#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/12/2011 20:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Γκρούεφσκι διαμαρτύρεται ότι "έφαγε πόρτα" από τον Σαμαρά



Τα ΜΜΕ των Σκοπίων μεταδίδουν ότι ο κ. Γκρούεφσκι ζήτησε χθες από τον πρόεδρο της Νέας Δημοκρατίας να συναντηθούν στο περιθώριο του Συνεδρίου του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος, που διεξάγεται στη Μασσαλία, αλλά ο Αντώνης Σαμαράς αρνήθηκε να ικανοποιήσει το αίτημα.

Μάλιστα, το κρατικό πρακτορείο ειδήσεων των Σκοπίων «ΜΙΑ», μετέδωσε, ότι στο αίτημα του Σκοπιανού Πρωθυπουργού να υπάρξει συνάντηση, υπήρξε άρνηση με το αιτιολογικό πως ο κ. Σαμαράς είχε βεβαρημένο πρόγραμμα και ήταν απασχολημένος.

Οι ισχυρισμοί αυτοί  έγιναν "πρώτο θέμα" στα Σκόπια που διαμαρτύρονται τώρα ότι ενώ ο Σαμαράς συνάντησε άλλους ηγέτες που συμμετέχουν στο ΕΛΚ,  δεν είχε χρόνο για τον δικό τους πρωθυπουργό.

Για τα Σκόπια η άρνηση του κ. Σαμαρά αποτελεί σαφές δείγμα, ότι η Ελλάδα παραμένει αμετακίνητη στις σκληρές θέσεις της. Την  θεωρούν επίσης δείγμα του τι θα γίνει με το θέμα των Σκοπίων όταν ο Σαμαράς θα είναι πρωθυπουργός. Γίνεται επίσης ιδιαίτερη αναφορά στη συμμετοχή της Ν.Δ. στην κυβέρνηση υπό τον Λουκά  Παπαδήμο και στο πως ο Σαμαράς επηρεάζει την εθνική γραμμή.

Πάντως, συνεργάτες του κ. Σαμαρά που βρίσκονται στην Μασσαλία και επικοινωνήσαμε μαζί τους δηλώνουν ότι δεν γνωρίζουν να έχει υποβληθεί από τον κ. Γκρούεφσκι αίτημα  για συνάντηση με τον πρόεδρος της ΝΔ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σταύρος avatar
    Σταύρος 08/12/2011 20:35:25

    ...βρήκα την πόρτα σου κλειστή,
    και το κλειδί παρμένο.
    κοντεύουνε χαράματα,
    κι απ' έξω περιμένω!

    γειά σου Γκρουέφσκι με την παρέα σου!!!

  2. Y. avatar
    Y. 08/12/2011 20:49:36

    Καλά του ‘κανε

  3. makis p avatar
    makis p 08/12/2011 20:49:56

    Τόσα προβλήματα έχει ο τόπος μας , με τον Γκρούεφσκι θα ασχοληθούμε τώρα?
    Μπράβο Πρόεδρε

  4. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 08/12/2011 21:01:50

    Αχ, μου θυμίζει παιδάκι Β΄Δημοτικού...''Κυρία, εμένα δε με παίζει ο Αντώνης...''

  5. Χριστόφορος Μίχου avatar
    Χριστόφορος Μίχου 08/12/2011 21:11:57

    Σταύρο είσαι Σταυραετός!!
    Γιατί κύριε Σαμαρά στεναχωρήσατε τον οσονούπω συνάδελφο σας?
    Τι λέει το Savoir Vivre για την περίπτωση?

  6. SABI avatar
    SABI 08/12/2011 21:16:12

    Ο Γκρούεφσκι είναι Σλάβος κάτοικος τμήματος της Μακεδονίας. Δεν είναι Μακεδών δηλαδή Ελληνας.
    Αν λοιπόν δεχτεί η χώρα του να λέγεται Σλαβομακεδονία ή καλύτερα Σλαβοαλβανική Μακεδονία τότε θα τον δεχτεί ο Σαμαράς...
    Αλλοιώς δεν θα γίνει Μακεδόνας ο Σλάβος Αλβανος...

