#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/03/2011 21:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Γ. Παπανδρέου δεν έβαλε στην θέση του τον Νταβούτογλου και θα βάλει την Μέρκελ;



Οι δηλώσεις του Αχμέτ Νταβούτογλου από την Αθήνα και η επιστροφή της... φιλοξενίας μας με αμφισβήτηση της δυνατότητας της Ελλάδας να κάνει ότι θέλει στο Καστελόριζο, ήρθε στη στιγμή που ο Γ. Παπανδρέου, διέρρεε ότι θα πάει με δυναμισμό για να χτυπήσει το χέρι στο τραπέζι των Ευρωπαίων. Μα αν ήθελε να το παίξει κάπου οπλαρχηγός, γιατί δε σήκωνε τη φωνή στον Τούρκο Υπουργό Εξωτερικών; Ο κ. Νταβούτογλου χαρακτηρίζεται τσακάλι στη διεθνή πολιτική και διπλωματία και έχει χαράξει εδώ και χρόνια τη γραμμή που ακολουθεί η Άγκυρα.

Ναι, το Καστελόριζο είναι Ελληνικό αλλά δεν βρίσκεται στο Αιγαίο, στη Μεσόγειο βρίσκεται, είπε. Δεν αμφισβήτησε δηλαδή την ελληνικότητα του νησιού αλλά αμφισβήτησε ουσιαστικά τη δυνατότητα της χώρας να εντάξει το Καστελόριζο σε μια μελλοντική ΑΟΖ. Αμφισβήτησε ευθέως την υφαλοκρηπίδα στο Αιγαίο.

Ο πονηρός Τούρκος με έμμεσο τρόπο παρουσίασε την τουρκική εξωτερική πολιτική. «Το μήνυμά μου είναι ότι η Τουρκία έχει θετική προσέγγιση στην επίλυση στο Αιγαίο», είπε. Ειδικά ως προς το Καστελόριζο, σημείωσε ότι η τοποθέτησή του είναι «απόλυτα γεωγραφική», προσθέτοντας ότι «η Ελλάδα έχει τις δικές της τοποθετήσεις, αλλά πρέπει να συζητούνται τα θέματα ανοιχτά». Ήξερε καλά λοιπόν τι έλεγε ο κ. Νταβούτογλου. Μην πούμε ότι και μας... έκανε χάρη που μας έδωσε το νησί.

Για το αν πήρε καμιά απάντηση από τον κ. Δρούτσα που ήταν παρόν, το γνωρίζετε όλοι. Χλιαρός μη σπάσει κανένα αυγό.  Άλλωστε, γιατί ο Έλληνας υπουργός Εξωτερικών να το παίξει κάτι που δεν είναι;

Όμως, ο κ. Παπανδρέου, που όπως λέει ακολουθεί πατριωτική πολιτική, γιατί δεν έδωσε εντολή να βάλουν την Τουρκία στη θέση της; Ή μήπως οι απειλές του τέλειωσαν στο θέμα της Ευρώπης;

Από την άλλη μήπως κάποιοι που λένε ότι υπάρχει σχέδιο συνεκμετάλλευσης έχουν δίκιο;

Επανερχόμενος ο κ. Νταβούτογλου από το Mega σε ζωντανή μετάδοση αμφισβήτησε και πάλι εμμέσως ζωτικής σημασίας θέματα για την Ελλάδα λέγοντας ούτε λίγο ούτε πολύ ότι πολλά θέματα είναι υπό συζήτηση, υπάρχουν διαφωνίες και όλα θα λυθούν με διάλογο.

Φυσικά, άλλα λόγια ν' αγαπιώμαστε στις ερωτήσεις του Πρετεντέρη (θυμήθηκε ότι είναι δημοσιογράφος) για παραβιάσεις των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

Κατηγόρησε την Ελλάδα ότι και αυτή κάνει υπερπτήσεις ενώ χαρακτήρισε υπερβολές τις καθημερινές πτήσεις τουρκικών αεροσκαφών. Μάλιστα, είπε το απίστευτο. Και οι Έλληνες πετούν καθημερινά στο Αιγαίο. Μήπως το Αιγαίο δεν ανήκει στην Ελλάδα;

“Είναι ελληνική θέση” απάντησε ο κ. Νταβούτογλου στην παρατήρηση του Π. Τσίμα ότι τα τουρκικά αεροσκάφη πετούν πάνω από ελληνικά νησιά ενώ τα ελληνικά αεροσκάφη πάνω από τα ελληνικά χωρικά ύδατα.

