#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/01/2011 12:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Γκόρντον Μπράουν …καρφώνει τον Γιώργο!

Εξ οικείων τα βέλη!



Ο  Αντώνης Σαμαράς, από την πρώτη μέρα που εξελέγη αρχηγός της Ν.Δ.  καλούσε τον κ. Παπανδρέου να πάρει μέτρα για την οικονομία.  Εκείνος τι έκανε; Αμολήθηκε σ’ εκείνο το περίφημο «poverty tour», δυσφημίζοντας τη χώρα και καταγγέλλοντας την Κυβέρνηση Καραμανλή. Παράλληλα ανέστειλε τα  εισπρακτικά μέτρα της προηγούμενης κυβέρνησης και  ανακοίνωσε …παροχές. Ολοι τα θυμόμαστε.

Τα ίδια γράφαμε και εμείς εδώ, αλλά  μας θεωρούσαν …«καραμανλικούς», «κομματικούς», «γραφικούς» και ότι άλλο θέλετε.

Διαβάζω, λοιπόν,  στο σημερινό ΒΗΜΑ :

«Η αξιωματική αντιπολίτευση, αναμένεται να αξιοποιήσει το βιβλίο του κ. Μπράουν  (Πρωθυπουργού της Βρετανίας και αρχηγού του Εργατικού Κόμματος, το διάστημα 2007-2010), με τίτλο: «Πέρα από το κραχ» (εκδόσεις Πεδίο).  Αυτό θα το κάνει για να υποστηρίξει, πως επιδοκιμάζεται με αυτή τη διαδικασία -έστω και με έμμεσο τρόπο- η κριτική του προέδρου της Ν.Δ. κ. Αντ. Σαμαρά, ότι καθυστέρησε η κυβέρνηση να λάβει μέτρα με συνέπεια την προσφυγή στο μηχανισμό στήριξης.

«Οι ευρωπαϊκές εγγυήσεις είναι το θεμέλιο της διάσωσης της Ελλάδας το 2010. Θεωρώ ότι ο Γιώργος Παπανδρέου, ο Έλληνας Πρωθυπουργός, είχε το θάρρος να λάβει τις δυσκολότερες των αποφάσεων και να εφαρμόσει τα σκληρότερα των μέτρων. Αλλά πρέπει να εξασφαλίσουμε ότι λαμβάνει τις καλύτερες δυνατές συμβουλές» επισημαίνει ο κ. Μπράουν στο βιβλίο (σελ. 239) και συνεχίζει:

«Για  παράδειγμα, κατά τους πρώτους μήνες του έτους, εξαιτίας καθυστερήσεων στις αποφάσεις για να βοηθηθεί η Ελλάδα, το κόστος στην Ελλάδα της αποφυγής της χρεοκοπίας αυξήθηκε από 30 δισ. ευρώ, κατά προσέγγιση, σε 120 δισ. ευρώ».

Στη συνέχεια, ο κ. Μπράουν, αναφέρει ότι «αυτές οι εγγυήσεις δεν εξαλείφουν τα ίδια τα χρέη, αντιμετωπίζουν μόνο τις συνέπειες, όχι την αιτία» και συμπληρώνει: «Μια δανειακή εγγύηση δεν μπορεί από μόνη της να επιλύσει ένα πρόβλημα υπερχρέωσης. Με άλλα λόγια δεν μπορείς να εξαλείψεις ένα πρόβλημα αξιόχρεου ταξινομώντας το ως πρόβλημα ρευστότητας».

Ο Βρετανός πολιτικός υποστηρίζει ότι «αν και κανείς δεν ξέρει ακόμα εάν η Ελλάδα θα είναι σε θέση να επιστρέψει στην ανάπτυξη χωρίς μια αναπροσαρμογή του χρέους, πρέπει να θυμόμαστε ότι η άλλη πλευρά του νομίσματος του ελληνικού δανεισμού, είναι ότι τα λεφτά τα δάνεισαν γερμανικές, γαλλικές, ιταλικές και άλλες ευρωπαϊκές τράπεζες».

