#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/06/2010 12:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Γ. Παπανδρέου τολμά και μιλά για … «κοινωνικό κράτος»



Το αστείο ελληνικής παρουσίας στη Σύνοδο Κορυφής είναι ότι ο πρωθυπουργός μιλά για στήριξη του κοινωνικού κράτους, όταν ο ίδιος το έχει καταλύσει στη χώρα του.

«Σε κάθε περίπτωση, η λύση δεν είναι η φθηνή εργασία και η υποβάθμιση ή και εξαφάνιση των κοινωνικών κεκτημένων». «Η δική μας θέση» είπε ο Γ. Παπανδρέου «είναι ότι η κοινωνική προστασία, ένα κράτος πρόνοιας, είναι και μέρος των σύγχρονων κοινωνιών και οικονομιών και αυτό αποδεικνύουν χώρες όπως αυτές του Βορρά που έχουν συνδυάσει και τα δύο».

Βγάλτε τα συμπεράσματά σας για το ποιους κοροϊδεύουν…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αθανασιος Ι. avatar
    αθανασιος Ι. 16/06/2010 13:02:53

    tiramola -& ..ΣΙΑ ακούς ....

  2. Orestios avatar
    Orestios 16/06/2010 13:06:54

    ΧΟ! ΧΟ! ΧΟ!
    Ωραία ανέκδοτα λέει το GAP. Τέτοια λέει και στους ξένους?
    Δεν απορώ που πάει η χώρα κατά διαόλου.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/06/2010 13:11:44

    Τις ομιλίες του πρέπει να τις κατεβάζει από το διαδίκτυο (ή να τις συνθέτει υπολογιστής). Στην Λιβύη να πας ΓΑΠ, εκεί, μόνο, σε πιστεύουν. Ίσως και στην Σομαλία.

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 16/06/2010 13:13:37

    Μιλάει για μελλοντικά... μη τον παρεξηγείτε... στη μετά ΔΝΤ εποχή..., όταν θα μας έχει καθαρίσει όλους και θα έχει να ταίσει μόνο τους δικούς του παπανδρέλληνες.

    Είναι βελούδινη μέθοδος εθνοκάθαρσης.

  5. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 16/06/2010 13:21:50

    Για archeopteryx, που μια...αδυναμία της την έχετε.
    Η Τ. Μπιρμπίλη είχε πει (σε μια εκπομπή) ότι τις ομιλίες του τις γράφει αυτή, αλλά στο τέλος ο πρωθυπουργός προσθέτει και την δική του πινελιά...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ καθρέφτης 16/06/2010 15:45:24

      Πινελιά είναι αυτό που θα προκύψει αν συνδιάσεις τα χέρια ενός νηπίου, 1 κιλό μπογιά και τον τοίχο του σαλονιού σου. Αυτό που κάνει ο ΓΑΠ είναι η αναπαράσταση του Αρμαγεδδώνα σε ότι αφορά την λογική.

  6. donaE avatar
    donaE 16/06/2010 13:46:40

    Ας πουμε απλα οτι η ομιλιες δεν ειναι το...φορτε του.Quote du jour...κτλ.

  7. boanerges avatar
    boanerges 16/06/2010 14:08:34

    Παπανδρέου κοινωνικέ προστάτη και φύλακα των κοινωνικών κεκτημένων και ακοίμητε φρουρέ του κράτους πρόνοιας, το επίδομα ενοικίου γιατί καθυστερεί τόσο φέτος; Μήπως θα το...προστατέψεις και αυτό;
    Έχει ακούσει κανείς τίποτα από σας;
    Γιατί κυκλοφορεί μια βρώμα -η συνηθισμένη πασοκική τακτική,πρώτα διασπείρουμε τις φήμες για να κόψουμε αντιδράσεις, εκτός και αν οι φήμες δε μας συμφέρουν οπότε στέλνουμε εισαγγελέα- ότι θα κοπεί. Ισχύει;

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ boanerges 16/06/2010 18:54:44

      Εγώ ένα πρωί άκουσα στον Αυτιά ότι κόπηκε.

