#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/12/2010 19:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Γιώργος στο top 10 των πιο λανθασμένων προβλέψεων του 2010



Το εγκυρότατο Foreign Policy, κάνει ένα αφιέρωμα στις Δέκα πιο άστοχες προβλέψεις που έγιναν από τους πολιτικούς του κόσμου για το 2010. Περίοπτη θέση στη λίστα καταλαμβάνει και ο δικός μας Πρωθυπουργός.

Συγκεκριμένα το περιοδικό αναφέρει στο αφιέρωμα το εξής απόσπασμα απο συνέντευξή του κ.  Παπανδρέου στο BBC την 21/2/10: «Μα δεν πρόκειται να είναι διάσωση. Δεν γνωρίζουμε τις λεπτομέρειες, αφού πρόκειται για κάτι το καινούργιο, όσον αφορά στο ποιο θα είναι το οικονομικό εργαλείο, όμως θα μπορούσε να είναι οτιδήποτε από μια εγγύηση έως στο πώς να βρούμε άλλους τρόπους για να δανειστούμε. Επαναλαμβάνω όμως πως δεν πρόκειται για ελεημοσύνη».

Και συνεχίζει το Foreign Policy : Όταν λοιπόν οι Ευρωπαίοι πρωθυπουργοί αρχίζουν να διαψεύδουν επανειλημμένως το ότι θα χρειαστούν  διάσωση  από την ΕΕ, τότε κάτι βρωμάει. Μόλις δυο μήνες μετά την παραπάνω κατηγορηματική  δήλωση του Παπανδρέου, πως η χώρα του δεν πρόκειται να ζητήσει ελεημοσύνη για να σωθεί η οικονομία της, ζήτησε και επίσημα βοήθεια από το ΔΝΤ και την ΕΕ, χαρακτηρίζοντας τη κατάσταση κρίσιμη και ως «εθνική ανάγκη». Το επίσημο αίτημά του εγκρίθηκε τον Μάιο, και η βοήθεια που έλαβε η Ελλάδα αγγίζει τα $146.2 δισεκατομμύρια. Και τα εισέπραξε πάνω στην ώρα που…Για αυτό, όταν ο Ισπανός πρωθυπουργός Luis Rodriguez Zapatero δήλωσε κι αυτός με τη σειρά του, τον περασμένο μήνα,  και μάλιστα κατηγορηματικά, ότι η χώρα του δεν υπάρχει καμία περίπτωση να χρειαστεί διάσωση, εμείς θα πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα σκεπτικοί.

Βέβαια αργά ξημερώθηκαν στο Foreign Policy, προφανώς δεν άκουσαν τις προεκλογικές ομιλίες του Σεπτεμβρίου του 2009, ούτε τον είχαν αυτοί να τους κυβερνά από τον Οκτώβριο του 2009 μέχρι τον Δεκέμβριο του 2009.  Αν ήτανε εδώ εκείνο το τρίμηνο, θα ήταν στο top 10 του 2009.  Δεν ήταν λάθος η πρόβλεψη του Πρωθυπουργού κύριοι του Foreign Policy.  Εσκεμμένη κοροϊδία ήταν. Σκευωρία υποδούλωσης. Άρνηση διαχείρισης, υποθήκευση της Ελλάδας, και εκχώρηση κυριαρχικών δικαιωμάτων.

Όσο για την σημειολογία αυτής της φωτογραφίας, με την Ελληνική σημαία μισοκρυμμένη πίσω από την άλλη την ερζάτς… Δεν παν  να λένε οι Ευρωπαϊστές…  Δεν μου αρέσει η εικόνα. Δεν με παρηγορεί που σχεδόν αισθάνομαι οίκτο για τον άνθρωπο.  Ο οίκτος δεν είναι υποκατάστατο της συσπείρωσης.

Η αναβολή της λαϊκής οργής για 10-12 μήνες, απλά μας οδηγεί από τον έναν εκβιασμό στον άλλον.