Στη συνέχεια διευκρινίζει: «Η έκθεση των γερμανικών τραπεζών στην Ελλάδα είναι περίπου 50 δισ. δολάρια, ενώ η γαλλική έκθεση είναι 75 δισ. δολάρια. Συνεπώς, η ανησυχία εκτείνεται πολύ πιο πέρα από την ικανότητα της Ελλάδας να πληρώσει»

Καλώς τους και ας άργησαν!

Και καλά θα κάνει η αντιπολίτευση να  αξιοποιήσει το βιβλίο του κ. Μπράουν.

Από την Κυβέρνηση, όμως, θα …φιλοτιμηθεί κάποιος να μας εξηγήσει  τις αιτίες των …καθυστερήσεων .

Που οφείλονταν; Σε «ασχετοσύνη», σε «άγνοια», σε «λάθος εκτιμήσεις», σε  «σκοπιμότητα»;

Τι ακριβώς συνέβη το τελευταίο τρίμηνο του 2009;

Βλέποντας πώς αντιστέκεται η Πορτογαλία, μάλλον δεν  χρειαζόταν να οδηγηθούμε στο μηχανισμό στήριξης.

Και αν έχουν βάση οι συζητήσεις (που έχουν) για επιμήκυνση του χρόνου αποπληρωμής του δανείου και μείωση των τοκογλυφικών επιτοκίων δανεισμού, μάλλον δεν χρειαζόταν να δεχθούμε αυτούς τους ιδιαίτερα επαχθείς όρους!

Τελικώς, γιατί η χώρα οδηγήθηκε στο Δ.Ν.Τ. , ενώ θα μπορούσε να το είχε αποφύγει;

Ποιοι κερδοσκόπισαν και συνεχίζουν να κερδοσκοπούν σε βάρος  μας;

Γιατί πέραν όλων αυτών, το αμείλικτο ερώτημα είναι ότι το μνημόνιο δεν λύνει το πρόβλημα της  χώρας. Το επιδεινώνει.

Κώστας Ροδινός



Υ.Γ. Για το  «poverty tour», αν ενθυμούμαι καλώς, το copy right  ανήκει στο Αλλενάκι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 14/01/2011 13:08:14

    Καταπληκτικό! Και για το copyright καλά θυμάσαι. Η πλήρης ατάκα ήταν Greek poverty tour.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Επώνυμος 14/01/2011 15:18:54

      Επώνυμε,
      Τι λές;
      Να κάνουμε μια συλλογή των άρθρων που γράφτηκαν εδώ για το θέμα αυτό;
      Θα έχει πλάκα!

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Κώστας Ροδινός 14/01/2011 16:04:19

        τι θα λέγατε για "ηλεκτρονικά βιβλία" - συλλογές άρθρων πάνω σε διάφορα θέματα που έχουν αναπτυχθεί επιτυχώς?

        • δρόμος avatar
          δρόμος @ δρόμος 14/01/2011 16:05:11

          ... και που θα εμπλουτίζονται, φυσικά, προϊόντος του χρόνου?

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ δρόμος 14/01/2011 16:09:51

            Νομίζω, οτι κάτι πρέπει να έχει γιατί έχει παραχθεί πλούτος ιδέων, επιχειρημάτων και προτάσεων και πρέπει κάπως να συστηματοποιηθούν.
            Για να είναι προσβάσιμα σε περισσότερους γιατί έρχονται και νέοι σχολιαστές και αρθρογράφοι.

