#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/08/2011 10:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Γιώργος φοβάται την απόσυρσή του



Φόβος, ανησυχία και εκνευρισμός. Αυτά «βγάζει» το ρεπορτάζ για την προετοιμασία του Παπανδρέου, του Μαξίμου και της κυβέρνησης για την Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης. Μόνο που αυτά δεν είναι πολιτικές εκτιμήσεις ή πρωτοβουλίες, αλλά ψυχολογικές καταστάσεις.

Η ουσία είναι ότι στην κυβέρνηση δεν ξέρουν τι να κάνουν με την ΔΕΘ. Η αλήθεια είναι ότι το Μαξίμου προσπάθησε να αποφύγει την πραγματοποίηση της ομιλίας. Όμως η διαρροή της πληροφορίας από οικονομικό υπουργό και στη συνέχεια η επιβεβαίωσή της από υπουργό παρά τω Παπανδρέου, προκάλεσε αρνητικές αντιδράσεις ανάμεσα στα κυβερνητικά στελέχη. Έτσι άρχισε η αναδίπλωση. Με τον Μόσιαλο να λέει ότι η παρουσία του ΓΑΠ θα είναι «ουσιαστική και λιτή».

Τώρα εξετάζουν το ενδεχόμενο να «ταυτίσουν» τις δύο εκδηλώσεις που αφορούν τον πρωθυπουργό κατά την παρουσία του στη ΔΕΘ: την ομιλία για την οικονομική πολιτική και την συνέντευξη τύπου. Η συνήθης πρακτική είναι τη μία ημέρα (την πρώτη) να γίνεται η ομιλία και την επόμενη να παραχωρείται η συνέντευξη τύπου. Τώρα όμως το Μαξίμου σχεδιάζει να γίνουν την ίδια ημέρα και η ομιλία και η συνέντευξη στους δημοσιογράφους. Με την τακτική αυτή στόχος είναι, μεταξύ άλλων, οι δημοσιογράφοι να μην μπορέσουν να αναλύσουν την ομιλία του ΓΑΠ, ώστε να μην την κάνουν «φύλλο και φτερό» στη ΔΕΘ.

Ο χειρισμός πάντως του θέματος και οι αντιδράσεις των υπουργών επανέφεραν το αίσθημα της ανασφάλειας στον ΓΑΠ, ο οποίος δεν έχει εμπιστοσύνη στην διαχείριση του Βενιζέλου, αν και του έχει εκχωρήσει πλήρως την οικονομία (με στόχο να του φορτώσει την αποτυχία). Στο πλαίσιο αυτό έχει αποδεχθεί το αίτημα να υπάρξει ακόμη ένας οικονομικός υπουργός, με επικρατέστερο τον Κώστα Καρτάλη – σύμπτωση Βενιζέλος, Καρτάλης, Σπανουδάκης (του ΟΠΑΠ) είχαν συνεργαστεί «άψογα» για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004…

Πάντως, το Μαξίμου θέλει επειγόντως να αλλάξει την ατζέντα και να πάει σε πολιτικά θέματα. «Θα δώσει στη ΔΕΘ χαρακτήρα κεντρικής πολιτικής παρέμβασης», λένε. Είναι σχεδόν βέβαιο ότι ο Παπανδρέου στη ΔΕΘ θα εξαγγείλει δημοψηφίσματα με βάση το νέο νόμο που ετοιμάζει ο Καστανίδης, καθώς ο ΓΑΠ είναι αμετακίνητος στο σχέδιό του να διαμορφώσει το θεσμικό καθεστώς που θα εμπεδώσει την «εξουσία ΠΑΣΟΚ και Παπανδρέου στην Ελλάδα». Γι’ αυτό προτιμά να μιλά για αλλαγές και για μεταρρυθμίσεις και όχι για το έλλειμμα, όπου οι στόχοι που έβαλε η κυβέρνηση είναι άπιαστοι, και για τη νέα φοροκαταιγίδα που ετοιμάζει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. φωνη avatar
    φωνη 22/08/2011 10:52:12

    Πόσο ανόητοι είναι στο ΠΑΣΟΚ.
    Αν θεωρήσουμε ότι η ΔΕΘ είναι η πρώτη μάχη της νέας πολιτικής σεζόν, αποφάσισαν να τη χάσουν πριν τη δώσουν στο ΠΑΣΟΚ.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ φωνη 22/08/2011 11:25:39

      Πόσο επικίνδυνοι είναι στο Πασόκ!

  2. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 22/08/2011 11:06:18

    "δεν έχει εμπιστοσύνη στην διαχείριση του Βενιζέλου, αν και του έχει εκχωρήσει πλήρως την οικονομία (με στόχο να του φορτώσει την αποτυχία...".

    Μάλιστα, αυτό και μόνο δείχνει το επίπεδο του ανθρώπου.

  3. MS avatar
    MS 22/08/2011 11:11:12

    Εμείς από την άλλη πλευρά φοβόμαστε την (περαιτέρω) παραμονή του...

  4. alakran avatar
    alakran 22/08/2011 11:45:24

    Καλομελέτα κι έρχεται.....

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 22/08/2011 11:49:19

    Τα δημοψηφισματα δεν εμπεδωνουν κανενα καθεστως Παπανδρεου.
    Ας κανει δημοψηφισμα για το μεταναστευτικο να δουμε τι θα βγει.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ψυχραιμια 22/08/2011 15:14:59

      Σωστά. Αν τολμήσει να επιβάλλει δημοψήφισμα ο λαός και η αντιπολίτευση πλην ΛΑγΟΣ θα το απαξιώσει και δεν θα πάει να ψηφίσει.