S.A. – Archaeopteryx

http://www.foreignpolicy.com/articles/2010/12/17/the_10_worst_predictions_for_2010?page=0,5

ΣΧΟΛΙΑ

  1. popolaros avatar
    popolaros 18/12/2010 19:59:17

    oops περίεργο.
    Πως και δεν του έδωσαν βραβείο οι δικοί του.
    Τον πάνε σιγά-σιγά για την έξοδο.

    • διηνεκης avatar
      διηνεκης @ popolaros 19/12/2010 14:50:01

      Η κακια δεξια και ο καραμανλης κρυβονται πισω απο αυτο το δημοσιευμα ειμαι σιγουρος,ο γιωργος μας ειναι κατι μεταξυ αινσταιν και σωκρατη αντι να των ευγνωμονηται αιωνια γιατι σας σωζει εσεις δημοσιευεται κακοβουλα αρθρα σαν δεν ντρεπεσται μαλλον καποιως βουλευτης τις ΝΔ κρυβεται πισω απο αυτο

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 18/12/2010 20:07:17

    Ρε παιδιά, είναι αλήθεια ότι μόλις πριν ξαναβγήκε στην τηλεόραση-στη βουλή μάλλον ή σε κάποια συνέντευξη- και άρχισε πάλι να απαριθμεί τα "βάσανα" της οικογενείας του, αρχής γενομένης επί Μεταξά... ! και τα λοιπά δακρύβρεχτα μελό για αμερικανάκια?

  3. sawas avatar
    sawas 18/12/2010 20:08:00

    Να κανω και εγω μια προβλεψη!!!
    Αν αυτο ειναι μεταγωγικο (οπως φενεται) τι θα κανει Νιαου Νιαου στα κεραμιδια???

    h**p://www.kathimerini.com.cy/index.php?pageaction=kat&modid=1&artid=34223

    • sawas avatar
      sawas @ sawas 18/12/2010 20:09:07

      γραψε λαθος.....

  4. donaE avatar
    donaE 18/12/2010 20:08:45

    Κοιτα ο ανθρωπος εχει μαθει στην απορριψη (ενδοοικογενειακα γαρ).Τι να του κανει ο δικος μας οικτος εκδικηση παιρνει...

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 18/12/2010 20:18:57

    Mε ενοχλεί πολύ η ΕΥΡΩΛΙΓΟΥΡΙΑ της σημαίας πάνω στο Ελληνικό πρωθυπουργικό αεροπλάνο.

    Ήταν έτσι και επί Καραμανλή?

    • Misha avatar
      Misha @ αλλενάκι 18/12/2010 20:31:08

      +++++

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ αλλενάκι 19/12/2010 12:06:57

      αχάριστοι.. δεν λέτε που δεν καλύπτει και τον σταυρό...

  6. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 18/12/2010 20:36:43

    The "great thinker" can do no wrong

  7. η Dimi avatar
    η Dimi 18/12/2010 21:32:15

    Where is now Joseph Akerman, the Deutsche Bank CEO, to award Mineiko-Chant-Bilderberg (his Bank's savior) with one more «QUADRIGA» Emblem of Triumph, Victory and Fame for his 2010 (and counting) Literally Disastrous for Greece NOT ForeKnowing, NOT ForeSeeing, Foul Prognossis?

    Where are Akerman? Merkel? Goldman Sachs? and the rest of the «Aristocracy of Purpose» gang? Greek Nemessis Ante Portas..

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ η Dimi 18/12/2010 22:33:23

      Well....,to support a guy who's master the knee-jerk reaction is even beyond their comprehension.
      Not mention trust at all...he is well worthing a janitor's job..Nothing more
      Stay put...God bless...we must,and we will, survive!!

