02/05/2010 19:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Γιώργος φοβάται μην αρχίσουν και μιλάνε οι υπουργοί του

Βαρύ κλίμα και κατήφεια στη συνεδρίαση του υπουργικού συμβουλίου. Η συνειδητοποίηση του τι σημαίνει κοινωνικά και πολιτικά το πακέτο μέτρων που εξαγγέλθηκε σήμερα και τι εξελίξεις προοιωνίζεται, ήταν αποτυπωμένη στα σκυθρωπά πρόσωπα των υπουργών.

Ο Γιώργος Παπανδρέου τους ζήτησε να αποφεύγουν τις δηλώσεις που μπορεί να παρερμηνευθούν για να μην δίνεται η εντύπωση ότι οι ίδιοι αμφισβητούν την αναγκαιότητα των μέτρων και για να μην αποτελέσουν αφορμή για εκμετάλλευση από τους ξένους, κυρίως από τις αγορές.

«Σας ευχαριστώ για τη συνεργασία και τις προσπάθειες που καταβάλλετε. Θέλω συλλογικότητα και αποφασιστικότητα. Καραδοκούν αδυσώπητες δυνάμεις που προσπαθούν να επωφεληθούν απ’ οποιονδήποτε σχολιασμό κάνουμε. Πρέπει να είμαστε προσεκτικοί. Είναι εθνικό χρέος.»

 Είναι προφανές ότι ο Πρωθυπουργός εκτός από το εσωτερικό μέτωπο φοβάται μήπως τυχόν αρνητικές για τον ίδιο και τα μέτρα του δηλώσεις υπουργών του αξιοποιηθούν αύριο από τις αγορές και αρχίσουν τα γνωστά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. what avatar
    what 02/05/2010 19:45:36

    Πώς δεν κάνουν δηλώσεις. Βγαίναν από τη Βουλή και το μόνο που λέγαν οι αθεόφοβοι ήταν "ας όψονται εκείνοι που μας φέραν σ'αυτή τη θέση".

    Μα δεν το πιάνουν ότι ο κόσμος θεωρεί το ΠΑΣΟΚ κυρίως υπεύθυνο;

    • tzager avatar
      tzager @ what 02/05/2010 19:54:01

      Μάλλον αγνοείς τις τελευταίες δημοσκοπήσεις...

      Καραμανλής, Σημίτης και Ανδρέας είναι οι κύριοι υπεύθυνοι για την κοινή γνώμη. Και σίγουρα ΄κάτι ξέρουν οι πολίτες για να τα λένε...

      • ΣΚΑΙς avatar
        ΣΚΑΙς @ tzager 02/05/2010 20:34:20

        Χαίρεσαι ΒΛΑΚΑ! Πού ήταν το gap σε κείνες τις κυβερνήσεις? Ποιός έδινε λεφτά στις ΜΚΟ. Με την Goldman Sachs αυτός δεν έπαιξε!

        Γιατί χτυπάει τους αδύνατους (μισθωτούς+συνταξιούχους). Αυτοί δεν πλήρωναν μια ζωή! Πάλι θα πληρώσουν? Οι άλλοι, οι φοροφυγάδες, πότε θα τους πιάσει???

        Ξύπνα!!!!!!

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ tzager 02/05/2010 21:17:41

        Ποιες δημοσκοπήσεις; Του Πρώτου Θέματος, της Alco και της Gpo; Αν δεν αστειύεστε, είστε τουλάχιστον μειωμένης εγκεφαλικής λειτουργίας. Δεν το πιστεύω. Πιστεύετε τις δημοσκοπήσεις των καναλιών;

      • Γιαννης avatar
        Γιαννης @ tzager 03/05/2010 13:49:40

        42,7%(24% ΔΞ/ΔΑ) εχουν ευθυνη οι κυβερνησεις του Πασοκ εκτος αν πιστευεις και εσυ οτι η κριση ξεκινησε το 2004 με 0 χρεος για την χωρα?Οι πολιτικες και οι ιδεολογικες πρακτικες που εφαρμοστηκαν μας οδηγησαν εδω που ειμαστε τωρα.Οταν τα φαιρεφωνα παιζουν απο το πρωι μεχρι το βραδυ γκεμπελιστικη προπαγανδα εναντιον του ΚΚ τι περιμενεις δηλαδη,δεν λεει κανεις ομως οτι το προβλημα ηταν γνωστο σε ολους και ο ΓΑΠ ειπε συνειδητα ψεματα για να παρει την εξουσια,επιπλεον οταν ο ΚΚ απο το 2007 ειπε παγωμα μισθων (που εγινε) σε ολο το δημοσιο επεσαν να τον φανε τα σκυλια...τωρα ομως μπανανα!!!