Με άλλα λόγια ο υπουργός εξωτερικών της Τουρκίας πήρε τη ρεβάνς από τον Γ. Παπανδρέου που τόλμησε από το Ερζερούμ να σηκώσει φωνή.

Διαβάστε κι αυτό: Επιμένει ο Νταβούτογλου για τη θέση του Καστελόριζου στον χάρτη

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Λαζαρος avatar
    Λαζαρος 08/03/2011 22:02:00

    ωραιος ο νταβουντογλου ...με τον θουκυδιδη του παραμασχαλα...οι δικοι μας με ζαχαριδιακα αναγνωσματα μεγαλωσαν...για να βολεψουν καναν "δικο τους" καλοι ειναι..και σιγουρα πρωτοι στο αρμεγμα κοινοτικων επιδοτησεων αλλα για το παραπανω μπαααα...

    η αληθεια ειναι πως εχουμε κοινοβουλευτικη ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ...επομενως καποιοι τους εξελεξαν ολους αυτους που μας κυβερναν τοσες δεκαετιες...συνεπως το προβλημα το βαθυτερο δεν ειναι οι πολιτικοι αλλα ο λαος...
    Οι Ελληνες διαπληκτιζονται για την δικη τους ιστορια...Συχνα πολλοι απ αυτους την θαβουν ..Μετετρεψαν σε σιγκαπουρη και ισλαμαμπαντ την πατριδα τους...ενω ενα σωρος κοσμος με καθε λογης κομπινες και με φοροδιαφυγη(που ειναι καθετη) απομυζησε λεφτα αναγκαια για αναπτυξη και εν τελει αναγκαια για κοινωνικες παροχες...
    Ειναι φανερο πως η Ελλαδα θα συρρικνωθει και αλλο.Κατα την γνωμη μου ο στρατος(με σημαντικες εξαιρεσεις)και η αστυνομια(επισης) δεν λειτουργουν οπως θα πρεπε.Και αυτο εχει αμεσα να κανει με την γενια της μεταπολιτευσης για τους γνωστους σε ολους μας λογους...
    Αν δεν υπαρξει αμεσα επανιδρυση του κρατους σε καθε πεδιο και "διωγμο"της νοοτροπιας που κυριαρχησε στην μεταπολιτευση η ελλαδα πολυ γρηγορα θα συρρικνωθει και φυσικα θα μπαινει σε εναν αεναο κυκλο χρεωκοπιας κοινωνικης και οικονομικης.Ειναι φανερο πως απεναντι σε μια τουρκια με τοσο ισχυρο εθνικο φρονημα και ανεπτυγμενη οικονομια,με τετοια πληθυσμιακη δυναμικη,Δηλαδη τρεις τομεις απο τους οποιους πασχουμε ,οχι τυχαια,σε τεραστιο βαθμο, η ελλαδα θα αναγκαστει να παραχωρησει διπλωματικα και θρακη(εν μερει ηδη το κανει) και καποια νησια του αιγαιου...μαζι με τα δικαιωματα της στο υπεδαφος...αλλιως θα τα χασει με πολεμο...
    αυτα φυσικα σε πρωτη φαση...οι τουρκοι πανε βημα βημα...πριν ηταν η κυπρος επι δεκαετιες οταν τελειωσαν με αυτην αρχισαν το αιγαιο με την θρακη...οταν τελειωσουν με αυτα θα στραφουν προς την πατριδα του εθναρχη τους κ.ο.κ
    αλλωστε το να επιτρεπεις ανενοχλητα την εισοδο μερικων εκατομμυριων μουσουλμανων ως επιτ ο πλειστον θρησκοληπτων σε μια τετοια γειτονια ισοδυναμει με εθνικη αυτοχειρια ...
    εν πασει περιπτωση επελαυνει η τουρκια και συντομα θα απαλλαξει την ελλαδα απο την αγωνια της σαρωνοντας την...μαλιστα βλεπω καποιους ημετερους να ουρλιαζουν απο αναγκη για λυτρωση...

  2. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 08/03/2011 22:10:37

    Που τον έμπλεξες τον Ζαχαριάδη ρε φίλε???
    Έλεος...