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ παγωτατζής 19/12/2010 01:01:03

        παγωτατζής
        «Η εκλογή του σοσιαλιστή ηγέτη Ανδρέα Παπανδρέου τον Οκτώβριο του 1981 ήταν πηγή ενδόμυχων ανησυχιών για το σώμα των Ελλήνων αξιωματικών, το οποίο είναι πολιτικά συντηρητικό, έντονα φιλοδυτικό και κληρονόμος μια μακροχρόνιας παράδοσης πολιτικών παρεμβάσεων. Η νίκη του θορύβησε τους Έλληνες αξιωματικούς, οι περισσότεροι από τους οποίους έλπιζαν ότι θα επανεκλεγόταν το συντηρητικό κόμμα της Νέας Δημοκρατίας. Οι Ενοπλες Δυνάμεις -που έχουν μια μακροχρόνια παράδοση επεμβάσεων στην πολιτική ζωή- ανησυχούσαν για την αυξανόμενη δημοτικότητα του ΠΑΣΟΚ (και του Παπανδρέου) και η σκληρή προεκλογική ρητορική του Πρωθυπουργού είχε ως μοναδικό αποτέλεσμα να αυξήσει τις επιφυλάξεις τους».

        ~O απόρρητος Φάκελλος του Ανδρέα: Απόρρητο έγγραφο της CIA, Απρίλιος 1983 Eκδ. Λιβάνης-Νέα Σύνορα 2010

        Ο δε τελευταίος των αδιάφθορων, νεοταξίτης υιός του, "βραβεύθηκε" γιά τη μετατροπή των επί 70 χρόνια Oφειλετών (100+ Δις Eυρώ η απαιτητή αποζημίωση λόγω "σταύρωσης» της Ελλάδας από τον Hitler), σε νυν (νεοναζί) Δανειστές της.

        Βραβεύθηκε γιά την οικονομική διάσωση των Γερμανικών Deutche Bank, Goldman Sachs και Merkel με τον ΑΝΕΥ ΟΡΩΝ εγκλωβισμό και υποθήκευση της Ελλάδας στη μέγγενη του (Πλασματικού) Χρέους Bilderbergs-ΔΝΤ.

        Βραβεύθηκε «γιά τη κοινωνική του προσφορά και την επιβολή στην Ελλάδα, των πιο δραστικών περικοπών που έζησε ποτέ η Ευρώπη».

        Βραβεύθηκε «γιά την αναδιάρθρωση της δημοσιονομικής πολιτικής της Ελλάδας και την αποτροπή πτώχευσης της χώρας», λέει.

        Oμως, στη λίστα του έγκριτου «Foreign Policy», o “βραβευμένος», περιλαμβάνεται μεταξύ των πολιτικών εκείνων που έκαναν τις Τοp 10 πιο άστοχες προβλέψεις γιά το 2010.

        Μα, ο Akerman τι είδους μεγαλοσχήμων τραπεζίτης είναι κι επιβραβεύει αστοχίες; Ο Akerman, θα ζητήσει να επιστραφεί το άκυρο πλέον βραβείο Quadriga; O Αkerman, θα ζητήσει συγγνώμη από την Ελλάδα γιά την απρόκλητη ΥΒΡΙ και θα υποβάλλει παραίτηση; Ο Akerman, πως θα τολμήσει ν’απευθυνθεί ξανά στους Ελληνες, οι οποίοι θα τον πάρουν ΚΑΙ αυτόν με τις πέτρες και τα γιαούρτια; Ο Μineiko-Chant-Bilderberg έχει τη πολιτική ανδρεία να παραιτηθεί λόγω αφόρητης ανεπάρκειάς του; Θα επιστρέψει αυτοβούλως το άκυρο και διεθνώς απαξιωμένο πλέον βραβείο Quadriga;

        Indeed, we stay put. We spread the word. We beat the MONSTER, at his own game.

