#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/01/2011 21:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Γ. Παπανδρέου «αδειάζει» τον Θ. Πάγκαλο



Σε κανονικό άδειασμα του αντιπροέδρου, Θ. Πάγκαλου, προέβη ο πρωθυπουργός και πλέον οι εξελίξεις μπορεί να είναι ραγδαίες. Μιλώντας σε συνέδριο της γραμματείας Τύπου ο πρωθυπουργός πήρε πίσω τις δηλώσεις του κ. Πάγκαλου για κοπρίτες και τεμπέληδες δημόσιους υπαλλήλους λέγοντας: «Ο δημόσιος υπάλληλος είναι το κλειδί της αλλαγής, της αλλαγής νοοτροπίας στο κράτος. Τα προσόντα του, είναι πλούτος για τη χώρα, θα είναι έγκλημα να μην αξιοποιηθεί». Για να συνέχισε την προσπάθεια σφιχτού εναγκαλισμού με τους... κηφήνες δημοσίους υπαλλήλους:

“Δεν ξεχνώ ποτέ ότι, εγώ και οι υπουργοί μου, είμαστε περαστικοί από τις θέσεις αυτές, εσείς είστε οι θεματοφύλακες της συνέχειας του κράτους. Στην αλλαγή νοοτροπίας στο κράτος, εσείς και όλοι οι δημόσιοι λειτουργοί, είστε οι παίκτες - κλειδιά.

Ούτε λίγο ούτε πολύ ο κ. Πρωθυπουργός τους είπε “είστε το κράτος” λίγες ημέρες από την απίστευτη δήλωση του κ. Πάγκαλου που εξευτέλισε χιλιάδες εργαζόμενους στο δημόσιο τομέα.

Προφανώς από αύριο ο κ. Αντιπρόεδρος, όταν θα ερωτηθεί αν τον φτύνουν θα λέει ότι ψιχαλίζει.

Δείτε κι αυτό: http://www.antinews.gr/?p=80295

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 17/01/2011 21:55:22

    Συμπαιγνία είναι. Το δίπολο των ρόλων, κακός μπάτσος-καλός μπάτσος. Για να βγαίνει ο ΓΑΠ στον αφρό...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Αυριανιστής 17/01/2011 23:00:50

      Ακριβώς!

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/01/2011 21:56:51

    Ο καλός Γερμανός, και ο κακός Γερμανός
    Και με τον Θεό, και με τον Διάολο
    Και έτσι, και γιουβέτσι
    Ο καλός ο μύλος, όλα τα αλέθει

    Την δουλειά τους την κάνουν, κάνουν και δημόσιες σχέσεις.
    Λεφτά υπάρχουν
    Δεν χρειαζόμαστε το ΔΝΤ

    Ο Τσόμσκυ/Χόμσκυ ξέχασε να αναφέρει την μέθοδο "δεν αντέχω πια, θα προκυνήσω"

    • neotera avatar
      neotera @ archaeopteryx 17/01/2011 22:15:17

      O kalos amerikanos, o kakos amerikanos !

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ neotera 17/01/2011 22:43:32

        Ο,τι πεις. Πολλοί βλέπουν Αμερικάνους στην Ελλάδα. Από το 1990 και μετά, εγώ ψάχνω, αλλά δεν βλέπω. Θα κρύβονται. Δες γύρω σου...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ archaeopteryx 17/01/2011 22:32:09

      Aκριβώς έτσι, το παιχνίδι γνωστό. Ο καλός και ο κακός, που είπε ο Αυριανιστής πιο πάνω, και τα προβατάκια στο μαντρί.

  3. Δόκ avatar
    Δόκ 17/01/2011 21:57:29

    Κοίτα παμπόνηρο βλέμμα το ΓΑΠ(!) ...

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Δόκ 17/01/2011 22:02:45

      Πονηρό το βλέπεις; Γιατί εμένα το στοπ καρέ μου κάνει κάτι από χοντρό-λιγνό.

  4. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 17/01/2011 21:59:25

    Τι έγινε Τιραμόλα φέρατε γερανό στην Ιπποκράτους για άδειασμα;

  5. ierofantis avatar
    ierofantis 17/01/2011 22:05:32

    Τον Μπένυ δείτε στη φώτο...

    Σα να λέει, "ωχ, τι κακό μας βρήκε...!"

    Ο δε Ραγκούσης.... his master's voice...!

    Οσο για τον Παγκαλέων και το ΓΑΠ, το 'να χέρι νίβει τ' άλλο και τα δυο το πρόσωπο...

  6. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 17/01/2011 22:10:27

    Η εθνική πολιτική συμμορία σε δράση.
    Ο θεός να μας λυπηθεί πια!

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/01/2011 22:14:50

    Ηγέτης: ένας άνθρωπος που έχει ανάγκη τους άλλους.