  8. Μαρία avatar
    Μαρία 16/06/2010 15:29:26

    "Αναγνώριση επικοινωνιακού ελλείμματος απ’ τον Παπανδρέου", άρθρο της Καθημερινής

    Το σχόλιο από κάτω όλα τα λεφτά!
    http://agrupnoipolites.wordpress.com/2010/06/16/7654-12/

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ Μαρία 16/06/2010 19:02:30

      πολύ καλό!

  9. φύγετε επιτέλους avatar
    φύγετε επιτέλους 16/06/2010 15:30:55

    Ο λαός ψηφίζει ένα πρωθυπουργό για να εφαρμόσει το προεκλογικό του πρόγραμμα. Το προεκλογικό πρόγραμμα του Παπανδρέου δεν θυμάμαι να έλεγε ότι θα πετσοκόψει το παρόν και το μέλλον του Ελληνικού λαού.
    Ο σημερινός Πρωθυπουργός της Ελλάδος κάνει τα εντελώς αντίθετα από αυτά που έλεγε προεκλογικά. ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΝΟΜΙΜΟΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ, ΔΙΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΧΡΑΣΘΕΙ ΤΗΝ ΨΗΦΟ ΤΟΥ ΛΑΟΥ.
    Η Ελλάδα χρειάζεται ΝΟΜΙΜΟ πρωθυπουργό.
    Ή εκλογές ή πέτρες, αποφάσισε κύριε Παπανδρέου.
    Ρισκάρισέ το.
    Που ξέρεις, μπορεί και να σε ξαναψηφίσουμε . . . (χο, χο, χο, χι, χι χι, χε, χε, χε).

    • Μαρία avatar
      Μαρία @ φύγετε επιτέλους 16/06/2010 16:23:47

      Συμφωνώ απόλυτα! Εξαπάτησε τον Ελληνικό λαό. Άλλα είπε κι άλλα έκανε γι'αυτό η εξουσία του δεν έχει την συνταγματική στήριξη που απαιτείται για να θεωρείται νόμιμη... Ο συνταγματολόγος-μπούλης-Μπένι της κυβέρνησης του θα το γνωρίζει καλύτερα απ' τον καθένα αυτό!

  10. αθανασιος Ι. avatar
    αθανασιος Ι. 16/06/2010 15:38:37

    Η καλή του ώρα έρχεται ..ανεπίστρεπτα …περίμενε λίγο… κάνε υπομονή ….

  11. vassilis avatar
    vassilis 16/06/2010 15:49:54

    Εκεινη η φορολογηση της εκκλησιας τι εγινε;

    • αθανασιος Ι. avatar
      αθανασιος Ι. @ vassilis 16/06/2010 16:29:22

      καλα πλακα μας κανεις ....ξεχνα την ...χιχχι

  12. periergos avatar
    periergos 16/06/2010 16:06:48

    ΘΑ ΜΑΣ ΚΟΥΦΑΝΕΙ Ο ΓΑΠ... ΜΑ ΚΑΛΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΘΡΑΣΥΝΘΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ????? Ή ΣΕ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ ΖΕΙ Ή ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΜΑΣ ΚΟΡΟΪΔΕΥΕΙ ΠΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΕΛΕΟΣ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ!!!!!!!!!!

  13. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/06/2010 17:58:04

    Συγνώμη αλλά έχετε παρεξηγήσει, όταν μιλά για χώρες του Βορά της Β Αφρικής εννοεί ... μην γίνει πάλι καμία παρεξήγηση όπως με τα λεφτά που υπάρχουν...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 16/06/2010 18:04:27

      Εξάλλου όλα πάνε καλά,το λέει η κυβέρνηση. Είναι δυνατόν ολόκληρη κυβέρνηση να λέει ψέματα; Θα πέσει φωτιά να μας κάψει μόνο και μόνο που τολμάμε να σκεφτόμαστε κάτι τέτοιο...

