08/10/2010 18:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Γ. Παπανδρέου δεν ξέρει ούτε πόσα χρόνια ήταν στην κυβέρνηση ο Α. Σαμαράς


Το βίντεο είναι απο την χθεσινή ομιλία του Πρωθυπουργού  Γ. Παπανδρέου στην Κοινοβουλευτική Ομάδα του κόμματός του.

Λέει συγκεκριμένα: «ήταν ή δεν ήταν ο Σαμαράς εξίμισυ χρόνια στην κυβέρνηση της ΝΔ».

Η αλήθεια είναι βέβαια ο Σαμαράς ήταν στην κυβέρνηση από τον Ιανουάριο του 2009, μέχρι τις ελογές του Οκτωβρίου του ιδίου έτους, 8 μήνες δηλαδή.

Το θέμα είναι σοβαρότατο. Αν ο πρωθυπουργός της χώρας απαντά έτσι στο πόδι και επιπόλαια στην Αξιωματική Αντιπολίτευση και μάλιστα σε θεσμική ομιλία του, τότε....

ΣΧΟΛΙΑ

  1. blue nile avatar
    blue nile 08/10/2010 18:59:30

    ...αρχίζει να μ'αρέσει ο γκαπίτο...βγάζει γέλιο...μετά το κλάμα βέβαια...

  2. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 08/10/2010 19:09:14

    Τι σας κάνει εντύπωση;
    Αυτός ήταν στην Ελλάδα; Που να ξέρει;

  3. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 08/10/2010 19:10:31

    Καλά τώρα το πείρατε χαμπάρι; Οτι του φανεί του λολοστεφανή.

  4. Green St avatar
    Green St 08/10/2010 19:12:58

    Mind the GAP Greeks

  5. Aggelos avatar
    Aggelos 08/10/2010 19:22:16

    και εκτος Υπουργικου Συβουλιου,,ενω ο γαπ ,ηταν μελος της κυβερνησης 20 χρονια μιλαμε...

    και ουτε που το θυμουνται αυτο τα μΜΕ

  6. denkserotipota avatar
    denkserotipota 08/10/2010 19:23:53

    Να διορθώσω κάτι, αν μου επιτρέπετε. Δεν υπάρχουν θεσμοί σε αντιεξουσιαστές και αναρχικούς. Εδώ δεν υπάρχει Σύνταγμα για κάποιους.

  7. kiki avatar
    kiki 08/10/2010 19:26:58

    Παντα λεει εξημιση χρονια,απο την αρχη περισυ το ιδιο λεει.
    Αλλα το καταπληκτικο ειναι οτι κατηγορει τον Σαμαρα,διοτι μετειχε σαυτην την κυβερνηση,που οπως λεει μας κατεστρεψε.Οταν του λεγαμε ολοι οτι αυτος μετειχε και στα 8 χρονια της κυβερνησης Σημιτη,αρα ηταν υποχρεωμενος να ηξερε,και σε υπουργεια κλειδια,αυτος μας απανταει οτι ελειπε.Καθε φορα δηλαδη που ειχε ΚΥΣΕΑ ελειπε,εκι ειδικα που επεσε η μεγαλη μασα.

  8. denkserotipota avatar
    denkserotipota 08/10/2010 19:29:29

    Δεν κατάλαβα Kiki. Δεν τον έχεις ικανό να βγει στις επόμενες εκλογές και να πει προεκλογικά, μέσα σε στάχτες και όλα αυτά που θα αφήσουν πίσω τους αυτοί οι ανθέλληνες.

    "Εγώ δεν κατάλαβα τι έγινε. Ελειπα στο εξωτερικό, για να σώσω τη χώρα"

    • καινός avatar
      καινός @ denkserotipota 09/10/2010 02:22:50

      Εγώ τον έχω ικανό ακόμα και "λεφτά, υπάρχουν" να πει...

    • denkserotipota avatar
      denkserotipota @ denkserotipota 09/10/2010 05:51:34

      Μα το είπε, αλλά το προσπέρασαν όλοι. Μήπως δε το άκουσαν?
      Αν δε το άκουσαν ας το διαβάσουν. Το είπε στη συνένετευξη στη ΔΕΘ στις 14/9/10. Η διαφορά με πέρσυ είναι, ότι φέτος ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

      """Και με αυτό τον τρόπο λέμε ότι διευρύνουμε τη φορολογική βάση και, διευρύνοντας τη φορολογική βάση, η χώρα μας θα πάει μπροστά. Λεφτά – που με ρώτησε ο κ. Παπαχρήστος προηγουμένως – υπάρχουν. Λεφτά υπάρχουν, το θέμα είναι πού πάνε; Αν πάνε στην αδιαφάνεια, αν πάνε στη φοροδιαφυγή, αν πάνε στη σπατάλη, βεβαίως δεν θα έχουμε να δώσουμε. Βεβαίως θα πληρώνουν οι πολλοί τους φόρους, ενώ οι λίγοι θα φοροδιαφεύγουν και θα έχουν τεράστιο πλούτο."""