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ tzager 03/05/2010 14:14:49

        Φίλε Γιάννη, ο Παπανδρέου είπε τόση αλήθεια στις εκλογές του 2009 όση αλήθεια έλεγε ο Καραμανλής στις εκλογές του 2004 και του 2007 (ότι θα "επανιδρύσει το Κράτος", θα κάνει νταντά τους "μαστρωπούς" και άλλα της Χαλιμάς). Και οι δύο κέρδισαν βέβαια τις εκλογές, και οι δύο έβλαψαν εξ ίσου την Συρίαν. Και δεν είναι οι μόνοι, ολόκληρη ποδοσφαιρική ομάδα είναι μεταπολεμικά. Και πολλοί Καραμανλήδες, πολλοί Παπναδρέου... όχι, τελικά προτιμώ Ρεν και Τρισέ!

  2. tzager avatar
    tzager 02/05/2010 19:50:47

    Είναι ώρα ευθύνης για όλους. Κυρίως για τον πρωθυπουργό, τους υπουργούς και τον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης που είναι πάντα εν δυνάμει κυβέρνηση.

    Γι'αυτό το λόγο η θέση του Σαμαρά είναι πολύ δύσκολη. Είμαι σίγουρος ότι παρά τις επιφυλλάξεις του θα πράξει το σωστό για τον τόπο.

    • tzager avatar
      tzager @ tzager 02/05/2010 19:55:34

      Επιφυλάξεις συγνώμη.

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ tzager 02/05/2010 21:22:23

        Παρακαλώ "ευθύνη" και ΓΑΠ όχι στην ίδια πρόταση.
        Είμαστε και κάποιας ηλικίας. Πονάει το στομάχι μου από τα γέλια...Έλεος, καλέ μου άνθρωπε. Εντάξει το καταλάβαμε το υπονοούμενο, είσαι από τους άλλους. Δεν χρειάζεται να μας πεθάνεις. Συμπατριώτες σου είμαστε...

    • Orestios avatar
      Orestios @ tzager 02/05/2010 19:58:17

      Η θέση του Σαμαρά δεν είναι δύσκολή.
      Η θέση του GAP και όλων όσων τον στηρίζουν είναι ήδη δύσκολη.
      Ο αγαπημένος σου Μητσοτάκης τί λέει?

      • tzager avatar
        tzager @ Orestios 02/05/2010 20:04:19

        Μα δε τον άκουσες Orestie;

        Είχε το σθένος να μιλήσει καθαρά και αντρίκια. Άλλοι αποφεύγουν να πάρουν ξεκάθαρη θέση και πότε περιμένουν τη συνάντηση των πολιτικών αρχηγών ή τη συνεδρίαση της Βουλής...

        Να πουν τελικά τι;

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 02/05/2010 20:18:22

        Ο Καψής του Mega είσαι?
        Τις ίδιες απόψεις έχετε.

    • O Ιθαγενής avatar
      O Ιθαγενής @ tzager 02/05/2010 20:13:22

      Το σωστό για τον τόπο;
      Γραικύλους η χώρα έχει άσε που δεν υπάρχει μεγαλύτερος φασισμός από την ομοιομορφία και την ισοπέδωση.

      Ανθρώπους χρειάζεται η χώρα που όταν χρειάζεται μπορούν να σταθούν όρθιοι να πουν ΟΧΙ και ας ας χάσουν.

      Εξάλλου αν πίστευα ότι ώρα ευθύνης είναι το ΝΑΙ θα επέλεγα tzager το πρωτότυπο (ΠΑΣΟΚ) και όχι το κακέκτυπο (Μητσοτάκης - ΛΑΟΣ)

      • O Ιθαγενής avatar
        O Ιθαγενής @ O Ιθαγενής 02/05/2010 20:15:10

        ..και αν θέλεις να συνεχίσω ρώτα τον εαυτό σου και απάντησε ειλικρινά: αν είχε βγει η Θεοδώρα τι θα έλεγε για το ΓΑΠ και το ΠΑΣΟΚ σήμερα ο επίτιμος;

        Οι θέσεις του μια και μοναδική αρχή είχαν πάντα: το εγώ

      • Orestios avatar
        Orestios @ O Ιθαγενής 02/05/2010 20:24:46

        Σωστός Ιθαγενή.

