#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/05/2011 17:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Γιώργος φοβάται τους βουλευτές του



Γράφουμε προηγουμένως ότι  "αναβλήθηκε το Πολιτικό Συμβούλιο του ΠΑΣΟΚ ". Τώρα μαθαίνουμε ότι αναβλήθηκε και η συνεδρίαση του Κοινοβουλευτικού Τομέα Ελέγχου (ΚΤΕ) Οικονομικών που θα συνεδρίαζε αύριο.

Αυτή τη ώρα ο πρωθυπουργός πραγματοποιεί αλλεπάλληλες συσκέψεις με κορυφαίους υπουργούς (Άννα Διαμαντοπούλου,Ευ. Βενιζέλο, Π. Μπεγλίτη, Μιχ. Χρυσοχοΐδη, Χ. Παμπούκη κλπ) στις οποίες παρευρίσκεται και ο κ. Γ. Παπακωνσταντίνου.

Ο ΓΑΠ αντιμετωπίζει όπως φαίνεται μεγάλο εσωκομματικό πρόβλημα: η κοινοβουλευτική ομάδα δεν θέλει να τον ακολουθήσει στην εμβάθυνση της μνημονιακής πολιτικής. Είναι περίπου όμηρος των βουλευτών, που εκλέγονται με την λαϊκή ψήφο.

Η κατάσταση ανησυχεί σφόδρα τους συνεργάτες του που ψάχνουν να βρουν τρόπο αντίδρασης - γιατί αν αφήσουν τον ΓΑΠ να τον βρεί ζήσε Μάη μου ...

Έτσι εσχάτως οι "εγκέφαλοι" του Μαξίμου κατέβασαν την ιδέα να γίνουν οι βουλευτές αναλώσιμοι και δύο χρήσεων. Έτσι ο Γιώργος θα έχει το «πάνω χέρι» και δεν θα χρειάζεται να διαπραγματεύεται με τον «κάθε Αθανασιάδη» για την πώληση της ΔΕΗ.

 

Στο πλαίσιο αυτό εντάσσεται η πρόταση του Δ. Δρούτσα για «υποχρεωτικό διάλειμμα» μετά από 2 θητείες και να τους αφαιρείται το βουλευτικό αυτοκίνητο, γιατί η κοινωνία λέει ότι «οι βουλευτές είναι καθεστώς». Στον υπουργό Εξωτερικών απάντησε εκ μέρους των βουλευτών ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του κόμματος Χρήστος Πρωτόπαππας που είπε ότι «δεν είναι εκλεγμένος» και γι’ αυτό «δεν έχει επαφή με την κοινωνία» και καλύτερα τα ασχοληθεί με τα του υπουργείου του !!!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. εΙροκλής avatar
    εΙροκλής 30/05/2011 17:13:48

    Πάμε για εκλογές χωρίς καν απόπειρα υπερψήφισης του μεσοπρόθεσμου...

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ εΙροκλής 30/05/2011 17:37:03

      ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.......ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ..... ΕΦΤΑΣΑΝ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ......ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΕΙΧΑΝ ΨΗΦΙΣΕΙ ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΑ.....!!!!

      ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΟ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΟΜΩΣ ΟΛΟΙ...!!!! Μην το ξεχασει κανεις..

      • Orestios avatar
        Orestios @ Kostas D 30/05/2011 22:30:15

        Ε, όχι και να κάνουμε ήρωες τους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ που η μόνη τους σύμβολο είναι η φτωχοποίηση της κοινωνίας

        • Kostas D avatar
          Kostas D @ Orestios 30/05/2011 22:43:48

          Σαφεστατα και δεν τους ηρωποιησα...το "επιτελους" το ειπα με αγανακτηση.... αλλωστε και στο τελος ειπα να μην ξεχασουμε οτι ψηφισαν μνημονιακα!!

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ εΙροκλής 30/05/2011 17:38:30

      "Ο ΓΑΠ αντιμετωπίζει όπως φαίνεται μεγάλο εσωκομματικό πρόβλημα: η κοινοβουλευτική ομάδα δεν θέλει να τον ακολουθήσει στην εμβάθυνση της μνημονιακής πολιτικής. Είναι περίπου όμηρος των βουλευτών, που εκλέγονται με την λαϊκή ψήφο".....

      Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  2. axis avatar
    axis 30/05/2011 17:16:09

    Ασχολούνται όλοι με το Σαμαρά και τη συναίνεση αποπροσανατολίζοντας τον κόσμο από το χάος που επικρατεί μέσα στο ΠΑΣΟΚ. Αυτοί δεν τα έχουν βρει μεταξύ τους και ζητάνε συναίνεση από τη ΝΔ... Η τρόικα δεν το βλέπει το μπάχαλο στην κυβέρνηση; Μόνο το Σαμαρά ξέρει να πιέζει και να εκβιάζει;

    • Orestios avatar
      Orestios @ axis 30/05/2011 17:26:10

      Μια χαρά το βλέπει. Γι' αυτό ζητά συναίνεση

  3. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 30/05/2011 17:17:33

    Οι βουλευτές τους για το μόνο που ανησύχησαν (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων βλ.Απόστολος Κακλαμάνης), ήταν για τη δήλωση Δρούτσα ως προς τις 2 κοινοβουλευτικές θητείες...
    Για τα υπόλοιπα, δε τρελαίνονται κιόλας, απλά τους ενοχλεί το μουρμούρισμα του κόσμου όταν πάνε στις περιφέρειές τους

  4. anonymos avatar
    anonymos 30/05/2011 17:24:30

    Α και κάτι άλλο όσοι δεν έχουν διδακτορικό και λένε ότι έχουν τι πρέπει να υποστούν?

