΕ επιλέγει να μείνει απ΄έξω. Να το χαίρεστε!!

  7. fe avatar
    fe 14/04/2013 14:27:07

    κλωνος της παπαρηγα θα συνεχισει την τακτικη του μοναχικου καουμποι.Βολευει πολυ την ν.δ. η εξελιξη.

    • kosvag avatar
      kosvag @ fe 14/04/2013 15:44:48

      Μάλλον τον Τσίπρα βολεύει να μείνει το ΚΚΕ στην μπαγιατήλα.

  8. billaras avatar
    billaras 14/04/2013 15:10:21

    τον Αλεξις βολεύει ...η συντρόφισα Αλεκα παρέδωσε τα κλειδια στον θυρωρό!!!

  9. Βασίλειος avatar
    Βασίλειος 14/04/2013 15:28:46

    Και εγώ άεργος είμαι... Μπορώ κάποια μέρα να γίνω Γ.Γ. του ΚΚΕ???

    • giorgos ant avatar
      giorgos ant @ Βασίλειος 16/04/2013 02:12:43

      μπορεί να γίνεις και πρωθυπουργός.

  10. B.Q avatar
    B.Q 14/04/2013 15:56:37

    ...Πάλι Αλέκα έχουμε.
    Μπράβο σύντροφοι! Πάντα μπροστάρηδες, πάντα ανατρεπτικοί και πάντα επαναστάτες! Συνεχίστε να μαζεύετε πειθήνια και συστηματικά ως συνεπείς ρακοσυλλέκτες-δούλοι, τα απορρίμματα που δημιουργεί η αισχρή διαχείριση των εξουσιαστών, κι η κρατική επιχορήγηση (το μόνο σας ζητούμενο)θα έρθει στην ώρα της. Το νου σας όμως, γιατί τίποτε δε θα διαρκέσει για πολύ..........
    Η κλεψύδρα αδειάζει!

  11. B.Q avatar
    B.Q 14/04/2013 16:04:01

    ''Την στιγμη που ολος ο πολιτισμενος κοσμος τοποθετει την Θατσερ στο πανθεον των οικονομικων ριζοσπαστων ..''
    Θεός σχωρέστην τη γυναίκα, αλλά ΕΛΕΟΣ πια!
    Ο ''ολος ο πολιτισμενος κοσμος'', είναι οι απανταχού ...ομοϊδεάτες της ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ!!
    Όλοι οι υπόλοιποι, λέμε απλά, οτι οι....νεκροί δεδικαίωνται....

  12. B.Q avatar
    B.Q 14/04/2013 16:21:32

    Αν είσαι ''καλό'' και υπάκουο παιδί, ίσως...

  13. Karenin avatar
    Karenin 14/04/2013 16:28:27

    Σαν μικρό εκκλησάκι στο βουνό πια το ΚΚΕ, όπου ένα κερακι πρέπει πάντα να ανάβουμε και το φώς ας τρεμοσβύνει..

  14. firiki2010 avatar
    firiki2010 14/04/2013 17:25:43

    Βρίσκω την ευκαιρία σ΄ αυτή την αναρτηση που φαντάζομαι θα ενεργοποιήσει πολλούς φίλους του ΚΚΕ να ξαναθέσω το ερώτημα: " Σήμερα μέσα στις συγκεκριμένες συνθήκες μέσα από ποιες διαδικασίες επιδιώκει την ανατροπή του καπιταλισμού αρνούμενο παράλληλα συμμαχίες ή ακόμα και αποκλείοντας μετεκλογικές συμπράξεις με τους συντρόφους του του ΣΥΡΙΖΑ

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ firiki2010 14/04/2013 17:27:59

      διόρθωση και συνέχεια" ... με τους πρώην συντρόφους του του ΣΥΡΙΖΑ που προφανέστατα εξακολουθούν να είναι ερωτευμένοι μαζί του;"