      ΥΓ

      ...πάνω από όλα μου άρεσε η ατάκα των Ιταλών " πως θα σας φαινόταν να απαιτούσαμε όλα τα Ελληνικά πλοία που πιάνουν Ιταλία να έχουν Ιταλούς ναύτες;" ... επειδή η γελοιότητα στη χώρα δεν έχει πλέον όρια...

  14. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 16/06/2010 18:57:03

    οι χωρες του βορρα στις οποιες αναφερεται ο πρωθυπουργος μας, εχουν σοβαρα δεξια κομματα τα οποια δεν γιαγαντωνουν τον δημοσιο τομεα και δεν αφηνουν 14% ελλειμα και χρεος μαμουθ

  15. Miaxara avatar
    Miaxara 16/06/2010 19:42:31

    Τις τελευταίες 10 μέρες έχει πάει διακοπές στον Πόρο, στην Λιβύη, στην Αυστρία και τώρα είναι Βρυξέλλες. Οπότε οποιαδήποτε ανοησία εκτοξεύει το στόμα του είναι δικαιολογημένη. Πιθανότερο είναι δηλαδή να έχει μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα για την Νορβηγία παρά για την Ελλάδα.

  16. JOHN avatar
    JOHN 16/06/2010 19:44:33

    Σαν προεδρος της Σοσιαλιστικης διεθνους πρεπει να κραταει και τα προσχηματα.Και μετα μιλαμε για υποβαθμιση των θεσμων!!!Μα τιποτε επι τελους δεν θα μεινει ορθιο?

  17. nassos avatar
    nassos 17/06/2010 13:37:42

    Δώσαμε με την ψήφο μας ένα καλάθι γεμάτο χειροβομβίδες σε ένα νήπιο και το αφήνουμε να παίζει.

    Τι καλύτερο περιμέναμε δηλαδή??

    Και το χειρότερο το αφήνουμε να βγαίνει από την κούνια του και να γυρνάει στη γειτονιά περιγράφοντας πόσο φτωχή είναι η οικογένεια του και μετά να ζητάει δανεικά.
    Χωρίς σε καμία περίπτωση να θέλω να προσβάλω κανέναν επαγγελματία ο ΓΑΠ δεν μπορεί να κουμαντάρει συνοικιακό μπακάλικο σε μια βδομάδα θα το κλείσει.

    Η απόλυτη ξεφτίλα για την Ελλάδα και τους Έλληνες, ναι δεν είναι κακό όνειρο και μην περιμένετε να ξυπνήσετε και να πείτε ουφ... όνειρο ήταν.

    Το ζητούμενο είναι τι μπορούμε να κάνουμε και δεν το κάνουμε.

    Δεν συζητάω για ακραία πράγματα αλλά πχ πόσοι από μας σταμάτησαν να αγοράζουν εισαγόμενα προϊόντα? και ειδικότερα γερμανικά? το (γ) μικρό!!
    Πόσοι δεν χρησιμοποιούν "οικονομικούς μετανάστες" στις δουλειές τους?
    Πόσοι δεν πέταξαν την τηλεόραση από το μπαλκόνι?
    Πόσοι δεν έκαναν τίποτε από αυτά και συμφωνούν με τα πασόκια στο "έλα μωρέ όλοι ίδιοι είναι"
    Το μπόρα είναι θα περάσει δεν ισχύει σε καμιά περίπτωση δεν είναι μπόρα δηλ. αναπόφευκτο φυσικό φαινόμενο και δεν θα περάσει από μόνο του.
    Προτάσεις για το τι πιστεύει ο καθένας αποτελεσματικό για να ανακόψει την πτώση θα θέλαμε - προτάσεις ρεαλιστικές πραγματοποιήσιμες και το κυριότερο αυτός που προτείνει να τις εφαρμόζει τουλάχιστον ο ίδιος.

    Καλά ξεμπερδέματα