  2. φωτεινη avatar
    φωτεινη 14/01/2011 13:40:31

    οταν αλλαξε η κυβερνηση στην ουγγαρια μετα της εκλογες,βγηκε ο καινουργιος πρωθυπουργος ,καλη ωρα οπως ο γιωργακης,και ξεκινησε κατι να λεει για παραποιημενα σταστιστικα στοιχεια,καλη ωρα οπως ο γιωργακης.εγω ακουγα τα δελτια ειδησεων εδω ,με δηλωσεις διαφορων αξιωματουχων της ευρωπαικης ενωσης που του κοψανε το βηχα εν τη γεννεση,και εν ολιγοις του λεγανε να βγαλει το σκασμο.και τον εβγαλε.και αμεσως.τον ακουσατε εσεις να λεει τιποτα?ο δικος μας εδω με το αλλονε τον μεγαλο οικονομολογο, για ποσους μηνες περιφερονταν να μας λοιδωρουν ανα τον κοσμο?γιατι?του εβγαλε τα απλυτα στη φορα,λεει ο λαος.γιατι?αφου η ευρωπη δεν ηθελε τα απλυτα στη φορα.γιατιτα βγαζανε για μηνες?για να τα εμπεδωσουν καλα καπιοι?και πιοι ητανε αυτοι?ερωτηματικα απο καποια που δε διαθετει ουτε τις ελαχιστες οικονομικες γνωσεις,μα που ευελπιστει να διαθετει την ελαχιστη Κοινη Λογικη.

  3. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 14/01/2011 13:44:01

    χα χααα, το g p t που έκανε τους εχθρούς μας να παραμιλάνε από τη χαρά τους?
    Εδώ είναι Antinews, παράγεται κατά ριπάς συλλογικό, κοινόκτητο think right, σε αυτοδιαχειριστικά πρότυπα.
    AEΠΙ του διαδικτύου δεν υπάρχει και δεν γίνεται να υπάρξει.
    _________________________________________________________
    1. Βιάστηκαν να μας υπαγάγουν στο ΔΝΤ, ενώ αν περίμεναν ένα Σ/Κ θα είχαμε υπαχθεί μόνο στον, υπό δημιουργία τότε, ευρωπαϊκό “μηχανισμό” ["μηχανισμός" συστεμικά μιλώντας, για την οικονομία της συζήτησης...]
    2. Τώρα, που ο ΠΑΝ-ευρωπαϊκός “μηχανισμός” είναι επί θύραις, έχει ακουστεί και για έξοδο της Ελλάδας από το ευρωπαϊκό σκέλος χρηματοδότησης και μονομερούς και αποκλειστικής υπαγωγής της σε χρηματοδότηση από το ΔΝΤ.
    Αν μία στο εκατομμύριο... ισχύσει το δεύτερο, τι εξήγηση θα δώσουν?

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ αλλενάκι 14/01/2011 15:00:34

      ναι,αλλά πρέπει να μνημονεύουμε τους σκαπανείς!

  4. φωτεινη avatar
    φωτεινη 14/01/2011 13:49:36

    εχει αρχισει και παραβρωμαει το πραγμα,αν γινει εξοδος θα ειναι αλλου ειδους ...εξοδος.

  5. Νίκος avatar
    Νίκος 14/01/2011 14:08:50

    Η δική μου εξήγηση είναι απλή και, ορισμένοι θα πούν, κυνική. Κερδοσκόπησαν και ορισμένοι απο την κυβερνηση γι΄αυτό περίμεναν. Συνδέεται δε αυτό με την μεταβολή των χρονικών περιθωρίων των ανταλλαγών (νεοελληνιστί swaps) απο Τ3 σε Τ10.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Νίκος 14/01/2011 15:14:35

      Η ιστορία με το Τ3 που έγινε Τ10 ίσως είναι μεγαλύτερο σκάνδαλο, ακόμα και απ' αυτό του χρηματιστηρίου το 1999.

  6. typhoon avatar
    typhoon 14/01/2011 14:24:25

    To EFSF δανείζει με 5% την Ελλάδα και με 5,8% την Ιρλανδία.
    Το IMF (ΔΝΤ) με 3% μόνο.
    Η υπαγωγή στο μηχανισμό EFSF-IMF γίνεται συνήθως όταν τα επιτόκια των 10ετών ομολόγων πιάσουν και ξεπεράσουν το 7%.
    Αυτή η διαφορά είναι και η πηγή των τελευταίων συζητήσεων: Ποιο το νόημα να δανειστείς με μνημόνιο και με κοινωνικές αναταραχές με 5-6% όταν το επιτόκιο σου είναι γύρω στο 7% (δηλαδή το ερώτημα που θέτει αυτή τη στιγμή η Πορτογαλία που βρίσκεται ακριβώς σ' αυτό το επίπεδο).