  3. kiki avatar
    kiki 08/03/2011 22:59:19

    Θλιψη, μονο θλιψη.

  4. ΤΙΜΑΙΟΣ avatar
    ΤΙΜΑΙΟΣ 09/03/2011 00:35:08

    Αφου το Λιονταρι του Ερζερουμ πιστευει στη νεωτερικοτητα, για ποια πατριωτική πολιτική ομιλουμε???

  5. Kennan avatar
    Kennan 09/03/2011 01:43:43

    Αυτό που δεν παρατηρήσατε, είναι ότι τον Νταβούτογλου τον συνάντησε ο Αβραμόπουλος και όχι ο Σαμαράς. Άρα, ο Σαμαράς «άδειασε» τον Νταβούτογλου. Και μην σπεύσουν μερικοί να πουν ότι ήταν στη Θεσσαλονίκη.

    • SPYROS T. avatar
      SPYROS T. @ Kennan 09/03/2011 07:41:49

      O Σαμαράς για να άδειαζε τον Νταβουτογλου θα έπρεπε να μην στείλει κανέναν να τον συναντήσει...

      ¨ολα τα υπόλοιπα είναι "θέλω αλλά μη..."

  6. ΑΧΘΟΣ avatar
    ΑΧΘΟΣ 09/03/2011 02:01:12

    Οσο υπάρχουν τα ελληνικα χαϊβάνια με τις ανυπαρκτες ικανότητες διαχειρισης κρισεων, ανεκπαιδευτοι φιγουρατζήδες με ασπρα κολλάρα ανθρωποι που εμφορουνται απο τα οραματα του λευκου οικου, οι μεμετηδες θα αλωνίζουν.

  7. zackii avatar
    zackii 09/03/2011 06:40:48

    Και η Κρήτη είναι στη Μεσόγειο, και η Ρόδος και η Σάμος.Άρα?

  8. BABIS & BABIS avatar
    BABIS & BABIS 09/03/2011 09:58:09

    H εξωτερική μας πολιτική ήταν , είναι και θα είναι ανύπερκτη. Σήμερα ο Jeffrey (γιωργάκης) την γράφει στο πόδι. Χθές το ίδιο έκανε και ο χοντρός Κωστάκης. Προχτές ο Σημητάκος. Οι Τούρκοι έχουν επιτελεία τα οποία εργάζονται για δεκαετίες στην εξωτερική πολιτική. Τίποτα δεν γίνεται τυχαία και τίποτα δεν λέγεται τυχαία. Οι Τούρκοι πήραν τα υποβρύχια στην μισή τιμή. Διαπραγματεύονται τις τιμές με τους Γερμανούς μέχρι τελικής πτώσεως. Οι δοσίλογοι Έλληνάρες διαπραγματεύονται τις μίζες. Δεν τους ενδιαφέρει η τιμή. Όσο μεγαλύτερη είναι τόσο μεγαλύτερη είναι και η μίζα.

  9. Rote Phane avatar
    Rote Phane 09/03/2011 09:58:33

    Ο Σαμαρας δεν "μετεχει" παντα ανοιχτα , αλλα μετεχει κρυφα!!

  10. Νίκος avatar
    Νίκος 09/03/2011 10:08:24

    "...το Καστελόριζο είναι Ελληνικό αλλά δεν βρίσκεται στο Αιγαίο, στη Μεσόγειο βρίσκεται..."

    Αυτά δεν θα έπρεπε να μας απασχολούν. Το μόνο που μας απασχολεί είναι το ότι η "καρδιά" του κου. Παπανδρέου και της παρέας του ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ στην Ελλάδα.

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/03/2011 11:32:36

    μα τι λες?? σε λιγο θα μαθει μεμετικα να συνεννοειται στη γλωσσα τους.

    ΠΠ

  12. η Dimi avatar
    η Dimi 09/03/2011 12:39:03

    Εξοργιστική η ανθελληνική διαφήμιση Forthnet στα TOYPKIKA, η οποία έκανε την εμφάνισή της μέσα στην Ξάνθη. Απευθύνεται σε Μη-Ελληνες, οι οποίοι ούτε γνωρίζουν την Ελληνική γλώσσα και δεν είναι ούτε καν τύποις Ελληνες Πολίτες.

    Η συγκεκριμένη διαφήμιση, προσβάλει ευθέως την Ελληνικότητα της Θράκης μας και τη μοναδικότητα της επίσημης Ελληνικής γλώσσας, ως γλώσσας όλων των πολιτών. Ετσι, δημιουργείται μία κατάσταση «γλωσσικής αυτονομίας», η οποία προσβάλει όχι μόνο τη Θράκη μας, αλλά και ολόκληρο τον Ελληνισμό.

    Με αυτόν τον τρόπο, η ανθελληνική διαφήμιση Forthnet φαίνεται ότι de facto «αναγνωρίζει» μιά τουρκική «γλωσσική-εθνική μειονότητα» στην οποία δεν απευθύνεται στην επίσημη Ελληνική γλώσσα, αλλά στην τουρκική! ~XanthiNews 21/2/2011
    ♠♠
    Επειδή η Forthnet ζημιώνει την Ελλάδα και εθνικά και οικονομικά, θα ήταν ένδειξη πατριωτισμού, εάν οι συνδρομητές Forthnet διέκοπταν τη σύνδεσή τους με την εταιρεία και διέδιδαν αυτή τη πληροφορία, σε όσο το δυνατόν περισσότερους Ελληνες, χρήστες διαδικτύου και μη.

    Η ανθελληνική Forthnet απέδειξε ότι μιλάει άπταιστα «τη γλώσσα του χρήματος». Ομως και οι πελάτες Forthnet, μπορούν να μιλήσουν άπταιστα και να στείλουν το δικό τους «επώδυνο» μήνυμα στη κερδοφορία Forthnet.

    Ο τουρκικός χάρτης βεβαίως, φαρδειά-πλατειά παρουσιάζει την διπλά ανθελληνική διαφήμιση. Θαυμάστε τη Forthnet http://bit.ly/ev04qI
    (φωτο 1.bp.blogspot)

  13. ΙΩΑΝΝΗΣ.ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ.ΚΑΣΤ. 09/03/2011 13:12:06

    ΑΥΤΟΣ, ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΒΟΥΛΟ ΟΝ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΓΕΛΑΕΙ ΣΑΝ ΧΑΖΟΣ.ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΛΕΞΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΣΤΕΛΟΡΙΖΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΟΖ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΤΟ ΖΩΩΝ .ΑΥΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝΕ ΕΦΙΑΛΤΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ.

  14. vassilis avatar
    vassilis 09/03/2011 13:13:49

    Εγω πιστευω οτι οι δικοι μας αμφισβητουν τα δικαια μας παρα οι τουρκοι!

  15. Λιζα Αλεξίου avatar
    Λιζα Αλεξίου 09/03/2011 14:52:23

    Η Τουρκική εξωτερική πολιτική με τη νέα στρατηγική Νταβούτογλου, έκτισε τα τελευταία 5-6 χρόνια, την εικόνα μιας περιφερειακής δύναμης. Το βασικό επιχείρημα του νέου Υπουργού Εξωτερικών είναι ότι η Τουρκία για πολλές δεκαετίες έδινε πολλή σημασία στην εξάρτησή της από τις ΗΠΑ και τη Δυτική Ευρώπη, αγνοώντας ή υποβαθμίζοντας τουρκικά συμφέροντα και ενδιαφέροντα στη Μέση Ανατολή.Εμείς, τί έχουμε να παρουσιάσουμε απέναντι σ'αυτήν την πολύ καλά σχεδιασμένη πολιτική;υποχωρήσεις και μόνο υποχωρήσεις στα εθνικά θέματα απέναντι στην Τουρκία και όχι μόνο και όταν είσαι έτοιμος να υποχωρήσεις σε καίρια εθνικά σου συμφέροντα κανείς δεν σε υπολογίζει. Αντιθέτως η Τουρκία με την αδιαπραγμάτευτη σκληρή εθνική της στάση έχει δώσει την εικόνα χώρας που αξίζει σεβασμό . Τον αδύναμο ουδείς τον υπολογίζει, τον ισχυρό πολλοί. Ο Νταβούτογλου έχει μεγαλόπνοα σχέδια, βασισμένα στις θεωρίες των Νεότουρκων, λέγεται οτι είναι ο Κίσσινγκερ της Ανατολής, και επιθυμεί η Τουρκία "έξυπνη Χώρα"να παίξει αποφασιστικό ρόλο στην νέα τάξη πραγμάτων. Είναι εύκολο να τα βάλλει μαζί του ο ΓΑΠ;