  8. t0p avatar
    t0p 18/12/2010 22:07:02

    Αντίστοιχα στο top ten της ηληθιότητας ανέρχεται ο ψηφοφόρος που τον έφερε με 11 μονάδες διαφορά και σύνθημα λεφτά υπάρχουν .Τώρα κάποιοι φίλοι του ξεπουλάνε την χώρα μας στον αμερικάνο και το διεθνές κερδοσκοπικό κεφάλαιο .Οταν τελειώσει αυτός ο εφιάλτης τίποτα γεν θάναι όπως πρίν και δυστυχώς ολα θα αρχήσουν πάλι απο το μηδέν και θάναι ξανά ΕΠΊΚΑΙΡΟ το πάλης ξεκίνημα νέοι αγώνες .Ναι κύριοι μας στήσανε και όμως κάποιοι έλληνες πριν απο μερικά χρόνια το είπανε και το γράψανε αυτό που συμβαίνει ,με πρόβλεψη ότι αυτό προετοιμάζετε και θα γίνει με πρωθυπουργό ΤΟΝ ΓΑΠ. Κιόμως αυτούς τους ανθρώπους τα μμε και η προπαγάνδα τους έλεγε γραφικούς και ΚΑΤΟΡΘΩΑΝ ο λαός ΝΑ ΦΕΡΕΙ τον κατάλληλο άνθρωπο στην κατάλληλη θέση και αν δεν γνωρίζετε τα 24 δισ που προσπάθησε να σβύσει ως χρέος και να το τα περάσει απο την βουλή ο υπουργίσκος του ολέθρου και αντέδρασε το μισό πασοκ είναι χρέη των μμε.
    ας προσέχαμε σύντροφοι

    • Bodinus1576 avatar
      Bodinus1576 @ t0p 18/12/2010 22:12:46

      Επειδή κάποια πράγματα δεν τα θυμάμαι καλά θα μπορούσες να αναφέρεις ονόματ ανθρώπων που τα έλεγαν και τι ακριβώς είχαν πει τότε;

    • Konstantinos avatar
      Konstantinos @ t0p 19/12/2010 00:24:33

      Εγώ πάλι, επειδή λόγω δουλειάς συνδιαλέγομαι με αγρότες, θυμάμαι έναν που πριν τις εκλογές έλεγε όλο καμάρι "θα βγει το ΠΑΣΟΚ κυβέρνηση και θα φάμε ψωμί ρεεε!"....
      'Οταν το καλοκαίρι που ξανάρθε στο μαγαζί τον ρώτησα αν επιμένει στην άποψή του, μου επιτέθηκε φραστικά, κατηγορώντας με ως Νεοδημοκράτη (που όχι μόνο δεν είμαι αλλά από πότε είναι προσβολή το να υποστηρίζεις κάποιο κόμμα;) και επέμενε πως "το ΠΑΣΟΚ καθαρίζει τα σκ**ά του Καραμανλή"... Καλά μιλάμε μερικοί τρώνε ΠΟΛΥ κουτόχορτο....

      • Δημήτρης avatar
        Δημήτρης @ Konstantinos 19/12/2010 01:26:28

        Δεν τρώνε κουτόχορτο. Έχουν ωφεληθεί από το πασοκ και θα του είναι πιστοί μέχρι θανάτου. Δεν μπορούν να πιστέψουν σε τίποτα άλλο.

  9. Έρεβος avatar
    Έρεβος 18/12/2010 22:27:51

    Οι ίδιοι δεν ήταν που τον έβγαλαν στις 100 πρώτες προσωπικότητες της υφηλίου για το 2010;

    • firiki2010.wordpress.com avatar
      firiki2010.wordpress.com @ Έρεβος 18/12/2010 23:43:05