      Πάρτε και το λινκ.
      primeminister.gr/2010/09/12/2932

  9. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 08/10/2010 19:30:09

    ΓΑΠ; Last year...

  10. ο Μήτσος avatar
    ο Μήτσος 08/10/2010 19:32:19

    ναι, αλλά αφήνει και το ερώτημα "ή δεν ήταν;" ανοιχτό... οπότε είναι καλυμένος!

  11. kiki avatar
    kiki 08/10/2010 19:33:28

    Προεκλογικα αν υπαρχει ΛΑΣΟΚ δεν θα ειναι αυτος στο μπαλκονι,το παιντι θα την εχει κανει προ πολλου με τις μιζες απο τον δανεισμο,ως και τα υπολοιπα μελη της οικογενειας,και ο ΠΑΠ.
    δυστυχως η Ολλανδια δεν εκδιδει απατεωνες,και η Αμερικη,πολιτες της εστω και αν ειναι φυγοδικοι.

  12. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 08/10/2010 19:33:55

    Ο κ Παπανδρέου βγάζει ούτως ή άλλως γέλιο. Δεν ειναι σωστό να του φορτώνουμε και πράγματα που δεν είπε (?)
    Διαβάζοντας την ομιλία του στον προσωπικό του κόμβο προκύπτει ότι μιλάει για τη ΝΔ και όχι τον Σαμαρά. Βέβαια η ΝΔ ήταν στην εξουσία 5,5 ΚΑΙ ΟΧΙ 6,5 χρόνια, πράγμα που στην ιστοσελίδα του φρόντισαν να ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΝ. (Εκτός αν διόρθωσαν και τυχόν αναφορά του στον Σαμαρά πουαπό το βιντεάκι πάντως δεν προκύπτει.

  13. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 08/10/2010 19:33:59

    Γιατί απορείτε, λειτουργεί θεσμικά εν γένει;...

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 08/10/2010 19:47:50

      Θεσμικά έβαλε την Ελλάδα στο ζυγό του ΔΝΤ;
      Θεσμικά μας έδεσε χειροπόδαρα για τα επόμενα 50 χρόνια;
      [έτσι νομίζει βέβαια, διότι η σιωπηλή οργή είναι χειρότερη αυτής που εκτονώνεται]
      Θεσμικά η δικαιοδοσία για το Μνημόνιο ανήκει στα Αγγλικά δικαστήρια;
      Θεσμικά το Νομικό Συμβούλιο του κράτους δεν γνωμοδότησε για τη "σύμβαση";
      Θεσμικά υπέγραψε τη μετατροπή των ομολογιακών δανείων σε ενυπόθηκα, και εμπράγματα επί της Εθνικής γης και επί των κατοίκων της;
      Θεσμικά το Μνημόνιο ορίζει ότι η ιδιοκτησία των τίτλων μπορεί να αλλάξει χέρια, π.χ. να περάσει το χρέος σε Τούρκους;
      Θεσμικά θεωρεί πως ότι κρίνει αυτός καλό για τον τόπο είναι καλό για τους υπόλοιπους Ελληνες;

      Αν τα παραπάνω λογίζονται θεσμικά ο Μουσολίνι ωχριά.

      Η συζήτηση των προσφυγών κατά του Μνημονίου αναβλήθηκε στο ΣτΕ διότι το Ελληνικό Δημόσιο δεν είχε αποστείλει τα έγγραφα.

      Ο Σαμαράς χαρακτήρισε το κατάπτυστο αυτό κουρελόχαρτο που το φτύνουν καθημερινα όλοι οι Έλληνες χαρτο τρύπιο κουβά.

  14. Asterix avatar
    Asterix 08/10/2010 19:53:32

    Ο JFK έλεγε: Σημασία δεν έχει πόσο μaλακισμένη ειναι η κυβέρνησή σου. Σημασία έχει πόσο μaλάκας αισθάνεσαι εσύ. Ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

  15. Νίκος avatar
    Νίκος 08/10/2010 20:15:05

    Ο ΓΚΑΠ δεν είναι της λεπτομέρειας. Αλλά το κυριότερο είναι ότι δεν αισθάνεται Έλληνας. Πότε θα το αντιληφθούμε αυτό; 50 χρόνια στην Ελλάδα και δεν ξέρει ΑΚΟΜΑ να εκφραστεί σε απλά Ελληνικά. Αυτο, για μένα, δείχνει περιφρόνηση για την Ελλάδα, για κάθε τι Ελληνικό. Κατανοητό, εδώ περιφρόνηση δείχνουν και "Ελληνογεννημένοι-Ελληνοαναθρεμένοι" όπως η νεοταξική δυάδα Δραγώνα-Διαμαντοπούλου, δεν θα δείξει ένας ξένος;

  16. Misha avatar
    Misha 08/10/2010 20:20:16

    Ioυλιανά 1965 Με ελληνικές σημαίες που πάνω τους έγραφαν 1-1-4 (δλδ τον αριθμό του τελευταίου άρθρο του Συντάγματος) εκατοντάδες χιλιάδες διαδηλωτές φωναζαν « Μητσοτάκη κάθαρμα »

    2010 Πιθανότατα συνεχίζει να έχει ισχύ το παλιό σύνθημα όπως ακριβώς ελέχθη
    Ίσως όμως χρειάζεται να προστεθεί και το όνομα του ετέρου των δύο πρωταγωνιστών εκείνης της περιόδου, αυτού που μας έβαλε στο ΔΝΤ.

  17. loretta avatar
    loretta 08/10/2010 20:47:17

    Green st

    A Leader's hardest task is not to do what is right, but to know what is right....and the GAP has no bloddy idea what the f...k is right!!

    • loretta avatar
      loretta @ loretta 08/10/2010 21:18:30

      και να συμπληρωσω για τον πανμεγιστο ΓΚΑΠ το παρακατω βιντεο κλιπ..δειτε ολοι

      http://www.youtube.com/watch?v=G4of2haVbhk&feature=player_embedded

  18. Aggelos avatar
    Aggelos 08/10/2010 20:57:28

    "διοτι μετειχε σαυτην την κυβερνηση,που οπως λεει μας κατεστρεψε.Οταν του λεγαμε ολοι οτι αυτος μετειχε και στα 8 χρονια της κυβερνησης "


    μετειχε και στη κυβερνηση του '80,,επι Ανδρεα ως υπουργος.. πλαι σε ολη τη σαπιλα..και δεν ελεγε τιποτα,,γιατι αλλωστε,,αφου περνουσε καλα..ταξιδακια γυμναστικες κλπ

  19. man8os avatar
    man8os 08/10/2010 21:23:45

    Λαθος του τα εγραψαν, λαθος τα ειπε. Τι περιεργο βρισκετε σε αυτο?
    Αλλα 2004+6,5=2010 και αυτο ειναι περιεργο. Γιατι η ΝΔ επεσε το 2009...
    Αυτο κατι λεει. Ο ΓΑΠ δεν καταλαβε ακομη οτι ειναι ΠΡΟΘΥΠΟΥΡΓΟΣ!!!

  20. Γιάννης Χριστόπουλος avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος 08/10/2010 21:25:54

    Δεν ξέρει τι του γίνεται, είναι απλό.

  21. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 08/10/2010 21:57:16

    Ο άνθρωπος είναι αλλού !!!
    Η απόλυτη δυστυχία να ζείς σε μια χώρα και να έχεις πρωθυπουργό (λέμε τώρα)
    τον ΓΑΠ.

  22. Orestios avatar
    Orestios 08/10/2010 22:17:34

    Καμένος κανονικά.

  23. ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 08/10/2010 23:05:22

    Όποιος είναι καλός στο μοντάζ, υπάρχει μια ατάκα του Παπαγιαννόπουλου στο "Μια τρελή τρελή οικογένεια" όταν ακούει την Αρώνη να λέει βλακείες. "Τρία πουλά... τρια πουλάαα..." Νομίζω πως το επόμενο βίντεο πρέπει να είναι κάπως έτσι. Δεν πάει καλά ο άνθρωπος πάντως. Τί να πω! Είναι από αυτά που καλλιεργεί στο μπαλκόνι του; Μάλλον τον χαλάνε....

  24. Nίκος Θ. avatar
    Nίκος Θ. 09/10/2010 00:26:34

    Ζεί σε άλλη χώρα !!

  25. δημης avatar
    δημης 09/10/2010 00:55:21

    Οταν μετραγε τα χρόνια 04-05...με τα δαάχτυλα είχε τα χεράκια στις τσεπούλες....η μαμά όμδέν τις είχε ράψει και εκεί ... μπέρδεψε τα δάχτυλα....

  26. 309 avatar