#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/05/2011 14:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Γ. Παπανδρέου ομολογεί την αλήθεια για τις επαφές με τον Στρος Καν

[caption id="attachment_99711" align="aligncenter" width="600" caption="ΓΑΠ σε απόγνωση"][/caption]

Μιλώντας σήμερα στην Βουλή με αφορμή ερώτηση του ΣΥΡΙΖΑ για το θέμα της αξιοποίησης της ακίνητης περιουσίας ο κ. Παπανδρέου είπε μεταξύ άλλων  για το θέμα των επαφών με τον Στρος Καν.

«Ήμασταν σε επαφή, είναι γνωστό. Ήταν καθήκον μου να προετοιμαστώ για κάθε ενδεχόμενο. Τι θέλετε; Να κρυβόμουν στο Μαξίμου ή στο Καστρί; Όπως έκανε κάποιος άλλος;»

«Δεν το κρύψαμε. Δεν ζητήσαμε να μπούμε στο ΔΝΤ. Δεν ήταν ο στόχος μας. Προσπαθήσαμε να μην μπούμε, αλλά δεν το καταφέραμε. Έκανα δύο φορές το γύρο του κόσμου για να στηθεί ο μηχανισμός διάσωσης. Τώρα όλοι μπορούν να μιλούν εκ του ασφαλούς. Να λένε ότι όλα ήταν προαποφασισμένα. Είπε ο κ. Τσίπρας ότι όλα έγιναν βάσει σχεδίου, για να κάνουμε τη δουλειά των Αμερικάνων».

Ομολογεί λοιπόν δημοσίως ο κ. Παπανδρέου ότι "ήταν σε επαφή" με το ΔΝΤ.

Δεν μας λέει όμως γιατί δεν απευθύνθηκε πρώτα στην Ευρώπη για να λύσει το πρόβλημα που "βρήκε" όπως λέει από τον Καραμανλή, αλλά πήγε πρώτα και συνειδητά στο ΔΝΤ;

Γιατί δεν έλεγε τότε την αλήθεια στον λαό, αλλά αντιθέτως με δημόσιες δηλώσεις του τόσο ο ίδιος όσο και ο κ. Παπακωνσταντίνου χειροτέρευαν το πρόβλημα της χώρας;

Πως πήγε στο ΔΝΤ ενώ τον Ιούνιο του 2009, υποστήριζε ότι οι πρακτικές του ΔΝΤ  καταδικάζουν τη χώρα«στην υπανάπτυξη σε μόνιμη βάση».

Γιατί αφού υπήρχε πρόβλημα δεν δανείστηκε από τις αγορές όταν τα spreads ήταν ακόμη χαμηλά;



Κατά τα άλλα, η αντιπαράθεση με τον κ. Τσίπρα ήταν σε ιδιαίτερα υψηλούς τόνους.

«Ο πρωθυπουργός είναι και προσωπικά αναξιόπιστος» είπε μεταξύ άλλων ο κ. Τσίπρας, με αφορμή τις δηλώσεις Στρος Καν περί «υπόγειων επαφών»

Δημιουργήθηκε ένταση στην αίθουσα του κοινοβουλίου και πρόεδρος της Βουλής Φ.Πετσάλνικος παρενέβη, λέγοντας ότι ο χαρακτηρισμός αυτός προκαλεί. Ο πρόεδρος της ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ απάντησε: «Δεν θα κάνετε λογοκρισία. Πρόκειται για πολιτικότατο χαρακτηρισμό. Ο πρωθυπουργός κορόιδεψε τον ελληνικό λαό. Επιμένω».

Ο πρωθυπουργός έκανε λόγο για «επαναστάτες χωρίς αιτία» και κατηγόρησε τον κ. Τσίπρα για «καπηλεία πόνου» και «τσάμπα ρητορική».

Ο κ.Τσίπρας απάντησε: «Τα προβλήματα υπερβαίνουν τις ατάκες. Μιλάμε για μια οδυνηρή πραγματικότητα. Ξέρετε εσείς τι σημαίνει ανεργία; Εσείς που μιλάτε για μισθούς, ξέρετε ότι υπάρχουν τρεις και τέσσερις μήνες απλήρωτος κόσμος σε επιχειρήσεις; Ζούμε το μαρτύριο της σταγόνας, μια ιδιότυπη στάση πληρωμών».

Αξίζει να σημειωθεί, τέλος, ότι μέσα στην απόγνωσή του ο πρωθυπουργός κατηγόρησε τον κ. Τσίπρα ότι ταυτίζεται με τον κ. Σαμαρά και την παράταξη που συνδέθηκε με τον καιροσκοπισμό.«Σας καλώ να δείτε δίπλα σας στα έδρανα της ΝΔ, στους νέους συνοδοιπόρους σας της Νέας Δημοκρατίας» (!!!) είπε μεταξύ άλλων

ΣΧΟΛΙΑ

  1. boanerges avatar
    boanerges 06/05/2011 14:39:36

    Ωραία, να μας πει λοιπόν αφού γνώριζε την κατάσταση της οικονομίας γιατί έδωσε το επίδομα αλληλεγγύης 1 δις.
    Και ακόμα γιατί δεν πήρε τα 25 δις παραπάνω που του έδιναν οι αγορές με χαμηλό επιτόκιο.

    • enianos avatar
      enianos @ boanerges 06/05/2011 15:13:18

      Έτσι ερωτήματα ουσίας και όχι του τύπου ….ονόματα και διευθύνσεις ….

    • anonymos avatar
      anonymos @ boanerges 07/05/2011 01:43:51

      και τι θα κάναμε με τα 25 δις αφου τα 110 δις δεν φτανουν μετά τη ρεμούλα της ΝΔ?

  2. Kostas D avatar
    Kostas D 06/05/2011 15:49:50

    ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΤΣΙΠΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!
    Ετσι και λιγα ειπε..... Ο ΚΟΣΜΟΣ ΥΠΟΦΕΡΕΙ και θελει ΚΑΠΟΙΟΝ/ΟΥΣ να συμμεριστει τον ΠΟΝΟ και το ΘΥΜΟ του.....!!!!!!
    (Ελεος πια ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ πολιτικη ...."ευπρεπεια" και τριχες αρκετων βουλευτων οι οποιοι με το "σεις και το σας".... φαινονται ΣΥΝΕΝΟΧΟΙ τοσους μηνες στο ΕΓΚΛΗΜΑ του παπανδρεου!!!!!)

    Και παλι ΜΠΡΑΒΟ στον Αλεξανδρο Τσιπρα!!!!!

  3. ern avatar
    ern 06/05/2011 15:51:35

    Ρε παιδιά θα μου λύσει εμένα κανείς την απορία γιατί ο Καν έδωσε τον ΓΑΠ; Δεν είναι η πρώτη φορά που τον αφήνουν έκθετο. Γιατί αυτό;

    • Μάρκος avatar
      Μάρκος @ ern 06/05/2011 15:54:35

      Γιατί απλά, οι άλλοι, ακόμη κι αν είναι σοσιαληστές, έχουν και φιλότιμο...

      • ern avatar
        ern @ Μάρκος 06/05/2011 15:59:29

        Αυτό δεν αλλάζει το γεγονός πως και τις μαριονέτες όταν μας κάνουν την δουλειά, τις στηρίζουμε. Αυτόν ρε σεις τον καίνε κάθε φορά που ανοίγουν το στόμα τους. Δεν στέκει. :-S

        • Μάρκος avatar
          Μάρκος @ ern 06/05/2011 16:09:13

          Ίσα ίσα, μη ξεχνάς ότι όταν ο κατακτητής φεύγει, τους ανθρώπους με τις "κουκούλες" που κατέδιδαν, "έτρωγαν" πρώτους :-)

          • ern avatar
            ern @ Μάρκος 06/05/2011 16:26:15

            Ναι μόνο που αυτοί εδώ δεν φεύγουν, μόλις ήρθαν. Εκτός και αανννν....πάμε για εκλογές οπότε τον ετοιμάζουν για φούντο, τον βολέψουν σε καμία γραμματειακή θέση στην διεθνή, και έτσι ετοιμάζουν το έδαφος. Ποιος θα έρθει μετά δεν ξέρω.

          • Omnes vulnerant ultima necat avatar
            Omnes vulnerant ultima necat @ ern 07/05/2011 01:56:33

            ΛΟΒΕΡΔΟΣ;;;

          • ern avatar
            ern @ Omnes vulnerant ultima necat 07/05/2011 15:14:04

            Οικουμενική;

            Σαμαράς;

            Άγνωστο το μέλλον.

  4. Kostas D avatar
    Kostas D 06/05/2011 16:03:23

    ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΤΣΙΠΡΑ!!!!!!
    και λιγα ειπε!!!!!

    • kiki avatar
      kiki @ Kostas D 06/05/2011 16:58:07

      Οσο γιαυτο ,
      διατι να το κρυψωμεν αλλωστε.
      Μπραβο του χιλιες φορες.