    Τώρα, γι' αυτά που συνέβησαν μέχρι σήμερα υπάρχουν πολλοί λόγοι ενδογενείς και εξωγενείς, αλλά ένας εσωτερικός λόγος απέβη καθοριστικός. Αυτός δεν είναι άλλος από την ουτοπιστική αντιμετώπιση της στελέχωσης του κράτους μέσα από τις διαδικασίες του opengov. Μπορεί τελικά να λειτούργησαν και ως πρόφαση για να καθυστερήσουν τις διαδικασίες μέχρι να βρουν τον κατάλληλο και επιθυμητό, αλλά σκεφτείται ότι πρόεδρος στον ΟΔΔΗΧ τοποθετήθηκε στα τέλη Φεβρουαρίου 2010 (εξηγώ για όσους δεν γνωρίζουν ότι ο ΟΔΔΗΧ είναι ο Οργανισμός Διαχείρισης Δημοσίου Χρέους, ο οποίος είναι υπεύθυνος για το δανεισμό της χώρας).
    Η Ελλάδα από τον Οκτώβρη του 2009 μέχρι τα τέλη Ιανουαρίου 2010 δε βγήκε να δανειστεί ούτε με έντοκα γραμμάτια. Δηλαδή απώλεσε τη δυνατότητά της να ακτινογραφήσει τις αγορές και να αποστομώσει εμπράκτως κάθε σπέκουλα.
    Έφτασε να εκδώσει ομόλογα περί τα τέλη Ιανουαρίου 2010, όταν ο Παπακωνσταντίνου είπε πλέον στην κυβέρνηση ότι "δεν πάει άλλο"... και ανέλαβε να εκτελέσει χρέη προσωρινού προέδρου του ΟΔΔΗΧ για να ολοκληρωθεί η διαδικασία...

  7. spiros avatar
    spiros 14/01/2011 14:48:36

    Κίνδυνος ! Ο Ροδινός υπέδειξε στην ΝΔ γιατο κάρφωμα του Μπράουν. Γιατί αναφέρεις - προτείνεις τέτοια πράγματα . Το προτέρημα αυτό έχει μόνο το ΒΗΜΑ.
    Ως προς την απάντηση ανέμενε επίθεση του ΓΑΠ για υπονόμευσή της προσπάθειάας του περί αξιοπιστίας της κυβέρνησης.

  8. factorx avatar
    factorx 14/01/2011 15:04:49

    Από το Γραφείο Τύπου της Νέας Δημοκρατίας, εκδόθηκε η ακόλουθη ανακοίνωση:

    «Τα όσα γράφει για την Ελλάδα ο σοσιαλιστής τέως Πρωθυπουργός της Βρετανίας Γκόρντον Μπράουν, στο νέο βιβλίο του, αποτελούν έναν ακόμη κόλαφο για την πολιτική της κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ.
    Ταυτόχρονα, δικαιώνουν τη Νέα Δημοκρατία και τον πρόεδρό της Αντώνη Σαμαρά, που καλούσε, από την πρώτη στιγμή, την κυβέρνηση να “ξεκολλήσει” και να πάρει μέτρα.
    Εάν ο Πρωθυπουργός – λέει ο Γκ. Μπράουν – είχε κινηθεί νωρίτερα, το κόστος για την Ελλάδα δεν θα έφτανε από τα 30 στα 120 δισ. ευρώ. Αφήνει μάλιστα σοβαρές αιχμές για τις συμβουλές που έπαιρνε. Ο Πρωθυπουργός ήταν αιχμάλωτος στο σύνθημα “λεφτά υπάρχουν”, με αποτέλεσμα να αδρανεί και να παραπαίει σε λάθος κατεύθυνση.
    Η κυβέρνηση Παπανδρέου, όχι μόνον δεν πήρε έγκαιρα τα απαιτούμενα μέτρα, αλλά δημιουργούσε και πρόσθετα, πολύ σοβαρότερα προβλήματα. Φουσκώνοντας, στην αρχή, το έλλειμμα, διασύροντας τη χώρα ως διεφθαρμένη και παρομοιάζοντας την οικονομία της με τον “Τιτανικό”».