      • B.Q avatar
        B.Q @ firiki2010 14/04/2013 21:31:37

        Μας το έχει εξηγήσει από Βουλής η απαράμιλλη Αλέκα! Είπε εν ολίγοις, ότι δεν είναι δική τους δουλειά η...πτώση του υπάρχοντος συστήματος. Ο λαός οφείλει να επαναστατήσει, να ανατρέψει το υπάρχον πολιτικό σκηνικό, να πάρει στα χέρια του τα μέσα παραγωγής και την εξουσία και τόοοοτεεεεε, θα έρθει η Κ.Ε του ΚΚΕ από την μακρόχρονη εκδρομή των ΚΑΠΗ για...ιαματικά, θα αναλάβει τα ηνία και πάπαλα ο καπιταλισμός. Αυτά θα γίνουν βέβαια από μόνα τους, ως εκ θαύματος. Αυτοί, οι φωτισμένοι γραφειοκράτες-ειδικοί, δε θα΄χουν καμμίαν ανάμειξη ούτε στην προετοιμασία, ούτε στην αφύπνιση, ούτε και στην ....εξέγερση. Αυτά είναι ευθύνη του... λαού. Και τι να την κάνει η Αλέκα και ο Δημητράκης της Αλέκας τη συμμετοχή στη λήψη των αποφάσεων (λέει), όταν δεν ελέγχουν τα μέσα παραγωγής; Δεν αξίζει τον κόπο. Γι αυτό λοιπόν, μέχρι αυτός ο ....κοιμισμένος λαός να εξεγερθεί και να τους πάει στο κόκκινο πιάτο την ...εξουσία μαγειρεμένη, κάθονται σταυροπόδι στο περίπτερο εισπράττοντας την κρατική επιδότηση και κάνοντας αέρα πότε στη ΝΔ, πότε στο Πασόκ, πότε και στους δύο μαζί. Η αγαπημένη τους μασκότ έχει καταντήσει το ΚΚΕ. Τραγελαφική κατάσταση οι άνθρωποι.

        • fe avatar
          fe @ B.Q 14/04/2013 21:57:57

          +1000

          Το κωμικο με το κκε ειναι οτι οραματιζεται κομμουνιστικη κοινωνια αμεσα στην ελλαδα παραβλεποντας οτι εχει 15% χρυσαυγιτες 30% νεοφιλελευθερους και ενα απροσδιοριστα μεγαλο ποσοστο που επηρεαζεται απο την εκκλησια.Με ποιους θα την κανει την κομμουνα δεν ξερω.Μου θυμιζει την οκτωμβριανη επανασταση που οταν οι μπολσεβικοι κατεκτησαν την εξουσια και ειδαν οτι με τους μουζικους-ρωσους αγραμματους αγροτες που κοιμοταν αγκαλια με μια εικονα του Αι-γιωργη και μια του τσαρου- δεν μπορουσαν να κανουν και πολλα.

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ fe 15/04/2013 10:00:29

            Ναι, αλλά και οι Αμερικάνοι βασανίζουν τους μαύρους (all
            time classic κνίτικη απάντηση).

  15. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 14/04/2013 21:46:48

    Πάντως το ΚΚΕ δεν έχει τόσα στεγανά τελικά. Ο αστικός τύπος από το 18ο συνέδριο έγραφε ότι ο αντικαταστάτης της Αλέκας όταν αποχωρήσει θα είναι ο Δ. Κουτσούμπας. Κομμουνιστική επετηρίδα!

    • kat avatar
      kat @ Συριζαλβανία του Χότζα 14/04/2013 22:51:30

      Μπροστά του η Αλέκα είναι ροκ-σταρ...

  16. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 15/04/2013 00:50:03

    Απίστευτη σταλινική cult φάτσα ο νέος ΓΓ! Η μηχανή του χρόνου αυτό το κόμμα....Μπαίνεις μέσα και γυρνάς στη δεκαετία του '30....

  17. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 15/04/2013 00:58:10

    Ελάχιστοι από τους πιο πάνω σχολιαστές είδαν το θέμα από την πλευρά της αισθητικής. Και όμως, αγαπητοί, αυτό είναι η ουσία του θέματος. Παρακαλώ να σχολιαστεί ο νέος ΓΓ από πλευράς αισθητικής....

  18. loyal subject avatar
    loyal subject 15/04/2013 04:35:08

    Η ουσία ειναι οτι για οσους απο μας δεν ανυπομονούμε να έρθει στην εξουσία ο Συριζα, η ειδηση για την συγκεκριμενη νεα ηγεσια του ΚΚΕ δεν ητανε καλή. Το πιο αποτελεσματικό -και για κάποιους οπως εγώ, το μόνο- που θα ανέκοπτε οριστικά την οποια δυναμική έχει εμφανίσει και επιχειρεί να αυξήσει το κομμα του Αλέξη, θα ηταν να προκυψει καποιος περισσοτερο χαρισματικος και επικοινωνιακός ('ανανεωτικος' δεν θα τολμούσα να πω, γιατί πραγματική ανανέωση ιδεών και ΚΚΕ ειναι αποκλειόμενα μεγέθη) ηγέτης στο ΚΚΕ.. Ο Παφίλης πχ θα μπορούσε άνετα να προσεταιριστεί κομμάτι της ελληνικής κοινωνίας που βρίσκεται εν βρασμώ και ειναι επιρρεπές στην αριστερή ρητορική, σε βαθμό που να πάρει χαλαρά τις μισές από τις ψήφους που πήγαν στον Συριζα απο περσι τετοιο καιρό (για να μην πω τι θα μπορουσε να γινει αν εβγαινε ω του θαυματος κάποιος/καποια σαν την Κανελλη..)
    Αυτο το ενδεχομενο, ουσιαστικής δηλαδή διάσπασης της απήχησης που έχει η αντισυστημική αριστερά στο εκλογικό σώμα, που θα βεβαίωνε οτι καμία συνιστώσα της δεν θα αποτελούσε 'κορμό' εξουσίας, σήμερα αποσοβήθηκε οριστικά.. Το ΚΚΕ θα κινηθεί στην ίδια φθίνουσα πορεία.

