#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/09/2010 17:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Γ. Παπανδρέου αρχίζει να χάνει τον έλεγχο;



Λίγα 24ωρα απομένουν μέχρι να ανακοινώσει το ΠΑΣΟΚ τους δικούς υποψήφιους περιφερειάρχες, αλλά αυτό που επικρατεί στην κυβέρνηση και το κόμμα δεν έχει προηγούμενο. Υπουργοί, υφυπουργοί, βουλευτές και μεγαλοστελέχη έχουν πει “όχι” στον Γ. Παπανδρέου για ενδεχόμενη υποψηφιότητά τους, αρνούμενοι να υπακούσουν στις εντολές του. Σε ένα απίστευτο αλισβερίσι που δεν έχει ξαναγίνει στα χρονικά, απλοί “στρατιώτες” του κόμματος αρνούνται στον στρατηγό” να πάνε στη μάχη. Σε έναν πραγματικό πόλεμο θα έπρεπε να εκτελεστούν άμεσα, στον “πόλεμο” του ΠΑΣΟΚ απλά γίνεται χαμός και στο Μαξίμου επιδίδονται στο γνωστό άθλημα της στρουθοκαμήλου.

Ο πρωθυπουργός διαρρέει ότι είναι εκνευρισμένος, ο κυβερνητικός εκπρόσωπος λέει ότι όλοι είναι στρατιώτες αλλά οι υποψήφιοι με το ζόρι έχουν στυλώσει τα πόδια τους. Μπατζελή, Κατσιφάρας, Μαγκριώτης, Τιμοσίδης, Κουκουλόπουλος και Γκερέκου φαίνεται να πρωτοστατούν σ' αυτό το ιδιότυπο αντάρτικο που έχει προκαλέσει μεγάλη αναταραχή στο ΠΑΣΟΚ.

Οι τελευταίες πληροφορίες κάνουν λόγο για συμφωνία με Μπατζελή και Κατσιφάρα για τις περιφέρειες δυτικής Ελλάδας και Στερεάς. Πιθανότατα μέχρι την Κυριακή να πουν τον αναγκαστικό “ναι” και οι υπόλοιποι. Το θέμα, όμως, δεν είναι αυτό. Το θέμα είναι η εικόνα διάλυσης ενός κόμματος και η αδυναμία διαχείρισής του από τον αρχηγό.

Είναι ότι ο κ. Παπανδρέου δείχνει να έχει χάσει τον έλεγχο του ΠΑΣΟΚ, δε μπορεί να τους μαζέψει στο μαντρί. Και οι διαφωνούντες φαίνεται να είναι η αρχή μιας γενικότερης αμφισβήτησης στις επιλογές του Μαξίμου, από την οικονομία και το Μνημόνιο μέχρι τις εκλογές. Μια αμφισβήτηση που σίγουρα θα ενταθεί τους επόμενους μήνες, οπότε αφού δεν μπορεί να ελέγξει τώρα το κόμμα του ο κ. Παπανδρέου θα το κάνει σε πιο δύσκολες στιγμές;

Μεγάλο ζήτημα είναι επίσης, ότι το κυβερνών κόμμα εμφανίζει εικόνες διάλυσης, στρατός ατάκτων που ο καθένας κάνει ότι θέλει, δεν ακούει κανέναν και έχει σηκώσει το δικό του μπαϊράκι. μικροκομματικά συμφέροντα, τοπικές έριδες, έλλειψη πολιτικού σχεδιασμού, μισό όραμα για την Τοπική Αυτοδιοίκηση κυριαρχούν στο ΠΑΣΟΚ και ακόμη κι αν την Κυριακή ανακοινωθούν ονόματα η ζημιά θα έχει γίνει.

Ο κόσμος  έχει καταλάβει ότι υπάρχει τρικυμία εν κρανίω, έλλειψη συναδελφικότητας, αδυναμία του ΠΑΣΟΚ να δει τα πραγματικά προβλήματα της χώρας και να βάλει μπροστά στελέχη που θα τα λύσουν.