    • Γιαδικιάρογλου avatar
      Γιαδικιάρογλου @ factorx 14/01/2011 15:09:01

      Φάκτορα, το πιο μοδάτο κουδούνισμα στα σημερινά κινητά είναι το "λεφτά υπάρχουν῾"Ακούγεται παντού.

    • danaos avatar
      danaos @ factorx 14/01/2011 15:11:52

      Άντε μπράβο να πάρουν μπρος Φάκτορά μου!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ factorx 14/01/2011 15:18:27

      Αλλη μια διαπιστωση.... το πτωμα ?? τι το κανουμε? το φονια??

      ΠΠ

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/01/2011 15:29:08

        ΠΠ
        χρειάζονται πολλές...διαπιστώσεις ακόμα για να μάθουμε τι πραγματικά συνέβη εκείνη την περίοδο.
        Απο ποιούς και γιατί;
        Το γιατί μπορεί και να το υποψιαζόμαστε, αλλά πρέπει να αποκαλυφθεί και ελπίζω να μην περιμένουμε....τριάντα χρόνια!

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 14/01/2011 15:31:06

          δε μας μενουν πολλα χρονια.. Κωστα μου
          δε θα γιενι η Ελλαδα του 2011 Διστομο... οποιος αργει παει αλλου.... οποιος καθεται καιγεται.

          ΠΠ

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/01/2011 15:32:57

            Εγω θαβουμε τα swaps απατη του Σημιτη... τι να την κανω τη διαπιστωση σε αλλο θεμα??
            Θαβουμε την παρανομη υπογραφη Μνημονιου απο Παπακων/νου - χωροις ΦΕΚ.
            Τι να την κανω τη διαπιστωση.. να την παρω σπιτι ?? χαχαα
            Διαμορφωνουν συνδρομα με μυστικα σύμφωνα.

            ΠΠ

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/01/2011 15:11:15

    Κάποτε, θα πάει να διαβάσει κάποιος αντινιουζ από το 2008 μέχρι σήμερα, και θα πει "μα τα έλεγαν οι άνθρωποι, γιατί δενέγινε τίποτα"

    Δεν πάει ο νούς μου τι ανωμαλία είχαν στο κεφάλι η παρέα που μας κυβερνά...

    1. Προσυνεννόηση για ΔΝΤ;
    2. Εξυπηρέτηση 1-2 Ελληνικών τραπεζών;
    3. Εξυπηρέτηση ξένων τραπεζών;
    4. Αρπαχτές από το πάνω κάτω των επιτοκίων;
    5. Κακοήθης πολιτικαντισμός; (δεν φταίμε εμείς)
    6. Βλακεία και ψυχανωμαλία;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 14/01/2011 15:16:47

      Η ριζα του κακου ηταν ο Σημιτης. ta swaps...!!! ΤΕΛΟΣ.
      Μην ψαχνουμε γυρω γυρω και χανουμε το Πρασινο δεντρο.
      Το ΓΑΠ εκτελει εντολες, ο παπακων/νου τις εντολες του ΓΑΠ και παει λεγοντας.
      Σημιτης κυριοι..... κατω απ το χαλι... με δολο! οχι ενδεχομενο.

      ΠΠ

  10. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 14/01/2011 15:11:52

    Φάκτορα,
    Είσαι....προβοκάτορας!
    Δηλώνω ρητά και κατηγορηματικά οτι ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ!

    • danaos avatar
      danaos @ Κώστας Ροδινός 14/01/2011 15:14:07

      Μα τι λες Κώστα;Αφού το είπε ο Βηματοδότης ο τετραπέρατος!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ danaos 14/01/2011 15:16:01

        Η αλήθεια είναι οτι ο νέος εκπρόσωπος τύπου είναι πολύ παραγωγικός!
        Καταιγισμός ανακοινώσεων!

        • danaos avatar
          danaos @ Κώστας Ροδινός 14/01/2011 15:18:12

          Αυτό είπα πιο πάνω!Καιρός ήταν να πάρουν μπρος!

        • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
          Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 14/01/2011 15:18:42

          Ωχ! Έρχεται και ο κυριακάτικος τύπος και το ΒΗΜΑ είναι λίγο πεσμένο. Προβλέπω πάλι ανταλλαγή επιστολών!

          • danaos avatar
            danaos @ Γιάννης Φαίλτωρ 14/01/2011 15:22:55

            Το Βήμα μπήκε ήδη στην κλιμακτήριο Γιάννη!

  11. typhoon avatar
    typhoon 14/01/2011 15:15:28

    Το συνταρακτικό είναι άλλο.
    Ο Παπανδρέου μέχρι και αρχές Σεπτέμβρη του 2009 που προκηρύχθηκαν οι εκλογές δεν πίστευε στην αυτοδυναμία του ΠΑΣΟΚ. Περισσότερο σκεφτόταν κάποια μεγάλη συγκυβέρνηση, όπου αυτός θα είχε τουλάχιστον το υπουργείο εξωτερικών. Μπορείτε να φανταστείτε τον ή ?την πρωθυπουργό?
    Ήταν εντελώς ανέτοιμοι να αναλάβουν την κυβέρνηση και το opengov ήταν η καλύτερη πρόφαση.
    Ο Σαμαράς μπήκε πολύ αργά στο παιχνίδι για να ξέρει.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ typhoon 14/01/2011 15:52:05

      typhoon,
      η ....."την" είναι αυτή που όλοι υποψιαζόμαστε, υποθέτω!

  12. φωτεινη avatar
    φωτεινη 14/01/2011 15:49:19

    και τοσες πυρκαγιες τοσες πορτοκαλι επαναστασεις για μια... συγκυβερνηση?πρωτη ειδηση παιζαμε στην ιταλια συνεχεια.για αλλου δεν ξερω.

  13. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 14/01/2011 15:51:22

    Υπάρχει ένα σοβαρό πρόβλημα στον όλο συλλογισμό: Οι short θέσεις στα Ελληνικά ομόλογα (και η σχετική επένδυση σε γυμνά ασφάλιστρα κινδύνου - CD's) κλείστηκαν κυρίως το καλοκαίρι του 2009. Πρίν τις εκλογές. Από και εξωχώριους και εγχώριους "παίκτες". Θυμάστε τι έκανε τότε το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο;
    Πολλοί ξέρανε πώς το "μαγαζί" φεύγει στο βάραθρο μαζί με την κατολίσθηση και τα μπάζα, αλλά έκαναν την πάπια. Ασφαλώς το ήξερε και ο Παπανδρέου, όπως και Καραμανλής και λοιποί. Ακόμα πιό πολύ το ήξεραν οι πολύ εκτεθειμένες Γαλλικές, Γερμανικές και άλλες τράπεζες. Ίσως δεν ήξεραν ακριβή νούμερα, αλλά η τάση ήταν σαφής. Αλλά μια μεγέθυνση της Ελληνικής "τρύπας" από 30 σε 120 δις Ευρώ, μέσα σε 5 -6 μήνες, είναι αδιανόητο και μη ρεαλιστικό μέγεθος, για όποιον ξέρει στοιχειώδη πράγματα από αριθμούς. Είναι σαν να λές π.χ. ότι οι Ιρλανδικές τράπεζες ήταν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ υγιείς, βιώσιμες έστω, πρίν 1 χρόνο, και χρεωκόπησαν μέσα στο 2010. Ενώ όλοι ξέρουν πιά, ότι ήταν ήδη καταδικασμένες από το 2009, και το μόνο που γινόταν ήταν επικοινωνιακή διαχείριση του ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ (και όχι οικονομικού) κόστους. Τόσο από τους Ιρλανδούς πολιτικούς, όσο και από τους Μπαρόζο και Co.
    Και ο Παπανδρέου και η ΝΔ ήξεραν μέσες άκρες τι μας περιμένει. Αλλά ο πρώτος ήξερε πολύ καλά ότι δεν μπορούσε να περάσει πολιτικά το Νοέμβριο ή Δεκέμβριο 2009 όσα πέρασε την άνοιξη του 2010. Η δε δεύτερη, με τις πρόωρες εκλογές είπε "απελθέτω απ' εμού το ποτήριον τούτο", ρίχνοντας εκλογικές ντουφεκιές λιτότητας στο γάμο του Καραγκιόζη, για "ξεκάρφωμα". Επικοινωνιακή διαχείριση, λοιπόν. Αλλά τίποτε δεν θ' άλλαζε ως προς τα μέτρα και το πακέτο δανεισμού Bailout, είτε Δεκέμβριο 2009 είτε Μάιο 2010.
    Την ίδια εποχή ο Γκόρντον Μπράουν τρομπάριζε στερλίνες στο σύστημα (μπορούσε να κόβει όσες θέλει) και κρατικοποιούσε 2 - 3 μεγάλες χρεωκοπημένες τράπεζες . Τώρα οι Τόρις και οι Φιλελεύθεροι έχουν να συμμαζέψουν τ' ασυμμάζευτα: Ο Γκόρντον είναι ο Καραμανλής, ο Κάμερον ο Παπανδρέου.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Ο Θείος 14/01/2011 16:00:39

      Θείε,

      Τα spreads τον Οκτώβριο του 2009 ήταν κοντά στις 140 μονάδες.
      Ακόμα και τον Ιανουάριο του 2010 όταν βγήκαμε για δανεισμό τα επιτόκια δεν ήσαν απαγορευτικά.
      Αργότερα πήραν την ανηφόρα.
      Και αν θυμάσαι τόσο ο Παπακωνσταντίνου, όσο και ο Λοβέρδος και άλλοι εκ των υστέρων απεκάλυψαν οτι άφησαν τον χρόνο να περάσει για να προετοιμάσουν την κοινή γνώμη για την ανάγκη λήψης των μέτρων.
      Ε, αυτό αύξησε το κόστος δανεισμού! (και προφανώς όχι μόνον αυτό)

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Κώστας Ροδινός 14/01/2011 16:19:27

        Οι καλοί "παίκτες" μπαίνουν στο παιχνίδι και χτίζουν θέσεις (short ή long) έγκαιρα. Πρίν ανέβουν τα επιτόκια και τα spread. Και αυτό κάνανε τότε.
        Είναι το ίδιο όπως με τις μετοχές. "Αγοράζεις στην πληροφορία, πουλάς όταν συμβεί το γεγονός". Γι αυτό, φίλε Κώστα θυμίζω το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο! Καλοκαίρι 2009 "μπήκε" στα CD's. "Έφυγαν" το χειμώνα με τα spread 300 μονάδες πιό πάνω, δεν ξέρω όμως άν ήταν κυρίως πολιτικό το κίνητρο (άλλαξε κυβέρνηση και διοικητής) ή απλά πήραν τα λελογισμένα κέρδη τους και δρόμο - χωρίς πολύ ρίσκο.
        Και αντίστροφα: Οι καλοί παίχτες short φύγανε την άνοιξη - Μάιο 2010, με το spread στα ουράνια. Οι πολλοί που μείνανε είναι τώρα εγκλωβισμένοι και μπορεί να "τραβήξουν το μουτζούρη".
        Έτσι δυστυχώς, κυνικά είναι τα του χρήματος, φτού στα βυζιά μου, μακριά από μάς. "Όμορφος κόσμος, αγγελικά πλασμένος".

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Ο Θείος 14/01/2011 16:24:04

          Θείε,
          Θα μπούμε σε πολύ εξειδικευμένη συζήτηση.
          Οι "καλοί παίκτες" πρέπει να άρχισαν την ...κάνουν περί την 23ην Οκτωβρίου 2009, αν ενθυμούμαι καλώς με την ΕΘΝΙΚΗ στα 23 περίπου ευρώ!