    • ΑΝΤΩΝΗΣ avatar
      ΑΝΤΩΝΗΣ @ SABI 09/12/2011 02:00:22

      Αγαπητέ SABI

      Αν ψάξεις θα βρεις ότι ο Γκρουέφκσι έχει ελληνική καταγωγή. Αν ξεκινήσεις από το όνομά του θα μάθεις πολλά εκέι στα Γιαννιτσά και παραπάνω.

      • crisis avatar
        crisis @ ΑΝΤΩΝΗΣ 10/12/2011 13:02:02

        ηταν απο την αχλαδα φλωρινης ο γενιτσαρος γκρουγκρουεφσκι

  7. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 08/12/2011 21:20:56

    Ο Γκρουεφσκι νομισε οτι θα εφαρμοσει αυτο που λεει η παροιμια "Μαθανε οτι ...... και πλακωσανε και οι γυφτοι" . Αμ δε....!!!

  8. vardarskian avatar
    vardarskian 08/12/2011 21:32:15

    Αγαπάμε Αντώνη Σαμαρά!

  9. Β.Κ.Σ. avatar
    Β.Κ.Σ. 08/12/2011 21:40:51

    Θυμάστε λίγο πριν γίνει υπουργός πολιτισμού την εμμετική επίθεση που είχαν εξαπολύσει στο διαδίκτυο οι σκοπιανοί εναντίον του;

  10. gio23 avatar
    gio23 08/12/2011 21:41:53

    Δεν τον δεχτηκε?Γιατί?ΑΑΑ γρήγορα να αλλάξει γνώμη.

  11. Θέμις avatar
    Θέμις 08/12/2011 22:14:12

    Θλιβερό πραγματικά. Ο Γ. Παπανδρέου, με τον "πολιτικό πολιτισμό" που τον διακρίνει, δεν θα είχε αρνηθεί ποτέ σε ένα τέτοιο αίτημα.
    Η στάση του Σαμαρά πρέπει να καταγγελθεί ως σκληροπυρηνική και αδιάλλακτη.
    Ας μην ξεχνάμε ότι απευθύνεται σ' έναν λαό που κατάγεται απ' ευθείας από τον Μέγα Αλέξανδρο!!!
    Ας μην ξεχνάμε επίσης ότι οι πτωχοί τω πνεύματι και τη ιστορία (δεν είναι λάθος, δοτική είναι) προσπαθούν να οικειοποιηθούν οτιδήποτε και να γραπωθούν απ' οπουδήποτε, αρκεί να επιπλεύσουν. Σαν τα σκατά ένα πράγμα.

  12. ΚΜ avatar
    ΚΜ 08/12/2011 22:33:43

    Δυστυχώς, ο Γκρουέφσκι συγκεκριμένα, είναι κάτι χειρότερο: είναι ελληνικής καταγωγής «γενίτσαρος». Ο Έλληνας παππούς του λεγότανε Νικόλαος Γρούιος και συγκαταλέγεται μάλιστα μεταξύ των πεσόντων του ελληνοαλβανικού πολέμου! Η γιαγιά του όμως ήταν επιρρεπής στην κομιτατζήδικη προπαγάνδα και κατά τον Εμφύλιο πόλεμο, πήρε τα παιδιά της και τα πήγε στα Σκόπια και τα έφτιαξε εχθρούς της Ελλάδας.

    • τάσος avatar
      τάσος @ ΚΜ 09/12/2011 00:14:55

      απίστευτο. έλληνας ήταν τελικά.