    Κοντολογίς, αλίμονο μας...

  19. Νίκος Θεοδωράκης avatar
    Νίκος Θεοδωράκης 15/04/2013 11:12:42

    Από τις αναρτήσεις αντιλαμβάνεται κανείς πως δεν υπάρχει καμιά διάθεση για ουσιαστική κριτική, αφού γίνεται αντιληπτό πως δεν έχουν διαβαστεί οι θέσεις...
    Απλά εγώ λέω πως η πολιτική εδω και χρόνια είναι επιστήμη και έτσι πρέπει να την αντιμετωπίζουμε...
    Το ΚΚΕ αναφέρει πως έτσι κι αλλίως είμαστε στην φάση περάσματος στον Σοσιαλισμό αφού πλέον οι πολυεθνικές ελέγχουν τα πάντα στην παραγωγή.
    Και φυσικά δυστυχώς στην Ελλάδα αυτό δεν το λέει κανένα άλλο κόμμα ώστε να συνεργαστεί το ΚΚΕ, το σίγουρο είναι πως θα δημιούργηθουν τέτοιες δυνάμει από τα κάτω... Άλλωστε και ο Σύριζα μετράει μέρες... η μετάλλαξη του είναι ραγδαία σε νέο ΠΑΣΟΚ... Όσο αφορά τα εκλογικά ποσοστά δεν παίζουν κανένα ρόλο, ποτέ δεν μέτρησαν όταν χρειάστηκε να γίνουν ανατροπές, έτσι λέει η ιστορία... Αν περιμέναμε να υπάρξει πλειοψηφία για την επανάσταση του 21 η την αντίσταση στους Γερμανούς δεν θα υπήρχε σήμερα Ελλάδα... Απλά δεν έχουμε καταλάβει ακόμα ότι μπροστά μας είναι μια περίοδος μεγάλων αλλαγών παγκοσμίως, ζούμε σε μια ιστορική για την ανθρωπότητα φάση, η θα πάει μπροστά ή θα μπει σε μεγάλες περιπέτειες με δυστυχία και πολέμους... Ακόμα καλά καλά δεν έχουμε καταλάβει γιατί περνάει κρίση ο καπιταλισμός... Στο χέρι των λαών είναι να αποφασήσουν αν θα μείνουν άπραγοι και δεν θα αδράξουν την ευκαιρία να πετάξουν από την εξουσία αυτούς που τους έχουν φτάσει εδώ πολλές φορές... Πρώτος παγκόσμιος δεύτερος και τώρα τρίτος οικονομικός... Τον τέταρτο θα τον πληρώσουν οι λαοί με εκατομμύρια ζωές....

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ Νίκος Θεοδωράκης 15/04/2013 17:31:45

      Νομίζω ότι απλά, χάνεις τα λόγια σου.

  20. Γιώργης Α. avatar
    Γιώργης Α. 15/04/2013 13:46:52

    "Όσο αφορά τα εκλογικά ποσοστά δεν παίζουν κανένα ρόλο, ποτέ δεν μέτρησαν όταν χρειάστηκε να γίνουν ανατροπές, έτσι λέει η ιστορία… "
    Δηλαδή τώρα λέτε ότι δεν θα ληφθούν υπ' όψιν τα ποσοστά όταν θα βολέψουν οι συγκυρίες; Μάλιστα. Ή μήπως περιμένει το Κ.Κ.Ε. να κυρήξει την επανάσταση. Δεν περίμενε ο λαός να γίνουν εκλογές στην τουρκοκρατία και την κατοχή διότι δεν συνηθίζεται να γίνονται εκλογές σε κατακτημένους. Αυτά τα τσιτάτα με έχουν κουράσει. (Πρόβλημά μου θα μου πείτε. Σαφώς. Αλλά δεν παύω να είμαι εξωτερικός παρατηρητής άρα η γνώμη μου και της πλειοψηφίας την οποία υποβαθμίζεται χρήσημη) Μια ζωή σ' αυτό το κομμα περίμεναν καθοδήγηση. Έλειψε η καθοδήγηση, θα λείψει και το κόμμα.