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Κώστας Ροδινός 14/01/2011 16:35:04

            Όοοχι δα! Η σωστή ημερομηνία "χωσίματος" είναι 2008, Οκτώβριος: Πρώτες χρεωκοπίες κατασκευαστικών και χρηματοπιστωτικών εταιριών στις ΗΠΑ.
            Οι ροές του χρήματος είναι απολύτως διεθνοποιημένες.
            Δες και μόνος σου τον Dow Jones:
            h**p://finance.yahoo.com/echarts?s=%5EDJI+Interactive#chart4:symbol=^dji;range=5y;indicator=sma(200)+volume;charttype=line;crosshair=on;ohlcvalues=0;logscale=off;source=undefined

            Όσο για την Εθνική, ήταν στα 45 Ευρώ τότε. "Η μανούλα του Χωσέ δεν τον έκλαψε ποτέ", που λένε και οι αλογομούρηδες.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Ο Θείος 14/01/2011 16:41:25

            Αμα θέλεις να πάμε τόσο πίσω, Ο.Κ.
            Οσο για τον "χωσέ" και την μάννα του έχεις δίκιο.
            Καμιά μέρα θα γράψω για το χρονικό της Lehman.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Κώστας Ροδινός 14/01/2011 16:43:46

            Ωχ το τελευταίο πονάει και στην περιοχή μας!
            Έχω ακούσει κάτι ιστορίες "επενδυτών" από την ανατολική μεριά της Πίνδου, και σκίζεται η καρδιά μου.

  14. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 14/01/2011 16:44:20

    Κώστα:
    Bloomberg: αναγκαία η μείωση των επιτοκίων στα πακέτα διάσωσης
    www . antinews.gr/?p=79941

    or else, what?...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ αλλενάκι 14/01/2011 16:48:46

      Αλλενάκι,
      φήμες λένε οτι έχει ήδη συμφωνηθεί και θα κλείσει ίσως και πριν τον Μάρτη.
      Το έγραψα ήδη και στο θέμα για την αντίδραση της Ν.Δ.
      Μεθοδεύεται μια συνολική λύση και στην Ελλάδα μάλλον στήνουν ένα θετικό σκηνικό εκλογών.

  15. factorx avatar
    factorx 14/01/2011 22:41:34

    Για παροιμιώδη γκάφα και διαστρέβλωση της αλήθειας έκανε λόγο ο κυβερνητικός εκπρόσωπος, απαντώντας στις επικρίσεις της ΝΔ ότι σε βιβλίο του Bρετανού πρώην πρωθυπουργου Γκόρντον Μπράουν διατυπώνεται κριτική κατά της οικονομικής πολιτικής της κυβέρνησης [Βλέπε άρθρο] .

    «Θα προτείναμε στους υπεύθυνους του νέου γραφείου Τύπου της Ν.Δ, να ξαναδιαβάσουν το αυθεντικό κείμενο του βιβλίου του κ. Γκόρντον Μπράουν και να είναι περισσότερο προσεκτικοί στο τι αντιλαμβάνονται, τι υιοθετούν και τι αναπαράγουν», ανέφερε χαρακτηριστικά ο κ. Πεταλωτής, σημειώνοντας ότι στο επίμαχο σημείο του βιβλίου, ο κ. Μπράουν αναφέρεται, όχι στην ελληνική κυβέρνηση, αλλά στις καθυστερήσεις από πλευράς Ευρωπαϊκής Ένωσης τη για βοήθεια προς την Ελλάδα.

    «Αν δεν πρόκειται για παροιμιώδη γκάφα της ηγεσίας της Ν.Δ., πρόκειται απλά για συνειδητή και ωμή προσπάθεια διαστρέβλωσης της αλήθειας και απόπειρας παραπλάνησης των Ελλήνων πολιτών από αυτούς που λιποτάκτησαν», προσθέτει και καταλήγει: «Την ώρα που η κυβέρνηση, μαζί με όλους τους Έλληνες, αγωνίζονται για να βγάλουν τη χώρα από την κρίση, η ηγεσία της Ν.Δ. παραμένει...χαμένη στη μετάφραση».

    Αντεπίθεση ΝΔ