13/08/2009 21:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Γ. Παπανδρέου αδειάζει τον Κ. Γείτονα και ψάχνει μόνος του την αλήθεια



Επιστολή στους συνηγόρους του Μ. Χριστοφοράκου αποστέλλει τις επόμενες ημέρες το ΠΑΣΟΚ, με εντολή του Γ. Παπανδρέου, ζητώντας αποδείξεις και στοιχεία για τους μέχρι στιγμής ισχυρισμούς του περί πληρωμών σε κομματικά ταμεία. Η επιστολή θα περιέχει κυρίως πολιτικά επιχειρήματα για την ανάγκη δημοσιοποίησης των όποιων στοιχείων διαθέτει ο πελάτης τους, προκειμένου να «τεκμηριώσει τους ισχυρισμούς του, όπως αυτοί εμφανίζονται στην απολογία του στη γερμανική δικαιοσύνη, περί χρηματοδότησης του ΠΑΣΟΚ από τη Siemens». Υπενθυμίζεται ότι οι συνήγοροι του Χριστοφοράκου είχαν αναλάβει παρόμοια δέσμευση με δήλωσή τους προς ΤΟ ΒΗΜΑ.

 Η κίνηση αυτή του κ. Παπανδρέου ερμηνεύεται ως μια προσπάθειά του να καθησυχάσει τους τριγμούς, αλλά και την οργή, που όπως επισημάναμε ήδη (http://www.antinews.gr/?p=11463), προκαλεί σε κορυφαία και μη στελέχη του η υπόδειξη από τον Χριστοφοράκο του κ. Γείτονα, ενός στελέχους που προέρχεται από το ιστορικό ΠΑΣΟΚ.

Είναι επίσης σαφές ότι ο κ. Παπανδρέου δεν εμπιστεύεται τις εξηγήσεις που δίνει ο κ. Γείτονας και κινείται μόνος του σε αναζήτηση της αλήθειας. Γεγονός που μάλλον προδικάζει και την τύχη του τελευταίου.

Χαρακτηριστικές της αναταραχής που έχει προκληθεί στο ΠΑΣΟΚ είναι και οι διαρροές προς τον Τύπο ότι αρμόδιοι για την έγκριση του C4I (για τον οποίο κατηγορείται ο κ. Γείτονας) ήταν ο Γιάννος Παπαντωνίου ως υπουργός Άμυνας και ο Μιχάλης Χρυσοχοίδης ως υπουργός Δημόσιας Τάξης.

Από την πλευρά του ο γραμματέας της ΝΔ, Λευτέρης Ζαγορίτης, σχολιάζοντας την πρωτοβουλία του ΠΑΣΟΚ, εξαπέλυσε επίθεση, λέγοντας ότι με την επιστολή στους δικηγόρους του υπόδικου Χριστοφοράκου, παρακάμπτει την δικαιοσύνη.

Στη συνέχεια διαψεύδει κατηγορηματικά την ύπαρξη εισροής χρημάτων της Siemens στο κόμμα της ΝΔ, επικαλείται το αξιόπιστο διπλογραφικό λογιστικό σύστημα και χαρακτηρίζει ανεπίληπτη τη διαχείριση των Γενικών Διευθυντών του κόμματος μέχρι σήμερα.

 «Η αμηχανία της ηγεσίας της ΝΔ στην απόφαση του Προέδρου του ΠΑΣΟΚ, είναι έκδηλη. Αυτό όμως, είναι κάτι που αφορά τους ίδιους. Το αμείλικτο ερώτημα που παραμένει αναπάντητο και αφορά τη χώρα και τους πολίτες είναι, για ποιο λόγο δεν ζητούν ό,τι ζητά και το ΠΑΣΟΚ. Να έλθουν στο φως, στοιχεία και αποδείξεις» απάντησε στον κ. Λ.Ζαγορίτη η αναπληρώτρια εκπρόσωπος Τύπου του ΠΑΣΟΚ, Μαρία Καρακλιούμη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sinn avatar
    sinn 13/08/2009 22:38:27

    Ένα διαφωτιστικό σχόλιο απο τον Αναγνώστη Λασκαράτο :
    http://roides.wordpress.com/2009/07/16/16july09/


    "Αλλά τι να πεις για κάποιον υποψήφιο πρωθυπουργό που δεν τολμάει να μηνύσει τον κ.Τσουκάτο που κατηγορεί το κόμμα του πως χρηματιζόταν και που βάζει τον κ.Τρεπεκλή (6,5 εκατ.ευρώ νόμιμη και ηθική μίζα για το άχρηστο σύστημα ασφαλείας CI4 των Ολυμπιακών Αγώνων) να δηλώνει πως τάχα δεν είναι φίλοι."
    http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=53565
    http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=189705&ct=86&dt=29/06/2008

  2. tiramola avatar
    tiramola 14/08/2009 00:28:39

    Το έχει πάρει το μύνημα ο Παπανδρέου.Εξάλου ήταν πολλά αυτά που του εστάλησαν με κοινό παρανομαστή το "ως εδώ και μη παρέκει".