    ΥΓ

    Τι να αδειάσει;

  8. Aris. A avatar
    Aris. A 17/01/2011 22:17:01

    O Πάγκαλος τις δηλώσεις τις έκανε για τους διορισμένους και τους ευνοημένους επί Πασόκ προσπαθώντας να τους υπενθυμίσει σε ποιούς οφείλουν την υπαρξή τους και να βάλουν πλάτη τώρα που η κυβέρνηση τους χρειάζεται.

    Οι παρατηρήσεις του έπιασαν τόπο.

    Βλέπεται κάποια απεργία στον δημόσιο τομέα για όσα γίνονται και λέγονται.

    Επί ΝΔ αν υπουργός είχε πει όσα είπε ο Πάγκαλος θα είχε χυθεί αίμα.

    Αυτή είναι η διαφορά ΝΔ και Πασόκ.

    Καμιά ντουφεκιά στον αέρα προσπαθούν να ρίξουν οι εργαζόμενοι στα μέσα μεταφοράς και αυτές για την τιμή τον όπλο.

    Που οι ηρωικές εποχές του Κολά.

    Παιδιά στην Ρηγίλλης ανοίξτε την τηλεόραση και παρακολουθήστε πως κυβερνούν οι επαγγελματίες για να μαθαίνετε.

    Εδώ μέχρι και τι ώρα κατούραγε ο Καραμανλής γνώριζαν.

    Και όσα δεν μάθαιναν από το παρακράτος υπήρχε το κράτος για να τα μαθαίνουν.

    Πασόκ και πάσης Ελλάδος.

  9. factorx avatar
    factorx 17/01/2011 22:27:06

    Δεν ξέρω αν είναι συμπαιγνία. Στο πρώτο ρεπορτάζ όπως είδατε το προσεγγίσαμε διαφορετικά. Αργά το βράδυ όμως το ρεπορτάζ απο το ΠΑΣΟΚ είναι αυτό πουτ γράφουμε εδώ. Υπάρχει επίσης έντονο εκλογικό κλίμα. προσωπικά αμφιβάλλω ακόμα, αλλά πρέπει και να σας ενημερώνουμε για το τί παίζει

    • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
      ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ factorx 17/01/2011 22:46:28

      Καλά πριν μερικές μέρες ήσουν κατηγορηματικός για τις εκλογές.
      Τώρα τι έγινε;

    • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
      ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ factorx 18/01/2011 01:26:29

      "πάλι δεν κατάλαβες τίποτα.Εκλογές θα γίνουν".
      Αυτή ήταν η απάντηση σου σε σχόλιο μου.
      Μήπως μιλήσατε με τον Σαμαρά και αναθεώρησες;

  10. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 17/01/2011 22:29:41

    Επεκτείνεται και αλλού το δίπολο "καλού μπάτσου-κακού μπάτσου" (με τον ΓΑΠ πάντα στο ρόλο του καλού, εννοείται).

    Άδειασε και τον ψευτοκομψευόμενο φαφλατά Λοβέρδο σήμερα, αναγκάζοντάς τον να τα μαζέψει όπως-όπως για την εισπρακτική ιδέα των "καπνιστικών δικαιωμάτων". Να βρείτε τρόπο να εφαρμοστεί η πλήρης απαγόρευση, του είπε, αναγορεύοντας έτσι τον εαυτό του στο ρόλο του ασυμβίβαστου υπερασπιστή της δημόσιας υγείας. Για να τσιμπάει το πόπολο...

  11. Ηράκλειτος avatar
    Ηράκλειτος 17/01/2011 22:33:08

    Ο ΓΑΠ απλά προσπαθεί να γλυκάνει το χάπι της επόμενης γερής σφαλιάρας μείωσης μισθών που θα φάνε οι δημόσιοι με το ενιαίο μισθολόγιο. Και να σε μαστιγώνουν και να σε σε κατηγορούν και να σε βρίζουν κι απο πάνω είναι πολύ ακόμη και πασόκος να είσαι.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ηράκλειτος 17/01/2011 22:37:54

      Μπα, δεν χαμπαριάζουν αυτοί. Όπως έχουν πει και πολλοί άλλοι εδώ μέσα, οι ΔΥ ό,τι και να τους κάνει το ΠΑΣΟΚ, μια ζωή υποχρεωμένοι θα του αισθάνονται!

      Είμαι περίεργος πάντως, να δω τι θα κάνουν εκείνοι που η μείωση των αποδοχών τους θα φτάσει τα... 1000 ευρώ με το ενιαίο μισθολόγιο (π.χ. Υπ. Οικονομικών)...

  12. Rote Fahne avatar
    Rote Fahne 17/01/2011 22:35:15

    ΑΥΤΑ ΕΠΡΕΠΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΤΑ ΕΙΧΕ ΞΕΣΤΟΜΙΣΕΙ Η Ν. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.
    πΛΗΝ ΟΜΩς ΠΑΛΙ ΒΡΕΘΗΚΕ ΠΑΡΑΣΑΓΓΑς ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ πΑΣΟΚ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΑΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΑ.
    δΥΣΤΥΧΩς ΜΑς ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ πΑΣΟΚ ΚΑΙ ΕΜΕΙς ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΠΡΟς ΤΑ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΕΙ Ο ...."εθναρχης(!)"'.