  3. ΣΟΦΙΑ avatar
    ΣΟΦΙΑ 02/05/2010 20:13:59

    Μέχρι πού θα φτάσουνε; Μέχρι πότε θα καταφέρνουν με φασιστικές μεθόδους να συγκρατούν την οργή του λαού; Φοβάμαι ότι θα προσπαθήσουν να στρέψουν τον έναν πολίτη ενάντια στον άλλο, να καταστρέψουν την κοινωνική συνοχή σε έναν αγώνα για να επιβιώσουν προκαλώντας τη βίαιη προσαρμογή χωρίς ποτέ να αναλάβουν τις ευθύνες τους!

    • salmonellas avatar
      salmonellas @ ΣΟΦΙΑ 02/05/2010 20:18:33

      Mi stnoxwriesai Sofia, ola en sofia epoiise.

      • ΣΟΦΙΑ avatar
        ΣΟΦΙΑ @ salmonellas 02/05/2010 20:24:42

        Ευχαριστώ! Πραγματικά νιώθω πολύ πιεσμένη!

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 02/05/2010 20:17:08

    Τωρα καταλαβε οτι καραδοκουν αδυσωπητρες δυναμεις;
    Tην εποχη της εντατικης,του τιτανικου και αλλων παρομοιων κραυγων δεν υπηρχαν αδυσωπητες δυναμεις;

    • O Ιθαγενής avatar
      O Ιθαγενής @ ψυχραιμια 02/05/2010 20:18:21

      ...του το είπαν οι κηδεμόνες της χώρας πλέον και το εμπέδωσε...

      • Orestios avatar
        Orestios @ O Ιθαγενής 02/05/2010 20:23:51

        Της χώρας μας Ιθαγενή. Της χώρας του όμως?

    • Orestios avatar
      Orestios @ ψυχραιμια 02/05/2010 20:22:58

      Φημίζεται για την εξυπνάδα του ψυχραιμία.

      • O Ιθαγενής avatar
        O Ιθαγενής @ Orestios 02/05/2010 20:25:02

        Ορέστη θα σε στενοχωρήσω γιατί αντίθετα με τη ρήση του Αϊνστάιν εγώ πιστεύω ότι υποκρύπτονται σκοπιμότητες;

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 02/05/2010 20:28:57

        Συμφωνώ. Τί καλύτερο να έχεις έναν βλάκα να σου κάνει τη δουλειά και να μην φαίνεσαι?

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/05/2010 20:19:54

    Τα αφεντικα του εννοεί.

  6. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 02/05/2010 20:22:21

    Το θέμα είναι απλό αν δεν αντιδράσουμε τώρα τον Μάιο και τον Αύγουστο θα είναι οι επόμενες δόσεις και θα είναι αργά...

  7. απαπαπα avatar
    απαπαπα 02/05/2010 20:45:38

    Επιχείλιος έρπης!
    Ακατέργαστο αγχος! Πανικός, ψυχική και σωματική εξουθένωση!
    καταπτωση ανοσιοποιητικου!
    Υπέφερε το άτομο! δειγμα βάθμού συναίσθησης!

    • salmonellas avatar
      salmonellas @ απαπαπα 02/05/2010 22:25:42

      Και εγω βγαζω μετα απο εξαντλητικο σεξ. Τωρα να δεις τι θα βγαλει μετα απο τις πρωτες δημοσκοπησεις. Τρεχαλα για εκλογες, με τον Αντωνακη να το παιζει σωτηρας του εθνους απο το ΔΝΤ.

  8. eo avatar
    eo 02/05/2010 23:23:33

    συμπεριλαμβανονται και δηλώσεις τύπου τιτανικου; δεν ξερω για εσας αλλα εμενα αυτο το επικοινωνιακο παιχνιδι με το 13-14 μισθο στον ιδιωτικο τομεα με εξοργισε και πλεον αποτελεσε εγκαιρη προειδοποιηση για το τι ετοιμαζουν στο αμεσο μελλον.
    πιστευω οτι θα γραφτει τελικα ως τεραστιο λαθος τακτικης αυτη η εξαπατηση.