    • tpe avatar
      tpe @ ψυχραιμια 23/08/2011 14:46:13

      Σιγά μην κάνει κάτι τέτοιο!
      Επειδή οι Πασόκοι είναι μανούλες σε κάτι τέτοια, ο νόμος δεν θα έχει ελάχιστο ποσοστό προσέλευσης για να είναι έγκυρο το δημοψήφισμα. Πάμε στοίχημα;
      Και μετά θα σε "υποχρεώσει" με διλήμματα του στυλ "ΕΕ ή δραχμή", κι άλλες τέτοιες μπαρούφες.

  6. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 22/08/2011 12:02:34

    το ξερει πως μετα την εκθεση αρχζει η αντιστροφη μετρηση και γιαυτον και για την κυβερνηση του.επισης ξερει πως ο σαμαρας με την ομιλια του στην εκθεση θα του παρει τα σωβρακα. η μονη υπηρεσια που μπορει να προσφερει στον τοπο ειναι να σηκωθει και να φυγει τωρα. εαν δε το κανει τοτε ο λαος θα τον παρει οχι με τις πετρες που ελεγε ο ιδιος αλλα με τις κοτρωνες. λιθοβολισμος.

  7. seraios avatar
    seraios 22/08/2011 12:33:18

    <> θα είναι με μαγιό και σαγιονάρες και δεν θα κάνει σαρδάμ!!!!!!!!!!!

  8. filtor avatar
    filtor 22/08/2011 12:52:02

    Λέτε-λέτε τέτοια...
    Τον βλέπω να το κόβει για το πρώτο πόδι να συνεχίσει τις διακοπές του...

  9. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 22/08/2011 13:12:05

    Και που να μπει και ο Σεπτέμβρης,τον βλέπω να κάνει παρέα στο φιλαράκι του τον Μουαμάρ.....

  10. armagedon avatar
    armagedon 22/08/2011 13:52:45

    ΔΕΝ ΦΕΥΓΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΑ ΠΡΑΣΙΝΑ ΤΡΩΚΤΙΚΑ...ΠΟΤΕ ΠΑΡΕΔΩΣΑΝ ΟΜΑΛΑ.ΤΟ 89?ΤΟ 04?ΚΑΘΗΣΑΝ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΕΡΑ...ΚΑΙ ΤΙ ΔΕΝ ΣΚΑΡΦΙΣΤΗΚΑΝ ...ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΕΚΛΟΓΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ armagedon 22/08/2011 15:16:58

      Συμφωνώ. Δεν θα προκηρύξουν εκλογές εκτός και αν ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ.

      • Φίλος avatar
        Φίλος @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 22/08/2011 17:50:16

        Greek PM rules out early election

        h++p://www.presstv.ir/detail/195025.html

        Οπότε... την βάψαμε...

  11. tsiftsidis elefterios avatar
    tsiftsidis elefterios 22/08/2011 14:59:04

    Ο Γιώργος φοβάται την απόσυρσή του...................τωρα που εχει και αποσυρση ευκαιρια ειναι, δινω 1000€ μπονους.

  12. Λουκουλος avatar
    Λουκουλος 22/08/2011 15:04:08

    Προτεινω στο ΓΑΠ να ακολουθησει το παραδειγμα του Μπους ο οποιος, ενω τον ενημερωναν πως επεφταν τα αεροπλανα στους Διδυμους Πυργους (εαν δεν τον γνωριζε ηδη πριν να συμβει), αυτος συνεχιζε να λεει ενα παραμυθακι στα παιδακια του Νηπιαγωγειου. Ας μας πει λοιπον κι' ο Γιωργακης ενα παραμυθακι στην ΔΕΘ, ενω η χωρα θα συνεχισει να καταρρεει. Προτεινω τον Πινοκιο, για ευνοητους λογους.

  13. Orestios avatar
    Orestios 22/08/2011 15:48:06

    Το μέλλον των σοσιαλιστών είναι κοινό.
    Ανατρέπονται από τους λαούς τους που απομυζούν επί χρόνια.

  14. JTSANAS avatar
    JTSANAS 22/08/2011 16:38:30

    Την εποχη της εκλογης παντοδυναμειας Κ.Μητσοτακη με 47% ενας φιλος ο οποιος δεν ειναι πεια μαζι μας , κολιταρι του ΑΓΠ ( Τον ταιξε τον ποτιζε πηρε ενα δανειο να κτιση το σπιτι του και τελικα το εχασε αυτοι ειναι οι Αγνωμονες Παπανδρεου ) μου ελεγε οταν γινοντουσαν τοτε οι αλλεπαληλες εκλογες ρε εισαι καλα που θα παραδωσουμε την εξουσια στον Κ.Μητσοτακη θα χυθη αιμα , γιαυτο Φιλε Γιωργακη μηδε προ του Τελους Μακαριζε !!

  15. 3birdssitting avatar
    3birdssitting 22/08/2011 16:42:42

    για ΠΟΛΛΟΣΤΗ φορά παθαίνει ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ .

    Τις προάλλες σχεδόν παραιτήθηκε,

    πριν τις δημοτικές εκλογές θυμάστε τι κλακάζ έπαθε....


    ο μπούφος, που ήθελε να γίνει ΓΓ του ΟΗΕ (τε γέλιο και αυτό...), ο οποίος χαιρόταν να ταξιδεύει στο εξωτερικό και να πουλάει μούρη,

    τωρα εχει ζαλιστεί και τον χαλάει οτι τον έχουν για πλάκα όποτε πάει στο εξωτερικό

  16. Γιώργος avatar
    Γιώργος 23/08/2011 08:06:40

    Κι ο Παπαδόπουλος μόλις είδε τα σκούρα άρχισε τα δημοψηφίσματα....

  17. LEONARDO avatar