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/01/2011 22:55:46

    Προφανώς έχουν και τον ίδιο ενδυματολόγο.

    Το βιβλίο λέει: Πολύ σκούρο γκρί ή μπλε κοστούμι, πάντα άσπρο πουκάμισο, πάντα σιδερωμένο και γραβάτα σε αποχρώσεις κόκκινου, για ίματζ υψηλού κύρους, δύναμης, αξιοπιστίας, ικανότητας και αποτελεσματικότητας.

    Όταν τους δείτε με ανοιχτό μπλέ πουκάμισο και πιο σκούρα κόκινη (πχ μπορντώ, μωβ) γραβάτα, θέλουν να είναι και αρεστοί.

    Power dressing
    From Wikipedia, the free encyclopedia

    Power dressing refers to a style of clothing and hair intended to make wearers seem authoritative and competent, especially in professional settings in business, law and government; dark, conservative, usually matching pants and jacket (sometimes a long skirt for women); and bold, colorful "accents", such as ties, kerchiefs or brooches.

    Βλαχάδερα με κοστούμια, λέω εγώ, αλλά η θειά μου στο χωριό βρίσεκει τον Πάγκαλο σέξυ (έχει αρχίσει και τα χάνει λίγο...)

    • empedocle avatar
      empedocle @ archaeopteryx 18/01/2011 12:16:41

      Εμένα όλοι μου φαίνονται ντυμένοι το ίδιο,σα να τους ντύνει η γυναίκα τους.
      Ακόμη και το σώβρακο η γυναίκα τους το πήρε --- παλιά ήταν Μινέρβα,τώρα που γίναμε τρέντυ δεν ξέρω ποια μάρκα προτιμάνε.

  14. leste avatar
    leste 17/01/2011 23:01:16

    Το σύστημα ΠΑΣΟΚ χρειάζεται και τους δύο. Ο Πάγκαλος λέει αυτά που δεν μπορεί να πει ο Παπανδρέου και ο Παπανδρέου κάνει αυτά που δεν θα μπορούσε να κάνει ο Πάγκαλος.

  15. hasu avatar
    hasu 18/01/2011 06:26:46

    1984

  16. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/01/2011 07:37:29

    Το ΓΑΠ εγινε τριαξωνικο?? ποσες ροδες εχει?
    Ροδες δωρο δεν εχει.. να του παρουμε 2 ζυγη??

    ΠΠ

  17. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 18/01/2011 08:37:24

    Μας δουλεύει για τα καλά! Ο Πάγκαλος με το να βρίζει ''το κλειδί της αλλαγής, της αλλαγής νοοτροπίας στο κράτος και το πλούτο για τη χώρα'',δεν δημιουργεί πρόβλημα στη λειτουργεία του κράτους;Γιατί δεν τον απολύει,ώστε να ικανοποιήσει ηθικά τους '' θεματοφύλακες της συνέχειας του κράτου'';

  18. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/01/2011 08:58:12

    Οταν γινεσαι Πρωθυπουργος και επιλεγεις Αντιπροεδρο εναν συντροφο ο οποιος σε εχει στολισει ετσι... επι προσωπικου !!!.............

    • «Κάνει ανιστόρητες και αδιέξοδες επιλογές. Για να κάνεις εξωτερική πολιτική πρέπει να έχεις στοιχειώδεις γνώσεις ιστορίας…» («Εθνος της Κυριακής», 19 Νοεμβρίου 2000).
    • «Θα φύγω από το ΠΑΣΟΚ αν γίνει αρχηγός ο Γιώργος Παπανδρέου» («Ελευθεροτυπία» 7.8.2001).
    • «Πρόκειται για πλήρη υπαγωγή της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής στα κελεύσματα της Washington και ενσυνείδητη παράδοση όλων των εθνικών θέσεων που ενσυνείδητα υποστήριξαν όλες οι ελληνικές κυβερνήσεις από το 1974 μέχρι σήμερα» («Ελεύθερος Τύπος», 5 Νοεμβρίου 1999)

    ............... περιμενεις ΑΥΤΟΣ ο Πρωθυπουργος να εχει μπεσα?? μπεσα και φιλοτιμο? Περιμενει καποιος να εχει αυτοσεβασμο και περηφανεια? Να εχει μαγκια?
    Θα τον βαζατε σπιτι σας? Θα του δινατε την επιχειρηση σας να την οργανωσει?
    Θα τον αφημαντε να διαπραγματευτει για εσας το οτιδηποτε?

    Περιμενουμε δηλαδη να πιεσει Αγορες, ΗΠΑ,Μερκελ, Μεμετη, Ισραηλ... βαθυ ΠΑΣΟΚ?? καμια τυχη !!

    ΠΠ