      Oι ίδιοι αγαπητέ! Οχι όμως προσωπικότητες, "Πλανητικούς Στοχαστές" ή όπως αλλιώς προτιμάς το Global Thinkers. Μαζί του, μέσα στους 100, ο Ομπάμα, ο Γουώρεν Μπάφετ, ο Μπίλλυ Γκεΐτς, ο Κλίντον, η σύζυγος του, ο Σόρος, ο Νταβούτογλου, η Ολπραΐτ, ο Κίσινγκερ κι ακόμα η Μέρκελ, ο Ντομινίκ Στρος Καν, ο Ρουμπινί, ο Κρούγκμαν, ο Στίγκλιτς αλλά και ο Μοχάμετ Νασιντ, ο Βάτσλαφ Σμιλ, ο Σαλάμ Φαγιαντ, η Χου Σου Λι και ο Νικολας Χριστάκης!
      Μια που οι προβλέψεις του Στοχαστή ήταν μέσα στις 10 πιο αποτυχημένες της χρονιάς υποψιάζομαι ότι τελικά το "Στοχαστής" δεν εμπεριέχει θετική αξιολόγηση. Προφανώς μπορεί να στοχάζεται μα...ίες

      • Bodinus1576 avatar
        Bodinus1576 @ firiki2010.wordpress.com 18/12/2010 23:55:35

        Tο μ...ζειν εστι φιλοσοφειν

  10. Πυθία avatar
    Πυθία 18/12/2010 22:57:13

    Τελικά δεν την παλεύει ο κόσμος... Από τη μια μεγάλος Στοχαστής και από την άλλη επιπόλαιος στις προβλέψεις;

  11. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 19/12/2010 01:15:34

    Είναι συμβολική. Η ΕΕ σιγά σιγά 'σκεπάζει' την Ελλάδα.

  12. Crocodile avatar
    Crocodile 19/12/2010 01:27:57

    Tommaso Padoa-Schioppa (July 23, 1940 - December 18, 2010)

  13. t0p avatar
    t0p 19/12/2010 10:54:32

    επειδή ο φανατισμός θα μας καταστρέψει και κάποιος την ώρα της κατοχής της χώρας ρωτάει ποιός τα εόπε του λεμε πχ
    καρατζαφέρης 27-01-2000 , http://www.youtube.com/watch?v=-Eodjw-gg_g
    περιοδικό νέμεσις 2003 -2004 ,η οικογένεια έτρεχε στα δικαστήρια την κανέλλη
    Δήλωσή Πάγκαλλου «στους διαδρόμους του Υπουργείου Εξωτερικών μιλάνε αγγλικά»[3][4], αναφερόμενος στην Υπουργία Γιώργου Παπανδρέου.
    ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ – 16/09/2001 ,
    Θεόδωρος Πάγκαλος: Ο Γιώργος Παπανδρέου δεν κάνει για πρωθυπουργός!
    Γιάννης Δημαράς
    «η Ιστορία δεν γράφεται μόνο με τις σοφίες των τεχνοκρατών, αλλά πρωτίστως με το συναίσθημα, τον ηρωισμό και την αυτοθυσία των απλών ανθρώπων. Εκτιμώ ότι, αυτή την κρίσιμη στιγμή για την χώρα μας, η ανάγκη διαφύλαξης του αγαθού της κοινοβουλευτικής δημοκρατίας υπαγορεύει πρωτίστως άμεση κάθαρση του πολιτικού συστήματος και αυτών που το συνθέτουν…».
    Οικονόμου: «Μετατρέπουν την Ελλάδα σε τριτοκοσμική χώρα»...
    Σοφία Σακοράφα
    «Οσες φορές και να διαβάσω το μνημόνιο ανατριχιάζω. Κάθε μέρα και περισσότερο»

  14. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 19/12/2010 13:37:34

    "ΕΓΚΥΡΟΤΑΤΟ" το foreign policy...

    Τί αλλη μπούρδα θα ακούσουμε εδώ;

    Strange Attractor και Αρχαιοπτερυγα σας συνεπήρε το Νεοδημοκρατικό σας πάθος και βγάλατε "εγκυρότατο" το όργανο της αμερικανικής διπλωματίας

    Όταν θα ξαναμιλήσεις για γκρίζες ζώνες στο Αιγαίο και μακεδονικό εθνος... ΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙΤΕ ΤΟΤΕ;;

    (προσέχετε τί γράφετε...)

    • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar