#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/05/2010 23:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Γ. Παπανδρέου δικαιολόγησε την τουρκική επιθετικότητα !!!



Ο πρωθυπουργός της Ελλάδας Γιώργος Παπανδρέου δικαιολόγησε σήμερα τον τουρκικό επεκτατισμό και την επιθετικότητα της Άγκυρας λέγοντας ούτε λίγο ούτε πολύ ότι «η Τουρκία μπορεί να φοβάται ότι θα της επιτεθεί η Ελλάδα» !!!!!.

Αν δεν το ακούσατε, ή δεν το πιστεύετε, δείτε το βίντεο: http://www.in.gr/video/default.aspx?videoID=104604

Δηλαδή σε μια στιγμή κατά την οποία η Τουρκία αλωνίζει στο Αιγαίο με πρόσχημα την ανύπαρκτη «ελληνική επιθετικότητα» έρχεται ο πρωθυπουργός της Ελλάδας και της προσφέρει επιχειρήματα λέγοντας σε επίσημη συνάντηση, ενώπιον όλων των ΜΜΕ του κόσμου ότι η Τουρκία φοβάται την Ελλάδα;

Θα τρελαθούμε; Τι είπε επί της ουσίας ο άνθρωπος; Ότι η Τουρκία φοβάται μην κάνουν οι Έλληνες απόβαση, ή επιτεθούν με τα άσφαιρα Λέοπαρντ από την Θράκη !!!

Πρόκειται για το πρώτο βήμα της επιδιωκόμενης «αμοιβαίας αποχώρησης δυνάμεων». Δηλαδή εμείς θα αποσύρουμε την 4η Στρατιά και θα αφήσουμε τα νησιά ανυπεράσπιστα. Ενώ οι Τούρκοι με το αμυντικό βάθος που διαθέτουν όσες δυνάμεις κι αν αποσύρουν από τα παράλια του Αιγαίου δεν θα επιφέρουν καμιά αλλαγή στην επιθετική τους στρατηγική.

Είναι απίστευτα αυτά που συμβαίνουν μπρος στα μάτια μας...

Διαβάστε κι αυτά για να έχετε πλήρη εικόνα του τι ακριβώς συνέβη στην πρώτη ημέρα της επίσκεψης Ερντογάν, πίσω από τις γιορτές και τα πανηγύρια

Ο κ. Πάγκαλος αναγνωρίζει εδαφικές διαφορές με την Τουρκία που πρέπει να λυθούν από τρίτους !!!

«Γεωγραφική ιδιαιτερότητα» τα ελληνικά νησιά για τον Πάγκαλο !!!

Ο Παπανδρέου επέτρεψε στον Ερντογάν να πλήξει Έλληνες πολιτικούς !!!

ΝΔ: Ο Πρωθυπουργός να επαναφέρει στην τάξη τον Πάγκαλο

Απάντηση Σαμαρά στην παρέμβαση Ερντογάν στα εσωτερικά της Ελλάδας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. yangoolas avatar
    yangoolas 14/05/2010 23:43:27

    Το ανιστόρητο, προδοτικό, βούρλο.

  2. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 14/05/2010 23:54:08

    Αχαρακτήριστος και αυτός...

  3. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 15/05/2010 00:07:40

    Απορω γιατι δεν το παραδεχεστε οτι καποιοι τουρκοι κυκλοι καλλιεργουν αυτην την εντυπωση αλλωστε μην ξεχναμε το 1918-1922. Δεν μας εφτανε δηλαδη η ανατολικη Θρακη και η Σμυρνη; Θελαμε την μεγαλη Ελλαδα;

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Παρατηρητής 15/05/2010 00:11:02

      Δικά μας ήταν. Άνοιξε και κανένα βιβλίο. Τα ελληνικά τα μιλούσαν εκεί πριν εμφανιστούν στην Μογγολία οι πρόγονοί σου.
      Δεν σας τα μαθαίνουν καλά στα σχολεία σας...Χρειάζεστε φροντιστήρια.Επειγόντως.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Παρατηρητής 15/05/2010 00:15:18

      ...καλά και ο Ηράκλειος είχε καλέσει τους Τούρκους και επιτέθηκαν από κοινού στην Περσία του Χοσρόη τι λέμε τώρα;

      Είναι η Ελλάδα επιθετική και απειλή για την Τουρκία; Η ιστορία είναι για αυτομόρφωση και όχι για πολιτική...

      • Παρατηρητής avatar
        Παρατηρητής @ Ο Ιθαγενής 15/05/2010 00:21:32

        Εγω απλως επισημαινω οτι καποιοι στην Τουρκια καλλιεργουν τον φοβο. Και κατι αλλο οποιος δεν διδασκεται απο την ιστορια επαναλαμβανει τα ιδια λαθη.

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ Ο Ιθαγενής 15/05/2010 00:22:43

        Σημείωση: Να τους γνωρίσετε ότι εμείς δεν φοβόμαστε.Κατανοητόν;

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 15/05/2010 00:38:30

        Τι να φοβηθούμε; πάντα λιγότεροι είμαστε στην πορεία των αιώνων αλλά το είπα και εχθές γενναιότητα δεν είναι το συμφέρον αλλά το δίκαιο...

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Παρατηρητής 15/05/2010 00:20:28

      Τη θέλαμε γιατί ήταν δική μας πριν εμφανιστούν οι απόγονοι των Μογγόλων...Τι να κάνουμε...Elementary my dear Watson...

    • laz avatar
      laz @ Παρατηρητής 15/05/2010 00:31:51

      μακαρι να μας φοβουνται...αλλα εγω νομιζω πως μας πιανουν το κω με τετοιες πρωθυπουργαρες που βγαλαμε τα τελευταια(50 χρονια)

    • laz avatar
      laz @ Παρατηρητής 15/05/2010 00:35:03

      καλα τωρα και εσυ πιασε το αβγο και κουρευτω...με μυαλα 2010 προσπαθεις να καταλαβεις το 1922..αλλιως ηταν τοτε...τοτε τους θεωρουσαμε κατακτητες αιωνων...βρηκαμε την στιγμη που ηταν πεσμενοι στο ριγκ και ειπαμε να αναστησουμε την βυζαντινη αυτοκρατορια μας αφου ζουσαν συμπαγεις ελληνικοι πληθυσμοι στις περιοχες που διεκδικουσαμε...αλλα οπως και το 21 προτιμησαμε αντι να τους τελειωσουμε να φαμε τα μουτρα μας μεταξυ μας...με τα γνωστα και στις δυο περιπτωσεις αποτελεσματα...τοτε ηταν κατακτητες για μας τωρα...φιλοι....(δηλαδη δεν μας παιρνει με το κρατος που εφτιαξε η μεταπολιτευση)

    • lampros avatar
      lampros @ Παρατηρητής 15/05/2010 14:29:54

      Διάβασε για το 1918-1922 και μετά μιλάς...

      Να σου θυμίσω ότι λίγο πριν-λίγο μετά το 1922 δεν ήταν ελληνικές ούτε η Κρήτη, τα Δωδεκάννησα, η Θράκη, η Βόρεια Ήπειρος, κλπ... Στην Μ.Α είχε εκατομμύρια έλληνες, στην δε Κωνσταντινούπολη εκατοντάδες χιλιάδες.
      Εσύ δηλαδή θα σταματούσες την απελευθέρωση στην Στερεά Ελλάδα, άντε και το Ιόνιο;

      Να δες πόσο καλά περνούσαν εκεί:

      = = = = = = =

      (30 Νοεμβρίου 1908, από τη σοσιαλιστική εφημερίδα «Ο Λαός» της Κωνσταντινούπολης που εξέδιδε ο Ν. Γιαννιός:

      «Όλοι οι μουσουλμάνοι ήταν ίσοι αναμεταξύ τους. Όλοι μπορούσαν να γίνουν πασάδες ή στρατηγοί. Μα δεν παραδέχονταν τους χριστιανούς και τους Εβραίους για ίσους με τον εαυτό τους, παρά τους ονομάζανε γκιαούρηδες.

      Τους απογόνους των παλαιών κατοίκων τους μεταχειρίζονταν σαν ξένους.

      Δεν τους επέτρεπαν να γίνουν αξιωματικοί ή υπάλληλοι.

      Δεν τους δέχονταν για μάρτυρες στα τουρκικά δικαστήρια.

      Η τουρκική κυβέρνηση τους ανέχονταν μόνο, βάζοντάς τους να πληρώνουν ένα χωριστό φόρο, το χαράτσι.

      Τους ονόμαζαν ραγιάδες (κοπάδια) και δεν τους ήθελαν για άλλο τίποτα, παρά για να τρέφουν τον μουσουλμανικό λαό. Στις επαρχίες μόνο οι μουσουλμάνοι ήτανε γαιοκτήμονες. Οι χριστιανοί ήταν αγρότες, απαράλλαχτα όπως οι δούλοι στον μεσαίωνα.

      Πριν την κατοχή, οι χριστιανοί αυτοί ήσαν έθνη ανεξάρτητα και πάντα είχαν βαστάξει τη γλώσσα, τη φορεσιά τους και τις συνήθειές τους...».)

      = = = = = = =

      Μάθε και αυτά:

      Αλλά Ήδη ΠΡΙΝ την Μικρασιατική Εκστρατεία πάντως οι Νεοτούρκοι κυνηγούσαν τους έλληνες της Μικράς Ασίας, και στην
      Ελλάδα είχαν έρθει ήδη περίπου 100,000 πρόσφυγες.

      Να θυμήσω ότι στο «πρόγραμμα» του Κεμάλ για την δημιουργία αμιγούς Τουρκικού κράτους ήταν και ο εκτοπισμός των ντόπιων πληθυσμών;

      Να πούμε π.χ. ότι ήδη πριν την Μικρασιατική Εκστρατεία είχαν σφάξει περίπου 200,000 Έλληνες του Πόντου και περίπου 1,000,000 (!!!!) Αρμένιους;

      Ήδη στον Α' Παγκόσμιο Πόλεμο:

      = = = = = = = = =

      Οι Τούρκοι με πρόσχημα την «ασφάλεια του κράτους» εκτοπίζουν ένα μεγάλο μέρος του ελληνικού πληθυσμού στην αφιλόξενη μικρασιατική ενδοχώρα, μέσω των λεγόμενων «ταγμάτων εργασίας» («Αμελέ Ταμπουρού»). Στα «Τάγματα Εργασίας» αναγκάζονταν να υπηρετούν οι άνδρες που δεν κατατάσσονταν στο στρατό. Δούλευαν σε λατομεία, ορυχεία και στη διάνοιξη δρόμων, κάτω από εξοντωτικές συνθήκες. Οι περισσότεροι πέθαιναν από πείνα, κακουχίες και αρρώστιες.

      = = = = = = = = =

      και:

      = = = = = = = = =

      Ήδη, από το 1911 είχαν αποφασίσει τη γενοκτονία των χριστιανών. Σε μια ανταπόκριση του περιοδικού «The Times of London», στις 3 Οκτωβρίου του 1911, με τίτλο «Οι Νεότουρκοι και το πρόγραμμά τους», παρακολουθούμε την επικράτηση των ακραίων σοβινιστικών επιλογών στο συνέδριο του κομιτάτου «Ένωση και πρόοδος» που βρισκόταν ήδη στην εξουσία. Η οθωμανοποίηση (ottomanization) δια της βίας όλων των κατοίκων, αποφασίζεται τελεσίδικα. Το μέσο θα ήταν οι εξοπλισμένοι μουσουλμάνοι:

      «Οι μουσουλμάνοι γενικά πρέπει να κρατήσουν τα όπλα τους και όπου υπήρχαν ως μειονότητα, οι Αρχές πρέπει να τους εξοπλίσουν... Η Τουρκία είναι πρωτίστως μια μουσουλμανική χώρα και οι ιδέες του μουσουλμανισμού και η επιρροή του πρέπει να κυριαρχούν. Κάθε άλλη θρησκευτική προπαγάνδα πρέπει να κατασταλεί, αφού δεν μπορεί κανείς να εμπιστευτεί τους χριστιανούς, οι οποίοι πάντα δούλευαν για την κατάρρευση του νέου καθεστώτος... Αργά ή γρήγορα η πλήρης οθωμανοποίηση πρέπει να επιτευχθεί, αλλά είναι πλέον καθαρό ότι αυτό δεν θα μπορούσε να γίνει με την πειθώ, αλλά με τη δύναμη των όπλων. Η μουσουλμανική κυριαρχία είναι αναπόφευκτη και μόνο στους μουσουλμανικούς θεσμούς και παραδόσεις οφείλεται σεβασμός. Το δικαίωμα της οργάνωσης, αποκέντρωσης και αυτονομίας δεν υπάρχει για τις υπόλοιπες εθνικότητες, οι οποίες μπορούν να κρατήσουν τις θρησκείες τους, αλλά όχι τις γλώσσες τους. Η επικράτηση της τουρκικής γλώσσας αποτελεί ένα από τα βασικά μέσα για τη διατήρηση της μουσουλμανικής κυριαρχίας».

      Η χρυσή ευκαιρία για τον τουρκικό εθνικισμό δόθηκε στη διάρκεια του Α´ Παγκοσμίου Πολέμου, με τη συμπαράσταση των Γερμανών συμμάχων του. Οι πρώτοι διωγμοί ξεκινούν από την Ανατολική Θράκη με τη βίαιη μετακίνηση του ελληνικού πληθυσμού. Ακολουθούν μεγάλες διώξεις κατά των Ελλήνων της Δυτικής Μικράς Ασίας για να κορυφωθούν με τη γενοκτονία στο μικρασιατικό Πόντο.

      Η ήττα της Τουρκίας και των συμμάχων της δημιούργησε ελπίδες στους υπόδουλους λαούς για τη χειραφέτησή τους. Η Συνθήκη των Σεβρών ρύθμιζε σε ικανοποιητικό βαθμό τις εθνικές διαφορές. Οι Έλληνες έθεσαν υπό τον έλεγχό τους το ένα έκτο του εδάφους της Ανατολής, παρότι το συνολικό ποσοστό τους ήταν αρκετά μεγαλύτερο. Παρόμοια απέκτησαν εθνική στέγη οι Αρμένιοι και οι Κούρδοι. Οι Τούρκοι παρέμεναν, έτσι και αλλιώς, οι κύριοι του μεγαλύτερου μέρους του εδάφους.

      Η εμφάνιση όμως του επιθετικού εθνικιστικού κεμαλικού κινήματος απέτρεψε τη ρύθμιση αυτή. Εν τέλει, η κυρίαρχη στρατοκρατική τάξη των Νεότουρκων -των Τούρκων εθνικιστών δηλαδή- κατάφερε στην κεμαλική εκδοχή της να νικήσει τον ελληνικό στρατό και το τοπικό ελληνικό αντάρτικο κίνημα, να ολοκληρώσει τη γενοκτονία του ντόπιου ελληνικού πληθυσμού που είχε προαναγγείλει από το 1911, να ελέγξει το μεγαλύτερο μέρος της αυτοκρατορίας, να εδραιώσει την εθνικιστική παντουρκιστική ιδεολογία εις βάρος του Ισλάμ και να επιχειρήσει τελικά τη βίαιη μετατροπή των μουσουλμάνων πιστών, σε εθνικά Τούρκους υπηκόους.

      = = = = = = = = =

  4. πολίτης avatar
    πολίτης 15/05/2010 00:10:09

    Δείτε και τι ωραία που τα είπε το παιδί!
    http://olympia.gr/2010/05/14/%ce%bc%cf%80%ce%bf%cf%81%ce%b5%ce%af-%ce%bd%ce%b1-%cf%83%ce%b1%cf%82-%ce%b5%cf%80%ce%b9%cf%84%ce%b5%ce%b8%ce%bf%cf%8d%ce%bc%ce%b5-%ce%bc%ce%b7-%ce%b3%ce%b5%ce%bb%ce%ac%cf%84%ce%b5-%cf%8c%cf%84/
    Δεν αντέχω άλλο. Καρτελάκι αλλαγής έχουν οι πρωθυπουργοί;

  5. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 15/05/2010 00:25:49

    Πράγματι είναι δικαιολογημένη η Τουρκική επιθετικότητα!
    Άν σε βρούν ξεβράκωτο και στα τέσσερα τί περμένεις;
    Δεν είναι δικαιολογημένη η επιθετικότητα;
    Μετά θα τρέχουμε στον ιατροδικαστή να βεβαιώσει ότι ήταν βιασμός.
    Κάτι σαν την Κύπρο το 74 δηλαδή που ακόμη τρέχει και οι ιατροδικαστές απλώς συνιστούν βαζελίνη.

  6. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 15/05/2010 00:32:30

    Μήπως ο Κολοκοτρώνης πρέπει να δικαστεί από το Διεθνές Ποινικό Δικαστήριο για ..εγκλήματα πολέμου κατά της ανθρωπότητας για τη σφαγή στα Δερβενάκια;
    Μήπως ο Κανάρης ήταν ....τρομοκράτης;
    Μήπως ήμασταν ...καλύτερα στην ...Οθωμανική Αυτοκρατορία και κακώς ...ελευθερωθήκαμε;
    Μήπως να ...επιστρέψουμε τα εδάφη που απελευθερώσαμε με τους Βαλκανικούς πολέμους;
    Μήπως ....δικαιολογημένα οι τούρκοι εισέβαλαν και κατέχουν τη μισή Κύπρο;

    Οι άνθρωποι είναι σε διατεταγμένη αποστολή. Είναι επικίνδυνοι για τη χώρα.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Κώστας Ροδινός 15/05/2010 00:36:46

      Δεν ήταν ...πολιτικά ορθός γιατί επέλεξε να πορεύεται όρθιος, αλλά που να το καταλάβουν τα ΓΑΠημένα....

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ Ο Ιθαγενής 15/05/2010 00:38:25

        Μπορώ να το χρησιμοποιώ και εγώ; ΓΑΠημένα; Εξαιρετικό.!

      • laz avatar
        laz @ Ο Ιθαγενής 15/05/2010 00:40:05

        πηλικιο πηλικο ,ορθος ορθο(αποπατος) ειναι λεξεις που καποιος ευκολα μπορει να τις μπερδεψει

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 15/05/2010 00:49:44

        ;-)

      • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
        ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ Ο Ιθαγενής 15/05/2010 00:59:32

        Βράχε εξατομικευμένη ενημέρωση

        http://www.antinews.gr/?p=45266

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Κώστας Ροδινός 15/05/2010 00:38:21

      ρωτάς... δικάστηκε, καταδικάστηκε, και χριεάστηκε μέσον να μην τον σκοτώσουν... Δεν χρειάζονται Τούρκοι, οι γραικύλοι ζουν.

    • Thraphsorchis avatar
      Thraphsorchis @ Κώστας Ροδινός 15/05/2010 00:47:44

      Κολοκοτρώνης θα δικάζονταν από το Διεθνές Ποινικό Δικαστήριο για τη σφαγή αμάχων (και εβραίων!) κατά την άλωση της Τριπολιτσάς.

  7. Νίκος avatar
    Νίκος 15/05/2010 00:32:35

    Λοιπον, βλεπετε ΠαραγοντεςΧ, που με κατσαδιαζατε, οτι ειχα δικιο να τον αποκαλω ΧΧΧΧΧΧ; δυστυχως τα γεγονοτα με διακιωσαν.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Νίκος 15/05/2010 00:34:23

      Βλάκες είμαστε εμείς που τον ανεχόμαστε. Αυτός είναι κάτι άλλο...
      Επιτρέπετε κ.διαχειριστά;

  8. laz avatar
    laz 15/05/2010 00:36:18

    η επιθετικοτητα των τουρκων ειναι δικαιολογημενη διοτι ποιος ξεχνα τα τρομερα ζειμπεκικα του γιωργου? κουτσαβακη πραμα να μην το φοβουνται?

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ laz 15/05/2010 00:37:15

      Χα, χα , χα

    • Tassos avatar
      Tassos @ laz 15/05/2010 11:50:11

      Ωραίος!

  9. Greco avatar
    Greco 15/05/2010 00:39:26

    μεχρι το 74' μπορει και να μας φοβοντουσαν--το λεγομενο "συνδρομο των σεβρων" και ο φοβος διαμελισμου--

    μετα την νικη τους στην κυπρο το 74 ξεσαλωσαν και μας εχουν παρει μονοτερμα

  10. Maya avatar
    Maya 15/05/2010 00:39:42

    Αν σήμερα το αίμα στον οργανισμό μου ήταν δείκτης χρηματιστηρίου... αυτή τη στιγμή θα ήμουν ήδη ζάμπλουτη!

    ΕΛΕΟΣ, κάποιος να τους μαζέψει!!
    Τι χρωστάμε ρε γμτ να ακούμε και να ζούμε τέτοια εμετική ξεφτίλα?

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Maya 15/05/2010 00:41:02

      300 δισ. Ευρώ περίπου...

      • Maya avatar
        Maya @ ΒΡΑΧΟΣ 15/05/2010 00:57:50

        Φάγατε εσείς κύριε Βράχε μας από τα 300 δις ευρώ?
        Ένα μεζεδάκι έστω, μια μπουκίτσα, ένα κάτι??

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ ΒΡΑΧΟΣ 15/05/2010 11:57:39

        Αν έτρωγα κυρία μου, δεν θα έγραφα εδώ!
        Θα τα γλεντούσα...

  11. laz avatar
    laz 15/05/2010 00:45:39

    το θεμα ειναι πως για να εισαι σοβαρος αντιπαλος στην τουρκια οφειλεις να εχεις οικονομια που δεν αποτελειται απο λαμογια μικρα ή μεγαλα και απο ρουσφετια..απο κοινωνια με εθνικο φρονημα με ισχυρο και οχι δημοσιουπαλληλικο στρατο...που οι νομοι του συνταγματος να εφαρμοζονται μολις βγαινεις απο το σπιτι σου και οχι να θεωρεις δεδομενο το διπλοπαρκαρισμα ή το κλεισιμο του δρομου για ψυλλου πηδημα...κτλ κτλ
    αυτα προυποθετουν δημοκρατια δυτικου με ολιγην απο ισραηλ λογω αναλογης γειτονιας...Ομως πες μου ποσοι θα θελαν ενα τετοιο κρατος στην Ελλαδα?
    δες ποσοι ψηφιζουν πασοκ ,κωστακη,συριζα κτλ βρεξει χιονισει και βγαλε συμπερασμα ποσοιδεν θα θελαν

  12. Επαγρυπνών avatar
    Επαγρυπνών 15/05/2010 00:49:22

    Για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους και για να μην ζουμε με αυταπατες πρεπει να κατανοησουμε ολοι μερικα πραγματα.

    Οι αμερικανοι (με νυχια και με δοντια) εφεραν τον ''δικο τους ανθρωπο'' στο τιμονι της ελλαδος και αυτος ως ανταλλαγμα υπεγραψε στην κυριολεξια ενα συμβολαιο με μια σειρα απο ορους προκειμενου να εχει την στηριξη τους.

    Οι δυο βασικοτεροι οροι ηταν η πληθυσμιακη αλλοιωση της χωρας με την ελληνοποιηση εκατομμυριων αλλοδαπων και φυσικα η ικανοποιηση ολων των απαιτησεων της τουρκιας στο αιγαιο την θρακη την κυπρο και την ευρυτερη περιοχη των βαλκανιων και της ανατολικης μεσογειου.

    Απο εκει και περα η κυβερνηση του ΓΑΠ εχει τεραστια στηριξη απο τις ΗΠΑ και δεν πεφτει με τιποτα.Θα εξαντλησει την τετραετια και κατα πασα πιθανοτητα θα παει και για δευτερη.Ολα θα εφαρμοστουν οπως σχεδιαστηκαν και κανενας δεν μπορει να σταματησει το προγραμμα του ΓΑΠ και των ΗΠΑ για την ελλαδα.

    Εδω ειμαστε και θα το δουμε ολοι.Ηδη 500.000 αλλοδαποι πηραν την ελληνικη ιθαγενεια (ενω τα συνορα ειναι ανοιχτα για ολους) και η εθνικη κυριαρχια παραχωρειται κομματι κομματι σε ΗΠΑ ΔΝΤ τουρκια κλπ.

    Ας τελειωσουν οι αυταπατες.Και να γινει ο σαμαρας μια μερα πρωθυπουργος θα παραλαβει απλως μια πολυεθνικη και κουτσουρεμενη απο καθε αποψη χωρα η οποια δεν θα εχει καμια σχεση με εννοιες οπως ελλαδα ελληνισμος κλπ.

    Η Ελλας πεθανε!Παρτε το χαμπαρι και αφηστε τις φιλοσοφιες και τις ρητορειες μεσα απο αφηρημενα και εκτος πραγματικοτητας αρθρα γιατι αλλιως θα καταληξετε συντομα στα σκληρα ναρκωτικα.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Επαγρυπνών 15/05/2010 10:10:30

      της νύχτας τα γραφόμενα τα βλέπει η μέρα και γελάει

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Επαγρυπνών 15/05/2010 10:54:09

      Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει. Το λέει και το τραγούδι...
      Τα ναρκωτικά είναι για άλλους...Εμείς θα καταλήξουμε κάπου αλλού.
      Και να σας γνωρίσω, φιλικά, ότι πριν "πεθάνουμε", θα πάρουμε και αρκετούς μαζί μας...

  13. Moriarty avatar
    Moriarty 15/05/2010 00:51:15

    είδατε τι γέλιο έριξαν οι Τούρκοι όταν ο Τζέφρυ έκανε αυτές τις δηλώσεις;

  14. laz avatar
    laz 15/05/2010 01:02:45

    παντως οποτε ακουω το ρητο(και το χω ακουσει αρκετες φορες τα τελευταια χρονια)υπογραφηκαν 800 συμφωνιες ξυνω τα..παπουτσια μου λιγο...διοτι οι συμφωνιες ειναι του στυλ"να προστατευσομεν τον μεσογειακο ασβο που τεινει προς εξαφανιση,την καμπια του εβρου και να περασει ο αγωγος απο τα μερη σας που ετσι κι αλλιως θα περνουσε)....δηλαδη ενταξει αντι να κανουν μονο χειραψιες για να μην νιωθουν αμηχναια βαζουν και μια τζιφρα σε μια συνθηκη κατα συνθηκην...τελικως η ελλας δεν πηρε ουτε ενα ανοιγμα της χαλκης,θεμα εντελως ησσονος σημασιας...αντιθετα η τουρκικη διπλωματια και παλι θριαμβευσε αφου στο εξωτερικο βγηκε η εικονα μιας τουρκιας ευρωπαικης που δενε χει και κανενα ιδιαιτερο προβλημα με την ελλαδα κτλ....ουσιαστικα αφοπλιζουμε απο επιχειρηματα τους συμμαχους μας εξω

    • laz avatar
      laz @ laz 15/05/2010 01:03:30

      καπου πεταγεται ο στρατουλης και λεει"και τι θετε να κανουμε?πολεμο?"
      λολ οι γνωστες συριζολαλακιες

  15. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 15/05/2010 01:18:43

    Ο Παπαχελάς στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων του ΣΚΑΙ είπε ότι Παπανδρέου και Ερντογάν, μετά τα σημερινά, μπορεί να είναι υποψήφιοι για το Νόμπελ Ειρήνης!

    Σημειώστε το!

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Κώστας Ροδινός 15/05/2010 01:27:35

      Προτιμω να δοθει στον Παπανδρεου το νομπελ οικονομιας.

      • laz avatar
        laz @ ψυχραιμια 15/05/2010 01:29:23

        η ακομα καλυτερα να δινει τα νομπελ..να ειναι στην επιτροπη,να φτιαξει πεντε εξι νεες...μεγαλη μανουλα ειναι σε αυτα καθε πασοκτσης που σεβεται τον εαυτο του...

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ψυχραιμια 15/05/2010 01:31:34

        Με τοσους ηδη νομπελιστες Οικονομιας που τον συμβουλευουν - Κρουγκμαν,Στιγκλιτς- κατι θα εχει παρει απο τις ικανοτητες τους.

      • laz avatar
        laz @ ψυχραιμια 15/05/2010 01:32:52

        που νομιζεις εμαθε το ποδηλατο?

    • Orestios avatar
      Orestios @ Κώστας Ροδινός 15/05/2010 01:34:23

      χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
      acta est fabula plaudite

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Κώστας Ροδινός 15/05/2010 01:39:45

      ετσι γινεται τωρα - δεν απονεμετε γι οσα εχεις κανει αλλα γι'αυτα που περιμενουν να κανεις (οπως Μπαρακ με την ορκομωσια πακετο και το νομπελ)

    • AWACS avatar
      AWACS @ Κώστας Ροδινός 15/05/2010 07:34:58

      Καλά, μάλλον κάτι τέτοια του λένε και νομίζει ότι αποτελεί παγκόσμιο σωτήρα

  16. laz avatar
    laz 15/05/2010 02:41:48

    παντως ειναι πιο πιθανο να τον δουμε γενικο γραμματεα του νατο

  17. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 15/05/2010 02:49:57

    Η συνέντευξη των 2 πρωθυπουργών και η φωτογραφία που παραθέσατε περιγράφει χαρακτηριστικά την απόλυτη τραγωδία που βιώνουμε σήμερα....Απο τη μια υπάρχει ένας ηγέτης με πυγμή με σθένος,οργανωτικός,με δομημένο λόγο που ξέρει τι λέει και τι θέλει,μετρημένος με μάτι γερακιού έτοιμος να κατασπαράξει το θήραμά του.Απο την άλλη υπάρχει ένας σχεδόν αυτιστικός,που δεν μπορεί να μιλήσει,ό λόγος του είναι εφάμιλλος με τον λόγο που αρθρώνει ένα παιδί 5 χρονών γεμάτος γενικότητες,υποτελής στον επικυρίαρχο του,με αποκορύφωμα τα λεγόμενά του να προκαλούν το γέλιο στους παρευρισκόμενους....Έχουν προηγηθεί οι δηλώσεις ενός κορυφαίου στελέχους της ελληνικής κυβέρνησης, οτι αισθάνεται εθνική ντροπή για τον εξοπλισμό της χώρας του....Αυτές οι εικόνες μου προκαλούν θλίψη....Θλίψη όχι για την ανεπάρκεια αυτών που μας κυβερνούν,αλλά για την ανεπάρκεια αυτών που τους ψηφίζουν....Ίσως οι ιστορικοί του μέλλοντος απαντήσουν στο ερώτημα τι θα προτιμούσαν οι Έλληνες σήμερα το σαρίκι του Ερντογάν ή την τιάρα του Παπανδρέου;(Ελπίζω να καταλαβαίνετε το βαθύτερο νόημα της ερώτησης).....

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Μαύρος Ιάκωβος 15/05/2010 10:17:42

      περιμένω με ενδιαφέρον να δω αν έχει κάποια απάντηση στο ερώτημά σου η Α.Παπαρήγα στη σημερινή συγκέντρωση στο πεδίο του Άρεως

  18. aurora3363 avatar
    aurora3363 15/05/2010 03:16:06

    παρεπιπτοντος..το αβαπτιστο ετοιμαζει καινουργιο εκλογικο νομο,βοηθεια μας

  19. Crash&Burn avatar
    Crash&Burn 15/05/2010 09:43:15

    Νομπελ αγαθου μυαλου ?

    καλυτερα να σε φοβουνται παρα να σε σεβονται ...
    αλλα τι να φοβηθουν πλεον ....

  20. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 15/05/2010 10:32:15

    Γιατί νά μή μᾶς φοβοῦνται;
    Οἱ Ἄγγλοι λένε ὅτι:the Greeks are always on the revenge.
    Πόσοι αἰῶνες πέρασαν ὥσπου νά ἐκδικηθῆ ὁ Ἀλέξανδρος τούς Πέρσες;
    Ὁ GAP ξέρει τί λέει,βλέπει μπροστά,βλέπει τό μέλλον.
    Ἄς προσέχη λοιπόν ὁ κάθε μεμέτης,γιατί ἔχει ὁ καιρός γυρίσματα.
    Ἄλλωστε τά ἐδάφη ἀπέναντι εἶναι δικά μας καί αὐτοί εἶναι ἐπύληδες.

  21. ataktos avatar
    ataktos 15/05/2010 10:37:19

    οι πόντιοι λένε " Θα γαμουνεμας και ντο πολλοι να ειναι"

  22. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 15/05/2010 10:43:44

    Ἐπαγρυπνών,
    πᾶρε τήν ἡττοπάθειά σου καί πήγαινε στήν γωνία νά δῆς ἄν ἔρχομαι.
    Σοῦ γράφω αὐτό γιά νά μήν διαβάσης τίποτα χειρότερο καί μέ στείλει ὁ Φάκτορας σπίτι μου.
    Ἄντε γιατί ὁ χρόνος σας εἶναι λίγος ἀφοῦ κατορθώσατε νά ἐξοργίσετε φυλήσυχους ἀνθρώπους σάν καί μένα.

    • lampros avatar
      lampros @ Kὀριννα 15/05/2010 14:37:07

      Δηλαδή άμα «πάρει την ηττοπάθεια του» εσύ θα έχεις λόγους αισιοδοξίας;

      Μακάριοι οι εν ύπνω ευρισκόμενοι...

  23. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 15/05/2010 10:46:21

    Τό Νόμπελ θά τοῦ τό δώσουν γιά νά τόν βοηθήσουν νά ξαναβγῆ.
    Φαίνεται πώς τά Ἀμερικανάκια δέν ἀντιλαμβάνονται τό μέγεθος τῆς ὀργῆς.

  24. Aggelos avatar
    Aggelos 15/05/2010 11:18:28

    υπογραφτηκαν τοσες συμφωνιες ,αλλα τυχαια ισως..
    ο Υπουργος αμυνης ηταν ο μονος υπουργος που δεν ηρθε!

    κλα ποιον δουλευουμε..γυριζουμε γυρω γυρω απο την καυτη ουσια και δεν την αγγιζουμε.. ακομα και οι δημοσιογραφικες ερωτησεις ηταν στημενες να μην αναφερονται σε καυτα ζητηματα περι αεροπλανων,πλοιων στο σουνιο κλπ

    κοτα ο γιρωγακης..δεν τολμαει να αγγιξει την ουια..που να τα βρει τα κοτσια..

  25. ΚΩΣΤΑΚΗΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΚΗΣ 15/05/2010 13:18:35

    Από όλο αυτό εσείς αυτό καταλάβατε;ΕΛΕΟΣ

  26. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/05/2010 14:06:56

    Θ βρισω και θα με κοψει ο Φξ..

    ΠΠ

  27. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 15/05/2010 15:57:28

    lampros,
    Πιστεύω στήν δύναμι τοῦ Ἑλληνισμοῦ,καί ἡ λέξις ἦττοπάθεια δέν ἐμπεριέχεται στό λεξιλόγιό μου.
    Τό ποιός βρίσκεται ἔν μακαρίῳ ὕπνῳ,ἄσε το καλλίτερα.

  28. Παστός Αστός avatar
    Παστός Αστός 15/05/2010 19:26:52

    Ας ανοίξει τέλος πάντων ένα βιβλίο, ας κάνει κλικ εδώ αν βαριέται...

    http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Fire_of_Smyrna
    http://en.wikipedia.org/wiki/Greek_Genocide

    και επειδή η Ιστορία συχνά επαναλαμβάνεται,

    http://en.wikipedia.org/wiki/Georgios_Tsolakoglou

    Επίσης οι πασάδες μας χρωστάνε 50.000 στρατιώτες (έναντι 1.000 νομίζω), που τους έχουν ξεχάσει στην Κύπρο εδώ και 40 χρόνια.

    Might makes right Mr President?

  29. ανέστης avatar
    ανέστης 15/05/2010 21:52:13

    O άνθρωπος ξεπουλάει καθημερινά χωρίς ενδοιασμούς και αναστολές είναι όντως σε διατεταγμένη υπηρεσία απο τα υπερατλαντικά αφέντικά του . δυστυχώς όμως εμείς καθόμαστε και απλά τον κοιτάμε να καταστρέφει την ΕΛΛΆΔΑ μας ώρα με την ώρα μέρα με την μέρα . Ξυπνήστε Ελληνες πριν είναι πολύ αργά και τα τουρκικά μαχητικά φτάσουν στην Κέρκυρα .
    ΚΥΠΡΟΣ
    ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ
    ΑΙΓΑΙΟ
    ΘΡΑΚΗ
    ΥΦΑΛΟΚΡΗΠΙΔΑ
    ΓΚΡΙΖΕΣ ΖΩΝΕΣ
    ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΛΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΥΡΚΟΥΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ
    Προλαβαίνει να δώσει λύσεις σε όλα τα παραπανω μέχρι αν εξαντλήσει την θητεία του και μετά να φύγει βράδυ για μινεσσοτα;