  5. Orestios avatar
    Orestios 30/05/2011 17:36:27

    Black Swan για την Κυβέρνηση

    • co avatar
      co @ Orestios 30/05/2011 19:13:19

      μεταξύ μας με τον ΓΑΠ π/θ ντετερμινιστικο αποτελεσμα ηταν ...

  6. giakobo avatar
    giakobo 30/05/2011 17:41:52

    ΒΡΕ ΟΥΣΤ ΚΕΡΑΤΑΔΕΣ ΚΟΜΕΝΑ ΤΑ ΤΟΥΤΟΥ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ

  7. O Saligaras avatar
    O Saligaras 30/05/2011 18:01:29


    Ο φόβος εχει κάποια χρήση,
    ο δειλός καμμία !

  8. O Saligaras avatar
    O Saligaras 30/05/2011 18:03:38

    Ο φόβος εχει κάποια χρήση,
    ο δειλός καμμία !

  9. kopritis avatar
    kopritis 30/05/2011 18:07:17

    ΘΗΤΕΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ!!ΜΕΓΙΣΤΗ 8 ΧΡΟΝΙΑ, ΣΥΝΟΛΙΚΑ.

  10. EtsiMareSei avatar
    EtsiMareSei 30/05/2011 18:07:52

    Τι μονολιθικό κατασκεύασμα είναι αυτό το πασοκ ..
    Ακόμα και στο πως θα διαλυθούν δεν μπορούν να συμφωνήσουν επιτέλους? Μιλάμε για τόσο δέσιμο μεταξύ τους!
    Όλοι πρέπει να έχουν τον τελευταίο λόγο βλέπεις,ακόμη και στο ποιός θα κλείσει την πορτα στο τέλος,νισάφι πια!

  11. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 30/05/2011 18:19:41

    Ήρθε η ώρα να φανούν οι πατριώτες απο τούς καλοπερασάκιδες ΓΛΥΦΤΕΣ.Πρέπει
    οι λεγόμενοι βουλευτές του δεξιού ΠΑΣΟΚ να πάνε με τον ΣΑΜΑΡΑ.Η όποια άλλη λύση ισοδυναμεί με ΠΡΟΔΟΣΙΑ.

  12. factorx avatar
    factorx 30/05/2011 19:17:08

    ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ

    ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ πήραν φωτιά τα τηλέφωνα και δεκάδες SΜS αντηλλάγησαν μεταξύ υπουργών και βουλευτών. «Δεν ανταποκρίνονται οι αγορές στο Μεσοπρόθεσμο Πρόγραμμα. Δεν μας έχουν εμπιστοσύνη». «Ποιος εισηγείταιστον Παπανδρέου αυτά τα καταστροφικά σενάρια για δημοψήφισμα; Πώς θα πάει να διαπραγματευθεί στις Βρυξέλλες όταν τη Δευτέρα δεσμεύεται πως θα εφαρμόσει τα μέτρα και την Τρίτη λέει ότι θα κάνει δημοψήφισμα;». «Τι νόημαείχε η παρέμβαση της Δαμανάκη;», «Γιατί συγκαλείται το Συμβούλιο Πολιτικών Αρχηγών; Πάμε σε εκλογές ή σε οικουμενική;». Η εβδομάδα που πέρασε απαιτούσε ατσαλένια νεύρα και στο εσωτερικό της κυβερνητικής παράταξης η ψυχραιμία έχει χαθεί προ πολλού. Βουλευτές με επιρροή στην Κοινοβουλευτική Ομάδα διαπίστωναν σε ιδιωτικές συζητήσεις τους ότι υπάρχει κενό διακυβέρνησης και υπουργοί ενίσχυαν το κλίμα της αβεβαιότητας επισημαίνοντας ότι «έχει χαθεί η μπάλα». Οι εξελίξεις δοκιμάζουν συνεχώς τη συνοχή της κυβέρνησης αλλά και της Κοινοβουλευτικής Ομάδας, όπου το κλίμα είναι ζοφερό και αιωρούνται απειλές για παραιτήσεις πριν από το Μεσοπρόθεσμο Πρόγραμμα.

  13. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/05/2011 21:43:49

    Ποιος δε φοβαται???

    ΠΠ

  14. δημης avatar
    δημης 30/05/2011 23:08:03

    ΤΟΥΣ ΦΟΒΑΤΑΙ;;;;;;
    -ΜΠΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ....ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ........
    -ΕΞ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ Η "ΑΦΙΣΣΑ " ΤΗΣ..."ΑΡΙΣΤΕΡΗΣ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑΣ" ΒΑΣΤΑΤΕ ΤΟΥΡΚΟΙ..... ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΕΝΤΑΣΕΤΑΙ" ΔΙΑΦΩΝΗΣΤΕ ΚΑΙ...ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ...ΞΑΝΑΨΗΦΙΣΤΕ...."

  15. O Saligaras avatar