    • hypo avatar
      hypo @ tiramola 14/08/2009 19:39:19

      Σοβαρά; Είσαι σίγουρος; Μήπως θέλει να θολώσει τα νερά αφού ξέρει ότι δεν θα πάρει απάντηση; Άσε μας τώρα μεον γιωργάκη που τίποτα δεν ξέρει.

  3. Juan avatar
    Juan 14/08/2009 00:57:34

    E oxi kai psaxnei monos thn alh8eia re paidia!!!!
    Ti einai auta pou grafete???? Autos zouse se allh xora, se allo koma???
    Oloi ton promotaroume kakhn kakos gia na ginei pro8upourgos???
    ELEOS PIA ME TO AMERIKANAKI!!!!!!

  4. giankoulas avatar
    giankoulas 14/08/2009 01:32:13

    Adeiazei ton sunergati tou? Nai, eixan oloi agnoia..

  5. Orestios avatar
    Orestios 14/08/2009 02:02:15

    Τώρα αν οι δικηγόροι του "Χ" στείλουν στο GAP ένα μπακαλόχαρτο όπου γράψουν τρεις το λάδι,τρεις το ξύδι.... , όπως έκανε επίσημα το κόμμα του για να αποδείξει ότι δεν τα πήρε, θα μείνει ικανοποιημένος αυτός που δεν είναι μόνο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ αλλά και της Σοσιαλιστικής Διεθνούς. Θέλει αποδείξεις ο τουρίστας? Πρώτη φορά πήγε στο ΠΑΣΟΚ? Δεν γνωρίζει τα σπλάχνα του, το αίμα του?
    Καλά η εκπρόσωπος μεγαλουργεί. Τον ίδιο εγκέφαλο θα μοιράζονται μάλλον.

  6. Περίεργος avatar
    Περίεργος 14/08/2009 09:14:41

    Συγγνώμη, αλλά γιατί όλοι έχετε κολλήσει στον ΓΑΠ και στην ΝΔ ?

    Αν πιστέψουμε το άρθρο της Ζούγκλας, ως μετάφραση της απόφασης του δικαστηρίου,
    http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=57433&cid=6
    τότε … Τα χρήματα τα πήραν οι ταμίες των κομμάτων με σκοπό να τα μεταβιβάσουν στα συνδικαλιστικά όργανα των κομμάτων στα υπουργεία με σκοπό να λαδωθούν όσοι έβαζαν υπογραφές ώστε να βρίσκουν ότι το έργο «πάει καλά».
    Εδώ δεν έχουμε κάποιον ή κάποιους που πήρε/αν μίζα. Εδώ (αν η μετάφραση είναι σωστή και αν έχω καταλάβει καλά) το λάδι έφτασε πολύ χαμηλά! Και φυσικά εκείνοι που πήραν «δωράκια» μπορεί να είναι ένας πολύ μεγάλος αριθμός δημοσίων υπαλλήλων…….
    Ο Γιωργάκης και ο Κωστάκης είναι το μικρότερα από τα προβλήματα …. Και προσωπικά είμαι έτοιμος να δεχθώ ότι μάλλον ούτε ο ένας ούτε ο άλλος ήξεραν!!!

  7. Tsertos. avatar
    Tsertos. 14/08/2009 09:46:47

    Οσο πισω και να γυρισω το μονο που θυμαμαι ειναι,΄΄ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙ
    ΣΤΟ ΚΟΚΚΑΛΟ.΄΄
    Μεχρι σημερα κανενα μαχαιρι δεν εφτασε ποτε σε κανενα κοκκαλο.
    Τελικα αυτο το κοκκαλο η΄ πολυ βαθια ειναι, η΄ το μαχαιρι ειναι πολυ μικρο,
    η΄ μεσολαβει αναμεσα σε μαχαιρι και κοκκαλο, παχυ στρωμα λιπους που ειναι και το πιο πιθανο.

    • ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΒΗΜΑ avatar
      ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΒΗΜΑ @ Tsertos. 14/08/2009 10:54:49

      Άλλη προσφιλής έκφραση είναι "θα χυθεί άπλετο φως".
      Μόνιμα όμως χύνετε το φως είναι άπλυτο.

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/08/2009 10:40:10

    Προτεινω στον ΓΑΠΠ να προσλαβει πχ την PWC ΝΥ και KPMG London, oxi Ελλαδος για εναν ελεγχο στο κομμα.... 2 auditors. 2 reports.

    Οτι βγει να το δημοσιευσει.

    Το αυτό και ο ΚΚ στη ΝΔ.

    Αναμενουμε.... στρουθοκαμηλοι του κερατα.

    ΠΠ