Ο πράσινος στρατός των ατάκτων είναι χειρότερος και από τα μπουλούκια του παρελθόντος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αντισταση avatar
    αντισταση 03/09/2010 17:24:00

    Ακούστε την προπαγάνδα του Σκάι που ξεκινά απ το πρωί και φτάνει μέχρι το βράδυ(με εξαίρεση την Ελληνοφρένεια):φταίει ο κόσμος.Πάει και τέλειωσε.Ούτε εργολάβοι,ούτε μίζες,ούτε κρατικοδίαιτοι επιχειρηματίες.Ο λαός φταίει.
    Ακούστε τον Παπαδημητρίου να λέει πως υπάρχουν πολλά προιόντα στον συντελεστή 11 τοις εκατό,ήτοι πολλά προιόντα ειναι φτηνά.Και απολαύστε την αγανάκτησή του γι αυτό και πως πρέπει να ακριβύνουν.Το νερό,το ρεύμα,το φαγητό.
    Κι αυτός που τα ξέρει όλα δεν ήξερε να πεί τι φπα υπάρχει στο εξωτερικό για τα καύσιμα.Α,και ακούστε τον με τι ηδονή λέει πως και το πετρέλαιο θα ακριβύνει και η μετάταξη θα γίνει.Κι ακόμη πως ανατριχιάζει απο αγαλλίαση όταν μας λέει πως δεν τελειώσαμε με τα μέτρα.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ αντισταση 03/09/2010 18:36:50

      Για να μην ήταν έγκλειστος ο "φαρμακοχέρης" και τότε να βλέπαμε αν όλα αυτά τα παραδόπιστα καθάρματα που το παίζουν ιεροκήρυκες του νεοφιλελευθερισμού θα είχαν αποθρασυνθεί τόσο...

    • Misha avatar
      Misha @ αντισταση 03/09/2010 18:54:13

      Aντισταση

      Σε μερικές μέρες οι Μονοπύθμενοι θα κάνουν επιχείρηση καθαρισμού στην Πειραϊκή, κάτω από το ρετιρέ της Σίας.
      Εμείς που θα είμαστε;

  2. αντισταση avatar
    αντισταση 03/09/2010 17:24:28

    http://www.youtube.com/watch?v=qonN9qSZRVU

    • ainte ainte avatar
      ainte ainte @ αντισταση 03/09/2010 18:12:08

      Εφόσον γνωρίζουν ότι ο νταλικέρης από τα Μανιάτικα είναι αυτός που λήστευε το Ελληνικό δημόσιο, γιατί δεν τον συλλαμβάνουν;

  3. GRAEKUS avatar
    GRAEKUS 03/09/2010 17:31:40

    Σύντροφοι, αφήστε τον Πρόεδρο απερίσπαστο
    να πάει επιτέλους διακοπές.

  4. Greg avatar
    Greg 03/09/2010 17:44:31

    Δεν θέλουν να είναι υποψήφιοι; Γιατί; Αφού τα γκάλοπ τους δίνουν καθαρό προβάδισμα. Ή μήπως όχι; Μυστήριο..

  5. Paranoia avatar
    Paranoia 03/09/2010 17:56:01

    Πρέπει να ξαναγραφτεί επειγόντως στο γυμναστήριο για να στρατολογήσει κόσμο...

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Paranoia 03/09/2010 18:07:32

      Κοίταξε...τώρα που θα πρέπει να φτιάξει "σώμα Ράμπο" για οικονομικούς ελέγχους ε όλο και καμμιά βόλτα θα περάσει από το gym.

  6. GR avatar
    GR 03/09/2010 18:18:49

    Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ ΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ

    http://www.gataros1.info/2010/09/blog-post_5559.html

  7. ataktos avatar
    ataktos 03/09/2010 18:33:50

    μεχρι τώρα ήξερα πως ήμουνα μόνος .. τώρα λες ότι ήμαστε πολλοί ... τέρμα αλλάζω όνομα.. αλλαγή χιχχι !!!