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ ΚΜ 10/12/2011 23:11:54

      Εκτος αυτου,εχει κι αλλο συμπλεγμα,δοθεντος του οτι
      ο Ελληνας πατερας του αφου γκαστρωσε την Jordanovka,
      δλδ την μητερα του,την παρατησε για αλλη.
      Τον Nikola τον μεγαλωσε ο θειος του(απο μητερα)Jordanov,
      υπευθυνος κρατικης ασφαλειας της τοτε SRM,φιλος του Τιτο
      και φανατικος εθνικιστης.

  13. a.p. avatar
    a.p. 09/12/2011 01:25:22

    Ευγε! Προεδρε . Ευγε!

  14. anonymous avatar
    anonymous 09/12/2011 02:00:52

    Μάλλον από οικογένεια κάπως περίεργη. Για να φύγουν πάει να πει ότι ήταν μέλη του ΔΣΕ και ίσως να ήταν και σύμμαχοι των Γερμανών.

    Ο πρωθυπουργός των Σκοπίων έχει... ελληνικές ρίζες
    Ο φανατικός εθνικιστής πρωθυπουργός των Σκοπίων, Νίκολα Γκρούεβσκι, που δεν διστάζει να δείχνει με κάθε ευκαιρία το σκληρό του πρόσωπο στην Ελλάδα, έχει ένα «μυστικό» που ξέρει να το κρύβει καλά ή προσπαθεί να το ξεχάσει.

    Αυτό που αγνοούν οι περισσότεροι Έλληνες είναι, ότι έχει καταγωγή ελληνική και προγόνους που πολέμησαν για την ελευθερία της Ελλάδας. Όπως διαβάζουμε στην wikipedia ο «σκληροπυρηνικός» κ. Νικολά Γκρουέφσκι γεννήθηκε στις 31 Αυγούστου 1970 στα Σκόπια. Η καταγωγή του είναι από την Αχλάδα του νομού Φλώρινας της δυτικής Μακεδονίας, που είναι περιφέρεια της Ελλάδας. Η οικογένειά του είχε το επώνυμο Γρούιος. Ο παππούς Νικόλαος Γρούιος (1911 – 1940) πολέμησε ως στρατιώτης του Ελληνικού Στρατού κατά τη διάρκεια του ελληνοϊταλικού πολέμου, πληγώθηκε στη μάχη και πέθανε στο στρατιωτικό νοσοκομείο Φλώρινας στις 19 Νοεμβρίου 1940.

    Το όνομά του είναι χαραγμένο στο ηρώο της Αχλάδας, μαζί με τους χωριανούς που σκοτώθηκαν στους Βαλκανικούς Πολέμους, στη μικρασιατική εκστρατεία και το Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο. H μητέρα του είναι μογλενιτοβλάχα με στενούς συγγενείς στον Αρχάγγελο νομός Πέλλας. Έγινε Πρωθυπουργός της ΠΓΔΜ στις 27 Αυγούστου 2006, μετά τη νίκη του κόμματός του VMRO-DPMNE στις βουλευτικές εκλογές στις 5 Ιουλίου 2006.

    Μετά το τέλος του εμφυλίου πολέμου το 1949, η γιαγιά και ο πατέρας του Νίκολα Γκρούεφσκι βρέθηκαν στο έδαφος της σημερινής ΠΓΔΜ.

    Αυτός είναι ο πρωθυπουργός των Σκοπίων που θέλει να αυτοαποκαλείται «Μακεδόνας» και μισεί όσο τίποτα την Ελλάδα, δηλαδή της πατρίδας του.

    http://www.newsbeast.gr/world/arthro/270629/o-genitsaros-kurios-nikola-grouefski/

    • tak avatar
      tak @ anonymous 09/12/2011 09:01:23

      Ο Ελληνισμός ποτέ δεν είχε πρόβλημα από τους "απέξω"... Πρόβλημά του ήταν οι εκάστοτε μέσα: Οι "Εφιάλτες", οι "μισθοφόροι", οι "εξωμότες" τύπου Τσάμηδων, οι "γενίτσαροι", οι "Κερκόπορτες" και οι εκάστοτε πεμπτοφαλαγγίτες... Θα αποτελούσε εξαίρεση το "γενιτσαρόπουλο" της συμμορίτισσας;