  5. kiki avatar
    kiki 06/05/2011 17:03:04

    Αμ το κουλο που μας ειπε παλι οτι δεν κοιμαται γιατι σκεφτεται [sic] λυσεις για τα προβληματα της χωρας.
    Μια κλαει , μια δεν κοιμαται, ελλειψη λιθιου υπαρχει , δεν ειναι ωρα να του δινει ηρεμως, γιατι αν πεσει στα χερια μας, θα του μαδησουμε το μουστακι , και θα του κοψουμε τις πιλατες.
    Αυτοι που του γραφουν τους λογους του,
    στο Ρομαντζο δουλευαν, η στην Νορα.

  6. factorx avatar
    factorx 06/05/2011 18:24:31

    Ο Εκπρόσωπος της Ν.Δ. Γιάννης Μιχελάκης, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

    «Ο κ. Παπανδρέου, προσπαθώντας να δικαιολογήσει τις υπόγειες επαφές του με τον κ. Στρος Καν, εξανεμίζει και τα έσχατα υπολείμματα της αξιοπιστίας του.
    Σήμερα, μας είπε ότι προετοιμαζόταν “για κάθε ενδεχόμενο”. Πριν ένα μήνα έλεγε ότι το έκανε γιατί έψαχνε λεφτά. Το Δεκέμβριο του ’09 έλεγε ότι ζητούσε μόνο τεχνογνωσία. Τον Ιανουάριο του ’10, δήλωνε πως δεν υπάρχει καμία περίπτωση να μπούμε στο ΔΝΤ.
    Και όλα αυτά, όταν ο υφυπουργός κ. Σαχινίδης έχει αποκαλύψει πως, από την πρώτη στιγμή, τον Οκτώβριο του 2009, είχαν καταλήξει πως το ΔΝΤ ήταν η πρώτη και μόνη επιλογή τους.
    Αντί λοιπόν ο πρωθυπουργός να απαντά στα ερωτήματα που θέσαμε, δημιουργεί ακόμη σοβαρότερες υπόνοιες για τις μεθοδεύσεις του: Γιατί κατέφυγε πρώτα στο ΔΝΤ και όχι στην Ε.Ε.; Γιατί όταν μπορούσε – τον Ιανουάριο του 2010 – να πάρει από τις αγορές όσα περίπου θα έδινε και το ΔΝΤ, δεν τα πήρε; Γιατί εξακολουθούσε να εμπαίζει το λαό με το “λεφτά υπάρχουν”;
    Όσο για την κατάσταση στην οποία έφερε την χώρα, είναι τουλάχιστον πρόκληση να περηφανεύεται. Διότι τον ακούν δεκάδες χιλιάδες νέοι άνεργοι, μικρομεσαίοι επιχειρηματίες που έβαλαν λουκέτα, μισθωτοί και συνταξιούχοι που είδαν τα εισοδήματά τους να μειώνονται και τους φόρους να αυξάνονται. Ακόμη και υπουργοί, καθώς και στελέχη του κόμματός του λένε ότι το κράτος είναι σήμερα, χειρότερο απ’ ό,τι το 2009, ότι το Μνημόνιο δεν βγαίνει, ότι η κυβέρνηση δεν λέει την αλήθεια στο λαό, ότι δεν λειτουργεί συντονισμένα και αποτελεσματικά και ότι χρειάζεται αλλαγή πολιτικής».

  7. Κατερίνα Κ. avatar
    Κατερίνα Κ. 06/05/2011 18:45:43

    Ο ΓΑΠ από τις εκλογές μέχρι την υπαγωγή της Ελλάδας στο ΔΝΤ εξέθετε και δυσφημούσε τη Χώρα στο εξωτερικό. Οι διεθνείς κερδοσκόποι ,ασελγούσαν στο ημιθανές σώμα της ελληνικής οικονομίας. Μήπως όλοι μαζί με την αγία οικογένεια κέρδιζαν με την κατάσταση αυτή.

  8. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 06/05/2011 18:55:54

    Λυπάμαι που το λέω αλλά η αντιπολίτευση στη βουλή δεν γίνεται απο τη Ν.Δ.

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/05/2011 21:36:36

    Άσχετο, αλλά ο ΓΑΠ έχει αρχίσει και μοιάζει με τον Βαν Ρόμπουϊ... Φρίκη...

  10. Omnes vulnerant ultima necat avatar
    Omnes vulnerant ultima necat 07/05/2011 01:54:09

    ΜΙΛΑ ΒΡΕ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

    • Κρητικός avatar
      Κρητικός @ Omnes vulnerant ultima necat 07/05/2011 07:07:14

      Αυτα που ειναι να πει ο καραμανλης θα ειπωθουν στο τελος απο τον ΓΑΠ (δε ειμαι καραμανλικος βεβαια)