  8. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 03/09/2010 18:38:08

    ΑΝΑΛΥΣΗ του ΒΑΣΙΛΗ ΖΗΡΑ
    Η Ελλάδα πιο κρύα χώρα από τη Φινλανδία...
    h**p://wwk.kathimerini.gr/kath/edition/2010/03-09-2010.pdf

    Εχω την εντυπωση οτι θελουν να ισοπεδωσουν τη ελληνικη κοινωνια.
    Δεν φτανουν οι περικοπες, δεν φτανει η αλληλεγγυη(!!!) των φορων, τωρα ανακαλυψαν το λαθρεμποριο στα καυσιμα, αυτοι που πριν 12 μηνες ειχαν τη λυση για ολα τα προβληματα.
    ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΑΒΟΥΛΟΙ ΚΑΙ ΜΟΙΡΑΙΟΙ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΟΥΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ.
    ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΣΑΝ ΒΑΛΣΑΜΟ ΤΗ ΜΑΓΙΚΗ ΕΚΕΙΝΗ ΝΥΧΤΑ ΤΩΝ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ ΠΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΜΜΕ ΘΑ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΚΕΡΔΙΣΕ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΧΑΣΕΙ 8-9 ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΕΣ.. ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΑΝ ΔΕΝ ΚΕΡΔιΖΕ ΚΑΜΜΙΑ ΘΑ ΕΙΧΕ ΧΑΣΕΙ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΛΕΓΕ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΖΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΙΕΡΗ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ Ο ΚΑΨΗΣ, Ο ΜΠΑΜΠΗΣ, Ο ΑΡΗΣ, Η ΣΑΡΑ Η ΜΑΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΣΥΝΑΠΑΝΤΗΜΑ.
    Απο ενστικτο λεω πως διαβαζουν αυτα που γραφουμε και πεθαινουν στα γελια.
    Θα αρχισουν να ανησυχουν μονο αν αισθανθουν την αγανακτηση του κοσμου να εκδηλωνεται. Την Κυριακη π.χ. κανεις μα κανεις να μην αγορασει εφημεριδα.
    Αυριο κανεις να μην βαλει καυσιμα ...μια μερα αρκει να καταλαβουν οτι κατι αλλαζει στην κοινωνια, οτι δεν εχουν μονο αυτοι το πανω χερι.
    Τολμω να γραψω οτι εχουν στησει αριστα το παιχνιδι τους.Το καλοκαιρι εδωσαν την λυση που ηθελαν με τα φορτηγα λεγοντας οτι το φθινοπωρο θα ηταν αργα επειδη οι φορτηγατζηδες θα εκβιαζαν με το πετρελαιο θερμανσης, με τα αρχισε η προπαγανδα με τον ΦΠΑ και τωρα να απο την πισω πορτα το πετρελαιο θεραμνσης!!! Μονο που τωρα φταιει το λαθρεμποριο!!! Παταξτε κυριοι το λαθρεμποριο για αυτο ειστε εκει. Αληθεια που ειναι αυτες τις ημερες ο προισταμενος του ΣΔΟΕ; Ολο το καλοκαιρι εκανε τα μπανια του τα ΜΜΕ!!! Τωρα χαθηκε!!!
    ΜΕ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΛΥΣΗ.ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ Ο ΚΟΜΠΟΣ ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΟ ΧΤΕΝΙ.

  9. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 03/09/2010 19:32:22

    Θεατρικό Εργο:
    Le medecin malgre lui. του Moliere.
    (γιατρός με το στανιό. του Μολιέρου).
    Θεατρικό Εργο:
    Le canditat malgre lui. του Parandriere.
    (υποψήφιος με το στανιό. του Παπανδρέου.

  10. aengus avatar
    aengus 03/09/2010 20:06:06

    @αντισταση

    Το είδα. Σπάει κόκαλα!

  11. aengus avatar
    aengus 03/09/2010 20:07:06

    Το είδα. Σπάει κόκαλα!

  12. ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ avatar
    ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ 03/09/2010 22:39:23

    ΜΑΥΡΙΣΤΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΠΑΝΤΟΥ.ΜΑΥΡΙΣΤΕ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΜΑΥΡΙΣΑΝ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ!!

  13. The Saint avatar
    The Saint 04/09/2010 03:15:45

    Μου αρέσει που έχει και Mac στο γραφείο του, ο ασπόνδυλος... Λές και ξέρει τη διαφορά με ΙNTEL...

  14. GR avatar
    GR 04/09/2010 07:36:13

    Αυτά που διαβάζει πρέπει να είναι εβραϊκά, αν βγάλω το συμπέρασμα από την διάταξη των σειρών του κειμένου.

  15. giwrgos avatar
    giwrgos 04/09/2010 07:40:45

    Από το 2006 και μετά τα Mac έχουν επεξεργαστές Intel ;)