  15. Σ.Αντζουλάτος avatar
    Σ.Αντζουλάτος 09/12/2011 08:35:18

    Μπράβο Αντώνη!!! Επί τέλους μετά τον εκτελέσαντα διατεταγμένη υπηρεσία (Αμερικανικής έμπνευσης και καθοδήγησης) περιβόητο ΓΑΠ βρέθηκε και ένας πολιτικός να δείξει στο γύφτο τι πρέπει να περιμένει από εδώ και μμπρός. Και πάλι μπράβο!!!

  16. anetos avatar
    anetos 09/12/2011 08:37:57

    αν το έκανε και μόνο γι’άυτο μπορεί να τον ψηφίσω !

  17. Φρίξος Γιαννιός avatar
    Φρίξος Γιαννιός 09/12/2011 08:52:23

    Οι Σκοπιανοί ξέρουν τι κάνουν εάν όμως διαβάσετε ορθά τις δηλώσεις των συμβούλων του Σαμαρά θα καταλάβουμε πως πρέπει να χειριζόμαστε αυτούς τους ύπουλους εχθρούς μας. Πρώτον ο Σαμαράς δεν απέρριψε την επιθυμία του Γκρουέφσκι διότι δεν υπήρξε γραπτό αίτημα για την συνάντηση. Δεύτερον και ορθώς εφόσον δεν υπήρξε επίσημο ή ανεπίσημο αλλά γραπτό αίτημα συνάντησης δεν μπορούσε να προγραμματίσει τις συναντήσεις του ο Πρόεδρος. Τρίτον ανεπίσημες συναντήσεις για « καφέ» γίνονται μόνο στα πλαίσια μη δεσμευτικών χωρίς ατζέντα συναντήσεων. Με τα Σκόπια έχουμε θέμα διαπραγμάτευσης άρα συναντήσεις χωρίς ατζέντα δεν υπάρχουν. Πέμπτον οι οποιεσδήποτε συναντήσεις με τα Σκόπια θα πρέπει να είναι θεσμικά και στα πλαίσια της αρμόδιας ομάδας διαβούλευσης. Έκτον για τους παραπάνω λόγους τι την ήθελε τη συνάντηση ο Γκρουέφσκι ? Ας μας απαντήσει!!

  18. xenios avatar
    xenios 09/12/2011 09:26:09

    Γουστάρω!

  19. papanikolis avatar
    papanikolis 09/12/2011 17:05:53

    Διδάγματα από την απόφαση του Διεθνούς Δικαστηρίου για φοιτητές Διεθνών Σχέσεων και Δημοσίου Διεθνούς Δικαίου:
    -Η διαπραγμάτευση με καλή πίστη (bona fide) συνίσταται σε απλή παρουσία σε συναντήσεις υπό την αιγίδα του ΟΗΕ και τήρηση ανυποχώρητης στάσης επί 16 χρόνια σε όλα τα ουσιώδη και σημαντικά ζητήματα, την ίδια ώρα που η άλλη πλευρά έχει αποκαλύψει τα όρια της διαπραγματευτικής της θέσεως (BATNA best alternative to negotiated agreement αγγλιστί).
    -Η απόφαση του Συμβουλίου Ασφαλείας του ΟΗΕ ως προς την προσωρινή ονομασία μίας χώρας αναιρείται νομικά από την συνεπή και σταθερή στάση αυτής της χώρας να αυτοαποκαλείται με άλλο ψευδές όνομα, να χρησιμοποιεί αυτό το όνομα στις διμερείς της σχέσεις και στις σχέσεις της με τους Διεθνείς Οργανισμούς, χωρίς τα τρίτα μέρη να προβάλλουν σθεναρή αντίδραση. Η αναίρεση υφίσταται ακόμη και όταν οι αντισυμβαλλόμενοι της απαντούν με το προσωρινό και ισχύον όνομά της.
    -Υφίσταται στιγμιαία αναίρεση της συνεπούς και σταθερής στάσης μίας χώρας να χρησιμοποιεί ψευδές όνομα όταν οπορτουνιστικά θέλει να εισέλθει σε Διεθνή Οργανισμό. Τότε και μόνο τότε λαμβάνει στιγμιαία τη νόμιμη προσωρινή της ονομασία χωρίς να χάσει τα προνόμια που απορρέουν από τη σταθερή και συνεπή στάση.
    -Η τήρηση των σχέσεων καλής γειτονίας από την προσφεύγουσα στο Διεθνές Δικαστήριο συμπεριλαμβάνει, μεταξύ άλλων, την καπήλευση μίας από τις σημαντικότερες προσωπικότητες της γείτονος χώρας και την ανέγερση αγαλμάτων με σκοπό την εκπαίδευση και την χειραγώγηση των νεωτέρων γενεών με προπαγάνδα, όπως και την αυθυποβολή ότι οι πολίτες της χώρας είναι απόγονοι ηρώων του παρελθόντος. Στις σχέσεις καλής γειτονίας προστίθεται η χρησιμοποίηση συμβόλων από αρχαιολογικές ανασκαφές στο έδαφος της γειτονικής χώρας. Και όλα αυτά, παρά την συνεχή και συνήθη πρακτική διαμαρτυριών της γειτονικής χώρας και την επίμονη άρνησή της σε διεθνείς οργανισμούς και διεθνή fora εναντίον της αποδοχής των ενεργειών της προσφεύγουσας χώρας.
    -Χώρα εγκαλούμενη στο Διεθνές Δικαστήριο, η οποία διαμαρτυρόταν συνεχώς σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της γης για την προκλητική στάση γειτονικής χώρας, μπορεί να προβάλει αυτό το στοιχείο στο Διεθνές Δικαστήριο εκτός εάν έχει αποστείλει επιστολή στη προσφεύγουσα χώρα λέγοντας ρητά ότι θα χρησιμοποιήσει αυτά τα στοιχεία για να μην την αφήσει να μπει σε Διεθνή Οργανισμό της αρεσκείας της προσφεύγουσας.
    -Το Διεθνές Δικαστήριο μπορεί να λαμβάνει αποφάσεις ακόμη και ενάντια στην εκπεφρασμένη βούληση 26 μελών κρατών Διεθνούς Οργανισμού ως προς την είσοδο μίας χώρας σε αυτόν.
    -Το Διεθνές Δικαστήριο μπορεί ουσιαστικά να παρεμβαίνει με την ετυμηγορία του κατά τη διάρκεια μιας συνεχιζόμενης διαπραγμάτευσης μεταξύ δύο χωρών στο πιο ουσιώδες της ζήτημα.
    -Καμία σημασία δεν έχει τι γράφεται στις αποφάσεις της Συνόδου ενός Διεθνούς Οργανισμού. Αυτό που έχει σημασία είναι τι κυκλοφορεί σε σημειώματα και τι λέγεται από αξιωματούχους πριν ή μετά από τη Σύνοδο.
    -Βέτο υφίσταται ακόμη και εάν η χώρα που υποθετικά εξάσκησε το δικαίωμά της στην αρνησικυρία συμπαρέσυρε στην στάση της και άλλες 25 χώρες.
    Για όλους αυτούς τους λόγους προτείνω η χώρα μας να συνεχίσει να προασπίζει τις θέσεις και τα δίκαια της ανεξάρτητα από αποφάσεις γνωμοδοτικών διεθνών οργάνων που ελέγχονται για την ορθότητα των κρίσεών τους.

  20. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 09/12/2011 17:53:55

    Σκοπιανός εἶσαι;

  21. marika avatar
    marika 10/12/2011 14:28:14

    MPRAVO!!!!!!!!!!!!! eipes.